TÜİK’ten Enflasyon Açıklaması

Eylül ayı enflasyon rakamları geçtiğimiz hafta içerisinde açıklanmış ve son 15 yılın en yüksek seviyesine çıkarak %24.52 olarak gerçekleşmişti. Piyasa beklentilerinin üzerinde açıklanan enflasyon rakamından sonra, son aylarda TÜİK’in açıkladığı verilerin güvenilirliğine ilişkin iddiaların yersiz olduğu anlaşılmış, hatta bir çok piyasa yorumcusu da TÜİK’in kredibilitesini yeniden kazandığını belirtmişti. Örneğin, Ali Ağaoğlu  (inşaatçı olan değil yazar olan Ağaoğlu) 4 Ekim tarihinde kişisel twitter hesabından aşağıdaki ifadeleri paylaştı.

Rekor Eylül enflasyon verisinin tek kazananı TÜİK oldu! Enflasyon verilerinin güvenilirliği konusundaki endişeler azaldı, kurum kredibilite kazandı…!

Sayın Ağaoğlu’nın da belirttiği üzere, piyasa oyuncuları yüksek gelen enflasyondan daha çok, TÜİK’in bu denli yüksek bir enflasyon verisini eğip bükmeden paylaşabilmesine sevinmişlerdi. Daha önce Yunanistan’dan tecrübe edildiği üzere, bütün verilerin yanlış olma ihtimali de böylelikle ortadan kalkıyordu.

ENFLASYONUN NASIL HESAPLANDIĞINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN!

Enflasyon verisinin açıklanmasının üzerinden 3 gün geçmişti ki, dün yani 6 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti’nin Kızılcahamam kampında, McKinsey ile çalışılmayacağını açıkladı.  Ardından, TÜİK’te enflasyonu hesaplayan bürokratın görevden alındığı bilgisi dolaşıma girdi. Görevden alınan Başkan Yardımcılığı görevine ise Bakan Albayrak‘ın daha önce Enerji Bakanlığı’nda birlikte çalıştığı bir bürokratın atandığı duyruldu.

Bir gün içerisinde yaşanan bu gelişmeler, piyasalar kapalı olduğu için henüz fiyatlanmadı. Ancak arka arkaya gelen bu hamleler sonrasında, ilerleyen zamanlarda açıklanacak TÜİK verilerine ilişkin şüpheler bir çok yorumcu tarafından dile getirildi. Bu yorumların önüne geçmek isteyen TÜİK, bugün bir açıklama yayınladı.

TÜİK tarafından “Tüketici Fiyat Endeksine İlişkin Kamuoyu Duyurusu” başlığıyla yayınlanan duyuruda aşağıdaki ifadeler yer verildi.

Kamuoyunda bazı çevrelerce TÜİK Başkan Yardımcılığı pozisyonuna ilişkin alınan atama kararı ile TÜİK tarafından yayımlanan Eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ilişkilendirilmeye çalışılmaktadır.

Açıklamanın devamında özetle enflasyon verisinin bağımsız bir şekilde hesaplandığı, Avrupa Birliği muktesabatına uygun olduğu ve üretilen istatistiklerin tümünün uluslararası denetime açık olduğu belirtildi. Enflasyon hesaplamasının detaylarına da yer verilen açıklamada, atama kararının tamamen idari bir tasarruf olduğu ve üzerinden herhangi bir spekülasyon yapılmaması gerektiği belirtildi.

Comments
 1. Ali AYAN

  Merhabalar,
  Uzun vadede banka hesaplarında birikim yapan kişilerin, Türkiye’nin ekonomik durumuna göre (2019 yılı ve sonraki süreçde) kişilerin banka hesaplarında, devletin-hükümetin gidişata göre herhangi bir yaptırımda bulunma müdahale etme durumu bulunabilir mi?
  Hukuki, ve yasal olarak ekonomik krizler de yönetimlerin vatandaşlarının bankada ki maddi varlıklarına müdahale etmesi mümkün olabilir mi? Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankalardaki hesapların 100 bin liraya kadar olan kısmı devlet garantisinde olup, bankaların batması halinde TMSF tarafından hesap sahiplerine ödenir. Bunun dışındaki bütün iddialar spekülasyon amacı taşımaktadır.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>