Türkiye’den Yurtdışına Para Gönderme

UPT

Son zamanlarda özellikle PTT ile yapılan anlaşmalar neticesinde yaygınlık kazanan bir diğer para transfer şirketi ise UPT’dir. Aktif Bank’ın PTT acentelikleri aracılığıyla sunduğu bu hizmet ile de yurtdışına para göndermek mümkün. UPT yani Ucuz Para Transferi veya Universal Payment Transfer olarak bilinen sistem ile yurtdışına para göndermek için PTT şubelerine gitmeniz yeterlidir.

UPT ile yurtdışına para gönderirken ödenen komisyon tutarı genellikle Western Union’dan daha fazladır. Örnek vermek gerekirse UPT ile Almanya’ya 1000 Euro göndermek isterseniz, 56 Euro komisyon ödemeniz gerekmektedir.

UPT ile yurtdisina para gonderme

MoneyGram

Türkiye’den yurtdışına para gönderme hizmeti veren bir diğer şirket ise MoneyGram’dır. Türkiye’de Denizbank ve Kuveyt Türk şubelerinde mevcut olan MoneyGram hizmeti ile dünyanın her yerine para göndermeniz mümkün. Western Union’ın en büyük rakibi olan MoneyGram’ın para gönderme ücretleri ise Western Union’a oranla daha fazla. Diğer şirketlerin para gönderme ücretlerini karşılaştırırken verdiğimiz örneği MoneyGram için de uygulayalım. Türkiye’den Almanya’ya 1000 Euro göndermek istediğinizde, MoneyGram ‘ın sizden alacağı tahmini komisyon tutarı 69 Euro olacatır.

Türkiye’den yurtdışına para gönderirken kullanılan en yaygın 4 yöntemi inceledik. Banka, Western Union, UPT ve MoneyGram. Eğer ticari amaçlı yu10 bin dolar gibi tutarları yurtdışına gönderiyorsanız, kesinlikle bankayı kullanmanızı tavsiye ederim. Ama eşinize dostunuza tanıdığınza sıkışık bir anında para gödnermek istiyorsanız da Western Union en uygun seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Yine de para gönderme işlemini gerçekleştirmeden önce, acentelere sorup bilgi almanızda fayda var.

Türkiye’den yurtdışına para göndermek için en uygun seçeneklerden biri de payPal‘dı. Lakin, BDDK nezdinde yaşadıkları lisans probleminden ötürü bir süre önce payPal Türkiye’ye hizmet vermeyi bıraktı. Umarım geri döneceklerdir. PayPal dışında Türkiye’den yurtdışına para gönderiminde kullanılan bir diğer şirket ise Transferwise‘dı. Şimdilik Transferwise ile yurtdışından Türkiye’ye para transferleri devam ederken, Türkiye’den yurtdışına para göndermek mümkün değil. Umarım ilerleyen zamanlarda Türkiye pazarında faaliyet gösteren para transfer şirketlerinin sayısı artar ve böylelikle yurtdışına para göndermek isteyenler için daha ucuz yöntemler bulunabilir.

Türkiye’den yurtdışına para gödnermek ile ilgili sorularınızı aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. En kısa zamanda sorunuza cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca varsa bu şirketler ile ilgili deneyimleriniz, onları da bizlerle ve tüm okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

1 2

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>