Bankaya Dilekçe Örneği

Bankalar artık günlük hayatımızın bir parçası. Maaşlarımız banka hesaplarımıza yatıyor. Marketten süt alırken bankanın vermiş olduğu kredi kartı ile ödeme yapıyoruz. Ev kiramızı bankamızın internet şubesi aracılığıyla yatırıyoruz. Telefon bankacılığına bağlanarak bankamızdaki hesaplarımız ile ilgili talimatlar veriyoruz.

Bankacılık sistemi ülkemizin en iyi işleyen ve sağlam temelleri bulunan kurumlarına dayanmaktadır. Bankalar müşterilerinin işlemlerini yaparken bunu muhakkak sözleşmelere veya yazılı ve sözlü talimatlara bağlarlar. Bankalar sizin talimatınız dışında işlem yapamazlar. Yaptıkalrı takdirde bütün sorumlular ağır cezai müeyyideler ile karşılaşırlar. Usülsüz ve kayıtsız işlemlerden kaçınmak için bankalar yapılacak işlemlere ilişkin dilekçe talep ederler. Bu yazımızda ”Bankaya dilekçe nasıl yazılır?” sorusunun cevabı ile birlikte ”Hesap kapama dilekçe örneği”, ”Kredi kartı kapama dilekçe örneği”, ”KMH kapama dilekçe örneği” ve ”Telefon numarası değiştirme dilekçe örneği”ni vereceğiz.

Bankaya dilekçe nasıl yazılır?

Bankalar, müşterileri ile işlemlerine başlamadan önce ”Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi” imzalarlar. Bu sözleşme imzalandıktan sonra bankada hesap açılır ve işlemlere başlanır. Daha sonra örneğin kredi çekmek istediğinizde ”Kredi Genel Sözleşmesi” imzalanır. Ya da yatırım hesabı açmak istediğinizde ”Sermaye Piyasası İşlemleri Çerçeve Sözleşmesi” imzalanır. Banka ile müşteri arasındaki işlemler bu sözleşmelere göre yapılır. Kredi sözleşmesini imzaladıktan sonra kredi ödemelerini gerçekleştirmez iseniz banka avukatı sizin aleyhinize takip davasını kredi genel sözleşmesine dayaranarak yapar. Bazen bu sözleşmeler imzalandıktan sonra, bazı maddelerinin değişmesi veya sonlandırılması gerekir. Bu gibi durumlarda, müşterilerin bankaya, dilekçe yazmaları gerekir. Bankaya dilekçe nasıl yazılır?

Bankaya yazılan dilekçelerde ilk önce işlemin muhatabı belirtilir. (Banka Genel Müdürlüğü’ne mı yazıyorsunuz, yoksa herhangi bir Şube’ye mi?) Muhatap belirtildikten sonra, işleme konu olan bankacılık hizmetinin numarası belirtilir. (Hesap numaranız, kredi kartınız, POS cihazı işyeri numaranız, kredili mevduat hesabının numarası veya telefon numarası). Son olarak da talep veya talimat belirtilir. (Otomatik ödeme taliamtı mı vermek istiyorsunuz yoksa banka hesabını kapatmak mı? POS cihazını iade etmek mi istiyorsunuz yoksa kredi kartınızı kapatmak mı?) Arzımızı gerçekleştirdikten sonra, adımızı soyadımızı, imzamızı, TC kimlik numaramızı, adresimizi ve cep telefonu numaramızı ekleyebiliriz.

Bu bilgiler ışığında bankaya dilekçe örneğini sunalım. Daha anlaşılır olması için İş Bankası’na dilekçe yazalım. İş Bankası hesabımızın kapatılması için dilekçe örneği:

Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü’ne;

Bankanızın, Ankara şubesinde bulunan 8264355 numaralı banka hesabımın kapatılması konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

Can Balkan
İmza

Tarih: 23 Ocak 2017
TC Kimlik: 12345678912
Adres: Atatürk Cd. İnönü Sk. Bayar Apt. No:19 D:23 Çankaya – Ankara
Cep Tel: 0 532 213 45 67

Yukarda sunulan bankaya dilekçe örneğinden de görebileceğiniz üzere İş Bankası’nın Ankara Şubesi’nde bulunan hesabımın kapatılması için Banka’nın genel müdürlüğüne bir talimat yazdım. Bu talimatı da dilekçe olarak ilettim. Siz de bankaya dilekçe yazmak istediğiniz zaman yukarıdaki metni kendi durumunuza göre özelleştirerek kullanabilirsiniz. Ayrıca ”Hesap kapama dilekçe örneği”, ”Kredi kartı kapama dilekçe örneği”, ”KMH kapama dilekçe örneği” ve ”Telefon numarası değiştirme dilekçe örneği”ni aşağıda ayrıca bulabilirsiniz.

