BES ile İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış

3)      “Eğer verdiğin paradan fazlasını alacak olsaydın bireysel emeklilik şirketlerinin hepsi batardı.”

Bir zamanlar, hayat sigortası uygulamalarından ağzı yanmış kişilerin veya finansal sistem içerisinde yer alan her kuruluşun kendisini kazıklamaya şartlandığını düşünen kişilerin, bireysel emeklilik sisteminde yer alan şirketlere ilişkin getirdikleri eleştirilerden biri de, şirketlerin bireysel emeklilik katılımcılarına para kazandırmayacağıdır. Ülkemizde 2003 yılından bu yana uygulanan bireysel emeklilik sistemi sıkı denetim altında olmakla beraber; bireysel emeklilik şirketleri, katılımcılarının birikimlerini ne kadar arttırabilirlerse, o katılımcıların birikimlerinden kazanacakları tutarlar da o denli yükselecektir. Dolayısıyla, bu tip şüphelerden arınarak, en iyi bireysel emeklilik şirketini bulmaya çalışmak daha faydalı bir uğraş olacaktır.

4)      “Parayı bireysel emekliliğe yatırmak yerine altın ya da hisse senedi almak daha mantıklı.”

Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili bilgi sahibi herkesin önereceği gibi, eğer düzenli bir şekilde birikim yapmayı becerebiliyorsanız, bireysel emekliliğin %25 devlet katkısı dışında ek bir avantajı yok. Bu sistem, aylık düzenli birikim yapamayanları, tasarrufa yönlendirmek için tasarlanmıştır. Siz zaten her ay kenara bir çeyrek atabiliyor, ya da hisse senedi alabiliyorsanız, bu sisteme dahil olmanıza gerek yok. Ama, 5 yıldır çalışıyor, kenarda hala tek kuruşunuz yoksa, bireysel emeklilik sistemi, düzenli takip ile size geç yaşlarınızda önemli bir birikim yapma imkanını sağlayacaktır.

5)      “Bireysel emeklilik sistemine yatırdığım katkı payları enflasyon karşısında eriyor.”

İlk soruda açıkladığım gibi, bireysel emeklilikte fon seçimi yapmak büyük önem taşımaktadır. Eğer, 30 yıl boyunca risksiz fonları tercih ederseniz, bireysel emeklilik sisteminde tasarruflarınız enflasyon karşısında eriyebilir. Ama eğer piyasaları biraz takip eder, erken yaşlarınızda bir kriz anında hisse senedi emeklilik yatırım fonları gibi riskli fonları ucuzken alabilirseniz, yatırımlarınızın enflasyon karşısında erimesinin önüne geçebilirsiniz.

Devamını okumak için aşağıdaki sayfa numaralarına tıklayınız.

1 2 3
Comments
 1. mustafa

  Bireysel emeklilik sizinde söylediğiniz gibi çok tercih ediliyor bende aslında düşünmüyor değilim ancak Hangi firma tercih etmeliyiz bilemedim aslında aylık olarak parayi faize koymak sizce daha ii olmazmi

  • Can Balkan

   Maalesef şu şirketi seçin diyememem. Şirketlerin farklılaştığı en önemli nokta fon yönetim performansları ve talep ettikleri yönetim ücretleri. Bireysel emeklilik ve aylık faize konulan parayı avantaj bakımından şu haliyle karşılaştırabilmek pek mümkün değil. Hali hazırda, en yüksek mevduat faizi %10’larda, ama şu anda yalnızca devlet katkısı %25…

 2. wooodo

  Ali bey’in %87 lik gelir elde etmesi çok güzelde,bu gelir hesabı fon verileri açıklandıktan sonra en yüksek getiriler baz alınarak yapılmış.Bu piyasa ve fon getirilerini olduktan sonra değil,olacağını varsayarak öngörmek önemli,işte sorun da o!%87 nerde %10-15 e çoktan razıyım ben:) yatırımım:
  bono fonu:%30
  hisse fonu:%20
  dengeli fon:%35
  katma fon(TL):15

  • Can Balkan

   Haklısınız, lakin buradaki amacım, sisteme gelen eleştirilere bir cevap vermekti. Sizin de söylediğiniz gibi yıllık %10 – %15 civarında ortalama getiri sağlayabilmek, şu an için başarı kabul edilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.