Ev Hanımlarına Sigorta Nasıl Yapılır?

Çocuk doğurmak, büyütmek, yemekleri hazırlamak, bulaşık, çamaşır, ev temizliği derken kadınlarımızın bir kısmı tüm zamanlarını eve harcıyor ve pek çoğu çalışma hayatına atılamıyor. Düzenli bir işleri olmadığı içinde zorunlu sigorta kapsamına alınamıyorlar. Peki, evlerimizi çekip çeviren kadınlarımızın sigortalı olma şansı hiç mi yok? Elbette ki var. Bu yazımızda ayrıntıları anlatıyoruz.

İsteğe bağlı sigorta kapsamında ev hanımları da sigortalanabiliyor. Tabii bazı şartlar mevcut. Öncelikli şart 18 yaşından büyük olmaları ve başka bir yerde çalışmamaları. İkinci şart, herhangi bir gelire sahip olunmaması. Yani sadece çalışmamanız değil; aynı zamanda gayrimenkul vb. geliriniz varsa, kısaca gelir vergisine tabiiyseniz bu sigortadan yararlanamıyorsunuz. Fakat evinizde el işi yaparak para kazanmanızın bir mahsuru yok.

Bu iki şartı sağlıyorsanız, sigortaya başvurabiliyorsunuz. Yalnız burada iki önemli nokta söz konusu. İlki gün sayısı. Sigortaya başvurduğunuz tarihten itibaren 25 yıl prim ödemesi yapılmaktadır ve bu süre herhangi bir toplu ödeme ile kısaltılamıyor. Şayet ev hanımı 50 yaşında sigortaya başvurursa, ancak 70’inde emekli olabiliyor. Dolayısıyla, ev hanımlarımız çok geç olmadan başvurusunu yapmalı. 50 yaşına geldikten sonra yapılan başvurunun pek de bir önemi kalmıyor. Bir diğer önemli nokta ise, kaç yaşında başvuru yaparsanız yapın, 25 yıllık prim ödemesini bitirseniz dahi 58 yaşına kadar beklemeniz gerekiyor. 30 yaşında başvurusunu yapan ve 25 yıl boyunca prim ödeyen biri 55 yaşında emekli olamıyor, 3 yıl daha beklemesi gerekiyor.

Ev hanımlarına sunulan sigorta imkanında birtakım kolaylıklar da söz konusu. 58 yaşında emekli olmak istiyorsanız, 9000 gün prim ödüyorsunuz. 61 yaşında emekli olmak istiyorsanız, 5400 gün (15 yıl) prim ödüyorsunuz. Sağlığına güvenen, ben kendime iyi bakıyorum diyenler için ikinci seçenekte makul gelebilir. Ayrıca, son 3,5 yıl sigortalı olarak bir işte çalışırsanız ödemeniz gereken prim günü 7200’e (20 yıl) düşüyor. Aklınız karışmasın, ev hanımlarının sigortadan yararlanabilmesi için çalışmama şartı ve gelir elde etmeme şartı geçerliydi. Fakat sigorta başlangıcı yapıldıktan sonra çalışma engeli gibi bir şey söz konusu değil.

Ödenmesi gereken prim ise, en düşük 541,20 TL olarak belirlenmiş. Primler belirlenirken gelirler önemli bir kriter. Vergiden muaf olarak evde el işi yapan kadınlar, kendileri tarafından belirlenecek kazancın yüzde 32’si oranında prim ödeyecek. Yapılacak prim ödemesinin yüzde 20’si malullük, yaşlılık (emeklilik) ve ölüm sigortası, yüzde 12’si ise Genel Sağlık Sigortası’ndan oluşuyor. 2018 yılı için 1 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında yatırılacak en düşük prim tutarı 541,20 TL olarak belirlendi.

Primlerini yatıran kadınlar Bağ Kur emeklisi olacak. Primlerini yatırdıkları müddetçe sağlık sigortasından da faydalanabilecekler. Ayrıca, isteğe bağlı sigortalılar, 5 yıl prim ödemiş ise geride kalanlara ölüm aylığı bağlanabiliyor.

Ev hanımlarına sigorta ve ev hanımlarına emeklilik konusu ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan youm bölümü aracılığıyla paylaaşbilirsinizç

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>