Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Yurt Dışına Çıkabilir mi?

Ülkemizdeki kredi kartı borçlularının sayısı 30 milyondan fazla. 1 milyon kişi ise kredi ve kredi kartı borçlarından dolayı yasal takipte. Bu insanların peşinde icra takibi olduğu için de endişeliler ve kredi kartı borcu olan kişi yurt dışına çıkabilir mi diye merak ediyorlar. Bu yazımızda kredi ve kredi kartı borcu olanların yurt dışına çıkabilir mi sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kredi kartı her ne kadar bir ödeme aracı olarak icad edilmiş olsa da ülkemizdeki uzun taksit alışkanlığı nedeniyle bir borçlanma aracına dönmüş durumda. Hayat pahalılığı, adaletsiz ücretlendirme ve bilinçsiz kullanım ise kredi kartı borçlularının sayısını artırmakta ve kredi kartı mağdurlarına her gün yenilerini eklemektedir.

Kredi kartı borcunun ekstre kesim tarihten itibaren genellikle 10 gün içerisinde ödenmesi beklenir. Kredi kartında ilgili dönem borcunun tamamını ödeyemeyecek olan müşteriler için asgari ödeme kolaylığı getirilmiştir. Eğer 3 ay boyunca kredi kartı dönem borcunuzun asgarisini yatırmazsanız kredi kartı borcunuz yasal takibe girer.

Kredi kartı borcu olanlar yurt dıına çıkabilir mi?

Kredi kartı borcu olanların yurtdışına çıkmasında bir engel bulunmamaktadır. Seyahat hakkı anaysal bir hak olup, kredi kartı borcunuzun olması bu hakkı kullanmanıza engel teşkil etmez.

Bu sitede yazı yazmaktaki en önemli amacım tüketicilerin finansal okur yazarlığını artırmaya katkı sağlamak. Bu vesileyle kredi kartı kullanımı ile ilgili olarak size de bir kaç tavsiyede bulunmak isterim.

1- Kredi kartı borcunuzun olması yurt dışına çıkmanıza engel olmasa da siz kredi kartı borçlusu olmamaya özen gösterin.

2- Kredi kartı bir ödeme aracıdır. Yani yaptığınız harcamaları kısa süre içerisinde nakit olarak ödemeniz beklenir. Kredi kartını bir borçlanma aracı olarak görüp de bütçenizi aşacak taksitli işlemler yapmaktan kaçının.

3- Kredi kartı borcunuzu zamanında ve eksiksiz ödeyin. Bunu bir alışkanlık haline getirin. Eğer kredi kartı borçlarınızı zamanında öderseniz, kredi notunuza olumlu etkisi olacaktır ve ileride kredi çekmek istediğiniz zaman daha makul oranlar alabilirsiniz.

4- Kredi kartınızın güvenliğine dikkat edin. İnternette bilmediğiniz ve güvenmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayın. Şifresini kimseyle paylaşmayın.

5- Aylık gelirinizden daha yüksek limitiniz varsa limitinizi düşürtün. Ücretli çalışansanız birden fazla kredi kartı sahibi olmamaya çalışın.

Kredi kartı borcu olanlar yurt dışına çıkabilir mi konusuyla ilgili olarak soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
 1. Ufuk

  Merhaba size bir sorum olacak.ben yaklaşık iki yıldır yurtdışında yaşıyorum turkiyede kredi borçlarım var ve bir kaç aydır ödeyemiyorum hakkımda icra takibi başlatılmış ve yazın türkiye ye döneceğim acaba herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım gümrükte veya turkiye de. Cevabınız icin şimdiden teşekkür ediyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anayasa’nın “suç ve cezalara ilişkin esaslar” başlıklı 38. Madde hükmüne göre, “hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirmemesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.”
   Maddeden de göreceğiniz üzere borcunuz olduğu için hakkınızda bir tevkifat yapılmaz. Öte yandan daha önce bankalarla yapılandırma sözleşmesi falan imzalayıp uymadıysanız, alacaklı hakkınızda 3 aya varan tazyik hapis cezası çıkartabilir. Daha önceden herhangi bir ödeme taahhütünüz yoksa bu durum da sizi etkilemez. Dolayısıyla sıkıntısız gelip dönersiniz. Ama uygun olunca borçlarınızı ödemenizi tavsiye ederim.

 2. engin akan

  Ben Türkiye de yaşamaktayım 3 bankaya toplamda 72 bin tl borcum var 1 si kefillikten 54 bin tl diğerleri kendi borcum 18 bin tl tüm borçlar icrada eşimin Bulgaristan da yaşayan babası vefat etti tek mirasçı eşim eşime yüklü miras kaldı bu kadar borcum varken yurt dışına çıkıp bu taşınmazları satmamız sorun olur mu kaldı ki satılınca zaten bankalara olan borçlarımızı da ödeyeceğiz

  • Can Balkan

   Hiç bir sorun olmaz.

 3. Hüseyin

  Merhaba benim bankalara yaklasik 100 bin tl borcum var ve maliyeyede yaklasik 20 bin borcum var yurtdisina Almanyaya evlenip gitmeyi dusunuyorum bi sorun olurmu ? Cevabiniz icin simdiden cok tesekur ederim ..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yurda giriş çıkışınızda borçlarınız bir engel teşkil etmez. Ancak ilerleyen zamanda mal, vs. edineceğinizde borçlar peşinizi bırakmaz ve faiziyle ödemek durumunda kalabilirsiniz. En güzeli durumunuz düzelince peyderpey ödeyip, bu borçlardan kurtulmaktır.

