Kredi Puanımı Nasıl Yükselttim?

kredi notuOkuyucularımızın kredi notuna ilişkin olarak en sık sordukları sorulardan biri de “Kredi puanımı nasıl yükseltirim?”. Daha önce bu sitede “Kredi notu nedir?”, “Kredi notu nasıl hesaplanır?”, “Kredi notu neden önemlidir?”, “Kredi notu nasıl öğrenilir?” ve “Kredi notu nasıl yükseltilir?” sorularının cevaplarını verdim. Bugünkü yazımda ise, kendi tecrübelerimden yola çıkarak, kredi notumu 4 ayda nasıl yükselttiğimi açıklayacağım.

12 Ocak 2014 tarihinde yazdığım “Kredi puanı nedir?” başlıklı yazımda, kredi notumun 1,461 olduğunu açıklamıştım. Bugün 13 Nisan 2014. Yani yazıyı yazmamın üzerinden tam tamına 4 ay geçmiş. Bu 4 aylık süre içerisinde “Kredi puanı nasıl yükseltilir?” başlıklı yazımda verdiğim tavsiyeleri uygulayarak, 1,461 olan kredi notumu %24 yani 348 puan artırarak 1,809 yaptım. Peki bunu nasıl başardım?

Bu yılın başında aldığım KKB Risk Raporu’na göre, toplam kredi bakiyemin toplam kredi limitine oranı %39’du. 6 farklı finansal kuruluş bildirimde bulunmuştu, toplam kredili hesap sayısı ise 8’di.

Bugün aldığım KKB Risk Raporu’na göreyse, toplam kredi bakiyemin toplam kredi limitine oranı %44, bildirimde bulunan finansal kuruluş sayısı 6, toplam kredili hesap sayısı ise 7.

İki rapor arasında farka baktığımızda,

1)      Kredi bakiyemin kredi limitine oranında artış

2)      Kredili hesap sayısında ise azalış

görüyoruz. Esasında bunlar da birbirinin sonucu olan iki değişiklik. Şöyle ki, kullanmadığım bir kredili mevduat hesabını kapatınca, kredi limitim ve kredili hesap sayım azalmış oldu. Diğer hesaplardaki borçlarımda çok büyük değişiklik olmadığı için de, kredi bakiyemin kredi limitine oranı arttı. Bu artışın mantıksal olarak kredi notuna olumsuz etki yapmasını bekleyebiliriz. Çünkü, kredi limitin 4 ay önce daha azını kullanırken, bugün bankaların bana verdiği limitlerin daha fazlasını kullanıyorum. Risk/Limit oranım yükselmiş oluyor. KKB’nin kredi notu risk bileşenleri arasında mevcut hesap ve borç durumu %25 paya sahip ama Kredi Kayıt Bürosu’nun algoritmaları kamuya açık değil, bu yüzden de sadece tahminlerle yetinebiliyoruz. Buradaki tahminimiz ise, her ne kadar riskimin limitime oranı artmış olsa da, kullanılabilir limit azaldığı için olası riskler de azalmış görünüyor. Bu durumun da kredi notumun artışına fayda sağladığını düşünüyorum.

Kredili hesap sayımdaki azalışın dışında, borç durumuma bakacak olursak, 4 ay önceye göre %10 civarında bir azalış mevcut. Bunun da küçük de olsa bir etkisinin olduğu kanısındayım. Bir önceki paragrafta bahsettiğim gibi, mevcut hesap ve borç durumu kredi puanı üzerinde %25 etkili.

Yukarıda bahsettiğim değişikliklerin dışında, raporda verilen rakamlarda herhangi bir değişiklik yok. Mevcut hesap borç durumum, notumun yalnızca %25’ini oluşturuyor. Peki kredi puanını başka neler etkiler?

1)      Ödeme performansı

2)      Yeni kredi arayışı

3)      Kredi kullanım yoğunluğu

Ödeme performansından başlarsak; son 4 ay içerisinde tüm ödemeleri zamanında, tam ve eksiksiz yaptığımı söyleyebilirim. Bu süreç içerisinde kredi kartlarımın yalnızca asgarisini değil, tamamını ödedim. Ödeme performansının kredi notu üzerindeki etkisi %30 ve kredi puanını oluşturan en önemli kalem, ödeme performansı.

Devamını okumak için aşağıdaki sayfa numaralarına tıklayınız.

1 2
Comments
 1. Ali

  Selamlar yazınızı okudum bir sorum olacak zamanında 2009 yılında kanuni takipler yaşadım borçlarımı ödedim şu zaman itibarı ile 1 yıl içinde 680 olan puanımı 1448 yaptım şu an 5 banka ile çalışıyorum düZenli ödemem hep var artık ama x banka kanuni takip tarihini kkb bildirimi yaparken 2011 olarak bildirince puanım bi anda 748 olarak değişdi bankanın hukuk birimiyle irtibata geçtim düZelttiler puanım anlık olarak tak diyr 1448 oldu yine ama 4 aydır aynı sorun oluyo her ay puan hatalı bildirimden düşüyo arayınca düzeliyo size sorun 8 adet bankadan takibe düşdüğüm 2008 2009 yılları itibarı ile borçlarmı ödedim kkb de 5 yıl olarak gözükdü silindi şu an 8 adet olan takip bildirimi 2 adet olarak kaldı bu hatalı olan bankanın hukuk birimine dediğim şu bakınız siz her ay beni mağdur ediyosunuz hatalı olarak 2011 tarihinde kanuni takip bildiriyorsunuz vede puanım allah bullah oluyo ayrıca ben 2009 yılında kanuni takibe düştüm vede borcumu 2012 yılında bitirdim Bildiğim kadarı ile ve böylede oldu kkb de ilk takip tarihine düşdüğünüz tarihden itibaren 5 yıl bu kanuni takip k takip kodu ile raporda kalıyor 5 yıl dolduğu an otomatik siliniyor 6 adet takibim öyle silindi 2008 2009 yılları yaşadığım takipler ama bankaya kardeşim sizde silmek zorundasınız 5 yıl süre doldu artı borcumuda 2012 yılında kapattım dediğimde onlar bana borç bittikden 5 yıl sonra silinir dediklerinde iyice çıldırdım size sorum işin gerçeği ne 6 adet banka da aynısını yapsa onlarda bildirimi silmezdi ama hepsi 5 yıl geçtiği gün sildi rapordan takibi borcumda yokdu gerçe ödemiştim hepsini benim bildiğim kanuni takibe düşdükden sonra 5 yıl raporda kalıyor vede borç yok ise otomatik düşüyor ayrıca beni mağdur eden bankaya tazminat davası açsam sizce kazanırmıyım sonuçda 4 ay boyunca kkb sitesinden aldığım raporlar var hatalı raporlarda var üzerine bankanın düzelttiği puanımın artmış olduğu raporlarda delil olarak var şu an onların mağduriyetini yaşıyorum sizden fikir rica ediyorum uzun oldu biraz ama yardımınızı rica eder iyi çalışmalar dilerim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Öncelikle bu kadar uzun ve detaylı yorumunuz için teşekkür ederim. KKB ile ilgili elimizde ne kadar çeşitli ve detaylı bilgi olursa, sistemi anlamamız da o kadar kolaylaşacak. Son sorunuza cevap vererek başlayayım. Bu mağduriyetiniz neticesinde ortaya çıkan zararlar nedeniyle, ilgili bankayı dava etseniz bile, kazanabilme şansınız çok düşük. Orada raporlama yapan bir birim var. Bu birimin yapacağı işlemlerde de hata payı olabilir. Sizin şu aşamada yapacağınız tek bir şey var. Olaya konu bankanın, hukuk birimi yerine “Risk Merkezi”ni aramanız gerekiyor. Bu birimler, ilgili kurum ve kuruluşlara banka müşterilerinin risklerini aylık olarak raporlarlar. Belli ki, bankanın veri tabanında size ait bilgilerde bir sorun var. Bankanın Risk Merkezi ile irtibata geçtikten sonra, yaşadığınız sıkıntıyı orada yetkili bir arkadaşa anlatın. Kısa zamanda kökten çözüm bulunacaktır. Risk Merkezi, çeşitli bankalarda risk raporlama, resmi raporlama, vs. gibi adlarla yer alabilir. Bankanın santralindeki görevli kişi risk merkezi diye bir birim olmadığını söylerse, Resmi Raporlama birimine bağlanın, onlar sizi yönlendireceklerdir. Geçmiş olsun…