Hesap kapama dilekçe örneği

Bankalarda bulunan hesaplarımızın kapatılması için banka genel müdürlüklerine yazmamız gereken dilekçe örneği aşağıda sunulmuştur. Hesap kapama dilekçe örneğindeki noktaları doldurarak dilekçenizi ilgili bankaya sunabilirsiniz.

………………………………………………………………Genel Müdürlüğüne;

Bankanızın ……………………………….. şubesinde bulunan …………………………………. numaralı banka hesabımın kapatılması konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ad Soyad:
İmza:
Tarih:
TC Kimlik:
Adres:

Cep Tel:

Burayı tıklayarak banka hesap kapama dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Kredi Kartı kapama dilekçe örneği

Bankalarda bulunan kredi kartlarınızın kapatılması için banka genel müdürlüklerine yazmamız gereken dilekçe örneği aşağıda sunulmuştur. Kredi kartı kapama dilekçe örneğindeki noktaları doldurarak dilekçenizi ilgili bankaya sunabilirsiniz.

………………………………………………………………Genel Müdürlüğüne;

Bankanız nezdinde bulunan ………………………………………………… numaralı kredi kartımın kullanıma kapatılıp iptal edilmesi konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ad Soyad:
İmza:
Tarih:
TC Kimlik:
Adres:

Cep Tel:

Burayı tıklayarak banka kredi kartı kapama dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

KMH kapama dilekçe örneği

Bankalarda bulunan kredili mevduat hesabının kapatılması için banka genel müdürlüklerine yazmamız gereken dilekçe örneği aşağıda sunulmuştur. KMH kapama dilekçe örneğindeki noktaları doldurarak dilekçenizi ilgili bankaya sunabilirsiniz.

………………………………………………………………Genel Müdürlüğüne;

Bankanızın ……………………………….. şubesinde bulunan …………………………………. numaralı banka hesabıma bağlı kredili mevduat hesabının kapatılması konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ad Soyad:
İmza:
Tarih:
TC Kimlik:
Adres:

Burayı tıklayarak KMH kapama dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Telefon numarası değiştirme dilekçe örneği

Bankalarda kayıtlı bulunan telefon numarasının değiştirilmesi için banka genel müdürlüklerine yazmamız gereken dilekçe örneği aşağıda sunulmuştur. Telefon numarası değiştirme dilekçe örneğindeki noktaları doldurarak dilekçenizi ilgili bankaya sunabilirsiniz.

………………………………………………………………Genel Müdürlüğüne;

Bankanız kayıtlarında mevcut bulunan ……..…………………………………….. numaralı telefon numaramın ………………………………………………………… olarak değiştirilmesi konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ad Soyad:
İmza:
Tarih:
TC Kimlik:
Adres:

 

Burayı tıklayarak telefon numarası değiştirme dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Hesap işletim ücreti iade dilekçe örneği

2018 yılı Temmuz ayında Danıştay’ın aldığı karar uyarınca müşterilerden yapılan hesap işletim ücretlerinin iadesine karar verildi. Hesap işletim ücreti iadesi için dilekçe örneği aşağıdaki şekilde yazılmalıdır.

……………………………………………………… Bankası ……………………………… Şube Müdürlüğüne;

Şubenizde bulunan şahsıma ait …………………………………………………. numaralı hesabımdan 1 Ocak 2008 tarihinden bu yana yapılan ve dilekçe ekinde dekontları sunulmuş olan, toplam ……………………………… tutarında hesap işletim ücreti kesintilerinin, Danıştay 15’inci Dairesi ‘hesap işletim ücretiyle ilgili aldığı  “Açıkça sebebi gösterilip niteliği ortaya konulamayan ‘hesap işletim ücreti’ alınmasını öngören düzenleme, yönetmeliğin dayanağı olan 6502 sayılı Kanun’un 4/3’üncü maddesi ile bu konuda yerleşik yargı kararları çerçevesinde ücret, komisyon ve masrafların haklı, makul ve belgeli olması gerektiği kriterlerine aykırılık teşkil etmektedir.” kararı uyarınca tarafıma iade edilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ad Soyad:

İmza:

Tarih:

TC Kimlik:

Adres:

EKLER – Hesap işletim ücreti iade dekont kopyaları.

Buraya tıklayarak hesap işletim ücreti dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Banka talimat dilekçe örnekleri daha da çoğaltılabilir. Ama dilekçe örneklerinden de göreceğiniz üzere, talimat dilekçeleri genel olarak birbirlerine benzemektedirler. Yapmanız gereken hangi işlem için dilekçeyi yazacağınıza karar vermek. Daha sonra kişisel bilgilerinizi de yazıp, imzalayarak bankaya elden, mail, fax ya da posta yoluyla iletmeniz gerekmektedir. Bankaya posta yoluyla yapacağınız yazışmalarda taahhütlü posta hizmetinizi kullanmanızı öneririm. Ayrıca bankalara elektronik ortamda mail aracılığıyla yapacağınız gönderimlerde de muhakkak bankaların Kayıtlı Elektronik Posta yani KEP mail adreslerini kullanın.