 4. Burak Buyuktuna

  Merhaba 2 farkli banka ve 1 adet gsm operatörüne toplam 13 bin tl gibi bir borcum var ve 3 aydir ödeyemiyorum 1 yildir yurt disinda yasiyorum avukatlar sürekli arayip duruyor ancak herhangi bir taahhütte de bulunmadim arayan hukuk bürosu her seferinde türkiyeye geldigimde geri dönemeyecegimi söylüyor ve yurt disi cikis yasagi uygulanacagindan bahsediyor eylül ayinda türkiyeye gelmeyi düsünüyorum ancak tereddütlerim var konu hakkinda güncel bilginiz var ise aydinlatabilirmisiniz herhangi bir kanun degisiklisi vs

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Devlet bile kendi vergi borçları için yurtdışı çıkış yasağı uygulayamazken, avukat banka borcu için nasıl yasak kararı aldırabilecekmiş? Hukuk forumlarına da sorun isterseniz, ancak avukatların amacı göz korkutup tahsilatı hızlandırmak. Bunu yaparken de maalesef yalan ve yanlış bilgi vermekten çekinmiyorlar. Sizi arayan muhtemelen avukat bile değil, avukatlık ofisinde asgari ücretle çağrı merkezi hizmeti veren bir yetkili. Kafanıza takmayın. O avukatlık bürosu da bir daha aradığında aşağıdaki anayasa maddesini hatırlatın.

   Anayasa’nın “suç ve cezalara ilişkin esaslar” başlıklı 38. Madde hükmüne göre, “hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirmemesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.”

   • sedat

    merhaba 2 buçuk senedir avrupada yaşıyorum türkiyede kredi , kredi kartı,gsm gibi kurumlara borçlarımdan dolayı hakkımda haciz kararı alınmış . türkiyeye gittiğimde bunlarla ilgili tutuklama yada yurtdışına çıkış yasağı yaşayabiliröiyim ?

 5. Osman

  Can Balkan senin sayende her aradığım sorunun cevabını buldum çok teşekürler süper sin

  • Can Balkan

   Sağolun. Sevindim bir işe yaramasına.

 6. veysi

  bir arkadaşım umman.da çalışma izni alacak 260 bin tl vergi borcu var çalışma izini.ne engelmi teşkkür ederim

  • Can Balkan

   Hiç bir engel teşkil etmez. Arakdaşınız çalışmalı ki, borcunu ödesin. Vergi borcu olanlar yurtdışına çıkabilir.

 7. merve

  bisey sormak istıyorum benim esım yeni geldi turkıyede onunda kredi borclar var ve avukatlar devamlı arıyorlar veya msj atıyorlar tutuklanma karar cıkacak diye bizde eylulde turkiye de gıtmeyen dusunuyorsunuz bi problem olurmuu gumruk de felan

  • Can Balkan

   Hiç bir sorun olmaz. Müsterih olun.

  • Sıradan bir adanali

   Merhaba. Tam da soru sormak üzereyken yorumlara bıraktığınız geri dönüşler sayesinde aklımdaki soru işaretleri eriyip gitti.
   Bu yoruma bit teşekkür birakmayi borç bilirim.
   Teşekkürler.

   • Can Balkan

    Merhaba,
    Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   • Özgür inan

    Kanadaya dil okuluna gidicem ufak tefek almam gerekenler var 35.000 (otuzbeşbin) tl’lik kredi çekmeyi düşünüyorum 36 aylığına, 2022 yılında da vize başvurusu yapıcam Kanada’ ya bu benim vize almamı olumsuz etkiler mi ? Cevap veririseniz sevinirim.

 8. merve

  tamam da kesinmi cunku esım bayadır odemıyor ve esıme aılesıe devanlı msjlar gelıyo tutukulama karar cıkabılır dıyee

  • Can Balkan

   Eğer ödemediği borçlar için banka ile yapılandırma yapıp da sözleşmeye sirayet etmediyse sıkıntı yaşar, ancak normal bir krediyi ödemedi diye sıkıntı yaşamaz. Ben hukukçu değilim. Sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız, gitmeyin.

 9. mrnoname

  Merhaba hocam,benim kredi bordum mevcut 2 ayrı bankaya,ve sigotasız işde çalışıyorum,şimdi yurt dışına çıkma gibi bir olayım var pasaportum vs. var zaten yurt dışına çıkmam istediğimde gümrükten vs kontrolden geçerken borçlu oludgum için bir engel bir sıkıntı yaşarmıyım acaba hocam.

  • Can Balkan

   Merhaba, hiç bir engel yaşamaşsınız. Bol şans.

 10. Yorgun

  Benim 260 bin kadar borcum var ödeyecek durumum yok yurtdışına nasıl çıkabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz yuvam dağıldı dağılacak bunun 35000 tlsi bankalar nasıl bi yol çizebilirim yardımcı olurmusunuz allah rızası için

  • Can Balkan

   Eğitiminize ve tecrübelerinize uygun bir çok iş imkanı mevcut. Eğer bir vasfınız yoksa, bir çok inşaat şirketinin yurtdışı şantiyeleri var. Buralarda iş bakabilirsiniz. İnternette araştırın lütfen. Dünyanın sonu değil. Muhakkak bir çıkış yolu bulunur.

