Onedio kimin?

Türkiye’nin en hızlı büyüyen internet sitelerinden olan onedio.com, günden güne ziyaretçi sayısını artırmaya devam ediyor. Basına yansıyan son bilgilere göre onedi.com’un aylık tekil ziyaretçi sayısı 23 milyonu aşmış durumda. Bu haliyle onedio.com Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 8. sitesi durumunda. Peki, onedio kimin?

Sosyal habercilik kavramıyla Türkiye’yi tanıştıran onedio.com, global ölçekte en başarılı i.erik sitelerinden olan Buzzfeed‘in yereli diyebiliriz ki geçtiğimiz mart ayında Buzzfeed ile içerik paylaşım anlaşması da yapıldı. Hepimizin bildiği üzere onedio.com, diğer kaynaklardan topladığı ilgi çekici içeriği okuyucu ile buluşturuyor. Peki onedio’yu kim kurdu, onedio kurucusu kim?

2012 yılında Kaan Kayabalı öncülüğünde Demirhan Büyüközcü ve Türkü Eğinlioğlu tarafından kurulan onedio.com, 3 yıl içerisinde çok hızlı bir büyüme kaydederek, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen internet sitelerinden biri olmayı başardı. Onedio kurucusu Kaan Kayabalı, 2005 yılı ODTÜ Elektronik Mühendisliği mezunu olup, MIT Technology Review tarafından 35 Yaş Altı Yenilikçiler listesine giren 10 isimden biridir.

onedio sahibiTürkiye’nin ilk ve tek sosyal içerik platformu onedio.com 2012 yılında kurulduktan 1 yıl sonra ilk yatırımını Revo Capital‘den almıştır. Yani. Revo Capital ile onedio kurucusu arasında yapılan bir anlaşmayla, onedio.com hisselerinden bir kısmı Revo Capital’e devrolmuş, bunun karşılığında da Revo Capital, onedio’ya para yatırmıştır.

Onedio ortaklarından Revo Capital, Turkcell eski üst düzey yöneticilerinden Cenk Bayrakdar ve Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu ortaklığıyla 2013 yılında kurulmuş olup bugüne kadar onedio.com’a iki turda toplam 3.8 milyon lira yatırım yapmıştır. Revo Capital yatırımlarıyla Türkiye’deki büyümesini ve Rusça versiyonunu fonlayan onedio.com, 2015 yılının son ayında ise yeni bir yatırım aldı.

2012 yılında kurulan ve Revo Capital’den bugüne kadar 3.8 milyon lira yatırım alan, onedio’nun son yatırımcısı ise EBRD oldu. Avrupa Kalkınma ve Yatırım Bankası EBRD liderliğinde yıl bitmeden 3 milyon dolar daha yatırım alan onedio, bu yatırım ile video içerik üretimine ve İngilizce başta olmak üzere diğer dil versiyonlarına fon yaratmayı amaçlıyor.

Peki şirketlerin yatırım yaptığı onedio nasıl para kazanıyor? Onedio’nun tek gelir kaynağı reklam. Kullanıcılarının %35′ü 18-35 yaş arası olan onedio com, reklam veren şirketler için de hedef kitlelerine ulaşmaları açısından oldukça önemli bir mecra. Geride bıraktığımız yıl 300′den fazla şirket, onedi.com’da 600′ün üzerinde sponsorlu içerik paylaşmış. Vodafone, Pegasus, ING, Coca-Cola gibi markalar, onedio’ya reklam veren şirketler arasında yer alıyorlar.

Türkiye’de içerik üretiminden para kazanan nadir sitelerden onedio.com ile ilgili bu kadar bilgi verdikten sonra, onedio kimin, onedio sahibi kim özetleyelim:

Onedio’nun sahibi Kaan Kayabalı ve diğer kurucu ortaklar ile birlikte Revo Capital ve EBRD’dir. Onedio.com büyümesini sürdürdükçe diğer yatırım şirketlerinden de fon almaya devam edecek yani onedio’nun sahipleri de değişmeye devam edecektir.

Onedio kimin sorusunu cevapladıktan sonra, onedio ile ilgili görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizimle paylaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>