Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Kanada, ülkemizde de binlerce insanın yaşama hayalini kurduğu bir göçmen ülkesi. Kuzey Amerika’da yer alan ülkenin %20′si Kanada doğumlu olmayanlardan müteşekkil. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre 7.5 milyon vatandaş, Kanada dışında doğmuş. Ee haliyle, göçmen işçilere karşı kucak açan Kanada’ya ülkemiz vatandaşlarından da yoğun bir ilgi var. Kanada’da yaşama hayali kuran vatandaşlarımızın en çok merak ettiği soru ise “Kanada’da asgari ücret ne kadar?“. Bu yazımızda Kanada’da asgari ücrete ilişkin detayları siz değerli okuyucularımıza aktarmaya çalışacağız.

Kanada Doları

Dün akşam saatlerinde Amerikan dolarının, Türk Lirası karşısında 5.42‘yi görmesinden sonra, ülkemizdeki ekonomik gidişat bir çok insanı karamsarlığa sevketti. Maaşının günden güne eridiğini ve hayatın git gide pahalılaştığını gören vatandaşlarımız da alternatifler üzerine araştırma yapmaya başladı. Yalnızca beyaz yakalı dediğimiz ofis çalışanları ya da yazılımcılar dışında da musluk tamircisinden hasta yaşlı bakımıyla ilgilenecek personele kadar çok çeşitli sektörlerde alım yapan Kanada da bir çok kişinin hayalini süsleyen bir ülke. Kişi başı milli gelirin 40 bin Amerikan dolarından fazla olduğu Kanada, bir rüyalar ülkesi. İyi güzel ama, Kanada asgari ücret ne kadar?

Kanada’da asgari ücret, ülkemizdeki gibi merkezi bir komisyon tarafından belirlenip, Edirne’den Kars’a her yerde aynı uygulanmıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi, Kanada’da da ücret bölgelere göre farklılık gösteriyor. Bölgelerin gelişmişlik düzeyleri, bölgelerdeki ekonomik aktivite ve hayat pahalılığı arttıkça asgari ücret de yükseliyor. Aşağıda paylaştığım harita üzerinde görebileceğiniz gibi Kanada’da asgari ücret C$11 Kanada Doları ile C$14 Kanada Doları arasında değişiyor. Ama örneğin Alberta eyaletinde, Ekim 2018 tarihinden itibaren saatlik asgari ücret C$15 Kanada Doları olarak uygulanmaya başlanacak. Bugün itibarıyla 1 Kanada Doları’nın 4 Türk Lirası’na eşit olduğunu düşünürsek, Kanada’da asgari ücret saatlik olarak 60 lira civarında diyebiliriz. Yani 8 saat çalıştığınızı varsayarsak bir günlük tevmiyeniz minimum 480 lira olacaktır. Kanada’da asgari ücret ile 3 gün çalışırsanız, Türkiye’deki bir aylık asgari ücreti almış olursunuz. Ha diyeceksiniz ki, Kanada’da da hayat ona göre pahalı. Yazımızın devamında Kanada ile Türkiye arasındaki hayat pahalılığını da karşılaştıracağız.

Kanada'da Asgari Ücret

Yukarıda paylaştığımız haritada görebileceğiniz üzere, Kanada’da en yüksek asgari ücret Alberta ve Ontario eyaletlerinde uygulanıyor. Bu iki eyaleti, British Columbia takip ediyor. Kanada’da asgari ücretin en az olarak uygulandığı bölge ise Sakatchewan eyaleti. Aşağıdaki tabloda detayları ile sunulan bölgelere göre Kanada asgari ücret bilgilerinin, Kanada’ya yerleşmeyi planlayanlar için de bir fikir vereceğini tahmin ediyorum.

Bir bölgede asgari ücret, diğer bölgelere göre daha yüksekse, o bölgede ekonomik koşullar daha iyi demektir. Ekonomik koşulların iyi olması demek, daha geniş iş imkanı demektir. Dolayısıyla Kanada’ya göç etme hayali kuran okuyucularımız, bu bölgelere yoğunlaşırlarsa kısa zamanda tutunma ihtimalleri artar.

Bölge Saatlik Asgari Ücret Açıklamalar
Alberta $13.60 1 Ekim 2017 tarihinde $13.60 Kanada Dolarına yükseltilen saatlik asgari ücret, 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren $15 Kanada Doları olarak uygulanacak.
British Columbia $12.65 1 Haziran 2018 tarihinde $12.65 Kanada Doları olan saatlik asgari ücret, 1 Haziran 2021 tarihine kadar kademeli olarak $15.20 Kanada Doları’na yükseltilmiş olacak.
Manitoba $11.15 1 Ekim 2017 tarihinde $11.15 Kanada Dolarına yükseltilen saatlik asgari ücret, 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren $11.35 Kanada Doları olarak uygulanacak.
New Brunswick $11.25 1 Nisan 2018 tarihinde $11.25 Kanada Dolarına yükseltilen saatlik asgari ücret, ilerleyen yıllarda Tüketici Fiyat Endeksi’ne bağlı olarak artış kaydedecek.
Newfoundland $11.15 1 Nisan 2018 tarihinde saatlik asgari ücret $11.15 Kanada Dolarına yükseltildi.
Northwest $13.46 1 Nisan 2018 tarihinde saatlik asgari ücret $13.46 Kanada Dolarına yükseltildi.
Nova Scotia $11.00 1 Nisan 2018 tarihinde $11.00 Kanada Dolarına yükseltilen saatlik asgari ücret, ilerleyen yıllarda Tüketici Fiyat Endeksi’ne bağlı olarak artış kaydedecek.
Nunavut $13.00 $13.00 Kanada Doları olarak uygulanan asgari ücret, her yıl 1 Nisan ayında tekrar gözden geçirilecek.
Ontario $14.00 1 Ocak 2018 tarihinde $14.00 Kanada Dolarına yükseltilen saatlik asgari ücret, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren $15 Kanada Doları olarak uygulanacak.
Prince Edward $11.55 1 Nisan 2018 tarihinde saatlik asgari ücret $11.55 Kanada Dolarına yükseltildi.
Quebec $12.00 1 Mayıs 2018 tarihinde saatlik asgari ücret $12.00 Kanada Dolarına yükseltildi.
Saskatchewan $10.96 1 Ekim 2017 tarihinde $10.96 Kanada Dolarına yükseltilen saatlik asgari ücret, 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren $11.06 Kanada Doları olarak uygulanacak.
Yukon $11.51 1 Nisan 2018 tarihinde $11.51 Kanada Dolarına yükseltilen saatlik asgari ücret, ilerleyen yıllarda Tüketici Fiyat Endeksi’ne bağlı olarak artış kaydedecek.