 2. sema kezer

  selam

  🙂 puanı yukseltmeyı anladıma ama bana su an acıl nakıt gerekıyor hemen punanımızı nasıl yukseltıcezki?? bunlar zamana endesklı onerıler.

  • Can Balkan

   Sema Hanım,
   Maalesef puanımızı hemen yükseltebileceğimiz bir sihirli değneğimiz yok.

 3. burhan söyler

  Öncelikle bizleri bilgilendirdiginiz icin tskler hocam.30.04.2013 itibari ile aldigim risk raporunda puanim 1601 olarak gozukuyor devamli calistigim ve maasimi aldigim bankada kredi veya kredi kartina basvursam sorun yasarmiyim acaba. Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim cevabiniz icin simdiden tesekurler

  • Can Balkan

   Burhan Bey,
   Puanınız yeterince yüksek. Bankaların bir çoğundan geliriniz doğrusunda sorunsuzca kredi çekebilir ve kredi kartı alabilirsiniz. Bol şans.

 4. burak

  Merhaba, şuan kredi notum 1363, daha önce birkaç tane küçük kredi kullanmıştım ve hepsini düzenli, tarihinde yatırdım daha sonra 26-08-2013 yılında 25 binlira kredi kullandım ve 6 ay düzenli ödemeden sonra tamamını kapattım. Bu süre zarfında hiç kredi kartı vb. yan ürün kullanmadım. Tekrar 24-02-2014 tarihinde 14 binlira kredi kullandım ve beraberinde 1,200 lira limitli kredi kartı ve kredili mevduat hesabına bağlı bin liralık ek hesap açtırdım. Şuan ikinci taksitlerini yatırdım,gününde ve düzenli ödüyorum. Bugün internet bankacılığından risk raporu aldım puanım 1363 gözüküyor. Açıkcası daha fazla bekliyordum. Önümüzdeki aylarda yeni yapacağım iş için biraz daha kredi çekmeyi düşünüyorum. Bir kaç aylık zamanım var.Şimdi benim kredi puanımı 1500 üzerine çıkarmam için gününde düzenli ödemeler dışında yapmam gereken birşey var mı acaba

  • Can Balkan

   Burak Bey,
   Ağustos – Şubat arasında yalnızca 6 aylık bir süre var. Siz bu 6 ay içerisinde, 4 farklı kredi ürününe başvuru yapmışsınız. Düzenli ödeme yapıyor olsanız bile, şu an sistem sizi “kredi arayaşında” olarak tanımlamış durumda -diye tahmin ediyorum-. Puanınız çok kötü durumda değil. Söz gelimi 25 bin liraya ihtiyacınız varsa, 14 bin lira krediyi kullandığınız bankayla anlaşarak, 40 bin TL kredi çeker ve 14 bin TL’lik bakiyeyi kapatarak, 26 bin TL’yi işiniz için kullanabilirsiniz. Bu yöntem size, kısa dönemli nakit akışını en kolay yoldan sağlayabilir. Ama başvuruyu yapmadan önce, bankadaki arkadaşa durumunuzu iyi açıklayın. Başvuruyu yaptıktan sonra, red alırsanız, puanınız kötüleşebilir. Bunun dışında önerebileceğim tek şey ise: beklemek…

 5. burak

  İlginiz için teşekkür ederim Can bey, bahsettiğim yan ürünleri son çekmiş olduğum kredinin beraberinde aldım. Şimdi ‘ kredi arayışı’ durumu bankalar tarafından nasıl algılanıyor? Yada sistem beni neden bu şekilde tanımlıyor? Daha önceki çekmiş olduğum krediyi, yapmış olduğum bir işten gelen toplu parayla kapattım, birkaç ay sonra yine ihtiyaç olduğumda bu 14 binlirayı çektim. Şimdi 3-5 taksit ara ödeme yapmam acaba kredi notunu etkiler mi?

 6. ibrahim halil

  ben 2003-2007 yılları arası kredı kartı kullandım.ancak 2007 tarıhinde sirketteki sıkıntılardan dolayı maas alamadım.kartlarım hepsi kapatıldı.2011 yılında devredılen tum borclarımı odedım su anda kanunen hic bir banka benden alacaklı deıl kendımı temızledım. su anda hic bir banka bana kredi kartı-kredi vermiyor.
  benim sorum su ben kredi notumu yukseltmek ıstsem bunu nasıl basaracagım ki elimde bu fırsat yok bankalar neden bu kadar sert davranıyorlar.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu durumda olanlara ilk önerim, maaş aldığınız bankadan kart almayı denemeniz, şubenize gidip, personel ile yüz yüze konuşun ve insiyatif kullanmasını sağlayın. Maaş bankanızdan alamazsanız, blokeli hesaba bağlı olacak bir kredi kartı almayı deneyin. 3. seçenek ise, kamu bankalarını denemek…

 7. AHMET KANDEMİR

  merhaba can bey.ben henüz 3 ayını doldurmuş bi işletme sahibiyim.26.02.2014 tarihinde işe başladım.bazı projelerim var.bunlarla alakalı olarak piyasa araştırması ve ilgili sektörlere bi anket firması aracılığı ile anket yaptık ve sonuçlar iyiye işaret ediyor.şimdi bu praje için nakite ihtiyacım var.dolayısı ile kredi kullanmam gerekiyor.görüştüğüm bi banka avrupa yatırım fonu adı altında bi kobi destek kredisi olduğunu üst limitin ise 52 bin tl olduğunu ve kullanabileceğim meblanın kredi puanıma bağlı olduğunu söyledi.öğrenmek istediğim 3 aylık bi işletmenin puanı hangi seviyede olabilir ve banka hesabımda yaptığım nakit hareketlerin etkisi ne olur.bu krediyi kullanmam gerekli.nasıl bir yol izlemeliyim.şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Ahmet Bey,
   Öncelikle işinizin hayırlı olmasını diliyorum. Yeni kurulmuş bir işletme için, işletmenizin puanından ziyade, iş ortaklarının kredi puanlarının önem teşkil edeceği düşüncesindeyim. Muhtemelen, şahsi kefalet de talep edeceklerdir. Yani sizin puanınız yüksekse, ve fonun talep ettiği nitelikleri taşıyorsanız kolaylıkla kredi kullanabilirsiniz. Detayları şubenizden öğrenebilirsiniz. Bol şanslar.

