Ekonomik Krizde Hayatta Kalmak 1: Akıllı Alışveriş

Halihazırda içerisinde bulunduğumuz krizi bugünün çok daha öncesinde farkedenler, krize yönelik bireysel önlemlerini aldılar. Bunlar arasında bireysel yatırımların seyrini değiştirmekten tüketimi kısıtlamaya kadar pek çok önlem ve hamle yer alıyor. Bu yazı dizisinde bireylerin ekonomik krizde alabilecekleri önlemleri, yapabilecekleri hamleleri sıralayacağız.

Kriz esnasında yapılacaklar denildiğinde, “tüketimi kısmak” hemen hemen her platformda başlıca tavsiye olarak verilir. Gereksiz tüketimden kaçınmak, kendimizi temel tüketimle sınırlamak krizde yapılabilecekler arasındadır. Peki, halihazırda tüketimden kısılamıyorsa veya temel tüketim kalemleri bütçeden aslan payını alıyorsa, kişiler ne yapabilir?

Ekonomiyi takip eden, finanstan anlayan kişiler, bir takım önlemleri çoktan almış olabilir veya bunlardan haberdar olabilir. Fakat halen bilmedikleri ekonomik krizde fayda sağlayacak ya da zararı azaltacak çeşitli yöntem ve araçlar olabilir. Hayatımızın tümünü çevreleyen mobil teknoloji bu araçlardan biri. Bu yazımızda, tüketimini kısamayan ve kısmakla yetinmek istemeyenler için indirimli ve promosyonlu tüketim imkanı sunan çeşitli mobil uygulamalarını tanıtacağız. Bu uygulamalar sayesinde indirimleri ve promosyonları rahatlıkla takip edebilir ve temel tüketimlere ayırdığınız bütçenizi daha verimli kullanabilirsiniz.

1. eBroşür
Akıllı alışveriş için kullanıcılara tavsiye edebileceğimiz ilk ve başlıca uygulama. Ülkemizde faal olarak hizmet sunan yüzlerce mağazanın aktüel ürünlerine, kampanyalarına ve broşürlerine bu uygulama aracılığı ile ulaşabilirsiniz. eBroşür, sadece mağazalar değil; ürünler aratarak da en uygun fiyatı bulmanıza imkan sağlıyor. Böylelikle, sadece fırsat ve kampanya takip aracı değil; aynı zamanda ürün kıyaslama aracı olarak da karşımıza çıkıyor. Ayrıca, mağazaları da türlerine göre filtreleyebiliyorsunuz.

2. indirimDe
Henüz çiçeği burnunda olan bu uygulama, eBroşür gibi mağazaların broşür ve aktüel ürünlerine, indirimlerine ulaşma imkanı sunuyor. Mağaza ve ürün bazlı arama yapabildiğiniz gibi kategorilerle de arama yapabiliyorsunuz. eBroşür’den farkı ve daha çekici kılan yönü ise, uygulamanın daha interaktif olması. Marketleri favorilere ekleyebiliyor, kendiniz veya arkadaşlarınızla birlikte alışveriş listesi hazırlayabiliyorsunuz. Online alışveriş fırsatları, indirim çekleri ve kredi kartı kampanyalarını da sunması cabası.

3. Scrubb
Henüz içeriği kısıtlı olsa da kazançlı ve avantajlı alışveriş imkanı sunan uygulama. Hangi AVM’lerde ne gibi fırsatlar ve kampanyalar var öğrenebiliyorsunuz. Dahası veritabanı taramasının ötesine geçen bu uygulama, “paylaşımlı tüketim” sunuyor. “1 alana 1 bedava” veya “2. ürün %50 indirimli” gibi kampanyalara çok kez şahit olmuşsunuzdur. Çoğu zaman bunlardan yararlanamazsınız, çünkü sizinle aynı ürünü beğenen bir arkadaşınız yoktur yanınızda. İşte Scrubb, bu gibi fırsatlardan yararlanmak isteyen insanları bir araya getiriyor.

4. Stocard
Bazı mağazalar, genel kampanya ve indirimlerin haricinde kişiye özel düzenlemeler yapabiliyor. Örneğin, mağaza kartına sahipseniz belirli bir yüzdelikte indirim ya da puan kazanabiliyorsunuz. Fakat her mağazanın kartını almak, aldıktan sonra cüzdanda taşımak biraz hamallık gibi geliyor olabilir. Neyse ki, mobil teknoloji bunu da kolaylaştırıyor. Mağaza kartlarınızı, Stocard isimli bu uygulamaya tarattıktan sonra bir daha yanınızda taşımanıza gerek kalmıyor. Mağaza kasasında telefonunuzu çıkarıp ekrandaki kartı okutmanız yeterli oluyor.

5. Geek
Yurtdışı alışverişlerinizde kullanabileceğiniz, %80′e varan indirimlerle, istediğiniz ürünü en uygun fiyata alma imkanı sunan bir uygulama.

6. Wish
Geek’in daha popüler olanı. Her ne kadar Türkiye’ye gönderimlerde sıkıntılar yaşansa da yurtdışında Geek’ten daha fazla kullanıldığını belirtmek gerekiyor.

Siz de günlük hayatınızda sizin alışveriş sepet tutarlarınızı azaltan uygulamaları, ekonomik krizde alınacak önlemleri, aşağıdaki yorum bölümü aracılığıyla bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>