Banka maaş hesabına bloke koyabilir mi?

Takipteki kredi veya kredi borçlu sayısının artması ile birlikte bankaların hesaba bloke koyması da yaygınlaşan bir uygulama haline geldi. Bankalar kendilerine ulaşan haciz müzekkereleri veya ihbarnamaleri uyarınca, borçlu müşterilerinin bütün banka hesaplarına bloke koyuyorlar. Peki, banka maaş hesabına bloke koyabilir mi?

Bankalar borçlunun bütün banka hesaplarına bloke koyabilirler. Ancak, bunun bir tek istisnası vardır, o da maaş hesabı. Maaş hesabına bloke konulamaz. Borçlunun maaş hesabına bloke konulması ya da haciz tatbik edilmesi, borçlunun temel ihtiyaç maddelerine dahi erişimini kısıtlayabileceği için, maaş hesabına bloke konulamaz, haciz uygulanamaz.

Burada bir parantez açarak, bir hususu okuyucularımıza hatırlatmakta yarar görüyorum. Eğer kendi maaş bankanızdan kredi çekmişseniz ve ödeme güçlüğü içerisindeyseniz, bankanız sizin hesabınıza yatan maaştan otomatik olarak ödemeyi çeker ve sizi hacizlik yapmaz. Şu anda bankaların büyük çoğunluğu bunu uyguluyor.

Diyelim ki kredi taksitiniz 2 bin lira ve maaşınız da 2500 lira. Banka acımaz, 2 bin lirasını alır. Banka ile imzaladığınız sözleşmelere bakın. Muhtemelen aşağıdakine benzer bir madde göreceksiniz. Madde başlığı da “Bankanın Rehin, Takas ve Mahsup Hakkı”na benzer birşey olacaktır.

Bankamız ile imzalamış olduğunuz Bireysel Ürün ve Hizmet Paketi Sözleşmesi’nin “Bankanın Rehin, Takas ve Mahsup Hakkı” başlığı altında yer alan maddesinde Müşterinin, kefilin Bankaya karşı sözleşmeden ve/veya herhangi bir sebepten doğmuş ve doğacak her türlü borçlarının teminatını teşkil etmek üzere, Bankanın bütün Şubelerinde mevcut olan veya olabilecek vadesi gelmiş ya da gelecek her tür para cinsinden mevduat hesapları, doğmuş/doğacak her türlü hak ve alacakları üzerinde Bankanın rehin ve hapis hakkı olduğu, bütün hesaplarının ve alacaklarının Bankaya rehnedilmiş olduğu, bunların veya bedellerinin Bankaca mahsup edileceğini kayıtsız şartsız kabul ettiğinize dair düzenleme yer almaktadır.

Maaş hesabına bloke konulamayacağı, maaşa haciz uygulanamayacağı anlamına gelmez. İcra müdürlükleri, alacağın takibi için çalışanların iş yerlerine haciz müzekkerelerini gönderebilir. İşveren, kendisine ulaşan haciz talebi uyarınca, borçlu çalışanının maaşının 1/4’üne kadar olan kısmını ilgili icra dosyasına öder.

Konuyu netleştirmek için bir örnek ile özetleyelim. Ahmet Bey, Balkan Ticaret’te satış temsilcisi olarak çalışıyor. Ahmet Bey’in Akbank’tan kullandığı bir kredi takibe düştü. Akbank, haciz talebinde bulundu. İlgili icra müdürlüğü, bankalara haciz müzekkeresini iletti. Balkan Ticaret, Ahmet Bey’in maaşını Garanti Bankası’ndaki maaşı hesabına yatırıyor. Garanti Bankası, kendine gelen müzekkere uyarınca Ahmet Bey’in maaş hesabına bloke koydu. (Ahmet Bey, ilgili icra müdürlüğüne başvurarak, maaş hesabı üzerindeki blokenin kaldırılmasını talep etti.) Daha sonra İcra Müdürlüğü, Ahmet Bey’in çalıştığı işyeri Balkan Ticaret’e haciz ihbarnamesi gönderdi. Balkan Ticaret’in muhasebesi veya insan kaynakları kendilerine gelen ihbarname uyarınca, Ahmet Bey’in maaşının 4’te 1’ine kadar olan kısmında kesintiye gidip, ilgili tutarı icar dosyasına ödemeye başladı. Böylelikle Ahmet Bey hem peyderpey borcunu ödemeye devam edecek hem de maaşının 3/4’lük kısmı ile yaşamını idame ettirebilecek.

Çalışanlar için maaş hesabına bloke koyulamayacağını, ama isternirse işveren vasıtasıyla borçlunun maaşının 1/4’üne kadar olan kısmının haczedilebileceğini belirttik. Peki emekli maaşına haciz konulabilir mi?

Emekliler ve yaşlılık veya malullük maaşı alanların kendi rızaları olmadan maaşlarına bloke konulamaz, emekli maaşları haczedilemez.

Maaş hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır?

İcra Müdürlükleri, bankalara gönderdikleri haciz yazılarında her ne kadar maaş hesabı istisnasını çoğunlukla belirtseler de kimi zaman bu detay icra memurları tarafından ya da Banka da bloke işlemini uygulayan çalışan tarafından atlanabiliyor. Maaşa bloke konulduğu takdirde, öncelikle ilgili bankaya, bloke koydukları hesabın maaş hesabı olduğu ve bloke koyamayacakları hatırlatılmalıdır. Banka blokeyi kaldırmazsa, ilgili İcra Müdürlüğü’ne bloke konulan hesabın maaş hesabı olduğunu gösterir bir belge ile başvurularak, maaş hesabına konulan blokenin kaldırılması talep edilir.

”Banka maaş hesabına bloke koyabilir mi?” ve ”Maaş hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır?” konusuyla ilgili sorunuz varsa aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.

Comments
 1. Gülçiçek

  Eşimin maaş aldığı banka bloke koymuş maaş çektiği bankaya kredi borcumuz vardı yalnız eşimin maaşının 4/ 1zaten kesiliyor başka bir borç yüzünden blokeyi nasıl kaldırır çok zor durumdayız teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Öncelikle Banka’nın müşteri hizmetlerine veya şubesine telefon ile veya da yazılı oalrak başvurarak ilgili hesabın maaş hesabı olduğu ve yasal oalrak bloke konulamayacağını belirtmeniz ve blokenin kaldırılmasını talep etmeniz gerekir. Eğer banka bir aksiyon almaz ise ilgili İcra Müdürlüğü’ne bloke konulan hesabın maaş hesabı olduğunu gösterir bir belge ile başvurarak, blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

   • Mehmet lake

    Emekli maaşımı aldığım hesapta 2,5 aylık emekli maaşım vardı vergi dairesi bloke koydurmuş.vergi dairesine gittim 1 maşaşlık tutarı ödeyin diye bankaya yazı yazdı.kalan kısmı alamazsın diyor.doğrumudur yapabileceğim bir şey varmı.

    • Can Balkan

     Doğrudur. Yapabileceğiniz bir şey yok maalesef.

   • Mustafa

    Özel bi sektörde ücretli olarak çalışıyorum,borçlarımdan dolayı maaş ve aldığım primlerin yasal olarak 4/1 i kadar zaten kesiliyo buna istinaden başka bi alacaklı maaş hesabıma bloke koyduruyo ve bana dışardan gelen ekstra para bloke olduğu için çekemiyorum başka bi yere maaş kartımla ödeme yapicam zaman hata verdiği zaman bile o para masstaki bloke yüzünden içerden cekemiyorumbu konuyla ilgili ne yapabilirim

  • Ramazan ezgin

   Maaşım garantiden alıyorum aynı.zamanda garantide kredi ve.nakit.avans.cektim. sizce maaşıma bloke koyulur mu

   • Can Balkan

    Eğer ödeme yapmaz iseniz yüksek ihtimal bloke gelecektir.

    • Sezer

     Merhaba ben yurt disinda calisacam türkiye de 4 tane icram var ben ordan hesabima dolar usd yatacak hesabima komple bloko konurmu sigortali olmadigim icin 4′ 1 haciz koyamiyor ama hesabima biloko koyarmi teşekkürler

     • Can Balkan

      Merhaba,
      Eğer hesabınız üzerinde bloke kararı varsa, ki icralıksanız genelde olur, alacaklılar bu paraya bloke koydurabilirler.

     • Emre Karaguzel

      Merhaba

      Maaş hesabıma döviz yatırıp yurt dışına gitmek istiyorum bunun için konsolusluk belli bir miktar görmek istiyor hesabınızda en az 3 ay
      Bir banka ilede takibe düştüm malesef bu banka bu dövizi görüp bloke koyabilir mi

     • Can Balkan

      Merhaba,
      Maalesef böyle bir ihtimal mevcut.

   • nuri

    Merhaba Vakıfbank tan maaş alıyorum şeker banka ve vakıfbankla icralık durumdayım şekerbanka 4/1 kesinti yapılıyor Vakıfbank maaşımın yattığı hesaba bağlı ek hesaptan iki aydır takipli müşteri tahsilatı altında para kesiyor bu yasal mı

  • Funda Nacak

   Merhaba,Akbank ‘a olan borcumu kendi isteğimle taksitlendirip maaşımdan 1000 tl.kesilmesini kabul ettim.Ancak maaşıma bloke konuluyor ve her ay şubeye gidip uğraşıyorum.Blokemi kaldırmak için ne yapabilirim

   • Can Balkan

    Merhaba,
    Şubenizdeki operasyon birimi ile konuşup, hesap üzerindeki blokenin tamamen kaldırılmasını talep edin.

    • Gökhan

     Merhaba can bey,
     Garanti bankasından maaş alıyorum.ayni zamanda yapılandırılmış bir kredim var garanti bankasında.fakat ilk iki taksiti olan Ekim ve Kasım ayını ne yazikki odeyemedim ama kesin olarak 3 üncü taksitten itibaren ödemeye başlıcam.birde maaşımın 4/1 i kesiliyor.maaş haczim var.bu durumda nolur maaşıma bişey olurmu.tesekkur ederim.

 2. Ahmet

  Merhaba Vakıfbank şubesi tarafından maaş hesabıma belediyenin gönderdiği bir yazıya istinaden bloke koyulmuş. Asgari ücret alıyorum 900 tl bloke koyulmuş blokeyi nasıl kaldırabilirim. Bu yasal mıdır?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Çalışanlar için maaş hesabına bloke koyulamaz ama istenirse işveren vasıtasıyla borçlunun maaşının 1/4′üne kadar olan kısmı haczedilebilir. Önce bankanıza başvurarak maaş hesabına bloke konmasının yasal olmadığını belirtin, daha sonra da belediyeye başvurun.

   • Adem sarıdemir

    Ziraat bankasında 2 hesabım. var.biri maaş diğeri normal hesap.normal hesabıma bloke konmuş maaş hesabıma da bloke koyarlarmı.birde blokeli hesabımda 500 TL vardı.onuda başka bankaya EFT yapmışlar.borc için heralde.bu normalmi blokeli hesaptaki parayı kimse kullanamaz diye biliyorum ben

 3. Ahmet ates

  Merhabalar. Gecmisten limited sirket ortagi ve müdürü oldugum icin vergi borcu ve agk prim borcum var.miktar cok yüksek olduğu icin odeme şansım yok. Ilgili kurumlar maas hesabına bloke koyabilirlermi koyarlarsa ne yapmam gerek tskler..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Herhangi bir kurumun doğrudan maaş hesabına bloke koyma hakkı yok. Eğer bir alacakları varsa şimdiki işvereninizi bilgilendirip, maaşınızdan kesintiyi doğrudan icra müdürlüğüne yapmalarını talep edebilirler.

  • Yunus Öztek

   Mrb benim maaşımdan icra kesintisi var ama banka diğer geri kalana bloke koymuş ne yapmalıyım bu yasalmi sonuçta hayatımı idame ettirmek zorundayım

 4. Hüseyin

  Akbank’a borcum var ve hacizliyim.yeni bir ise girdim ve Akbank’tan maaş alacağız.benim maaşımı şirket asgari ücret üzerinden göstetiyor ve geri kalanını sonra yatırıyorlar.yayınlarda maaşın 1/4 üne haciz uygulanır demiştiniz. Ancak arta kalan paraya bloke koyabilir mi?yani maaşa haciz sonradan yatan paraya bloke konulur mu?asgari ücretten fazla bir paraya çalışıyorum. Tesekkürler

  • Can Balkan

   Eğer bu hesap maaş hesabı olarak tanımlanmışsa, hiç bir banka veya kurum veya kişi bu hesaba haciz koydurtamaz. Maaş hesabına bloke uygulanamaz. Alacaklının tahsilat için işvereninize başvurması gerekmektedir.

 5. Cem yayla

  Can bey Merhaba
  Maaş hacizlerinde uygulanan 4/1 oran pirimlerde de uygulanır mı uygulanırsa bu oran prim miktarının tamamı yoksa yine maaş gibi 4/1 oranında mı kesintiye uğrar.

  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Cem Bey merhaba,
   Konuyu bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. Lakin, maaş, prim, ödenek vs. gibi bütün ödemeler maaş kapsamında olup, aynı şekilde değerlendirilmeleri gerektiğini düşünüyorum.

 6. Salih

  İyi günler hesabım da bloke var yeni bir işe girdim. Sıkıntılı olduğum bankadan maaş hesabı açmamı istediler. Fakat banka yeni hesap açamayacağımı mevcut hesaplarım üzerinde işlem yapabileceğimi söylediler. Şimdi bu hesabım daha önceden başka bi kurum da maaş hesabımdı şimdi bu hesabıma bloke konulur mu ? Ben bu hesabın maaş hesabı olduğunu alacaklılara nasıl izah edebilirim.

  • Can Balkan

   Salih Bey merhaba,
   Herhangi bir kurum herhangi bir şekilde maaş hesabına bloke koyamaz. Bankaya ilgili hesabın maaş hesabı olduğunu belirten bir dilekçe göndermeniz yeterli. Banka kayıtlarında bu hesabı maaş hesabı olarak göstermek zorunda. Aksi yönde bir işlem olursa dahi düzeltebilmeniz mümkün. Alacaklılar doğrudan bankaya gitmek yerine, iş vereninize gitmek zorundadır.

 7. Hüseyin

  Cevabınız için teşekkür ederim.

 8. Duygu DEMİR

  Merhaba garanti bankasından haciz islemi baslatılmıstır tarafıma..butun banka hesaplarıma bloke konulmustur..calıstıgım sirketin maaşımı yatırdıgı akbank tır ve banka paranın tamamına bloke koymuştur..bu hesap benim maaş hesabım degildir fakat butun maaşımı bu hesaba yatırıyorlardı..yine de bloke edebilirler mi..
  bugun icra mudurlugunden maaş hesabımsa blokenin kaldırılmasına ilişkin bir yazı aldım..isyerimde bankaya vermek üzere bana yatırılan son paranın maaşım olduguna dair bir yazı verdi..yarın blokeyi kaldırırlar mı?benim yapmam gereken başka bir işlem var mı?

  tesekkurler

  • Can Balkan

   Duygu Hanım,
   İlgili yazılarla ve ayrıyeten maaş hesabınız olduğunu söyleyen bir dilekçe ile Akbank’a başvurduğunuz takdirde bir kaç gün içerisinde sorunun giderilmesi gerekiyor.

   • dursun ali

    bankalar icradan gelen her türlü resmi yazılara uymak zorunda olduklarını dile getirmesini biliyorlarki sizin icra müdürlüğünden aldığınız resmi yazınında işleme koyularak blokenin kaldırılması lazım aksini ida ederlerse bu bankalar o zaman bizlerin aklıyla dalga geçiyorlar derim hakkınızı arayın kaldırılması lazım kaldırmazlarsa cumhuriyet savcılığına o banka yetkilileri hakkında suç duyrusunda bulunun görevi kötüye kullanmakdan çünkü blokeyi haczi koyanda kaldıranda icra daireleridir.

 9. Duygu DEMİR

  Can Bey çok teşekkür ederim

  sevgiler

 10. Duygu DEMİR

  Can Bey

  tekrar merhaba

  bugun isyerimden hesaptaki paranın tamamının maaş ödemesi olduğuna dair imza sirküleri olan bir yazı ve icradan aldığım kağıtla birlikte banka subesine genel mudurluge iletmek üzere bir dilekçe verdim..dilekçenin teslim alındı yazısıyla birlikte genel mudurluge de kep mailine bir mail attım..fakat banka muduru cevabın olumsuz oldugunu hukuk bolumune aktarıldıgını bana bu hesabım maaş hesabı olmadıgı ıcın uğraşmamam gerektigini soyledi telefonda..Ben de reddin gerekceli kararını yazılı olarak istedigimde böyle yazılı bir veriye gerek olmadıgı soyledi..sonra da hukuktan haber bekliyorum yarın donecegim dedi..gerçekten ne yapayım bilemiyorum şu anda..bddk tuketici hakları mahkemesine başvurup sikayette bulunmalı mıyım?

  tekrar tesekkur ederim

 11. murat

  Merhaba
  Benim bir bankaya kredi kartı borcum var. Banka borcuma karşılık hesaplarıma bloke yapmış. Cuma günü mesai bitiminde maaşım yattı. Maas olarak görünüyor. Cumartesi ve pazar surekli maas üzerinde işkemler yapiliyor. Hesap blokeli oldugundan 0 tl görünüyor. Şu an hesapta 1/4 üne haciz koyması lazimken hepsine haciz yaptı. Ve rakam düştü. Maaşımın yüksek olması ve döviz olması bankanin blokesini artirirmi yoksa ayni 1/4 une mi el koyar. Ve pazartesi bankadan maaşımın 4/3 ünu alabilirmiyim. Ve nasil alirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hesabınızın maaş hesabı olduğunu gösterir belge ile banakya başvurduğunuz takdirde blokenin kalkması lazım. Herhangi bir kurum hiç bir surette maaş hesabına bloke koyamaz. Eğer bir alacağı varsa, çalıştığınız kuruma başvurmaları gerekmektedir.

   • mete çeri

    Merhaba,

    Vergi dairesi garanti bankasında bulunan maaş hesabıma e-haciz uyguladı. Garanti bankasına mail attım. Bloke kaldırıldı ancak tutar vergi dairesine gönderildi. Bu uygulama saçma değil mi? Tutar azdı. birşey demedim. Firma banka ile anlaşmalı maaş hesabı görünüyor. Yatan tutar maaş olarak yatıyor açıklamada. Maaşım yattığı zaman böyle bir e-haciz uygulansa ve ben bankaya itiraz etsem maaşımı vergi dairesine gönderip blokeyi kaldıracak ve ben çok madur olacağım. Bıktım vergi dairesi ve bankalarla uğraşmaktan. Kesin bir karar aldıramıyormuyuz mahkemeye açtım sonuç alamadım yine. İdari mahkemeye itiraz etmiştim. Oradaki memurlar yüzünden takip edilmedi ve iptal edildi diye bana dönüldü sözde tebligat göndermişler. Avukat tutmadan itiraz edip mahkeme kararı aldıramaz mıyız? Zaten sıkıntılıyız bir de avukata para ödemek istemiyorum.

    Banka tutarı maliyeye gönderip blokeyi kaldırması saçma değil mi? Bankaya uyarı çekmek istiyorum. Yasa maddesi ya da bir belge var mıdır bilginiz dahilinde? Teşekkürler.

 12. murat

  Merhaba can bey
  Banka maaş hesabı vermedi. Normal hesap zaten maaş hesabı anlamına geliyor. Sadece maaş olarak yatsın yeter dediler. Şu an banka hesaba blok koydu ve hesaba eft yapilmış ve açıklamasına maaş ödemesi yazilmiş. Açıklama bizim için anlam ifade etmiyor diye paranın 4/3 ünü ödemiyorlar. Ne yazılması gerektigini de net bir şekilde belirtmiyorlar. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Can Balkan

   Murat Bey,
   Şirketinizden bir yazı almanız lazım. Hesabınızın maaş hesabı olduğuna dair. Bu yazıyla bankaya başvurup, hesabı maaş hesabı olarak tanımlamalarını talep edin.

   Normalde prosedür şu şekilde işler. Bir şirket personeline maaş ödemesi yapmak için bir banka ile anlaşır ve personelini ilgili bankaya yönlendirir. Hali hazırda personelin o bankada hesabı varsa, varolan hesap banka sisteminde maaş hesabı olarak tanımlanır.

 13. murat

  Yatan parayla ilgili olarak maaş olarak yatması lazım dediler. Bu para nasıl yatar baska acaba.

 14. ZEYNEP

  merhaba;
  vakıfbantan kullanmış olduğum krediden yasal takibe düştüm ve taksitlendirme yaptım ödeme yapıyorum fakat akbank maaş kartıma bloke gelmiş ne yapmalıyım

 15. ZEYNEP

  bir türlü blokeyi kaldıramıyorum iki farklı banka oysa ki maaş kartıma haciz konduğundan doğal olarak ödeme alamıyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş bankanız Akbank olduğu için, Akbank’a hesabın maaş olduğunu gösterir bir belge ile başvurun. Eğer dikkate alınmaz ise ilgili icra müdürlüğünden bir yazı alarak blokenin kaldırılmasını talep edin. Hiç bir kurum, kişinin maaş hesabına bloke koyduramaz.

 16. Erhan özcan

  Merhaba

  Garanti bankasından maaşım hacizli. Fakat blokede uygulamislar. Maaş hesabıma 1/4 haciz kalan miktarında 1/4 bloke koymuşlar müşteri hizmetlerini aradım böyle birşey mumkunmu diye. İhtiyaç krediniz haciz edilmiş blokede kredi kartı borcunuz için konulmuş denildi. Sizce bu mumkunmu?

  Teşekkürler

 17. murat

  Kusura bakmayin can bey. İcra müdürü bile aldırmıyor bu ülkede. Karşı taraf banka olunca. Avukat tut alabilirsen al dava aç diyor müdür. Avukat tutacak param olsa tutacam. Ama avukatlarda ilgilenmiyor karşı taraf banka olunca. Bu ulkede parası olan herseyi yapabiliyor. Bizim gibi borçlular sadece dinliyoruz.

 18. murat

  Borcuda keyfi yapmadim. İyi niyetimi suistimal ettiler. Bu yuzden borcluyum.

 19. murat

  Gercekten allah rızası için yardım edecek avukat yok bu ülkede bu kesin bir sonuc. Banka blokeyi kaldirmiyor icra davası açan avukatta parasını istiyor. Bu ülkedeki insanlarımız böyle malesef. Belgelerle gidiyorum icra müdürüne. Ben karışmam avukat tut diyor. Görün ülkedeki müdürümüzü. Isparta 3. İcra dairesi müdürü bu kişi.

 20. murat

  Ülkede kanun var ama uygulayan müdür yok…..

  • mesut şener

   memura sendikal hak olarak ücretsiz izin tanınmış bende 3 ay ücretsiz izin aldım yurt dışı eğitimim dolayısıyla.geldiğimde gitmeden önce halkbankasının 150 km ilerideki maaş hesabımın olduğu şubeye kadar gidip ödeyemeyeceğim 3 aylık taksidi ödeyemediğime mi yanayım. dönüşte 3 aylık ödenmemiş borçtan dolayı yaklaşık 3 aylık maaşımı almadığıma mı yanayım.heryerde kanunda belirttiği gibi diyor ki yolluk parasına bloke konulamaz diyor.yolluk parasına dahi bloke koydular.müdürlük mutemetlik ile çözemedim. dedikleri tek şey müdürlük sözleşmede imza atmış altına diyor.bu konudan bilgisi ola varda bizim niye haberimiz yok. müşteri değilmiyim ? en sonunda tüketici hakem heyetine başvur dendi 2 ay sonra basvuru ve sonuçlanması zaten 2 ay.

   sorun şu.müdürlük yetkisi yok. bankadan hak verilmiyor.tüketici hakları yavaş. mağduriyet 3 ay.sonradan da icra müdürlüğüne başvurun demek yeterli mi.alan almış satan satmış misali. olması gereken memur haklarını çiğneyenden de otomatik olarak dava açılması bunu memurun kendisine bırakılmaması gerekir. doğrusu bu gibi bence

 21. ZEYNEP

  merhaba;
  vakıfbanktan kredi kullanmıştım yasal takibe düştüm sonra bankaya bir miktar para ödedim ve taksitlendirme yapıldı fakat akbank maaş kartıma bloke koyulmuş bununlu ilgili ne yapabilirim

 22. Sezgin

  Bana yardımcı olursanız sevinirim,benim denizbanka borcundan dolayı icra takibine düştüm ve ben buna karşılık banka av.teahütte bulundum ödüyorum ayrıca murisi olduğum eve de şerk konmuş,SSK nın denizbank ile anlaşması var ilk emekli maaşlar bu bankaya yatıyor.bu gün gittim ilk maaşımı almaya bloke gözüküyor ben bu işi nasıl çözerim emekli maaşa bloke haciz konmaz diye biliyordum .yardımlarınız için teşekürler

 23. Şeref özyegen

  Akbank maaş hesabıma bloko koydu ne yapabilirim

  • Can Balkan

   Maaşa bloke konulduğu takdirde, öncelikle ilgili bankaya, bloke koydukları hesabın maaş hesabı olduğu ve bloke koyamayacakları hatırlatılmalıdır. Banka blokeyi kaldırmazsa, ilgili İcra Müdürlüğü’ne bloke konulan hesabın maaş hesabı olduğunu gösterir bir belge ile başvurularak, maaş hesabına konulan blokenin kaldırılması talep edilir.

 24. Nihatbedri Kırkan

  Merhaba acil bilgi vere bilirmisiniz babamın Turkcell 940 lira borcu bar ama avukat aradığında hep ben babam adına konuştum Ayhan benim dedim Pazartesi günü 9 da eve gelip eşyalarınız icra ile depoya kaldırılacak ve babanızın emekli maaşına bloke koyuldu ve ses kayıtları savcılığa gitti ne olur

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Konuyu bir avukat ile görüşmenizi tavsiye ederim.

  • dursun52

   nihat bey bir evde çift eşyanız varsa birisini haciz ederler diğerini hacizedemezler bunda sıkıntı yok emekli maaşına haciz ve bloke yasal değildir gerektiğinde icraya verilmişse emekli maaşına muvafakat vermediğim halde emekli maaşıma haciz konmuş diye başvurursun emekli maaşındaki haciz kalkar ses kayıtları konusuna bir şey diyemem lakin sanırım ondanda bir şey çıkmaz alacaklı taraf ararken kimin aradığını bizler bilebiliyoruzmu hayır onlar nerden senin babanın yerine cevap verdiğini bilecekler bilse bile babam yaşlı yerine ben cevap verdim dersin olur biter alacaklı tarafı yalan dolan her sözü etiyorlar ev eşya haczi emekli maaş haczi kanunen yasak olduğu halde bunu onlar sana nasıl öne sürdüler o zaman bunlar kanunu bilmiyorlarmı bundan bir şey çıkmaz çıkmaz halen kamyonla evine eşya haczine geliyoruz diye alacaklı tarafı tehditlerine devam ederken onlar suç yok sana var öylemi bir şey olmaz takma kafana

 25. Mehmet

  Merhaba Can Bey. Vakıfbank tan çektiğim krediyi odeyemedigimden icra davası açılmış. Ayrıca kredili bankomat hesabimda icra yolunda.Yaşamış olduğum bazı sıkıntılardan ve askere gittigimden dolayi her ikisini de odeyemedim. Memurum ve maaşım da vakıfbank a yatıyor. Hesabım blokeli. Birkaç gün içerisinde banka ve avukatları ile görüşmeye gideceğim. Sonuç olarak borcumu haciz yoluyla 1/4 o şeklinde maaşımdan alacaklar. Peki hesabıma konulan blokenin kaldırılması ile ilgili hukuki dayanaklarim(kanun maddeleri veya yargı kararı gibi.) neler olacak ve ne yapmam gerekecek. Yardımcı olursanız bir insanı hayata döndürmüş olursunuz 🙂 Şimdiden teşekkürler…

  • Can Balkan

   Merhaba Mehmet Bey,
   Hiç bir koşulda maaş hesabınıza doğrudan bloke konulamaz. İcra müdürlüğü de banka da bunun farkındadır. Dilekçe ile başvurup blokenin kaldırılmasını talep edeceksiniz. Daha sonrasında maaşınızdan 1/4 oranında kesinti olacak. Borç için hayata küsülmez. Gül gibi işiniz var. Hepsi hallolur. Sıkmayın canınızı.

 26. Cihan

  Merhabalar Yen’i bir işe girdim fakat Akbank’a icra takibinde olan 2 yıldır ödeyemediğim borcum çar avukatta..şirketim Akbank’tan hesap açmamı söyledi ve açmaya gittim bana verdikleri dekontta bu hesabı tasarruf amaçlı kullanacağım diye bir ibare mevcut yarın maaş alıcam bloke konut mu acaba ne yapmam gerekli maaşım yatmadan önce bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim saygılarımla…

  • Can Balkan

   Cihan Bey merhaba,
   Açılan hesabın maaş hesabı mı yoksa normal hesap mı olduğunu anlayamadım. Ama eğer siz bankaya gidip, şirketinizin adını verip, maaş hesabı açtırmak istediğinizi söylediyseniz maaş hesabı açılmıştır. İlk başta bloke konulsa bile sonra itiraz ederek maaş hesabından blokenizi kaldırabilirsiniz. Alıcılar, işvereninize başvurarak tahsilat yoluna gitmek durumundalar.

 27. muzaffer

  can bey merhaba .maaşımı vakıfbanktan alıyorum hesabımda icra kesintisi var .ayrıca küçük ölçekle bir işyerim vardı akbankla çalışıyordum bu bankaya ait post cihazı hesabımada bloke konmuş durumda vakıfbank tarafından bu blokeyi kaldırmak mümkün mü

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ticari işlem olduğu için blokenin kaldırılması pek mümkün görünmüyor. Yine de bankaya bir sorun. Avukata danışmanızda da fayda var. Hukukçu olmadığım için atladığım detaylar olabilir.

 28. muzaffer

  blokeyi koyan bankanın avukatı ile görüştüm .haciz dosyası kapanana kadar blokenin kaldırılamayacagını söylediler. ben bu ticari hesabı kullanmıyorum şu an blokeli olduğu için iptalde etmiyorlar . dolayısıyla dosya borcu kapanana kadar ben bu hesaba işlem ücreti ödemek zorunda kalacağım .ne yapmaşıyım blokeyi kaldırmak için

  • Can Balkan

   Bu durumda borcunuzu ödemekten başka alternatifiniz yok görünüyor.

 29. Funda

  Maasimi yapı kredi bankasından alıyordum fakat garantiye geçiş yaptı şirket..
  Garantiye dun maasimi çekmek için gittiğimde hesabınız bloke olduğu için maasinzi veremiyorum dediler .
  Napmam lazm

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş hesabına bloke koyulamaz. Önce bankaya daha sonra da blokeyi koyduran icra müdürlüğüne dilekçe ile başvurun.

 30. Sinem Y.

  Merhabalar
  Yapı kredi bankasından olan kredimi ödeyemediğimden alacak takip servisine yani avukata yönlendirildim.Avukatla görüşmeme rağmen borcumun 4/1 ni ödeyin geri kalanı taksitlendirme yapalım dediler.Bende çalışmadığım için ödeyemeyeceğimi söledim.Şuanda çalışıyorum.Yapı krediden ayrı açtığım maaş hesabım var. Maaşım yattığında o hesabımın 4/1 ne bloke koymuşlar.Avukatı arayıp bilgi vermem gerekiyormu?

  • Can Balkan

   Sinem Hanım,
   Eğer yeni bir ödeme planı yaptırmak isterseniz, avukat ile görüşmekte fayda var. Planlamanızı yapıp, ödeme durumunuza göre yeni bir plan hazırlatabilirsiniz isterseniz. Her durumda avukat ile iletişim halinde olmanız faydalıdır.

 31. Sinem Y.

  Can Bey teşekkür ederim.

  Avukat bayan bana 1000 tl ödeyin geri kalanı taksitlendirelim dedi.Beni o tutarı ödemeye zorluyor.Benim borcum 3.500 TL az aslında ama bir tek o bankaya borcum yok.Şimdi bloke konulduğu için avukatla görüştüğümde taksitlendirme yaparlarmı.Diğer bankalari yapılandırma yaptım.Ama avukat gıcık mı nedir:) Bana 1000tl ödeyin dedi.Telefonlarını açmadım bu seferde msj atmış.İcra işlemleri başlatıldı avukat ücretleride dahil falan pek anlamadım ama ilk defa kredi kullanmıyorum bu bankadan daha öncekileri düzenli ödüyordum.

  • Can Balkan

   Siz avukatla gorusun lutfen. Icra baslamasin. Bir de vekalet ucreti odemeyin. Yapilandirirlar bir sekilde.

 32. Sinem Y.

  Can Bey teşekkür ederim.

 33. Ayhan

  Ben akbanktan maasini alan ozel sektor calisaniyim. Gecen ay istenmeyen sebeplerden dolayi ayni bankadan olan kredi karti odemesini yapamadim ve bu ay maasima bloke konulmus kredi kartinin asgarisini odememe ragmen bloke kalkmadi maasimi cekebilsem yatiricam ama cekemiyorum ne yapmaliyim

 34. Ayhan

  Ve bugun maasimi cekip odemelerimi yapmam gerekiyo yapamazsam icralik olma durumum var bu olay psikolojimi bozdu bana hareket etme imkani birakmiyo banka

  • Can Balkan

   Hemen banka ile görüşün. Kendilerini BDDK’ya şikayet edeceğinizi belirtin. Eğer aksiyon almazlarsa BDDK’ya durumu bildirin. Ortada takip, icra, adli merciilerin talebi olmadan banka kafasına göre hesaba bloke koyamaz.

 35. erkan

  2009 dan kalan kredi kartı borcum var ve varlık şirketine devredilmiştir. Şimdi sigortalı bir işte çalışmaya başlayacağım maaşımın 1/4 e haciz konuşacağını biliyorum. Fakat öğrenmek istediğim bu hesabımda fazla para bulundurmak bana ne tür bir sıkıntı yaratır haciz gelirmi. Yada maaşlarım içerde birikti diyelim bunla ikinci bir haciz yada bloke uygulanırmı. Vize başvurusunda bulunmak istiyorum ve benden banka hesap cüzdanı istiyorlar bu hesabı kullanmak istiyorum kabul edilirmi? Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum şimdiden teşekkürler

  • Can Balkan

   Erkan Bey merhaba,
   Diğer yorumlarda da okuyacağınız üzere bankalar bu konuda kural tanımamazlık içerisindeler. Size sıkıntı yaratabilirler. Ama öte yandan varlık şirketindeki borca istinaden aniden bloke konulacak diye bir şart yok. Benim size naçizane tavsiyem, varlık yönetim şirketi ile irtibata geçerek, onlar sizi bulmadan siz onlara ulaşmış olun ve borcu yapılandırmaya sokun. Küçük taksitlerle ve muhtemelen pazarlıksız ödeyebilirsiniz. Tamamen sizin pazarlık yeteneğinize kalmış durumda.

 36. Nurullah

  Merhaba can bey işveren müsade etmese ,banka maaş hesabının 1/4 ünu haczedemiyor mu?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş hesabına bloke konulması yasalara aykırı. Alacaklılarınız işverene müracaat ederek ancak maaşınızın 1/4’ünün kesinti yapılarak kendi hesaplarına gönderilmesini talep edebilirler. Doğrudan maaş hesabına bloke hiç bir koşul altında mümkün değildir.

 37. erhan

  merhaba can bey vakıfbankta maaş almaktayım belediye işcisiyim banka ihtiyac kredisi borcum bulunmaktadır 28 gündürde aksamaktadır banka maaşıma bloke koyarmı birşey daha bankanın bu blokeyi koymasıda doğalmı

  • Can Balkan

   3 ay aksatmadığınız sürece, hesabınıza banka bloke koymaz.

 38. Mikail

  Can bey benim üç farklı bankaya borcum var üçünüde ödeyemiyorum icralık olcam bu durumda sadece biri dörtte birini alabiliyor maaşımdan diğer iki banka maaşıma tamamına bloka koyuyolarmi koyarsalar benim bu durumda blokýi kaldırmam mümkün mü ne yapmam lazım. Yardımcı olursanız sevinirim çünkü maaşımı alıp idaremi sağlanan lazım iyi günler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Süreç tam nasıl işliyor bilmiyorum ama bu 3 bankadan haciz sırasına kayıtlı ilk banka maaşınızın 4te 1ini alır diye tahmin ediyorum. Diğerleri de sırasını bekler. Ama bu sırada muhtemelen maaş hesabınıza da bloke koyarlar. İlgili icra müdürlüğüne ve maaş hesabınızın bulunduğu bankaya başvurarak blokeyi kaldırma şansınız var. Lakin durum bu aşamaya gelmeden ilgili bankalarla görüşüp borcu yapılandırmanızı tavsiye ederim.

 39. Kübra

  Merhaba, 2 yıl önce hem iş bankasından hemde finansbank tan kredi kartım vardı iş bankasına olan borcumu tamamen kapatarak kartı kullanıma kapattırdım, finansbank ıda geçen gün tesadüfen aradığımda 5 TL borcum kaldığını söylediler, kendim yoğun çalıştığım için bir türlü bankaya gidemedim, çalıştığım yerden maaşım teb den yatıyor, bugun teb atm sine gittiğimde kartımın bloke oldugunu öğrendim, kısacası sorum şu şekilde, banka avukatı maaş kartımı bloke ettirebilir mi,

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kartınızı kayıp çalıntı gibi şüpheli bir işlem olmadıkça iptal olmaz. Siz TEB’in müşteri ilişkilerini arayıp ya da şubeye danışarak ne olduğunu sorabilirsiniz.

 40. adil polat

  Can Bey mrb.
  Sıkıntı aynı icralık olan maaşımın 1/4 icra dairesine gidiyor.
  geri kalan 3/4 kısmıda banka maaş hesabıma yatıyor. Vakıfbank 1/4 oranında ikinci bir kesinti uyguluyor. İcra dairesinde yazı almama rağmen kaldırmadılar. Kesilen tutarıda icra dairesine göndermiyor.
  tüketici mahkemesinde dava açtık. Hakim bilir kişiye gönderdi maalesef bilir kişi olan avukat kesilebileceği konusunda görüş bildirdi. Tekrar itiraz ettik ama umudumuz yok gibi.
  konu ile ilgili değerli görüşünüzü paylaşır ve yol gösterirseniz sevinirim.
  tşk.

  • Can Balkan

   Merhaba Adil Bey,
   Ne diyim? Allah yardımcınız olsun. Yasada ayan beyan belli. Avukat değilim ancak okumam yazmam var şükür. İlk haczin sırası kapanmadan diğer haciz için maaş hesabından kesinti yapılamaz. Ben sizin yerinizde olsam TBB, BDDK, BIMER, CIMER ve Anayasa Mahkemesi dahil bütün hukuk yollarını denerim.

   • Davut akbulut

    Slm 2016 da esnaftım ama çalıştığım firmalar batınca bende battim onlar kactı ama ben mücadele ediyorum banka borclarımı kapattım bugüne kadar ssk sız calışmak zorunda kaldım ssk başlatmak zorunda kaldım şuan ciroladıgım çek ten ve senedimvar avukatlık maaş hesabıma ve orda birikmiş param olursa haciz koyabilirmi ve işyerimin haricinde para yatarsa maaş hesabıma bir sorun olurmu bloke konula bilirmi allah kuluna altından kalkamıyacagı yükü vermez ömrüm yeterse bu dünyadan kul hakkı olan borcumu ödemek nasip etsin

    • Can Balkan

     Merhaba,
     Geçmiş olsun. Atlatırsınız inşallah. Eğer alacaklı banka değilse, maaş hesabınıza bloke koyulması çok düşük bir ihtimal. Ama buraya ilave para yatarsa, hesabınızdan çekilip icra dosyasına yatırılabilir. Hatta diyelim ki aylık 2 bin lira maaş alıyorsunuz ve bu ay 1500 lirasını çekip, 500 lira içeride bıraktınız. Bu 500 liraya bile bloke konuşduğu durumlara şahit oluyoruz.

  • sener basar

   Adil bey sizinle ayni sorunu yasadim.suan mahkeme asamasina geldim. Tecrubelerinizi ve suanki son durumunuzu dinlemek isterim.
   Sener basar 530 338 6511
   Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

 41. Mustafa Benli

  Merhaba,Babam sgk emeklisi ve ticari kredi çekmişti. Birkaç aydır kredileri ödeyemediği için emekli maaşını aldığı banka emekli maaşına bloke koydu. Bu durumda ne yapabiliriz lüğtfen yardımcı olur musunuz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş hesabına bloke konulamaz. Hele emekli maaş hesabı hiç bir surette HACZEDİLEMEZ. Hem bankaya hem de ilgili icra dairesine itirazda bulunun.

 42. Ezgi

  Merhabalar bende kredim yüzünden avukatlık oldum avukata olan borcumu ödememe rağmen ayriyeten banka da her maaşımda kesiyor bloke konmuş ne yapabilrim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş hesabına bloke konulamaz. İlgili icra dairesine ve bankaya itiraz dilekçesi ile başvurunuz.

 43. gökmen

  Mrb yardimci olursaniz sevinirim…ben yaklasik iki yildan beri vakifbanktan maaş aliyordum ve denizbanka olan borcum oldugundan dolayi maasimin 4/1 icraya kesiliyor.. ancak bu icranin bitmesine yani bu denizbanktaki icranin bitmesine 5 ay var.. ancak şimdi temmuz ayindan itibaren çaliştiģim kurum akbankla anlaşmiş ordan maaş alacaģim.. ama akbankta icra dosyam olduģu için sirada bekliyordu şimdi akbank tami kesinti yapacak. Yardimci olurmusunuz.teşekkūrler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sırasını beklemeye devam edecektir.