 8. Seda yalçın

  Öncelikle merhaba kredi notum 953 çıktı acaba bu puanla kredi çıkması mümkünmü veya en alt limit ne kadar yardımlarınızı bekliyorum.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Puanınız maalesef düşük. Bana sorarsanız, puanınızı yükseltmek için biraz bekleyin. Kredi kartı kullanıyorsanız, düzenli ödemeye dikkat edin. Puanınız 1,200’ün üzerine çıkınca da başvuru yapın. Ama çok ihtiyacınız varsa, kamu bankalarını deneyebilirsiniz. Bol şans.

 9. Murat

  16.07.2009 yılında limiti 300 lira olan öğrenci kredi kartımın cok ufak bir borcu yuzunden takibe düştüm.Tek kredi kartım buydu ve takibe düştükten sonra kapandı.Şu an hiç bir kredi kartı yok.Aynı zamanda hiç bir zaman bireysel kredi kullanmadım.Ssk lı ve düzenli olarak çalışmaktayım,çalıştıgım bankada vadeli mevduat hesabım bunun dısında bireysel emeklilik ve otomatik odeme talimatım bulunyor.Kkb den aldıgım kredi puanım 1163 .5 yıllık sure temmuz ayında dolucak.Bu zamana kadar yaptıgım kredı kartı ve kredi basvuruları hep olumsuz sonuclandı.Temmuz ayı itibari ile puanımda yükseliş ve kredi kartı yada bireysel kredi kullanma imkanım var mıdır?Kara listeden cıkmış oluyorum ve bankaylada yaklaşık 15 yıllık bir ilişkim söz konusu.

  • Can Balkan

   Evet, Temmuz ayında 5 yıllık süre dolduğu için, kredi sicilinizde bulunan takip zamanaşımına uğrayacak ve bu da puanınızın bir miktar yükselmesini sağlayabilir. Ama öncesinde de en azından maaşınızı aldığınız bankayı ikna ederek, kredi kartı almayı deneyebilirsiniz. 1,163 kredi puanı çok kötü bir puan değil.

 10. mücdat

  bir bankayla telefon görüşmesi yaptıktan sonraki gün riskli müşteri ilan edildim. borcumu ödediğimin devrisi gün….

  • Can Balkan

   Sebep neydi Mücdat Bey?

 11. Mustafa

  Merhabalar iyi akşamlar Can Bey yazınızı büyük zevkle okudum benim de bu konuda bazı sorunlarım var eğer ilgilenirseniz beni ne şekilde nasıl bir yol çizmem gerektiğimi gösterirseniz duacınız olurum . şimdi benim üniversite zamanında iki adet öğrenci kredi kartım vardı ve keşke almaz olaydım . ufak bir borçlardan dolayı idari ve kanuni takibe düştüm . 1 seneden beri bir şirkette çalışmaktayım 2 adet kredi kartım var . bu kkb puanı nedir diye sorguladım 331 puan çıktı bu puan 2013/11 dönemine aitti o dönemden 06/2014 dönemine kadar ödemelerim hep düzenliydi bu arada 2014/04 döneminde 3000 tl kredi çektim ve ödemeler kesinlikle düzenliydi .puanıma bir bakayım dedim hala 331 de bir puan bile yükselmemiş.sabrettim zaman geçsin dedim belki düzelebilir diye 3 gün öncede tekrar bir rapor aldım puanım hala aynıydı kkb e mesaj yolladım ‘puanınızı etkileyen olumsuz nedenler’ düzelmedikçe puanınız yükselmeyecektir diye mesaj yollamışlar . puanımı olumsuz etkileyen nedenler şunlar ;
  1. yakın zamanda kötü kapanmış kredi var. (2010/06 da hesaplarım kapanmış 2011/06 da idari kanuni takibe düşmüşüm)
  2. Ödenmemiş kredi borçları (Eski borçlar kanuni takiple ödendi ve borcum kalmadı ve şuan ki borçlarımı düzenli ödüyorum. bu seçenek o zaman borcu olan herkeste var o zaman borcu olanların puanı neden yükseliyor ? )
  3. Olgun(1 yıldan fazla) kredi sayısı az ( kredi kartına başvurup 3-4 ayda puanını az da olsa yukarıya çeken kişiler tanıyorum ? )
  4. Son ay itibariyle gecikmiş ödemeler (Öyle bir şey mümkün değil 2013 Ekim ayından beri ödemelerim hep düzenli bu seçenek acaba kanuni takipte olan eski karta ait bir seçenek olabilir mi Can Bey ?)
  bu dört olumsuz neden kalkmadan benim kredi puanım yükselmeyecekse eğer ödemelerimi neden fazlasıyla hepsini ödeyeyim ben puanımın yükselmesi için çabalarken bu olumsuz sebepler beni moral bozukluğuna soktu. Benim yapmam gereken yol nedir Can Bey ? Biliyorum puanım aşırı düşük ama ille de yükseltmek için çabalarım artacaktır .ileride evleneceğiz borcumuz harcımız çoğalacak ama ben bu puanla hiçbir bankadan yüksek kredi çekemem. İzlemem gereken yolu anlatırsanız çok memnuniyet duyarım size. Teşekkürler…

  • Can Balkan

   Mustafa Bey,
   Uzun ve detaylı anlatımınız için teşekkürler. Açıkçası, 6 ay içerisinde düzenli ödemeler ve çektiğiniz krediye karşın kredi puanınızın değişmemiş olması çok ilginç. KKB, puan hesaplama algoritmalarını paylaşmadığı için net bir neden de bulamıyoruz. Yazdığınız sebeplerin hepsi hali hazırda puanı etkileyebilecek durumlar. Ama bunların etkileri nedir bilemiyoruz. Bana sorarsanız, düzenli ödemelere devam edin. Gereksiz yere yeni kart ve kredi başvurusunda bulunmayın. Takibe düşen krediye ilişkin borçların ödenmesinin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra, puanınızın hızlı bir şekilde yükselecektir. Bu süre içerisinde de siz ödemelerinizi kesinlikle zamanında yapmaya devam edin. Kredi çekebildiğiniz için şanslısınız. Durum çok da vahim değil. Sebat etmekten başka da maalesef tavsiye edebileceğim bir yöntem yok.

   • Mustafa

    Teşekkür ederim öncelikle bir kaç sorum daha olacak izninizle ? 2012 yılında bittiyse takipteki borcum 2017 den önce puanımda hiç hareketlilik olmayacak mı ? yani şimdi yaptığım düzenli ödemelerin normalde puana katkısı olması gerekiyordu değil mi ? kredi çekmem gerçekten güzel bir şans ve kredi kartı limiti de sürekli artıyor (tüketici kredisi ve limitin artma sebebi çalıştığım bankanın maaş müşteri olmam büyük artısı) bunun yani limitin artması benim için soruna neden olabilir mi (puanın düşmesi gibi ) ? cevaplar için çok teşekkür ederim ayrıca Can Bey.

    • Can Balkan

     Mustafa Bey,
     2017’de de siciliniz temizleneceği için, yüksek bir puan artışı görebilirsiniz. Ama öncesinde yaptığınız zamanında ödemeler elbette puanınızın yükselmesine katkı sağlayacaktır. Algoritmasını tam olarak bilemiyoruz. Ama yüksek kredi kartı limitiniz var ve kullanılmayan kısım az ise, bunun çok büyük negatif bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Yalnızca, ileride büyük montanlı bir kredi çekeceğinizde, belki bu riskleri kapatmanız talep edilebilir. İyi günler diliyorum.

