Türk Şirketleri Neden Konkordato İlan Ediyor, Konkordato Ne Anlama Geliyor?

Geçen yaz duymaya başladığımız, son günlerde hızla yayılan ve gelecekte de daha fazla duyacağımız bir kavram; konkordato. Bu yazımızda, “Konkordato nedir?” sorusuna cevap vereceğiz.

Konkordato nedir?

Konkordato; mali yapısı bozulan, işleri iyi gitmeyen, borçlarını ödeme noktasında sıkıntı çeken şirketin hukuk yoluyla, mahkeme kararıyla aldığı bir karardır.

Konkordato şu şekilde işliyor. İşleri iyi gitmeyen ve borçlarını ödeyemeyen şirket, bir proje hazırlıyor. Proje, ticaret mahkemesine sunuluyor ve eğer mahkeme projeyi kabul ederse, durumla ilgili bir komiser görevlendiriliyor. Bunun sonunda şirketler alacaklılarıyla masaya oturuyor.

Genel olarak iki konkordato tipi vardır. Birinde alacaklılar, alacaklarının bir kısmından vazgeçer. Yani 100 TL alacağı olan biri, bunun %30’unu silip 70 TL’ye razı oluyor. Diğer tipte ise, borç belli bir dönem ödemesiz olmak üzere uzun vadeye yayılmak üzere yapılandırılıyor. Her iki tipte de bir alacaklı ile verecekli arasında bir protokol oluşturuluyor. Mahkemenin kabul ettiği bu konkordato kararına, alacaklılar uymak zorunda değil. Alacaklılar yukarıdaki iki tip protokolden birini seçmekte veya uzlaşmayı reddetmekte özgür.

Konkordato protokolünün kabul edildiği fakat şirket ödemelerinin aksadığı ya da şirketin protokol süresinin sonunda mali yapısını düzeltemediği durumlarda süreç iflasa dönüşüyor. Elbette her şey yolunda gittiği takdirde şirket ticari hayatına devam ediyor.

Konkordato taraflarca kabul edildiği takdirde şirketler, iflas erteleme yerine kurtarma sürecine girmiş oluyor. Bu süreçte borçlu aleyhine icra ve haciz olmuyor. Şirketin tasfiyesi yerine ticari yaşama devamı esas alınıyor.

Konkordato şirketler için iflastan önceki son çareyi sunsa da bu çoğu şirket için bir çözüm olmuyor. Konkordato sürecine giren çoğu şirket, bu sürecin sonunda iflas etmekten kurtulamıyor. Çok az sayıda şirket bu sürecin sonunda işleri düzeltip ticari hayata dönebiliyor.

Son zamanlarda bazı ünlü markalar dahil pek çok şirket konkordato yoluna gitti. Keskinoğlu, Dizayn Boru, Hotiç, Frida, Alkoçlar, Remoil, Yörsan konkordato ilan eden şirketlerden bazıları.

Konkordato nedir?” konusuyla ilgili siz de görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü ile bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>