 44. Osman

  Belediyede çalışıyorum maas aldigimiz bankadan icralik oldum maasimin 4/1 keseinti yapiliyor maas aldigim banka sirasini bekliyor banka ile iki yillik sozlesme imzalandi bu banka ile iki yil daha calisacagiz sozlesmede iscilere 1375 tl promosyon parasi hakki tanindi banka suan kismi bloke koymus parayi cekemiyoruz öneriniz nedir tesekkur ederim

  • Can Balkan

   Osman Bey, bir avukata danışmanızda fayda var.

 45. Fehmi

  merhabalar, 2010 yılında avea gsm operatöründe kullanmış olduğum hatım taahütlü olması nedeniyle icralık oldu bende o süreçte cezaevine farklı bir sebepten dolayı girmiştim. şuanda bir şirkette çalışıyorum sürekli hukuk bürosundan telefonla sms ile borcunuzu ödemediğiniz taktirde maaşınıza veya evinize haciz gelecektir deyip rahatsız oluyorum acaba maaşıma haciz koyabilirler mi beni aydınlatırsanız sevinirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ödenmemiş bir borcunuz varsa, pek tabi maaşınıza haciz konulabilir. Bir şekilde yapılandırma yoluna gitmeyi deneyin.

 46. Ismail

  Benim garantiye borcum var. Ve is bankasında maaş hesabim var. Bloke konulabilirmi.

  • Can Balkan

   Hayır.

 47. Bahar

  Iyi gunler,

  Bireysel kredimi odeyemiyorum yasal takibe girecek.Haciz islemleri ne kadar zamanda baslar ve ticari hesabima el konur mu yoksa bir kismina yuzdeli haciz mi konur?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   90 gün yani 3 ay boyunca kredinizin taksitlerini geciktirirseniz takip işlemlerine başlanır. Krediniz şirket adınaysa ya da şirketiniz şahıs şirketiyse yalnızca bir kısmına değil, ilgili tutar tahsil edilinceye kadar tüm hesaba bloke konulabilir. Bir avukata danışmanızı öneririm.

 48. Şahin karaağaç

  Merhaba can bey ben garanti Bankası maaş müşterisiyim bankadan 10000 tl kredi çektim ayrıca 5700 tl kredi kartı kullandım ilk3-5 ay düzenli olarak ödedim sonra maaşına icra konuldu ve ödemelerinde aksaklık olmaya başladı ve Avukatlık oldum maaşım da icra varken bankaya yatan paramın 4/1 nede banka bloke koymaya başladı şimdi ne yapmalıyım gerçekten zor durumdayım bankanın bu blokeyi yapması yasalmı saygılarımla

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bildiğim kadarıyla bu durum yasal değil. Alacaklıların doğrudan işvereninize gitmesi gerekiyor. Maaş hesabından kafaya göre bloke yapma hakları yok. Yine de bir avukata danışmanızı tavsiye ederim.

 49. Halil İbrahim demir

  Merhaba yapikredi bankasından maaş alıyorum maaşım başka banka borcum yüzünden 4/1 hacizli ve her ay ödeniyor buna ek olarak maaş aldığım bankaya da borcum var ve bu banka da maasimin kalan kısmına bloke koydu bu durumu itiraz ederek blokeyi kaldirmistim şimdi tekrar bloke koydular blokeyi kaldırmazlar ise ne yapabilirim nerelere baş vurabilirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlgili icra dairesine ve bankaya başvuru yapın. Çözüm alamazsanız Türkiye Bankalar Birliği’ne ve BDDK’ya şikayette bulunabilirsiniz.

 50. SONGÜL ARSLAN

  Merhaba. Denizbank’ta ihtiyaç kredim var. Emekli maaşımı da bu bankadan alıyorum. Geçen ay ve bu ay bilgim dışında 2 aylık kesinti yapmışlar. Ne yapabilirim acaba?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ne tür bir kesinti yaptıklarını anlayamadım. Ücret-komisyon benzeri bir kesintiyse doğrudan bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

 51. Mehmet

  Yaklasik bir yildir bankalarla problemlerden dolayi haciz kesiliyor maasimdan son uc aydir garanti bankasinida odeyemiyorum maasimi da garantiden cekiyorum dun 2000 maasimin 4 de 1 i icraya kesilerek1500 yatan maasimin yine dortte birini 375 kesmis banka garanti bankasini aradim yapacak bisey yok dediler ben kime basvuracagim simdi boyle bi haklari varmi

  • Can Balkan

   Bir avukata danışmanızda fayda var lakin bildiğimi kadarıyla buna hakları yok. İlgili icra dairesine başvurarak ikinci haciz kararını kaldırtabilirsiniz.

 52. Ayhan Gür

  Merhaba
  Şü an bir büyük elçilikte çalışmaktayım. Kasım 2014 de izmirde bir arkadaşla ortak olarak bir limited şirketin 10% ortağı ve müdürü oldüm. Arkadaşım şırketi bırakıp gitti. Bende kendi hissemi ve müdürüüümü şirketin amme borçlarına karşı Temmuz 2015de başka devir ettim. Şü an SGK ve verği dairesinden bana 30,000 lira ödeme emri geldi. Ben o donem bü şirketnen isimimin dosyalarda bülünması dışında başka bir işim ve ya gerim olmadı. Bü nedenle bü borcun çok haksız oldüğü ve ben mağdür dürümdayım. Açıkcası boyle bir parayı odeme gücümde yok.
  Şü an şirket faal gorünüyor. Benim ortağım Turkiyede yaşamıyor ve Turkiye vatandaşı değildir.
  Benim ortağım halen şirketin ortağı gorünmektedir.
  Benim üzerimde kayıtlı hiç mal varlığım yoktür.
  Sorüm şü:
  –Bü borçtan nasıl kurtarabilirim?
  –Bu durumda benim maaş hesabıma haciz gelirmi?
  – Haciz geldığı taktirde ne yapmalıyım.
  –Hacizi onlemek için ne yapa bilirim?
  – Eğer benim iş yerim ( yabancı bir temsilcilik oldüğündan) vergi dairesinin 4/1 maaş kesinti isteğine cevap vermesse, vergi dairesi ne yapa bilir?

  Çok teşekür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Konu oldukça teknik. Bir avukata danışmanızda fayda var. Yanlış yönlendirmek istemem.

 53. hasan

  merhaba
  maaşımı yapıkredi bankasından alıyorum bankayada 2014
  den beri icram var .fakat birbaşka icradan dolayı maaşımda haciz var .
  maaşın 4/1 kesliyor başka bankaya fakat yapı kredi bankası şimdi maaşın 4/1 inede kendi bloke koymuş paramı alamıyorum .
  bankadaki blokeyi nasıl kaldırabilirim.ve birde bu yapılamn yasalmı

  • Can Balkan

   Hasan Bey merhaba,
   Maalesef maaş hesabına doğrudan bloke koyulamasa da bir çok banka bunu yapıyor. İlgili bankaya itirazınızı yapın, eğer durumda bir düzelme olmazsa sırasıyla TBB ve BDDK’ya da şikayette bulunabilirsiniz.

 54. sahin

  Merhaba öncelikle saygilar ben 3713 terörle mucadeleden emekli gazi kardesinizim. Benim bu gece emekli maasim yattı. Fakat emekli maasimi aldığım zira Bankası bloke koymuş. Ne için blokelendi bilmiyorum musteri hız bu konuda bilgi vermiyorlar.pazartesi ogrenecegim şu bilgiyi almak istiyorum emeklilerin maaşlarınq banka bloke koyamaz dogrumu ben önceki yorumlarda bunu anlıyorum. Ne yapmamız ve nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor.tsk saygilar

  • Can Balkan

   Saygılar bizden size.
   Emekli maaşına kati suretle bloke konulamaz. Maaşınızı aldığınız şubeye dilekçe ile başvurunuz. Eğer durumda bir değişiklik olmaz ise sırasıyla Banka Genel Müdürlüğü, Türkiye Bankalar Birliği ve BDDK’ya başvurun. Kolaylıklar diliyorum.

 55. Ümit

  3 adet sıraya girmis icra dosyam var fakat 3.siradaki icra Avea benim maaş hesabıma bloke koymuş bu yasalmı, yasal değil ise bloke yi nasıl kaldırırım bana yol gosterirmisiniz teşekkürler

  • Can Balkan

   Bankaya ve ilgili icra dairesine, bloke konulan hesabın maaş hesabınız olduğunu ve blokenin kaldırılmasını talep eden bir dilekçe yazmanız gerekmektedir.

 56. Murat

  Maaas haczim var ancak suan raporluyum bu sebeten dolayi hesaplarima bloke indi peki simdi rapor parasina haciz uygulanirmi yani benim rapor parama bloke koyabilirlermi

  • Can Balkan

   Rapor ödemesi, iş göremezlik ödeneği olduğu için normalde bankaların bu tutara bloke koymaması gerekir. Lakin diğer uygulamalardan da gördüğümüz üzere maalesef bankalar bunu pek sallamıyor. Eğer bloke gelirse, bir avukat aracılığıyla da ilgili makamlara itirazınızı iletebilirsiniz.

 57. Ümit

  Ben Ankara’da ikamet ediyorum bloke samsun icra müdürlüğü tarafından konulmuş bu sorunu Samsun’a gitmeden bir çözüm yolu varmı teşekkürler

  • Can Balkan

   Hukukcu olmadığım için hakim değilim konuya, lakin büyük bir ihtimalle Samsun’a gitmeden de halledebilirsiniz. İcra Müdürlüğü’ne sorun. Yol göstereceklerdir.

 58. Ozhan

  Can bey merhaba.benim yapikrediye kredi karti borcum var ve haclik oldu baska bankayada var ise girdim baska banka maasimin 4/1aliyor ahiretten yapikredide sirasini beklemeden maasimin4/1 birini aliyor yani iki kere kesiliyor avukatlik firmasiyla gorustum bana dilekce yazdirdilar blokedeki paranin kredi kartina aktarilmasini talep ediyorum diye ben yazmadim simdi size sorum avans cekicem hebsini alirlarmi yoksa 4/1 birinimi alirlar lutfen cevap verin

  • Can Balkan

   Merhaba Ozhan Bey,
   İş yerinizden mi avans çekeceksiniz? Anlayamadım sorunuzu.

 59. Murat taskaya

  Ben sgk emeklisiyim ziraat bankasindan maas aliyorum bubankadan kredi cektim 10 aydir duzenli odedim ama iki aydir odeyemiyorum ve banka maasimin tamamina bloke koymus ve 1 lira bile maasimdan para vermiyor bana ve henuz icralik ta olmadik.ne yapabilirim nereye muracaat etmeliydim.

  • Can Balkan

   Maaş hesabına bloke konulamaz. Önce maaş şubenize, sonra banka genel müdürlüğüne ve hala çözülmezse BDDKya başvurabilirsiniz.

 60. Emine sahin

  Sehit esiyim ben ziraatbankasindan emekli maasi aliyorum ve kredi kullandim odeyemiyorum banka da bloke koymus henuz icralik da olmadik ama blokeyi kaldirmiyorlar.kredi cekerken imzaladigimiz sozlesmede boyle bir maddeyimi kabul ettik ki yani maasima bloke koyabilirsiniz gibi o nedenlemi blokeyi kaldirmiyorlar ne yapabilirim.

 61. Sevinç

  merhaba,
  vakıfbanka olan borcumdan dolayı tüm hesaplarıma bloke koymuşlar,
  borcumu yapılandırıp ödemek istiyorum bankayla anlaşma yaptığım zaman bloke kaldırılır mı? Ayrıca blokeyi kaldırmak için herhangi bir para ödemem gerkiyor mu banka avukatı blokenin kaldırlması için masraf alacağını belirtti.
  konu ile ilgili bilgi rica ediyorum, yardımcı olursanız sevinirim.
  teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yapılandırma yaparsanız, banka blokeyi kaldırır. Blokenin kaldırılması için herhangi bri masraf alındığını duymadım. Lakin, bu işler ülkemizde kim kimden ne koparırsaya döndüğü için, maalesef alınıyorsa da kılıfına uydurulmuştur.

 62. Serhat

  Merhabalar kredı yurtlar kurumundan burs alıyorum benım 2 tane ozel kurumlara ıcra dosyam var ama ogrencı oldugum ıcın odeyemıyorum adıma herhangı bısey yok sadece her ayın 8 inde yatan 400 tl lik bursum var bugun banka bursuma bloke koymus mustetı hızmetlerıyle gorustugumde bana bu yasal bı bloke dedıler sızce alabıkırmıyım ? 100 tl lık bı vergı borcum vardı onun ıcın mı bloke konuldu acaba ?

  • Can Balkan

   Merhaba hocam,
   Vallahi ne desem boş. Maaş hesabına bloke konulamaz ama burs hesabı için herhangi bir yönetmelik yok. Dolayısıyla borçlarınızı kapamadan blokeyi kaldırmayabilirler. Blokenin neden ve kim tarafından konulduğunu bankadan öğrenebilirsiniz.

 63. Hakan

  Benim hem maaş bulokem hemde hesap bulokem var ne yapmalıyım yardimci olurmusunuz 2 yerden de para kesiyor buda beni epey zor duruma sokuyor

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş blokeniz için bankaya itirazda bulunabilirsiniz. Maaşa doğrudan bloke konulamaz. Alacaklı iş vereninize başvurmak zorunda.

 64. Ozhan

  Can bey tekrardan merhaba eve isyerinden avans cekecem

  • Can Balkan

   iş yerinden çekeceğiniz avans maaş hesabına yatacaksa ve maaş hesabınızda bloke varsa, banka bu parayı da vermez. önce maaş hesabındaki blokeyi kaldırın.

 65. Ozhan

  Can bey isyeri kurumsal bi firma elden vermiyolar avansi bankaya yatircaklar iyi calismalar diliyorum size

 66. Haydar

  Merhaba bana 4000 TL Adlı Para cezası geldi ben bunu ödemesinı yapmadım bu yüzden banka mi maaşıma bloke koydu yoksa bu cezadan dolayımı ceza kondu onu anlamadım ve bu bloke kalkarmı ayrıca adlı para cezası bile olmuş olsa 1/4 birine el koymazmi saygılar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Normal uygulamada bankalar doğrudan maaş hesabına bloke koyamazlar. Alacaklı kim olursa olsun, işverene gitmeli.

 67. Sevinç

  merhaba, cevabınız için teşekkür ederim.

 68. Mustafa Benli

  İyi günler Can Bey. Benim babam sgk emeklisi. İş bankasından TİCARİ kredi kullanmıştı. Bazı durumlardan dolayı krediyi ödeyemedik. İşbankası babamın emekli maaşına bloke koydu. Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Bankacı

   Banka kesinlikle emekli maaşına icra koyamaz rahat olun ve itirazınızı yapın, genelde sessiz ve mahçup olan(borçlu olduğu için) kişilere bankalar acımıyor.

 69. Mustafa Benli

  Banka hukuk birimine yazı yazmış onun cevabını bekliyorıuz diyorlar. Bekleyelim mi yoksa direk icra müdürlüğüne müracat edebilir miyiz

  • Can Balkan

   Bekleyin şimdilik. Eninde sonunda çözecek olan banka.

 70. UMUT66

  öncelikle selam garanti bankasına kredi borcum vardı ödeyemedim ve avukat aradı gittim 350tl 40 ay taahhüt verdim ve 15 ayını ödedim bu arada geçen yıl 6. ay ödeyemeyeceğimi hukuk bürosuna söyledim 7. ayda iki taksidi yatırayım diye onlar bir sıkıntı olmaz dediler bende ona güvenerek yatırmadım ve bide baktım 10 gün sonra mahkemeye vermişler neyse onları konuştum iki taksidide yatırın 6. ay ve 7. ayı mahkemeyi çekelim dediler tabiki taksidi yatırdım 700 tl ama mahkeme çekilmiyormuş neyse mahkemeye evrakları sundum geriye dönük borcum olmadığından berat aldım tabi 3 mahkeme sonra mahkeme başka şehirde ben evrakları gönderdim sonra berat aldım tabi bana mahkemeden hiçbir kağıt gelmedi e devletten takip ediyorum gerekçeli karar yazıldı diyor oranın kalemini arayarak beratımı öğrendim ve taksitleri ödemeye devam ve 02/06/2017 maaş yattı bide baktım maaşta haciz 1/4 almışlar aynı banka ve hukuk bürosunu aradım bu nasıl birşey diye ben maaşıma haciz gelmesin diye taahhüt verdim dedim genel müdürlüğün emri dediler benim mahkemem olmuş geriye dönük borcum olmadığından dolayı berat ettim diyorum berat etsenizde genel müdürlük diye peki diyorum şimdi sizinle işim bittimi yani taahüt bozuldumu diyorum yok diyor işyeriniz maaşınızdan kesip bize gönderecek diyor işten çıkardılar hadi diyorum o zmaman taahhüt devam eder taksitlerinizi 350tl ödersiniz diyor ödeyemezsem diyorum taahhütü ihlalden yine mahkemeye veririz diyor şimdi maaşa icra geldiği için taahhüt bozulurmu bide acaba hakim berat verdi ve taahhüdü bozdumu acaba yani kısacası benim taahhüt bozuldumu bide bu durumda ne yapmalıyım şimdiden çok ama çok tşk ederim kolay gelsin

  • Can Balkan

   Umut Bey,
   Maalesef konu tamamen hukukun alanına giriyor. Bir avukat ile görüşseniz daha sağlıklı bilgi alırsınız. Yanıltmak istemem.

 71. Sema Gür

  Merhaba
  Babam ing ve aktif banttan kredi çekmiş çekerken bir sürü kağıt imzalatıyolar bilirsiniz. Bu maddelerin içinde maaşıma el konabilir anlamına gelen ve bizim bilmediğimiz bir kelime ( muvafakat ) yanlış yazmış olabilirim özür dilerim o madde de olan kağıtlara imza atıyor ve ödeme de zorlanıyor 2013 yılından beri emekli maaşını alamıyor mahkeme açtık Ayvalık babamı haklı gördü banka temyize başvurunca bugün yanıt geldi onlar kazanmış kirada yaşıyor babam kirasını ödeyemiyor kendine avukat tutamazken birde bankanın avukat parasını da ödemesi gerekiyormuş. Bu yasal mı sırf o madde altına imza attık diye mi kaybettik.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Babanız muhtemelen muvafakatname imzalamış. Bu bir tür izin belgesi. Temyiz durumu banka lehine bozduysa benim üzerine birşey söylemem doğru olmaz. Lakin isterseniz bir avukat ile görüşün. Muvafakatnamenin hükümsüz kılınması için bir takım boşluklar mevcut olabilir. Buradan ilerleyebilirsiniz. Bankanın avukat ücreti konusuna gelince, maalesef davayı kaybettiğiniz için karşı tarafın temsil ücretlerini de ödemek durumundasınız.

 72. Zeliha atakli

  2012 de kredi borcum yuzunden icralik oldum . Bu arada 2015 te esim vefat etti . Emekli maasi bana ve cocuklarima baglandi . Emekli maasinin geldigi banka ziraat bankasi ve maas hesabindan kesinti yapilamiyor . Baska gecim kaynagim yok . Maasimi aliyorum fakat banka bloke koyuyor . Banka bile degistiremiyorum . Bu yasal mi

  • Can Balkan

   Başınız sağolsun. Emekli maaşına hiç bir surette bloke konulamaz. Siz dul ve yetim aylığı alıyorsunuz anladığım kadarıyla. Bu tutara da bloke konulmaması gerekiyor. İsterseniz bir avukatla görüşün.

 73. Umut

  Emekliyim ve emekli maaşı garanti bankasına yatmaktadır. Bir başka bankadan kullandığım kredi ve kredi kartlarını odeyemedim ve icralik oldum.dün itibarıyla icra dairesi emekli maaşını aldığım garanti Bankası hesabıma bloke koymuş. Blokeyi kaldırmak için nasıl bir yol izlemeliyim aciklarsaniz sevinirim.

  • Can Balkan

   Emekli maaşına hiç bir surette bloke konulamaz. İlgili bankaya itiraz dilekçesi yazın. Bir aksiyon alınmazsa İcra Müdürlüğü’ne durumu iletin ve blokenin kaldırılmasını talep edin.

 74. Durmuş

  Merhaba
  Ben daha önceleri esnaflık yapıyordum ve akbankta ticari hesablarım ve pos hesapım vardı işyeeimi kapatmak zorunda kaldım fakat bankaya olan borcumdan dolayı pos hesabını ve ticari hesapları kapatmadılar
  Şimdi bir fabrikada işe başladım ve akbankta maaş hesabım var bu maaş hesabımdan diğer ticari hesaplara ait hesap işletim üçreti ve pos üçreti kesintisi yapıyorlar
  Bu sorunu çözmenin bi yolu var mı saygılar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anladığım kadarıyla şahıs işletmeniz vardı. Sorumluluk sizde olduğu için bu ödemeleri hesabınızdan tahsil edeiblirler diy düşünüyorum. Lakin yine de bir avuakta danışın isterseniz.

 75. Safa

  Vakifbank kredi odememden dolayı kredi kartima bloke koymuş..baska bir urunden dolayı başka bir ürün engelleniyor.kredi kartini düzenli ödüyorum ama kredi gecikmesinden dolayı onu kapatmislar ne yapmam gerekir kanuni hakkı var.midir

  • Can Balkan

   Her iki ürün de bankanın kontrolünü ve tasarrufunda olduğu için maalesef isterlerse kredi kartınızı kapatabilirler.

 76. Ozgur

  Merhaba. Devlet memuruyum. Maasimda 1/4 oranında haciz var ve düzenli olarak kesiliyor. Şimdi başka bir ile tayinim çıktı. Gideceğim ilde maaş alacağım bankaya kredi borcum var. Acaba gideceğim ildeki banka maasima bloke koyabilir mi? Teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaşa hiç bir durumda bloke konulamaz. Alacaklı bankanın haciz sırasına girip beklemesi gerekiyor. Güncel borcunuz bitince, o da işvereninize giderek, maaşın 1/4ünü almaya başlar.

 77. Ozgur

  İlginize teşekkür ederim.

 78. Abdullah BATU

  Öncelikle iyi günler diler yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Babamın pek çok bankaya kredi kartı borcu bulunmaktadır ve hepsi bir müddettir yasal takipte. Babamın askerlik borçlanmasını yatırarak emeklilik hakkı sağlayabileceğini öğrendik. Ben kişisel olarak askerlik borçlanmasını yatırıp babamı emekli etmek istiyorum fakat yatıracağım bu meblağa banka direkt el koyabilir mi?

  • Can Balkan

   Zannetmiyorum. Siz babanızın adına doğrudan SGK’ya ödeme yapamıyor musunuz? Süreci bilmediğim için soruyorum. Şöyle söyleyeyim. Eğer tutarı babanızı nbanka hesaplarından birine yatırırsanız, bloke gelme ihtimali var. Ama babanızın adına doğrudan SGK’ya yatırırsanız, birşey olacağını sanmıyorum.

 79. Mustafa Çalışkan

  Merhaba
  Ziraat Bankasından Konut kredisi çektim.
  Emekli Maaşımı aynı zamanda Ziraat Bankasın dan alıyorum.
  Emekli Maaşı mı promosyon imkanları vs. sebeple başka bir bankaya e-devlet üzerinde taşımak istedim.
  Banka yada bankalara hiç bir borcum yok ve ev kredi taksitlerimi muntazaman ödüyorum.
  Ziraat bankası Maaş hesabıma bloke koymuş. Bu Yasal mı dır.
  Maaş hesabı mı konut kredi ödemesi bitmeden başka bir bankaya taşımama engel mani bir durum var mı dır.
  Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İmzaladığınız sözleşmelerde bir takım bağlayıcı hükümler bulunabilir. En güzeli şubenizle iletişime geçip, blokenin neye istinaden konulduğunu öğrenmek olacaktır. Hukuksuz bir durum varsa itirazınızı buna göre yaparsınız.

 80. Sedat Özer

  Merhaba icralı olduğum bir kurum maaşımın 4 / 1 ine icra koydu ilk ödemesini yaptım ve bana bu gün bir mesaj geldi ve mesajda bunlar yazıyor; Hakkinzida acilmis olan Icra takibinizle alakali Dosyaniz Kapanmadiginda yeniden Emniyet kanali ile Tesbit ettigimiz. Adresinizde bugün ve yarin 14:00-17:00 arasi hacze gelinerek esyalariniz haczedilecek tapu trafik ve banka hesaplariniz bloke edilecektir.Adreslerde olmamaniz halinde isleme polis ve cilingir esliginde devam edilecektir. Takibi engelleyen yasal dayanaklar müstesnadir.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kurumun avukatı ile bir konuşun ama zaten icra işlemi uygulanmış. İlave olarak icraya gelineceğini sanmıyorum. Yine de mutlaka avukat ile konuşun.

 81. yenal

  meraba maaş kartıma başka bir hesaptan para geldiginde ginede alacaklı başka bir banka lbloke koyabilirmi

  • Can Balkan

   Normalde maaş hesabına bloke konulamaz. Ama bankalar bunu çok dikkate almıyor. Eğer başka bir bankanın alacağı varsa ve bloke talebinde bulunmuşsa, baka bloke koyabiliyor.

 82. Safa

  Vakifbanka 4 taksittir kredimi odemiyorum..kredi kartima bloke konulmuş kredi kartiyla alakalı sıkıntım yok ödüyorum. Kredimi yapilandirmiyorlar başka icralarim olduğu için.. 1/4 oranında keserler demissiniz şu an kesilen başka icralar var onlar bitince mi baslar yoksa geri kalan maasimin mi 1 /4 unu keser? Kredi kartimin actiramaz miyim dilekce yazdim vakifbanka ama politilarimiz geregi acilamamaktadir diyor git bankalar birligine başvuru usulsuzluk varsa..kredi için hala icra takibi açılmamış..

 83. Mehmet Cihan

  Merhaba, maaş aldığım bankadan kredi aldım. Fakat kredi şartlarına diğer bankalardaki kredileri kaldırma şartı eklediler, bir kredi kartımı kapamadım diye , maaş hesabıma 10bin lira bloke kondu, kapatmam gereken kredi kartı nı ödemessen blokeyı kaldırmayız diyorlar , ne yapmam gerek…

  • Can Balkan

   Maaş hesabınıza bloke koyamaz. Önce bankaya ilgili hesabın maaş hesabı olduğunu ve blokenin acilen kaldırılması gerektiğini belirten bir dilekçe ile başvurun. Sonuç alamazsanız BDDK’ya kadar şikayet edebilirsiniz.

 84. ahmetbiçer

  Merhabalar,
  2008 yılında vergi mükellefiydim. Daha sonraları sigortalı olarak çalışmaya başladım. Şuan maaşımın 1/4 lik kısmı vergi dairesi dışında icra dairesine yatmaktadır. Vergi borcum dolayı maaş aldığım hesaba e-haciz geldiği ve bloke konulduğunu öğrendim.
  Benim öğrenmek istediğim, maaşım 1/4 ü icra dairesine iş verenim tarafından yatırılıyor. Buna rağmen e-hacizi itiraz ederek kaldırabilir miyiz?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet kaldırabilirsiniz. Vergi Dairesi işvereninize gitmek zorunda. Haciz sırasına yazılıp bekleyecek.

 85. ahmetbiçer

  bir önceki soruma ayrıntı verecek olursam.
  Maaşım 1/4 ü başka birisine borcumdan dolayı icra dairesine yatıyor.
  Maaş yatan bu hesabıma Vergi dairesince e-haciz gelmiş. 35 bin küsür lira kadar vergi dairesine borcum var. ödeyecek durumum yok.
  İcra kesintili olarak yatan maaş hesabıma blokeyi kaldırtabilir miyim?
  İcra kesintisini olarak yattığını ıspatlarsam yeterli olur mu?

  • Can Balkan

   İtiraz ediniz. Zaten hiç bir koşulda maaş hesabına bloke konulamaz. Vergi Dairesi de haciz sırasına girip bekleyecek.

 86. CUMHUR

  iyi günler kolay gelsin
  devlet memuruyum maaş aldığım banka kredi borcum var banka her maaş döneminde icralık olmamasına rağmen maaş hesabımın tamamına bloke koyuyor krediyi çektikten sonda benim talebim doğrultusunda bloke yi kaldırıyor. banka yi aradım bu yaptığınız yasal değil diyorum kanuni hakkınızı kullanın diyorlar 2 aydır böyle maddi yonden çok zor duruma düştüm. ailevi ilişkilerim bozuldu maddi manevi çöktüm ne yapmam gerekir bu durumda yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   BDDK ve TBB’ye başvurun. BİMER’e CİMER’e de yazın. Maalesef halkımız borçlu olduğunda mahçup oluyor ve haklarını kullanmaktan imtina ediyor. Krediniz takipte dahi olsa hiç bir koşul altında maaş hesabınıza bloke konulamaz.

 87. Özcan

  Ben fabrika da askeri hucretle çalışıyorum
  İsbankasindan hacizliyim maaşının 4/1ne el koyuluyor
  Maaş müşterisiyim işbankasinin
  Geriye kalan paraminda (MUHASEBE)gösterilerek el konuluyor maaşım 1404 lira olmasına rağmen elime
  Geçen 400 lira gecinemiyom ne yapmam gerekiyor
  Bana yardımcı olur musunuz lütfen.

  • Can Balkan

   Anladığım kadarıyla aynı banka sizden iki kere para kesiyor. Bir tanesini hesabınızdan otomatik olarak, diğerini ise işvereniniz vasıtasıyla sizden alıyor. Bu durumda yapacağınız tek şey, önce bankaya daha sonra da ilgili icra dairesine başvurarak maaşınız üzerindeki blokenin kaldırılmasını talep etmektir.

 88. Cetin

  Maaşımda 1/4 haciz var sırada 6 dosya var bu dosyalar 3 yıldır bekliyor yenileme yapılmamış başka yeni bir dosya kesinti için takip yapıp icra gönderirse ilk sıraya geçermi e devlette sıradaki dosyalar gözükmüyor sıralama usulü nedir yeni gelen dosyanın ilk sıraya geçmesi hangi durumda mümkün olur

  • Can Balkan

   Avukatlık bir konu. Maalesef bilgim yok.

 89. Ilknaz özkan

  Merhaba efendim…esim 5 yıl önce iş kazası geçirdiği firmayı mahkemeye verdi davayı kazandık fakat karşı taraf iflas gösterdi onlarin da bize 5 milyarlık icraları var eşinin maaşına bloke koymuşlar ve patronları sorun yapıyormuş dilekçe götürün demiş eşimde avukatına sorunca dilekçe de olsa kabul etmezler de mis ne yapcaz bilemedik yardımcı olurmusunuz

 90. Ilknaz özkan

  Yani bizim bu icralık dosyamız temyize girmiş avukat parayı hatırlamanızı söyledi ama biz zor durumda kaldık hemen hemen bütün bankalara gitmiş dilekçe bir-tek şeker banka gitmemiş oraya hesap açın diyor avukat….patronda kabul etmiyor anlaşmalı olan ing banka dilekçe ver olur diyor bizim avukatımızda olmaz diyor ortada kaldık lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Can Balkan

   İlknaz Hanım,
   Maalesef benim önerebileceğim bir husus yok. Avukatınız da durumdan haberdar ise kendisinin yönlendirmelerini dinlemenizde fayda var.

 91. Tarık

  Yurtdışına gidecem ortak hesap açacağız eşimle dolar hesabi. Haciz konulur mu

  • Can Balkan

   Eğer büyük bir alacak (örneğin 100 milyon dolar) söz konusu değilse kimse yurtdışındaki hesaplar için takip masrafına katlanmaz. Dolayısıyla yurtdışındaki hesabınıza haciz konma ihtimali oldukça düşüktür.

 92. Cetin

  Peki 3 yıldır maas haciz sırası bekleyen varlik şirketler kolaylık sağlamiyor 5 bin borca 30 bin istiyo maas haczi olrsa 5 mi 30 mu alacak

  • Can Balkan

   Eğer 30 bin lira istiyorlarsa, borcunuz 30 bin lira demektir. Faiz ve takip ücretleri eklenmiştir. Kolaylık yapmıyorlarsa bırakın beklesinler. 20 yılda alırlar paralarını. Tai bu sırada sizin yeni mülk edinmeniz falan zor olacak maalesef.

  • Cetin

   Maas haciz sırası bekleyen 2 bin tl altındaborclar var 3 300 tl altında icra açılmayacağı önce hakem heyetine gidileceği şeklinde danıştay kararı var zaman kazanma adına bu dosyalara itiraz degerlendirilirmi icra hukuk mahkemesi açılmayacağına kadar verir mi yada gönderen icra icrayı durdururmu avukatlar sıra yaklaşınca anlaşmaya varmıyor 500 tl açmış bekliyor fahiş bedel istiyor eski borc diyor

 93. Cetin

  13 hukuk dairesi 2015/10571 esas sayılı 2015/8738 kadar sayılı 18.03.2015 tarihli karari

 94. Ali andıç

  Mrb garanti bankası geçtiğimiz yıl kredi hesabımdaki borcu icraya verdi devlet memuruyum maaşımın 1/4ü kesiliyor hesaplarıma para gelirse param icra dosyasına aktarılırmı bankaları haberi olurmu zaten gelen parayı alıp ilgili banka ile pazarlık yapıp borcumu kapatacağım bankalara yazı gittimi nasıl öğrenirim tşk.ilginize

  • Can Balkan

   Bloke yazıları genellikle bankalara iletilir. Bankalar da ilgili müşteri hesaplarına şerh düşüp bloke koyarlar. Niyetiniz borcu kapatmaksa, güvendiğiniz bir yakınınızın hesabına para geçilebilir.

 95. Hüseyin BAHAR

  Can bey merhaba.Ticaretle uğraşıyordum hatır çeki ve buna benzer durumlardan dolayı 2016 yılının başlarında iflas ettim.Evim,Arabam ve iş yerim iflas dolayısı ile icralık olmadan bir kısım alacaklılarım ve finansbank aldı. Yeni çıkan çek yasasından etkilenmedim.Şuan emekliyim hakkımda birçok icra dosyası var. 1400 tl emekli maaşı alıyorum.Emekli maaşım haciz konmadı.Ev kira çocuklar, okul,borç ödeme, tehdit vs. birçok sorunla uğraşıyorum.Yaşın 54 ek iş yapmak zorundayım.Asgari ücretle bir işe girsem temizlik, park, bahçe, düzenleme vs. Alacağım maaşdan ve emekli maaşım dan kesinti olurmu. Cevap verme lütfunda bulunursanız memnun olurum. Saygılarımla

  • Can Balkan

   Çok geçmiş olsun Hüseyin Bey. Bu sıkıntılar da geçer inşallah. Maaşa herhangi bir durumda bloke konulması söz konusu değil. Ama eğer çalışmaya başlarsanız, alacaklılarınız iş vereninize giderek, maaşınızda icra kesintisi yaptırıp, ilgili icra dairesine yatırabilirler. Emekli maaşınıza yine bir şey olmaz. İlave işinizden aldığınız maaşa kesinti olur. Yine de konuyu bir avukata danışmanızda fayda var. Hukukçu değilim. Yanlış yönlendirmek istemem. Kolaylıklar.

 96. Emre Demir

  Merhabalar Can Bey benim bugün maaşım yattması lazım normalde dukkanda herkesin yattı beminkide yatmış olması lazım ama para 00.tl denizbankta icralık dosyam war we maaş hesabımda yine denizbank dukkana kagıt falanda gelmedi ortada parada yok kessmişlermidir sizce ?

  • Can Balkan

   İş vereniniz diğer çalışanların maaşını ödediğine göre, sizinkini de ödemiştir diye tahmin ediyorum. Dolayısıyla banka tarafıdna bir kesinti olabilir. Bankanızı arayın. Maaş hesabınıza hiç bir koşulda bloke konulamaz. Yasal değil. İtirazınızı yaparsınız.

 97. Ferdi Gezer

  Hocam merhaba ben garanti bankasının maaşlı müşterisiydim ve kredi kartını da kullanıyorum yaklaşık 3 aydır işsizim kredi kartı ve avans hesap borcu geçikmedeydi bu nedenle hesaplar blokelendi , avans hesabımın borcunu ödedim ama kredi kartım duruyor acaba avans hesabım tekrar aktif olur mu ? bir de banka bu avans hesabı kapatabilir mi temelli benim bilgim dışında ?

  • Can Balkan

   Ferdi Bey,
   Ödenmemiş diğer borçlarınızdan ötürü banka isterse -ki büyük ihtimalle ister- bütün açık hesaplarınızı kapatabilir. Muhtemelen sizinkiler de kapanacaktır maalesef.

 98. BURAK SAVAŞ

  Merhaba Hocam. Yapı Kredi Bankası’nda maaş hesabım var. Çalışanım ve üzerime iş bankasından haciz var. Bunu da 1/4 i maaştan kesiliyor. 1404 lira asgari ücretten 1050 TL gibi bir para yatıyor hesabıma. 1 sene boyunca ödeniyor. Maaş yatınca benim hesabıma bloke konuldu. Bankaya gittim hacizi alan kurum bloke koymuş gözüküyor. Zaten 1/4 ü kesiliyor. geri kalan parama bloke koyabilirler mi ? Ne yapmam gerekiyor?

  • Can Balkan

   Hiç bir koşulda maaş hesabınıza herhangi bir kurum haciz koydurtamaz. İşvereniniz sizin adınıza zaten ödemeleri yapıyor. Yapmanız gereken Yapı Kredi’ye hacizin kaldırılmasını isteyen bir dilekçe yazmak. Ayrıca ilgili İcra Müdürlüğü’ne de başvurabilirsiniz. Hakkınızı arayın. Maaş insanlık hakkınızdır. Borçlu olsanız dahi elinizden alınamaz.

 99. Yüksel

  MerhabaCan Bey,
  Hemen konuya giriyorum, vefat eden babasından emekli maaşı alan bir kız çocuğu şu anda kapattığı bir dükkan için babasının emekli maaşını almadan önce ticari kredi çekmişti, ancak ödeyemedi ve babasının vefatından sonra hem borcunun bulunduğu hem de emekli maaşı almaya başladığı denizbank, emekli maaşına haciz koydu. İlk maaşından (ölüm parası dahil) itibaren kesinti oluyor. Haczi kaldırmamız mümkün mü? Mümün ise kesilen ücretler geri iade edlilir mi?

  • Can Balkan

   Merhaba Yüksel Bey,
   Kesilen paraları iade alabileceğinizi sanmıyorum. Ama bundan sonraki ödemeler için bankaya itirazda bulunun ve bunun yasal olmadığını belirtin. Maaşa haciz konulamaz. Eğer bir dönüş alamazsanız da BDDK’ya ve BIMER’e şikayet edebilirsiniz.

 100. ŞEVKET ÇAKIR

  Merhaba Can Bey. Garanti Bankasında maaş hesabım var. Şubat ayında emekli oldum ve emekli maaşımı da garanti bankasına aldım.Emekli olmadan önce bankadan kredi kullanmıştım.Halen aynı işyerinde çalışmaktayım ve normal maaşımda garanti bankasına yatıyor.Emekli maaşımı bu bankaya taşırken aldığım promosyonu iade ederek maaşımı farklı bir bankaya almak istiyorum fakat emekli maaşıma bloke koymuşlar.Böyle bişeyin imkansız olduğunu söylüyolar.Ne yapmam gerekiyor? yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 101. Demet

  MerhabaLar…
  Sosyal hizmetlerden cocugum için evde bakım ücreti alıyorum.. Tc zraat banka hesabıma yatıyor para..Bir bankaya olan kredi borcumu ödeyemediğim için icra yoluyla banka hesabım bloke olmuş..sosyal hizmetlerden aldıgım cüzi bir miktar para ile gecinmeye çalışıyorum.. Baska bir gelirim yok.. Bu blokeyi nasıl kaldırabilirim.. Yardımcı olursanız çok sevinirim.. Tesekkürler

  • Can Balkan

   Demet Hanım,
   Maalesef konuyla ilgili bir bilgim yok. Yaşadığınız yerdeki sosyal hizmetler müdürlüğü ile konuşmanızı tavsiye ederim. Belki bir yol bulunur.

 102. gökhan

  mrb lar efendim benim istanbul 37 iç ra benım banka hesaplarıma bloke koymuş ben maaşimi elden alıyorum fakat zaten maaşimdan başka içra mudurlugu kısıntı yapıyor
  yanı sıraya koymuş lar şimdi bu yasalmı benim buttun hesaplarıma bloke koyması

  • Can Balkan

   Merhaba Gökhan Bey,
   Bankalar maaş hesabınız hariç diğer tüm hesaplarınıza bloke koyma hakkına sahiptirler. Bloke işlemi genelde icra müdürlüklerinden gelen taleple uygulanır. Maaş hesabına bloke konulması ise uygun değildir.

 103. nazlı aydemir

  merhaba
  maasş hesabımda zaten 1/4 oranında icra varken nasıl geri kalan tutarına da bloke koyuyor başka bir icra dairesi.
  bu konuda ne yapmam gerek yasal mı

  • Can Balkan

   Maaş hesabına hiç bir surette bloke konulamaz. İlgili bankaya itirazınızı yapabilirsiniz.

 104. bulut

  akbanktan maas alıyorum suan eksı hesaptayım ama borcvum vardı acızlık kapattım onu ama suan bloke gozukuyor ıcradan kagıt alamm gerekıyormus bunun ıcın ne yapmam lazım eksı 3000 limiti eksı bakıyenın suan maaasım yattı artıya da cıkamadım ama maaasım bloke

  • Can Balkan

   Borcunuzun kapadığınıza dair yazıyı alıp, ilgili bankaya vermeniz gerekmektedir.