 12. Şahin

  Merhabalar kolay gelsin, 1385 kredi puanım var borç ödememe gibi bi durumum olmadı. 2 kredi kartı kullanıyorum 500 er limitli ve her zaman borcumun tamamını ödedim aksatmadan. Ayrıca bir de Ziraatten öğrenci kredim var onun da limiti 275 lira bunun ödemesi direk bursumdan kesiliyor. Yani toplamda 1275 lira limitim oluyor her ay ve 30.000 lira kredi çekmek istiyorum. Herhangi bir yerde çalışmadım çalışmıyorum da. Eğitimim için bu mebla gerekiyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi puanınız çok kötü değil. Lakin gelir belgesiz 30 bin TL kredi çekebilmeniz zor görünüyor. Vakıfbank ve Halkbank gibi kamu bankalarını deneyin. Ayrıca bir çok büyük bankanın “eğitim kredisi” ürünü var. Doğrudan krediye başvuru yapmadan, şubeleri ziyaret ederek, durumunuzu aktarın. Umarım birinden çekmeyi başarabilirsiniz. Bol şans diliyorum.

 13. burak

  öğrenciyken k.kartımı düzgün ödemiyordum ve puanım düşüktü fakat çalışmaya başladıktan sonra tüm ödemelerimi harfiyen yapmaya başladım ve puanım yükseldi. iş bankasından 2000 tl limitli bir kartım vardı şubeye gittiğimde müşteri temsilcim 1700 puanım olduğunu fakat limit arttırım taleplerimin neden iptal edildiğini anlamadığını söyledi bende sinirlenerek iş bankası kartımı iptal ettim ve mevduat hesaplarındaki paralarımı çektim (mevduat hesabım hala açık ama kullanmıyorum).

  daha sonra denizbanktan kkartı talebinde bulundum ve 2000 tl limitli kart geldi. aradan 3 ay geçti ve denizbanka limit arttırım talebinde bulundum fakat yine kabul edilmedi.

  iş bankasında çalışan bir arkadaşıma sorduğumda şuan 1706 bireysel skorum olduğunu söyledi.

  şimdi denizbanktan işletme kart almayı düşünüyorum. hem ticari skorumu yükseltmek için hemde limitlerimi arttırmak için.

  fakat basit usul bir işletme sahibi olduğum için (yıllık cirom oldukça az) onaylanmamasından korkuyorum.

  ticari kart çıkarsam daha yüksek limitlere sahip olabilir miyim? bana faydası olur mu?
  ileride kredi çekerken daha rahat olabilirmiyim?

  • Can Balkan

   Öncelikle 1,706 puanınız olmasına rağmen, 2bin TL’den daha yüksek limit açılmıyor olması ilginç. Son 5 yıllık süreçte, yasal takibe konu olan krediniz var mı?
   DenizBank İşletme Kart çıkarabilirseniz, elbette daha yüksek limit açılacak ve size faydası olacaktır. Denemenizde yarar var.

 14. ahmet ersay erdoğdu

  Üstadım Merhabalar,

  Öncelikle aydınlatıcı bilgileriniz için sizi tebrik ederim.

  Benim danışmak istediğim iki husus var;

  1) KKB skorumu mesaj ya da mail y0luyla edinmeyi bir türlü beceremedim.Bildiğiniz pratik bir yöntem var mıdır?Skorumu kendim öğrenemediğim için çalıstığım bankalara sorgulatıyorum.Bunu surekli tekrarlamam skorumun düşmesine neden olur mu?
  2)KKR ve TKR odemelerini düzenli hale getirmemden itibaren ne kadar süre içinde KKB skorumdaki artış gözlemleyebilirim?

  Saygılarımla

  Ahmet Ersay ERDOĞDU

 15. ibrahim

  Merhaba;

  Kredi puanım 1423 ve kkb den aldığım risk raporuna göre de gecikme de,takipte ve herhangi bir şekilde ödenememiş borcum yok.

  Ev kredisi almak istiyorum.Alabilir miyim?

  Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Puanınız teminatlı bir kredi çekmek için oldukça makul görünüyor. Nihai karar verici banka olmak üzere, gelirinize göre konut kredisi alabileceğinizi düşünüyorum. Kolay gelsin…

   • misafir

    Benim kkb puanim 1143 odemlerim duzenli olmasina ragmen puanim cok düşük ayrica findeks ten baktigimda 7 urun gozukuyor ok isareti kirmizi ve asagiya yonelmis durumdaydi bu ne demek yaniltlarsaniz cok sevinirim

    • Can Balkan

     Findeks kredi notunda okların kırmızı ve aşağıya yönelik olması, son bir kaç aylık süreçte Findeks kredi notunuzun düştüğünü gösterir. Ödemelerinizin düzenli olmasına rağmen Findeks kredi notunuz 1143 ise bir kaç ihtimal var: a) 7 kredi ürünündeki toplam risk yüksek olabilir. b) son 6 ay içerisinde bir kaç tane yeni kredi ürünü almış olabilirsiniz. c) Son 5 yıl içerisinde, idari ya da yasal takibe düşmüş bir krediniz bulunabilir. Size tavsiyem, 7 kredi ürününden az kullandıklarınızı ve görece gereksiz olanları kapatmanızdır.

 16. kadir

  Can bey merhaba
  Benim kredi skor puanım çok düşük son iki yıldır kart ödemelerinde sıkıntı yaşadım 800 ün altına kadar düştü yasal takibe filan girmedim ancak asgarileri ödedim filan derken iki yıldır bu zaman geldik.. biraz daha borcum var..Kredi çekmiştim aksatmadan ödedim ticaretle uğraşıyorum senedim hiç protesto edilmedi sadece kartlarla ilgili sorun yaşadım …Biraz gevşek davrandım açıkçası çünkü bi ay idenmezse bişi olmaz öteki ay öderim diye diye bi türlü düzene koyamadım şimdi epey düzene koydum ve ödemeye başladım..
  Benim öğrenmek istediğim borcumu tamamladıktan sonra kredi skor puanım ne zaman yükselişe geçer ve kredi çekmem kolaylaşır…borçları kapattıktan sonra eski haline dönermi?

  • Can Balkan

   Kadir Bey,
   Kredi kartı ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmaya başladıktan sonra, 6 ay içerisinde kredi puanınız yükselmeye başlayacaktır. Burada önemli olan, ödemelerinizi gününde ve eksiksiz yerine getirmek. Bol şans.

 17. alper atik

  Can bey merhaba….2009 da 350 tl limiti olan finansbank kredi kartım vardı.takipe düştü hemen yapılandırdım 10 ayda ödedim yani 2010 da dosyası kapandı..o tarihten bu yana geçtiğimiz nisan ayına kadar bir çok kredi ve kart başvurusu yaptım kabul edilmedi tabi..fakat 2014 nisan ayında odeabank kredi kartı verdi ve 3 aydır kullanıyorum..düzenlide ödüyorum..3 aydırda kredi başvurusu yapmadım..yaklaşık 6 aydırda ssk’sı yüksekten yatan maaşlı olarak çalışıyorum..kkb puanım 0 bu koşullarda puanım ne kadar zamanda yükselir ? ya da 2015 kara listeden çıkacağım için o zaman mı başvuru yapabilirim ? Teşekkürler

  • Can Balkan

   Alper Bey,
   Bu ayın Kasım ayından itibaren kredi puanınızda gözle görülür bir yükseliş olacağını düşünüyorum. Ödemeleriniz düzenli devam ettiği taktirde, 1 yıl içerisinde gelirinizle doğru orantılı olarak kredi çekebilecek duruma gelebilirsiniz diye tahmin ediyorum. Ödemelerinize çok dikkat edin.

