Enflasyonla Topyekun Mücadele İlan Edildi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Enflasyonla Topyekün Mücadele Programını açıkladı. Program kapsamında birtakım mal ve hizmetlerde yıl sonuna kadar zam yapılmayacağı açıklandı. Elektrik ve doğalgaza yıl sonuna kadar zam yapılmayacak. Ayrıca, kamu iktisadi teşebbüslerinin de mal ve hizmetlerinde yıl sonuna kadar zam yok. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ucuz et projesinin devam edeceğini, ÇAYKUR’un zam yapmayacağını açıkladı. Ayrıca, Bakan Albayrak’ın açıklamasına göre, bankalar yüksek faizli kredilerde %10 indirim yapma hususunda anlaştı.

Bakan Albayrak’ın ifadesine göre, “Özellikle son dönemde kurda meydana gelen spekülatif artışlar sonucu fiyatlamalarda yaşanan yukarı yönlü gidiş, yükse enflasyona neden olmuştur. Gelinen durum sadece kamu kurumları ya da bakanlıkların mücadelesinin ötesinde Enflasyonla Topyekun Mücadele ihtiyacı doğurmuştur.” denildi.

Programın asıl dikkat çeken noktası, katılım gösteren paydaşların tüm mal ve hizmetlerinde yıl sonuna kadar %10 indirim uygulayacağı taahhüt edildi. Bu indirimin ilanının ardından gözler “paydaş” olarak ifade edilen katılımcılara çevrildi.

Enflasyonla Topyekun Mücadele’ye katılan dört başlıca paydaş var. Bunlar Doğuş Grubu, Boyner, TOBB ve MÜSİAD. Bu dört kurumun dördü de program açıklanmadan evvel desteklerini belirtmişlerdi. Bunların haricinde, programın ilan edildiği gün TÜSİAD başkanı Erol Bilecik de konuşmasıyla destek verdiklerini açıkladı.

Bu paydaşlarla birlikte, sıradan vatandaşı en çok ilgilendiren market zincirlerinin verdiği destek oldu. Carrefour, BİM, Şok, Migros ve Metro tüm ürünlerde %10 indirim kampanyasına katıldıklarını belirtti. Türkiye’nin tamamına yayılmış bu market zincirleri, programın sokaktaki vatandaşa en çok dokunan parçasını oluşturuyor.

Kamu sektöründen Et ve Süt Kurumu, Atatürk Orman Çiftliği ve Toprak Mahsulleri Ofisi programın başlangıcında desteği açıklayanlardan. Kamunun neredeyse bütünüyle programda yer alması muhtemel. Bakan Albayrak’tan önce konuşan Tarım ve Orman Bakanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı bunun işaretini verdi. Kamunun desteği önemli olmakla birlikte, desteği sokağa ve ceplere en çok temas edecek olan tabii ki özel sektör.

Kamu önceliğinde başlatılan bu programa, özel sektörün gönüllük esasına dayalı olarak desteğini sunmasının hedeflendiği belirtildi. Özel sektörün programa katılımı en önemli husus. Katılımcı firmalara kampanyanın logosu taktim edilecek. Logonun işletmelerin girişine asılmasıyla vatandaş tarafından programa destek veren ve vermeyenler ayırt edilebilecek. Vatandaşlar, programın katılımcılarından alışverişe yönlendirilirken, diğer işletmecilerinden gönüllü olarak kampanyaya desteklerinin sağlanması amaçlanıyor.

Katılımcı firmaların, yıl sonuna kadar tüm mal ve hizmetlerde %10 indirim taahhüdü vermeleri gerekmektedir. Programa destek veren firmalar, enflasyonlamucadele.org.tr üzerinden kamuoyuna duyurulacak.

Enflasyon konusunda bilgi edinmek isteyen okuyucularımız, daha önce yayınlamış olduğumuz yayınlara aşağıdaki linkler aracılığıyla ulaşabilirler.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>