 105. ali haydar mutlu

  merhaba can bey bana yardımcı ola bilirseniz çok mutlu olurum benim bir iş yerim vardı küçük çaplı 2016 yılı içerisinde işlerin iyi gitmemesi nedeniyle zarar edip kapattım zaten krediyi bankadan bu nedenle aldım benim konum emekli maaşımın hesaba yatar yatmaz kredi borcuna kesilmesi aynı bankadan kredi kartına borcumdan dolayı icralık oldum icra gerçekleşmedi emekli maaşımda kredi borcumu karşıladığı için bilinçli olarak icraya vermeye gerek kalmıyor direk kestikleri için bir şey yapamıyorum yiyecek ekmek param kalmıyor tabi ki borcumu ödemek isterim lakin şu anda durumum yok yaş ve rahatsızlığımdan dolayı çalışamıyorum da ev kira okuyan 2 kızım var çevrem yardımcı oluyor emeklilik kurumuna icra dairesine gittim durumu anlattım icraya düşmediği için bir netice alamasın dediler 1 yıldır böyle devam ediyor nasıl bir yol izlemem gerek can bey saygılar

  • Can Balkan

   İlk olarak emekli maaşınızı başka bir bankaya taşımayı deneyin. Promosyon aldıysanız geri iade etmek durumundasınız.

   Eğer maaşınızı taşıyamıyorsanız, bankaya bir dilekçe ile başvurarak maaş hesabınızdan doğrudan kredi hesabınıza yapılan otomatik ödemelerin durdurulmasını talep edin. (xxx numaralı kredi hesabımın taksitlerinin ödenmesi için xxx numaralı maaş hesabımdan yapılan otomatik ödemelerin iptal edilmesini). Kredi sözleşmenizin detaylarını bilmiyorum ama bu dilekçeye karşı bankanın NORMAL şartlarda doğrudan tahsilatı sonlandırması lazım.

   Tüm bunlara rağmen banka bir aksiyon almıyorsa BDDK’ya dilekçelerinizin birer kopyası ile şikayet başvurusu yapabilirsiniz.

   Borçlu da olsanız, kimse en temel geçim hakkından mahrum bırakılamaz.

 106. Hakan

  can bey acil gorusebilirmiyiz.. memurum ama bugün maas hesabıma başka bir bankaya oduyemedigimden dolayı bütün borç – bakiye olarak orda gözüküyor.. ne yapmam gerekiyor

  • Can Balkan

   Anladığım kadarıyla maaş hesabınıza bloke konulmuş. Maaş hesabına bloke konulamaz. Önce ilgili bankaya daha sonra da icra üdürlüğüne itirazınızı yapın. Alacaklı, çalıştığınız kurumun mutemetliğinden yapmak zorunda tahsilatı.

 107. Hakan

  Telefonda konuşma şansımız var mi bugün gittim dediklerinizi yaptim

 108. Murat

  Merhaba
  Ben KKTC de askerlik yapmaktayim. Ziraat bankası vergi borcumdan dolayı askeri maaş kartıma bloke koymuş. Yapmam gerekenleri detaylı yazar misiniz? Ayrıca vergi dairesine gitme şansım burada yok belirtmek isterdim teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Askerlik maaşı için uygulama aynı mıdır bilmiyorum lakin ücretli çalışılan işlerin karşılığı olarak yatan ve maaş hesabı olarak tanımlanmış hesaplara bloke konulamaz. Konulması durumunda ilgili hesabın maaş hesabı olduğunu ve blokenin kaldırılmasını talep eden bir dilekçe ile bankaya başvurmanız gerekmektedir. İcra müdürlüğünden de ilgili hesap üzerindeki blokenin kaldırılmasına ilişkin yazı alınabiliyor. Lakin sizin hem askerlik maaşı, hem de vergi borcu olduğu için durum cetrefilli. Ne yapılacağı konusunda da bir bilgim yok maalesef. Alayınızdaki maliye subayı ile bir görüşün. Belki bir ihtimal maaşın elden verilmesi ya da başka bir hesaba yatması mümkün olabilir.

 109. Elif

  Can bey merhaba.ben devlet memuruyum ve maas bankam olan vakifbanktan 70 bin tl kredi kullandm ama odeyemiyorum ypilandirdim ama yapilandirilmis hali bile maasim 2460 tl taksit 2120 tl 2 aydir yatirmadim ve bu ayda yatiramiyacagim banka hakki olmasada maasima ayin 14 unde hciz koyup tum maasimi cekerek odemelerini almak isteyecektir cunku 70 bini icraya verse aylik 600 tl alabilecek oda faizsiz olsa 10 senede anaparasini alir ama maasima bloke koymadan banka 3 uncu taksiti yatirmayip maasima icra gelmesini nasil saglarim bddk ya falan yazsam ocra getirilebilirmi bankayo beklemeden birde bankayi beklersem bu sure nekadar surer malum avukata devrolacak avukat yatir diye pazarlik yapacak 1 aylik maasimin tamami kesilirse 1 ay bile bittim demektir

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Durumunuzu anlıyorum lakin 90 günlük süre dolmadan icra takibinin başlaması bireysel müşteriler için söz konusu değil. Kredi sözleşmenizi bilmiyorum ama anladığım kadarıyla bu kredi hesabı için herhangi bir otomatik ödeme talimatınız yok. Dolayısıyla bankanın otomatik tahsilat yapma yetkisi de yok. Maaşınıza bloke koyarsa da bu yasal olarak mümkün olmadığı için kaldırılmasını taep edebilirsiniz. Ama aynı bankaya borçlu olduğunuz için pek yanaşmayacaklardır. İlgili kurumlara şikayet ile bir süre sonra blokeyi kaldırmanız belki mümkün olabilir. İnanın verebileceğim bir tavsiye yok. Kolaylıklar diliyorum.

 110. Murat Sönmez

  Merhabalar,
  Kredi sebebi ile maaşımın 4/1 ve geri kalan banka hesaplarıma bloke koyuldu. Ancak yarın avukat ile görüşme yapacağız anlaştık. Yapılanmaya gideceğim. Onlara belli bir peşinat ödedikten Sonra taksitlendirilecek. Ancak icraaya 3,500 tl lik bi bloke kaldırma sebebi için icraa müdürlüğüne başvuru yapmam gerekiyormuş. Nasıl bir yol izlemeliyim? Blokeleri nasıl kaldırabilirim avukat ile anlaştıktan Sonra ?

  • Can Balkan

   Merhab,
   İcra müdürlüğüne dilekçe ve yapılandırma protokolü ile başvuru yapacaksınız. Müdürlükte sizi yönlendirirler.

 111. ismail

  Memur emeklisiyim,Emekli olmadan önce ziraat bankasından kredi kullanmıştım.Emekli olduktan sonra emekli maaşımı ziraat bankasına taşıyarak kredimi yeniden yapılandırdım.Emekli maaşımın tümünü başka borcuma karşılık gelen icra müdürlüğüne talimat vererek ,maaşımın tümünün kesilmesini istedim.maaşımın tümü sgk kurumunca icra müdürlüğü hesabına yatıyor,yılda iki defa verilen maaş zam farkları sadece Emekli maaş hesabıma yatmakta yatan bu farkları Emekli maaş hesabıma bloke koyduklarından dolayı çekememekteyim.Blokenin kaldırılması için ne yapmam lazım,saygılarımla.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ziraat Bankası’na başvurarak, ilgili hesabın emekli maaş hesabı olduğu ve yasalar gereğince bloke koyulamayacağını belirten bir dilekçe sunun. Umarım işiniz hallolur.

 112. Elif

  Ustteki sorumda eksik kalan kisim icin yaziyorum can bey maas hesabimdan otomatik odeme talimatiyla kesiliyor kredim onun icin hesaba bloke koyarlarsa maasimin tamami daha onceki don borclrim icin kesilecek soyle sorayim size yeni bir hesap acs vakifbanktan ve maas hesabi olarak onu tanimlatsam mutemete otomatik odeme olmayacagi icin kredinin bloke konsa o hesaptaki parayi kredi odememe karsilik keserlermi yoksa kredinin otomatik odeme verildigi hesaptami para olmsi lazim krediyi kesebilmeleri icin

 113. Murat Sönmez

  Sicil affı ile ilgili bilgi verimisiniz? Yapılandırmaya gittikten Sonra yapmamız gereken bişey varmı? Onun İçin özellikle başvuru vs gibi

  • Can Balkan

   İlave bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

 114. BURAK SAVAŞ

  Merhaba Hocam,
  Benim Maaş hesabıma bloke konulmuş.Yalnız blokeyi koyan benim hacizli dosyam iş bankası.Şöyle bir durum var.Benim şirketim her ay bunlara 350 TL para yatırıyor.Maaşımdan kesiliyor. Bende kendime ENPARA hesabı açtım.Maaş hesabımdan ENPARA’ya 400 TL gönderdim.İşlem yapamadım tekrar kendi maaş hesabıma attım.ve o gün içinde banka hesabımdaki 523 TL ye bloke konuldu.Bankayı aradığımda maaş ödemesi haricinde hesaba para girişi olduğu için bloke koymuş diyor.Asgari ücretle geçim sağlıyorum ve hacizli olan dosyam 350 TL her ay ödendiği halde bloke koydu.Bunun için ne yapmam gerekiyor?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Farklı bir durum. Maaş ödemesi hariç ödemeye bloke koyabilirler. Lakin neden 400 liraya değil de 523 liraya bloke koyduğunu anlayamadım. Bankaya itirazınızı yapabilirsiniz. Ama blokeyi kaldırmayabilirler. Bakalım bir soraki ay maaşınız yatınca bloke konulacak mı? Kritik olan bence bu. Hacizli durumdayken bankalarla işlem yapmanızın bu tip riskleri var maalesef.

 115. hayati kutluca

  ben 206 da sgk dan emekli oldum daha önce denizbank ın kredi kartı vardı 5 sene kadar kullamdım daha sonra ödeyemedim icralık oldum sgk maaşımı denizbank a vermiş onlarda emekli maşıma bloke koydular ben bloke koyamazsınız dedim kestiler parayı ben de dava ettim ama başka mahkemeye dava etmişim oradan birşey çıkmadı maşım hala blokeli maaşımın tamamını bir arkadaşıma borcum vardı icraya koydu bende ona muhafak verdim maşım oraya kesiliyor ama ben emeklipromosyomumu almadım bankayı taşıyamıyorum ne yapmam lazım yardımcı olursanız seviniri m teşekür ederim

  • Can Balkan

   Anladığım kadarıyla emekli promosyon ödemeniz DenizBank’ta kaldı, onu kurtarmak istiyorsunuz. Siz mahkemede şansınızı denemişiniz. Şu dakikadan sonra da pek birşey çıkmayabilir. Ama isterseniz Banka’ya tekrar bir dilekçe verin. Haklı olduğunuza inanıyorsanız da isterseniz bir avukata danışın veya BDDK’ya şikayette bulunun.

 116. ferda zembilcioğlu

  merhaba can bey benim ziraat bankasına takipli kredi borcum var fakat benim başka bir alacaklıya maaşımın 1/4 ünde Tarsus 1. icra müdürlüğünün koymuş olduğu haciz kararı var fakat kurumumuz ziraat bankası ile anlaştığından dolayı 2. sırada alacaklı olduğu halde benim hacizden geri kalan paramı 1 hafta süre ile bloke koyarak mağdur ettiler fakat 1 hafta sonra paranın yarısını keserek blokeyi kaldırdılar.ben araştırdığımda banka çalışanın maaş hesabınızda virman talimatı var diyerek beni avukatlarına yönlendirerek muaffakatname vermemi istiyorlar bana yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

  • Can Balkan

   Ferda Hanım merhaba,
   Avukat değilim. Yanlış bir yönlendirme yapmak istemem. Lakin, Ziraat’ın borcunu şu anda ödeyecek durumunuz yoksa, muvaffakatname vermenizi tavsiye etmem. Kimse de sizi bunu zorlamaya mecbur edemez. Ziraat Bankası, maaşınız üzerindeki bloke işlemine ilişkin tutumunu sürdürürse, BDDK’ya şikayet edebilir veya bir avukat aracılığıyla bankayı mahkemeye verebilirsiniz. Maaşa hiçbir surette bloke konulamaz. Ama dediğim gibi ben hukukçu değilim. Yine de avukata danışın.

 117. Demet

  Merhabalar
  Bende maaş bankamdan bır bucuk yıl once kredı cektım ancak kredı odemelerını banka maaşıma bloke koyarak almakta bende bu durumu gectıgımız gun bddk ya şikayet ettim ancak bddk durumu sadece bankaya yonlendırdı ve banka bir cevap yazmıs sozleşme sartlarına gore herhangı hukusuz bir işlem bulunmamaktadır kesıntıler aynı sekılde devam edecektır diye. ve ben suan cıddı anlamda çok madur durumdayım. hesabıma maaşımın tamamını yatırmıyor banka kredi tutarından gerıye kalanı yatırıyor. ve ben paramı ıstedıgım gıbı kullanamıyorurm. buu konuyla ılgılı yardımlarınızı beklıyorum gerekırsehukukı bır surec başlatmalımıyım ? teşekkürler

 118. demet

  Merhabalar
  Belirli Tarihlerde maaş bankam olması nedeniyle HAlkbankasından almış olduğum iki adet kredim bulunmakta .Ancak banka kredi ödemelerimi maaşıma bloke koyarak almakta.Yani maaşım 2500 TL kredi aylık tutar ödemelerim de 1300 civarı ve banka sadece geriye kalan 1200 tL yi hesabıma yatırmakta ve ben bu sebeple çok madur bir duruma düşmekteyim .Geçtiğimiz Günlerde bddk ya konuyla ilgili şikayette bulundum ancak bddk banka ile aramızda sadece aracı işlevi gördü. Bankadan cevap geldi ve diyorki yapılan sözleşmeye göre hukuka aykırı bir durum bulunmamakta ve kesintiler aynı şekilde devam edecektir.Bu ne saçmalıktır anlamadım Çalışan benim maaş benim maaşım ve benim emeğimin karşılığıdır . Dünya kadar borcumda olsa o benim emeğimin karşılığı ve ben tamamınının ayın 15 inde hesabıma yatmasını istiyorum bloke konulan kısmı ben kullanıp değerlendirebilecekken banka kendi adına kullanıp değerlendirmekte sanki ben banka için çalışıyorum Bu tamamen kabul edilemez bir durum .Ve bu şekilde aynı bankadan kredi çekip maaşına bloke konulup sırf maaşına konulan blokeyi kaldırmak için başka bankadan çeken insanlar var. Ben şimdi sırf maaşımdan bloke kalksın diye, kredimin faiz kısmını ödememe rağmen başka bir bankadan yeniden fazili bir kredi çekip tekrar bir borca daha mı gireceğim. Böyle bir saçmalık olabilir mi .Durum resmen insan haklarına aykırı banka resmen beni köle gibi çalıştırıp maaşımdan alacağı kısmı istediği gibi ,emeğimin karşılığını hesabıma hiç yatırmadan kullanıyor, kesiyor ve kafasına göre iş yapıyor.Ve ciddi anlamda insanları ve beni madur ediyor.Lütfen konuyla ilgili Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Demet Hanım,
   Tespitleriniz gayet doğru. Size tek bir tavsiye verebilirim, o da kredi sözleşmenizi bir avukata inceletin. Otomatik ödeme yönünde bir talimatınız varsa bile bunun iptali için dilekçe yazabilirsiniz. Veya son çare olarak, başka bir banka ile görüşüp, bu kredinizin kapatılması şartıyla bir kredi çekebilirsiniz. Maalesef durum böyle.

 119. zeki

  merhaba can bey ben işçi emeklisi biriyim maaşımı ziraat bankasından almaktayım oğlumun rahatsızlığı kızımın üniversite eğitimi derken 3 bankadan zaman zaman kredi kullandım ve ödeyemedim bir müddet sonra bankalar alacağını tahsil edemeyince varlık şirketlerine devroldu şimdi bu varlık şirketleri sürekli arıyor fakat ödeme durumum yok demek istediğim bu varlık şirketleri emekli maaşıma haciz veye bloke koyabilirmi eğer haciz veya bloke koyarlarsa en kısa yoldan nasıl haczi veya blokeyi kaldırtabilirim
  (Not maaşımı ziraat bankasından alıyorum maaşımı aldığım bankayla bir sorunum yok emekli maaşımı tam olarak bu bankadan alıyorum….Teşekkür ederim..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Emekli maaşına haciz konulamaz. Aksi uygulamaları görüyoruz ama Varlık Yönetim şirketlerinin bu yola başvuracaklarını sanmıyorum. Eğer bir haciz durumu olursa, bankaya ilgili hesabın emekli maaşı olduğunu ve üzerindeki haczin ivedilikle kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Kısa zamanda halledeceklerdir.

 120. ismail

  Hem bddk hemde Sosyal Govenlik kurumu yasalarla korunan Emekli maaşlarını bankalardan korumuyorlar,maaşlar bankalarda hapis durumunda,bu ülkede kanun ve yasaları bankalar tınlamıyor,kendi yasalarını kullanıyor ,bankaların yasaları kanunlardan daha üstünmüş,Emekli maaş hesaplarına bloke koyup,istedikleri gibi işlemler yapıyorlar ,yaptıkları işlemleride maaş sahipleri yapmış gibi gösteriyorlar.bankalarA dur diyebilecek hiç bir güç yokmu.

  • Can Balkan

   Maalesef haklısınız. Yakında büyük bir toplumsal sorun haline gelecek bu konu. Belki o zaman birileri önlem almayı düşünür.

 121. gizem

  Merhabalar ben daha once babamdan dolayı yetim maaşı alıyordum ve bunun uzerinden ziraat bankasından kredi cektim ama daha sonra sigortalı ıse girdiğim ıcın yetim aylığım kesildi ve su an takibe düştüm. Sorum su yetim aylığına tekrar bas vursam bağlanması halinde banka yetim aylığı maasıma bloke koyarmı yada haciz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yetim aylığı haczedilemez. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, SSK emeklilerinin aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz konulamaz.

 122. Bay Yavuz

  Merhaba,
  Birkaç bankaya olan borcum nedeniyle icra dosylarım var ve maaş haczi uygulanıyor. Finansbank ilk sırada haciz uyguladı. Maaşımın yattığı yapı kredi bankası önce maaşıma bloke koydu. Başvurumun ardından biraz uğraştıktan ve iş yeri yazısı ardından blokeyi kaldırdılar. Fakat bugün hesabıma yatan maaştan, hesapta bulunan tüm parayı tahsil etmişler. Bu durumda ne yapabilirim. Banka eğer parayı iade etmezse hangi yolu izlemem gerekir? BDDK nın kanunsuz bu işleme müdahalesi olur mu? Hangi mahkeme konu ile ilgilenir? Teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef bu tip mağduriyetlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bankalar “ne koparabilirsek kardır” gözüyle yaklaşmaya başladı sorunlu kredilere. BDDK’ya şikayetinizi iletin lakin çok birşey çıkacağını sanmıyorum. Eğer dişli bir avukat bulursanız, bundan sonraki maaşlarınızı kurtarırsınız. Konuyla ilgili olarak da bağlı bulunduğunuz yerdeki tüketici hakem heyetine başvurunuzu yapabilirsiniz.

 123. Ipek

  Merhaba ;

  Eşimin benimle evlenmeden önce yapmış olduğu kredi kartı borçları var ve özellikle finansbanka. Esim çalışıyor , maaşına haciz gelmemesi adına da sigortasını yaptirmiyor , ben de çalışıyorum ve maasimi finansbank üzerinden aliyorum.Bu hafta konut kredisi için finansbanka basvurdum ve 80 bin civarında olan birikmisimi bankaya yatirdim.Eşimin borcundan dolayı , kesinlesmis hacizlari varsa ( yoksa bile sadece borcu dahi olsa )finansbank benim maaş hesabimda olan paraya bloke koyabilir mi ? Haczedebilir mi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Konu hukuki bir mesele. Ben bildiğim kadarıyla yanıt vereyim ama kesinlikle bir avukata danışın. Bankanın sizin hesabınıza bloke koyabilmesi için mal kaçırma davası açıp kazanmış olması gerekiyor. Ama şu şartlar altında 3. bir kişinin borcundan dolayı, müteselsil kefil de olmadığınız için sizin hesabınıza bloke koyamayacaklarını tahmin ediyorum. Öte yandan, bu banka sizin konut kredinizi onayladı mı? Çünkü konut kredisinde eşinizin de muvafakatnamesi gerekiyor. Eşiniz borçlu. Yarın evi aldığınızda bu eve haciz gelmesinin önünde engel yok sanırım. Dolayısıyla, bankadaki paradan değil ama alacağınız evden sıkıntı çıkabilir. Çünkü evlilik sonrası edinilmiş mallar eşlerin her ikisine de aittir.

 124. Mustafa

  Merhaba Can bey;
  2016 yilinda Denizbanktan Tütici kresi kullandim.Islerimin ve aile düzenimin bozulmasi nedenleriyle ödeyemedim.Icralik oldum.
  2017 yilinda Emekli oldum.20.07.2017 tarihinde ilk maasimi almaya gittigimde maasimdan 4/1 tahsil edildi.Farkli bankaya hesabimi aldirmak istedim.Bu defa Emekli Maas hesabimda Bloke oldugundan gerceklestiremedim. Itiraz ettim isede nafile,
  31.07.2017 Icra Müdürlügüne basvurdum. Dosyama bakildi ,kesinti ve bloke ile ilgili bir kararin olmadigi belirtildi.
  Bankanin müsteri hizmetlerini aradim.Durumu anlattim .Emekli Maas Hesabindan kesinti yapilamayacagini durumu Subeme talimat gecip tahsil edilen tutarin hesabima aktarilacaginin bilgisini veacaginirdi.Buraya kadar hersey iyi gitti.Takip asamasinda oldugumdan dolayi BLOKEnin kaldiralamayacagini bildirdi,bu dogru bir söylem mi?
  Dogru degilse BLOKE nin kaldirilmasi icin hangi yolu izlemeliyim.
  Blokemin kalkmasi benim icin belki bir sans olacak insallah PTT ye tasidigimda Emekli Maasima istinaden belki kredi alabilme olasiligim var.Bu olasilik olmasa neden tasiyayim ki !Sizinde belirttiginiz gibi taahhüt edilmedilmedikce Emekli
  Maaslarindan kesinti olamayacagi,bana bu BLOKEnin kaldirilmasi yönünde bir yol gösterirseniz cok sevinecegim.Kredimide insallah alirsam,eski düzenlerimi kurmak icin adim atmis olacagim.Ilginize simdiden cok tesekkür ederim .

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Emekli maaş hesabına haciz konulamaz. Bu kanunda açık bir şekilde bellidir. Öte yandan bloke konusunu ise bankalar esnetebiliyorlar. Aşağıdakine benzer bir şekilde DenizBank’a dilekçe yazın. Bir gelişme olmazsa Tüketi Hakem Heyeti, BDDK, BIMER, CIMER gibi ne kadar kurum varsa şikayetinizi iletebilirsiniz.

   DenizBank Genel Müdürlüğü’ne
   XXX numaraları kredi borcuma istinaden XXX numaralı emekli maaş hesabıma koyduğunuz bloke kanun dışıdır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, SSK emeklilerinin aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz konulamaz. Konuyla ilgili mağduriyetimin acilen giderilmesini talep ediyorum.

 125. Mustafa

  ilginize cok tesekkür ederim .Sevgiyle kalin

 126. Ipek

  Can Bey merhaba ;

  Avukatima ev alma konusunu danistigim zaman eşlerin borcu tamamı ile kendisine aittir.Ev benim üzerime olacağı için haciz gelme durumu mümkün degilmis ancak boşanma olursa ya da ölüm olursa esimin hakki olan kisima yani evin yarisina haciz gelebilirmis tabi haciz karari çıkmış ise

  • Can Balkan

   Avukatınız bu şekilde bilgilendirmişse doğrudur İpek Hanım. Bir diğer husus, bankalar kredi verirken, eşin borçluluk durumuna da bakarlar. Eşinizin borçlu olduğu bir bankadan kredi çekmekte de sıkıntı yaşabilirsiniz. Bu konuda da uyarmış olayım. İnşallah işleriniz yolunda gider ve dilediğiniz evin sahibi olursunuz. Sağlıcakla kalın.

 127. Ramazan

  İyi günler ben ziraat baskasından maaş alıyorum ve kredi borcumda ziraat baskasına borcum otomatik olarak kesiliyor ve ben icralık olmak istiyorum ama borcum otomatik kesildiği için icralık olamıyorum icralık olmam için ne yapmam gerekiyor lütfen acil cevap verir misiniz benim için çok önemli

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Otomatik ödeme talimatını iptal ettirebilirsiniz. Her ne kadar uygun olmasa da insanların son yol olarak başka bir bankadan kredi çekip, maaş bankalarındaki krediyi kapatıp, diğerini batırdıklarını duyuyorum.

 128. Salih Beran

  İyi günler Can Bey. İlk emekli maaşımı çekmeye gittiğimde denizbankin maaşıma bloke ve haciz koyduğunu öğrendim bundan 10 yıl önce denizbanktan son üç taksidini ödeyemedigim kredi nedeniyle
  Bu işlemi yaptıklarını söylediler (2007 ağustos icralık duruma düşme tarihim)
  Bu tarih zaman aşımına giriyormu?
  Haciz ve blokeri kaldırmak için sırasıyla hangi işlemleri yapmam gerekiyor
  Teşekkürler iyi çalışmalar salih beran

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Avukat değilim ama bildiğim kadarıyla borcun zamanaşımı olmaz -alacaklı haklarından vazgeçmediği müddetçe-. Dolayısıyla, ilgili icra dosyasını kapatmadan maaşınızdan blokeyi kaldırmazlar maalesef. Öte yandan, bankaya başvurarak emekli maaşı üzerine bloke ve haciz konulmasının yasalara aykırı olduğunu belirtebilirsiniz.

  • Eren

   İyi günler maaşımın 4/1 ine el konuldu aynı hesaptan prim ödemesi de almaktayım. Maaşın 4/1i zaten blokeli prim ödemesi yattığı zaman prim ödemesinin tamamına el konuluyor bu şekilde bir işlem yapabilir mi ?

   • Can Balkan

    Evet maalesef alacakli kurum dilediği takdirde maaş dışı ödemelere bloke koyabilir.

 129. Bülent

  Merhabalar benim türktelekoma borcum var 2500 tl bu ay ise yeni basladm hesabıma bloke konulmus ilk
  ayın 15 de ilk maaşımı nasıl cekebilirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlgili icra müdürlüğüne başvurarak, hesabın maaş hesabı olduğunu belirtin ve blokenin kaldırılması için yazı alın. O yazı ile bankaya başvurun. Ama ilk önce bankaya başvurarak maaş hesabı üzerinden blokenin kalkmasını da talep edebilirsiniz.

   • Bülent

    Basvrunun ardından blokenin kalkması kac gün sürer yani onay asamasıni falanda dahil edersek

    • Can Balkan

     Bir hafta içerisinde sonuçlanacaktır. Arayıp, sıkıştırın.

 130. Bülent

  Maas günü baska bankadan hesap kartı cıkartsam oraya yatırılmasını saglarsam hemen bloke konurmu yada bloke konması kac gün sürer

  • Can Balkan

   Blokeler sisteme otomatik tanımlıdır. Para hesabınıza düşer düşmez, bloke işlemi gerçekleşir.

 131. ALI

  Iyi gunler benim banlaya kart ve kiredi borcum var ve bunlar hepsi avukatli ve borcum olan bankaya maasim yatiyor ve avukatli olan alacagini avukatli olani hacir getirmeden maasimin 4/1 alacagina masinin karborcu su borcu diye kesinti yapik masin yarisini el koydu bana kalanida bankaya cekmeye gittigimde ise atm para cekme ariza olunca banka para vermedi ve cekilmis gibi hatasi geri iyade etti ve para buloke oldu ve para cekemedim bankanin haciz gondermeden ve kafalarina gore yatan masinin su borcuna bole koyup masin yarinisi kesme hakki varmi can balkan bey.. madurum ne yapmam gerekiyor.

  • Can Balkan

   Merhaba Ali Bey,
   Hakları yok ama maalesef önüne geçemiyoruz. Hakkınızı arayın. Sizin maaşınızdan kesintiyi ancak işvereniniz yapar, o da icra müdürlüğünün yazısı ile olur. Kimse daha elinize geçmemiz paranıza el koyamaz. Aşağıdakine benzer bir dilekçe yazabilirsiniz.

   XXX Bankası Genel Müdürlüğüne,

   Kredi kartı ve kredi borcuma istinaden xxx numaralı maaş hesabına koyduğunuz blokenin ivedilikle kaldırılmasını talep ederim. Aksi halde bütün hukuki yollara başvuracağımı tarafınıza bildiririm.

   İşbu dilekçe gereğince işlemlerin acilen tamamlanıp, mağduriyetimin giderilmesini rica ederim.

   Ad Soyad
   TC Kimlik No
   İmza
   Tarih

 132. Ayse g

  Mrb can bey benim esim 4 ay once isten girdi cikti yaptı tazminat almak icin ve ayni is yerindw yine calismakta bankya borcumuz vardi 4 ay yatmadi ve bu ay biz maas alamadik bloke koymus olabilirlermi maas kartını ariyoruz bu hesaba hic para yatmadi diyor lutfen yardımci olurmusunuz.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankaya gidip hesap dökümü almanızı tavsiye ederim. Ayrıca gidip bloke olup olmadığını da sorabilirsiniz. Ayıp birşey değil. Para sizin paranız.

 133. EMRAH

  Sanırım Anlatmak istediğimi size şu şekilde izah etmem gerekir… Maaşımda İcra (1/4) bulunmasına rağmen . 06/08/2017 tarihinde Ziraat bankası bloke koydu. 07/8/2017 tarihinde ilgili banka şubesi ile görüşmememde şu şekilde bilgi verildi. Vergi daire borcunuz bulunduğu için Elektronik ;cra yoluyla borcunuza banka hesaplarına bloke konuldu. Kendilerine Maaşımda icra olduğunu ve bu hesabımın Maaş hesabı olduğunu belirttim. Lakin bizim yapabileceğimiz birşey olmadığını söylediler sözlü olarak. Keza ardından Bloke koyduran vergi dairesini aradım. İcral olduğunu maaşımda söyledim. Ve hayatıma idame ettiremiyeceğimide beyan ettim kendileri bana 6183 sayılı Amme alacakları nedi ile devletin Alaccağı olmaktadır. ve debletin alacağı herşeyin öününe geçer dedi. Ve maaşım yattığında sanırım tamamına bloke koyacaklar. Son olarak sormak istediğim şudur ki Maaşında icra kesintisi olmasına rağmen 6183 sayılı amme alacakları için Bankalar maaşın kalan kısmının tamamına boke koyabilir mi ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hukukçu değilim. Lakin ilgili kanunun 79. maddesini aşağıya kopyalıyorum. Benim bu maddeden anladığım, amme alacaklarının tahsilatında da maaşa bloke konulması mümkün değil. Vergi Dairesi, İcra Müdürlüğü’ne başvurusunu yapacak. İcra Müdürlüğü de işvereninize haciz yazısını gönderecek. Burada tek bir nüans var. O da haciz sıra cetvelinde kamu alacaklarının önceliği var. Yani, Vergi Dairesi sizden alacağını öncelikli tahsil eder. Bu da demek ki, sizin şu anki hacziniz durur, Vergi Dairesi başlar. Bu da İcra Müdürü’nün işidir. Sizi bağlamaz. Siz ilgili İcra Müdürlüğü’ne ve Vergi Dairesi’ne ve Banka’ya başvurularınızı sıralı bir şekilde yapın. Biraz vakit alır, koşturursunuz ama sorun çözülür. İlgili kanun maddesi aşağıda.

   Madde 79 – (Değişik: 30/3/2006 – 5479/5 md.)
   Hamiline yazılı olmayan veya cirosu kabil senede dayanmayan alacaklar ile maaş, ücret, kira vesaire gibi her türlü hakların ve fiilen tutanak düzenlemek suretiyle haczi kabil olmayan üçüncü şahıslardaki menkul malların haczi, borçlu veya zilyed olan veyahut alacak ve hakları ödemesi gereken gerçek ve tüzel kişilere, kurumlara haciz keyfiyetinin tebliği suretiyle yapılır. Tahsil dairesi tarafından tebliğ edilecek haciz bildirisi ile; bundan böyle borcunu ancak tahsil dairesine ödeyebileceği ve amme borçlusuna yapılacak ödemenin geçerli olmayacağı veya elinde bulundurduğu menkul malı ancak tahsil dairesine teslim edebileceği ve malın amme borçlusuna verilmemesi gerektiği, aksi takdirde amme borçlusuna yapılan ödemeler ile malın bedelini tahsil dairesine ödemek zorunda kalacağı ve bu maddenin üç, dört ve beşinci fıkra hükümleri üçüncü şahsa bildirilir. Tahsil dairelerince düzenlenen haciz bildirileri, alacaklı tahsil dairelerince ya da alacaklı amme idaresi vasıtasıyla, posta yerine elektronik ortamda tebliğ edilebilir ve bu tebligatlara elektronik ortamda cevap verilebilir. Elektronik ortamda yapılacak tebliğe ve cevapların elektronik ortamda verilebilmesine ilişkin usûl ve esasları belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.

 134. Muammer işak

  Maaş aldığım bankadan kredi çektim aylık 1600 tl olan ödemenin üç ay boyunca yarısını odeyebildim zaten maaş hesabımdan kesiliyordu ancak son iki aydır maaşımı alamıyorum nasıl bir yol izlemeliyim çok zor durumda kaldım …
  Teşekkür ederim…

  • Can Balkan

   Kredi sözleşmenizin detaylarını bilmemekle beraber, bir otomatik ödeme talimatınız vardır diye tahmin ediyorum. Bu hükümler, sözleşme içerisinde de bulunabilir. Bankaya başvurarak, otomatik ödeme talimatının iptalini talep edebilirsiniz. Ama borçlu olduğunuz için bunu yapmayabilirler. Banka ile görüşüp borcu çdeyebileceğiniz aşrtlarda yapılandırmanız en kısa yol olacaktır.

 135. hakan karakaş

  efendim,
  ben emekli memurum,2012 yılında iflas ettim. Ziraat bankasındanda kredi kullanmıştım. Emekli maaşımı borcum olan yerlere muvafakat vererek SGK dan aktardım,elimden geldiğince borçlarımı ödedim ve ödüyorum. 2017 yılı ocak ayında maaşım tekrar ziraat bankasına döndü. Bu arada bankada kredi borcuma karşılık icra işlemini 2014 yılında başlatmıştı. maaşım bankaya yatınca banka eski kredi taksitim olan 1700 lirayı tekrar kesmeye başladı.Bankaya siz icra işlemini başlattınız neye göre bu parayı kesiyorsunuz dediğimde maaşınız teminat göstererek bu krediyi çektiniz aradan 4 sene geçsede biz bu parayı alırız dediler. İcra dairesine gittim dosyaya para yatıyormu diye hiç para yatmadığını dosyaya bakarak söylediler. bu paranın hangi faiz oranıyla kaç sene kesileceğine dairde bilgi vermediler. ama toplam borç miktarı uçmuş bunu söylemeye bile gerek yok. Bimere, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne
  her yere yazı yazdım ama sonuç çıkmadı.Maaşımı bankadan tam olarak alma şansım varmı? Bu hizmetinizden dolayı Allah razı olsun,saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

  • Can Balkan

   Hakan Bey,
   5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, SSK emeklilerinin aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz konulamaz. Bankaya bir muvafakkatname vermemişseniz hukuk dışı işlem uygulanıyor. Gidin herhangi bir avukata, banka uğraşssın. Avukat da ekmeğini kazanır. Hukukçu değilim ama bu işlemin hukuğa uygun olmadığını biliyorum. Kolaylıklar.

 136. yasin adanalı

  Merhabalar Can Bey, Ziraat Bankasından 2014 yılında tüketici kredisi kullandım. yaklaşık 10 taksitini düzenli ödedim ancak daha sonra bir şahıs tarafından başka bir borcumdan dolayı maaşıma 1/4 oranında haciz uygulanmaya başlandı. Bu sebepten ötürü ben Ziraat Bankasından aldığım kredinin taksitlerini ödeyemez hale geldim. Ziraat Bankası ödenmeyen kredi için icraya başvurdu ve alacaklı olarak 2. sıraya alındı. Bu arada şöyle bir şey oldu. Maaş bankası olarak Ziraat’le çalışmaya başladık. Çalıştığım kurum maaşımdan 1/4 oranında ilk alacaklı için kesinti yapıyor. Kalan tutar ise ziraat bankasındaki maaş hesabıma yatırılıyor. Banka maaş hesabıma bloke koyarak yatan tüm tutara el koyuyor ve kredi alacağına karşılık mahsup ediyor. Bankanın genel merkezini arıyorum ama kimse ile görüşemiyorum. Maaşımdaki haciz ve durumla ilgili bilgi ve belgeleri hem şubeye verdim hem de bankanın genel merkezine gönderdim ama hiç bir gelişme olmadı. Ayrıca bugün 15 defa bankanın genel merkezini aradım. Sürekli “ilgili kişiye bağlıyoruz” diyorlar ama hiç kimse ile görüşemedim. Bu sorunu nasıl aşacağım konusunda yardımlarını bekliyorum. Lütfen.

  • Can Balkan

   Yasin Bey,
   Bu şikayetlerden o kadar çok geliyor ki, artık ne diyeceğimi inanın ben de bilmiyorum. Yapılacak herşeyi yapmışsınız. İstiyorsanız gidin savcılığa ve banka aleyhine suç duyurusunda bulunun. Hukukçu değilim lakin bu işlemin yasal olmadığını biliyorum. Emeğinizin karşılığı hasbel kader ellerine geçtiği için bu tutarı gasp edemezler diye tahmin ediyorum. Yine de bi avukat ile konuşun ve ona göre önlem alın.

   Gerçekten inanılmaz yani. Devletin bankası, insanları açlığa mahkum ediyor.

 137. Harun ÖZKAN

  İyi günler Can bey;
  Devlet memuruyum bundan beş sene önce borsaya girdim ve sonuç olarak bir sürü borçlanarak çıktım bir sürü haciz geldi maaş aldığım vakıfbank ta beni icraya verdi. Bende bu arada sırada bekleyen iki bankaya muvafakat verdim ödemeleri düzenli yaparken vakıfbank maaşımın 4\1 ini kesmiş zaten maaşımda icra var 2 tane ayrı bankaya muvafakat vermişim ve geri kalan parayla kıt kanaat geçinirken vakıfbank bloke koyarak parayı alıyor diğer muvafakatları da ödeyemez oldum (tabi bunun hapis cezası var) vakıfbank ı arıyorum biz alırız istediğin yere şikayet et diyor.
  Vakıfbank şube yetkilisi sonra tekrar ile görüştüm ve bana yaptıklarının yasal olduğunu maaşa bloke koymadıklarını sadece 4/1 ni kestiklerini ve hukuk işlerinin talimatı ile yaptıklarını söyledi bende maaşımda 2 tane icra oluyor ortada yargıtay kararları var dedim ama yetkili bayan bizim elimizde de yargıtay kararları var dedi ve tüketici mahkemesine git dedi bu arada (vakıfbank icrada sırada bekliyor) Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Harun Bey,
   Hukukçu değilim lakin bu işlemin doğru olmadığını biliyorum. Bence bir avukata gidin, dava açın. Siz uğraşacağınıza banka uğraşssın. Kimse sizin maaşınızdan keyfi kesinti yapamaz. Eğer bir alacağı varsa İcra Müdürlüğü’ne gidecek -ki gitmiş zaten-, sonra da iş vereninize gelecek. Ne diyim. ADALET herkese lazım.

 138. İbrahim

  Merhaba, bir arkadaşa kefil olmuştum kişi borcunu ödemeyi tahahüt etti , Banka avukatı sözleşme yaptı, işyerindeki aletler ve arabasına tedbir koyuldu, fakat benim kredi kartımı banka (garanti)kullanıma kapattı kefillikten dolayı . Bu yasal mı? YapıKredi ve Denizbank kredi kartlarımda var fakat bu problem yok onlarda. Banka bunun yasal olduğunu, fakat kapatmanın banka insiyatifinde olduğunu söylüyor.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi kartı bankanın size vermiş olduğu bir kredi limitidir ve kart üzerindeki bütün yetki bankadadır. Kapatmalarında herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır.

 139. Mete Kemal girginer

  İyi günler şuan VAKIFBANK tan maaş almaktayım ve maaşımda başka bir kişiye haciz var ve şuan maaş aldığım banka halk bankasına geçmek üzere ve benimde halk bankasına icralık borcum var ve haciz in üzerinden kalan parayı bloke edermi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef bankalar bu işlemi yapıyorlar ama yapmamaları gerekiyor. Hazırlıklı olmanızda fayda var.

 140. ibrahim

  emekliyim iş bankasından kredi kullandım 1250 ödemelerim 1490 emekli maaşım 1 senedir ödöyorum kredi kartımın borcunu yatıramayıncı maaşımın tamamını kesiyor elime hic para gecmiyor başka gelirim yok başka kredi borcumda var bana yolgösterin lütfen can bey ayrıca kalp şeker hastasıyım calışamıyorum raporum var banka maaşınıza bloko koyduk diyor kimse alamaz diyorlar ne olur bilgi ve yol gösterin saygılar

  • Can Balkan

   İbrahim Bey,
   5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, SSK emeklilerinin aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz konulamaz. İlave olarak eğer kredi veya kredi kartı sözleşmenizde bloke işlemine ilişkin bir muvafakkatname de vermemişseniz, bloke işleminin de uygulanmaması lazım. Bir avukat ile görüşmenizi tavsiye ederim. Eğer yapılacak bir şey varsa, kendileri gönüllü olacaklardır.