 18. adem öncü

  öncelikle herkese merhabalar
  can bey size de çok teşekkür ederiz bu tarz aydınlatıcı bilgilerinizden dolayı.

  benim sorum : daha önce yasadığım sorunlu bankalardan sadce birtanesi kalmış oda 2015 yılında sılınecek puanım gecen ay 867 ıken tembuz ayında 1163 puana ulaşmısım su an esnafım yenı pos cıhazı aldım ıkı bankadan aylık toplamın 25 bın kadar işlem hacmı gerceklesecektır bu kkb ye etkısı olurmu. yada artırmak ıcın ne yapmam lazım.
  kredı basvurusunun rıskı artırdıgını bılmedıgımız ıcın onumuze gelen bankaya bas vurduk.
  buda tabı bıraz ısımızı zorlastırdı. mınımumda olsa kredi almak ıcın ne kadar puan gerekli sızce amacım kredı cekıp onu kullanmadan kapatmak. iş projelerım oldugu ıcın bankalarla aramın ıyı olmasını ıstıyorum. bırde mevcut gorunen borc sıstemden dusmedıgı surece puan artısı olurmu. bılgılerınız ıcın sımdıden cok tesekkur ederım.

  • Can Balkan

   Adem Bey,
   POS’larınızdan geçen tutarın kredi puanınıza bir katkısı maalesef olmayacaktır. 867 puandan bir ay içerisinde 1,163 puana yükseldiğinize göre, mevcutta bulunan borçlarınıza rağmen, puanınız artabiliyor. Bu oldukça olumlu. Hali hazırda kullandığınız kredi veya kredi kartları varsa, ödemelerini düzenli yapmaya devam edin. Bir kaç ay geçtikten sonra puanınız 1,200 üzerine çıkacaktır. Sicilinizdeki takip, bazı bankalar için sorun yaratacak olsa da, 1,200 puan ve üzerinde puan ile kredi alabileceğiniz bankalar bulunmaktadır. Bol şans ve hayırlı işler diliyorum.

 19. ismail

  iyi günler benim puanım 1609 ve bir tane kredim var 1 seneye askın bir süredir ödyorum su an için 2. bir kredi arayısı içindeym lakin hiç bir banka kredi vermiyor bunun bir sebebi varmı?. su an cıkıstayım 2 aylık sigortam bulunuyor bu konuda yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   İsmail Bey,
   1,609 kredi puanı kredi kullanmak için oldukça iyi bir puan. Kredi alamamanızın iki nedeni olabilir, birincisi çektiğiniz kredinin tutarı ve açık olan kredi kartı limitlerinin toplamının gelir seviyenizin oldukça üzerinde olması, ikincisi ise bir şekilde bankaların kara listesinde yer almanız. Ama eğer bir kara liste durumunuz olmuş olsaydı, 1 yıl önce kullandığınız krediyi almanız da güç olabilirdi. Büyük ihtimalle kredi riski ile geliriniz arasında bir uyumsuzluk vardır. Kolay gelsin.

 20. emrah yavuz

  merhabalar,bizleri aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz,

  2010 ve 2011 yıllarında 150 tl lik ek hesap ve 300 tl lik ek hesaplarımda takipler oldu ve bunları o yıllar içinde kapadım,2011 nisanda 20 bin tl 24 ay vadeli kredi kullandım ve günü gününe ödeyip 2014 nisan ayında(24 ay sonunda) kapattım,2008 yılından bu yanada 500 tl lik kredi kartım var,onuda 36 aydır günü gününe ve düzenli ödüyorum.2013 yılı ekim ayında 113 bin tl lik konut kredisi kullandım ve aynı zamanda 5 bin tl likte 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandım onlarıda 9 aydır günü gününe ödüyorum hatta ihtiyaç kredimi 3-4 gün önce ödüyorum diyebilirim.2014 ocak ayında risk puanım 572 di ki şok olmuştum:(bu süre zarfında hiçbir ekstra başvuruda bulunmadım,6 ay bekleyeyim dedim yükselir ama 2014 temmuz ayında yine puanıma baktım 605 olmuş,aylık 2 bin tl ye yakın düzenli ödemelerim var 36 aydır çok düzenli ve tamamını ödediğim kredi bunlar.ilk kullandığım kredi başka banka,son ikisi ise maaş bankam.risk puanımın yükselmeme sebebi ne olabilir?ssk pirimimde 36 aydır tavandan yatıyor.sene sonuna doğru ihtiyaç kredisi kullanmayı planlıyordum ama bu puan ile mümkün görünmüyor?sizce nerede hata yapıyorum yada yapılıyor?

  • Can Balkan

   Emrah Bey merhaba,
   Kredi notunuzun bu kadar düşük olmasının nedeni, “kredi kullanım yoğunluğu” olabilir. 1 takvim yılı içerisinde hem konut hem de tüketici kredisi kullandığınız için kredi notunuz kötü etkilenmiş olabilir. Bu yılın Ekim ayından itibaren, puanınızın daha hızlı yükseleceğini tahmin ediyorum. Yani, yıl sonunda geliriniz doğrultusunda yeni bir tüketici kredisini çekme ihtimaliniz hala var. Bu sırada ödemelerinizi kesinlikle aksatmayın. Bol şans.

 21. emrah yavuz

  can balkan bey,

  risk puanıma baktığımda ocak-şubat-mart-nisan ayında 572,mayıs ve haziran ayında 568 ve temmuz ayında ise 605 olmuş,yani son 1 ay içerisinde çok güzel bir artış olmuş,sizinde dediğiniz gibi ödemelerimi ekim ayına kadar aksatmayacağım hatta günü gelmeden 1 hafta önce ödeyeceğim bakalım ne olacak.sadece beni şaşırtan,gelirime ve son 36 aylık güzel ödeme performansıma göre çok daha iyi bir puan beklentisi içindeyken böyle düşük bir puan gelmesiydi.bu nedenle konuyu bilginize sunup bilgi almak istedim.geri dönüş için çok teşekkür ederim.

 22. ismail

  slm can bey cevaplarını okudum cok yardımcı olacagına dusunuyorum benim puanım 354 odeabank okadar puana karsılık 1000 tl kredi kartı ve 3000 tl kredi verdi bunu sukredıyorum verdıgı icin sadece sebebi puanımı yukseltmek ocak ayından buzamana kadar duzenlı oduyorum bırde ben cok kredı kartı bas vurusu yapıyordum artık onuda yapmam puanıma etkisi oldugu icin tessekkur ederim kolay gelsın

 23. CANAN TAŞTOPRAK

  ÖNCELİKLE ÜSTÜN BİLGİLERİNİZDEN DOLAYI TEŞŞEKKÜR EDİYORUM SİZE SORUM ŞU OLACAK BENİM ŞUANDA PUANIM 1443 EŞİM İCRALIK OLDUGU İÇİN BANKALAR KREDİ VEREMİYORUZ DEDİLER 1 SENEDİR KREDİ KARTI KULLANIYORUM GELİRİM 2.080 TL EŞİMLE BOŞANMA DAVAMIZ DEVAM EDİYOR BOŞANDIKTAN SONRA KREDİ ALMAM MÜMKÜN MÜ YOKSA BAŞANDIKTAN SONRADA KARŞIMA ÇIKARMA ŞİMDİDEN CEVABINIZDA DOLAYI TEŞŞEKKÜR EDER İİ GÜNLER DİLERİM…

  • Can Balkan

   Canan Hanım,
   Boşanmanın akabinde, eşinizin nüfusundan düşeceğiniz için banka kayıtlarının da değişeceğini tahmin ediyorum. Çok karşılaşılan bir durum olmadığı için maalesef net bilgi veremiyorum.