Kanada’da asgari ücret ile ilgili detayları verdikten sonra Kanada’da fiyatlar ile Türkiye’deki fiyatları da bir karşılaştıralım. Kanada ile Türkiye’yi karşılaştırmak için her iki ülkenin de en pahalı şehirlerini seçtik. Yani İstanbul ve Toronto. Aşağıda sunduğumuz ekran görüntüsünü 7 Ağustos 2018 tarihinde bu siteden aldık.

Kanada Türkiye Karşılaştırma

Tabloda özetle diyor ki, İstanbul’da 9.400 lira ulaştığınız hayat standırdını Toronto’da yakalamanız için 25 bin liraya yani 6 bin Kanada doları’na ihtiyacınız var. Bunu asgari ücrete indirgersek, yani karşılaştırmayı 9.400 lira değil de şu an Türkiye’de uygulana 1.600 lira asgari ücretin sağladığı yaşam standardı ile yapacak olursak: 9.400 TL / 1.600 TL = 5.88. Yani İstanbul’da 9.400 liranın sağladığı hayat kalitesi yerine $1.600 liranın sağladığı hayat kalitesini görmek için Toronto’daki standardı 5.88 ile bölmemiz lazım. $6.000 Kanada Doları / 5.88 = $1.020 Kanada Doları. Özetlersek, İstanbul’da asgari ücretle hayatını idame ettirebilen bir kişi için Toronto’da kazanacağı $1.020 dolar aynı standardı sağlayacaktır. Peki, Toronto’da $1.020 Dolar kazanmak için asgari ücret ödeyen bir işte ne kadar çalışmak lazım? $1.020  / $14  = 72 saat.

Ülkemizde işçiler genelde günde 12 saat haftada 6 gün çalışır ve asgari ücret alırlar. Yani haftada toplam 72 saatlik çalışma karşılığında asgari ücret ödenir. Burada yaptığımız hesaplardan gördüğümüz üzere, İstanbul’da asgari ücret ile çalışan bir işçi, Kanada’da 1 hafta çalışıp 3 hafta yatsa, yine aynı hayat standardına kavuşuyor. Ama bizim vatandaşımız çalışkan olduğu için insani koşullarda yani günde ortalama 8 saat, haftada 40 saat ve ayda 160 saat çalışarak en az $2.240 Kanada Doları gelir elde edebilecek kapasitede. Böylelikle, Türkiye’deki sahip olduğu hayat standardının en az iki katına daha az çaba ile sahip olacak. İşte bu yüzden bir çok vatandaşımız Kanada’ya veya diğer gelişmiş ülkelere gitme hayali kuruyor. Diğer ülkelerdeki asgari ücret rakamlarını görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Kanada muslukçu maaşı

Ontario eyaletinde saatlik $14 Kanada Doları ücrete bulaşık yıkayacağınıza, kendinizi biraz geliştirip musluk tamiri yapmayı öğrenip, saatlik $29 Kanada Doları yani yaklaşık 120 lira da kazanabilirsiniz. Muslukçu olarak günde 8 saat mesai yaparsanız, yevmiyeniz günlük bin liraya gelir. Güzel para. Kaynak isteyenler burayı tıklayabilir. Plumber, muslukçu demek.

Kanada asgari ücreti ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü ile bizlere iletebilirsiniz. Mesleğinizi söyleyin, Kanada’da ortalama kaç para kaanabileceğinizi söyleyelim.

Comments
 1. Hüseyin

  Slm rahatsız ettim kusura bakmayın rica etsem bi sorum olucaktı size Kanada’ya gelmeyi düşünüyorum rica etsem Plastik kapı pencere doğrama ve çelik kapı ustasıyım günlük yada aylık maaşım kaç dolardır araştırıp söylerseniz yada tahmininde olabilir cvp larsanız memnun olurum şimdiden teşekkürler…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Mesleğinizin tam karşılığını bulamadım. Ancak genel olarak marangoz veya doğramacı maaşlarına baktığımızda ortalama 25 dolar olduğunu görüyoruz. Kanada’da veya diğer gelişmiş ülkelerde el emeği ile çalışanlara ödenen ücret genelde yüksektir. Dolayısıyla siz üçe beşe çok takılmayın, kendinizi Kanada’da yaşamaya hazırlayın. Dil öğrenin, belgeseller seyredin, vs. Bol şans.

   https://www.payscale.com/research/CA/Job=Carpenter/Hourly_Rate

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>