 141. Mahsun

  Merhabalar ogrenciyim 2400 tl kredi karti borcum vardi avukata devredildi ve bn hala odeyemiyorum acaba devletun bana verdigi 425 ty ye haciz koyabilirlermi
  Vey borcumda indirim yapabilirlermi cunku odeyemiyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Borçta indirim pek söz konusu olmaz ama banka ile konuşarak taksitlendirme imkanınız var. Bloke konusuna gelirsek, maalesef böyle bir ihtimal mevcut. Daha önce burada birinin asker maaşına bloke konulduğunu okumuştum. En iyi yöntem banka ile konuşarak ödeyebileceğiniz şekilde yapılandırmak. Ya da iyi kötü bir tanıdıktan borç bulup kapatmaya bakın.

 142. Mahsun

  Bir arkadasimdan duymustum borcunu odeyemeyince yarisini odemesini istemisler bu nedenle borcta indirim olurmu diye sordum

  • Can Balkan

   Genellikle varlık yönetim şirketlerine devrolan borçların faizlerinde indirime gidilir.

 143. İbrahim

  Merhaba, banka kredi kartımı kullanıma kapattı birine kefil olduğumdan dolayı, kullanamadığım kartı yapılandırmak istedim müşteri hizmetlerinden bana 2 ay üst üste ödeme yapmaZsam ancak o zaman yapılandırma yapabileceklerini söylediler. İki ay bedavadan neden faiz ödeyeyim dediğimde sistem bu şekilde yanıtını alıyorum? Bu doğru mu?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yapılandırmanın hangi şartlarda yapılacağına banka kendi karar verebilir. Eğer bankanın uygulaması bu şekildeyse, yapacak birşey yok maalesef.

 144. makbule

  ben memur emeklisiyim. üç ayrı bankaya kredi ve kredi kartı borcum var birkaç ay öncesine kadar düzenli olarak ödüyordum fakat bazı nedenlerden dolayı şimdi ödeyemez durumdayım. maaşıma haciz gelirmi ayrıca bir işte çalışıyorum maaşım bankaya yatıyor ona da bloke koyabilirlermi. teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Emekli maaşınınıza haciz gelmez. Diğer geliriniz içinse alacaklılar icraya verdikten sonra haciz sırasına yazılırlar ve işvereniniz maaşınızın dörtte birini borçlu olduğunuz yere yatırır. Bunun dışında eğer kredi veya kredi kartınız maaş bankanızdansa, banka bloke koyabilir. Örneklerini sıkca görüyoruz maalesef.

 145. Muhammed Acaboğa

  Ben vakıfbank aracılığı ile maaş almaktayım. Haziran 2017 tarihinden itibaren başka bir alacaklı tarafından maaşıma haciz kondu ve 4/1 oranında kesinti yapılmaya başlandı. Bu sebeple maaş bankamdan kullandığım krediyi ödeyemedim. Ağustos 2017 de kesintiden sonraki kalan maaşımın TAMAMINA banka bloke koydu ve kredi taksitlerine aktardı. Kredi detaylarında bağlı bulınduğu hesaba otomatik ödeme talimatı verildiğini gördüm. Bankaya yapılan işlemin hukuksuz olduğunu ve kesilen tutarın tarafıma iadesini istediğimi gösterir bi dilekçe yazdım. Banka ise otomatik ödeme talimatının iptal edilemeyeceğini kesilen tutarın iadesinin mümkün olmadığını blokenin ise değerlendirildiğini söyledi. Şimdi sorun burada başlıyor. Banka icraya vermiyor çünkü zaten icra var maaşımda ve sıra beklemek istemiyor. Bloke kaldırılsa bile yine ödeme yapamayacağım için bir kaç ay sonra banka yine aynı durumu tekrarlayacaktır. Lütfen yardım edin ne yapabilirim. Teşekkürler

  • Can Balkan

   Muhammed Bey,
   Yapılabilecek herşeyi yapmışsınız. Burada maalesef keyfi uygulamalar mevcut. Yukarıdaki yorumları okursanız, benzer şikayetlerin sayısı giderek artıyor. Dilerseniz bir avukat ile görüşebilirsiniz.

 146. Murat

  Öncelikle iyi geceler benim şuan maaşımda nafaka icrası var1/4 kesilyor buna rağmen vergi dairesi maaşıma bloke koydu önce bankaya gittim elimdeki belgeleri gösterip maaşımın sizden alyorum bu bi maaş hesabı bloke koyamazsınız dedim onlarda biz değil vergi dairesi dediler orya gittim ordaki memur is yerime yazi gonderecegini ve benimde bankaya goturmem icin elde bi dilekce yazdi dilekcede maasinin 1/4. kesilmesi diye fakat zaten kesilyor dedim oda siraya koyarlar dedi yaziyi bankadaki memura verdim gun icinde bloke kalkar dedi. Hesabimda maasimdan kesinti ve harcamalardan sonra 218tl para kalmisti aksam bloke kaktimi diye baktim sadece 18 tl kalmis 200 tl banka vergi dairesine aktarmis.bu yasalmi.tesekur ederim.

  • Can Balkan

   Maalesef yasal değil. Banka sizin maaş hesabınıza bir başkası adına olsa dahi bloke koyamaz. Bankaya tekrardan bir itirazda bulunan ama giden tutarın geri dönmesi artık imkansız. Siz bundan sonraki ayları kurtarmaya bakın.

   Bir de kamu alacaklarının önceliği vardır. Nafaka borcunun önüne geçebilir mi bilmiyorum ama Vergi Dairesi sıraya girerse önceliği alacaktır diye tahmin ediyorum. Ama tahsilat işvereninizden olacak. Eğer önceliği varsa, nafaka duracak, vergi dairesi başlayacak. Hukukçu olmadığım için net yanıt veremiyorum.

 147. hakan karakaş

  Efendim,kendim emekliyim.
  2011 yılında ziraat bankasından emekli maaşıma istinaden kredi kullandım.2012 yılında iflas ettim. Taahütlü borçlarım vardı SGK yoluyla muvafakatle maaşımı diğer borçlarıma aktardım.Bankaya ödeme yapmadım ve bankada 2014 yılında beni icraya verdi. diğer borçlarım bitti maaşım 2107 yılında tekrar bankaya döndü. Banka maaşımın eski kredi taksidi kadar olan tutarına bloke koydu ve tahsilat yapıyor. Halbuki icraya düşmüsüz bankanın kesinti yapmaması lazım. İcra dairesine gittim dosyaya para yatmadığını söylediler. Anlamadım. Borcu yeniden yapılandırmadım,vadesi belli değil faizi belli değil ne yapayım bilgi verirseniz memnun olurum.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankaya itiraz dilekçesi yazın tekrardan. Bloke edilen tutarın serbest bırakılmasını talep edin. Emekli maaşına haciz uygulanamaz. BDDK’ya da şikayette bulunabilirsiniz ama eminim günde 1000lerce benzer başvuru alıyorlardır. Bir çözüm olur mu bilemiyorum doğrusu.

 148. Murat

  Şu an kesilen 1/4 nafakadan dolayi ve bildigim kadariyla öncelik nafaka icrasi bu na ragmen bloke koyup kalan bakiyeyi banka vergi dairesine aktardi

 149. Mehmet

  İyi günler nerdeyse bütün yorumları okudum. Çokta güzel bilgi edindim birkaç sorum olacak rica etsem cevaplaya bilir misiniz?
  1- daha önceki iş yerimde maasima haciz geldi icra dairesine 4/1 oranında ödeme yaptım ama işten ayrıldım birkaç ay sonra yani dün ise girdim ve ssk başladı. Bu durumda önceki is yerine gelen icra yazısına istinaden mi maaş kesintisi olacak yoksa ilk gelen icra yazısına mi göre kesinti olacak (sekiz tane icra dosyam var)
  2- bir icra dosyasına ödeme yaparken (4/1 oranında) arkasından gelen icra dosyasının ilk ödeme tarihi 3 yıl sonra olursa alacaklı kurum nasıl davranır bekler mi yoksa farklı bir yöntem uygulamaya çalışır mı (ev haczi yapamazlar adresim yok)
  3- maasa e haciz konmaz diyorsunuz peki maaş hesabinda her ay maaştan kaynaklı birikim yaparsam ve bu para artarsa alacaklılar bu paranın birikim hesabı olduğunu İddaa Edip e haciz koyabilir mi?
  4- iş yerine gelip haciz yapacağını ısrarla söyleyen avukat çalışanına manevi tazminat davası açabilir miyim (öyle bir işlem olabilir mi yani iş yerine benim adıma haciz gelir mi?)
  5- e haciz den dolayı icra dairesine hesabın maaş hesabı olduğunu bildirdim diyelim ayrıca borçlu olduğum kırıma bildirmeme gerek varmı yoksa sadece maaş aldığım bankaya bu benim maaş hesabım aman e haciz uygulamayı demek yeterli mi?
  6- maaşımda haciz varken alacaklılar isverenime ayrıca ödeme yapması konusunda baskı yapabilir mi. Yani zaten kesinti varken ayrıca ödeme yapmak zorunda mıyım.
  7- ev adresim yok ama olursa kendi evime icra gelirse sadece evde iki adet olan şeyleri mi alırlar yoksa ne varsa alabilirler mi? (Evde iki adet olan şeylerden biri alınır konusu gerçek mi? efsane mi? yoksa avukatın insafına mi? kalmış)
  Eminim ki benim gibi olan bir sürü insan vardır. Bu sorular onlarıda aydınlatacaktır. Emeğiniz için teşekkür ederim. Borç elbet biter hayat güzel can sıkmaya gerek yok

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hukukçu değilim ama bildiğim kadarıyla cevaplayayım sorularınızı.
   1- Haciz sırası İcra Müdürlüğünce yapılır ve değişmez.
   2- Tamamen kurum avukatının yaratıcılığına kalmış. Eğer haczedilecek birşeyiniz yoksa, beklemek zorundalar.
   3- Sanmam. Ama sizin durumunzdayken ihtiyatlı davranmakta fayda var.
   4- Bunu kendi avukatanıza sormanız gerekir.
   5- Banka zaten biliyordur. İlave bir işlem yapmanıza gerek yok.
   6- Böyle bir şey normal şartlar altında mümkün değil.
   7- Genel olarak yaşamınızı idame ettirebileceğiniz fırın, vs. gibi temel ihtiyaç araçları dışında, herşeye haciz konulabilir. Bu da memur ve karşı taraf avukatının tutumuna kalmış. İki adet efsanesini ilk defa duyuyorum.
   ve evet HAYAT GÜZEL, kesinlikle katılıyorum. Borçlar biter, hayat devam ediyor.

   • Mehmet

    Çok sağolun emeğinize sağlık fazlasıyla aydinlandim

 150. KORAY

  ARKADAŞLAR;
  ÖNCELİKLE ŞUNU BELİRTEYİM, ÜLKEMİZDE 20 YILDIR ÇALIŞANIN HALİ PERİŞAN, HERKES GIRTLAĞA KADAR BATAKTA, AVUKATLAR,BANKALAR,İCRA DAİRELERİ BU DURUMDAN HADDİNDEN FAZLA YARALANMAKTA VE VATANDAŞIN ÜMÜĞÜNÜ SIKMAKTA..
  DİYECEĞİM O Kİ; HAKLI OLDUĞUNUZ KONUDA (YASA VE KANUNLARI İNCELEDİKTEN SONRA) SONUNA KADAR GİDİN..BDDK’YI UNUTUN SÖZDE BANKLARI DENETLİYOR HİÇ ALAKASI YOK! TAMAMEN BANKALAR İLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDELER.
  O SEBEPLE HAKKINIZI “bimer”de arayın şu an tek kesin çözüm bu..

 151. Hüseyin Ekinci

  İyi günler. Dün bkmexpress uygulaması üzerinden akbank hesabımdan arkadaşıma para gönderdim bugün benim ve arkadaşımın hesabına bloke konmuş müşteri hizmetleri kayıt oluşturdu arkadaşımın blokesi 10 dkda kaldırıldı ben sabah 9 dan beri bekliyorum blokenin kaldırılmasını. Bkm ile para transferi yapmak suç mu ki akbank benim ve arkadaşımın hesabına bloke koyuyor? Müşteri hizmetleri her defasında farklı bir şey söylüyor. Bloke konulan hesap maaş hesabım ve şu an bir kuruş dahi para çekemiyorum hesabımdan. Akbank ve bkm express i durumdan haberdar ettim artık nereye başvuracağımı şaşırmış durumdayım

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlginç bir durum. Genellikle şüpheli işlemlerde bankalar bloke koyarlar. Arkadaşınızın blokesini kaldırıp sizinkini kaldırmamaları tuhaf. Teknik bir sorundan kaynaklanıyordur. Ama bankaya tekrar bir dilekçe ile başvurun, sorun giderilmezse.

 152. Recep

  Slm ben denizbankdan maaş hesabı açtırdim ve hesabıma iş yerinden maaş yatmadan ve hesap açıldıktan bir iki gün sonra bir kaç kişide alacağım vardı ve alacağım. Olan kişi benden hesap numarası isteyerek maaş hesabıma eft ile para gönderdi fakat banka icra dairesinden hesabıma bloke konuldu diyerek parayı çekmeme izin vermedi bu hesap maaş hesabı olarak açıldı hiç maaş ödemesi de almadım bu durumda ne yapılabiliyor fakat hesap açılışı maaş hesabı olarak.açıldı

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sorunuz oldukça çetrefilli. Maaş hesabı olarak açılmış olsa da, işvereniniz buraya hiç bir maaş ödemesi yapmadıysa, hesap normale döndürülmüş olabilir.

 153. hamit

  Merhaba. Ben askeri personelim Ziraat bankasından çekmiş olduğum krediyi ödeyemedim Bankayla konuştum elden hesabima yatiriyorum onlarda ordan alıyorlar (bir kaç aydır odiyemedim) icra yok şu anda. Fakat Kefil arkadaşım 4 yıl sonra ziraat bankasından maaş alicak iken maaş hesabina bloke koymuşlar kendiside askeri personel. Bu bloke yi kaldırmak için ne yapmamız gerekli. Maaşını alamıyor

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hemen ilgili bankanın genel müdürlüğüne ve ilgili şubeye hitaben iki ayrı dilekçe hazırlayıp, ilgili hesabın maaş hesabı olduğu ve bloke konulamayacağını, blokenin kaldırılmasını talep edin. Bloke kaldırılacaktır.

 154. Harun ÖZKAN

  can bey maalesef bankalar maaşa 2. haciz uygulamasını yapıyorlar (buna 4\1 kısmi bloke diyorlar) kime sorsam yasal değil diyor. ben maaş aldığım vakıfbankı bbdk ya kdk ya (kamu denetçiliği kurumu na) cimere şikayet ettim bankadan gelen cevaba göre tüketici hakem heyetine de şikayet edeceğim. Yalnız yukarıda bazı arkadaşlar maaş aldığı bankadan cektiği kredi yi ödeyeyememiş ama kredi icraya gitmediyse bloke konusunda bankalar haklı duruma düşüyor çünkü otomatik kesme talimatını sözleşmeye ekliyorlar benim durumum banka icrada sırada beklediği halde kısmi bloke uyguluyor

 155. Şevki turan

  Merhabalar.. ben Vakıfbank tan kredi çektim Vakıfbank’tan alıyorum maaşımı memurum bankaya gittim ve icralık olabilirmiyim dedim olamazsınız dediler nasıl olabilirim bi bilginiz varmı… şimdiden teşekkürler ederim…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Her ne kadar doğru olmasa da sizin durumunuzdaki insanlar başka bankadan kredi çekip, maaş bankasındaki krediyi kapatıp, diğer krediyi batırıyorlar.

 156. Burhan

  Merhaba. Ben kıbrısta bir otelde çalışmaya başladım. Maaş hesabı için garanti bankasından hesap açtırdım. Halihazırda garanti bankasının 2 kredi kartını kulkanıyorum. Bu kartların borçlarını yapılandırdım ve şuan beklemede. Gelecek ay maaşım yatacak. Maaşım yattığında banka kredi kartlarımın borçlarını kesebilir mi benden?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer yapılandırma protokolü imzalamışsanız ve borçlarınız yapılandırılmışsa, ayrıca otomatik ödeme talimatı vs. vermemişseniz, Banka sizden bir kesinti yapmaz.

 157. CÜNEYT BOZACI

  BİR MAGAZAYA BORCUM VAR VE MAGAZA AVUKATA VERMİŞ AVUKAT MAAŞ HESABIMA BLOKE KOYDUGUNU SÖYLÜYOR MAAŞIM YATTIGINDA ÇEKEBİLİRMİYİM SİZCE BANA DÖRTTE BİRİNİ ALACAGIZ GERİ KALANI KALACAK HESAPTA ÇEKEMİYECEKSİNİZ DEDİLER BENDE MAKMEYE BAŞVURURUM DEDİM BANA BAGIRIP TELEFONU YUZUME KAPATTILAR

  • Can Balkan

   Kimse sizin maaşınıza bloke koyamaz. Alacağı varsa işvereninize gitmek zorunda. Siz bankaya itirazınızı yazılı bir şekilde yapın.

 158. Yigit

  Merhaba Benim iş bankası ve vakıf bankta iki adet kredim var ve bunlar gecikmeye girdi Vakıfbank maaş hesabım oluyor ikisininde ödemesi 1500 +1500 =3000 tl bu durumda eger icraya düşersem ne olucak nasıl olucak ? İl bankası 1/4 haczettimten sonra Benim geri kalan maaşıma Vakıfbank maaşına bloke koyabilir mi ? Teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ben size olacağı söyleyeyim. Söz gelimi 3 bin lira maaşınız var. İş Bankası icra ile işvereninize gitti ve 750 lirasını icra dosyasına yatırtmaya başladı. Geri kalan 2250 hesabınıza yatar yatmaz, Vakıfbank blokeyi koyar. Normalde beklemesi lazım ama maaş bankaları acımıyor maalesef.

 159. Ali yıldız

  İyi günler, maaş aldığım bankaya kredi kartı borcum var. 3 aydır odemiyorum. Banka maasimin 1/4une bloke koymuş. İcra kararı olmadan maaş anlaşmalı banka maaşımın 1/4une bloke koyabilir mi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankanın yaptığı yasal olarak uygun değil. Eğer alacağı varsa, icra kanalıyla işvereninize gitmek durumunda. Lakin özellikle maaş bankaları kredi ve kredi kartı alacaklarında doğrudan bloke yöntemini seçebiliyorlar. Yine de itirazınızı yapın bankaya.

 160. Akif

  Merhabalar can bey… benım sorum şu yardımcı olursanız sevınırım.ben hak eğıtım merkezınde usta öğretıcılık yapıyorum bugun kurumuma icra geldı maaşımın 4/1 el konuldu ben borclu olduğum bankanın borcunun hepsını tek seferde ödersem maaş haczı kalkarmı yoksa bana gelen maas hacız tutarınımı ödeyecegım.örnegın bankaya 2000 tl borcum var maaş hacız 4000 olarak geldı 2000 tl yı tek seferde ödersem hacızım kalkarmı yoksa hacızdekı parayımı ödeyeceğım

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Siz alacaklının avukatı ile bir konuşun, indirime gidebilir karşı taraf. Değilse icra dosyasındaki tutar kapanmadan, haciz kalkmaz. (Hukukçu değilimö bildiğim kadarıyla)

 161. yılmaz

  merhaba vakıfbanktan kredi ve kredi kartı borclarımı yapılandırdım ama ödemelerı fazla oldugu ııcın ödeyemez duruma geldim bankadan yazı gelmıs icra takıbı baslatılılacaktır diye avukata dustügüm zaman nasıl bir durumla karsılasırım maasımın hepsine bloke koyabilirler mi işin ters tarafı maasıda vakıfbanktan alıyorum tskler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş bankalarından kullanılan kredilerde, kredi takibe düşmeden banka bloke koyamaya başlıyor. Bütün tutarı otomatik olarak çekiyor hesabınızdan ve kredi taksidini ödüyor. Böylelikle icraya da düşmüyorsunuz ama maaşınızı da alamıyorsunuz. Sıkıntılı bir durum.

 162. Gül Yavuz

  Merhabalar,
  Vergi borcumdan dolayı hesaplarım bloke oldu fakat vize işlemleri için bankada para göstermem gerekiyor. Önceden hesabımın olmadığı bir bankadan hesap açıp paramı yatırsam ve bankadan ne kadar param olduğuna dair kağıt alana kadar hesaptan para mı çekerler mi? Önceden hesabımın olmadığı bir bankadan paramı çekmeleri ne kadar sürer sizce? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Genelde bloke işlemleri kimlik numarası üzerinden bankaların sistemlerine otomatik olarak tanımlanır ve anında gerçekleşir. Yeni hesap açılınca bu süre ne kadar olur bilmiyorum ama para hesaba girer girmez bloke olursa şaşırmayın.

 163. Yaşar Kırvanç

  Merhabalar…Bankaya olan kredi borcum ödenmediğinden banka avukata verdi ve maaşıma haciz koyuldu 7 ay snra borcu avukatla pazarlık yapıp komple kapattım ama bunu borçlu olduğum bankaya bildirmedim ve ben borcumu kapattıktan 3 gün sonra maaşım yattı ve yine hacizli olarak eksik yattı (yaklaşık 600₺)avukatla görüştüm bizim yapabileceğimiz bişey yok bankayla görüşün dediler bu haciz için kesilen parayı nasıl geri alabilirim ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Icra Müdürlüğü ile bir görüşün. Eğer onlara bildirim yapılmışsa dosyanın kapandığına ilişkin, fazla yatırılan tutarı iade ederler sanırım.

 164. Orhan

  Hocam benim sorunum , Yapı kredi bankasına icralık borcum var . Ama başka maaş hesabı olmayan bir hesap açacağım . Bana oradan öğrenci bursu yatacak , o parayı bloke edebilirlermi yada kendim o hesabıma para aktarsam onu da bloke edebilirlermi ?

  • Can Balkan

   Ederler maalesef.

 165. Mikail

  Merhaba can bey benim iki üç banka ya borcum var bunların biriyle anlaşma yaptım elden 1000 tl ödüyorum taahhüt imzaladım yani diğer iki banka yi ödeyemiyorum bunlardan biri maaşımdan kesintiye gidermi çünkü zaten 1000 tl ödüyorum elden anlaştım ama icra yoluyla kesilmiyo ben elden ödüyorum benim korkum ikinci alacaklı banka icraya gidip maaşımı kesebiliyomu 1/4 bu durumda zorlanırım inşallah anlatabilmisimdir can bey bana bi bilgi verirseniz memnun olurum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet diğer banka icra yoluyla maaşınızdan tahsilat yapacaktır. Hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim. Kolaylıklar.

 166. Mikail

  Ayrıca can bey maaşıma da bloka geliyomu bu bankalar tarafindan

  • Can Balkan

   Eğer maaş bankanız ile icralık olduğunuz banka aynıysa, bloke koyarlar.

 167. yılmaz

  Merhaba benim kardeşimin iş yerine üç bankadan icra bildirimi gitmiş odemesen beş yil maaş alamasin demişler maaşa bloke koyarlarmi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Paniğe gerek yok. Maaşını almaya devam edebilir. Ama icra sırasındaki ilk banka maaşının 4te 1ine bloke koyacaktır. Yani kardeşinizin işvereni bu tutarı ilgili icra dosyasına yatırıp, kalan tutarı kardeşinize ödeyecektir.

 168. Mehmet

  Merhaba vakifbanktan maas aliyorum ve vakifbanktan cekmis oldugum krediyi yatiramiyorum ve maasima icra gelmesini isyiyorum cunku maasim 2500 tl odeme miktarim 2100 tl daha once odemem 1900 tl idi yapilandirmaya gittim yapilandirma faizi daha yuksek oldugu icin odemelerim daha cok artti otomatik odeme talimatim var ve banka icraya gitmekten yana degil banka temsilcisinin soyledigi maasina bloke konup alinir para 75 bin lira kredim var icraada 10 senede almak bankanin isine gelmiyor tabi blomeyle temizlemek istiyorlar kredi odemem duzenli olmadigindan diger bankalardanda kredi cekip bunu kapatip onu batirma sansimda yok bi yol gosterirseniz cok sevinirim cok zor durumdayim suan

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef söyleyebileceğim birşey yok. Bir de yapılandırma yapmışınız. Tekrar yapılandırmayı deneyin. Maalesef onun dışında birşey yok.

 169. Orhan

  Merhaba kolay gelsin benim borcundan dolayi icra kesintisi var. SSK primim 2029 tl net kazanç gözüküyor fakat yatan maaşım 1600 tl icra kesintisinde hangisi baz alınır i

  • Can Balkan

   Merhaba,
   SGK bildirimi esas alınır.

 170. seyit rıza toluay

  Geçen ağustos ayı maaşım a bankada olan gecikmede kredi borçlarım olduğu için bloke koyuldu. Sözelde ödeme talimatı olduğu için kesebiliriz dendi. Maaşımı aynı bankada başka hesaba aktarmak istediğimde müşteri numaranız aynı onu da alırız dendi. Maaşımın oraya yattığı sürece bu hakları olduğunu iddia ediyorlar.Yani bankaya ne yaparsak yapalım icra merciine geçmemek(4/1) için elinden geleni yapıyor. Ne yapacağımı bilemez haldeyim.
  saygılarımla.

  • Can Balkan

   Maalesef bu durum bir çok kişinin başında var. Her ne kadar tavsiye etmesem de, bazı kişilerin diğer bankadan kredi çekip maaş bankasındaki krediyi ödeyip, diğerini batırdıklarını duyuyorum.

 171. Harun ÖZKAN

  seyit rıza bey sizin durumunuzda kesmesi normal benim maaş aldığım banka krediyi icraya gönderdiği halde bloke koyup 4\1 kesinti yapıyor. tüketici mahkemesine başvurdum bekliyorum

 172. Menderes dede

  Arkadaslar benim maasim 2000 tl bankaya kredi borcum oldugu icin 500 tl si icrada yani kesinti yapiliyor fakat bugun maas kartkma bloke koymuslar aradim bankayi bloke koyan vergi dairesi dedndi trafik borcumdan dolayi bloke koymuslar hem kesinti varken hemde maas kartina blokene konula biliyomu.

  • Can Balkan

   Normal şartlar altında konulmaması gerekir ama bankalar özellikle devlet dairelerinden gelen bloke yazılarına kayıtsız kalmazlar. Trafik cezanızı ödeyip, blokeyi kaldırabilirsiniz. En kolay yolu bu.

 173. Vakkas

  İyi akşamlar can bey ben özel sektörde asgari ücretle çalışan bir isciyim maaşımi yapı kredi bankasından alıyorum benim maaşım evkurdan icra var ve 1/4 kısmı kesiliyor ama yapı kredisine olan kredi ve kredi kartı borcundan dolayı hesabıma bloke koymuslur maaş hesabıma yatan maaş in hemen hemen hepsine el koyuyorlar buna ne gibi bir çözüm bula bilirim yardiminiz için simdi din çok tsk ederim iyi akşamlar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef maaş bankasına olan borçlar için bankalar doğrudan hesaba bloke koyma yöntemine gidiyorlar. Ne kadar itiraz edilse de çare olmuyor. Yine de bankanıza ilgili hesabın maaş hesabı olduğunu ve bloke konulamayacağını belirten bir dilekçe yazın, şansınızı deneyin. Kolaylıklar diliyorum.

 174. ozgur

  merhaba benim yapi kredi maas hesabimdan kalan 400 tl lik paraya bloke konuldugunu ve kullanamadigimi ogrendim bu yasal midir nasil bir cozum öneriyorsunuz tsk ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankaya ilgili hesabın maaş hesabı olduğunu ve bloke konulamaycağını belirten bir dilekçe ile başvurun. Blokenin neden konulduğunu öğrenin. Borcunuzu alacaklıya ödeyin.

 175. Serdar

  Merhabalar kolay gelsin ben bişey öğrenmek istiyorum
  icralık durumum var maaş Aldığım bankadan 400 tl kesiliyor aynı bankada kredi kartı borcumda var ödeyemiyorum aynı andan 500 tl ayriyetten kredi kartı için bloke koymuşlar bu mümkünmü değilse napmam gerek bana bi yol yordam gösterirmisiniz…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş bankaları maalesef keyfi davranıyorlar. Ama ilgili hesabın maaş hesabı olduğunu ve şu anda zaten bir icra dosyasına ödeme yapıldığı için ikinci dosyanın beklemesi gerektiğine ilişkin bir itiraz dilekçesi yazın.

 176. Evren

  Merhaba ben devlet memuru olarak vakıfbankasından maaş alıyorum. 1 sene once başka bir bankadan maaş hesabıma haciz başladı. Daha sonra vakıfbankası da sıraya girdi. İki ay öncesine kadar düzenli olarak maaşımın 4de 1 i kesilirken birdenbire 380 tl ve gecen ay ise 500 tl takip tahsilat işlemi altında kesinti yapmaya başlandı. Bu nasılmümkün abilir? Bankaya neden kesinti yapıldığını sorduğumda merkezden kesiliyor biz bilmiyoruz diyorlar. Geçen ay gece maaş yatar yatmaz çekmek istediğimde 500 tl blokeliydi ve sabah bloke kalktığında maaşımdan kesinti gerçekleşmişti bile. Ne yapmalıyım teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef tamamen keyfi uygulamalar. Önce banka genel müdürlüğüne dilekçe yazarak yapılan işlemin hukuksuz olduğunu belirtin, daha sonra isterseniz bir avukat tutup savcılığa gidin. Ya da BDDK, BIMER, CIMER şansınızı deneyin.

  • Harun ÖZKAN

   evren seninle aynı durumdayız bende vakıfbanktan maaş alıyorum benim de maaşıma bloke koyup 4\ 1 kesiyor cimer bimer ve bddk hikaye çıktı tüketici mahkemesine başvurdum sonucunu bekliyorum

 177. uğur

  Mrb teb bankasına 2700 tl lik borcumdan dolayı icra lik oldum ve çalışmaya başladığım zaman ise maaş hesabıma bloke koydular blokeyi hiçbir şekilde kaldiramiyoum yatan parayida cekemiyorum bankaya sordum maaş hesabina bloke nasıl koyuyorsunuz diye alacaklı olduğu için her türlü koyarız dedi nasıl itirazda bulunabilirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sizden önce yorum bırakan 100lerce kişiden de gördüğünüz üzere, bu uygulama tamamen keyfi. Önce banka genel müdürlüğüne dilekçe yazarak yapılan işlemin hukuksuz olduğunu belirtin, daha sonra isterseniz bir avukat tutup savcılığa gidin. Ya da BDDK, BIMER, CIMER şansınızı deneyin.

 178. şevket savaş

  Ziraat bankasindan 2005 tenberi ssk emeklisi hesabimdan maaş aliyorum son 3 aydir bir borcumu kapatma dusuncesiyle maasimi almadim 3 tane vergi dairesi e haciz koymus 3 vergi dairesine itiraz ve e haczi kaldirin dilekcesi verdim şimdi .bir tanesi bankaya son 3 ayi odeyin diyor.vergi dairesinin bir tanesi son bir ayi odeyin diyor.banka muduru maaşi cekmediniz son maaş yatinca onceki maaş mevduat oldu diyor.bunlarin hepsini hangi mahkemeye dava edeyim.5510 sayili kanunun 93. maddesi emekli maasina haciz uygulanamaz diyor.e haczi kim kaldiracak banka mi vergi daireleri mi herkes topu taca atiyor lutfen bir yorum yazar misiniz.baska gelirim yok.

  • Can Balkan

   Banka müdürünün yaklaşımı kısmen doğru olabilir ama maaşınızı 3 aylık da alabilirdiniz. Emin değilim doğrusu. Haczi kaldıracak kurum icra müdürlükleridir. Vergi dairesi de banka da kaldırmaz. İlgili icra müdürlüğüne başvurun. Devletin borçlarının önceliği var ama söz konusu emekli maaşı olunca, haciz uygulanamayacağı kanunla sabit. İsterseniz bir avukata başvurun. Hukukçu değilim. Yanlış yönlendirme yapmak istemem.

 179. serkan

  peki işveren istemez ise 4/1 i kestirmem derse icra dairesi yinede kesinti yapabilir mi

  • Can Balkan

   Maaş haczi müzekkeresi kendisine tebliğ edilen işveren, borçlunun maaş ve ücreti miktarını bir hafta içinde ilgili icra müdürlüğüne bildirmeye ve borç bitinceye kadar icra dairesine kesinti yapmaya mecburdur. Borçlunun maaşından kesinti yapılmaması ve icra müdürlüğüne ödenmemesi halinde, kesintiyi yapmakla yükümlü olan işveren, yapmadığı kesintiler bakımından borçlu gibi sorumlu olur. Bu durumda icra müdürlüğüne ödenmesi gereken kesinti miktarı kadar işverenin malvarlığına, başkaca bir mahkeme kararına gerek duymaksızın haciz konabilir.

 180. serkan

  zaten 1404 lira maaş yatıyo hesaba kira 1000 tl 2 çocuk tek calısan da benım 4/1 lik bir kesinti olursa geçimimi nasıl sağlayacam işverenin red etme hakkı var mı budurumu

  • Can Balkan

   Maalesef işverenin böyle bir tasarrufu bulunmamaktadır. İcra müdürlüğünden gelen haciz yazısına istinaden 7 gün içerisinde cevap verilir ve haciz başlatılır.

 181. gülsen

  merhaba
  benim kendime ait bir işletmem vardı kapatmak zorunda kaldım.daha sonra çalıştığım bankalara olan kredi borçlarım ve kredi kartlarım yüzünden icralık oldum. 2 bankayı ödedim fakat 3 bankaya ortalama 6 biner tl birinede 40 bin tl borcum var . 2yıldır çalıişmıyorum ve ödemede yapamıyorum .hesaplarımda paralar hep blokeli kaldı çekemedim..fakat şimdi bir işe başlayacağım maaşımı bu bankalardan birinden alacağım .başıma gelecekleri okuyunca nerdeyse çalışmaktan vazgeçeceğim. sistem yeniden ayakta durup borçlarını ödemeni nerdeyse imkansızlaştırıyor.ama çalışmak zorundayım daha yolun başındayken nasıl bir yol izlemeliyim.teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef örneklerden de görebileceğiniz üzere özellikle maaş bankasına borcu bulunan müşterilerin hesaplarına banka doğrudan bloke koyuyor. Dediğiniz gibi bu sistem insanları kayıtdışılığa yöneltiyor. Maalesef şu aşamada size verebileceğim tek tavsiye, mümkün olursa işvereniniz ile görüşüp maaşınızı başka bir bankaya yatırılmasını sağlamak olabilir.

 182. İlknur

  Merhabalar , öncelikle şuan çok çaresiz olduğumu belirtmek isterim bundan bi kaç yıl önce eşim işyeri açtı ve işyerini benim üzerime yaptı. Fakat vergilerin hiçbirini ödememiş bugün maaş hesabımdaki parayı çekmeye gittiğimde maaşımın tamamına haciz konulduğunu gördüm. Vergi dairesine gidip görüştüm borcun tamamının 15 bin lira olduğunu 4 bin lirasını peşin ödersem gerisini taksit taksit ödeyebileceğimi söylediler. Aksi taktirde maaşımın tamamının her ay kesileceğini belirttiler. Nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olun… açık bir şekilde yazarsanız çok mutlu edersiniz. Şimdiden Allah razı olsun

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Her ne kadar kamu alacaklarının önceliği varsa da, vergi dairesi de dahil hiç kimse maaşınızın 4’te 1’inden fazlasını alamaz. Önce bankanıza, daha sonra da ilgili vergi dairesine bir dilekçe yazarak, ilgili hesabın maaş hesabı olduğunu ve blokenin acil kaldırılmasını talep edin. Vergi dairesi daha sonra işverenenize gidebilir isterse.

 183. Ece sedef

  Uzun süreden sonra perşembe günü çalışmaya başlayacağım sigortalı olarak ve benim biri Deniz bank kredi kartı borcum ve iki sirketede avukatlık borcum var benim maaşına 3 u de haciz işlemi yaptirabilirmi yeni yasalarda bu mevcutmuş dogrumu bu merak ediyorum. Cevaplarsaniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

  • Can Balkan

   3 alacaklı da haciz talebinde bulunabilir. İcra Müdürlüğü, haciz sırası yapar. Buna göre, cetveldeki ilk alacaklı maaşınızın 4’te 1’ini alır. Diğer alacaklılar, ilk alacaklının borcu bitene kadar beklerler. İlk alacaklının borcu kesintilerle ödendiğinde, sıra diğer alacaklıya geçer. 3 alacaklı için aynı anda kesinti yapılmaz.

 184. Erdal Tokses

  Merhabalar Benim Bankaya olan borcum Yuzunden Maas’ima 4/1 Haciz Geldi yaklasik 2/3 Aydir Bu kesintiyi Calismis oldugum sirket benden 4/1 ini kesiyo .. Bugun hesabima Bi miktar para trasferi Gerceklestirildi.. ama para hesabimda gorunmuyo Bloke konmus Normal midir? Ve Nasil kaldira Bilirim Yardiminiz icin simdiden Tesekkur Ederim..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş ödemesi dışında bir ödeme olduğu için banka bloke koymuştur. Yapacak birşey yok maalesef. Eğer maaş ve ücret karşılığı bir ödeme değilse, bankalar bu tutara bloke uygulayabilirler.

 185. Havva mine akyüz

  Merhaba can bey
  Benim de maaşımın üzerinde haciz var 4te biri kesiliyor. Sırada bekleyen icra dosyalarım da var lakin vergi dairesine olan borcundan dolayı maaş hesabıma bloke konuldu. Bankayla görüştüm kendilerinin yapabileceği bir şey olmadığını söylediler . Vergi dairesine gitmem gerektiğini ilettiler. Ben de yarın gidip görüşeceğim ve dilekçe vereceğim ama daha önce ağabeyim gidip benim yerime bilgi aldı ve blokenin kaldırılabileceğini ama şu an hesabımda olan paranın vergi dairesine aktarılacağını söylemişler. Böyle bir hakları var mıdır yoksa bloke kalktığında şu an içerde olan parayı kullanabilir miyim bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Normal şartlar altında almaması gerekir. Eğer bir alacağı varsa, İcra Müdürlüğü aracılığıyla işvereninize başvurmalıdır. İade için itiraz dilekçesi yazabilirsiniz.

 186. Gökhan

  Merhaba can bey, eşimin 2008 yılında yazılmış olan çekleri var. 2010 yılında icra ve hapis cezası aldı fakat sonrasında karşı taraftan şirket sahibi ve avukat imzası bulunan ödenmemiş çek ve alacaklarından feragat ettiğini bildiren mahkeme tarafından belgemiz bulunmaktadır. Eşim suan yeni bir işe başlayacak maaş hesabı açtık fakat banka 20 adet çek yaprağının sistemde açık olduğunu belirtiyor toplam 12bin tl para talep ediyor. Her hangi bir icra ve haciz bulunmamaktadır. Banka maaş hesabına bloke koyabileceğini belirtti böyle birşey söz konusu olabilir mi? Üzerinden 8 yıl geçmiş çekleri nerden bulacağım çok zor durumdayım yardiminizi bekliyorum. Iyi çalışmalar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef bankanın bu hakkı mevcut. İade edilmeyen her çek yaprağı için bankanın 1.290 lira sorumlulğu var. Çekleri iade etmediğiniz için bu tutarı sizden tahsil edebilirler. Bir avukata danışmanızda fayda var.

 187. oktay

  Can bey annem emekli maaşına ing bNk blok o koymuş bizde gidip icra müdürlüğüne ptt kartıyla başvuru yapmamız durumda bi sonuç alabirimiyiz veya evrak ne goturmemiz gerekir sonuç nekadar sürüyor bilginiz varmı teşekkür ler

  • Can Balkan

   Oktay Bey,
   5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, SSK emeklilerinin aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz konulamaz. Bankaya bu şekilde bir itiraz dilekçesi yazıp, blokenin kaldırılmasını talep edin. Çözüm alamazsanız İCra Müdürlüğü’ne başvurun. Bir hafta içerisinde çözümlenmesi gerekir.

 188. birol türküm

  Can bey Merhaba
  Şirketimiz var. Şu anda faal değil. Kardeşimle %50 serli. Şirket Müdürü kardeşimdi.
  Ssk ve Vergi dairesi dışında borç yok. Şu anda başka bir yerde ssk lı olarak işe başlamak zorundayım. Bu durmda ssk veya vergi dairesi maaşıma bloke veya haciz koyabilir mi?
  Çok teşekkürler
  İyi Çalışmalar

  • Can Balkan

   Merhaba Birol Bey,
   Ticaret hukukun konusu lakin şirket limited ise sermayeniz kadar sorumlusunuzdur. Şahıs şirketiyse müteselsil yükümlülüğünüz var. Ama hukukçu değilim. Yanlış yönlendirmek istemem. Bir avukata danışmanızı tavsiye ederim.
   Kolay gelsin.

 189. Esin

  Merhaba, hesabıma yanlışlıkla 1500 tl geldi ve banka hesabımın tamamına bloke koymuş , mevcutta olan kendi paramı da çekemiyorum. Sadece o gönderilen tutara koymaları gerekmez miydi? Bu şekilde mağdur oldum. Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Başka şüpheli bir işleminiz yoksa bugün gün içerisinde ilgili tutarı çekip, blokeyi kaldırırlar. Siz yine de bir arayın bankayı.