 24. Muhittin CANAN

  Can Bey
  Değerli bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
  Geçirdiğim ekonomik sıkıntı sonucu 2008 ve 2009 yıllarında idari ve kanunu takibe düştüm.2011 yılının temmuz ayında tüm borçlarımı temizledim. İlgili bankalardan borcun tamamının ödendiğine dair yazı aldım.
  Sorum şu:Kara listeden idari ve kanuni takibe düştüğüm yıldan (2009) itibaren 5 yıl sonramı;
  yoksa borcumu ödediğim tarihten (Temmuz 2011) 5 yıl sonramı kara listeden çıkacam.
  İlginize şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Muhittin Bey,
   Kara listeden, idari takipte olan borcunuzu kapattıktan 5 yıl sonra çıkarsınız. Ama unutmayın, şu anda aktif olan bir kredi kartınız veya krediniz varsa, ödemeleri düzenli yaparak KKB puanını yükseltmek her zaman için mümkündür. Bol şans diliyorum.

 25. COŞKUN

  merhabalar…
  2010 yılında 3 banka tarafından avukatlık oldum. 2011 yılında butun borclarımı kapattım . hiçbir banka tarafından kredi kartım yok .talep ediyorum onaylanmıyor.skorum 1193 tekrar bankaların ürünlerinden ne zaman yararlanabilirim .
  TEŞEKKÜRLER…

  • Can Balkan

   Coşkun Bey,
   Kredi puanınız kötü değil. İlişkide olduğunuz banka ya da bankacı varsa, rica minnet bir kart çıkarılabileceğini düşünüyorum. Öte yandan 2016 yılından sonra, KKB skorunuz normale dönmeye başlar. Ama o vakte kadar bir kredi ya da kredi kartınız olursa ve ödemelerini düzenli yaparsanız da kredi notunuzun yükselmesine katkısı olur.

 26. ismail

  slm can bey gecen gün yazmaya unutmusum ben kredi tonumu ögrenirken gözume carptı gecmisteki kanuni takıplerı herseyı gosterıyor buryakadar dogru ve birde vakıf banktan kredi kartı gözüküyor benim buzama kadar o bankayla işim olmadı vede bu tarihe kadar ödeme duzgun yapıldıgını göruyorum ama kredi kartı oldugunu gösteriyor limiti yazmıyor kartı alış tarihi de 1997 gosterıyor ben bu tarıhte 16 yasındaydım yardımcı olursanız sevınınır saygılarımla tesekkurler

  • Can Balkan

   İsmail Bey,
   Kredi Kayıt Bürosu’ndan aldığımız raporun en büyük faydası da bu zaten, bilgimiz dışında bir limit ya da riskimiz varsa öğrenmemize yardımcı oluyor. Yarın ilk iş KKB’yi arayarak durumu sorun, daha sonra da Vakıfbank’ı arayın. Bir hata varsa düzeltilecektir. Kolay gelsin.

 27. yagmur

  merhaba daha onceden hic bankalarla calismisligim olmadigi icin kkb puanim olusmamis.Ancak son iki aydir 3200 tl limitli kredi karti kullaniyorum ve iki aydir tamamini kullanip tamamini oduyorum.1agustosta yeni hesap kesimi gelecek ve 3.olacak onu da ayni sekilde komple odeyecegim.ancak kkb sitesinden kontrol ettigimde halen puan olusturulmamistir deniyor.ne zaman kkb puanim olusur.tesekkurler..

  • Can Balkan

   Merhaba Yağmur Hanım,
   3 ay içerisinde KKB puanınız görünmeye başlar.

 28. yasin

  Öncelikle kolay gelsin can bey ben önceki kredimin üstüne kredi çekmek istedim biraz ödemelerde sıkıntı yaşadım ancak daha sonra bankaya başvruru yaptıktan sonra puanım 868 di 900 oldu şimdi kredili mevduat hesabım var bunu kapatarak borcunu daha hızlı yükseltebilirmiyim ve yahutta kredi kartını kapatarak

  • Can Balkan

   Yasin Bey,
   Sorunuzu doğru anlamışsam, kredili mevduat hesabınızı kapatmanın kredi puanına faydası olup olmadığını soruyorsunuz. Riskleriniz azalması bir artı da olsa, kredi puanınızı yükseltmek için öncelikli hedefiniz düzenli ödeme olmalıdır.

 29. mehmet

  ii günler konuya söyle başlayım benım 2010 yılında öğrenci iken 300 tl lık borcum idari takibe alındı. ondan sonra x bankasında kullandıgım kredi kartımı tam anlamıyla 17 aydır tam öduyorum limiti 750 tl . y bankasından kredi kartı talep ettım o zamanda kı kredi puanım 1080 idi verdıgı limit 250 gibi komik bi rakam oldu . yine düzenli öderken 1300 falan oldu aradan zaman gecınce benım internet borcum kanuni takıbe alınmış ve bankaya bildirmıi y bankası benım kartıma bloke koydu suan ve puanım 360 gibi komık bş rakam oldu . ne yapmamı önerirsiniz acabaa

  • Can Balkan

   Mehmet Bey,
   Konu tamamen hukuki. Lakin, kanuni takibe düşen internet borcu için kredi kartına bloke konulduğuna ilk kez şahit oluyorum. Sanırım, internet şirketinin avukatı, bütün bankalara varsa mevduatlarınız için bloke emri göndermiş, banka da kredi kartınıza bloke koymuştur. Yapmanız gereken şey, internet borcunuzu kapatıp, internet şirketinin avukatından, bloke yazısını geri çekmesini talep etmek. Kolay gelsin.

 30. derviş

  selam.. can bey kredi cekmek icin kredi notumuz en az kac olması lazım misal 1200 olması lazım ise kredi notumuz bundan cok az dusuk olursa kredi verirler mi yoksa sistem 1200 görmek zorunda mı yada bankadakı personel kıyak gecip verme gibi ihtimali varmı. şimdiden tşkler.