Banka dilekçe örneklerine ilişkin görüş ve sorularınızı aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca bu örnekler işinize yaradıysa, yorum bölümünden bize ileteceğiniz bir ”teşekkür” bizleri mutlu edecektir.

Aradığınız banka talimatını bu sayfada bulamadıysanız, buraya tıklayarak diğer banka talimat örneklerini görebilirsiniz.

Comments
 1. Hamdi Kara

  çok teşekkür ederim can bey. 🙂

  • Can Balkan

   Rica ederim. Umarım banka dilekçe örnekleri işinize yaramıştır.

 2. Muaz Muaz

  Can bey bir konuda size de danışmak istiyorum. Ben Akbank tan Wings kredi karti almak istedim müşteri hizmetlerini aradığımda bu karttan aidat alinmayacaksa bu kartı alacağım dedim. Onlar da siz maaş müşterisisiniz aidat alınmaz dedi ve ben de karti almayı kabul ettim. Bana 2 tane ayni karttan yollandı ben tekrar müşteri hizmetlerini arayıp kartlardan birini iptal etmelerini ve böyle bir istekte zaten bulunmadığımı söyledim ama onlar yedek kart gibi düşünün bir sakıncası olmaz deyip iptal etmediler. Bir kaç ay sonra her birinden 113 tl toplam 226 tl aidat kestiler. Ve 4 kez iade talebinde bulunmama rağmen bunu iade edemeyiz çünkü sizin çalıştığınız kurum ile bankamız anlaşmalı olmadığı icin bu karttan sizden ücret bu nedenle kesilmiş dendi ve iade etmediler. Ben şimdi şikayet etmek istiyorum tüketici hakları mahkemesine. Önce bankaya böyle açıklayıcı bir dilekçe yazıp şikayet edeceğimi soylemeli miyim? Ve onlardan yazılı kağıt alıp (savunmasını) bunu kaymakamlık şikayet mercine götüreceğim değil mi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Siz öncelikle müşteri hizmetlerinden, karttan ücret alınmayacağına dair konuşmanın kopyasını talep ediniz. Eğer bu gerçekten beyan edilmiş ve ücret alınmışsa zaten banka iade gerçekleştirecektir. Buna yanaşmıyorlarsa da görüşme kaydının kopyasını talep edip, bu kayıtla önce BDDK’ya şikayette bulunun. Daha sonra da iade almak için hakem heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. İş bu raddeye varmadan iadeyi gerçekleştireceklerdir.

 3. SERHAT

  Merhabalar Can Bey 2017 yılı’nın mart ayında denizbank’tan esnaf olduğum için kosgeb kredisi kullandım 2010 yılında bireysel hesabım varmış borcu yok ama aktif miş kosgeb kredisinden bu hesaba yönelik son 1 yıllık hesap işletim ücreti kesilmiş uzun uğraşlar sonucu büyük kısmını geri aldım.Ayrıca adıma yeni ticari hesap ticari kart ve normal kredi kartıda açmışlar kartları hiç atm ye takmadım şifre almadım aktifleşmesin diye.
  Asıl soru şu bunların hepsini kartlar ve ticari işletme hesabımı iptal edip sadece bireysel hesabım üzerinden kosgeb kredimin ödemesini sağlayabilirmiyim.Çünkü ticariden saçma sapan aylık kesintiler yapılıyor.Ödemelerim 2018 ylında başlayacak şimdiden çok tşk ediyorum…

  • Can Balkan

   Merhaba Serhat Bey,
   Tam olarak detaylarını bilmiyorum ama eğer KOSGEB kredisi bireysel hesabınıza bağlıysa ticari hesapları kapatabilirsiniz. Yani ticari hesaplar kullanılmıyorsa ve herhangi bir sözleşmeye bağlı değilse, banka sizin talebiniz doğrultusunda bu hesapları kapatmak zorunda.

 4. PERİ

  merhaba Can Bey;

  DBS hesabı kapatmam lazım nasıl bir talimat hazırlamam gerekiyor

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Çalıştığınız şubede matbuu form bulunabilir. Yetkiliden talep edin. Ama form yoksa, aşağıdaki gibi bir dilekçe ile başvurabilirsiniz.

   xxx Bankası Genel Müdürlüğüne;

   Bankanız bünyesinde firmam (xxx LTD ŞTİ) adına aktif halde bulunan DBS (Doğrudan Borçlandırma Sistemi) hesabımın kapatılması konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

   Firma Adı:
   Yetkili Ad Soyad:
   İmza:
   Tarih:
   Adres:

 5. Enes

  Merhabalar ben haksız yere kredi notu sicili yedim
  Bunu düzeltmem için nasıl dilekçe ve nereye dilekçe yazmam lazım ve dilekçeyi nereye vermem lazım
  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Haksızlığa uğratan kuruma dilekçe ile başvurarak, hatanın giderilmesini sağlayabilirsiniz.