 11. Yorgun

  Çok teşekkür ederim benim bi vasfım yok hangi yolla çıkarım vize vereceklerini sanmıyorum bunalım içindeyim intiharın eşiğine geldim bi kızım var elim kolum. Bağlanmış durumda ateş çemberinin ortasında kaldım evim kira geçinemiyorum arkadaş kurbanı oldum güvendim iyi niyetimden istifade etti oda kaçtı ortada yok allah yanına bırakmasın tek tesellim ailem onlarda bunaldı alacaklılardan tek çıkışım orda toparlanmak kaçak yollarla gitmem için ne önerebilirsiniz çok sağolun can bey

  • Can Balkan

   Gemicilik şirketlerine ve inşaat şirketlerine bakın. İnternette araştırabilirsiniz. Borç da dünyanın sonu değil. Ülkenin yarısından fazlası borçlu, sıkıntı içinde. Sakin davranın.

 12. Can

  Can bey merhaba,
  İşyerim iflas etti ve ciddi derecelerde olmasa bile toplamda bankalara, tğrktelekom, Türkcell e hacizli borçlarım oluştu. Ayrıca toplamda 3 firmaya senet vermiştim toplamda 60 bin tl borcum var. Aile birleşim vizesi başvurusu yapacağım, eşim Almanya’da. Acaba yurt dışı yasağı konulabilir mi ?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim efendim. İyi günler dilerim
  Saygılarımla

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hiç bir sıkıntı çıkmaz. Almanya’da 3 ay çalışır, Türkiye’deki borçları kapatırsınız zaten. Bol şans.

  • Kübra aslanbey

   Merhabalar eşimin kredi kartı borçları var uzun zamndir ödeyemiyor borçlar varlik yönetim şirketine devredildi şimdi ise yırt disinda iş imkanı gecti elimize bu sorundan dolayı ingiltere vize reddi gelir mi

 13. KAZIM

  selam lar can bey iyi gün ler dilerim sizin aydınlatmalarınızla
  yüregim ferah bul du benim de banka ya bir miktar borcum ve çok sıkıntılı günler yaşadım ve halada yaşı yorum boşan manın eşigin deyim madi imkanım yok oldu kısacası eşimden dolayı bütün hayatım mahvoldu ve 3 veya 4 aya kadar yurt dışına gitmek isti yorum orda yeni bir işyeri kurmak is ti yorum tabiki burdaki borç larımı bir önce kapat mam gerek tigini bili yorum ve kapatacagım da
  sizin bizleri bilgi len dirmenizden dolayı çok teşekürler ederim

  • Can Balkan

   Yorumunuz için teşekkürler. Umarım istediğiniz hayata bir an önce kavuşur ve refaha erersiniz.

  • Osman Dalkılıç

   Merhaba kolay gelsin abim 2 ay sonra yurt dışına çıkıcam şuan 15 bin TL kredi çekicem bu yurt dışına çıkacağım zaman bir sorun olur mu? Engel çıkarır mı?

 14. KAZIM

  can bey merabalar bi bilgi daha almak isti yorum sizden de bil gilen dirir seniz sevinirim bu geçmiş elektirk veya dogal gaz su gibi neden lerden dolayı yurt dışı çıkış engelleni yormu acaba bil gilen dirir seniz sevinirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Fatura borçlarınız yurtdışına çıkışınıza engel teşkil etmez.

   • Sinan KORKMAZ

    Can bey kardeşim senden Allah razı olsun. Sayende bir çok sorunun cevabını aldım…

 15. can

  merhabalar can bey benim sorum şu şekilde nişanlım alman vatandaşı yanlız benim tükiyede icralarım var ama az az miktarda nikahı almanyada yapmak istiyoruz ve ben orda kalacam bu durum vize almama ve oraya gitmeme engelmidir acaba şuan türkiyede kamu personeliyim maaşımdan kesiliyo her ay cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Vize durumu özel bir durum. Koşulları farklı. Borçlu olunca vize verilmez gibi bir kaide yok. Bir de siz eş durumundan alacaksınız. Sıkıntı olacağını sanmam. Ama nihai karar konsolosluğundur. İcraalıkken yurtdışına çıkış ile ilgili ise bir kısıtlama yok.

 16. KAZIM

  CAN BEY ÇOK TEŞEKKÜRLER BİLGİLEN DİRDİGİNİZ İÇİN İKAMETİNİZ İSTAN BUL MU ACABA BİR DE PARMAK ÖLÇÜLERİNİZ NEDİR ACABA SİZE BİR HEDİYE GÖN DERMEK İSİTYORUM
  BANA BİR ADRES ATA BİLİRMİSİNİZ ŞAH Sİ ADRESİNİZ OLMASI DA ÖNEMLİ DEGİL SİZE ENYAKIN POSTANE ADRESİ DE OLABİLİŞR VEYA ULAŞA BİLECEGİNİZ BİR YERDE OLABİLİR TEŞEKKÜRLER

  • Can Balkan

   Kazım Bey,
   Bir süredir iş seyahatindeydim. Yorumunuzu şimdi okuyorum. Düşünmeniz yeter efendim. Lütfen zahmet etmeyiniz. ALmış kadar oldum. Saygılar…

 17. mustafa

  Merhaba benim borcum var malımı satıp borcumu ödeyecegım fakat malın ustundekı toplam fıyat malı sattıgım fıyattan yuksek cıkıyor 200 bın gıbı bır fark var arada bankalar gereklı ındırımlerde yardım etmıyor bır mucıze olursa bu durumdan kurtulurm olmazsa ıcradan satılacak borcum yıne olacak.Şimdi sorum şu ya ölecem ya yurt dısına gıdecegım yurt dısına gıttıgm takdırde orda hakkımda bır yakalama ulkeye ıade gıbı seyler olurmu yapacak baska bırseyım yok cunku ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Borcunuzun dışında hakkınızda başka bir dava yoksa, hiç bir ülke bankaya borcunuz var diye sizi sınır dışı etmez.