  • Can Balkan

   Derviş Bey,
   Her banka kendi risk algısına göre taban puan koyuyor. Kredi puanı 800 olup da kredi çekenler bile var. 1,200 kredi puanı ile geliriniz oranında bir çok bankadan kredi çekebilirsiniz. Ama 1,100 kredi puanı ile kredi çekebileceğiniz bankalar da var. Kolay gelsin…

 31. DERYA DENİZ

  Merhaba Can Bey; Bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Puanımı bugün öğrendim (604) ve internet üzerinden arttırmak için araştırma yapmaya başladım.. Yazılarınızı okudum, ocak ayında 10,000 lıraya ıhtıyacım var.. Bankalara kredi borcum yok (kapattım) düşük limitli bir kredi kartım var 3 aydır tamamını yatırıyorum. Kullanmadığım hesapların tamamını kapatıp tek banka ile çalışmak istiyorum. Maaşım bankadan geçiyor (ama geçikmeli yatıyor) hesaplarımdan havale yapıyorum aktif tutmaya çalışıyorum. Kredi kartımın tamamını haftada bir ödeyip post makınasından geri çeksem, hesabımda az da olsa para yatırsan otomatik ödeme talımatı versem (öneriniz varsa onlarıda yapabilirm benim bildiklerim bu kadar 🙂 ) 5 ay içinde puanım istediğim şekilde yükselmiş olurmu? Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz ? Teşekkürler..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Öncelikle mevduat hesaplarınızın kredi puanına bir faydası olmadığını belirtmek isterim. Ama tek banka ile iyi ilişkiler kurmak, ileride o bankadan kredi çekmenizi kolaylaştırabilir. Asıl sorunuza gelirsek, düşük limitli bir kredi kartını haftalık olarak doldurup, tekrar para yatırmanın bildiğim kadarıyla bir faydası olmaz. Siz normal bir şekilde, aylık düzenli ödemelerinizi yapın. Limiti de sonuna kadar kullanmamaya çalışın. Ocak ayına kadar puanınız 1000’in üzerine çıkabilir. Belgelenebilir geliriniz de varsa, kredi çekebilirsiniz. Bol şans.

 32. osman Işıtan

  Can bey öncelikle iyi günler.Benim risk raporumda puanim 1140 sanırım 4 adet geçmiş yıllara ait kanuni takip var.Ben bu borçları 2011 yılı başında yani 2011 Ocak ayı içerisinde ödedim ve elimde icra dairesinden aldığım belge var.Bir baska banka içinse subeden odeme yaptığıma dair belge vnkalar güncelleme bilgilerini hatalı girmis örneğin hir banka 2014 yılı haziran ayı için güncelleme tarihi girmiş bir digeri 2013 yılının he dayı girmiş diğeri ise 7aylik aylık bir sure geç girmis.Ben bu konuda ilgili bankalara mi müracat edeyim.? Iyi günler.

  • Can Balkan

   Osman Bey merhaba,
   Bankaların “risk izleme” birimlerine müracaat edip, durumun düzeltilmesini talep edebilirsiniz. İyi günler.

 33. mert kaya

  Can öncelikle emeginiz için teşekkürler.Risk raporunda kredi kapanma tarihi açılış tarihi ve guncellenme tarihi var.Benim risk raporumda borcumu ödeme tarihimden cokcok alakasız bir tarih yazıyor borç 2010 yılında ödendi fakat banka güncelleme girişi yapmış ayrıca alt kismindada kırmızı renkte 2014 haziran kanuni takip yazıyor.Oysa yukarıda takipteki bakiye kısmı boş.Şimdi sorum Su ben bu rapordaki hangi tarihi baz alıp itiraz edeyim?borcu 2010 da ödedim takip tarihi 2010 ama guncellenme tarihi 2014 ? Iyi günler

 34. fatih

  ii günler can bey benim sorum şu kredi kullanmam gerekiyor acil nakite ihtiyacım var 6 aylık bi kredim var arada aksaklık oluyo ama son 3 aydır düzenli ödüyorum kredi kartım var garanti bankasından 10 aydır düzenli tamamını ödüyorum yalnız akbanktan kredi kartım vardı takibe girdim herelde taksit yaptırdım 3 ayda kapattım puanım düşük napmam gerek son 3 aydır da başvuru yapmıyorum en hızlı nasıl kkb puanım yükselir

  • Can Balkan

   Fatih Bey,
   Açık olan kredi ve kredi kartlarınızı düzenli ödemekten başka çareniz yok. Akbank’tan takibe girip girmediğinizi öğrenmek için, lütfen bir kredi risk raporu alın ve takibe düşmüş hesabınız olup olmadığına bakın. Belki yeniden yapılandırma yapılmıştır. Eğer takipte krediniz yoksa, puanınız da daha hızlı yükselir.

 35. benım panım 1079 kıredı kartım cok duzenlı oduyorum 5 ay oldu bendeır hıc gecıkme yapmadım ne zaman kıredı ceke bılırız saygılarımızla

  • Can Balkan

   Selman Bey,
   Kredi kartınızı düzenli ödemeye devam edin. Bir kaç ay sonra, geliriniz doğrultusunda, bir çok bankadan kolaylıkla kredi çekebilirsiniz. Bol şans.

 36. emre

  Iyi gunler can bey benim kkb sorgulamamda 610 cikmakta bir bankadan tanidik vasitasi ile sorgulama yaptigimda ise 1150 cikmakta bunun nedeni ne olabilir anlam veremedim

  • Can Balkan

   Emre Bey,
   KKB puanı ya da yeni adıyla Findeks kredi notu tektir. KKB’den aldığınız skor ile bankanın puanı arasındaki farkın iki nedeni olabilir. Birincisi, bankanın veritabanı eski tarihli veriyi çekmektedir. İkinci neden ise, bankanın içsel derecelendirmesine göre verdiği kendi kredi notu olabilir.

 37. murat

  Selam benim de sorum su 2013 yilinda 7 urunden takipe dustum ve 7 urunun 3 2014 ocakta 2 urunu 2013 te kapattim.geri kalan 2 urunu bu ay kapatim.ve calistigim bankaya kredi notumu sordum 1045 dedi.bu puanla kredi almam soz konusu olurmu.birde kredi almamam kac yil surer.birde kredi notumu kartim vs hic birseyim yok nasil yukseltirim.

  • Can Balkan

   Murat Bey,
   Son takipteki kredinizi kapattıktan itibaren 5 yıl süre ile kara listede kalacaksınız. Ama bu sizin kredi kullanamayacağınız anlamaına gelmiyor. Bir çok banka, kara listedeki müşterilere kredi kullandırmaktan imtina etse de, kefil veya teminat ile rahatlıkla kredi veren bankalar olabiliyor. Piyasa şartlarına ve sizin iş, kefil, teminat durumuna göre değişebiliyor yani. Bu kadar takibe karşın kredi puanınızın 1,045 oluşu gerçekten iyi. İlerleyen zamanda, bir bankadan kredi kartı almayı deneyerek ve düzenli ödemeler gerçekleştirerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bol şans.

 38. hakan kazak

  Merhaba Can Bey,
  gerçekten çok emek vererek hazırlamış olduğunuz mevcut yazınızdan çok yararlandım.emeğinize sağlık.Benim “kkb puanım 1809” ancak herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmıyorum.ancak proje v.s. işleri yaparak hayatımı kazanıyorum.bir tanesi 7500 bir taneside 8500 tl olan iki kredi kartım var (bir kaç tane daha vardı onları geçmişte kapattırdım).Sadece 8500 tl olanı kullanıyorum.aylık kredi kartı ödemem 1500-2000 t l arasında ve borcun hep tamamını ödüyorum.diğer kredi kartımı hiç kullanmadım.son 8 yıl içinde 3 kez kredi kullandım hepsini vadesinden önce kapattım.
  Şimdi bu bağlamda , GELİR BELGESİZ KREDİ veren bankalardan (TEB,DEnizbank,odeabank ) 15-20.000 tl arası kredi çekebilirmiyim.
  cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Hakan Bey,
   Hiç tereddütünüz olmasın, sadece bu bankalardan değil, diğer bir çok bankadan da kolaylıkla kredi çekebilirsiniz diye düşünüyorum. Öncelikle kredi kartını kullandığınız bankaları deneyin. Bu puan ve ödeme grafiğiyle zorlanmayacağınızı tahmin ediyorum. Bol şans.