 190. Esin

  Teşekkür ederim.. Banka ile görüştüm , hesaba gelen yanlış para için tüm hesaba bloke koymuşlar ve bankaya gidip dilekçe verdikten sonra açabilirlermiş. Mağduriyetin böylesi ben hiç birşey yapmazken, başka birinin hatası nedeniyle ben mağdur oldum. Sistem kendi müşterisini koruyamazken bankamatikten kartsız para yatıran şahsı, beni mağdur ederek koruyor..

 191. Zeki unal

  Kolay gelsin
  Maasimda başka bir alacaklı tarafından 4/1 oranında haciz var , bankadan kullandığım kredi ve kredi kartı gecikmesi yüzünden zaman zaman maaş hesabıma bloke konuluyor koyulan bloke miktarıborcuna göre değişiyor bazen maasimin iki katı oluyor. Banka nin yazılı cevabı ise sözleşmede otomatik ödeme talimatı olduğu için konuluyor deniliyor.maasimda haciz varken sözleşmede böyle bir madde olsa bile bloke konulabiliyorju bu işlem yasal mi acaba

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sözleşmenizde otomatik ödeme talimatı vermişseniz, bankanın böyle bir hakkı doğabilir. Siz otomatik ödeme talimatının iptal edilmesi yönünde bir dilekçe vermeye çalışın. Sözleşme hükümlerini değiştirmeyecekleri için muhtemelen kabul etmeyecekler ama şu anda başka şansınız da yok.

 192. tahsin çaylı

  emekliyim üç senedir zbankası maşıma bloke koydu hiç para alamıyorum banka müdürününceza almasını istiyorum ne yapmalıyım emekli maaşımdan başka hiçbir şeyim yoktur ne yapmam lazım

 193. tahsin çaylı

  emekli maaşımın tamamını kesiyor başka bir gelirim yoküç senedir maaşımdan blokeyi kaldırmıyor maaşımın hepsini kesiyor bu müdürün yaptıklarına bizim kanunlarımızın gücü yetmiyormu beni üç senedir mağdur bırakan müdür ün hiç cezası olmazmı birde emekli maaşına haciz biloke koyulmaz diyorlar üç senedir maaşımı alamıyorum bu adalet nerde müdürün eziyetten başka işi yokmu ben bu duruma dur diyecek adaleti arıyorum nerde bulcam lütfen yardımlarınızı bekliyorum yetkililerimizden

  • Can Balkan

   Tahsin Bey,
   Banka ile sözleşmenizi bilmiyorum lakin 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, SSK emeklilerinin aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz konulamaz. Eğer siz sözleşme ile bankaya otomatik ödeme talimatı vs. vermiş iseniz banka buna istinaden bloke koyuyordur. Yine de konuyu bir avukata danışmanızda fayda var.

 194. cihan çetinkaya

  merhaba..finansbank tarafından maaşımın 1/4 ü hacizli..bununla birlikte garanti bankası tarafından da hacizliyim ve maaş hesabı olarak garanti bankasını kullanıyorum..finansbankın 1/4 kesintisiyle birlikte garanti bankası kredi kartı ödemesi adı altında maaşımdan 250 tl civarı kesinti yapıyor her ay..herhangi bir otomatik ödeme talimatım yok..bu ikinci kesinti yasal mı? teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Değil. Banka keyfi kesinti yapamaz. Bankaya itiraz dilekçesi yazın. Aynı tutum devam ederse, bir avukata danışarak dava bile açabilirsiniz.

 195. tahsin çaylı

  emekliyim maaşıma üç senedir bloke koydu zb şube müdürü rafi soyadını bilmiyorum bana birlira olsun vermiyor bu kişinin maaşımın tamamını elimden almasına dur diyecek biri yokmu cezasız birakılmamalı bizim kanunlarımızın böyle kiğilere gücü yetmiyormu sayın yetkililerim para verirken çeşitli entirikalarla emekli kişileri kandıran maaşının tamamı elinden alınan kişilerin cezası olmuyrmu ne yapayım syn yetkilileri

 196. tahsin çaylı

  sizde haklısınız parası olmıyan kişi nasıl danışsın avukata neyse emeklilere eziyet eden kişilerin dur denmemesi kanunlarımız bunlara sebep vermiş oluyor anladığım kadarıyla emeklileri zora sokan kanunların kaldırılsın maaşın tamamını kesçekti niye kıredi verdi nasreddin hocanın hesabı evi ni soyan harsızın kabahati hiç yokben allahıma havale ediyorum bunları ve böyle kişilere izin verenleri

 197. Merve

  İyi günler,
  Yukarıda bir kişinin daha başına gelmiş sanırım. KYK nin yüksek lisans kredi ödemesi yaptığı ziraat bankası hesabıma vergi dairesi tarafından lisans öğrenim kredisi borcu yüzünden e haciz işlemi uygulanmış.
  5102 Nolu Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanunun, “Malî muafiyet ve haciz MADDE 4. – Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilecek burs-kredi taahhüt senetlerinin noterde tanzim ve tasdik edilmesine ilişkin iş ve işlemler; vergi, resim ve harca tâbi değildir. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen burs-kredi ve nakdî yardımlar haczedilemez.. deniyor.
  Dolayısıyla bu durumda hesap blokesinin kalması gerekmez mi? Bankaya dilekçe ile müracaat mı etmemiz gerekir? ya da nasıl bir prosedür izlemek doğru olur? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim…

  • Can Balkan

   Merve Hanım,
   Bankaya dilekçe verin tabi. Ama banka sizi vergi dairesine gönderecek. Kamu kurumlarından gelen talepleri, aksi yönde yazı olmadıkça bankalar uygularlar. Dolayısıyla sizin işinizi halledecek olan Vergi Dairesi’dir. İlgili Vergi Dairesi’ne dilekçe ile başvurup, eğitiminizin devam etiğini, ilgili hesabın da burs hesabı olduğunu ve belirttiğiniz kanun kapsamında haczedilemeyeceğini belirtin. İşleme alacaklardır. Mağdur etmezler. Geçmiş olsun. İyi çalışmalar.

 198. orhan ayyıldız

  Zamanında ödeyemediğim öğrenim kredisi borcum yüzünden maliyenin yapmış olduğu bildirimden dolayı kurumum maaşımda 1/4 oranında kesinti yapmaya başlayacak fakat hali hazırda maaşımdan %40 oranında kredi kesintisi var. Bu durumda 1/4 lük öğrenim kredisi borcunda erteleme yaptırabilir miyim?

  • Can Balkan

   Maaşınızdan kesilen kredi otomatik ödeme mi haciz mi? Haciz olsa bile devletin alacaklarının önceliği vardır. Önce KYK parasını tahsil eder. Ödemeler bittikten sonra, banka ödemeleriniz kaldığı yerden devam eder.

 199. Mikail

  Sayın can bey ıyi gunler bi sorum olacak benin maaşım halkbanka yatiyo borcum akbanka fakat odiyemiycem icraya gircek bu durumda maaşıma bloka gelirmi bu bankadan

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Muhtemelen Akbank, Halkbank’a bloke için yazı yazar. Ama siz Halkbank’a itiraz dilekçesi vererek, ilgili hesabın maaş hesabı olduğunu söylersiniz. Akbank, işvereninize gider, maaşınızın %25ini icra dosyasına yatırır işvereniniz.

 200. Tarık Ülger

  Benim garanti bankası na olan borcumdan dolayı icra kesintisi var ancak maaşımı iş bankasından aldığımızdan iş bankasına olan borcumdan dolayı maaşıma bloke koyuldu icra kesintisini yazılı olarak belirtmeme rağmen hem avukata hem şubeye olumsuz yanıt aldım bunu nasıl çözerim lütfen cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sizin durumunuzda sayısız insan var. Maalesef bankalar bu talebe olumlu yaklaşmıyorlar. Sözleşmenizin detaylarını bilmiyorum lakin genelde otomatik ödeme talimatı benzeri bir madde oluyor. Bankalar da bu maddeye dayanarak maaşa bloke koyuyorlar.

   • Tarık Ülger

    Bu borç iş bankasına olan kredi kartı borcu bunu icra müdürlüğü kaldıramaz mı maaş hesabı diye bi belge göstersem

    • Can Balkan

     İcralık olmadınız henüz. Onun için İcra Müdürlüğü ilgilenmez. Konuyu banka ile halletmeniz gerekir. Eğer icralık olursanız, dediğiniz şekilde İcra Müdürlüğü’ne itiraz gerçekleştirebilirsiniz.

     • Tarık Ülger

      İcra var çalıştığım kurumda sırada bekliyor o zaman icra müdürlüğüne başvurmam gerek anladığım kadarıyla cevap için teşekkürler kolay gelsin

     • Cihan

      Ayni sorun bende de var garanti bankasinda..musteri hizmetlerini arayip kesintiyi sonlandirmasini aksi takdirde gerekli yerlere sikayette bulunacagimi soyledim..ertesi gun kesinti durduruldu ve kesilen miktar hesabima aktarildi

 201. İlhan uzun

  Can bey saygilar..asgari ucretle bir kamu hastanesinde temizlik personeli olarak calisiyorum.gecmisten gelen sirket ortakligim var bundan dolayi maasimin 4/1hacizli cek yizinden simdide banka maasima bloke koymus vergi borcu dedi musteri hizmetleri subeye gitmem gerektigini soylediler ben bu sikintidan nasil kurtulurum hssemi tektarafli olarak asil mudire noter den devredeilirmiyim blokeyi nasil kaldirabilirim banka zorlk cikarirsa ne yabam gerekir. Simdiden ilgine tsekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba İlhan Bey,
   Vergi borcunuz da olsa, maaş hesabına bloke konulamaz. Vergi Dairesi’ne ve bankaya itiraz dilekçesi yazın. Alacağı varsa, İcra kanalıyla işvereninizden tahsil edebilirler. Diğer konuyla ilgili ise avukata danışın. Yanlış yönlendirmek istemem. Ticaret Hukuku’nun konusu.

 202. Tarık Ülger

  Merhaba ben 15 yıl 3600 gün belgesi ile iş yerinden ayrılmak istiyorum ama muhasebe bana senin icra dosyaların var sana tazminat veremeyiz tazminatı icra dosyalarına aktarırız diyor yasal olarak bu mümkün mü acil cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler

 203. Murat

  Merhaba
  İş bankasına kredi borcum var ve hacizlik oldu su an askerdeyım ilgili avukatlık bürosuyla protokol yaptım ancak iş bankası askeri hesabıma asker maaşımın yattığı hesaba bloke koymuş bu hesabıma bloke koymaları yasal mı kaldırılabilir mi ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Protokolünüz varsa ve ödemeleri düzenli olarak yapıyorsanız bloke koymaması gerekiyor. Avukat ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 204. Erkan

  Is bankasindan maas haczi olarak kesinti yapilmak da bu ay hem blokeden hemde haciz yoluyla iki defa kesinti yapildi ne yapmam gerekiyor

  • Can Balkan

   Bankaya dilekçe ile başvurarak, hali hazırda maaşınızın hacizli olduğunu ve bloke ile kesilen tutatın iadesini talep edin.

 205. Fadime

  Iyi akşamlar benim babam beyni okjisensiz kaldığı için biraz hasar kaldı beyninde ve 5 yıldır bu durumda biz bankadan hiç sorun olmadan para çekip yatırıyorduk ama ta ki pazartesi gününe kadar iki imza birbirini tutmadığı için maaş kartıma bloke konuldu bu biz kaldirtabilirmiyiz acaba

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Konuyu banka yetkilileri ile konuşun. Onlar daha doğru bir yönlendirme yapacaklardır. Yasal olarak sıkıntı olmadığı sürece, mağdur edilmezsiniz.

 206. Murat

  Merhabalar. Benim bankaya 2 dönem kredim gecikti. Daha öncede ayni durumlar oldu ve icralik vs durumuna hic dusmedim. 3 yildir ayni bankaya kredimi bazen gecikmeli bazen zamaninda ödüyorum. Simdi 2 ay gecikmis olmasina ragmen banka hesabima 1 TL bloke koymus daha oncede aynisini yaptilar. Ve yarin maasim yattigi zaman tüm parama el koyacaklar ve tüm ödemelerim gecikecek ayrica elimde hic param kalmayacak kiram ve faturalarimi odeyemeyecegim. Oysa ben geciken 2 donemlik kredimin ilkinin tamamini 2.sinin de bir kismini zaten odeyecektim. Simdi hafta sonu oldugu icin sube de kapali ben ne yapabilirim lutfen yardim edin.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef yapılacak birşey yok. Maaş bankanızdan kredi aldığınız için, bloke koyup, gecikmiş kredileri tahsil edecekler. İstisnalar olmakla birlikte genel uygulama maalesef bu şekilde.

 207. MURAT

  benım maasımda hacız varken maas aldıgım bankada maasımın 4/1 e bloke koyuyor maas hesabıma gelen eft ve havalelere hepsıne bloke koyuyor ıs yerınden zor durumda oldugum ıcın 1000 tl avans cektım banka hepsıne bloke koydu maas muzakeresı gonderılmıs ıs yerım genek mudurlukle gorusmus ve yıne bloke yı kaldırmamaıstır aulkatlarıyla bızzat ben ve ıs yerımde gorustu maas hesabına bloke konulamaz dıye kendısıne aynını soyledı musade ıstedı halletcenı soyledı ama aradan 4 ay gectı halletmedı bende dava actım sonucunu beklıyorum aradan gecen 1 sene boyunca acacagım tazmınat ne kadar olmalı yada ne kadar alabılırım tesekur derım maıl adresıne yazarsanız sevınırım

  • Can Balkan

   Avukatınıza sorarsanız daha iyi olur ama neden tazminat ödemesi beklediğinizi anlamadım. Mahkemeden çıkacak karar, blokelerin iptalidir. Belki usulsüz tahsil edilen tutarın da iadesi gerçekleşebilir. Yine de avukatınıza danışın.

 208. mahmut

  ceşitli bankalara 25 binb tl borcum var kasımın 6 sına uzman cavuş olarak göreve başlayacam banka mağaşıma el koyarmı zirat bankasın dan alaçağım mağaşımı..

  • Can Balkan

   Ziraat Bankası’na borcunuz varsa, maaşınıza bloke koyarlar. İcraalık olduğunuz diğer bankalar da icra sırasına girerler ve iş vereniniz ilk sıradakine maaşınızın 4te 1ini öder. Kalanını Ziraat Bankası’na yatırır. Ziraat Bankası’na borcunuz varsa, o da kalana bloke koyar.

 209. Tahsin çaylı

  emekliyim borcumu ödüyordum kredi kartımın limiti 500 liraydı 6600 yapmışlar borcumu dolaylı yönden ödeyemez duruma getirdiler ziraat bankası şube müdürü gel yapılandıralım dedi gittim benim borcumun tamamı üç bin üç bin beş altı kere yapılandırma adı altında borcumu ödemeye çalıştığım halde 50 bin yapmış nasıl müdürsün sen dedim üç senedir maaşımdan üç lira olsun alamıyorum yine yapılan dırayım diye gittim 70 bin dedi faiziyle 90 100 bini bulur gerçi adalet bakanımıza ziraat bankası şikayet yaz bölümüne şikayet ettim henüz bir cevap gelmedi böyle kişiler emeklinin gözü görmüyor kulağı işitmiyor dolaylı yönden insan görünümündeki kişilere bu cennet vatanımızın ekmeği değil suyu bile haram lütfen yardımcı olursanız çok sağolun

 210. ibrahim

  Merhaba 2014 yılında hesabıma bloke koyulmuş(Yapı kredi)tabi bu süre zarfında borç çoktan bitti 2015 yılında borcum bitti ve bu sürede yapı kredi ile işim olmadı fakat yeni başlıyacagım iş yapı kredi ile anlaşmalı ve ben hesabıma baktıgımda benden ist 8.icra müdürlügünden yazılı kagt istiyorlar böyle birşeye hakları varmı var ise en az 2,5 -3 yıl önce biten borcun kagıdı nasıl bulucam ? Teşekkürler..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlgili İcra Müdürlüğü’ne başvurursanız, size yardımcı olurlar. Bankaların içsel yönetmelikleri farklılık gösterebiliyor. Mantıklı görünmese de istiyorlarsa, temin etmekten başka şansınız yok gibi.

 211. Ozgur

  Merhaba. Bugün ben işte iken kapima bir bankanın avukatı ve icra memuru gelmiş. Telefona o an cevap veremedim ama 10 dk içinde dönüş yaptim. Borcumu odememi aksi takdirde içeri çilingir ile gireceklerini soylediler. Ben de maasimda zaten 1/4 oranında icra olduğunu soyledim, avukat da ayda belli bir miktar da kendilerine ödeme yapmamı soyledi. Konuşma bu şekilde kapandı. Daha sonra apartman görevlisi dairesine gitmiş ve beni aradığını ama cevap vermediğim için çilingir cagiracagini söylemiş. Avukatın apartmanda herhangi bir komsuma benim icralik borcum hakkında bilgi vermesi yasal mıdır? Simdiden cevabiniz için teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba Özgür Bey,
   Konu tamamen hukuksal. Ama bence bilgi vermemesi gerekiyor. Lakin vardır kesin bir yasal boşluğu. Yine de bir avukata danışın. Ayrıca, hali hazırda bir icranız varken, ikinci icranın sırasını beklemesi gerekir. Bu konuyu da avukata danışabilirsiniz. Haklarınızı öğrenin. Borçlusunuz diye kimsenin size hukuk dışı yaptırımlar uygulamasına göz yummayın. Kolay gelsin.

 212. Ozgur

  Teşekkür ederim Can Bey. İyi çalışmalar. ..

 213. Deniz

  Merhaba. Yaşlılık emekli maaş hesabıma vergi dairesi bloke koydurmuş. Vergi daireleri genel müdürlüğünü aradığımda hiç bir borcum olmadığını teyit ettiler ve bağlı bulunduğum vergi dairesine blokeyi kaldırması için işlem başlattılar. Bana gelen bir tebligat ve haciz yazısı da yok. Ben hem banka, hem de vergi dairesine tazminat davasi açmayı düşünüyorum. İlgili kanunlar buna imkan veriyor mu, nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba. Konuyu bir avukata danışmanızı tavsiye ederim.

 214. berk

  merhaba can bey yeni mezunum ve işsizim bankadaki hesabıma bloke konulmuş suanda işsizim bu surecte blokeyi kaldırabilirmiyim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef borcunuzu kapatmadan blokeyi kaldırmanız mümkün görünmüyo şu aşamada.

 215. Barbaros

  Can Bey Merhaba.
  Babam emekli maaşını aldığı Aktif Banktan, emekli maaşına muvafakatname ile “kredi ödemeleri bu hesaptan yapılabilir” diye anlaşma yapmış. Ancak şu an bankaya olan 1400TL olan maaşının 1200TL kısmını banka kesintiye uğratıyor. Bu gelir yapısıyla geçinmeleri oldukça zor. Bu konuda ne yapmak lazım? Nereye başvurmalı? Desteğinizi rica ediyorum.

  • Can Balkan

   Barbaros Bey,
   Babanız muvafakatname imzaladığı için maalesef yapılabilecek birşey yok. Yine de avukata danışmanızı tavsiye ederim.

 216. Mikail

  Mrb can bey benim bi sorunum var oda turkcele borcum var ödeyemiyorum icralık olcam bu durumda bloke gelirmi banka hesabina zaten halihazirda bi kesunti var maasima bunu öğrenmek istiyorum saolun

 217. Cihan

  Merhaba..maasimi garanti bankasindan aliyorum..baska bir bankaya olan icramdan dolayi 1/4 luk bir kesinti mevcut..bunun yani sira garanti bankasida maasimda otomatik olarak kredi karti odemesi adi altinda ikinci bir kesinti yapiyor..maasimin zaten hacizli oldugunu belgeleyerek garanti bankasi subesine ilettim fakat kesinti hala devam ediyor..nasil bir yol izlemeliyim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer otomatik ödeme talimatınız yoksa, doğrudan önce kendilerine işlemin hukuksuz olduğunu belirten bir dilekçe ile başvurun. Çözümlenmez ise BDDK’ya başvurabilir veya tüketici mahkemesine gidebilirsiniz.

 218. Yunus emre

  Merhaba benim vergi borcumdan dolayı maaş hesabıma bloke konuldu bu konuyla ilgi ne yapabilirim vardı borxum yapılandırdım sonra ödeme yapamadım şimdide bloke konıldu ne yapablriz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankaya ve Vergi Dairesi’ne itiraz dilekçesi yazın. Vergi Dairesi alacağı için işvereninize gitmeli.

 219. Muharrem Büyükacaroğlu

  Merhaba Can Bey,
  Ben Bir Bankadan Emekli Maaşımı alıyorum.Adı geçen bankaya hem bireysel Kredi borcum hem avans hesabım,hem de Kredi kartı borcum bulunmaktadır.Bireysel Kredi için banka bloke koymuştu.Biraz önce internet şubesinden baktığımda bolke tutarını 750 TL kadar daha bloke koymuş.Kredi kartı borcunu 2 aydır asgari tutarını ödeyememiştim.Büyük ihtimalle bunun için koymuş olabilirler diye düşünüyorum.Ayrıca diğer bankalara da hem bireysel kredi hemde kredi kartı borcum bulunmaktadır.1 yılı aşkındır iş arıyorum ama malesef bulamadım.Bu bloke tutarının artırımı burdaki yazılardan anladığım kadarıyla yasal değil öyle değil mi?Bunun bütün blokeyi kaldırtabilmem için ne yapmalıyım.Yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkür ederim.Saygılarımla,
  Muharrem Büyükacaroğlu.

  • Can Balkan

   Muharrem Bey,
   5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, SSK emeklilerinin aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz konulamaz. Bankaya bu şekilde bir itiraz dilekçesi yazıp, blokenin kaldırılmasını talep edin. Lakin sizin işleminizde henüz haciz işlemi başlamış değil. Banka ile imzaladığınız sözleşmelerde otomatik ödeme talimatına ilişkin bir madde yoksa, tüketici mahkemesine ve BDDKya da başvurabilirsiniz

 220. Mehmet

  Benim sıkıntım şu maaşımı garanti bankasından alıyorum ve bu bankaya kredi kartı borcum var. Maaşımdan da hali hazırda 1/4 oranında kesinti yapıyorlar. Maaş hesaba yattıktan sonra da banka 1/4 kesinti yapıyor. Yapamazsınız dediğimde de biz yaparız istediğiniz yere şikayet edin diyor. Yasal olarak hesapta bloke yok ama banka kendisi kesiyor bu kpnuyla ilgili kime baş vırmam gerek. Bddk ya baş vursam sonuç alırmıuım yoksa başka bi yol mu izlemem gerek şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   BDDK’ya başvurun isterseniz ama sizden önce yorum yazan 100lerce kişi de benzer şikayetlerden muzdarip. Eğer kredi kartı sözleşmenizde otomatik ödeme talimatı benzeri bir madde yok ise bu kesinti pek olası değil. Ama dur diyen olmadığı için bankalar bu uygulamalarına devam ediyorlar.

 221. Metin

  Merhaba

  Size aynı konu ile ilgili birkaç sorum olacak:

  1- Maaş hesabımın bulunduğu bankadan kullanmış olduğum bireysel kredi taksitlerinden 3’ünü ödeyemedim ancak gecikmede olan ilk taksitin üzerinden geçen 74. günde hesabıma yatan, taksit miktarının yarısından daha az bir tutar kesilerek”kısmi ödeme” gerçekleşmiş oldu. Bu düşük miktarlı ödeme ne şekilde değerlendirilir? Gecikme süresini kısaltır mı yoksa 74 günün üzerine gecikme devam eder ve 90 gün sonunda icra takibi başlar mı?

  2- Maaş hacizlerinde 1/4 icra kesintisi yapılıyor diye biliyorum. Bu kesinti maaş dışındaki fazla mesai, prim, ikramiye gibi ücretleri de aynı oranda mı kapsar? Şayet öyle ise bu miktarı, borcu erken bitirebilmek amacıyla arttırmak mümkün müdür?

  3- Maaşta ki haciz ile birlikte ödemesi devam eden başka banka taksitlerinin toplamı sonrası kişi yaşamını idame ettiremeyecek duruma gelmiş ise yapılması gereken nedir?

  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1- Eğer kredi taksidinin tamamını ödemez iseniz 90. günün sonunda bankanın takip işlemi başlatma hakkı var.
   2- Tazminat dışı bütün ödenek ve ücretleri kapsar. Siz muvafakatname ile daha yüksek tutar yatırabilirsiniz.
   3- Diğer borçlarınızı da takibe düşürecek ve yaşamınıza devam edeceksiniz. Sıkıntı yapmayın. Her borç ödenir.
   Kolaylıklar.

 222. Sadi

  Saygilar beyfendi 1nci sorum sumer varlık şirketi 5 ay önce protokol var iken ve düzenli ödenirken maaşima haciz koydurtmus.Şu an yaptigim telefon göruşmelerinde en son istedikleri 15 bin lirayi 35 bin olarak pesin istiyorlar. İcra dosyasi 105 bin üzerinden açılmış oysaki yapmıs oldugumuz anlaşma geregi 38binlira varlik şirketine para yatirmisim.Bunu hic hesaba katmamıslar.Yani islerine geldigi gibi hem protokola uymayip hem ne kadar çok koparirsam kerdirdeyip hergun taciz ediliyorum.maasimdan 1/4 oraninda haciz kesiliyor.maas aldigim hesaba maas harici bloke islemi yapabilirlermi?Şimdiden teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba Sadi Bey,
   Bu konuyla ilgili doğrudan bir avukattan destek almanızda fayda var. Varlık yönetim şirketi nasıl protokole aykırı davranabiliyor anlamadım. Haciz işlemi uygulanıyorken, ilave bloke uygulamazlar. Ama bir şirket müşterisi ile yaptığı protokole uygun davranmıyorsa, bu tip eylemleri de bekleyebilirsiniz. Bu konuyu BDDK’ya taşımanızda da fayda var. Kolaylıklar.

 223. Sadi

  Maas hesabina maas odemesi haricinde yatan paralara bloke konulabilir mi? Teşekkürler

 224. Onur coskun

  Merhaba 10 yildir calismakta oldugum sirketten cikarildim hak ettigim tazminat henuz hesabima yatirilmadi.fakat dun itibari ile maasimin yattigi is bankasi maas hesabima 15.000tl bloke koymus ve hesabimda da 17.000 tl var idi.Kullanmis oldugum 12.000 tl kredinin 10.000 tl odemesi kaldi odemelerimde herhangibi bir aksaklik olmuyordu. Bagli oldugum banka subesinin muduruyle gorustum suan kendi parami dahi kullanamiyorum dedim ve blokenin kaldirilmasini istedim . bana gecici bir cozum olarak baska bir hesap acalim ve su an hesabinda bulunan parayi o hesaba aktaralim dedi. Fakat tazminatim yattiginda yine 15.000 tl lik blokenin yatan tazminat uzerinde olacagini soyledi. Sizce bankanin boyle bir yetkisi var midir. Veya blokeyi tazminat uzerinden kaldirmanin yolu var midir. Sonucta ben bu kredinin taksitlerini her kosulda odeyecegim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi sözleşmenizin detaylarını bilmiyorum ama bu şekilde bir uygulamayı daha önce hiç görmedim. Muhtemelen çalıştığınız iş yeri yeni maaş listesini bankaya iletince ve banka sizin isminizi görmeyip, riskiniz olduğunu görünce böyle bir bloke koymuş. Bankaya yazılı olarak itiraz dilekçesi vererek ilgili blokenin kaldırılmasını talep edin. Daha sonra da durumu BDDK’ya iletin. Genelde bir adım atmıyorlar ama siz kayıtlara geçirtin en azından. Durumu yargıya taşımak isterseniz de bir avukata danışın.

 225. Elif

  Benim garnti bankasından çektiğim kredim vardı yapılandırma yaptım ve maaş hesabım da garanti her ay belli bir kısmı bloke koyuluyordu ve kredi ödemesini yapıyordu ama bugün maaşım yattı ve yatan tutarın hepsi blokeli kullanilabilir limit 0 böyle birşey yapabilirlermi

  • Can Balkan

   Yapabiliyorlarmış demek ki.

 226. Cemal Sürün

  Merhaba , bir gsm operatörü tarafından hesabıma bloke konulmuş fakat bu hesaba aynı zamanda maaşımda yatıyor. Alacaklı kurum avukatı bile bankanız maaş istisnası uygulayıp maaşınızı ödeyebilir dediği halde banka şubesi icra dairesinin yazısında maaş istisnası belirtilmemiş diyerek maaşımı çekmemi engelliyor
  Merkeze yazı gönderdiler ordan icra dairesine ordanda tekrar gelen cevaba göre maaşımı alıp alamayacağımı söylüyorlar
  İcra dairesi bankaya bankada icra dairesine topu atıyor
  Ne yapmam gerekiyor , bilgi verirmisiniz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlgili İcra Müdürlüğü’ne yazılı olarak itirazda bulunarak, bloke konulan hesabın maaş hesabınızın olduğunu ve blokenin kaldırılmasını talep edin. İcra Müdürlüğü de bankaya yazı yazarak sorunu çözecektir. Banka risk almak istemiyor. Kolay gelsin.

 227. hakan

  Merhaba beyefendi yeni bir ise başladım ve 10 gün sonra is yeri şartları tarafıma uymadığı için istifa ettim. Çalıştığım firma daha önce tarafımdan istediği maaş hesabıma (10) günlük çalıştığım maaşı yatırdı . fakat banka yatırılan tüm miktara direk bloke koydu. su an çalışmıyorum ve bir sosyal guvencemde yok bu alçak bankaların blokesini kaldirmam için hangi yollara basvurmaliyim bankaya konuyla ilgili dilekçe verdiğimde yatırılan (1374 tl) nin (1024 TL) ye düştüğünü gördüm fakat bloke halen aktif ne yapmam gerekir su an calismiyorum yardımınız için teşekkürler.

  • Can Balkan

   Hakan Bey,
   Bankaya bu blokenin hangi alacağa istinaden ve hangi icra müdürlüğü vasıtasıyla alındığını sorup, ilgili İcra Müdürlüğü’ne blokenin kaldırılmasına ilişkin başvuru yapabilirsiniz. Maalesef en kesin çözüm bu olacaktır. Kolaylıklar.

 228. Osman sağlam

  Mrb Can bey ben malulen emekli uzman çavuşum. Bundan 3 yıl önce İş bankasından 40 bin lira kredi çekerek araç aldım.Aracı kiraya verdim,iki ay sonra araç kaza yaparak iş göremez hale geldi hal öyle olunca bende kredi borcunu ödeyemedim. Aracı kendi imkanlarımızla yaptırdım.Banka arabaya el koydu ve arabayı 25 binliraya sattılar.Bu arada 6 ay geçti benim maaş hesabıma bloke kondu.Avukata verdim blokeyi kaldırdılar o zaman bana 36 bin lira borcun var dediler ve her ay maaşımın 4/1 ini kesiyorlardı.İki gün önce maaşımı çekmeye gittim,hesabımda para yok bankayı aradım.Bana dediler ki Osman bey 3 aydır maaşınızdan 4/1 kesinti yapılmamış o yüzden maaşın tamamını kestik dediler borcumu sordum avukat parasıyla 42 bin lira dediler.Şok oldum nasıl böyle bir şey olur diye bana dediler ki siz kredi çekerken (muvafakat) imzalamışınız öylede maaşın tamamını kesebiliyoruz diyorlar.Danıştayın böyle bir kararı varmış.CAN BEY çok büyük sıkıntıdayım lütfen bir yol gösterin.Şuan aileme ekmek alacak param yok

  • Can Balkan

   Osman Bey,
   Konuyu tekrarda avukatınıza danışmanızı tavsiye ederim. Konu oldukça önemli ve aciliyet taşıyor. Yanlış bir yönlendirmede bulunmak istemem.

 229. emre

  Merhaba
  Bankaya olan borcumdan dolayı Varlık Yönetim şirketi mesaj atmış .Banka hesaplarınıza bloke konulması için icra işlemleri başlatılmıştır.Benim bir tek banka hesabım var oda maaş hesabım başkada yok .Final varlık bloke koyabiliyormu şaşırdım doğrusu.benim maaşımda hacizde var zaten .4/1 i kesiliyor.Böyle birşey olabilirmi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş hesabınıza bloke konulamaz. Konulsa dahi maaş hesabı olduğu için kaldırılır. Alacaklı dilerse İcra Müdürlüğü’ne başvurup, sıraya girebilir.

 230. mehmet okatlar

  Merhaba, eski şahıs firmamdan kalan vergi borcum var. Vergi dairesi şuan çalıştığım firmadan aldığım maaşa bloke koydu. Vergi memuru ile görüştüm ve bloke konan hesabın maaş hesabı olduğunu belirten dilekçemi şirketimden aldığım yazıyla kendisine verdim. Bankaya yazı gönderdiler ve hesaptaki blokenin kalkacağını söyledir. Şirketime maaşımın 4/1 ini keseceklerine dair yazı yolladılar ve maaşımdan kesinti yapılmaya başlandı. Aradan 3 ay geçti aynı vergi dairesi aynı borç için hesabımdaki tüm paraya tekrar bloke koydu. Vergi memuru ile görüştüm ve bana hesabımda 1 aylık maaşımdan 1000 tl daha fazla para olduğu için hesabımın bloke olduğunu yapacak bir şey olmadığını ve bundan sonra hesapta para tutmamamı, parayı hemen çekmem gerektiğini söyledi. Konan blokeyi kaldırmak için bankaya mı vergi dairesine mi başvurmalıyım?, nasıl bir yol izlemem gerekir? yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tekrardan vergi dairesine başvurunuz. Sorununuz çözüleceğini tahmin ediyorum. Kolay gelsin.

 231. Ünal dinler

  Merhaba 2 yıla yakın aynı is yerinde çalışıyorum sigortam var maaş ı elden alıyorum sigortam ayda bazen 17..18 gün yatiyor bazen 30 yatıyor ama maaşa hiç haciz kağıdı gelmedi. Bilgi verirmisiniz. ?
  Yurtdışında işe gitme durumum var gidecegim yerde sağlık sigortası yapoyor lar maaş ise ortak hesap ile bankaya yatacak maaşa haciz uygulanirmi bu konuda yardıma ihtiyacım var teşekkür ederim iyi gunler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anladığım kadarıyla sizin borcunuz var ve bu zamana kadar da haciz uygulanmamış. Bu haczin yarın uygulanmayacağının garantisi olamaz. Yurtdışına çalışmaya gider ve eğer paranız buradaki sizin adınıza açılmış bir hesaba yatarsa, bu hesaba bloke uygulanabilir.

 232. Ünal dinler

  Merhaba daha öncede başka bi iş yerinde çalışırken maaşı elden alıyordum ama maasima haciz gelmişti iş yeri vasitasiyla ama bu iş yerinde 2 yıla yakın oldu haciz olmadı borclarim varlık yönetime devretmis durumda.
  Eşimle beraber ortak hesap olursa yurtdışında yatan maaş a haciz olurmu sigorta olmaz ise sağlık sigortası olacak

  • Can Balkan

   Bu risk, borcunuzu ödemediğiniz müddetçe var.

 233. levent ipek

  merhabalar, yeni askeriyeden 5434 s.k.nina gore malulen emekli oldum,ziraat bankasindan 1,5 yil once emekli olmadan once tuketici kredisi cekmistim,icralik oldum, baska bankalarada borcum oldugundan,calisirken maasimdan 4 de 1 oralara kesiliyodu,ziraata hic odeme olmadi, emekli maasida bizim disimizda zorunlu olarak adrese en yakin ziraat havuz hesabina yatiyomus, sorum su musadenizle, icra iflas kanununa gore, artarsa malul emekli ikramiyeme,malul emekli maasima haciz koyabilirlermi,bloke koyabilirlermi,haciz olabiliyosa 4 de 1 mi olur,borcum 58.000 maasim 2700 olacak normalde, icra iflas kanununda tsk.da gorevli iken malul olanlarin diye baslayan madde var,hatta maasi degil,ikramiye bile alinamiyo diyo,sonucta sgk.dan gelen paranin ne olduguda belli, edevlet dahil,illaki buna benzer soru olmustur tecrubenize binayen,olursa ne yapmamiz lazim,kanuni,kisa surede,yapilandirma dahil (bu zaten zor bu maaslada) cok tesekkur ederim vereceginiz cevaplar icin.

  • Can Balkan

   Merhaba Levent Bey,
   Emekli maaşına haciz işlemi uygulanamaz. Bloke koyulsa dahi itiraz ile kaldırılabilir. Lakin, ikramiye ve diğer alacaklar için özellikle TSK personeline ayrı bir hüküm varsa, ki anayasanın eşitlik ilkesi ile pek bağdaşmaz, bir avukata danışmanızı tavsiye ederim.

 234. Halil

  Merhaba bankaya olan borcum yüzünden icralık oldum bu gün aradılar evime icra geleceğini söylediler bende sigortalı olarak çalışıyorum maaşıma haciz koyduğunuz taktirde borcumu öyle ödeyebilirim dedim ana borcum 12 milyar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Neyi sorduğunuzu anlamadım ama banka evinize icraya gelmek yerine iş vereniniz aracılığıyla maaşınıza haciz koydurtacaktır. Bu sırada maaşınıza bloke de gelebilir. İtiraz ile blokeyi kaldırabilirsiniz.

 235. Yunus Emre

  Sa maaş aldığım bankadan toplamda 50bin tl internet bankacilığından kredi kulandım neyi onaylandığında hiç fark etmedim malaşım 2000 tl olmasına rağmen 2100 tl ödemeye verdiler bir başka bankaya 30bin tl borcum olmasına rağmen simdi öğretmeniysem yorumlardan da okuduğum kadarıyla bi 60 ile 90 gün sonra icraya düşeceğim simdi banka benim maaşın hepsine el mi koyar yoksa 1/4

  • Can Balkan

   Cayma hakkınız var. Kredi tutarını iade edip, krediyi kapatabilirsiniz. Eğer ardı ardına 3 kredi taksitini ödemezseniz icralık olursunuz. Maaş bankası olduğu için muhtemelen hepsine bloke koyacaktır.

 236. Can yiğit

  Emekliyim maaş hesabım zirraat bankasında. Bankalar tarafından takibe düşdüm . Hesabıma 10000 para yattı . Bankalar bu paraya ters bloke veya bloke koyabilirmi??

  • Can Balkan

   Evet koyabilirler.

 237. Necati

  Merhabalar
  Benim maaşıma bu ay haciz konacak. Fakat maaş hesabımın artı para (eksi 3000 ne kadar düşen kısmını kullanıyordum) olarak kullandığım için eksi hesabı kapatmışlar yani para çekemiyorum hesaptan ekisde olduğu için . Gelecek ay yatacak maaşımda ancak eksi hesabı dolduracağı için para çekemeyeceğim. Nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olun

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer maaş bankanız ile kredi çektiğiniz banka aynı ise işiniz daha zor. Ama eğer farklı bir bankadan kredi çekmişseniz, maaş aldığınız banka şubesine ve icra müdürlüğüne başvurarak, ilgili hesabın maaş hesabı olduğunu belirtmeniz yeterli olacakır. Alacaklı dilerse iş vereninize gidebilir.

   • Necati

    Hayır farklı banka. Ama maaş aldığım banka siz eksi hesaptasınız demez mi bana. Şuan hesabım -2300 tl de. 3000 bine kdar da limitim var ama çekemiyorum bolke den dolayı. Maaşım yatarsa hesap 0 olacak yine çekemeyeceğim. Bunun bir çıkış yolu var mı farklı hesap açıp işyerine bildirip oraya yatırırlar ise yatan paraya bloke gelir mi . Teşekkürler

    • Can Balkan

     Bunun çözüm yolu basit. Siz şu anda maaşınızın yattığı bankaya dilekçe vererek ilgili hesabın maaş hesabınız olduğunu ve bloke koyulmasının yasal olmadığını belirteceksiniz. Alacaklı banka da İcra Müdürlüğü kanalı ile işvereninize gelerek, maaş haczi uygulayacak. Kafaya göre maaş hesabına bloke konulamaz.

 238. Osman dere

  Benim hacizlik olan bir banka var borcum 510 du bana 860 odedttiler ve simdide icra kiyati geldi ondada 560 tele odemeniz lagsim diyor benden fazla para almislar ne yapmam lagsim

  • Can Balkan

   Eğer sizden fazla ya da haksız bir ödeme alındığını düşünüyorsanız, önce ilgili kurumla iletişime geçin. Sonuç alamazsanız avukat kanalıyla dava açın, hem paranızı geri alırsınız, hem de avukatın parasını karşı taraf ödetir, siz uğraşmamış olursunuz.

 239. Umut soylu

  Merhaba benim 8 bankaya haciz borcum var üzerime bir adet evde hisse vardı 6 adet banka bu hisseye haciz başlattı yalnız ben fabrikada işe başlıcam bu bankalar maaşıma haciz ıygulayabilirlermi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet. Haciz cetvelinde ilk sırada hangi banka varsa maaşınızın 25%’ini işvereniniz ilgili bankaya öder. Öte yandan bu bankalar maaşınıza bloke de koymak isteyebilirler. Böyle bir durumda maaş bankanıza ve ilgili icra müdürlüğüne itirazda bulunarak blokeyi kaldırabilirsiniz.

 240. Nuran

  2012 yilinda 9 ayri borclardan icra takibim vardı.8 dosyada takipsizlikten kapalı diyor.1 dosya final varlık yönetim şirketinde.aradım şu miktarı oderseniz dosya kapanır dendi.sigortalı işe başlıyorum.diğer kapanan dosyalar tekrar acilabilirmi.teşekkürler.

  • Can Balkan

   Alacaklılar banka ise genelde borcun peşini bırakmazlar. Zaman alabilir. Ama siz icra takibi başlayacak diye işi bırakmayın.