 18. Abdur Coskun

  Benim bankaya 1000 liradan az borcum var ve beni icraya verdiler, beni icra ofisi aradi beni korkutmaya calistilar, ben dedimki yurt disinda is buldum gidip calisip odiyecem, bana dedilerki yurt disina cikma engeli var cikamazsin. ama bu sayfayi okuduktan sonra rahatladim, bilgilendirmeniz icin tesekur ederim Can efendi

 19. yusuf

  bankalara elektrik dağıtım şirketine gsm şirketlerine ait 150bin borçlarım var ve bunlar icrda.
  devlete vergi dairesi ve sgk yada 50bin civarında borcum var. bunlar da icrada. ailemi burada bırakıp yurt dışında calışmaya gideceğim. bu borclar yani icralar yurt dışına çıkmama engel midir

  • Can Balkan

   Borçlar veya icra takibi yurtdışı çıkışına engel değildir.

 20. Salim

  Merhaba bankaya kredi kartı borcum vardı Varlık şirketine devredilmiş sorum şu yurtdışından Türkiye’ye para gonderirsem bu paraya el konulurmu Western unionla veya başka bir şekilde

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Para banka hesabınıza düşerse, bloke konulma ihtimali var.

 21. Salim

  Tesekkurler Tekrar merhaba parayı yurtdisindan ben yollayacam Türkiye’den birine benim Türkiye de banka hesabım yok

  • Can Balkan

   Alıcının sıkıntılı bir durumu yoksa, bir şey olmaz. Yollayabilirsiniz.

 22. Özkan

  Merhaba, bankadan öğrenci kredisi çekmek istiyorum yurt dışında çaşışma programları var masrafları yaklaşık 15bin tl civarı bu parayı bankadan çekip 3 aylığına yurt dışına çıkıp çalışmak istiyorum döndüğümde o kazandığım parayla borcumu ödeyebilirim kısacası para çekip 3 ay yurt dışına çıkabiliyor muyuz herhangi bir sıkıntı yaşamadan?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankalara olan borç yurtdışına çıkmanıza engel teşkil etmez.

 23. Niyazi

  Merhaba can bey bir banka ve faturalardan dolayi icra takibi baslatilmis almanya icin vize basvurusu yaptim bankada belirli miktarda para dekontunuda verdim almanya ya vizemin olumsuz cikmasina sebep olurmu

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Merak etmeyin, bu nedenden dolayı vize konusunda bir olumsuzlukla karşılaşmazsınız.

 24. Nazım

  Can bey iyi günler 3 bankayada kredi ve kredi kartı borçlarım var kıbrısta bi şirkette işe başlıcam ve ordaki garanti bankasına yatacak hesabıma bloke veya icra konumu? Türkiye de ki bankalarla icralığım bu arada

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kıbrıs’taki bankalar ile Türkiye’deki bankaların bu anlamda bir veri alış verişi yaptıklarını düşünmüyorum. Dolayısıyla bir bloke işlemi de uygulanmaz. Ancak siz yine de borçlarınızı kapatın fırsatınız olduğunda.

 25. Ali

  Merhaba benim 2 icam var suan bi akrabanin yanina yurt disinda calismaya karar verdim ve uzun donem calisma vizesine basvuru yaptim vizede her herhangibi bi sorun yasarmiyim tskler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Türkiye’deki borçlarınız vizeye doğrudan engel bir durum teşkil etmez. Ancak vizeyi aldığınız ülke mali durumunuzu görmek için hesap dökümü vs. görmek isteyebilir. Bu uygulamalar ülkeden ülkeye değişir. Böyle bir durumda hesabınızda para görmek isteyebilirler.

 26. Kerim

  İyi günler can bey benim turkiyede icralik 3 dosyam var hepsi avukatta suan yurtdisindayim evlendim benim sorum burdaki evliligimi konsolosluga bildirdigimde adres kaydimi buraya aldirdigimda turkiyede ki borclarim icin avukatlar burdaki adresimi herhangibir teblig yada icra islemi yapabilirlermi saygilar.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bununla uğraşacak avukat olduğunu sanmıyorum açıkcası. İcra da çok teferruatlı bir konu, dolayısıyla icra falan gelmez, merak etmeyin. Bir an önce borçlarınızı ödemeye bakın siz yine de. Evliliğiniz de hayırlı olsun.

