Bütçe Planlaması İçin En İyi Mobil Uygulamalar

Bütçemizin büyüklüğü ne olursa olsun planlaması oldukça kritik bir öneme sahip. Tüm gelir ve giderlerimizi rahatça görebilmemiz, bireysel ekonomimizi izleyebilmemiz bütçemizi denkleştirmemize imkan sağlıyor. Pek çoğumuz bu hesap kitap işleri eline kağıt kalem olarak yaptı bugüne kadar. Hatta hesabı derin olanlar ajanda kullandı. Bazılarınız babalarının hesap işlerinden hatırlayacaktır bu ajandaları. Günümüzde ise, bu hesap ve planlamalara mobil teknolojiler sayesinde hiç olmadığı kadar kolaylaştı. Artık çok daha hızlı, pratik ve etkili bir bütçe planlaması yapmamız mümkün. Bu yazımızda, bütçe planlaması için en kullanışlı, en verimli mobil uygulamaları sizlerle paylaşıyoruz.

Para Yönetimi

Uygulama, kolay içerik hazırlama ve inceleme imkanıyla dikkat çekiyor. Günlük, haftalık, aylık olarak bütçe işlemlerinizi kolayca gözden geçirebilirsiniz. Makbuz ve fişleri uygulamaya görüntü olarak ekleyebilirsiniz. Harcamalarınızı, gelir ve giderlerinizi çok çeşitli bir şekilde filtreleyebilirsiniz. Pasta dilimi grafiklerle görsellikten yararlanabilirsiniz. Birden fazla para birimini uygulamaya tanıtabilirsiniz. Ayın başlangıç tarihini değiştirebilirsiniz. Uygulama ayrıca e-posta, iTunes ve iCloud ile veri yedekleme ve geri yükleme imkanı sağlıyor. Ayrıca, uygulama PC’yle entegre çalışabilir. Detaylı bilgi ve uygulamayı indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Platform: Google Play *** App Store

Defter

Bireysel bütçenizi ya da ticari hesaplarınızı yönetme fırsatı sunan Defter, hiçbir tarihi kaçırmadan ödeme ve tahsilatlarınızı takip etmenizi sağlar. Temel muhasebe yönetimi ile hesap kitap işlerini sorun olmaktan çıkarır. Hem kişisel bütçe yönetimi hem de ticari muhasebe için çözümler sunar. Bireysel bütçe, gelir gider takibi yapabilirsiniz ya da işletmenizi para akışını ve müşterilerinizin cari hesaplarını yönetebilirsiniz. Hesap kayıtlarınızı bir arada tutar. Uygulama, bilgisayar ile entegre çalışabilir. Başkaları ile ortak hesaplar yönetebilirsiniz ki bu özellik muadili olan pek çok uygulamada bulunmuyor. Bu özellik ile ailenizin diğer fertleriyle tek bir hesap üzerinden bütçe kontrolü yapabilirsiniz.

Platform: Google Play *** App Store

HomeBudget

HomeBudget, hem mobilden hem de bilgisayardan bütçesini takip etmek isteyen, kişisel finansını adım adım analiz etmek isteyenler için geliştirilmiş. Sektörün en kabul gören uygulamalarından biri olmasına karşın ne yazık ki henüz Türkçe dil desteğine sahip değil. Mobil tarafında Android ve iOS için destek sunan HomeBudget uygulaması, masaüstü tarafındaysa hem Windows hem de macOS için destek sunuyor. Ücretsiz olarak lite sürüm şeklinde sunulan HomeBudget’ın tüm özelliklerinden faydalanmak için ücretli sürümünü satın almanız gerekiyor.

Platform: Google Play *** App Store

Hesap Cüzdanım

Bu uygulama gelir ve giderlerinizin kaydını tutarak paranızı daha etkin olarak yönetmenize yardımcı olur. Tek seferlik ve düzenli tekrar eden işlemler özelliklerini kullanarak gelecek aylardaki giderlerinizi ve ne kadar kullanılabilir bakiyeniz olacağını görebilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda bilgilerinizi grafik üzerinde de sunarak gelecek aylar için yapacağınız bütçe planlamalarınızı kolaylaştırır. Bütçe modu çeşitli zaman ve kriterlere göre hedef ve limitler belirlemenize olanak sağlar. Örneğin, aylık benzin veya haftalık yiyecek alışverişi gibi harcamalar için limit belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda kredi kartı gibi hesaplar veya ödeme türleri için de limit belirleyebilirsiniz. Üstelik sonraki aylara da devam edecek şekilde uzun vadeli bütçeler oluşturabilirsiniz.

İnternet bağlantısı gerektirmeyen uygulama sadece Google Play’de bulunuyor ve 12,99 TL ücret ile edinilebiliyor.

