Ekonomi Politikaları Kurulu Belli Oldu

Yeni cumhurbaşkanlığı idari yapısı kapsamında dokuz politika kurulundan biri olan ekonomi politikaları kurulu üyeleri belli oldu. Resmi gazetenin bugünkü sayısında yer alan kurul üyeleri şu şekilde;

  • Dr. Cemil Rakıp Ertem

Ertem, halihazırda Cumhurbaşkanı başdanışmanıydı. Bir dönem ATV Ana Haber’de ekonomi ve siyaset editörlüğü görevini üstlenmişti. Yine geçmiş yıllarda Nokta, Forbes gibi dergilerde ve Taraf gazetesinde yazarlık yapmıştı.

  • Gülsüm Azeri

Petrol Ofisi’nin eski CEO’su. Ayrıca, Şişecam, Petrol Ofisi, Pirelli, THY gibi şirketlerin üst yönetiminde görev almıştı. Halen TEKFEN holding yönetim kurulunda yer alıyor.

  • Hakan Yurdakul

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Kurulu başkanıydı. Yurdakul’un kariyerinde çeşitli şirketlerde yöneticilik bulunmakta.

  • Doç. Dr. Hatice Karahan

Karahan, halihazırda Cumhurbaşkanı başdanışmanıydı. Hatice Karahan, geçmişte pek çok farklı kuruluşa danışmanlık yapmış biri. TÜBİTAK, TİM, MÜSİAD, İSO ve DEİK bunlardan bazıları. Ayrıca Karahan, SETA’daki çalışmasına ve Yeni Şafak’ta yazarlığa devam etmete.

  • Korkmaz Karaca

Deniz Baykal’ın eski danışmanı. Karaca, bir dönem CHP Parti Meclisi üyeliği de yapmıştı. “Baykal’ın prensi” olarak ifade edilen Karaca, öncesinde Anavatan Partisine yakın Arı Grubu, daha sonra Boyner ile çalıştı. CHP’den bir önceki durağı da Mustafa Sarıgül’dü.

  • Mehmet Ali Akben

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu başkanı. Özel finans kuruluşlarında çalışan Akben, BDDK’dan önce TMSF kurul üyesiydi.

  • Meltem Taylan Aydın

Cumhurbaşkanı başdanışmanıydı. Halen Halk Bankası yönetim kurulu üyeliği yapan Aydın, geçmişte Başbakanlık müşavirliği yapmıştı.

  • Nihat Zeybekçi

Cumhurbaşkanı ekonomi baş danışmanı ve eski ekonomi bakanı.

  • Prof. Dr. Servet Bayındır

İstanbul Üniversitesi İslam Hukuku anabilim dalı üyesi Bayındır, İslami Finans alanında çalışmalar yapmakta. Bayındır, Malezya’da yüksek lisans yaptı.

  • Yiğit Bulut

Cumhurbaşkanı başdanışmanıydı. Halen Türk Telekom yönetim kurulunda görev alan Bulut, Cumhurbaşkanı’nın atamalardaki “jokeri” olarak ifade ediliyor. Kısa bir süre öncesine kadar kendisi Varlık Fonu yönetiminde de yer alıyordu.

Ekonomi Politikaları Kurulu, Cumhurbaşkanı’nın politikalarında belirleyici olacak.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>