 241. esma kıraç

  Merhaba,
  Ben ziraatten maaş alıyorum. bu ay çok fazla sağlık problemi yaşadım ve kredi kartımın son ödemesini geciktirdim. 1 aralıkta bir ücret yatacak onunla asgarisini ödemeyi planlıyorum. ayrıca başka bir bankada da kredi taksidim var onu da geciktirdim onu da 1 aralıkta ödeyeceğim. son ödeme tarihi 17 kasım 2017 idi. 90 günü bulmadığından bir bloke zaten konamaz sanırım değil mi? Ayrıca maaş hesabım olduğundan da konulmaması gerekiyor sanırım. Çünkü artanıyla yine sağlık harcaması yapmam lazım. alım gücümüz çok düştü:( bir de sağlık olunca böyle durumlarda kredi notumuz da düşüyor:(

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Geçmiş olsun. Normal şartlarda 90 gün sınırı kredi takibi için ama eğer kredi kullandığınız banka ile maaş bankanız aynı ise bankalara bloke uygulayabiliyorlar.

 242. onur

  can bey bır ozel olarka e posta atsam cevaplarmısınız

  • Can Balkan

   Size mail attim.

 243. Umut soylu

  Merhaba 2016 yılında esnaftım 8 adet bankaya kredi ve kredi kartları borçlarından dolayı icralık oldum tapuda olan ev hissem var 6 banka bu ev hissesine haciz işlemi yaptı yalnız evin satılması için babaannemin vefat etmesi lazım ben fabrikada işe başlıcam benim maaşıma kesinti tapudaki hisseye haciz koyan bankalar kesinti yaparlarmış birde fazla mesai prim gibi maaşdan hariç yatan paraların tamamına yoksa 4 te 1 ine mi haciz gelir
  Emekliliğime 8 yıl var borçların bitmesi mümkün değil emekli ikramiyesine ve emekli maaşına haciz geliyormu teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Borçlu olduğunuz bankalardan haciz cetvelindeki ilk banka işvereninizden maaşınızın 4te 1ini tahsil eder. Diğer alacaklılar sırasını beklerler. Fazla mesai ve prim ödemeleri hacze konu olabilirler. Emekli ikramiyesine haciz konulabilir. Emekli maaşı haczedilemez.

 244. Burhan

  Ben kamu personeliyim.şu an dışarda çalışıyorum kurum bize Yurtiçi seyahat avansı yatırıyor yani harcırah benim borçlu olduğum aynı zamanda icralık olduğum maaş aldığım banka bu avansı kredi sözleşmesi gereği.hesabımdan çekmiş ama kanunen böyle bir yetkisi yok çünkü harcırah kanunu var benim sormak istediğim banka böyle bir yetkisi varmı çünkü kanunda harcırah haczedilemez diye madde var bu durumda ne yapmalıyım

  • Can Balkan

   Harcırahın haczedilemeyeceğine ilişkin kanun maddesini de belirten bir dilekçeyi bankanın genel müdürlüğüne hitaben yazarak haczin iptalini isteyebilrsiniz.

 245. Berivan

  Merhaba evleneceğim kişinin üzerinde icralar var benim üzerimde ev araba
  Bankada param var bu kişiyle evlenirsem bunlara haciz gelirmi
  Evlenmeden önce noterden mal rejimi
  İle ilgili anlaşmalı evlilik mi yapmalıyım teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Bu konularla ilgili bi avukattan bilgi almanız daha doğru olur. Ama bildiğim kadarıyla evlilik öncesi edinilmiş mallar için bir muvafakatnameniz yoksa icra konusu edilemezler. Ama lütfen avukata danışın.

 246. Burhan

  Merhaba can bey benim maaşım şu an hacizli 4/1kesiliyor sorum şu benim maaş aldığım bankaylada icralığım yalnız kesinti başka bankaya kesiliyor maaş aldığım bankada kesinti yapıldıktan sonra kalan maaşımdan kendiside kesinti yapabilirmi yoksa sırasını beklemek zorunda mı varmı böyle bir yetkisi saygılar

  • Can Balkan

   Burhan Bey,
   Normalde sırasını beklemesi lazım lakin maaş kendilerinin elinden geçtiği için bloke koyuyorlar genelde. Bloke koyarlarsa itirazınızı yapın. Hem ilgili icra müdürlüğüne hem de maaş bankanıza. Çözmek zorundalar. Çünkü yasal değil.

 247. Tahsin çaylı

  emekli maaşımın tamamını bloke adı altında kesen z b şube müdürü senetli borçlarıma taahüt verdim emekli maaşımın tamamını siz alın diye nasıl olsa emekli maaşımdan fayda yok hiç olmassa borcum ödenmesi için taahütte bulundum banka blokeyi kaldırmıyor borcum bitmesine rağmen hala yapılandıralım diye bekliyor biten borcuma 70 bin faiz koyuyor kanunlarımız böyle yapanlara dur diyemiyor vatandaşı bunalıma sokturan yetkililer yok demek ben ALLAH a havale ediyorum inşalla bizlerden kötü olurlar böyle art niyetli kişiler bu cennet vatanımıza ihanet eden kişilerdir en sevdikleri gözlerinin önlerinde sürünsün en kısa zamanda belalarını bulsunlar vazifesinde art niyet düşünenler RABBİM çok büyük

 248. Recep

  Merhaba can bey maas hesabima mahkeme tarafindan yaptigim havaleler yuzunden bloke koyuldu.7 gun hesabiniz incelencek dediler.yalan yok kucuk miktarlarda bahis oynadim ama kazanma gibi bi durum yok.hesabimdada 20 bin tl vardi onceden vadeli hesaba atmistim. 13 gundur hesabim donuk.bu durumda ne yapilir.banka ilgilenmiyor.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef mahkeme kararına karşı yapılabilecek bir şey yok. Bekleyeceksiniz. Mahkeme gerekli gördüğü takdirde blokeyi kendisi kaldırtır.

 249. Ali

  Babam emekli sigortadan bankadan tarım kredisi kullandı ama ödeyemedi maaşıda kredi kullandığı bankada,banka 2 aydır maaşının tamamını kesiyor nasıl bir yol izlemem gerek şimdiden teşekkürler…

  • Can Balkan

   Şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok maalesef. Her ne kadar haksız bir uygulamada olsa, bankalar bunu yapıyorlar. Binlerce mağdur var. Banka kredinin batmasına da izin vermiyor. Belki kredi sözleşmesi imzalarken bir takım muvafakkatnameleri de imzalamış olabilir babanız. Bir avukata danışmanızda fayda var.

 250. Ali

  Merhaba benim akbanktaki borcum avukata devredildi akbanktaki hesabim en son blokeliydi şimdi yeni bir işe girebilirim ancak ıs yeri maaşları akbanka yatırıyor. Hesabıma yatacak olan maaşımı kullanabilirmiyim avukata elden taksit ödemesi oluyor. avukata devredilen borç bitene kadar kullanmazmıyim tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Protokole ilişkin yükümlülüklerinizi yerine getiriyorsanız bir sorun olacağını sanmam. İlk başta belki bloke gelebilir ama daha sonra durumu izah edersiniz. Süprizle karşılaşmamak için maaş şubeniz belli olduktan sonra gidip bir memurdan da bilgi alıp son durumu netleştirebilirsiniz.

 251. İbrahim Gökdemir

  Can bey ve sayın yetkililer merhaba..

  nisan ayından buyana 4/1 olarak maaş hesabımda haciz var ve haciz koyan avukatlar yetmezmiş gibi bugün maaşının tamamına bloke koymuşlar ve icra dairesine giderek gerekli dilekçe verdim ve bana bı kağıt verdiler teki bende ötekini ise Akbank as ye göndereceklerini söylediler.. (( kâğıtta maaş hesabım olduğu ve blokenin kaldırılmasını istiyoruz)) yyaziyordu.. bana verdikleri kağıdi dilerseniz sizde götürün dediler.. bana verilen kâgidi maaş hesabının bulunduğu şubeye mi yoksa Akbank merkezdeki götüreceğim ? ve maaş hesabım bugünden itibaren ne zaman Blokesi kalkar acaba ? çok teşekkür ederim şimdiden

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Siz maaş aldığınız şubeye başvuru yapın. Dilekçe yazın ve İcra Müdürlüğü’nden aldığınız yazının kopyasını da ekleyin. 7 gün içerisinde blokenin kaldırılması gerekir. Kolay gelsin.

 252. Emine

  Merhaba babam emekli ve emekli maaşının bir kısmı üç bankaya olan kredi borcundan dolayı haciz li kesiliyor maaşı ptt kart hesabına yatıyor ben vize işlemi için babamın maaş kartına bir miktar para yatırıp döküman alıcam fakat bu paraya bloke gelirmi bankalar tarafından

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hiç denemeyin. Çok yüksek ihtimal bloke gelir. Bir de eminim biliyorsunuzdur ama babanızın muvafakatnamesi olmadan emekli maaşına haciz konulamaz.

   • Emine

    Varmı bilmiyorum ama bloke olayını öğrenmem iyi oldu çok teşekkürler

 253. Emine

  Can bey birşey daha sorcam babamın emekli maaşından geriye sadece 500 TL kalıyor ve evi kira bu parayla geçimini sağlamak zorunda kesinti çok yüksek bunun için nasıl bir yol izlemeliyiz yani en azından kesinti miktarını düşürebilirrmiyiz

  • Can Balkan

   Eğer bir muvafakatnamesi yoksa hiç kesinti yapılmaz. Yani babanız kendi isterse öder borcunu değilse emekli olduğu için haczedilemez maaşı.

 254. MURAT

  merhabalar can bey kolay gelsin kayın babam 2400 maaş alıyor garanti den emekli
  bir kredisi vardı bu bankadan kesiliyordu maaşından ödüyordu fakat başka bir borçlusu icraya veriyor o verincede düşünmeden 4 ay da bitsin diye muaffakat imzalıyor o sırada garantide icraya veriyor borç bitiyor 7-8 aydır garantiden maaş alıyor kesinti hiç olmadan fakat maaşını taşıyamıyoruz baska bankalara taşıyıp icralık olan krediyi ödemek için hesap ta bloke oldugunu söyluyorlar biz bu maaşı nasıl taşıyabiliriz
  şimdiden çok teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anladığım kadarıyla Garanti ile alacak borç ilişkiniz sonlanmış ama bloke işlemi halen devam ediyor ve bu yüzden de maaşı taşıyamıyorsunuz. Eğer borcunuz bitmiş ise dilekçe yazılarak blokenin kaldırılmasını taep edebilirsiniz. Eğer bankaya vermiş olduğunuz bir başka taahhütünüz yoksa da maaş taşıma işlemi gerçekleşir.

 255. Erkan

  Merhabalar.. is bankasindan maasima haciz konuldu bir defaya mahsus hem maas haczinden hemde blokeden kesildi gecen ay hesabimda 90 tl kaldi bankayi aradim avukat blokenin kalkmayacagini soyledi ve magdur ettiler ogun icin beni bende mahkemeye vermek istiyorum bi sonuc elde edebilirmiyim.ayrica maasimizi artik is bankasindan almayacagiz halk bankasindan alacaz halk bankasimda ki maas hesabima haciz yada bloke koydurma gibi yetkiye sahip mi.tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankanın haciz için tahsil ettiği tutarı iade alabilmek oldukça zor ama isterseniz bir avukata danışın. Maaşınız diğer bankaya geçince, İŞ Bankası yine bloke için teşebbüste bulunabilir ama eğer ilgili İcra Müdürlüğü’ne ve Halkbank’a başvurarak, ilgili hesabın maaş hesabı olduğu ve hali hazırda maaşınızdan haciz kesintisi yapıldığını söylerseniz, bloke kaldırılır.

 256. Erkan

  Ilk soruma ekleme yapmak istiyorum hesabimda ki 90 tl yi vermediler suan hesabim sıfır

 257. fatih bağlan

  merhabalar vergı daıresı maasıma vergı borcumdan dolayı bloke koymus ne yapmam gerekır

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Haciz koyan vergi dairesine itirazda bulunarak blokenin kaldırılmasını talep edin. Banka, Vergi Dairesi’nden yazı gelmedikçe blokeyi kaldırmaz.

 258. Mustafa

  Çalıştığım şirketin maaşları yatırmak için anlaşmalı olduğu bir banka yok . Herhangi gibi bir bankaya maaş hesabı açtırsam icralık dosyasında ki alacaklı hesaba bloke koyabilir mi ?

  • Can Balkan

   Maaş hesabı olarak açtırmayı deneyin. İşvereniniz de ödemeleri yaparken ücret ödemesi olduğunu belirtsin.

 259. Oğuz

  Vakifbank’tan maaş alıyorum devlet memuruyum,2 taksit ödenmemiş kredi borcum,yapılandırılmış kredi kartımdan da 2 taksit ödenmemiş borcum vardı,borcumu sadece bu ay ki taksitleri kalacak şekilde ödedim,zaten maaşımın tamamını ödemediğim kredi taksitlerime kestiler, 2 aydır 3000 lira bloke var hesabımda, kendileri bütün borç normal seyrine dönmeden blokeyi kaldıramayacaklarını söylüyorlar ne yapabilirim,icra takibine bu süreç boyunca hiç uğramadım

  • Can Balkan

   Maalesef yapabileceğiniz birşey yok. Eksik kredi taksitini bir şekilde ödeyip, blokenin kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

 260. Kemal

  Öncelikle böyle bir hizmet sunduğunuz için teşekkürler ben Vakıfbank’tan maaş alıyorum Devlet memuruyum maaşımda başka borçlarından dolayı icra var dörtte biri her ay kesiliyor Ayrıca Vakıfbank’tan Kredi kullanmıştım internet bankacılığı üzerinden Bununla ilgili yapılandırma yaptım kredi taksitleri geciktiği için maaşımın hepsine bloke kondu sizin yazılarınızın çoğunu okudum hemen hemen hepsinde maaş hesabına bloke konulamaz demişsiniz ama bir tanesinde banka bloke koyabilir eksik kredi taksitlerinizi ödemeniz gerekir demişsiniz maaş hesabının olduğu bankaya borcumuzun olması bloke koymanın istisnası mıdır yoksa Vakıfbank maaş aldığım hesabım olan banka olduğu halde aynı bankaya aynı şubeye Kredi borcum olsa bile Maaş hesabıma bloke koyamaz mı Çok teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Normal şartalr altında takibe düştüğünüz bir krediden ötürü, bankalar maaş hesabınıza bloke koyamazlar. Lakin, eğer maaş bankanızdan kredi almış ve taksitleri geciktiriyorsanız, bankalar maaşınızdan otomatik tahsilat yaparak sizin kredinizin takibe düşmesini engelliyorlar. İsteseniz de icraık olamıyorsunuz. Uygulama bu şekilde maalesef. Bankalar, maaş hesabına koydukları bu blokeleri de kredi sözleşmesine dayandırabiliyorlar.

 261. Fatih

  İyi günler can bey; 10 gündür yeni işe başladım. Farklı bankalara yaklaşık 150 bin kadar borcum var. Üzerime hicbirşey yok. Herşeyin yanısıra senetli borcumda var. Sigortam başlar başlamaz çalıştığım işyeri maaşımı kendi çalıştığı bankaya yatıracak muhtemelen. Sorum şu; bankalardan önce senetli olan borcum işyerine maaşın 4/1 i haczi için yazı göndermeye çalışacak. Yani ilk sıraya senetli borcu ödemeye çalışacağım. Sizce hukuk bürolarına devirolan banka borçları ne sıklıkla takipte oluyor. Bu arada henüz sigortamıda başlattırmadım

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Konuyu bir avukata danışmanızi tavsiye ederim. Bildiğim kadarıyla:

   Haciz yolu ile takipte sıra cetveli düzenlenirken, en önemli husus hacizdir. Hukukumuzda, haczi önce yapanın, rehin hakkında olduğu gibi bir önceliği yoktur. Sadece maaş hacizlerinde, haczi önce yapanın kesintisi bitmeden sonraki hacizler için kesinti yapılamaz.

   Lakin, şu anda diğer alacaklılarınız eğer haciz ceteveline yazılmışlarsa, senet alacağı sırasını beklemek zorunda kalabilir.

   • Fatih

    Can bey benim derdim senetli borcu önce ödemek.Biliyorum şansa kalmış ama henüz sigortamıda başlattırmadım senete itiraz etmedim kesinleşsin diye. Kesinleşince senetli borcum sigorta başlayacak ve senet borcu olduğum kişi çalıştığım yere maaş haczi için yazı gönderecek. İşlem sırası böyle heralde. Peki senetli bırç ya da banka borçları arasında sıra diye birşey varmı. İlk önce ben maaşı haczederim gibisinden

    • Can Balkan

     Alacaklıların arasında Devlet olmadıkça, haciz cetvelinde ilk sırada kimin olacağı tamamen başvuru sırasına bağlı. Diğer sorularınız için avukata danışmanızda fayda var. Yanlış yönlendirme yapmak istemem.

     • Fatih

      Çok teşekkür ederim

 262. ibrahim

  merhaba ben vakıfbanktan kredi ve maaş avansı kullandım takibe düştüm maaş bankam bikaç aylığına değişmişti şimdi tekrar vakıfbank maaş bankam oldu ilk maaşım yatar yatmaz maaşımın tamamına bloke kondu ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlgili İcra Müdürlüğü’ne ve banka genel müdürlüğü’ne hitaben yazılı olarak başvuru yapın ve ilgili hesabın maaş hesabı olduğunu ve bloke konulamayacağını belirtin.

 263. Uğur

  Merhaba can bey. Şuan maaş aldığım banka Finansbank. Maasimda icra kesintisi var 4/1 i kadar.baska bankadan. ama maaş aldığım bankaya da takibe düşmüş borcum var. Sorum şu olacak.maasimdan 4/1 i kadar icra kesintisi var. Maaş aldigim banka da geriye kalan maasimin 4/1 ini de o kesiyor yasakmış bu ne yapabilirim mağdur olduk iyice . Şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş bankanıza hitaben yazılı bir başvuruda bulunarak, hali hazırda maaşınızdan başka bir alacaklı tarafından kesinti yapıldığını ve kendilerinin yaptığı kesintinin yasal olmdığını, haciz cetvelindeki sıralarını beklemeleri gerektiğini, aksi takdirde haklarınız saklı kalmak şartıyla yargı yoluna gideceğinizi belirtin. Eğer bir değişiklik olmaz ise de bir avukat aracılığıyla mahkemeye gidin.

 264. sadık

  Benim maaş hesabıma bloke konuldu iki ayrı icra bankadan maaş dokümanı aldım dilekçe yazdım icra daire lerine gönderdim bankaya yazı gönderecek icra daire si bloke kalkarmi

  • Can Balkan

   Kalkması lazım.

 265. Kemall

  İcralık durumdayım maaşımdan kesinti oluyor merak ettiğim konu…
  İcra kesildikten sonra
  Maaş aldığım bankada kalan maaş tutarını ne kadar süre hesapta tutabilirim
  Hesapta bir miktar para bıraksam bloke koyarlarmı. ?
  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Diğer maaşınız yatana kadar, yani 1 aylık süre içerisinde, maaş tutarınızı çekmeye çalışın. Maalesef bazı okuyucularımızın benzer şekilde mağdur olduğunu gördük. Önceki yorumlarda bulabilirsiniz.

 266. sadık

  Teşekkür ederim can bey kalkmasa ne yapmalıyım saygilar

  • Can Balkan

   Kalkmazsa bir avukata başvurun.

 267. İsmail

  Mrb can by benim deniz bankda kredi ve kredi kartı borçlarım var dört seni slm geldi iş yerimin adı yazmışlar maaşınıza haçiz gelcekmiş nasıl bi uygulama yapabilirler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İşvereninize hitaben bir yazı geldiyse, işvereniniz bu yazıyı dikkate alarak, maaşınızın 4te 1ine haciz uygulayacak ve ilgili tutarı sizin ilgili İcra Müdürlüğü’ndeki haciz dosyasına aylık olarak yatıracak. Sizin ilave bir işlem yapmanıza gerek yok şu aşamada.

 268. Mehmet

  Can bey kolay gelsin ben uzman çavuşum 31 Aralık 2017 de sözleşme yenilemeyerek işi bırakacağım maaşı iş bankasından alıyorum ve iş bankasına kredi borcum var ödemede gecikme yok zaten maaştan otomatik kesiyorlar fakat bana yatacak olan tazminatın hepsine bloke koyuyorlarmış ve ben o parayı kullanamıyormuşum böyle bir uygulama olabilir mi
  Mail olarak ta cevap yazabilirseniz çok memnun olurum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef bu tip uygulamalar olabiliyor. Bankalar ödemeleri garantiye almak için bu şekilde yöntemler seçebiliyorlar. Kimisi sözleşme hükümleri ile yasalken, kimi uygulamalar da keyfi olabiliyor.

 269. Akif çetin

  Benimde maaşım 1/4u kesiliyor fakat gordumki banka hem maaşımdan 1/4unu kesmiş ve kesilen tutardan bir defa 1/4unu kesmiş bunu iki ayligimdada yaptılar ben bunu kime itiraz edebilir ve bu parayı nasıl geri alabilirim herşey için teşekkürler hocam

 270. Ismail sahin

  Merhaba.benim icra borcum maasimdan her ay duzenli kesilip yatiriliyor.fakat baska banka kartimda olan paraya e-icra blokesi konulmus.maasimdan kesildigi halde konulan extra blokeyi kaldirmam icin ne yapabilirim.yardimlariniz icin tesekkur ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlgili bankaya bir dilekçe ile başvurarak hali hazırda maaşınıza kesinti uygulandığı ve hesabınıza konulan blokenin kaldırılmasını talep edin. Ayrıca blokeyi koyan bankaya da bir dilekçe ile başvurarak ilgili hesabın maaş hesabı olduğunu ve blokenin kaldırılmasını talep edin.

 271. Mustafa

  Askerim hesaplarma bloke konulmus askerlik bitene kadar haciz kaldirilabilir mi

  • Can Balkan

   Eğer bu hesabınıza askerlik maaşınızın vs. yatıryorsa ilgili banka genel müdürlüğüne hitaben dilekçe yazarak, hesabın maaş hesabı olduğunu ve blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

 272. Muhsin

  Merhabalar babam emekli bankalardan kredileri var ödeyemedik çorap söküğü gibi patladı arka arkaya şahıs borcu vardı aynı zamanda maaşından şahısa her ay icra yoluyla kesinti oluyordu biz şahısa olan borcu kapattık icra dairesinden geçen ay senedi de aldık fakat bu ay maaş hesabına SSK dan ödenen maaş 615 tl 900 tl yine bir kesinti var nereye neden kesildiğini nasıl öğrenebiliriz çok zor durumdayız yardımcı olursanız seviniriz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hesap ekstresinde kesinti ve açıklama bulunmuyorsa, yaşadığınız yerdeki SGK Müdürlüğü’ne başvurarak maaşınızdan kesintinin hangi icra dosyasına yapıldığını öğrenebilirsiniz. SGK Müdürlüğü size icra dosyası numarası verir muhtemelen, bununla da İcra Müdürlüğü’ne sordurabilirsiniz. Ya da doğrudan İcra’ya gidip sorun. Kolaylıklar.

 273. Muhsin

  Çok teşekkür ederim Allah razı olsun e devletten baktım orda da nereye kesildiği görünmüyor dediğiniz gibi SSK ya yada icra dairesine gidecez

 274. Sezgin Sener

  Merhabalar Can Bey,
  Benim de kyk borcuma haciz gelmesinden dolayı hesabımdaki tum paraya bloke koymuş banka. Bu konuda ne önerirsiniz acaba? Gelir idaresi başkanlıığımı yoksa banka ile mi görüşmeliyim sizce? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankanın, hele ki devlet alacağı söz konusu olduğunda sizin maaşınızdaki blokeyi kaldırmayacağını düşünüyorum. GIB ile görüşebilirsiniz.

 275. Özgür

  Slm. Kredi borcumdan dolayı banka maaş hesabımda 4/1 kesinti var. Farklı bir borçtan dolayı da iş yerimde 4/1 kesinti var yani maaşımda 2 adet kesinti var . aynı anda maaş hesabındaki kesinti yasalmıdır bir çıkış yolu varmıdır çok magadur kalıyorum. Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaşınızdan yalnızca bir kesinti yapılabilir. Haciz sırasında ilk kim varsa, işvereniniz o kuruma veya kişiye ödeme yapar. Diğerleri sırasını beklemek zorundadır. Banka kafasına göre maaşınızdan kesinti uygulayamaz. İlgili bankaya itiraz dilekçesi yazabilirsiniz.

 276. Özgür

  Can bey bankanın koyduğu bloke vergi dairesinden konmuş . ne yapmam gerek acaba

  • Can Balkan

   Vergi dairesinin önceliği var. Lakin o da tahsilatı işvereniniz vasıtasıyla yapmak durumunda. Bulunduğunuz yerdeki Gelir İdaresi Başkanlığı’na itiraz dilekçesi yazıp, borcunuzun tahsilatının maaş hesabından yapıldığını, işverene gitmeleri gerektiğini belirtin. Bir çözüm bulunacaktır.

 277. Mehmet

  Merhaba can bey garanti bankasından kredi çektim ödeyemediğim için kartlarım bloke edilmiş garanti bankasından maaşımı alıyorum maaşımın 4/1 den fazlasına el koyarmı veya el koyarsa tam olarak ne yapabilirim biraz daha detaylı bilgi verirmisiniz. İkinci bir sorumda bankalar haciz edebiliyormu. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Muhtemelen borcunuzun taksidi kadar olan kısmına banka bloke koyacak ve kredinin taksitleri bitene kadar devam edecek. Yani takibe düşmeyeceksiniz. Dolayısıyla haciz işlemi de olmayacak. Ama siz bu sırada maaşınızın çoğunu çekemediğiniz için mağdur olacaksınız. Bankaya itirazda bulunabilirsiniz ama bir çözüm bulunabileceğini sanmıyorum. Kolaylıklar.

 278. Mehmet

  Merhaba can bey bildiğim kadarıyla 4/1 den fazlasına el koyamıyorlar yasal olarak o başka bankadan maaş aldığım da mı geçerli oluyordu sizin dediğiniz gibi olursa maaşımı bankaya yatıran bir iş yeri ile çalışmamın hiç bir anlamı yok

  • Can Balkan

   Hiç bir kişi ve kurumun doğrudan maaş hesabınıza kafasına göre bloke koymaya hakkı yok. Alacaklılar icra dairesi vasıtasıyla işvereninize gitmeli ve maaşınızın bir bölümünün ilgili icra dosyasına yatırılmasını talep etmelidirler. Bunun dışında kalan bütün tahsilat yöntemleri yasa dışıdır.

 279. Özgür

  Can bey slm . dün yazmıştım size yardımcı oldunuz teşekkür ediyorum . bir sorum daha olacak size .hem işyerinde hem de banka maaş hesabımda bloke var . yani maaşımın 4/1 işyeri. 4/1 ise banka maaş hesabımdan kesiliyor . banka hesabımdaki kesintinin bir miktarı vergi dairesi büyük bir bölümünüde ödeyemediğim kredi borcu yani avukat kestirmiş . dün internet bankacılığından baktığımda bloke konulan para duruyordu ve bankayı arayıp blokenin kaldırılmasını ve maaş hesabına yapılan blokenin yasal olmadığını söyledim . onlar ise avukatla görüşmemi daha sonra blokenin kalkacağını söylediler bende bugün için avukatı arıycaktım hesap hareketlerine baktığımda blokeli paranın büyük bir bölümü ( tasfiye tahsilat işlemi ) işlemi olarak kesilmiş . bu yapılan yasalmıdır . bir sonra yatacak olan masalarda böyle blokeler olurmu nasıl bir yol izlemem gerek bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim Can bey Allah sizin gibi güzel insanları başımızdan eksik etmesin teşekkürler…

  • Can Balkan

   Özgür Bey,
   Muhtemelen borcunuz bitene kadar avukat bu blokelerden tahsilat yapmaya devam edecek. Ben hukukçu değilim ancak bildiğim kadarıyla bu uygulama yasal değil. Siz maaş bankanıza dilekçe vererek “maaş hesabından rızanız dışında yapılan bloke ve tahsilat işlemlerinin yasal olmadığını, devam etmesi halinde tüm haklarınız saklı kalmak kaydi ile hukuki yollara başvuracağınızı” belirtin. Benzer şekilde karşı tarafın avukatına da bu işlemlerin yasal olmadığını, devam ederse hukuki haklarınızı kullancağınızı belirtin. Belki engelleyebilirsiniz.

 280. Özgür

  Peki can bey ben şimdi bu bankayı tüketici hakem heyetine şikayet etsem nasıl bir yazı yazmam gerekir…

  • Can Balkan

   Heyete giderseniz yardımcı olurlar. Matbuu form vardır.

 281. Telat

  Benim odeo banka maasimdan hacize istinaden 1/4 oraninda351 tl yatiyor maasimi garantiden aliyorum onlarada borcumdan dolayi kalan miktarin1/4oranunda her ay 250 tl bloke koyulup borcuma kesiyorlar.icra dairesi bir yaziyla blokeyi kaldirdi ama kesintiyi her ay yapabileceklerini kanunen buna haklari oldugunusoylediler adliyede her yere gittim bir sonuc cikmadi avukatlar bilmiyor ne yapabilirim zaten masimda haciz var birde bloke birsey kalmiyor simdiden tesekkur ederim

  • Can Balkan

   Sözleşme detaylarınızı bilmiyorum ama hiç bir kişi ve kurumun sırf maaşınız hasbel kader ellerindengeçiyor diye kafasına göre kesinti yapmaya hakkı yok. Maaştan yapılacak haciz kesintileri kanunla düzenlenmiş. Ne kadar acil sonuç alınır bilmiyorum ama konuyu öncelikle BDDK, TBB, BIMER, CIMER, vs. gibi bütün kurumlara taşıyınız. İlave olarak da bölgenizdeki Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapın ve başvurunuzu iletirken geçim sıkıntısı yaşadığınızı ve konunun ivedilikle hükme bağlanmasını rica edin. Umarım bir işe yarar.

 282. Seval Galatalı

  Yetim maaşı TL. hesabıma değil ama altın hesabıma bloke konuldu. Yetim maaşı ve yardımcı hesaplarına bloke konulamaz diye biliyorum. Bu blokeyi kaldırmak için icra müdürlüğüne dilekçe vererek ve maaş hesabımın olduğuna dair bir belgeyle maaş hesabımda bulunan altın hesabımdaki blokeyi kaldırabilir miyim? Halkbank şubemi aradığımda yetim maaşı TL. hesabına bloke konulamaz ancak yatırım hesbaına konulur diye cevap almıştım.

  • Can Balkan

   Şube doğru bilgi vermiş. Maaş hesabına bloke konulmamasının nedeni geçim sıkıntısına düşmemeniz. Ama siz borcunuz varken birikim yaparsanız, yatırım hesabınızdaki para veya benzeri değerlere el konulabilir. Buna yapabileceğiniz bir şey yok.

 283. okan

  Merhabalar. Ben iş bankası maaş müşterisiyim ve bu maaş hesabıma bağlı kredim var. ödemeyi geciktirdim ve icraya düşmek üzereyim. acaba, kredi maaş hesabıma bağlı olduğu için, icraya düştüğünde bu hesap kapatılır mı?
  Maaş hesabı açık kalır ve sadece kredi borcum icraya düşerse de maaş ve borç aynı banka olduğu için tüm maaşıma bloke koyabilirler mi? 1/4 diye biliyorum ama değişen herhangi bir kanun var mı öğrenmek istedim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Muhtemelen banka sizin icraya düşmenize izin vermeden geciken taksitleri tahsil edene kadar maaş hesabınıza boke koyacak. Yukarıdaki mesajları da okursanız, bu yönde pek çok şikayet var.

 284. Şinasi E.

  Merhaba. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Bir sorum olacak yardımcı olursanız ve yol gösterirseniz sevinirim. Yapı Kredi bankasından Takipte olan borçlarım için 4/1 bloke var bunu biliyorum. Ve her ayın 6’sında kesinti oluyor. Lakin geçen gün şehir dışında tatsız bir hadise gerçekleşti ve bilet alamadım. Bir arkadaşım hesabıma 100 TL para gönderdi. Lakin banka bu parama bile bloke koymuş ve paramı vermedi. Sonra ki gün işverenim yılbaşı münasebetiyle bütün çalışanlarına avans yatırdı.590 TL yatan avanstan 443 TL kalmış. Banka bu yatan parama da el koydu. Bir ay içerisinde benden 3 kez para kesti. Bu bankanın yaptığı doğrumu yanlışmı? Ekstra kesilen param için birşey yapabilir miyim. Bilgilendirmeniz bana ışık olacaktır. Şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef yapacak birşey yok. İstisna yalnızca maaş ödemeleri için geçerli. Bunun dışındaki bütün tutarlara banka el koyabilir. İş vereninizin “maaş” olarak yaptığı ödemelere ise sizin rızanız dışında bloke konulamaz.

 285. ozge

  Merhaba Benim esim vefat etti emekli maasini pttden aliyorum ve kredi cekmistim kredim maastan kesiliyor maasimi bankaya tasimak istedim ama bloke koyuldugu icin tasiyamiyorum ptt le gorustun kredi borcun bitene kadar bloke kalkmaz dediler Ne yapmam lazim blokeyi nasil kaldirabirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Başınız sağolsun. Bir muvaffakatname vermemiş iseniz hiç bir surette emekli maaşına bloke konulamaz. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, SSK emeklilerinin aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz konulamaz. Doğrudan bir avukata gidip dilekçe ile kuruma başvurun ve mağduriyetiniz sonlansın. Muvaffakatname vermiş iseniz yapacak birşey yok maalesef.

 286. ELİF ADALIĞLU

  merhaba. devlet memuruyum. benim ziraat bankasından çektiğim bir kredim var. ve ziraat bankası aynı zamanda maaş bankam. her ayın 15 inde maaşıma bloke konuyor. ve ertesi gün kredimi çekiyorlar.
  ancak başka bankalara da borcum var ve artık hacizlik olmak üzereyim. eğer maaşıma haciz gelirse maaşımın 4 te 1 ini hacizden dolayı kesecekler. peki maaşımın kalanından da maaş bankam olan ziraat bankası kredimi çekerse ben nasıl geçineceğim?
  ziraatteki borcumun da hacze gitmesi ve hepsinin icra yoluyl amaaşımın 4 te 1 i kesilerek ödenmesi mümkün değil mi. bunun için ne yapabilirim. şimdiden teşekkürler

 287. ELİF ADALIĞLU

  yukardaki sorularda maaş bankasından kredi alan bir kişinin bunu geciktirip icra takibine düştüğü yazılmış. ben de tam olarak bunu istiyorum. o borcu ödememek ve tüm borcumdan icralık olmak. bunun yolu yok diyor banka. her ay biz icra da olsa maaşınızdan kendi kredimizi çekeceğiz. ne yapabilirim şu an. yardım ederseniz çok sevinirim

  • Can Balkan

   Elif Hanım,
   Maalesef yapılabilecek bir şey yok. Maaş bankalarından alınan kredilerde, maaş ödemeleri kendi ellerinden geçtiği için bankaların bu yönde bir tasarrufu oluyor. Kredinizin borçları bitene kadar bu bloke işlemi devam edecek. Öncesinde de diğer borçlarınızı ödeyemediğiniz için icralık olacaksınız. Alacaklı bankalardan haciz cetvelinde ilk sırada olan, işvereniniz vasıtasıyla maaşınınzın 4te 1ini alacak. Kalan tutara da Ziraat Bankası bloke koyacak. BU şekilde mağdur olan yüzlerce insan var maalesef.

 288. Hulusi E.

  Devlet Memuruyum maaşımdan 4/1 oranında haciz kesintisi var. Şubat ayında Yedek subay olarak Askere gideceğim acaba Asteğmen olarak alacağım maaştan da 1/4 kesinti olur mu ya da bu maaşın tamamına bloke ve haciz uygulanır mı? Cevabınızı bekliyorum teşekkürler.

  • Can Balkan

   Kurum değişikliği olacağı için icra yazısının yeni mutemete ulaşması biraz zaman alır. İlk bir kaç ay maaşınızın eksiksiz hesabınıza yatar. Ancak şu an bütün bankaların sisteminde TC Kimlik Numaranız için bloke kaydı olduğu için yatacak paraya bankanın bloke koyması oldukça olası. Siz hesabın maaş hesabı olduğunu belirttikten sonra bloke kalkar. Bir kaç ay sonra da maaşınızdan 1/4 kesintisi başlar. Yani özetle bir kaç ay içerisinde şu anki durumunuza dönersiniz diye tahmin ediyorum.

 289. Ramazan

  Sayın Can Balkan bey,
  2002 yılında İzmir de 1.093 TL kredi kartı alışverişi gerçekleşmişve bu miktar 2009 tarihinde bir Bebek Varlık Yön. AŞ aktarılmış
  Ordan bir başka şirkete daha sonra bir baska şirkete derken toplam 4 şirket değiştirmiş ve miktar 07.2009 bu yana toplam 19.054, 27 TL. Olmuş bütün bunlardan 04.01.2018 tarihinde bankamın beni haberdar etmesi sonucu haberdar oldum .
  Ben ve Eşim 07.2017 tarihine kadar sürekli yurtdışında yaşayan yukarda belirtilmiş olduğum tarih itibariyle türkiyeye kesin dönüş yapmış Mugla da yasaya bir vatandaşım 04.01.2018 tarihine kadar böyle bir kredi kartına ne müercat edip aldığımı hatırlıyorum nede haberim var ayrıca TC. İkamet etmiş olduğum adresim dahi yoktu dolayısıyla böyle bir kartın şahsıma bu durumda nasıl verildiği
  Tamamiyle düşündürücü.
  TC. No Anne ve baba adı doğum yılı ve yeri tutuyor dolayısıyla sizden bu işlere veya bu şirketlerle baş edebilecek mevzuya hakim Avkat veya avkat büroları rica edeceğim

  Saygılar
  Ramazan

  • Can Balkan

   Ramazan Bey,

   Belli ki bir kimlik hırsızlığının kurbanı olmuşunuz. Birileri sizin kimliğinizi kullanarak kredi kartı çıkartmış ve pek tabii borcunu ödememiş. Eğer siz başvurmamışsanız, durum bundan ibaret gibi.

   Yaşadığınız şehirde bir avukat bularak konuyu yargıya taşımanızı tavsiye ederim. Alacaklı olan ispatla mükelleftir. Buyursun ispatlasınlar alacaklarını. Biraz uzun sürer belki ama eğer sözleşmedeki imzalar tarafınıza ait değilse, kazanacağınıza eminim.

   Kolay gelsin.

 290. Hatice

  Merhaba
  Ben yetim maaşı alıyorum daha doğrusu alamıyorum maaş ilk bağlandıgında denizbanka yatırıldı benim deniz banka borcum vardı fakat ödüyordum buna rağmen hesaba bloke koydular ve yetmedi icra davası açtılar şu anda kredi borcum bitti kart borcum var zaten kendilere yatıyor para ve ben bir kuruş alamıyorum kartım internet bankacılıgım iptal edildi yatan paranın akibetinide bilmiyorum bankayı arıyorum avukatla görüşün diyorlar avukatı arıyorum ben bilmem onu bankanız bilir diyor ne yapmam lazım bana yardımcı olurmusunuz başka hiçbir gelirim yok çocuk okutuyorum çaresiz kaldım

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlk yapmanız gereken şey bir DenizBank şubesine başvurup hem içerideki bakiyenizi ve görebiliyorlarsa borç durumunuzu öğrenmek. Akabinde DenizBank Genel Müdürlüğü’ne hitaben bir dilekçe yazarak, maaşınız üzerindeki blokenin kaldırılmasını, değilse yargı yoluna başvuracağınızı belirtin. Hala bir çözüm alamazsanız BDDK ve TBB’ye şikayetter bulunun. Ayrıca Tüketici Hakem Heyeti’ne de konuyla ilgili başvurabilirsiniz.

 291. Fatih elitok

  Merhaba, benim hali hazırda 7 adet icra dosyam var ve yaklaşık 3 ay önce işe yeni girdim. Ve ziraat bankası icra dosyası açmasına rağmen maaş hesabıma yatan paranın tamamına el koyuyor. Maaş hesabıma kredi borcunun tamamını eksi bakiye olarak girmişler ve yatan maaşımın tamamının oraya aktarıyorlar. Banka şubesine ulaşamıyorum. Genel müdürlüpe ve Bddk ya mail attım. Banka genel müdürlüğünfen konunun inceleneceği talimatı geldi ancak hala daha bir netice alamadım. Dava açmak istiyorum veya ne yapabilirim. Teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Şu aşamada gerekli adımları atmışınız. Maalesef haksız bir uygulama olsa da bankalar bunu yapıyor. Dilerseniz Tüketici Mahkemesi’ne de gidebilirsiniz. Umarım en kısa zamanda çözümlenir.

 292. Mehmet

  Merabalar can bey.maaşımı garanti bankasından alıyorum iki aylık kredi ödemesi yapmadım kredi kartınada 325 TL ödeme yapmadım.kredi taksidi ayın 16 sına.ayın 16 sına daha 60 gün oluyor ödeme yapmadığım gün sayısı.yatan maaşın tamamına bloke koyulmuş.avans hesap bin TL idi 0 görünüyor.sürekli avansı kullanıyorum. Kredi kartı borcu nu yatırırsam avans kullanıma açılır mı. Müşteri temsilcisi bişey bilmediğini söyledi.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi taksitlerinizi ödemeden KMH limitinizin açılacağını sanmıyorum. KMH limitinizden kredi taksitlerinize kısmi ödeme dahi yapmış olabilirler. Siz internet bankacılığından hesap hareketlerinizi tekrar bir inceleyin. Sonra tekrar konuşalım.