 6. selim çil

  bank asyada ticari hesabım vardı istanbul dışında olduğumdan nereye nasıl bir dilekçe ile müracat edebilirim

  • Can Balkan

   Birleşik Fon Bankası’na müracaat edebilirsiniz.

 7. Recep

  Ağrıda askerim Benim siraat bank şifrem bloke olmuş sifre istedigimde numarami değistirdigim icin sifrem eski cep numarama gidiyor asker oldugum icinde gidemiyorm bankaya sesli yanittan olmuyor sifreni kendin belirle ye basiyorm eski numarama bir kod gidiyor onu yazmam gerek numarayi kullanmadigim icin hic bir sekilde olmuyor cok mağdur durumdayim gerekenin yapilmasini istiyorm

 8. Ozan

  Merhaba can bey yardımcı olursanız çok sevinirim;
  Falancı bankadan almış oldugum k.kartının borçlarını bilinçli ödemeyip icrarık ve avukatlık oldum,avukatlar aradı artesi günü borcun tamamını kapattım kara listeye alındım,5 yıl alamam diye söylemler duydum ve daha 24 yaşındayım bu yaşta bankalarla kötü olmak istemiyorum ilerde kredilere ihtiyaçlarım olacak,bankaya dilekçe yazmamı söyleyenler oldu acaba bankaya dilekçe yazdam hatamı düzeltirlermi 5 yıl çok çünkü 🙁
  Son olarak,eger olur yada deneyin derseniz bu anlattıgım konu hakkında bir dilekçe örnegi sunarmısınız ve bu dilekçeyi nere vericegimi teşekkür eder saygılar sunarım. Ozan

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef bankaya dilekçe yazmanız durumu değiştirmeyecektir. Bankanın hatası olsaydı belki dilekçe işe yarardı ama siz bir yetişkin olarak bilerek ve isteyerek takibe düşmüşünüz. Yalnız, merak etmeyin. Eğer düzenli bir geliriniz olursa 1 yıl sonra kredi çekebilecek hale gelirsiniz. Siz düzgün bir şekilde para kazanıp, birikim yapmanın yollarını arayın. Kolay gelsin.

 9. kubra ayben

  merhaba,
  ben de telefon numarami guncellemek istiyorum. Mail, fax veya posta ile yapildigini yazmissiniz. Acaba bu bilgi guncel mi? Ziraat bankasi icin de gecerli mi?. yurtdisindayim ve telefon problemi yuzunden yabanci bankadan transfer yapmam gerekiyor ve cok masrafli oluyor. bu konuda ayrintili bilgi verirseniz sevinirim. Cunku telefonda bir suru sifre vs soyledigimiz halde degistirmiyorlar. Posta veya fax ile daha mi guvenli? tesekkur ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bilgiler güncel. Ancak sizin durumunuz doğrudan hesap güvenliği ile alakalı olduğu için bankanın kimlik doğrulaması yapmasına ihtiyaç var. Yani banka “kayıtlı telefon numarası değiştirme” talebinin sizden geldiğinden emin olmalı. Bunun için bu işlem genellikle telefon bankacılığı, internet şubesi veya normal şube üzerinden yapılır. Siz telefon bankacılığını denemişiniz anladığım kadarıyla. Eğer güvenlik sorgulamalarına doğru yanıtlar verebildiyseniz bu aşamada güncelleme işleminin olması gerekir.
   Öte yandan, bu problem nedeniyle Türkiye’ye sık sık para göndermek zorunda kalıyorsanız, aşağıda önerebileceğim para gönderme servisini kullanabilirsiniz. En ucuz para gönderme servisi şu an için.
   https://paranya.com/transferwise-ile-yurtdisindan-turkiyeye-para-transferi-nasil-yapilir/

 10. cesur keskin

  merhabalar benim sorum halkbank maaş müşterisiyim internet bankacılıgı kullanmak istiyorum fakat maaşımda olan haciz nedeniyle takibe düştügümü bu sebebten internet bankacılıgı kullanamayacagımı belirtiyolar bankanın diger tüm işlemlerini atm telefon bankacılıgı vs vs kullanabilirken internet bankacılıgı kullanmama musade etmiyolar bunu nasıl aşabilirim bir örnek varsa gönderebilirmisiniz teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Böyle birşeyi ilk kez duyuyorum. İnternet bankacılığı kullanmanızın nasıl bir sorun yaratacağını anlayamadım lakin aşağıdakine benzer bir dilekçe sunabilirsiniz bankaya.

