Banka Kayıtlı Telefon Numarası Değiştirme

İnternet üzerinden yaptığımız bankacılık işlemlerinde şifrelerimiz telefonlarımıza geliyor. Banka ile imzaladığımız sözleşmelerde kullandığımız telefon numaralarını bankanın sistemine kayıt ettiriyoruz ve daha sonraki işlemlerimizde güvenlik açısından bütün bilgilendirmeler bu telefon numarasına yapılıyor. Kimi zaman internet bankacılığı için giriş şifresi, bazen kampanya mesajları ya da borcunuzu geciktirdiğinizde aramalar… Bütün bu işlemler için banka kayıtlı telefon numarasını kullanıyoruz. Peki telefon numaramız değişirse?

Kullandığımız telefon numaralarını zaman zaman değiştirmek zorunda kalıyoruz. Bazen iş değişikliği yaptığımız için şirket hattını iade ediyoruz, ya da erkek arkadaşımızdan ayrıldığımız için telefon numarası değiştiriyoruz veya yurtdışına taşındığımız için telefon numaramız değişmiş oluyor. Bütün bu telefon numarası değişikliklerinden sonra karşılaştığımız bir sorun var: banka kayıtlı telefon numarası değiştirme problemi.

Biz her ne kadar telefon numaramızı aldığımız yeni bir hat ile kolayca değiştirebilmiş olsak da bankacılık işlemlerimiz için banka kayıtlı telefon numarasını değiştirme işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Eğer banka kayıtlı iletişim bilgilerimizi değiştirmezsek bankacılık işlemlerini gerçekleştirmekte güçlük yaşarız.

Peki banka kayıtlı telefon numarası nasıl değiştirilir?

Banka kayıtlı telefon numarası değiştirmek için çeşitli yöntemler olsa da en garanti iki yol mevcut:

1- Banka şubesi: Banka kayıtlı numara değiştirme işlemi için müşterisi olduğunuz bankanın en yakın şubesine kimliğiniz ile başvurarak kayıtlı telefon numarası değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Banka şubesine hazırlıklı gitmek için, banka dilekçe örneklerinden  faydalanabilirsiniz.

2- ATM: Banka kayıtlı telefon numarasını değiştirme işlemi için ikinci kolay yol ise müşterisi olduğunuz bir bankanın ATM’sine giderek bankaya ait banka kartı veya kredi kartından birini ATM’ye sokarak, şifrenizi girin ve işlem menüsünden “kayıtlı iletişim bilgileri değiştirme” bölümünü seçerek, kayıtlı telefon numaranızı değiştirin.

Banka kayıtlı telefon numarasını değiştirmek için internet bankacılığı veya telefon bankacılığı seçeneklerini de kullanabilirsiniz. Ancak, bu yöntemleri kullanabilmek için hali hazırda bankanın sisteminden kayıtlı olan telefon numaranızın hala iletişime açık olması gerekmektedir. Yani diyelim ki iki hattınız var ve bankada kayıtlı olan numarayı sahip olduğunuz diğer numara ile değiştirmek istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı üzerinden gerekli güvenlik adımlarını tamamlayıp kayıtlı telefon numarasını değiştirmektir. Ancak, eğer hattınızı kapamış ve yeni bir numara kullanmaya başlamışsanız, bu durumda bankanın doğrulama yapabilmesi için Banka şubesi veya ATM seçeneğini kullanmanız gerekmektedir.

Banka kayıtlı telefon numarası değiştirme işlemin ilişkin soru ve yorumlarınızı aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>