Platform: Google Play

Spendee

Spendee şu ana kadarki uygulamalar arasında en interaktif olanı. Banka uygulamalarınızı Spendee’ye bağlayarak ödemelerinizi senkronize edebiliyor ve listeleyebiliyorsunuz. Harcamaları sizin için kategorize ediyor. Nakit harcamalarınızı ise elden giriyorsunuz. Uygulamanın kullanıcıları tasarruf sevk eden birtakım bildiri ve görselleri de cezbedici tarafı. Yine aile bütçesi veya arkadaşlarınızla ortak bütçe oluşturarak tek bir Spendee hesabıyla bütçe planlaması yapabiliyorsunuz.

Platform: Google Play *** App Store

GoodBudget

Ben sadece uygulama olsun istemiyorum, onu hem mobilde hem de internette kolaylıkla kontrol edebileyim istiyorsanız Good Budget size göre. Good Budget’ta tüm platformları senkronize bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Zarf içinde para alıp vermeyi sevenler bu uygulamaya kendilerini yakın hissedebilirler.  Kullanışlı ve sade bir arayüzle karşımıza çıkan GoodBudget, Web, Android ve iOS platformları içerisinde senkronize bir şekilde çalışabiliyor.

Platform: Google Play *** App Store

Spending Tracker

Harcamalarınızı takip ederek gelir – gider dengenizi korumanıza yardımcı olan bu uygulama ile kişisel bütçenizi oluşturup ekonominizi yönetebiliyorsunuz. Harcalamalarınızı takip etmenizi sağlayan bir uygulama olan Spending Tracker ile gelir – gider dengenizi koruyabiliyor ve kişisel bütçe yönetiminizi sağlayabiliyorsunuz. Spending Tracker uygulamasının hem iPhone hem de Android sürümü bulunuyor.

Platform: Google Play *** App Store

Money Lover

Money Lover, kişisel bütçenizi yönetmenin kolay bir yoludur. Bu uygulama, harcalamalarınızı bütçelendirmenize ve izlemenize yardımcı olur. Maaş, kazanım ya da satışlar gibi gelirlerinizi ve buluşmalardan seyahate kadar giderlerinizi ekleyin. Money Lover, br finans takvimi işlevi görür, borçlarınızı ve hareketlerinizle ilgili işlemleri hatırlatır. Gelirler ya da harcamalar için özelleştirilmiş kategoriler girebilirsiniz.

Platform: Google Play *** App Store

Dollar Bird

Hem bütçe hem de takvim uygulaması olan Dollarbird, temelinde barındırdığı takvim sistemiyle bütçenizi kontrol etmenize olanak sağlıyor. Temelinde takvim özelliği de barındırdığı için  takvim üzerinden bütçe hesaplaması yapılmasına da olanak sağlayan DollarBird sadece İOS ve Android işletim sistemini kullanan cihazlarda kullanılabiliyor.

Platform: Google Play *** App Store

Giderim Var

GiderimVar kolay gelir – gider takibi sağlayan bir kişisel finans uygulaması. GiderimVar gelir ve giderlerinizi yöneterek finansal hedeflerinize ulaşmak için size güzel ve kullanışlı bir arayüz sağlar. Hem belli periyotlara yayılmış gelir ve giderlerinizi otomatik takip etmek için hem günlük yapmış olduğunuz harcamalarınızı kayıt altına tutmak için GiderimVar’ı kullanabilirsiniz.  Kategorilere ayırdığınız harcamalarla hangi kategoride ne oranda harcama yaptığınızı görebilirsiniz. Önceki aylardan devreden gelir yada gideri de hesaba kadar gelir – gider dengesini sadece son aya göre değil bir bütün olarak değerlendirir. Önceki aylardaki durumunuza bakabilir, gün gün hangi harcamaları yaptığınızı görebilirsiniz. GiderimVar kişisel finans yönetimi ve fatura takip için bir başlangıç sunmaktadır.

Banka hesaplarınızı, kredi kartlarınızı, yaklaşan ödemelerinizi takip edebildiğiniz uygulama aynı zamanda Excel ve PDF formatlarında raporlar çıkarmanıza da izin veriyor. Harcamalarınıza limit koyup limite ulaşınca uygulamanın sizi uyarmasını sağlamak da mümkün. Gelir ve giderlerinizi, Apple Watch uygulaması ve internet sitesi üzerinden de kontrol edebiliyorsunuz.

Platform: Google Play *** App Store

Elbette bu uygulamaların haricinde daha pek çok bütçe planlama, izleme uygulaması mevcut. Bu yazımızda ele aldığımız 10 uygulamanın muadillerini ilgili platformlardan bulabilirsiniz. Bizim öncelikle bu uygulamaları seçip yayınlamamızda, seçili uygulamaların tümünün gerek Google Play’de gerekse App Store’da aldıkları yüksek puanlı geri dönüşler, kullanıcıları memnuniyeti, uygulamanın popülerliği ve dolayısıyla indirilme sayısı çok etkili olmuştur.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>