   Halkbankası Genel Müdürlüğü’ne;

   Bankanızın, xxxx numaralı müşterisiyim. Hesabımın internet bankacılığı işlemlerine açılması konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

   Cesur Keskin
   İmza

   Tarih:
   TC Kimlik:
   Adres:
   Cep Tel:

 11. Emrah Altay

  İyi günler ben yaklaşık iki yıl önce internet üzerinden Norma bilgisayardan laptop aldım iki gün sonra bilgisayar geldi ama arızalı idi. Garantiye yolladım 20 iş gününü geçtiği için para iyadesi kararı çıktı fakat para iyadesi olmadı. Tüketici hakem heyetine şikayet ettim ve haklı bulundum ama hiçbir yaptırımı omadı şimdi şunu sormak istiyorum bankaya itiraz dilekçesi yazsam banka maduriyetimi giderir mi.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hemen bir avukata başvurup icra davası başlatın. Paranızı alırsınız. Avukatın parasını da karşı taraf öder.

 12. kankan

  eft lımıt arttırma dılekcesı ornegı yazabılırmısınız

  • Can Balkan

   xxxxx Bankası Genel Müdürlüğü’ne;

   Bankanızın, xxxx numaralı müşterisiyim. Günlük Elektronik Fon Transferi (EFT) gönderim limitin xxx liradan xxxx liraya artırılması için gereğinin yapılmasını arz ederim.

   xxx xxxx
   İmza

   Tarih:
   TC Kimlik:
   Adres:
   Cep Tel:

 13. Fatma Tekin

  Merhaba,vefat eden bir yakınımın herhangi bir bankada hesabı,borcu yahut yatırımı varmı diye dilekçe ile başvurmayı düşünüyorum nasıl bir dilekçe yazayım ? Dilekçemin içeriği ne olmalı ?
  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu işlemi yapabilmek için ölen kişinin yasal vasisi olmanız gerekir diye tahmin ediyorum. Ölüm raporu ve yasal varis olduğunuzu gösterir bir belge ile birlikte aşağıdakine benzer bir dilekçe sunabilirsiniz.

   xxxxx Bankası Genel Müdürlüğü’ne;

   Ekte ölüm raporu sunulan xxx kimlik numaralı xxx kişisinin varisiyim. Kendisine ait bankanızda bulunan her türlü mevduat, kredi ve yatırım hesaplarına ilişkin tarafıma yazılı olarak bilgi verilmesini rica ederim.

   xxx xxxx
   İmza

   Tarih:
   TC Kimlik:
   Adres:
   Cep Tel:

 14. Fatma Tekin

  Teşekkür ederim.

 15. Fatma Tekin

  Bir şey daha danışmak istiyorum 3 adet varis var 3 kişinin imzasınıda dilekçeye attırmamız gerekir mi ?

  • Can Balkan

   Sanmıyorum böyle bir zorunluluk olacağını. Hatta şubede matbu dilekçe bile bulunabilir bununla ilgili. Gittiğinizde yardımcı olur arkadaşlar. Başınız sağolsun.

   • Selda

    Merhaba ben vadeli hesabımdaki miktarı kardeşimin adına geçmesi için talepte bulunmak istiyorum mail üzerinden bana örnek göndere bilirmisiniz. Teşekürler

    • Can Balkan

     Merhaba,
     Bankanın vadeli hesabınızı devir edebileceğini pek düşünmüyorum. Muhtemelen vadeyi bozup normal havale işlemi yapacaklardır. Dilekçe için de şubeden destek alın.

 16. Ahmet

  Merhaba Daha önce hic bir bankadan kredi veya kredi kartı kullanmadım şuanda ihtiyactan dolayı kredi kartı almak istiyorum ama basvuru yaptıgım bütün bankalar başvurumu olumsuz sanuclandırdı şuanda kendi işimin sahibiyim vergi ruhsat bütün belgelerimde var bunun nedeni ni öğrenmek istiyorum nasıl bir dilekçe yazmalıyım yardımcı olurmusunuz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sizin yazacağınız dilekçeye bankalardan beklediğiniz cevap gelmeyecektir. Ama ben aradığınız sorunun yanıtını vereyim. Bu zamana kadar hiç kredi ve kredi kartı kullanmadığınız için kredi puanınız oluşmamış. Yani bankalar için büyük bir soru işaretisiniz. İlk yapmanız gereken, Findeks’ten kredi notunuzu sorgulayın. Eğer notunuz 0 ise aşağıda yazdığım yazıları okumanızı tavsiye ederim.
   https://paranya.com/kredi-puani-nasil-yukseltilir/
   https://paranya.com/nakit-blokeli-kredi-karti/

 17. tugba

  merhaba .. şirketimiz banka değişikliğine gitti. bunu diğer firmalara bildireceğim ama diğer firmalara nasıl yazı göndereceğim. içeriğini oluşturamadım yardımcı olur musunuz?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Aşağıdaki gibi bir yazı işinizi görecektir.

