Bulgar Dolandırıcıların Kurbanı Olmayın

Yurtdışından Türkiye’ye para göndermek ile ilgili yazdığım yazının altına gelen bir kaç yorumdan, mail gönderen bir kaç okurumuzdan ve iş hayatında edindiğim acı tecrübelerden yola çıkarak Bulgar dolandırıcılar hakkında bir yazı kaleme almaya karar verdim. Esasında bu yazı yalnızca Bulgar dolandırıcı kızları değil, başka dolandırıcılık yöntemlerini de içerek.

Önce yorumlara bakalım.

2 Ekim 2017 tarihinde Fatih Bey’in yorumu:

Bulgaristan dan benim eoru hesabıma 39000 bin eoru yatırıldı ancak ordaki banka arkadaşım dedigine göre ankara onay vermiyormus arkadaşım parayi hesaba yatırdığını ve bu paranın vergisi olduğunu söyledi ancak para hesapta gözükmüyor yani yatirdigina dair dekontu yok elimde ne yapmam gerekiyor yani ankaradan onaymi geliyor böyle yüklü bir para için bilgi verirseniz sevinirim iyi akşamlar

22 Ocak 2018 tarihinde Hakan Bey’in yorumu:

Merhaba bugün sofia dan bana 248 bin Euro para gönderildi iban numarasına fakat vergi ödemesi istiyor 2480 Euro bu normalmi

22 Şubat 2018 tarihinde Fadıl Bey’in yorumu:

Yaklaşık 1 ay konuştuk sohbet ettik anne ve babasını trafik kazasında kaybetmiş büyük annesiyle yaşadığını söyledi Türkiye ye yerleşmek istediğini söyledi facebook üzerinden görüntülü konuştuk bir sefer bir kutu dolusu euro para göstererek ben Türkiye de ev almak istiyorum diyerek benden hesap numarası istedi verdim sonra başka bir numara aradı beni işte para hesabınıza havale edildi ancak ankaradan hesaba bloke konuldu bu paranın yüzde bir vergi ödenmesi lazım blokenin kalkması için göndereceği para miktarı 248 bin euro diyerek Allahtan burdaki Hakan adlı arkadasin sorusunu gördüm vede cevabınızı yoksa bende dolandirilacaktim çok teşekkür ederim.

Not:isterseniz kızın videolu konuşurken kaydettiğim resimlerini numarasını verebilirim Facebook adresi tanıştığım site adresi kullanıcı adı falan askerdeyim şuan çıkışta ilk işim bunları polise vermek olacak.

Bu yorumlar bizim yazılarımıza gelen yorumlardan bazıları. Onun dışında internette “Bulgar dolandırıcılar” şeklinde arama yaptığınızda binlerce mağdur ile karşılaşabilirsiniz.

Bulgaristan’dan dolandırıcılık hikayeleri 10-15 sene önce kadar başladı. İnternet henüz bu kadar yaygın değilken Bulgaristan numarasından telefonunuza gelen cevapsız çağrı ile dolandırılmaya başlardınız. Bulgar telefon dolandırıcılarının hikayeleri genellikle aynı olurdu. Baba ölmüş, kız Türkiye’den evlenmek istiyor, gelmek istiyor ama eniştesi izin vermiyor, kaçacak parası yok, acaba 200 Euro bilet için gönderebilir misiniz? Bu telefon dolandırıcıları halk arasında “Bulgar Alocuları” olarak anılırlar.

Daha sonra internetin yaygınlaşması ile iletişim de dolandırılmak da daha kolaylaştı. Artık konuştuğu kişi ekranında gören vatandaşımız yelkenleri suya indirerek daha kolay para göndermeye başladı. Bilet parası numarasının bayatlaması ile bu sefer yeni yöntemler arayan Bulgar dolandırıcılar, “39 bin Euro birikmiş paramı Türkiye’ye gönderip, sonra da ben geliyorum.” gibi utopik yalanlar atmaya başladılar. Tabi bizim vatandaşımız da hayatında bizim köylerden daha kötü durumda olan Bulgar köylerini görmediği için bu paranın hakikaten gelebileceğine inandı. Paranın gelmesinde kötü birşey elbette yoktu. Lakin bu para her seferinde kontrole takılıyor ve Bulgaristan’dan gönderilen paraya Ankara ya da Sofya bloke koyuyor ve vergi ödenmesi isteniyordu. Bu vergi paranın tutarına göre kimi zaman 390 euro kimi zamansa 2480 euro olabiliyordu. Hesabına 248 bin Euro geleceğini düşünen vatandaşımız, borç harç parayı denkleştirip, aylardan beri internette yazışıp görüştüğü Bulgar kıza parayı gönderiyor, gidiş o gidiş tabi. Sonra ne kızdan, ne de paradan bir haber alamıyor

Tanıdık hikayeler değil mi? Eminim sizin veya yakınınızın başından da benzer hikayeler geçmiştir. Gelin bu işi biraz daha irdeleyelim.

