Banka Kayıtlı Telefon Numarası Değiştirme

İnternet üzerinden yaptığımız bankacılık işlemlerinde şifrelerimiz telefonlarımıza geliyor. Banka ile imzaladığımız sözleşmelerde kullandığımız telefon numaralarını bankanın sistemine kayıt ettiriyoruz ve daha sonraki işlemlerimizde güvenlik açısından bütün bilgilendirmeler bu telefon numarasına yapılıyor. Kimi zaman internet bankacılığı için giriş şifresi, bazen kampanya mesajları ya da borcunuzu geciktirdiğinizde aramalar… Bütün bu işlemler için banka kayıtlı telefon numarasını kullanıyoruz. Peki telefon numaramız değişirse?

Kullandığımız telefon numaralarını zaman zaman değiştirmek zorunda kalıyoruz. Bazen iş değişikliği yaptığımız için şirket hattını iade ediyoruz, ya da erkek arkadaşımızdan ayrıldığımız için telefon numarası değiştiriyoruz veya yurtdışına taşındığımız için telefon numaramız değişmiş oluyor. Bütün bu telefon numarası değişikliklerinden sonra karşılaştığımız bir sorun var: banka kayıtlı telefon numarası değiştirme problemi.

Biz her ne kadar telefon numaramızı aldığımız yeni bir hat ile kolayca değiştirebilmiş olsak da bankacılık işlemlerimiz için banka kayıtlı telefon numarasını değiştirme işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Eğer banka kayıtlı iletişim bilgilerimizi değiştirmezsek bankacılık işlemlerini gerçekleştirmekte güçlük yaşarız.

Peki banka kayıtlı telefon numarası nasıl değiştirilir?

Banka kayıtlı telefon numarası değiştirmek için çeşitli yöntemler olsa da en garanti iki yol mevcut:

1- Banka şubesi: Banka kayıtlı numara değiştirme işlemi için müşterisi olduğunuz bankanın en yakın şubesine kimliğiniz ile başvurarak kayıtlı telefon numarası değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Banka şubesine hazırlıklı gitmek için, banka dilekçe örneklerinden  faydalanabilirsiniz.

2- ATM: Banka kayıtlı telefon numarasını değiştirme işlemi için ikinci kolay yol ise müşterisi olduğunuz bir bankanın ATM’sine giderek bankaya ait banka kartı veya kredi kartından birini ATM’ye sokarak, şifrenizi girin ve işlem menüsünden “kayıtlı iletişim bilgileri değiştirme” bölümünü seçerek, kayıtlı telefon numaranızı değiştirin.

Banka kayıtlı telefon numarasını değiştirmek için internet bankacılığı veya telefon bankacılığı seçeneklerini de kullanabilirsiniz. Ancak, bu yöntemleri kullanabilmek için hali hazırda bankanın sisteminden kayıtlı olan telefon numaranızın hala iletişime açık olması gerekmektedir. Yani diyelim ki iki hattınız var ve bankada kayıtlı olan numarayı sahip olduğunuz diğer numara ile değiştirmek istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı üzerinden gerekli güvenlik adımlarını tamamlayıp kayıtlı telefon numarasını değiştirmektir. Ancak, eğer hattınızı kapamış ve yeni bir numara kullanmaya başlamışsanız, bu durumda bankanın doğrulama yapabilmesi için Banka şubesi veya ATM seçeneğini kullanmanız gerekmektedir.

Banka kayıtlı telefon numarası değiştirme işlemin ilişkin soru ve yorumlarınızı aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.

Comments
 1. belma

  telefon numarası değişikliği yapmak istiyorum

  • Can Balkan

   Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, kayıtlı telefon numarasını değiştirebilirsiniz.

 2. Nurdan

  Telefon numaram degiseli yillar oldu ama suan hicbir islem yapamiyorum.ve internet uzerinden numaramida degistiremiyorum lutfen yardimci olurmusunuz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankanızın en yakında bulunan şubesine gidip, görevliden yardım isteyebilirsiniz

 3. Bekir

  Yurtdisinda yasiyorum Turkiye’ye gitmek gibi bir sansim yok yakin zamanda. NAsil numarami degistirebilirim.

  • Can Balkan

   Bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp, gerekli güvenlik prosedürlerini tamamlayıp değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Tabi buna bankanız izin veriyorsa…

 4. tugce yanar

  kartimi kaybettim kimligimle birlikte param hesabimda hattim deistiginde numarami sissteme tanimlamayi unuttum simdi hesabimdaki paraya ulasamiyorum bunu yapmamalari lazim sonucta tc vss butun bilgileri biliyoruz engelli cocugum var param yok musteriye haksizlik bu

  • Can Balkan

   Paranızın bulunduğu bankanın en yakın şubesine şahsen giderek, hesabınızdan para çekebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>