   • Kerim

    Cok tesekkurler can bey ilginiz icin iyi calismalar

 27. Caner

  Bankadan 15 bin tl kred çektim ilk 10 ay rahat ödedim sonrasında 3 ay gecikmeli ödedim ve şuan yine 1 ay gecikmedeyim.kredi kartınada 7 bin₺ borcum var oda 1 ay gecikmede.
  6 aydır almanyada yaşıyorum.İşsizim ve iş arıyorum ödememide bundan dolayı geciktirmekteyim.
  Türkiyeye gelmem halinde pasaport kontrolunde vs nelerle karşılaşırım bilgilendirirseniz sevinirim

  • Can Balkan

   Eğer kredi yapılandırması vs. gibi bir taahhüt verip, yerine getirmeme gibi bir durumunuz olmadıysa, normal kredi veya kredi kartı borcundan dolayı alıkonulmazsınız. Ülkeye girişte de çıkışta da bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

 28. celal

  merabalar bir sorum olucak benim yaklaşık 150 bin tl civarı bankalara içrada kesinleşmiş dosyam var ve 4 sene oldu eşim devlet memuru yeşil ve gri pasaport alıcak bu borçlarımdan dolayı bana pasaportt verirler mi yurd dışına cıkmak istiyoruz çıkabilirmiyim bunan ilgili bir çok yazı okudum içradaki kesinleşmiş borçlardan dolayı yurd dışına cıkamaz ibaresi okudum nedir durum sizce sizde bir fikir alabilirmiyim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Öncelikle borçlu olmanız, pasaport sahibi olmanıza engel değil. Eğer alacaklılarla bir yapılandırma sözleşmesi imzalayıp, hükümlerine aykırı davranmamışsanız, yurtdışına çıkışınıza da engel teşkil eden bir durum yok.

 29. Çetin

  Merhabalar size can bey .Benim sorum ben Mayıs ayında Suudi Arabistan da çalışma ya gidiyorum. kredi kartına borçlarım var acaba çalışmama bir engel olurmu. Yada çalışma vizesi verirmi. Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi kartı borcu yurtdışında çalışmaya veya yaşamaya engel değildir.

 30. Merve

  Merhabalar ben turkiyede yasiyorum babam hollandada yasiyor bana istek yapcak ve hatta oturum almaya caliscaz oraya gitmek icin benim banka ve turkcel borcum suan avukatta butun banka hesaplarima avukat icradan dolayi bloke koydurmus. Su tarihte odeyebilirim felan da demedim ve avukat benide hic aramiyor bir kac kez anneme mesaj atmis aramis . Konsolosluk hesabimda para gormek ister ve babam hesabima para yatirirsa avukat bu paraya el koyarmi ? Gidemezmiyim ? nasil bir yol izlemeliyim calisamadigim icin odeyemedim oraya gittigimde en kisa zamanda odemeyi dusunuyorm

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hesabınıza yatan paraya alacaklı bloke koydurtabilir.

 31. muhammet aydogdu

  benim iki bankaya kredi kartı borcum var birde gsm borcum var bankanın birine borcumu yapılandırdım 5 ay ödedim geri kalan taksitleri işlerimin kötü gidşinden dolayı 2 seneden beri ödiyemedim hukuk bürsu tarafından aranıyrum bu borclarım benim yurt dışına cıkışımı engellermi acaba

  • Can Balkan

   Bankaya olan borçlarınız yurtdışına çıkışınıza engel değildir.

 32. Necdet

  Bankaya borcum vardı ve avukata devredildi şimdi yurt dışı bir iş imkanı olmak üzere bu borcu kapatmak ve refah bir yaşam için çalışmaya gidecem bu borç yurt dışına çıkmama mani olurmu
  Teşekkürler

 33. Doğukan

  Merhaba
  Bir kaç bankaya toplamda 16 bin.lira borcum var aralık ayinda işsiz kaldım işsizlik maaşı alıyorum ama artık ödemekte zorluk yaşıyorum.
  Evliyim eşim yurt dışında yaşıyor vize işlemlerim onaylandı yani D tipi vize ile evli olarak gidicem daha yasal takibe tam girmedim eylülde gitmem gerekiyor merak ettiğim 2 bankaya telefonda kredi kartlarımı yapılandırdım ama onlarıda ödeyemiyorum bunlar için hapis işlemi uygulanıyormu yada vizemi etkilicek bir durum bazı yerlerde ikaametgahınızı değiştirin yazıyo bazı yerler hapis diyo düğünum olmadı düğünden sonra yada 1 sene sonra geldiğimde zaten hepsini kapatmak istiyorum ama sizce ne yapmaliyim.
  Okuduğunuz için teşekkürler…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yapılandırma için imzalı taahütünüz yoksa bir sıkıntı çıkacağını sanmam. Siz yine de yurtdışına çıktıktan sonra dönmeden evvel borçlarınızı kapatmanızda fayda var.

 34. samet

  MERHABALAR. TÜRKİYE’DE 30 BIN TL BORCUM VAR. ŞU AN YURT DISINDA İŞ BULDUM. ACABA TÜRKİYEDEKI BORCUM YUZUNDEN YURT DISINDA BANKALARDA BIR SIKINTI YASARMIYIM. ??

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.

 35. Nihat

  Merhabalar ben azerbeycanlıyım türkiyede universite okuyorum 7 yıldır buradayım üstüme kayıtlı hiç bir şey yok türk telekoma 1000 tl iş bankasınada 1000 tl borcum var toplamda 2000 tl borcum var ve benim acilen azerbeycana gitmem gerekiyor yurt dışına çıkışta bir sorun olur mu yada bana yurt dışı yasağı koymuşlarmıdır ? Teşekkür ederim şimdiden..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer yapılandırmaya ilişkin bir taahhüt imzalamadıysanız, bir sorun olmaz.

 36. Yalkın

  İyi Günler :
  5 yıldır yurt dışında yaşıyorum yavru vatanda kredi kartı (2007 yılına ait) ve 2013 kredi borcum var bu yıl Türkiyeye gelmeyi düşünüyorum geri dönüşümde herhangi bir problem yaşarmıyım? Her hangi bir avukutla görüşmedim ve bugüne kadar herhangi bir taahhüt imzalamadım.
  Geri bildiriminiz için şimdiden teşekkür ederim…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Borçtan dolayı alıkoyma yok. Taahhüt ihlaliniz varsa, sıkıntı çıkabilir.