   Değerli İş Ortağımız,

   Hali hazırda işlemlerde kullandığımız bankayı değiştirmiş bulunmaktayız. Bundan sonraki süreçte ödemelerimiz için aşağıdaki banka ve hesap numarasının kullanılacağını tarafınıza bildirmek isteriz.

   Dikkatiniz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

   Saygılarımızla,

 18. İLHAN CANTÜRK

  Merhaba Can bey,
  annemin 4-5 sene kadar önce HSBC bankasında 500 tl kadar bir parası vardı.biz de akibetini araştırmadık, sonra lüleburgaz hsbc bankası kapandı, trakya’da şubesi kalmamış, en yakın büyükçekmece’de var şubesi.
  Annemi istanbu’a götürmeden bu parayı nasıl çekebiliriz bir yolu var mı acaba,
  Annem emekli maaşını Vakıfbank’tan çekiyor, anneme dilekçe yazdırsam, vakıfbank hesap numarasını ve diğer bilgilerini yazıp göndersem vakıfbank hesabına havale ederler mi bu parayı sizce, dilekçeye istinaden.
  hsbc bankası müşteri hizmetlerini aradım sordum, annem hesap açtırırken cep telefonu vermemişti, güncelleme de olmaz diyorlar, annen en yakın şubeye gitmesi gerekir diyorlar,
  varsa sizin bir çözümünüz cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Can Balkan

   Merhaba İlhan Bey,
   Noterden vekaletname alabilirsiniz veya hali hazırda vekaletnameniz varsa onu kullanabilirsiniz. Lakin bu durumda da şubeye gitmeniz gerekecek. Anneniz gitmese bile vekalet eden kişinin gitmesi gerekecek. Bir de üzerine noter ücreti ödemiş olacaksınız. Karar sizlerin.

 19. İlhan CANTÜRK

  Teşekkür ederim Can bey, yani annem dilekçe yazıp imzalasa falanca bankadaki şu hesap numaralı hesabıma havale edin diye, postayla göndersek, işlem yapmazlar mı diyorsunuz.

  • Can Balkan

   İadeli taahhütlü olarak HSBC Genel Müdürlüğü’ne gönderip, şansınızı bir deneyin.

 20. seda

  Sözleşme kapsamında almış olduğumuz bir iş karşılığında vermemiz gereken geçici teminat mektubu için çalışmakta oldugumuz bankanın şube muduru ile karşılıklı görüşerek nakit bloke karşılıığında anlaşamya varıldı. daha önce başka bir firmaya banka tarafından verilen örnek teminat mekubunu düzelterek firmaya göndermemizi fırmanın kabul etmesi durumunda aslını 1-2 gün içerisinde vereceğini söylemiştir. daha sonra tarafımızdan duzenlenen örnek teminat mektubu firmaya mail yoluyla gönderilerek uygunluk istendi. firmanın bankayı aramasıyla müdürü teminat mektubundan haberi olmadığını söylemiştir. fabrika müdürümüz bankaya giderek bankanın şube muduru ile tartışmıştır. daha sonra banka hesaplarımız katledilmiştir. hesabımızda paramız varken çeklerimiz yazdırıldı. hesabımızda olan paranın bır mıktarı 64 gun gecıkmelı olan kgf kredisi ne alındı. hakkımızda yasal işlemler başlatıldı. can bey bizim bu durumda ne yapmamız gerekiyor. kendimizi genel müdürlüğüne ne şekilde ifade etmeliyiz şube müdürü hakkında yasal işlem başlatıcağız.

  • Can Balkan

   Şube müdürünün bir usulsüzlük yaptığını düşünüyorsanız, konuyu doğrudan ilgili bankanın Teftiş Kurulu Başkanlığı’na iletebilirsiniz. İlave olarak BDDK’ya da şikayette bulunmalısınız. Siz konuyu bana anlattığınız şekilde lakin daha somut delillerle ve tarih bilgisi vererek Teftiş Kurulu’na ilettiğiniz takdirde ivelilikle işlem başlatılır. Lakin yargıya taşımayı düşünüyorsanız, dilekçe için şirket avukatınızdan yardım almanızı tavsiye ederim.

 21. seda

  teşekkürler can bey söylediğiniz şekilde bir yazı hazırladım ancak sizin kadar deneyimim olmadığı için size atsam bi bakıp bana yardımcı olurmusunuz

  • Can Balkan

   Seda Hanım, Teftiş Kurulu şekil şartı aramaz. Eğer konuyu doğru bir şekilde yazıya döktüğünüze inanıyorsanız, hiç vakit kaybetmeden bankaya iletmenizi tavsiye ederim.