 293. Emre

  Merhaba Can bey,
  Belli bir süre içinde yeni bir kuruma işe başlayacağım, bu kurum akbank ile çalışıyor ve 2 hafta öncesi akbank benle çalışmama kararı almış hesaplarım blokeliydi kaldırtırıp kapattırdım. Şimdi iş için hesap açtırmaya gittiğimde ne olacak bana hesap açmak zorundalar mı? Ve bu tüm bankalar içinde geçerli bir durum mu?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlk kez bir bankanın müşteri istemediğini duyuyorum. Çok özel değilse aranızın neden bozulduğunu anlatabilir misiniz? Yani siz ne yaptınız da banka sizinle çalışmak istemediğini belirtti? Neyse endişelenmeyin, maaş müşterisi olacağınız için yeniden temiz bir sayfa açılır.

 294. recep

  merhabalar 6 haneli ziraat hesabıma bloke konmuş 25 gün oldu çok fazla girdi çıktı var diye masak bahis oynama yada oynatma şüphelisi olarak incelemeye almış bloke koymuşlar kaldırmıyorlar 25 gün oldu gittim blokemi kaldırın öyle inceleyin dedim kaldrımadılar bnu nasıl kaldırabilirim teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer hesaplarınızda yasa dışı bir işlem yoksa ve açıklamalarını kanıtlarıyla yapabiliyorsanız, MASAK’a başvuru yaparak, mağdur olduğunuzu ve hesabınızdaki blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Aksi halde MASAK raporunu tamamlayana kadar beklemek zorundasınız.

 295. Emre

  Açıkçası bana da bildirmediler zaten şikayet hattı oluşturdum 4 gün içinde dönüş olacak. Sanırsam 5.6 ay öncesi uğraştığım bir iş dahilinde para giriş çıkışlarının sebep olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir kredi borcum falan da yok aslında benim sorum biraz da genel tüm bankalar böyle bir durumda hesap açma gibi bir zorunluluğu bulunduruyorlar mı? Herhangi bir mağduriyet yaşar mıyım?
  Tek Çekincem bu.

  • Can Balkan

   Banka ile aranızda tam olarak ne yaşandığını bilmiyorum. Lakin genel olarak finansal kurumlar, kendi itibarlarını zedeleyecek işlemlerden kaçınırlar. Ama işvereninizden maaş ödemelerini alacağınız bir banka hesabı açtırmanın bu kapsamda olduğunu düşünmüyorum. Dolayısıyla sıkıntı çıkmayacaktır.

 296. recep

  hızlı cevabınız için teşekkür ederim, bazen bahis bürolarına yatırım ve çekim yapıyordum ama bu benim şahsi hesabım bu yasa dışı değil kabahatler kanununa giriyor sorduklarında arkadaşlarım ile ilgili borç alış verişi olduğunu söyledim incelme devam ediyor dediler MASAK’a blokemin kaldırılması için nasıl ve nereden başvuruda bulunabilirim bunun dışında blokenin bir an önce kalkması için hukuki olarak yapabileceğim başka bir alternatif yöntemde mevcut mudur bir de bu blokenin maksimum bir günü yokmudur acaba teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Olayın hukuki boyutunu bilmiyorum maalesef. Aşağıda yer alan link aracılığıyla durumunuzu izah edip bilgi edinme başvurusu yapabilirsiniz.

   http://www.maliye-behim.gov.tr/bes/

   Ya da dilerseniz, MASAK’a hitaben dilekçe yazıp talebinizi iletebilirsiniz. Dilekçe ve Bilgi Edinme Hakkı, anayasal haktır.

 297. Mehmet

  Tekrar merhaba can bey.bu sabah banka tarafından aranıldım sadece 345 TL bi bloke söz konusu dediler.biz avans hesabınızdan kredinin bi taksidini ve kredi kartı borcunu tahsil edelim iki saate kalan limit kullanıma açılmış olacak dendi.sadece 126 lira bi kredi kartı ödemesi yapılmış hesaptan bloke aynı bakiye yine sıfır görünüyor.kredi ödemesi yapılmamış defalarca aradım dönüş yapılacak diye kayıt aldılar 7 saattir bi dönüş söz konusu değil.kredi içinden kesilir mi dedikleri gibi bankaya gitmelimiyim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bugün gün sonunda (muhasebesel kapanış) tahsilat olur eğer demişlerse. Yarın hesabınızı kontrol edin. Tahsilat yoksa şubeye gidip konuşmanızda fayda var.

 298. murat

  Merhabalar Arkadaşlar

  bende sizler gibi emekli maaşıma istinaden bankadan kredi çektim ve oluşan olumsuzluklar neticesinde ödeyemez duruma geldim sonunda banka hesaplarıma bloke koydu bunun neticesinde BBDK , BİMER yapmış olduğum şikayetler neticesinde LÜTFEN
  AŞAĞIDA YER ALAN YAZIYI DİKKATLİ OKUYUN , GÖRE KREDİ ALIRKEN ONA GÖRE İMZALARINIZI ATIN BİREYSEL PAKET SÖZLEŞMELERİNDE AŞAĞIDA YER ALAN MADDELER BULUNMAKTADIR.

  Bankamız ile imzalamış olduğunuz Bireysel Ürün ve Hizmet Paketi Sözleşmesi’nin “Bankanın Rehin, Takas ve Mahsup Hakkı” başlığı altında yer alan maddesinde Müşterinin, kefilin Bankaya karşı sözleşmeden ve/veya herhangi bir sebepten doğmuş ve doğacak her türlü borçlarının teminatını teşkil etmek üzere, Bankanın bütün Şubelerinde mevcut olan veya olabilecek vadesi gelmiş ya da gelecek her tür para cinsinden mevduat hesapları, doğmuş/doğacak her türlü hak ve alacakları üzerinde Bankanın rehin ve hapis hakkı olduğu, bütün hesaplarının ve alacaklarının Bankaya rehnedilmiş olduğu, bunların veya bedellerinin Bankaca mahsup edileceğini kayıtsız şartsız kabul ettiğinize dair düzenleme yer almaktadır.

  Yine Bankamız ile imzalamış olduğunuz Bireysel Ürün ve Hizmet Paketi Sözleşmesi’nin “Sözleşme Uygulamasının Askıya Alınması” başlığı altında yer alan maddesinde “Banka; karşılıklı mutabakat ya da Müşterinin ekonomik koşullarının bozulması, verilen teminatın yetersiz kalması ve uyarıya rağmen artırılmaması, şöhretini ve itibarını zedeleyici durumların varlığı hakkında yaygın kanı oluşması, güvenilirliğini yitirmesi, piyasada ya da Bankanın ekonomik koşullarında meydana gelen olumsuzluklar veya diğer haklı nedenlerle, kredi ve harcama limitini azaltmak, tamamen kesmek, kredi ve/veya banka kartlarının kullanımını durdurmak ya da iptal etmek ve/ veya sözleşme kapsamında yer alan hizmet ve kredileri kısmen veya tamamen durdurmak ya da kesmek hakkına sahiptir.” hükmü yer almaktadır.

 299. MUHAMMET FATİH YILMAZ

  mrb can bey bir kamu kurumunda memur olarak çalışmaktayım.vakıfbanktan maas kartım var. vakıfbanktan kredi kartı borcum icrayla 4/1 oranında kesilmektedir.Aynı zamndada 36 ay süreyle kredı kullanmıştım .fakat ödemedeki gecen ay kı kredı taksitimi ödeyemediğimden maas hesabıma ayın 14 ünde bloke konuyor.kaldırılması için danıştığımda genel müdürlük otomatık koyduğunu soyluyorlar genel müdürlüğe sorduğumda subenın koyduğunu soyluyor. yapılan bu işlem yasal mıdır ne yapmam lazım cok madurum maaşımın 1 tl sını bile kullanamıyorum.bilgilendirirsenız sevınırım teskr ederm

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Mağduriyetinizi anlıyorum. Sizin durumunuzda binlerce tüketici var. Maalesef şu aşamada kredi taksitinizi ödeyip blokeyi kaldırmak dışında yapabileceğiniz bir şey yok. Muhtemelen imzaladığınız sözleşmede bu durumu kabul etmişinizdir. Aşağıda örnek bir madde kopyalıyorum.

   Bankamız ile imzalamış olduğunuz Bireysel Ürün ve Hizmet Paketi Sözleşmesi’nin “Bankanın Rehin, Takas ve Mahsup Hakkı” başlığı altında yer alan maddesinde Müşterinin, kefilin Bankaya karşı sözleşmeden ve/veya herhangi bir sebepten doğmuş ve doğacak her türlü borçlarının teminatını teşkil etmek üzere, Bankanın bütün Şubelerinde mevcut olan veya olabilecek vadesi gelmiş ya da gelecek her tür para cinsinden mevduat hesapları, doğmuş/doğacak her türlü hak ve alacakları üzerinde Bankanın rehin ve hapis hakkı olduğu, bütün hesaplarının ve alacaklarının Bankaya rehnedilmiş olduğu, bunların veya bedellerinin Bankaca mahsup edileceğini kayıtsız şartsız kabul ettiğinize dair düzenleme yer almaktadır.

 300. serdar

  iyi günler iş bankası kredi kartı borcum varlık şirketine devroldu varlık şirketi maaşıma bloke koydurdu aradan uzun zaman geçti yaklaşık 1 yıl ve aynı şirket o borcuma istinaden bu seferde 2500 tl maaş haczi koymuş yani sorum şu hem bloke koyup hemde üstüne maaş haczi koyabilirmi ben onlara maaşına bloke koydunuz hemde nasıl haciz koyuyorsunuz diye sorduğumda bana blokeden haberlerinin olmadığını söylüyorlar nasıl bir yol izlememi önerirsiniz şimdiden tşk

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Siz öncelikle bankanıza başvurarak, maaşınızda nyapılan kesintilerin hangi şirkete ve hangi yazıya istinaden, hangi numaralı dosyaya yapıldığını öğrenin. Toplam ödeme tutarını hesaplayın. Daha sonra varlık yönetim şirketi ile irtibata geçerek, onlara ne kadar borcunuzun olduğunu ve bunun ne kadarının ödenmiş olduğunu öğrenin. Yani özetle bütün taraflar ile konuşarak olan biteni anlamaya çalışın. Borcunuz ne kadardı, ne kadarı ödendi, vs. Daha sonra bir yanlışlık varsa bununla ilgili itiraz başvurularınızı yaparsınız.

 301. Birol

  Kardesim . Memurum 100 bin lira kredi cektim . Kredimi icraya birakmak istiyorum cunki odeyemiyorum . Bankada ayin 15 inde maasima kismi bloke koyarak benim maasi kullanmami engelleyip tum parayi cekiyor 5 kurussuz birakiyor beni . Bankanin bu sekilde bir hakki varmi . Dava acsam ne yonde acabilirim . Taksit tutarini arttirin diyorum onu da yapmiyolar

 302. Birol

  Maas kartina bloke koyulmaz deniliyor heryerde bunlar nasil koyuyor . Koyup geri kaldiriyorlar

  • Can Balkan

   Muhtemelen banka ile imzaladığınız sözleşmede aşağıdaki madde benzeri bir madde mevcut.

   Bankamız ile imzalamış olduğunuz Bireysel Ürün ve Hizmet Paketi Sözleşmesi’nin “Bankanın Rehin, Takas ve Mahsup Hakkı” başlığı altında yer alan maddesinde Müşterinin, kefilin Bankaya karşı sözleşmeden ve/veya herhangi bir sebepten doğmuş ve doğacak her türlü borçlarının teminatını teşkil etmek üzere, Bankanın bütün Şubelerinde mevcut olan veya olabilecek vadesi gelmiş ya da gelecek her tür para cinsinden mevduat hesapları, doğmuş/doğacak her türlü hak ve alacakları üzerinde Bankanın rehin ve hapis hakkı olduğu, bütün hesaplarının ve alacaklarının Bankaya rehnedilmiş olduğu, bunların veya bedellerinin Bankaca mahsup edileceğini kayıtsız şartsız kabul ettiğinize dair düzenleme yer almaktadır.

 303. Haksun Açıkbaş

  Merhaba can bey Halkbank san maaş kartım vardı onun üzerinden maaşım yatıyordu ve vergi borcumdan dolayı vergi dairesi 1/4 üne haciz koydu fakat sonradan yatan maaşımın hepsine bloke koyuldu hiç birşekilde içerdeki parayı çekemiyorum bunun bir hal çaresi var mıdır acaba

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Haciz uygulayan vergi dairesine başvurarak maaş hesabınızdaki blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

   • Haksun Açıkbaş

    Başvurdum ama borcun tümünün ödenmesi dahilinde kaldıracaklarını bildirdiler o kadar toplu parayı ödeyecek durumum yok başka bir çözümü var mı

    • Can Balkan

     Böyle birşeyin hukuki olduğunu sanmıyorum. Vergi dairesi alacağı için iş vereninize gitmek durumunda. Nasıl geçineceksiniz? Bir avukata danışın.

 304. Mehmet

  Merhabalar daha önce ticaret yapıyordum ve piyasalardan dolayı kapatmak zorunda kaldım 3 tane bankaya ve vergi dairesine borçları kaldı garanti bankası ilk davranan olmuş ve maaşın 4/1 ini is yeri duzenli hesaplarına yatırıyor hesapta 60 tl gibi bir para var ve vergi dairesi e haciz hesaba bloke uygulamış şu an maaş hesabıma hiç birşey yapamıyoruz bankaya sordum bizle alakalı değil vergi dairesi e haciz yaptığı için vergi dairesine gitmeniz gerekir dediler ne yapacağımı bilmiyorum zaten büyük cikmazdayim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kamu alacaklarının önceliği var. Vergi Dairesi’ne gidin ve e-hacizi kaldırarak, işvereninize haciz yazısı göndermesini isteyin. Bu şekilde çözülmesi gerekir diye tahmin ediyorum.

 305. ebru

  Yaşlı babam dolandırıcılar tarafından sürekli kandırılıp dolandırılıyor.Bankada küçük bir miktar toplu parası kalmış annem bankadaki paraya şerh koydurabilir mi? ACİL LÜTFEN.

  • Can Balkan

   Ortak hesap açıp parayı oraya atmayı deneyebilirler. Ya da akli melekelerini kaybetmiş olması gerekiyor.

 306. Emre

  Merhaba sorunu cevaplarda uz çok sevinirim. Maaş aldığım bankadan icralık oldum. Bu ay kesmeye başlayacak. Başka banka hesabimdaki bir miktar paraya bloke konuldu. Maaşımdan kesinti yapılacak olması nedeniyle blokeli başka bankadaki hesabım açılır mı. Yoksa borcumun tamamen kapanması mi lazım. Cevaplarsaniz sevinirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Borcunuzun kapanması gerekir. Alacaklı bankanın maaş dışındaki bütün varlıklarınıza el koyma hakkı var. Blokeli hesaplardan birine maaş ve ücret dışında bir ödeme düştüğünde bu parayı kendi uhdelerine alacaklardır.

 307. Ahmet

  Mrb 1-) vakıfbankdan kullandığım kredi yüzünden icralık oldum maaşımın 4/1 kesiliyor buraya kadar normal aynı avukat babamın üzerine olan tarla ve arsalara tapuda tedbir koymuş durumda hâlâ hayatta olan babamın malına benim borcundan dolayı haciz tedbiri koyabilir mi? Bu mobinğ değil mi? Ne yapmalıyım. 2-) Aynı avukatın babasına ait otellerde 10 yıl çalıştım Vakıfbank kredi kartı borcum maaş haczi yolu ile kapandı 2015 Ocak ayında bitti Haziran ayı maaşımdan avukat hanım 764 tl daha kestirdi rızası dışında ve imzam olmadan maaşımdan kesilip Vakıfbank avukat hesabına havale edildi bu parayı geri nasıl alabilirim? 3-) şuan kesilen borç miktarın 7800 tl faiz ile 13000 tl üzerinden kesiyor avukat hanım bana çok yüksek geldi bimerden maliye Bakanlığına başbakanlığa bankacılık denetleme kuruluna şikayette bulundum bu resmi tefecileri başka nereye şikayet edebilirim teşekkürler… Özellikle 1. sorum acil reddi miras yapmalımıyım??

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Öncelikle ben hukukçu değilim. Kesinlikle bir avukata danışmanızı öneririm. Ancak, reddi mirasa falan gerek yok. Tedbiri neye dayanarak koydurduğunu bilmiyorum. Bir ihtimal belki mal kaçırma olarak koydurmuştur. Bence siz kesinlikle kendinize iyi bir avukat bulmalısınız. Ayrıca, alacaklının avukatının da yasa veya etik dışı davrandığını düşünüyorsanız, yaşadığınız şehrin BAROsuna şikayet edebilirsiniz. Baro’ya kendiniz gidin, durumu izah edin, mağduriyetinizi anlatın, şikayetçi olun. Size ücretsiz avukatlık hizmeti bile verebilirler. Kolay gelsin.

 308. Can Balkan

  Merhaba,
  Muhtemelen banka ile imzaladığınız sözleşmede aşağıdakine benzer bir madde mevcut. Bu durumda yapabileceğiniz hiçbir şey yok maalesef.

  Bankamız ile imzalamış olduğunuz Bireysel Ürün ve Hizmet Paketi Sözleşmesi’nin “Bankanın Rehin, Takas ve Mahsup Hakkı” başlığı altında yer alan maddesinde Müşterinin, kefilin Bankaya karşı sözleşmeden ve/veya herhangi bir sebepten doğmuş ve doğacak her türlü borçlarının teminatını teşkil etmek üzere, Bankanın bütün Şubelerinde mevcut olan veya olabilecek vadesi gelmiş ya da gelecek her tür para cinsinden mevduat hesapları, doğmuş/doğacak her türlü hak ve alacakları üzerinde Bankanın rehin ve hapis hakkı olduğu, bütün hesaplarının ve alacaklarının Bankaya rehnedilmiş olduğu, bunların veya bedellerinin Bankaca mahsup edileceğini kayıtsız şartsız kabul ettiğinize dair düzenleme yer almaktadır.

 309. bayram

  slm boşanmamdan dolayı icra dairesine ilamlı icra takibim bulunmakdadır.suanda bankadan kredi çekmeyi düşünüyorum.eger bankadan kredi çekersem kredi hesabıma geçince cekdigim kredige icra dairesi bloke yada el koyar mı.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yüksek ihtimal hesaplarınızda bloke vardır. Kredi çekerseniz, para hesaba düşer düşmez bloke konulacaktır. Denemek için bu hesaba bir 100 lira atın isterseniz.

 310. Kamil Cengiz

  Can bey bizlere yol gösterici yorumlariniz için teşekkür ederim. Şirket ortağı ve müdürüydüm 2008 yılında kapatmak zorunda kaldım.Ssk ve vergi borçlarımı ödeyemedim.57 yaşındayım 3 yıldır emekli maaşı almakta olduğum maaşıma 23 ocak 2018 de Sgk tarafıdan tamamına bloke kondu başka gelirim de yok.
  1-Sgk emekli maaşıma bloke koyabilirmi,bloke koyamazsa itiraz sürem
  varmı ne kadar(Sgk izmir şb yaşadığım yer şehir dışı bulunduğum yerden itiraz yapılır mı),koyabilirse tamamına koyabilirmi?
  2-Her ay aynı stres yaşanır mı

  • Can Balkan

   Merhaba,
   5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, SSK emeklilerinin aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz konulamaz. Sizin durumunuzda SGK’nın bir alacağı mevcut olduğu için süreç nasıl işliyor bilemiyorum. Lakin en doğru bilgiyi en yakınınızdaki bir SGK müdürlüğüne başvurarak alabilirsiniz. Eğer bir yöntemi varsa yardımcı olacaklardır diye tahmin ediyorum.

 311. Ömer

  Merhaba Can Bey;memurum, maaş aldığım bankadan kredi kullandım otomatik ödemede olduğundan para yattığı anda çekiyorlar iki ay banka paramı çekmeden havale yaparak kullandım. Banka hesaba müdahale etmeme izin vermiyor ve son iki aydır sadece 30 Tl kullana bildim. azami ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum. Hacize de düşemiyorum. hacize düşme durumum nasıl olur ya da bankanın hesabımı pasif hale getirip tüm maaşımı kullanması yasal mı?
  İlginiz için teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Muhtemelen banka ile imzaladığınız sözleşmede aşağıdakine benzer bir madde mevcut. Bu durumda yapabileceğiniz hiçbir şey yok maalesef. Ya başka bir bankadan kredi çekip, maaş bankanızdaki kredinizi kapatacaksınız ya da bu durum kredi ödemeleriniz bitene kadar devam edecek.

   Bankamız ile imzalamış olduğunuz Bireysel Ürün ve Hizmet Paketi Sözleşmesi’nin “Bankanın Rehin, Takas ve Mahsup Hakkı” başlığı altında yer alan maddesinde Müşterinin, kefilin Bankaya karşı sözleşmeden ve/veya herhangi bir sebepten doğmuş ve doğacak her türlü borçlarının teminatını teşkil etmek üzere, Bankanın bütün Şubelerinde mevcut olan veya olabilecek vadesi gelmiş ya da gelecek her tür para cinsinden mevduat hesapları, doğmuş/doğacak her türlü hak ve alacakları üzerinde Bankanın rehin ve hapis hakkı olduğu, bütün hesaplarının ve alacaklarının Bankaya rehnedilmiş olduğu, bunların veya bedellerinin Bankaca mahsup edileceğini kayıtsız şartsız kabul ettiğinize dair düzenleme yer almaktadır.

 312. gökhan

  Merhabalar Can Bey,Vakıfbank a kredi borcum var fakat faizleri ile birlikte şu an ödeyemeyeceğim bir durumda,daha önce A şubesinden(vakıfbank) maaş hesabı açtırdım fakat işim olmadı ve çalışamadım yani maaşım A şubesi hesabıma hiç yatmadı,tjk dan satmış olduğum yarış atımdan yetiştiricilk primi kazancım oldu ve A şu besinin hesap nosunu verdim oraya kazancım yattı yaklaşık 16 gün sonra bankomat kartım gelince gittim baktım ve parayı çektim hiç sorun yaşamadım,fakat ben 4/5 ay sonra dalgınlık la A şubesinden aldığım bankomat kartı ile borçlu olduğum B şubesinin(vakıfbank) atm sinden hesabıma 400 tl para yatırdım ve paraya hemen bloke koyuldu,internet şubesinden baktım A şubesindeki hesabım da blokeli görünüyor,bir müddet sonra A şubesinde ki hesabıma 613 tl yetiştiricilik piriminden para girişi olmuş ve 613 tl yede bloke koyulmuş ,ben de başka bir C şubesinden(vakıfbank) maaş hesabı açtırdım,kuruma bu hesabı kullandığımı belirten bir dilekçe yolladım,bugünlerde tekrar bir para girişi olacak, banka bunu hemen görüp bloke koyabilir mi? Bu konuda bir bilginiz var ise bilgi paylaşımlarınızı rica ediyorum,Saygılarımla.

  • Can Balkan

   Gökhan Bey,
   Çalıştığınız kurumdan ziyade, bankanın bu hesabı kendi sistemlerinde “maaş hesabı” olarak tanımlamaları gerekmektedir. İlave olarak sadece hesabın maaş hesabı olarak tanımlanması yetmez, buraya yatan paranın hacizden muaf olması için “ücret kazancı” olması gerekmektedir. Ayrıca, alacaklı olan kurumun hesabına doğrudan para yatırılacağı için bloke işlemi devam edecektir diye tahmin ediyorum. Muhtemelen imzaladığınız sözleşmede bunu destekleyen maddeler mevcuttur.

   • gökhan

    Merhabalar Can Bey,
    Cevabınız için teşekkürler,bende riske girmeden başka bir çözüm buldum,

 313. zafer YILDIRIM

  Sayın Can BALKAN;Ben Resmi Kurumda mühendis olarak görev yapmaktayım.30.10.2017 tarihinde ziraat bankasından bir arkadaş yem kredisi çekti krediye karşılık 1 ev ve 1 arsa ipotek gösterdi ve kefil olarak bizde imza attık.Buna istinaden yasal takip süresi 90 gün olmadan 15.01.2018 tarihinde kefillerin maaşına bloke kondu.Kaymakama ve banka yetkililerine defalarca söylememize rağmen bloke devam etmektedir.BDDK ya şikayetimizi bildirdik.BDDK nın kararları bağlayıcı olmazsa ne yapabiliriz.Bankalar Hukuk falan tanımaz olmuş .bu sıkıntıdan kurtulmamız için yardım edin. lütfen arkadaşım ve şahsım zor durumdayız.

  • Can Balkan

   Merhaba Zafer Bey,
   İmza attığınız sözleşmeyi de yanınıza alarak bir avukata danışmanız daha iyi olacaktır. Sözleşme detaylarınızı bilmiyorum. Aşağıda Ziraat Bankası’nın bireysel sözleşmesinden kefalet ve rehin ilgili kısmı buldum. Rehine ilişkin maddede Kefillere hiç atıf bulunmuyor. Bu maddeye göre tahsilat tamamen müşteri hesaplarından yapılmalı. Kefaletin açıklandığı madde ise tüm borçtan kefili sorumlu tutuyor. Avukatın yorumlaması gerekmekte. BDDK ile vakit kaybetmeyin. Doğrudan bir avukata başvurun.

   MADDE – 9) BANKANIN REHİN, TAKAS, MAHSUP VE HAPİS HAKKI
   Müşteri, Banka’ya karşı işbu sözleşmeden kaynaklanan borçlarının tahsilatını sağlamak üzere Banka’nın, Türk Borçlar Kanunu’nda düzenlenen takas ve mahsup hükümleri kapsamında, nezdindeki vadeli/vadesiz mevduat hesaplarında ve yatırım hesaplarında bulunan tutarlar ile lehlerine gelen havalelerden tahsilat yapmaya yetkili olduğunu kabul ve taahhüt eder. Kredinin Müşterinin SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur vb.’den aldığı emekli maaşı dikkate alınarak tahsis edilmesi/kullandırılması halinde Müşteri taksit tutarının, emekli maaşının takas/mahsup suretiyle tahsiline muvafakat ettiğini kabul ve taahhüt eder.


   MADDE – 10.1) KEFİL
   Kefil/Kefiller;
   Müşterinin işbu sözleşmeden ötürü borçlandığı ve borçlanacağı tutardan aşağıda imza bölümünde belirtilen miktara kadar kefil olarak sorumlu olduklarını, kefalet miktarlarına; bu kredi hesabına sözleşmeye binaen uygulanan süreye bağlı olmaksızın akdi faiz, gecikme/temerrüt faizi, BSMV, ilgili ücret ve masraflar ile bunlara ilişkin vergi, resim, harç ve fonların dahil olacağını ve sorumluluklarının tüm bu hususları kapsayacağını, Müşteri ve Kefil/Kefiller işbu kefalet sözleşmesinin, kurulmasından başlayarak on yıl süreyle geçerli olduğunu, beyan ve taahhüt eder/ederler.

   İşbu sözleşme kapsamındaki müşterinin edimlerine karşılık olarak tesis edilen şahsi teminatlar adi kefalet hükmündedir.

 314. Tülay

  Merhaba 2009 yılından 3 bankaya kredi kartı borcum vardı icraya gelenler de oldu e devlette adıma hiçbir icra davası görünmüyor farklı bir dava vardı o görünüyor yeni işe başladım yarın yapı krediye maaş hesabı actirmam gerekiyor maaşı almam için acaba icra davası olmamasına rağmen yine de bloke konur mu maaşa

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Muhtemelen borçlarınız Varlık Yönetim şirketlerine devrolmuştur. İlk aydan maaşınıza bloke gelmese de bu şirketler SGK girişinizi gördükten sonra harekete geçebilirler. Ya size ulaşarak borcunuzu kapatmanızı talep ederler, ya işvereninize giderek tahsilat yolunu seçerler ya da hesaplarınıza bloke koydururlar.

 315. Brck

  Merhabalar ben maaşımı garantiden alıyorum ama baska bankadan maaşım hacizli ve sırada bekleyen 3banka daha var ve bunlardan biride maaş müşterisi oldugum garanti. Eve zaten haciz memurları geldi garantiden ama herhangi bişi olmadı tabi oda borcunu tahsil etmek istiyor bian önce. Evde işlerine gelir haczedilir bişi yok zaten. Ama maaşım 7aydur gibi süredir haciZli ve garantide bu 4aydır kalan 4/3kısmada bloke koyuyor. Borcunuda kullanmıyor ole hesapta blokeli birikiyor para. Ne yapmam gerekiyor blokenin kalkması ve bloke olmamsi için..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Şu durumda maaşınız Garanti’nin elinden geçtiği için bloke koymaya devam edecektir. Lakin borcunuza tahsilat yapmayıp, parayı bloke bir şekilde biriktirmesi de ilginçmiş. Biriken para borcunuzun toplamına ulaştığında, Garanti Bankası’na muvafakatname verip, borcun ilgili hesaptan tahsil edilip, mahsuplaşmak istediğinizi belirtin. Muhtemelen kabul edeceklerdir. Bundan başka yapabileceğiniz bir şey yok gibi. Dilerseniz bir avukata danışabilirsiniz.

 316. burhan

  merhaba can bey,benim konum biraz farklı ben maaşımı denizbank tan alıyorum.saglık sebeblerimden dolayı iş yerinde çalışamıyorum.patronum bana tazminat vermeyeceğini söyledi .ama beni anlaşma yoluyla işsizlik maaşından yararlandıracagını da söyledi.böylelikle bana tazminatı yatırıp geri çektirerek elimden alacakmış ben bu parayı çekip vermesem hesabıma bloke koyabilir mi?teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hiç bir şey yapamaz. Tazminat sizin yasal hakkınız. Patrona şimdilik “he he” diyin, parayı yatırdıktan sonra da üzerine gelirse kendisini Alo 170 Sosyal Güvenlik İhbar Hattı’na şikayet edeceğinizi söyleyin.

 317. Eren

  İyi günler benim öğrenim kredi borcumdan dolayı antakya vergi daire si maşıma e haciz koymuş acaba maaş hesabım bu banka vergi dairesi ile görüşün diyor maaşm yatınca 1/4 kesilecek net bi bilgi verirmisiniz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer yanılmıyorum e-haciz gelmişse, maaşınızın tamamına bloke konur. Yani hesabınız komple dondurulur. Siz borcunuzun bulunduğu vergi dairesine giderek, ilgili hesabın maaşı hesabı olduğunu ve blokenin kaldırılmasını taep edin. Kendileri tahsilat için işvereninize haciz yazısını gönderebilir.

 318. Eren

  Mrb can bey banka müşteri hizmetleri bana dediki sizin yorumumuzdan sonra aradım 1/4kesilir onuda içerden alırsınız atm alamsınız diyor? Kafam çok karışık

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Gerçekten ben de anlamadım. Ben ATM’den para çekebileceğinizi düşünüyorum ama e-haciz maaşınızın tamamına mı gelir çeyreğine mi bilmiyorum.

 319. Mustafa arslan

  Maaş hesap ona gelen eft yı banka el koyabilirmi saten maaşımın 4/1i haciz yoluyla alıyor

  • Can Balkan

   Evet koyabilir. 1/4 kesinti yalnıza ücret ödemelerini kapsıyor. Ücret dışı ödemelerde banka bütün tutara bloke uygulayabilir.

 320. Yunus Emre

  Mrb çoğu okuyucu ve sizin yorumunuzu okudum kanun nasıl işleyiş nasıl anlam verememekle beraber ben de bi mücadele girmeye baslayacagim maaş aldığım.bankadan 2 adet başka bankadan 3 adet kredi var k kartı var maaş aldığım bankadan kredileri hepsini internet bankacılığında çeldim neyi onayladım bilmiyorum maaşım 2000 tl.ödemem 2600 oldu krediyle kredi kapattım keske en başdan düşeydim icraya ne bu kadar borç olurdu nede piskolojik bi durum gelelim mesele me maaş aldigim banka 2 aydır esnek hesap yüzünden para alandım tam bitti bi baksın k kartına çekmiş bende aradım bankayı o ona o başkasına derken bi muhattap buldum dediki biz alırız ben kibarlığı bırakıp biraz sert.konuşmaya başlayınca sizi şikayet edecem otomatik ödemem yok habersiz alamazsınız dedim 4 gün sonra avans yatacak o güne kadar çözmem lazim yoksa insan nin aklına başka başka şeyler gelmiyor.deyil yarin arayın ben size bilgi veririm dedi simdi bunlar buz kesitiz derse hızlı olarak çözüm tüketici mahkemesini okur yoksa bddk olur sizce bide yapilabiliyorum diye.kızıyor ödeyemeyecek.şeyi niye yapılandırmayı boşa faiz zaten ne geldiyse icra korkusundan geldi basimiza

 321. Hüseyin Akıl

  Hayırlı günler Vakıfbank dan maaş hesabım var maaş alıyorum 5 yıldır maaşımdaki icra kesintim var ve devam ediyor ayrıca eşimle biraz sorun yaşadım oda tedbir nafakası icraya koydu hem icra kesiliyor hem nafaka icra ile maaşımdan kesiliyor hemde Vakıfbank Kalan maaşımın 1/4 üne bloke koydu ben çok perişan oldum Allah Rızası için bana yardım edin

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Durumunuzu anlıyorum ancak şu aşamada maaşınızdan yapılan kesintilerin hepsinin yasal zemini mevcut. Yapabileceğiniz pek bir şey yok. Dierseniz durumu bir avukata danışın.

 322. mehmet dündar

  kolay gelsin vakıf bank maaş hesabımda baska bir bankada icra var maasımın 4.1 kesiliyor ama vakıf bank hesaba bloke atıp paranın belirli bir kısmını cekiyor şikeyet ettiğimde de bana Banka’nın Rehin, Takas ve Mahsup Hakkı” diye sozleşme imzalamısnız ama tamamda içram var hakkı varmı içralık maaştan kesmeye

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet, sözleşmeyi imzalayarak buna musaade etmişiniz maalesef.

 323. ahmet özbek

  maaşımda 4/1 haciz kesintisi var maaş aldığım banka ya da borçluyum icrada 3.sırada ancak maaşım yattı ve yasal takip ücreti adı altında bir kısmına el koydu nasıl bir yol izleyebilirim.

  • Can Balkan

   Bankanıza itirazda bulunabilirsiniz ancak netice almanız zor. Muhtemelen imzaladığınız sözleşmede, bankanın gerektiğinde hesabınızdan para alabilmesine olanka verdiniz.

 324. Berna bal

  Merhaba Can Bey,
  Eşimin maaşında şu an banka borcumuzdan dolayı 1/4 icra var her ay düzenli kesiliyor.Bugünde maaş aldığı bankadan mesaj geldi vergi dairesi borcundan dolayı maaşa haciz koymuş.Benim öğrenmek istediğim 2 kesinti birden olabiliyor mu?Olamıyorsa nasıl bir yol izlememiz gerekiyor (hesabı maaş hesabı olarak gözüküyor bankada)

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İki kesinti genelde olmaz. İstisnalar mevcut. İlk olarak eğer borcunuz maaş bankasınaysa ve maaş bankası bu kesintiyi yapıyorsa, üzerine vergi dairesinin kesintisinin gelmesi de olası. Ancak, eğer doğrudan işveren tarafından maaşından kesilip icra dosyasına yatırılıyorsa ilave olarak bir de vergi dairesinin blokesi olmaz. Devlet alacaklarının önceliği olduğu için bu durumda vergi dairesi, işverenden bu kesintiyi talep etmek durumunda. İşverenden vergi dairesinin talebine bağlı olarak diğer borcunuza yaptığı ödemeyi durdurup vergi dairesine ödeme yapmaya başlamalı. Eşiniz blokeyi koyan vergi dairesine gidip durumu izah edip, bu şekilde bir yol izlemeyi talep etsin.

 325. yunus K

  Ahmet özbek kardeşim yazım sana.. Bankanla görüş öncesinde geri talep et öyle bir şey olamaz 3. sıradaysa hiç bir kesinti yapamaz git şikayet et ya da alırsın paranı her türlü. Miktar ne kadar bu arada.. Cunku takip masraflarını banka avukatları yapmak zorunda.

 326. TARIK SAĞLAM

  Merhaba Can bey, dayım yaklaşık 8 aydır cezaevinde; cezaevine girmeden bir ay önce emekli maaşı bağlanmıştı cezaevine girince maaş kartı ile maaşını çekip cezaevi hesabına yatırdım fakat sonra banka maaşına bloke kodu ve maaşını çekemedim. Dayımın tek gelir kaynağı emekli maaşı bu bloke neden konmuş olabilir yada blokeyi kaldırmak için ne yapmalıyız.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Dayınızın alacaklılarına bir muvafakatnamesi yoksa 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, SSK emeklilerinin aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz konulamaz. Yani, dayınız eğer muvafakatname vermemişse, SGK’ya borcu yoksa ve nafaka ödemiyorsa konulan bloke usulsüz demektir. Cezaevinden bu tip prosedürler nasıl ilerler bilmiyorum, mümkünse güvendiği birine bankacılık işlemleri için vekalet verebilir, banka ile takibi bu şekilde yapılır.

 327. İrem kın

  Öğrenim kredisi borcum yüzünden geçen ay maaş hesabıma bloke kondu. İş yerimden maaş hesabım olduğuna dair evrakla ilgili icra dairesine maaşımın 4te 1inin kesilmesini talep ettiğim dilekçe yazdım bloke konan ve içerde bulunan paranın tamamı çekilerek bir kaç gün sonra bloke kaldırıldı. Bu ay tekrar aynı hesaba aynı borç yüzünden tekrar bloke kondu icra dairesini aradığımda yapılandırma yapmadıkça böyle devam edeceği söylendi. Ancak yapılandırma için ilgili borcun 5te 1ini peşin vermeliymişim ve buna imkanım yok. Kiramı dahi yatıramadım mağdur bırakıldım nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Bence siz icra dairesinden ziyade bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek olayı çözmeye çalışın. Muhakkak bir yolu vardır. Yol gösterirler. Siz bizim söyleyeceklerimizi zaten yapmış ve sonuç alamamışınız. İlave olarak ne söylesek boş. Vergi dairesine gidin lütfen.

 328. Çetin

  Annem maaş hesabı arkaSını çektiği için emekli maaş hesabına bloke konmuş bu yasal mı

  • Can Balkan

   Maaş hesabı arkası ne bilmiyorum ama emekli maaş hesabına bloke konulamaz.

 329. kayhan

  Maaş aldığım banka’ nın kredi kartına borcum var ödeyemedim, banka haciz yazısı gönderdi bende taksitlendirin ödeyeyim dedim kabul etmediler 4 bin olan borcumun tamamını kapatmamı istiyorlar, kapatmazsam maaş aldığım hesabımın tamamına bloke koyacaklarını belirttiler buna haklarının olduğunu söylüyorlar tavsiyeniz nedir ?

  • Can Balkan

   Bloke hakları var. Yapılandırmayı tekrar talep edin. Olmaz ise maalesef borcunuzu kapatmaktan başka çareniz yok.

 330. Enes

  İyi günler benim 3 sene öncesinden borcum var haciz geldi ve yeni işe girdim maaş hesabı olarak açıldı biryere sordum ilk ay hesabından para almazlar sisteme sonra düşüyo geç alırlar dendi doğrumudur? Ve eğer kesilirse birşey yapabilirmiyiz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bloke yazıları bankalara daha önce iletildiyse ilk aydan da kesilir. Garantisi yok. Ama kesilmeme ihtimali de var. Kesinti olursa, ilgili icra müdürlüğüne ve bankaya itiraz dilekçesi yazın. Hesabın maaş hesabı olduğu ve bloke uygulanamayacağını belirtin. Alacaklı iş vereniniz aracılığıyla borcunu tahsil etmeli.

 331. caner

  mehabalar garanti bankasına olan kredi kartıı borcum yüzünden hacizlik oldum iş yerine haciz bildirimi geldi ve bir seneyi aşkındır düzenli olarak maaşımın 4/1i kesiliyordu garanti bankasının avukatı beni aradı ve ek ödeme yapıp yapamayacağımı sordu ödeme yapmadığım takdirde tekrar haciz kararı uygulayacağını söyledi bende yapamayacagımı zaten kesildiğini bildirdim bu ayki maaşımı hesabıma yatırdıklarında maaşımın yine 4/1i hacize kesilmiş ve ayriyeten garanti bankası hesabımdaki paranın 4 te birine bloke koydu sonra o blokeli miktarı kredi karyına hesaptan otamatik ödeme diye ödeme aldı bu durumda ben madur kaldım diğer ihtiyaçlarımı karşılayamaz oldum bankanın böyle bir hakkı varmı ve ben bu durumda ne yapmalıyım icra dairesine iyirazda bulunsam kredi kartına yatan blokeli paramı tekrar iade alabilirmiyim çok acil cevaplarsanız sevinirim teşekür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hali hazırda maaş bankanız Garanti Bankası ise ve hacizli kredi kartınızın sözleşmesinde Garanti Bankası’na Rehin, Takas ve Mahsup Hakkı tanımışsanız, banka hacze ek bloke koyabilir.

 332. Mehmet Ali

  Merhabalar Can Bey
  Maaş hesabım olan TEB bankasına maaşımın 4/1’inden fazla miktarda, çektiğim krdeinin taksidini ödüyorum.
  YapıKredi bankasına olan borcum icralık oldu.
  Bu kadar taksit öderken maaşıma haciz uygulanabilirmi?
  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef uygulanacaktır. Şu an ödediğiniz kredi canlı bir kredi ve borcunuzu ödeme yükümlülüğünüz mevcut. Takibe düşmüş olan krediniz için de maaşınızdan 1/4 oranın kesinti yapılacaktır.