 37. firdevs akköz

  Merhaba Can bey, öncelikle herkesin sorusuna tüm sabrınızla cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim ve sizin gibi değerli bir insanın çoğalmasını dilerim.benim sorum üzerime bir dikili ağacım yok kızımdan başka, 7 tane banka icram var ama hiçbirine taahütte bulunmadım,mesleğim basın medya reklamcılığı ve gıda sektöründe satış pazarlama vs. işsiz kalmamak için meslek çokoldu bende ama yine işsizim,rahmetli babamdan vakıfbankdan emekli parası alıyorum 560 tl gibi.ben boşanmış biriyimbu arada 46 yaşındayım kız yirmisekiz yaşında,yurt dışına gitmek içinbirçok ülkelerde hesapta para ve üzerine tapu görmek istiyorlar, ben hangi ülkeye gidebilirimnasıl gidebilirim türkiyemçok güzel amainsan hakları yok ve iş yok,24 yıl oldu ayrılalı birdaha evlenmedim,babamın maaş kartına para yatırılırsa bloke konulurmu, gitmemgerek buralardan çok yoruldum çocukluktan bu yana mücadeleden yurtdışına nasıl gidebilirim.neolur yardımedin ..bana iletişim numaranızı mailatarsanız..sizi aramak isterim,lütfen çok rica ediyorum cevap verirseniz beni çok mutlu edersiniz.buraya ben cebimi yazamıyorum sizden müjdeli bir mail bekliyorum..saygılar..şimdiden çok teşekkür ederim..iyi ki varsınız..

 38. buse

  Can bey merhaba;
  Benim banka borcum yok alış veriş mağazasına ve turkcelle borcum var.6 yldır yurt dışında yaşıyorum.Borçlarım için avukatlarla görüştüm taksitlendirme talebinde bulundum ama 30 bin liralık borç faiziyle birlikte benden yarısını ödememi daha sonra taksitlendirme yapılabileceğini söyledi bende durumum olmadığını belirttim .alış veriş mağazası sürekli annemi arayıp tehdit savurmakta yurt dışına yaşadığımı bildikleri için dolandırıcılıktan dava açacaklarını beni maffedeceklerini falan saygısız bir uslup kullanmaktalar.Hiçbir taahhüdüm yok .Annemde bu konuşmaları ses kaydı almış ve almayabda devam etmekte.Avukatı tekrar aradım ve katil olmadığımı benimle ve annemle bu şekilde konuşamayacağını söyledim ama hala tehdit etmekte .Borcumu tabi ki ödeyeceğim ama şimdi mümkün değil. Türkiye giriş çıkışımda sıkıntı yaşar mıyım bu dediklerini yapabilir mi dolandırıcılıktan dava açma yurt dışı yasağı koyabilir mi. yardımcı olursanız sevinirim.çok teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Geçtiğimiz hafta içerisinde, borçlu olan şahıs yerine yeğenine mesaj atan avukata Kişisel Verilerin Korunması Kanunu çerçevesinde 50 bin lira para cezası verildi. Haberin detaylarını aşağıya bırakıyorum. Dilediğiniz avuakta gidip, vekalet verin ve hemen dava açın. Emsal karar olduğu için kolaylıkla lehinize sonuçlanır.

   Anneniz ses kaydı aldığını karşı tarafa söylemişse yasal olarak delil kabul edilir ve avukatlık ofisinden 50 bin liraya yakın tazminat alırsınız. Hukukçu değilim, ancak bu şekilde değerlendireleceğini düşünüyorum. Kimsenin sizin borcunuzdan ötürü annenizi aramaya hakkı yok. Lütfen hakkınızı arayın. Derslerini alsınlar.

   http://www.kamubulteni.com/turkiye/sms-atti-50-bin-tl-ceza-aldi-bunu-yapan-yandi-h12302.html

   Yurtdışına giriş çıkışınızda da bir sıkıntı çıkmaz.

 39. fehmi

  merhabalar ben yaklaşık 3 yıldır yurtdışında yaşıyorum . allah kısmet ederse birkaç gün sonra türkiye ailemi görmeye gidecegim . benim banklara 5000 tl kadar borcum var tabi bunlar faiş faizlerle beraber size sorum bir bilirkişi olarak ben ülkeye girişte yada çıkışta bir sorun yaşarmıyım. burada bir kaç arkadaş yaşarsın dediler ve size yazmaya karar verdim .ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer bankalarla bir yapılandırma taahhütnamesi imzalamadıysanız sorun yaşamazsınız. İyi bayramlar.

 40. Mehmet Gezgin

  Merhaba ismim Mehmet, Ben 2011 yilinda aldim kredi yi geri ödeyemedim,kendi maasimi alamamistim firmamdan …zor bela avrupa ülkesinde yeni bir baslangic yaptim…simdi 2019 da türkiye bas kobsoluszla benim adima bir teblikat Geldi.Tebligat i almayi düsünäyorum,saten almassam bile teblik yapildi gececek sanirim…Beni buranin mahkemelerinlen icra ede bilirlermi? Yada kapima dahin birizi gelirmi mi acaba? Kredikart borcu ve 10.000 TL Lik bir banka kredisi. En kötü türkiye ye hic dönmezem ,ne ola bilir? Önceden hic bir sey imzalamadim..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bireysel alacaklarının tahsilinde yurtdışında takibat yapıldığına daha rastlamış değilim. İcra takibi prosedürler dolayısı ile oldukça zahmetli olacağından kimse bu işe kalkışmaz. Ama siz yine de borcunuzu ödeyin. Yarın bir gün Türkiye’den emekli olmak istediğinizde karşınıza dev bir borç çıkabilir. Ne kadar erken kapatsanız o kadar kar. Eğer borç bir varlık yönetim şirketine devredilmişse, sadece anaparayı ödeyerek borcu kapatabilirsiniz. Tamamen pazarlık usulü yaklaşabilirsiniz. Çünkü bu şirketler sizin 10 bin liralık borcunuzu 1.000 liraya satın alıyor bankalardan. Sizden ne alırsa kardır.