 22. Gökhan

  Merhabalar,
  7-8 senedir kullanmadığım ve tesadüfen hatırladığım vadesiz bir hesabım vardı, içinde hiç parada yok hatta atm kartı bile yok (internetten erişim yapıyordum zamanında). Bu hesabı kapamak istediğimde benden herhangi bir ücret talep edebilirler mi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   2014 yılında yürürlüğe giren bir düzenlemeyle, bankalar 180 gündür aktif olmayan banka hesaplarından müşteriyi bilgilendirdikten sonra 30 gün içerisinde kapatılmaması halinde hesap kesim ücreti alabilirler. İlgili habere şuradan ulaşabilirsiniz: http://t24.com.tr/haber/kullanilmayan-banka-hesaplarina-isletim-ucreti,256838

   Size herhangi bir bildirim yapılmamışsa, sorunsuz bir şekilde kapatabileceğinizi düşünüyorum. Zaten siz kapatmasanız bile hesabınız 10. pasif yılını doldurduğunda otomatikman kapanacaktır.

 23. Gökay

  Sayın ilgili;
  Bankaya verilecek talimatlar da elden gönderme, posta ve emial den bahsetmişsiniz. Email gönderirken görevlinin bankanın resmi uzantılı mail adresine atılmasını söylemişsiniz. İmzalar önemli olduğu ve talimatların faks gibi değil de email gönderilmesi durumunda elektronik ortamda saklanması ve niyeti kötü kişilerin eline geçme durumu daha fazla gibi.
  Email gönderilerek yapılan talimatların imza kısmına sadece bu talimat için kullanılması gerekir veya örnektir gibi bir şeyler yazılabilir mi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu konular her zaman suistimale açık. Bankanız kabul ettiği sürece istediğiniz önlemleri almanızda fayda var.

 24. BERNA

  Merhaba Can bey,
  Şirket için hesap açma talimatını nasıl hazırlayabiliriz ( 200.00 tl )

  teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Aşağıdaki şekilde bir dilekçe işe yarayacaktır sanırım.

   …………………………………. Bankası ………………………. Şube Müdürlüğüne;

   Şubeniz nezdinde şirketimiz XXX Ltd. Şti. için Türk Lirası açılması hususunda gereğinin yapılmasını arz ederiz.

   Yetkili Kişi Ad Soyad İmza

 25. merve

  merhabalar ben bişey sormak istiyotum firmaya pos makinesi almıştık garanti bankasından yalnız şimdi daha işimize yaramıyor kullanmıyoruz bunu bankaya iade etmek istiyoruz bunun için dilekçe yazmamız gerekiyormuş ama nasıl dilekçe yazılıyor bi örnek verebilirmisiniz? şimdiden teşekkür ederim…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Aşağıdakine benzer bir dilekçe örneği işinizi görür diye tahmin ediyorum.

   …………………………………. Bankası Genel Müdürlüğüne;

   Bankanız tarafından şirketimiz ………………………………………………………………………………………………………………’ne ………………………………… tarhinde tahsil edilmiş olan POS cihazının bankanıza iade edilmesine karar verilmiştir. Gerekli işlemlerinin yapılmasını arz ederim.

   Şirket sorumlusunun
   Ad Soyad:
   İmza:
   Tarih:
   TC Kimlik:
   Adres:

 26. Yuksel

  Merhabalar Can Bey yeni bir limited sirket devraldik sirketin eski banka hesaplarinida devralma sansimiz varmi yoksa yeni hesapmi acmamiz gerekiyor?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bir avukata danışsanız daha iyi olur ancak bildiğim kadarıyla hesapları devralabilirsiniz. Devir işlemi bittikten sonra sirküler ve ticari sicil kaydı ile bankaya başvurup, işlem yetkisi almanız gerekir.

 27. çiğdem

  İyi günler Can bey ben 2018 yılında ziraat bankasından konut kredisi kullandım .Adıma 3 tane poliçe düzenlediler geçen yıl bunları ödedim ama bu yıl ödemek istemiyorum. Ferdi kaza sigortası ve konut sigortasını yeniletmemek için ziraat sigortayı aradım şubeye yönlendirdi şubede kredinin kampanya koşullarında var bu kesinlikle iptal edemezsiniz dedi beni yanılttıklarını düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Can Balkan

   Mehaba,

   Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 26.maddesine göre:

   Tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamaz. Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi hâlinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, kredi veren tarafından kabul edilmek zorundadır. Bu sigortanın kredi konusuyla, meblağ sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekir. Meblağ sigortalarında, poliçedeki teminat tutarı kalan kredi tutarından yüksek olamaz. Sigorta vadesi de kredi vadesinden uzun olamaz.

   Bankalar DASK ve konut sigortasına zorlayabilirler, ancak ferdi kaza sigortası için bir şart yok.

