BES ile İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış

Örnek Bireysel Emeklilik Getiri Hesaplama

Sadece bu yıl için bireysel emeklilik fonlarının getirilerine baktığımızda;

Ocak ayında Altın fonları ortalama %10,

Şubat ayında yine Altın fonları ortalama %5,

Mart ayında hisse senedi fonları ortalama %10,

Nisan ayında yine hisse senedi fonları ortalama %10,

Mayıs ayında yine hisse senedi fonları ortalama %10,

Haziran ayında Altın fonları ortalama %5,

Temmuz ayında hisse senedi fonları ortalama %5,

Ağustos ayında dövize endeksli fonlar ortalama %5,

Eylül ayında dövize endeksli fonlar ortalama %5 getiri sağlamış.

Arada hiç ödeme yapmadan, yalnızca 100 lira ile sisteme 1 Ocak’ta girmiş ve Altın fonları ile bireysel emeklilik yatırımına başlamış Ali Bey, Şubat sonunda Altın bireysel emeklilik yatırım fonlarından çıkıp, hisse senedi fonlarına geçtiğinde; 100 lira birikimi 116 lira olacak ve ilk fon dağılımı değişiklik hakkını kullanacaktı. Mart, Nisan ve Mayıs aylarını hisse senedi bireysel emeklilik yatırım fonlarında geçirmiş olan Ali Bey, Haziran ayında tekrar Altın fonlarına döndüğünde birikimi 154 liraya ulaşmış ve ikinci fon dağılım hakkını kullanmış olacaktı. Haziran ayı sonunda fon dağılımını tekrar değiştiren Ali Bey, yeniden hisse senedi fonlarına döndüğünde 100 liralık birikimi 161 liraya ulaşacaktı. Temmuz ayı sonunda dördüncü fon dağılımı değişiklik hakkını kullanarak, döviz endeksli fonlara geçen Ali Bey’in birikimleri Eylül sonunda, 187 liraya ulaşmış olacak ve yıl başından bu yana %87 getiri elde etmiş olacaktı. Yılın geri kalan 3 ayı içinse hala 2 değişiklik hakkı kalan Ali Bey’in bu getiriyi elde etmesi için 4 fon değişikliği yeterliydi. Bu hesaplamayı yaparken, Ali Bey’in fon dağılım değişikliklerini yalnızca ay sonu yaptığını kabul ettik. Daha detaylı bir çalışma ile, ay içerisinde yapılan değişikliklerle varsayımsal bu getiriyi arttırabilmek hayli mümkün.

Başka sorum yok. Sanık sizindir… Ama sizin sorunuz varsa, aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

1 2 3
Comments
 1. mustafa

  Bireysel emeklilik sizinde söylediğiniz gibi çok tercih ediliyor bende aslında düşünmüyor değilim ancak Hangi firma tercih etmeliyiz bilemedim aslında aylık olarak parayi faize koymak sizce daha ii olmazmi

  • Can Balkan

   Maalesef şu şirketi seçin diyememem. Şirketlerin farklılaştığı en önemli nokta fon yönetim performansları ve talep ettikleri yönetim ücretleri. Bireysel emeklilik ve aylık faize konulan parayı avantaj bakımından şu haliyle karşılaştırabilmek pek mümkün değil. Hali hazırda, en yüksek mevduat faizi %10’larda, ama şu anda yalnızca devlet katkısı %25…

 2. wooodo

  Ali bey’in %87 lik gelir elde etmesi çok güzelde,bu gelir hesabı fon verileri açıklandıktan sonra en yüksek getiriler baz alınarak yapılmış.Bu piyasa ve fon getirilerini olduktan sonra değil,olacağını varsayarak öngörmek önemli,işte sorun da o!%87 nerde %10-15 e çoktan razıyım ben:) yatırımım:
  bono fonu:%30
  hisse fonu:%20
  dengeli fon:%35
  katma fon(TL):15

  • Can Balkan

   Haklısınız, lakin buradaki amacım, sisteme gelen eleştirilere bir cevap vermekti. Sizin de söylediğiniz gibi yıllık %10 – %15 civarında ortalama getiri sağlayabilmek, şu an için başarı kabul edilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.