   • Mehmet Gezgin

    Cevap icin tessekürler Balkan Bey…Ben son 4 gün cok kötü uyuyorum…..Cuma günü Konsolosluga gidip Teblikat i mi alicam…Interessant , Tebligat i gönderen Cevre ve Sehircilik bakanligi….2 cocugum var,bosanmis durumdayim…Tebligat in icinde ne cikacagi beni cok endislendirdi..birde cocuklar daha 2 haft benimlenler…Bir icra yada borc mali tahdit diye geciyormu acaba? Aslinda 2011 senesinde calistim Firma hak ettigim parami zamaninda ödeseydi bankalara ve TTNeT e borclu kalmayacaktim.3,4 sende sor toparlandim..Simdiden cok, cok tessekürler…

    • Can Balkan

     Cevre ve Sehircilik Bakanlığı’ndan gelen tebligatın banka borcunuz ile ilgili olacağını sanmıyorum. Eğer bir tarlanın veya arsanın mirascısıysanız, belki istimlak vs. geçecektir. Hayırlı bir şey de çıkabilir. Tedirgin olacak bir durum yok. Öğrendikten sonra bizi de bilgilendirirseniz seviniriz.

     • Mehmet Gezgin

      Bende öyle düsünüyordum…internette biraz arastirmaya basladim…yurtdisi türk vatandisina tebligat sadece bakanlik arayaciyla ,oda türkiye konsoloslugna oluyormus…yane bir benim durumda yane Cevre ve Sehircilik bakanligna bagli olan bir organisasyon.Bu benim davamda bana konsolosluktan gelen mektubda, Teblig i isteyen ,Cevre ve Sehircilik bakanligi oldugu yaziyor.Ozaman acaba adalet bakanligu,Icra müdürlügü yada varlik sirketi yazmasi mi gerekiyordu,paralan mesele olsaydi?..Numarasi 2019 E….. Icra daireleri,Adalet bakanligi,bir mahkeme, cevre ve Sehircilik bakanligin üzerinden acaba bana Tebligat göndere bilirlermi,yada varlik sirketi avukatlari? Ozaman ama tebligi isteyen Gene Cevre je Sehircilik bakanligi mi olurdu? Bana birde birsey cevapla da birlirmisinis? Mesela Ben yabanci ülkenin vatandisligni kazansam bir gün-Türkiye vatandaslik kanununda,türk vatandisliktan cikmanin bir Sari, Mali ve cezai tahdit bulunmamasi…Ben cikiz isteyini bir gün komsoluszla versem ne olur acaba…

     • Mehmet Gezgin

      Son mesaja bir yorum ala bilden…düsünce. Tessekürler

 41. Habip güngör

  Merhaba .Yurt dışında yaşîyorum..E DEVLET ten takip ettiyim kadariyla İCRA davası açılmış. Ama icra davası hāla acik. Ve benim TR de hiç malım mülküm yok

 42. aysen

  Can bey merhabalar benım kredi borcum yasal takibe alınmış olup avukatlık olmuşum hal böyleyken ben gişeden pasaport için para yatırsam yatırdıgım paraya bloke konulurmu acaba atmden yapmayadan gişeden yapsam

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Gişeden doğrudan bir hesaba yaptığınız ödemeye bloke uygulanacağını sanmıyorum.

  • Mertcan bey

   Merhabalar, yaklaşık 10 bin TL kyk kredi borcum ile birlikte, Babam sağ olsun yaklaşık 34 bin TL de onun için çekmiş olduğum kredinin borcu var.
   Yakında yurt dışına çıkıp, orada yaşayacağım Allah’ın izniyle.
   Dün bir arkadaşım bankaların uluslararası findeks notu olduğunu söyledi.
   Sorum şu; bu borçları yakında ödeyemeyeceğim. Mâli durumumdan dolayı. Bu borçları bırakıp, yurt dışında ikâmetgâh etmeye başladıktan sonra bu borçlar yarın bir gün yurt dışında herhangi bir bankadan olası bir kredi çekmeye kalktığımda sorun teşkil eder mi? Ya da orada oluşabilecek bir mal varlığıma haciz(el) koyulabilir mi? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum. İyi çalışmalar dilerim…

   • Can Balkan

    Merhaba,
    Türkiye’deki kredi notunuzun uluslararası bir geçerliliği yok. Haciz vs. konuları da çok zahmetli olduğu için bireyse borçlar için hiç kimse bu çabaya girmiyor. Ama yine de ileride borçlarınızı kapatmanızı tavsiye ederim. Çünkü aradan 20 yıl da geçse borç sizin borcunuz…