Yazımızın başlığını “Bulgar dolandırıcılar” diye attık lakin burada amacımız bir ulusu toptan karalamak değil. Dürüst, onurlu ve çalışkan Bulgar vatandaşlarını tenzih ederiz. Konu zaten yalnızca Bulgarlar ile de sınırlı değil. Konunun temelinde Türk kökenliler ve Türkçe konuşan çingeneler yatıyor. Olay yalnızca Bulgaristan ile de sınırlı değil. Bulgaristan başta olmak üzere bütün Balkan ülkelerinden Türkçe konuşabilen dolandırıcıların hedefinde bizim masum Türk vatandaşları var.

Malumunuz, ülkemizde İngilizce bilenlerin oranı çok düşük. Dolayısıyla Gana, Nijerya gibi dolandırıcılar ülkemizi hedef ülke olmaktan çıkardılar. Ya da taktik değiştirerek Türkçe mesaj atmaya başladılar. Bu mesajlarda genellikle Libya yada herhangi bir Afrika ülkesinde çok yüklü parasının kaldığını ve parayı o ülkeden çıkarmasına yardım ederseniz size 1 milyon dolar vereceğini vadeder.

Yine yurt dışından Türkiye’deki internet kullanıcılarını hedef alan bir diğer dolandırıcı takımı ise kredi verme bahanesiyle kullanıcıları dolandırarak avans ödeme almaya çalışır. Bunlara ilave olarak Amerikan deniz piyadesi kılığına girip Afganistan’da ya da Suriye’de savaştığını söyleyen Gana veya Nijeryalı dolandırıcıların, Türk kadınlarının masum duyguları ile oynayarak parasını almaya çalışması da yaygın dolandırıcılık yöntemlerinden biridir.

Örneklerden göreceğiniz üzere dolandırıcılık yöntemlerinde ya aşk gibi en hassas duygular kullanılır, ya da insanların çok para kazanma hırsını tetikleyen aç gözlülüğü kullanılır. Burada da en önemli faktör dildir. Konuşamadığınız, anlaşamadığınız kişinin sizi dolandırılması mümkün değildir. Bulgar, Yunan ya da Romen dolandırıcıların Türkiye’yi seçmesinin en önemli nedenlerinden biri de bu dolandırıcılar ile mağdurların aynı dili konuşuyor olmasıdır. Günlerce ekranda yüzünü gördüğünüz, sesini duyduğunuz ve aşık olduğunuz o kadın, asla ama asla Türkiye’ye sizinle evlenmeye gelmeyecektir. Tek amacı en kısa zamanda sizin paranızı alıp, ortadan kaybolmaktır. Sakın bu çetenin kurbanı olmayın. Siz ekranda tek bir kadın yüzü görseniz de bu bir çete işidir.

Buraya kadar verdiğimiz bilgileri özetlersek:

 • Bulgaristan, Romanya veya Yunanistan gibi ülkelerden size ulaşıp duygusal ilişkiye giren kadınlardan uzak durun, vakit harcamayın. Sonu hüsranla bitecektir.

 • Bulgar dolandırıcı kızların babalarının öldüğü ve evden kaçmak istedikleri, bilet paralarının olmadığı hikayesi tam anlamıyla uydurmadır. Sizden bilet parasını aldıktan sonra, isteklerinin devamı gelecektir.

 • Türkiye’ye binlerce Euro gönderen ama parası kontrole takılan ve sizden paranın vergisini ödemenizi isteyen dolandırıcılardan uzak durun. Ya da paranın geleceğine çok inanıyorsanız, içerisinden vergiyi düşüp, sizin hesabınıza göndermelerini isteyin.

 • Hangi ülkeden olduğu farketmez, yurtdışından kredi vereceğini vadedip, sizden kredi masrafları için para isteyen kişilere kesinlikle para göndermeyin. Dolandırıclık kurbanı olursunuz.

 • Amerikan askeri olduğunu belirtip, sizden Gana’ya para transferi yapmanızı isteyen kişilerden uzak durunuz. Normal şartlarda bir Amerikan askerinin Türk kadını ile internette tanışıp aşk yaşaması mümkün değildir. Amerikan askeri diye konuştuğunuz kişi Gana veya Nijeryalı bir dolandırıcıdır.