 333. yusuf

  garanti bankası bana ihtarname göndermiş

  Konu: Bankamız ile olan ürün ve hizmet ilişkiniz sonlandırılacağı ve imzalamış olduğunuz sözleşmelerin tek taraflı olarak feshedildiği bildirimidir.

  sayın muhatap

  bankalar,tabi oldukları mevzuat gereğince nezlindeki tüm müşteri hesaplarını yasal düzenlemelere resmi otoritelerce belirlenmiş kurallara ve bankacılık teamüllerine ayrıkı olmayacak şekilde açılmasını ve kullanılmasını takip ve izlemekle sorumludur. Bu itibarla uymakla yükümlü olduğunuz tüm ulusal ve uluslararası düzenlemeler tahtında oluşturulan bankamız ve bağlı olduğunuz grubun politikaları kapmaısında gerekli gördüğümüz hal ve drumlarda müşterilimiz ile olan ürün ve hizmet ilişkileri sonlandırılabilmektedir.

  yukarıda izah ettiğimiz nedenlerle digital kanalları ( internet bankacılığı,mobil bankacıkılğı,ATM gibi ) dahil olmak üzere tarafınıza sunulan tüm ürün ve hizmet ilişkisinin sonlandırılması karar alınmıştır. Bu nedenle iş bu ihtarın bankamız kayıtlarına yer alan adresineze kayıtlı sisteminde mevcut adresinize gönderildiği tarihden itibaren 1 ay içerisinde muhatap tarafınız ile olan tüm ürün ve hizmet ilişkilerimiz sonlandırılmak istediğimizi bildiririz. bu işlemler nedeniyle herhangi bir zarara uğramamanızı teminen bankamız tarafından bilgilendirilmek ve rüün ve hizmetlerimizin sona ermesine yönelik gerekli tedbirleri almak üzere sizi en kısa süre içerisinde şubemize davet ediyoruz.

  yukarıda belirmiş olduğumuz süre içinde yasal bir takyidat olmaması halinde banmazı nezlinde bulunan hesaplarınızdaki tutarı çekebilir veya başka bir bankadaki hesabınıza türk lisarı cinsinden transfer edebilirsiniz. bankamızdan kullanmış olduğunuz krediniz varsa kredinin vadesinden önce edenmesi talep edilen durumlar hariç olmak üzere kredi ödemelerinizi yapabilmek için söz konusu hesabınız kredinizin vade sonuna kadar açık kalabilecektir. Ancak 1 aylük süre sonunda hezaplarına alacak kaydedilecek diğer işlemler ( para yatırma,havale,eft,swıft) kabul edilmeyecektir.

  BENİM SORUM ŞU 10 YILDIR MAAŞ HESABIM BU HAVALE GELMESİN EFT YAPMIYAYIM AMA İŞ VERENİM BENİM HESABIMA PARA YATIRABİLİR Mİ ( ÇÜNKÜ İŞ VERENLE SIKINTI YAŞAMK İSTEMİYORUM LÜTFEN BU KONU İLE İLGİLİ BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ

  • Can Balkan

   Banka sizinle hizmet ilişkisini sonlandırıyor. Bu bankadan ödeme alamazsınız. İş vereninize durumu usulünce izah edip, maaşınızı başka bir bankada sizin adınıza açılmış hesaba yatırmasını talep edin. Yapacak başka bir şey yok. İlave olarak Garanti’nin sizinle sözleşmesini sonlandırmasına neden olacak işlemleri, başka bankalar ile yapmayı denemeyin. Sonuç benzer olacaktır.

  • Mustafa

   Merhaba can bey yöneticisi olduğum A.Ş nin SGK, vergi banka kredisi ve şahıslara borcu var. İş yerim şuan faal değil ve borçlarımı ödeme imkanım Yok. Maaşlı bir işe başlayacağım maaş hesabım borçlu olmadığım bir banka olursa diğer borçlardan dolayı maaş hesabın bloke olur mu. Çalıştığım iş yerine maaşımdan kesinti için ödeme talimatı gelirse ödememe gibi bir durum olabilir mi ödemesi zorunlu mu?

   • Can Balkan

    Merhaba,
    Diğer alacaklı bankalar ve şahıslardan ziyade SGK tarafından bir bloke gelmesi olası. Umarım maaşınıza bloke gelmeden alacaklılar haciz cetvelindeki sıraya göre işvereninize gelirler. İşvereniniz bu durumda maaşınızın 1/4’ünü kesip ilgili icra dosyasına yatıracak. Ancak doğrudan maaşınıza bloke gelirse, ilgili icra müdürlüğüne ve banka şubesine itirazda bulunmanız gerekebilir. Borçlar bitene kadar bu tip sıkıntılar ile karşılaşmanız maalesef olası.

 334. Hicran

  Can Bey merhabalar,
  Benim iki sorum olacak;
  1) Benim 2 bankadan 4 adet icra dosyam bulunuyor Finansbank ve Akbank, Şu an çalıştığım firmada 10. ayımdayım ve 9 aydır Finansbank icra dosyalarından biri için maaşımın 1/4 ü haczen kesliyor. Çalıştığım firma 10 ay boyunca maaşımı İş bankasına yatırdığından herhangi bir sıkıntı yaşamadım, fakat bu ay itibari ile firma banka değiştirip Akbank ile çalışmaya karar verdi. Bu durumda maaşım Akbanka yattığı anda banka tarafından bloke edilmesi durumu var, yeni biir maaş hesabı açılsa bile. Bankayı aradım ve durumu belirtip bloke olup olmayacağını sordum onlarda bana enteresan bir cevap verdiler “maaşınızın haczedilen kısmından daha fazlası bloke edilemez, eğer bir sorun olursa ilgili banka şubesi ile görüşürsünüz”!!! maaşımı bloke ederler mi etmezler mi muallakta kaldım. Sizce?
  2. sorumsa haciz dosyalarının varlık yönetim şirketine devri ile alakalı. geçen ekim ayında benim 4 adet dosyamın tamamı tek bir varlık yönetim şirketine devredilmiş. Şirket Ekim ortasında beni aramaya başladı “borçlarınızın toplamı 9 bin tl dir gelin anlaşalım” laikin benim 4 dosyamın toplamı o sıralar 30 bin tl nin üstünde idi! İyi bir araştırma yapıp öyle dönmelerini söyledim Ekimden bu yana o miktar 9 bin oldu 18 bin oldu 15 e hallederiz oldu 27 oldu hala uğraşıyorlar. ama bu arada geçen ay başka birşey yaptılar. İcralı hali toplam 6600 tl olan iki adet Akbank dosyam için yeni bir icra dosyası açtılar tutarı da 9 990 tl!!! Önce bana yine bu dosya bütün borçlarınızı kapsıyo dediler şubat ayı sonuna kadar. şubat ayı sonunda bana icra bildirimi geldi baktım sadece 2 borcu kapsıyor üstelik e devletten kontrol ettiğimde hala o iki borç dosyasıda ayrı ayrı açık duruyor. yani şu 4 borcum 4 icra dosyam varken 5. bir icra dosyası açıp bana 10 bin tl daha kitleme çabasına girdiler. Hikaye burdada bitmiyor şimdi de diyorlar ki siz o iki dosyayı kapatınca bu 10 bin tl lik 3. dosya kendiliğinden kapanacaktır.
  yorumlarınızı bekliyorum ve ek olarak bu işlerden gerçekten anlayan bir avukat var ise bilgilerini gönderebilirseniz mail adresime çok sevinirim.
  İyi günler dilerim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1- Borçlarınız varlık yönetim şirketine devrolduğu için artık Akbank’a borçlu değilsiniz ve Akbank size bir yaptırım uygulamaz. Finansbank icrası kesildiği için de zaten maaşınızdan daha fazla kesinti olmaz. Rahat olun.

   2- Varlık şirketi 30 bin liralık borcunuzu muhtemelen 2 bin liraya satın aldı. Bunun üzerindeki her oran şirket için kar. Onun için hiç gaza gelip kapatma çabasına girmeyin – hele bahsettiğiniz gibi bir kilitleme çabası varsa… 10 bin liraya fit olacaklarına eminim. Üçüncü dosyanın neden açıldığı ile ilgili hiç bir fikrim yok. Masraf vs. adı altında sizi panikletme amaçlı açılmış olabilir. Avukat tavsiyesi veremiyorum ama pek tabi danışmanızda fayda var. Bir de ödeme gücünüz olmadan, hiç muhatab olmamanızı tavsiye ederim. Ararlarsa da durumum yok deyip geçin. Kapatacak durumunuz olursa da çatır çatır pazarlık yapın.

 335. hurriyet

  merhabalar emekliyim
  2 bankaya kredi kartı borcum var.
  maaşım yetmediği için iş buldum sigorta yapmak zorundayız dediler.
  bu şirketten alacağım ikinci maaşımın tamamı icradan kesilirmi.yada kesinti ne kadar olur.
  tek çarem sigortasız iş gibi görünüyor.
  ilginiz için teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Emin olamamakla birlikte büyük bir ihtimalle maaşınızın 1/4’üne icra gelir. Sigortasız çalışmayın. Bunun yerine borçlu olduğunuz bankalar ile yapılandırma yapmayın deneyin. Bir yolu muhakkak vardır.

 336. hurriyet

  teşekkür ederim can bey bankalarla anlaşma yolu gidemedim kızım üniversite kazandı diğer kızım sağlık meslek lisesinde okuyor ev geri ödemem var para yetmediği için işe giriyorum eve haciz uyguladılar bende meskeniyet iddası ile dava açtım anlaşma olmadı yani.
  meskeniyet davası devam ederken maaşıma haciz gelirmi peki.

  • Can Balkan

   Hassas konular. Yanlış bir yönlendirme yapmak istemem. Bir avukata danışmanızda fayda var.

 337. hurriyet

  valla avukattan daha bilgili oldum netten her türlü bilgiyi bulup 5 10 yerden karşılaştırıp doğru olduğuna inandığım yoldan gidiyorum
  şunu doğru yapmışım eve haciz 103 davetiyesi geldimi 3 gün içinde icra hukuk hakimliğine konusu meskeniyet iddası ile ( şikayet ) icra memur muamelisi diye dava dosyası açtım aynısını avukatta yapacatı.
  zaten avukata verecek paramda kalmıyor.
  ilginize tşk.ler

 338. tarık semerci

  icradan 2013de satılan aracının trafik cezaları ve yıllar önce ortak olduğum sonradan ayrıldığım sirketin sgk borcundan dolayı üzerinde cok sayıda icra olan maas hesabima e haciz ile bloke konmuş blokeri kaldırmak icin napmam lazim banka maaş hesabıdır yazısı vermek isteniyor 5yil once icradan satılan aracın trafik borçlarının satış bedelinden ilk düşmesi gerekmezmiydi

  • Can Balkan

   Devlet alacaklarının önceliği var. İlgili İcra Müdürlüklerine, maaşınız üzerindeki blokenin kaldırılması için dilekçe verebilirsiniz.

 339. Ahmet

  merhabalar Can bey, üzerimde sırada olan 4 icra dosyası var biri işlemde 1/4’ü 2 yıldır kesiliyor.maaş bankam vakıfbank ve bu bankada da icra dosyam var. icrası devam eden bankam işbankası.geçtiğimiz ay vakıfbank tan maaşıma ekstra 1/4 daha bloke konuldu ve kesildi.kesintiyi yapan İstanbuldaki şube aynı zamanda benim krediyi kullandığım şube ve ben maaşımı muğladaki şubemden alıyorum.konuyla ilgili avukata danıştım ve usulsüz olduğunu öğrendikten sonra dilekçe yazdım.dilekçeme yanıt olarak tabi bu yanıtı müşteri hizmetlerini arayarak öğrendim-13.Yargıtay H.D 06.02.2013 tarihli 12/24916 nolu karar-istinaden kesintinin yapıldığı söylendi .bu arada memurum.internetten ve görüştüğüm avukattan bildiğim kadarıyla kesinti harici benim onayım olmadan farklı bir kesinti yapılamayacağıydı.bu konuda ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Yargıtay 13. Hukuk Dairesi Esas : 2012/24916 Karar : 2013/2571 Tarih : 06.02.2013

   Mahkemece, davacının maaşının tamamına yakın bir miktarının bloke edilerek kredi kartı borçları için takas mahsup uygulamasının 4077 SY’nın 6 ncı maddesi haksız şart ile ilgili hükmü bertaraf etmek için yapılan bir uygulama olduğu gerekçesiyle davanın kabulüne karar verilmiş; hüküm, davalı banka tarafından TEMYİZ EDİLMİŞTİR.

   Taraflar arasında imzalanan kredi sözleşmesiyle davacının davalı bankadan kullandığı kredinin teminatı olarak sözleşmenin 9 uncu maddesiyle banka nezdinde bulunan tüm alacakları, mevduat ve bloke hesapları üzerinde hapis, mahsup ve takas etme yetkisini davalı bankaya VERDİĞİ AÇIKTIR. Banka bu yetkiyi davacının borcunu sözleşme şartlarına uygun olarak ödemediği TAKDİRDE KULLANACAKTIR.

   Vakıfbank ile imzaladığınız sözleşmede bankaya mahsup yetkisi vermiş durumdasınız. Yargıtay da sözleşmede, takas, mahsup, hapis konusunda yetki taşıyan maddelerin haksız şart olmadığına karar vererek, bloke konulabileceğine karar vermiş. Ben hukukçu değilim lakin Vakıfbank istersen bütün maaşınıza dahi el koyabilir. Ama sorumlu davranmış. Yine de avukat ile bir itirazda bulunabilirsiniz ancak nafile görünüyor. Karar sizlerin yine de…

 340. Mehmet

  Merhabalar can bey. öncelikle aydınlatmalarınız için tüm takipçileriniz adına teşekkür ederim.
  Maaş hesabıma bloke konuldu, ben kocaelide yaşıyorum ve istanbul anadolu icradan bloke konuluyor.
  1- bankaya gittiğimde hesaba yatırılan maaş miktarına değil diğer giren para miktarına bloke konulduğu ve bunun yasal olduğu söylendi. yani maaş hesabıma yatan maaş dışındaki tüm girdilere bloke konulabiliyormuş doğru mu?
  2- dava dosyasına e-devletten baktığımda, dosya açılış tarihi 24.02.2017 görünüyor bugün 16.03.2018 tarihindeyiz. zaman aşımı için itiraz edip blokeyi kaldırtabilirmiyiz?
  3- zaman aşımı için itiraz edemiyorsak maaş hesabı olduğu için itiraz edebilirmiyiz?
  4- itiraz için işyerinden izin alıp kocaeliden istanbula gitmem çok çok zor bu itirazı kargo yada posta yoluyla yapabilirmiyiz veya daha farklı ne gibi yollarla itiraz edebiliriz.
  bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1- Evet. Ücret dışı ödemelerin hepsine bloke konulabilir.
   2- Borçlarda zaman aşımı uygulanmaz diye biliyorum ama bunu bir avukata danışın.
   3- Maaş hesabı için itirazınızı yalnızca maaş ödemeleri için yapabilirsiniz. Maaş hesabınıza 100 bin lira miras parası yatmışsa, alacaklı buna haciz uygulatabilir. Bunun önünde bir engel yok.
   4- Sanırım ilinizdeki İcra Müdürlüklerinden birinin vasıtasıyla itirazda bulunabilirsiniz.

 341. Serdar

  Merhaba can bey bir sorum vardı aydınlatırsanız sevinirim maaşımdan 4/1 oranımda haciz bır banka adına kesiliyor merak ettiğim şu sırada bekleyen diğer ikinci ve üçüncü haciz dosyalarına çok fazla faiz işlermi yada ne bilim borcum 20000 tl iken sıra ona geldiğinde 2 3 katı olma şansı varmı bu faizin bir sınırı varmıdır cevaplarsanız sevinirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Elbette faiz işliyor. İlk dosyanız ne zaman biter bilmiyorum ama bu faiz seviyeleri ile ortalama 5 yıl içinde borcun iki katına çıkması muhtemel.

 342. Kamuran

  Merhaba yardimci olursaniz minnettar kalacagim icra dairesinden maas hesabima bloke konmus maasim yattiginda parami cekebilirmiyim ne yapmam gerekiyor

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İcra müdürlüğüne başvurarak ilgili hesabın maaş hesabınız olduğunu ve blokenin kaldırılmasını talep edin. Eğer bloke kalkmazsa maaşınızı almanız mümkün değil.

 343. Oktay

  2003 de kullanmadığım hesabıma bloke konulmuş işe girdim iş yeride o bankayla çalışıyordu hesabı mı ilşkilendirdim fakat bloke Kalkmadı hesap daha önceki hesap diye kaldıramazmıyım bilokey yeni hesap açtım eski hesaba dilekce versem maaş hesabı diye bloke kalkarmı tşkler

  • Can Balkan

   Nereye borcunuz olduğunu ve blokeyi kimin koydurduğunu bilmiyorum ancak söz gelimi İcra Dairesi koydurmuş ise ilgili icra müdürlüğüne başvurarak ilgili hesabın maaş hesabı olduğunu ve blokenin kaldırılması gerektiğini talep edin. Aynı şekilde bankanıza da başvuru yapın. Alaacklının işvereninizden tahsilat yapması gerekir. Hesabın ne zaman açıldığı önemli değil. Şu anki statüsü önemli. Şu an o hesap, maaş hesabı olarak tanımlı.

 344. HASAN

  Ben devlet memuruyum şuanda maaşımda başka bir bankadan haciz ile kesinti yapılıyor aynı zamanda maaş aldığım banka oln vakıfbankta maaşıma kısmi bloke koymuş yapabilirmi müşteri hizmetleri ve şubeyle götültüğümde böyle bir haklarının olduğunu söylediler varmı böyle bir hakları acaba

  • Can Balkan

   Evet, böyle bir hakları var. İmzaladığınız kredi sözleşmesinin rehin, takas maddeleriyle bankaya doğrudan tahsilat hakkı tanımış durumdasınız.

 345. Volkan Kılıç

  Merhaba Maasimda.4/10raninda.icra kesintisi mevcut.Alışveriş yaptığım.özel.bir mağaza tarafında 13.10.2017 tarihinde.hacizli olan maaş hesabına.Maas diisnda başka biri tarafından yatırılan 1500tlye bloke.koymuş.6 ay gecmesine ragmen.hala.blokede gorunuyorborclu oldugum.kuruluş cekmemis parayı.ben.tekrardan bu parayı alma sansim.varmı.yardımcı.olursanız.çok.sevinirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Borcunuz bitip, bloke kalktığında alabilirsiniz.

 346. Şevket

  Merhaba, şuan asgari ücretle çalışmaktayım. Maaşımda 1/4 oranında türktelekom borcundan dolayı haciz işlemi mevcut ancak maaş hesabıma maliye tarafından e-haciz işlemi yapılmış. İşyerimden çalıştığıma dair belge aldım, bankadan hesabın maaş hesabına ait olduğuna dair belge aldım, ve yine işyerimden ilgili vergi dairesine başlıklı ‘… tc numaralı kişi çalışanımızdır ve şuan maaşında haciz vardır. vergi dairenizin talebte bulunursa maaşına haciz işlemi sıraya koyulacaktır..’ gibi bir dilekçe yazdırdım.
  ama tüm bunlara rağmen vergi dairesi e-haczi kaldırmıyor para istiyor. zaten son param hesaptaydı ve hacizli. nasıl bir yol izlemem gerek, çok zor durumdayım?

  • Can Balkan

   Şevket Bey merhaba,
   İtirazlarınızda haklısınız ancak görünen o ki Vergi Dairesi haczi kaldırmış değil. Dilerseniz konuyu yargıya taşıyın. Yargıtay 19. Hukuk Dairesi’ni 2001/6166 ve 2004/8111 sayılı kararlarında Haciz Sırasının Kesin Haciz Tarihlerine Göre Belirleneceği yönünde karar almıştır. Hükme göre maaş ve ücret üzerinde birden fazla haciz varsa bunlar sıraya konulur ve sırada önde olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemez.
   Ben hukukçu değilim, lakin daha önce alınan kararlardan anladığım kadarıyla işleminiz hukuksuz görünüyor. Bir avukata danışmanızda fayda var.

 347. ihsan dasdemir

  Merhaba. Benim gecmiste mudurlugunu yaptigim bi sirket vardi sirket iflas etti ve kapatti ama hala mudur olarak gorunuyorum ve benim maas hesabima vergi dairesi bloke koymus bugun itibari ile. Yardimlarinizi rica ediyorumm.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlgili vergi alacağında sorumluluğunuzun olmadığını düşünüyorsanız öncelikle vergi dairesine itirazınızı yapın, sorun çözülmez ise bir avukata danışarak konuyu yargıya taşıyın.

 348. Hüma

  Merhabalar iş yeri açmak için kredi çekmiştim iş yerimi kapatmak zorunda kaldım sağlık problemlerimden dolayı özel eğitimde öğretmenlik yapıyorum maaş hesabıma bloke koyuldu şu anda telefonla hesabıma baktığım zaman 50 tl kadar faiz kesintileri yapıldığı gözüküyor ve kalan maaşım gözüküyor atm den çekmeye gittiğimde kalan maaş gözükmüyor esnek hesabın eksisi gözüküyor bu durumda maaşımı çekemiyorum mağdur durumdayım müşteri hizmetlerini aradım yapılandırma için ama taksitler daha da arttı yapılandırmada yaptıramadım tek maaş ile geçinmeye çalışıyordum bebeğim var şimdi maaşımıda çekemiyorum ne yapacağım bilemiyorum hakkımda açılan dava,haciz vs. Yok yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anladığım kadarıyla kredi borcunuzu ödemediğiniz için maaşınıza bloke konulmuş. Burada iki farklı durum söz konusu olabilir:
   1- Kredi aldığınız banka şu anki maaş bankanız ise maaşınıza bloke koyabilir ve maalesef sizin yapacağınız birşey yok. İmzaladığınız sözleşmede bankaya bu hakkı tanımış durumdasınız. (Hakkınızda icra, takip, vs. olmadan bloke konuluyorsa, anladığım kadarıyla maaş bankanız ile kredi çektiğiniz banka aynı.)
   2- Kredi bankanız ile maaş bankanız farklı ise maaş bankanıza hitaben bir dilekçe yazıp blokenin kaldırılmasını talep edin.

 349. Hüma

  Öncelikle yanıt verdiğiniz için teşekkürler. Evet maaş bankam fakat bütün maaşıma bloke koyma hakkı var mı acaba

  • Can Balkan

   Ödenmeyen kredi taksitlerini tahsil edene kadar hesabınıza yatan tutarlara el koyabilir. Banka ile imzaladığınız kredi sözleşmesinin “Bankanın Rehin, Takas ve Mahsup Hakkı” başlıklı maddesi ile bankaya bu hakkı siz taımış durumdasınız.

 350. Hüma

  Teşekkürler

 351. Devrim orhan

  Merhabalar
  Eşimin başka icra takibi yüzünden kredi kartına bloke konmuş icra müdürlüklerinin kredi kartına bloke koyma hakkı varımdır
  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İcra müdürlüğünün kredi kartına bloke uygulamasını ilk kez duyuyorum. Sanırım süreç şu şekilde gelişmiştir. İlgili İcra Müdürlüğü, bankalara yazı göndererek, eşinizin hesaplarına bloke talep etmiştir. Yazıyı alan banka da kredi kartına da bloke uygulamıştır. Yani, eşinizin ilerleyen zamanda ödeme güçlüğüne düşeceğini öngörerek, harcama limitini iptal etmiştir.

 352. Volkan

  Can Bey Merhabalar,

  İlgiyle tüm soruları yanıtlamışsınız, verdiğiniz destek ve bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim, güzel bir iş yapıyorsunuz.

  Benim durumum şu şekilde; annem vefat etti. 3 aylık olarak aldığı emekli maaşı vefatından 15 gün kadar öncesinde bankaya yattı. Vefatından sonra, SGK yatırdığı parayı geri istedi (3 aylık olarak yatan paranın, vefattan sonraki günlerine karşılık gelen tutarın SGK’ya iadesi) Annemin maaş hesabına biz varisler olarak hiç dokunmadık, fakat maaşının yattığı banka ek hesap ve kredi borcuna karşılık olarak paraya el koymuş ve SGK’ya iade etmemiş. SGK da şimdi bu parayı bizden talep ediyor. Banka bu hareketi ile vefat eden annemin borcunu SGK’dan tahsil etmiş olmuyor mu? Bu usulsüz bir durum değil midir? ne yapabiliriz?

  • Can Balkan

   Volkan Bey,
   Öncelikle başınız sağolsun. Konu epeyce çetrefilli. Hiç bir yanlış yönlendirme yapmak, ya da yanlış bir yorumda bulunup sizleri yanıltmak istemiyorum. Bir avuakata danışmanızda fayda var. Kolay gelsin.

 353. Mikail

  Mrb can bey benim sorunum maaşım da dörtte bir oranında zaten kesinti var fakat maas aldigim bankayada borcum var bu borçtan dolayı hesabima bloka koyabilirler mi koyarsalar tamamına mi bloka koyarlar kaldırma imkanım varmi cevap verirseniz sevinirim saolun

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş bankanıza olan borcunuzdan dolayı, banka taksit tutarı karşılığı maaşınıza bloke koyacaktır. Bunu da imzaladığınız sözleşmenin Rehin başlıklı maddesine istinaden yaapcaktır. Maaşınızdan hali hazırda kesinti yapılıyor olması, bu durumu değiştirmez. Çünkü maaş bankanıza olan borcunuz henüz takip aşamasında değildir. Banka hesabınızdan tahsilat yaparak, kredinin batmasını engelleyecektir.

 354. Ahmet ŞİRİN

  Can bey ziraat bankasında kredi kullandım fakat ödemelerimi yaparken vatani görevimi yapmak üzere Askere gittim asker olduğum için ödemelerim gecikti ve icra takibine düştüm ancak askeriyeden almış olduğum askerlik maaşıma banka tarafından bloka kondu banka ve avukatla yaptığım görüşmelerde hiç bir sonuç alamadım askerlik maaşımdan başka hiç bir gelirim olmadığını bankanın genel müdürlüğüne ve bankaya dilekçe göndermeme rağmen askeri maaşımdaki blokayı kaldırmadılar şu anda vatanı görevimi yapmaktayım askerlik maaşımdaki blokanın kaldırılması için yasal olarak ne yapmam gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim asker olduğum için çok zordurumdayım saygılarımla

  • Can Balkan

   Ahmet Bey,
   ANladığım kadarıyla krediniz de maaşınız da Ziraat Bankası’ndan. Maalesef bu gibi durumlarda banka sizinle imzalamış olduğu kredi sözleşmesinin “Bankanın Rehin, Takas ve Mahsup Hakkı” başlıklı maddesine istinaden, maaşınıza doğrudan el koyabiliyor.
   Bankaya gerekli başvuruları yapmış ve sonuç alamamış görünüyorsunuz. Borcunuz icralık olmuşsa İcra Müdürlüğü’ne itirazda bulunabilirsiniz.
   Hayırlı teskereler!

 355. Mehmet

  Slm iyi günler benim Finansbanktan icram var her ay maaşım 4 /1kesiliyor Vakıfbank maaş musterisiyim Vakıfbank kredi kartına borcum dan dolayı icra kağıdı geldi artı maaşı ma bloke konuldu yapılandırılır diyor avukat ne yapmam lzm acaba bu aydınlatır şansız sevinirim iyi calismalar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ödeyecek durumunuz yoksa kredi kartı borcunuzu yapılandırmanızı tavsiye ederim. Çünkü maalesef imzaladığınzı sözleşme ile bankaya blok hakkını siz vermiş durumdasınız. Yasal olarak yapabileceğiniz pek bir şey yok.

 356. mehmet

  kolay gelsın hocam benim 3 kişi şahıslara olan borcumdan dolayı icralılığım vakıf bank ta kredi ve kredi kartı borcum var askere gidecemde geldiğimde buyuk ihtimalle vakıf banka olan borçlarimda icraya gierecek ama vakıf bank maaşta içra varken onun icrası sıradayken oda kesinti yapabiliyormus lutfen yardımcı olurmusnuz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer Vakıfbank’tan maaş almıyorsanız ve şu an maaşınızda icra varsa, Vakıfbank sıraya girip beklemek zorunda. Aksi takdirde itiraz edersiniz ve maaş blokesi kalkar.

 357. Bayram

  Can bey merhaba ben kadrolu din görevlisiyim bazı nedenlerden dolayı bankalara borçlandım ve ödeyemedim icralık oldum maaşımın dörtte biri kesiliyor diğerleri sırada bekliyor sorum şu:bu durumdan dolayı memurluktan atılma korkusu yaşıyorum atılmam söz konusu olur mu yardımınızı bekliyorum saygılar sunarım

  • Can Balkan

   Bayram Hocam,
   Allah’a binlerce şükür ki din ve devlet işlerinin birbirinden ayrıldığı laik bir ülkede yaşıyoruz. Dolayısıyla sizin dünyevi işleriniz ile uhrevi işlerinize devlet dahi müdahil olamıyor. 657 sayılı kanun çerçevesinde yaptığınız eylemin hiç bir karşılığı bulunmamaktadır. Müsterih olunuz. Umarım en kısa sürede borçlarınızı kapatır, refaha erersiniz.

 358. Serdar

  merhaba can bey gerçekten insanları bu konuda aydınlatarak sorularına itinayla cevap vererek çok önemli bir iş yapıyorsunuz bu konuda size öncelikle çok teşekkür ederim size benimde nacizane bir sorum olacaktı benim 3 bankaya borcum var ve ödeme durumumda yok açıkcası yakında avukata düşeceğim bunlar garanti,finansbank,ve yapı kredi sorum şu ki ben maaşımı garanti bankasından alıyorum ben yapı kredi ve finansbank’ı avukata düşürsem ama maaş aldığım garanti bankasını düzenli ödüyorum kredisini ve kredi kartını onu ödemeye devam etsem diğer bankalar avukata düşse düzenli olarak ödemiş olduğum garanti bankası da benden kredinin toplamını ve kredi kartı borcunu tek seferde istermi diğer bankaları avukata düşürdüğüm için bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tüketici kredilerinde “geri çağırma” yoktur. Dolayısıyla, banka krediyi erken kapatmanızı talep edemez. Tkaitleri beklemek zorundadır. Ancak dilerse kredi kartınızı iptal edebilir veya limitini düşürebilir. Bu durumda da kredi kartı taksitlerinin günü geldiğinde ödeme yaparsınız, erken değil.

 359. Bayram

  Can bey cevabınız için çok teşekkür ederim Allah sizden razı olsun beni rahatlattınız iyi günler kolay gelsin

 360. Ahmet

  Merhabalar. Ziraat bankasi maas hesabima bloke koymuş. Maaşımin 1/4 u icra dairesine baska bir dosyaya odeme yapilmakta. Ziraat bankasina kredi karti borcum var. Ziraat Bankası bundan dolayi maaş hesabima bloke koymuş ve kaldirmiyor. Maaşım olduğu gibi duruyor. Bu yasal mi ne yapmam gerekiyor. Mahkemeye mi bassvursam defalarca bankayla gorusmeme rağmen kaldirmiyorlar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Banka ile imzalamış olduğunuz sözleşmenin “Bankanın Rehin, Takas ve Mahsup Hakkı” başlıklı maddesi ile bankaya karşı yükümlülüklerinizi yerine getirmediğiniz takdirde, bankanın hesaplarınıza rehin uygulama hakkını vermiş bulunuyorsunuz. Kredi kartı sözleşmenii kontrol edin. Banka da bu maddeye istinaden bloke koyabiliyor. İtiraz etseniz de maalesef değiştirebileceğiniz birşey yok.

 361. Ahmet

  Can bey
  1. mahkemeye basvuracaktim. Tem3l gecim hakki kisitlandigi icin. Maas hesabi ve tum maasima el koyarlarsa ben nasil gecinecegim. Zaten 1/4 u hacizli geri kalaninida banka bloke uygularsa ben gecimimi yapamaz ce dolayisiyla borçlarimi odeyemem.
  2. Bir sorumda simdi firma değişikliği yapiyorum. Yeni firma akbankla calisiyor onlarada borcum var. Ama destek varliga devrolmustu akbanktaki borcum. Akbankta maaş hesabima bloke koyabilir mi, yoksa destek varliga devrettiklerinden ben maasimi normal olarak alabilirmiyim. Simdiden teşekkürler

  • Can Balkan

   Ahmet Bey,
   1- Ben hukukçu değilim. Haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız, elbette mahkemeye başvurmanız gerekmektedir.
   2- Akbank’ın bloke koyacağını sanmıyorum. Bol şans.

 362. Ahmet

  Teşekkürler can bey

 363. Cahit Alp

  Iyi gunler ustad kolay gelsin, ben yeni bir ise baslayacagim. Fakat yeni calisacagim yerin herhangi bir bankayla anlasmasi yok. Maaslari calisanlarin banka hesaplarina yatiriyorlar. Benim de vergi ve sgk borclarindan dolayi ileride haciz ile karsilasma ihtimalim yuksek. Calisacagim kurumunda herhangi bir bankayla anlasmasi olmadigi icin maas hesabi da acamiyorum veya mevcut hesabimi maas hesabi olarak tanimlatamiyorum. Nasil bir yol izlemem gerekir

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İş yerinden yazı alarak hesabınızın bulunduğu bankaya başvurmayı denediniz mi? Ya da işvereninizin hesaplarının bulunduğu banka ile görüşerek maaş hesabı olarak tanımlı bir hesap açtırmayı deneyin. Maalesef başak önerebileceğim birşey yok.

 364. omer

  merhaba. ben yapikredi ve garantiden krdi, k.karti, esnek hesap borclarimi odeyemedim. avukat bugun itibariyle dosyamin ondan gittigini hacizlik oldugumu soyledi.simdi tsk da astegmen olarak ise baslayacagim. tsk her sehirde farkli banka ile çalışıyor. gidecegim sehir henuz bello degil. maasimin dortte biri cekilecektir muhtemelen ama ben maasimin tamamina bloke konmasindan ve bes kurussuz kalmaktan korkuyorum. boyle bir ihtimal var mi? olur da bloke koyarsa bu blokeyi nasil kaldirabilirim ve ne kadar surer blokenin kalkmasi? lutfen yardim edin?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Borçlu olduğunuz bankalardan birinden maaş alırsanız, hesabınızın tamamına bloke konulma ihtimali var. Bunun için de yapacağınız bir şey maalesef yok. Diğer bankalarda hesabınız açılırsa, dediğiniz gibi yalnızca dörtte biri kesilir.

 365. mehmet

  mrb. ben devlet memuruyum. şu an akbanktan maaş almaktayım o bankaya borcum yok.. fakat hali hazırda vakıfbank la icralıgım.. sıraya girecek diger bankalar da var..
  benim sorum şu, 2 yıl sonra maaş aldıgım banka bu borçlu oldugum bankalardan birine geçerse onlar da icralık durumda iken maaşın tamamına bloke koyabilirler mi? onlarla da avukatlık durumdayken..???

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Normal şartlarda haciz işlemleri başladıktan sonra, maaş aldığınız bankanın, oraya borçlu dahi olsanız bloke uygulamaması lazım. Ama görüyoruz ki aksine uygulamalar mevcut. Dolayısıyla temkinli olmanızda fayda var.

   • mehmet

    temkinli olarak ne yapılabilir efendim??

 366. Ahmet Yılmaz

  Merhaba,
  Benim birkaç bankaya uzun süredir borcum var. Ama hepsi borçlarımı varlık yönetim şirketlerine devretmişler. Şimdi yeni bir işe giriyorum ve bu yeni çalışacağım şirkette maaşlar benim borçlu olduğum bankalardan birine yatırılıyormuş. O bankada hesap açmamı istediler.
  Bir banka borcumu varlık yönetim şirketine devredince benim o bankaya borcum kalmıyor diye biliyorum. Bu durumda ilk maaşım bankaya yatınca banka iş verenime başvurup 1/4 haciz ister mi? Ya da banka ”nasıl olsa ben borcu varlık yönetim şirketine devrettim” deyip benim maaşıma hiç karışmaz mı?
  Bu durumda varlık yönetim şirketinin , araştırıp benim yeni işe girdiğimi öğrenip iş verenime başvurması mı gerekir?
  Yani kısacası bankalar varlık yönetim şirketine devrettikleri borçlarla uğraşırlar mı? Yoksa hiç karışmazlar mı? Ben hiç borcum olmayan bir bankaya hesap açtırmış gibi mi olurum.
  Sevgiler…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlgili borç varlık yönetim şirketine devrolduğu için bankanın tasarrufundan çıkmıştır. BU dakikadan sonra bankanın ilgileneceğini sanmıyorum. Varlık yönetim şirketi, borcun tahsilatı için haciz cetvelinde sırasını alıp, icra müdürlüğü aracılığıyla işvereninize gitmek zorunda. Aksi durumlarda itiraz hakkınız mevcut.

 367. Hakan ERTUĞRUL

  Sevgili Can Bey, yorumlarınızı beğenerek okuyorum. Sizin daha önceki yorumlarınızdan anladığım maaş hesabına kesinlikle hiçbir banka bloke koyamaz ve bloke koymak için işverene başvurmalı şeklinde idi. Fakat 25 nisandaki Ahmet isimli ve 30 nisandaki Ömer isimli arkadaşlara verdiğiniz cevaplarda, eğer borçlu olduğu bankaya maaş yatarsa bankanın hepsine bloke koyabileceğini söylüyorsunuz. İnanın kafam çok karıştı. Takipte borcum olan bankaya maaş yatarsa maaşın tamamına bloke konulabilir. Borcum olmayan bankaya maaş yatarsa sadece 1/4’üne bloke konulabilir. Doğru anlamışmıyım?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet, tek cümle ile ifade etmek gerekirse, borçlu olduğunuz bankadan maaş alıyorsanız, banka maaşınıza bloke koyabilir, maaşı diğer bankalardan alıyorsanız blokeye itiraz hakkınız mevcut. Esasında bu benim görüş değiştirmemden kaynaklı bir durum değil, okuyucularımızın düştüğü zor durumların çeşitlenmesinden kaynaklanmaktadır. Gördüğümüz kadarıyla, maaş bankaları müşterilerin takibe düşmelerine izin vermiyorlar. Dolayısıyla, bir takip durumu gerçekleşmiyor. Sanki ödeme talimatı vermişiniz ve aydan aya maaşınızdan otomatik kesinti yapılıyormuş izlenimi veriliyor. Dolayısıyla, bu olan biten bizim bildiğimiz anlamda bloke olmaktan çıkıyor.

 368. mehmet

  hakan ertugrul dogru söylemiş, daha önceki yorumlarda daha iyimser yorumlar varken, sonlarda insanları açlıga mahkum edecek uygulamalar olabilir denmiş.. bu düzen dünyanın hiç bir yerinde olamaz, olmamalı..

  • Can Balkan

   Size katılıyorum. Bence de kimse borcundan dolayı açlığa mahkum edilmemeli. Ama görünen o ki, sektörde olan biten bu.

 369. Medine Özdogan

  Slm benim sorum şu garantisi bankasına borcum var ödüyemedim 2talsitini..asgari ücret alıyorum borçumu 27 ay yapılandırma yaparlarmı

  • Can Balkan

   Borcunuzun olduğu bankanın herhangi bir şubesine giderek bilgi alabilirsiniz.

 370. ERTAN KONAY

  ben şimdiye kadar icra borcumu iş yerim bankaya yatırıyordu hesaptan,şimdi maaşım bankaya yatacak icra borcumdan nasıl bir kesinti yapılacak ve maaşımın ne kadarı bana verilecek

  • Can Balkan

   Değişen bir şey olmaz. Yine işvereniniz ilgili tutarı icra dosyasına yatırıp, kalanını maaş hesabına yatıracak.

 371. Taner

  Merhabalar benim sıkıntım garanti bankasıyla alakalı maaş hesabım garanti bankasından ve hesabıma borcum dan dolayı bloke koymuşlar ama aynı maaşta is bankasının haczi var ben bu blokeyi nasıl kaldırırım beni bilgilendirirmisiniz çok teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Garanti Bankası ile imzaladığınız sözleşmeye istinaden bankanın maaşınıza bloke koyma hakkı vardır. Sözleşmenizin “Rehin, Takas” başlıklı maddesini kontrol edebilirsiniz.

 372. ali

  Sayın can bey . Maaş aldığım x bankası icrada sırada beklerken maaşıma 2. haciz uygulaması yaparak maaşımdan 4/1 kesmeye başladı bende tüketici hakem heyetine başvurdum ve davayı kazandım ama banka davaya itiraz ederek tüketici mahkemesine başvurdu ve itiraz dilekçesinde yargıtay 13. hukuk dairesinin 0622013 tarih ve E.201224916 K.20132517 sayılı emsal karara göre ve benim otomatik ödeme talimatı verdiğim için itiraz etmiş (ama banka icrada sırada) bu davanın bundan sonraki seyri ne olur ve bankanın tüketici mahkemesine itirazı nasıl sonuçlanır. Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef hukukçu olmadığım için sorunuza yanıt veremeyeceğim. Ama lehinize sonuçlanacağını tahmin ediyorum.

 373. Ozgur

  Maaş hesabımdan 1/4 oranında icradan borcum kesiliyor avukat ile görüşen diğer banka hesapları üzerindeki hacizleri kaldırırım acaba

  • Can Balkan

   Şansınızı deneyin.

 374. guven

  merhaba icralık oldum maaş hesabımdan hala kesinti yapılmadı 6 ay gecmesine rahmen 4/1 denilen kesinti nezaman başlar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Alacaklı taraf, iş vereninize haciz talebini ilettikten sonra kesinti başlar. Şanslısın