 43. MusT4nG

  Merhaba Can Bey, birçok arkadaşa burda yardımcı olmuşsunuz emeğinize sağlık. Benim sorumda şu, yarın Almanya Başkonsolosluguna vize görüşmesine gidicem iş arama vizesi için. Umarım bu sorumu görüp yanıtlayabilirsiniz:). Kendi şirketim vardı limited. Tek ortak bendim. Bi ortağım daha vardı o resmi olarak ortak degildi. Zaten ne geldiyse başıma onun yüzünden. Neyse şirket daha pasif konuma geçmedi vergi dairesinden. Ticaret odasında da aktif duruyor. Ben geçen sene ekimde dükkanı kapattım. Limited şirketten kaynaklı 2 tane çek davam var bir tanesi sonuçlandı kararı temyize gittik herhangi bir ceza kesinleşmedi henüz ama bölge mahkemesinden de nitekim aynı karar gelicek. Herhangi bir hapis cezasıyla karşılaşmamak için yurt dışına gitmeyi düşünüyorum. Bununla birlikte yaklaşık 7 tane bankadan bireysel kredi kartı borcu, şahsi kredi ve şirket kredilerinden kaynaklı icra dosyam var. 7 aydır da sigortalı olarak bir işte çalışıyorum. Maaşımın haliyle 4 te 1 kesiliyor. Benim sorum vize görüşmesinde bana şirketle alakalı soru yöneltebilecekleri için şirkete ait borçları ya da benim şahsi kredi kartı ve bireysel kredi borçlarımı konsolosluk görebiliyor mu? Şirkete ait borçlar ödeyemeceğim büyüklükte ne yazık ki. Bundan dolayı vizeyi reddebilirler mi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Borçlarınız vize almanıza doğrudan engel teşkil etmez, ancak konsolosluk ülkeye geri döneceğinizden emin olmak için bankada birikim görmek isteyebilir. O durumu nasıl çözersiniz bilmiyorum doğrusu. Ama borcunuz doğrudan etken değil. Canınızı sıkmayın, bir şekilde hallolur umarım.

 44. ayşe çöl

  Merhaba,benim bankalara kredi ve kredi kartı olmak üzere toplam 50000 tl borcum var ve temmuzda evleneceğim nişanlım fransız vatandaşı …aile birleşimi olarak vize başvurumda icra borçları vize çıkmasına engel olur mu?Yani icra borcunuz var diye vize çıkmaması ihtimal dahilinde midir?Ödeme konusuna gelince 2 sene sonra faizi ile beraber ödeyeceğim ancak şu an ödeme gücüm yok.Konsoloslukta veya gümrükte bu tarz sorun olur mu?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Vize şartları ile ilgili bilgi sahibi değilim ancak bu zamana kadar borcu olduğu için vize alamayan biri olduğunu sanmıyorum. Hele ki aile birleşiminden. Sizin için de bir sorun olacağını sanmam. Şimdiden mutluluklar diliyorum.

   • Ebru

    Benim almanya da kredi borcum var ama sindi yurtdisindayim imkanim yok ottemek icin ottemesem bi sorun olurmu

 45. Emre

  Can Bey merhaba iyi çalışmalar benim 2 farklı bankaya borcum var yaklaşık 150 bin TL nişanlım Alman vatandaşı bende Almanca yaşamayı düşünüyorum yorumları okuduğumda yurt dışına çıkma sorun olmadığını gördüm acaba ben orda işe başladığımda benden alabilirler mi borçları yada icra gonderebilirler mı

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bİreysel alacaklar için yurtdışına icra takibiyle uğraşmazlar. Ama siz yine de bir ara borçlarınızı öderseniz iyi olur, aradan 50 yıl geçse de borçlarınızın silinmeyecektir.

 46. Burak torum

  Hocam 11.800 vergi borcum var kyk öğrenim kredisi ve trafik cezaları dahil ayrıca 4300 gibi bir kredi kartı borcum var fakat hiçbirinde takip veya mahkemelik avukatlık değilim kredi kartının asgarisini öderim genelde sorum şu.. Toplam 16.100 gibi bir borcum varken 21 günlüğüne Suudi arabistana gidicem umre ziyareti ve gezme amaçlı pasaport vize esnasında bana bir sorun çıkarır mı bu borçlar???

 47. Mehmet Ali

  Merhaba Can Bey; yazinizi ve yorumlar okudum. Benim sorunum ingilterede kredi borcum var ödemelerim iyi gidiyordu. Ama bir kaza nedeniyle calisamaz oldum. Turkiyede mirastan dolayi gayri menkuller var onlari satip bu borcu kapatirim diye dusundum fakat uzun zaman alacak zamanla beraber faiz ve kur yukseliside beni asiyor. Turkiyede Emekli olmam icinde yurtdisinda sosyal yardim alamiyorum. Ingilteredeki banka kredi borcum karsiliginda Turkiyedeki emekli maasima ipotek yada icra koyabilir mi? Yada yasadigim eve icratakibi cikartirmi?
  Not borcu odemek icin tum yollari deniyorum. Banka anlasma talebimi ret etti mahkemeye gidecegini soyledi. Ingilterede de yasama istegim kalmadi ve yasama sartlarimda cok zorlasti kesin donus yapmak istiyorum. Bana vereceginiz bilgilendirme icin simdiden tesekkurle

 48. Fatih balta

  Merhaba Can Bey,ben türkiyede yasiyorum 40 bin tl civari borcum var.her ay ödüyorüm düzenli.almanyaya aule birlesimi icin istek yapsam vizeye engel olurmu ? Yardimci olursaniz sevinirim

Leave a Reply

Your email address will not be published.