 • Size cep telefonunuzdan ulaşıp bir kaç kişisel bilgiyi ilettikten sonra sizin terör örgütü üyesi olduğunuzu söyleyen polis ve savcı kılığındaki dolandırıcılara aldanmayın. Devletin onurlu polisi ve savcısı sizin hakkınızdaki bir kovuşturmayı düşürmek için sizden para istemez.

Özetle “bedava peynir yalnızca fare kapanında olur.” lafını unutmayın. Buradaki bedava peynir, kimi zaman güzel bir kız, kimi zaman yakışıklı bir adam kimi zamanda büyük tutarlarda para olabilir. Boşuna aldanıp da kapana kısılmayın.

Siz de dolandırıcılara veya dolandırıcılık girişimlerine ilişkin anılarınızı aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle paylaşarak, başkalarının dolandırılmasının önüne geçebilirsiniz. Duyarlı davranışınızdan ötürü teşekkür ederiz.

Bulgar dolandırıcılarına ilişkin soru ve yorumlarınızı aşağıda yer alan yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Comments
 1. ugur basaran cavusoglu

  Sayın can bey,
  kereste ithalat ve ihracatı ile meşgul olan şırketiz.Maceristandan bır fırmayla kontrat yaptıktan sonra kereste karşılıgı olarak 4680 USD ın 2340 USD ını maceristana transfer ettik.keresteyi gondermediler.daha sonra paramızı istedik kendilerine parayı gönderecekleri banka ve ibam numarasnı verdik.2320 usd yi degişik ibam numarasına gondererdiler. paramızı alamıyoruz.nerdeyse bulun alın diyorlar. 4 aydır alamadık.resmen dolandırıldık.ne yapacagız. saygılar.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Geçmiş olsun. İlgili ülkede bulunan ticari ateşeliğe ve ilgili ülkenin Türkiye’de bulunan ticari ateşeliklerine veya konsolosluğuna başvurarak yardım isteyebilirsiniz. Genellikle pek birşey çıkmaz ama belki bir yol gösterirler.

 2. ugur basaran cavusoglu

  Sayın can bey.rusya ya 7 ay once kotrat yaptıktan sonra 100 m3 kereste için 1550usd
  gonderdim. 1 ay icerisinde teslim edilecek keresteleri gondermediler.turlu bahane uurettikten sonra aracı kereste fabrikasının malı teslim etmedigini bildırip fabrikadan parayı geri alıp gondereceklerini syleyip oyalıyorlar.ne yapmam lazım.saygılar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Geçmiş olsun. İlgili ülkede bulunan ticari ateşeliğe ve ilgili ülkenin Türkiye’de bulunan ticari ateşeliklerine veya konsolosluğuna başvurarak yardım isteyebilirsiniz. Genellikle pek birşey çıkmaz ama belki bir yol gösterirler.

 3. Serhan

  İyi akşamlar Can bey sizden bir ricam olacak efenim benim yaşamış olduğum hikayemde Fadıl beyin hikayesiyle neredeyse aynı anne ve babasının trafik kazasında kaybetmiş olması büyük annesi ile yaşaması buraya kadar herşey eşleşiyor büyük annesinin aksi biri olması sizden ricam beni Fadıl bey ile görüştürebilirmisiniz?Zahmet olmaz ise Numaram 0545 374 xx xx sizde var ise Fadıl beyin numarasını ricaedecem Can bey hayırlı akşamlar dilerim.

  • Can Balkan

   Serhan Bey,
   Fadıl Bey’in yazdığı yorumlara aşağıda linkini bıraktığım yazının yorumları içerisinden ulaşabilirsiniz. Kendisinin yazmış olduğu yoruma “Reply” yani cevap ver derseniz, Fadıl Bey’e bildirim gider.

   http://paranya.com/yurtdisindan-turkiyeye-para-gonderme/

 4. ihsan

  Geçen sene Bulgar bir kadını ile tanıştım. Bana dedi ki “48 bini aurom var. işte Türkiye’ye gelip ev kurmak istiyorum. Bu 48.000 euroyu senin hesabına yatırmak istiyorum”. Ben de kalktım kendi IBAN numaramı verdim. 48.000 Euro senin hesabına yatıracağım dedi. Ben de inandım. Sonra dedi ki “bunun masrafı çıkmış ve parasını hesabına yatırılacak, masrafı 150 Avro. Masrafı ödersek Euro hesabına düşer.” Ben de kalktım 5.000 TL gönderdim. Neyse 950 avro yine istedi. Dolandırildığımı anladım o zaman. Ama yapacak bir şey hiçbir şey yok. Dekontu bile bende vardı. Yani sahte dekont bile yapmıştı. Ben kandırıldım siz kanmayın arkadaşlar.

  • Can Balkan

   Geçmiş olsun İhsan Bey. Paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>