 28. burak

  “Arz ederim” ifadesi bir devlet/askeri hiyerarside bir ast kendi ustune dilekce verdiginde kullanilir. Halbuki bankalar bizim ustumuz degil. Bu yuzden “arz ederim” yerine “talep ederim”, “rica ederim” gibi ifadelerin kullanilmasi daha dogru olur.

 29. ABDULLAH

  merhabalar can bey de kredi genel sözleşmesinin bir örneğini kaybettim halk bankası şubesinden istiyorum fotokopisini veya bir örneğini dilekçe istedi benden onu nasıl yazabilirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Aşağıdaki gibi bir dilekçe işinizi görür diye tahmin ediyorum.

   Türkiye Halk Bankası xxx Şube Müdürlüğü’ne;

   Şubenizde bulunan xxxxxxx numaralı kredi hesabımın açılışında imzalanan Kredi Genel Sözleşmesi’nin bir kopyasının tarafıma verilmesini rica ederim.

   Abdullah
   İmza

   Tarih: 24 Haziran 2019
   TC Kimlik:
   Adres:
   Cep Tel:

 30. Ersin

  Abi merhaba,
  Bi şirkette finans departmanında çalısıyorum,rica etsem belirtmiş olduğum mail adresime örnek banka talımat dosyaları bulunan klasörü mail atabilirmisin.

  Ersin Özkarakasoglu

 31. Serdar

  Merhaba yardımcı olabilirmisiniz ing bankta hesap açtım 2 ay oldu hesap açılışında ve başvurunda iletişim numaramı verdim verdiğim halde sonradan öğrendim farklı bir telefon numarası daha benim iletişim bilgilerime kayıt edilmiş ve diğer telefon numarasını kullanan kişi benim yaptıqım transfere kadar sms ile bilgilendiriliyor şubeye gitmeden numarayı silmiyorlar bulunduğum il ve ilçede şubesi ve atm’side yoktur.Ne yapmam lazım kendi hatalarını düzeltmiyorlar 3. Kişiyle paylaşıyorlar hesap hareketlerimi yardımcı olurmusunuz ne yapmam lazım?

 32. Kadir Aytan

  Merhaba Can bey. Ben 18.06.2019 tarinde A okulundan B okuluna tayin oldum . 18.12.2019 tarihinde geldiğim okulda da banka ile promosyon yenileme tarihi oldu ve bana sözleşmedeki belirtilen ücret 2340 tl yerine daha düşük bir promosyon ücret olan 1430 tl (22 ay) yattı. Promosyonun aylık miktarı 65 tl oluyor ve benim hesabıma yatan ücret 910 tl (14 ay) eksik yatıyor. Bankaya gittiğimde , “Önceki işyerinizdeki sözleşmenizin süresi deva ettiği için sistem otamatik olarak düşüyor” dediler … Şimdi sormak istediğim soru şu!
  Önce ki sözleşmedeki aylık ücret tutarı 43 tl iken, kalan 14 ay ile çarptığımızda 602 tl tutuyor. fakat banka benden yeni sözleşme bedelinden yani 65 tl baz alarak 910 tl kesinti yapıyor. Bu aradaki farkın tarafıma ödenmesi gerekmez mi..?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Banka bu durumda haklı görünüyor. Sonuç itibariyle yeni görev yerinizin banka ile yaptığı anlaşmaya göre size ödenemsi gereken ücret 65 TL. Banka ile sözleşmenin bitmesine 22 ay kaldığı için, size 22 ayın ücretini ileriye dönük olarak peşin yatırmışlar. Geçmişte yapılan sözleşmenin bu durumu bağladığını sanmam. Yanlış bir değerlendirmem varsa, düzeltmenizi rica ederim.

 33. İBRAHİM KAYMAK

  Can Bey Merhaba;

  2018 Yılında Banka Hesabıma Girilerek – Hesap diye tabir edilen alt hesaptan para ile kontür alımı yapılarak hesabım boşaltılmıştır. olay sonrası savcılığa gerekli girişimlerde bulundum, zanlı bulunamadığı için süreç devam ediyor.

  Sizden ricam mümkün ise bankaya hesaptan alınan miktarın tarafıma iade edilmesi için dilekçe örneği yazabilmem için yardımcı olmanızdır. bu konu ile ilgili daha önce verilen emsal karar örneği ile başvuru yapıp paramı geriye almak istiyorum.

  lütfen yardımcı olabilir misiniz?

 34. Murat

  merhaban e devlet yoluyla bankalar genel müdürlerine dilekçe yazabiliyor muyuz ? yoksa postahaneden mi yazıyoruz ?

 35. burhan

  makhkeme için maaş dökümani istendi bende ama ne dilekçeye adres olarak kendi adresimi yazıyoruz yoksa bank’nın adresimi teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published.