 39. pelin

  Merhaba
  Ben devlet memuruyum
  Bu kredi işlerinden pek anlamadığım için zaten kredi çekecem hepsini toptan kapatırım diye üç ay falan düzenli ödemedin Kartlarımı ve haziran başı 30000 lira kredi çekmeye gittiğimde kredi puanım 1063 olduğu için kefil istediler ancak bankadaki memur,müdür beyle konuşup istersen 15000 lirayı kefilsiz vereceklerini söylediler ben de o an için bana 30000 gerek diyip reddettim ancak sonradan bu para da işimi görür diyip bir gün sonra 15000 kefilsiz için gittiğimde banka müdürlerinin elinden bu insiyatifi bu hafta içinde aldılar dediler,gerçekten inisiyatifleri yok mu,?hazirandan beri borçlarımı kapadım sayılır tekrar rica etsem. 15000 için olur mu acaba?

  • Can Balkan

   Pelin Hanım,
   Bankaların şube müdürlerine verdikleri yetkilerde zaman zaman değişiklikler olabiliyor. Yetkisi olsa, müşteri ile ilgili bir şüpheli durum yoksa, seve seve kullandırırdı krediyi. Siz tekrar aynı bankanın başka bir şubesine de giderek durumu teyit edebilirsiniz. Devlet memuru olduğunuz için, bir çok bankadan da kolaylıkla kredi çekebileceğinizi düşünüyorum. Bol şans.

 40. hakan Kkazak

  Can Bey,
  verdiğiniz bilgiler ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Saygılar sunarım.

 41. eyup

  agustos ayinin kkb puani 1079 cikti ne eylul ayinda yukselirmo puanim acil 5000 tl ihtiyacim var 1250 tllik kredi kartim var eylulde 800 tl yatmasi lazim yatirsam yukselirmi cekebilormiyim kredi yada bu puanla kredi cekebilecegim banka varmi

  • Can Balkan

   Eyüp Bey,
   Öncelikle maaş bankanıza başvurmanızı öneririm. Olumsuz yanıt alırsanız, durumunuz acilse Ziraat, Halk ve Vakıf gibi kamu bankalarını deneyiniz.

 42. olcay

  Can Bey aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkürler,ilgiyle her gün takip ediyorum.kamuda iyi bir konumda yönetici olarak çalışıyorum maaşım 4500 tl civarı,kredi notum geçen ay bir bankanın malesef kkbye yanlış bilgi göndermesi sebeiyle 845 ti ne kadar uğraştıysam da yanlışlıkla gününde ödenmesine rağmen 1300 tl gecikmede gözüktü kredi kartı,2 aydır tüm ödemelerimi düzenli şekilde yapıyorum,yalnız iki kredi kartımın asgarilerini ödüyorum ki bunlarda ekim ayında sıfırlanacak bunun dışında 2 kredi kartımın tamamını ödüyorum.3 tane kredili mevduat hesabımda yaklaşık 7-8 aydır herhangi bir gecikme yok bunların toplamı da 7000 tl civarı bir tanesi maaş bankasından 4000 tllik olanı bunda her maaş döneminde bakiye artıya çıkıp sonraki harcamalarla tekrara eksiye düşüyor,diğerlerinde sorun yok,idari y ada kanuni takibe hiç uğramadım yaklaşık 2500 tl ödeme yapmış olmama rağmen bu ay puanım 895 oldu bu artış az değil mi?
  bu puanla 5000 tl kredi almam mümkün mü?düzenli ödemesi olan kredili mevduat hesaplarını kapatmak puanımı artırır mı,başka puan artışı için tavsiyeleriniz nedir?

  • Can Balkan

   Olcay Bey,
   Öncelikle eğer banka hatasından kaynaklanan bir durum nedeniyle kredi puanınızın 800’lü seviyelere düşmüş ise, bunun temizlenmesi için bankaya baskı yapınız. Diğer sorularınıza gelirsek, aylık 50 puanlık artış, az değil. Keşke, bu ivmede gidebilseniz. 6 ay sonra puanınız tekrardan 1,200 olur. Kamuda çalıştığınız için 5 bin TL krediyi rahatlıkla kullanabileceğinizi düşünüyorum. Eğer kullanmadığınız kredili mevduat hesapları varsa, kapatmanızı tavsiye edeceğim. Kullandıklarınız varsa da, bütçenizi bir düzene koyabilmek adına, kapatmak en doğru çözüm olacaktır.

 43. Serkan

  Merhaba Can Bey ,
  Verdiğiniz faydalı bilgiler için bende teşekkür ederim.
  Bankalarla 15-20 yıldır yoğun bir kişiyim. Sıkışık bir dönem bir bankanın yanlışı yüzünden (Dek krediyi tl çevirirken takibe düşürme) 2 küçük limitli kk ve bir mortgage kresidisini takip sonrası kapattım.
  Şu anda sorunlu bir ürün yok ; fakat puanım 693 ve çok düşük..
  2 adet yüksek limitli kredi kartı ve borçsuz 1 kmh hesabım var..
  Sorumlarım;
  1 – 5 yıl süresi takip başlama tarihinden itibaren mi geçerlidir ? (Bende biri 2009-yüksek rakamlı kapattığım 2010 Aralık)
  2 – Vadeli mevduat hesaplarının puana etkisi yok mu ?
  3 – Nakit imkanım var, puanı arttırmak için kullanım konusunda bir öneriniz olur mu
  Şimdiden teşekkürler..
  Serkan

  • Can Balkan

   Serkan Bey merhaba,
   5 yıl süre, takibe düşen krediyi kapatmanızdan itibaren başlar. Vadeli mevduat hesaplarınızın puana etkisi yoktur. Eğer açıkta vadesi gelmemiş krediniz varsa, onları erken kapatmak, riskinizi azaltacağı için kredi puanınıza olumlu katkı sağlayabilir. Naktinizi bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Bunun dışında maalesef, şu an için naktin kredi puanına etkisi yok.

 44. Özgür

  Merhabalar,

  Öğrenci kredi kartımı bir dost olarak arkadaşıma verdim ve ödememiş çok çok sonra bana bilgisi geldi kağıtlar vs vs bundan 5 6 ay önce bu borcu kapattım 661,37 tl olarak bugün bankaya gittiğimde puanımın 568 olduğunu söylediler. Puanımı yükselteyim dedim fakat şöyle bir sorun var ne kredi kartı alabiliyorum ne kredi kullanabiliyorum puanımı başka türlü nasıl yükseltebilirim hiç bir fikrim yok. Eksi bakiye mi açtırsam bir faydası olur mu ? avans hesap diyolar sanırım adına .

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredili mevduat hesabı açtırmanız puanınızın yükselmesinde faydalı olabilir. Lakin maaş almıyorsanız ve siciliniz de bozuksa bankalar avans hesap açmaktan da imtina edebilirler. Size tavsiyem, eğer çalışıyorsanız, maaşı aldığınız bankadan kredi kartı almak ya da kredili mevduat hesabı açtırmak yönünde olacaktır.

 45. Levent Gürsel

  Merhaba.Kredi puanım 1400.Emekli öğretmenim.Halen Akbank,ta kullandığım bir kredi var.Ödemelerim hep gününden önce ve düzenli.Mesaj geldi 30.000 tl krediniz hazır diye.Anide bir ihtiyacım başgösterdi.İçeri borcum 11.000tl kaldı.30.000tl çekip 11.000tl eski borcumu kapatmakmı mantıklı?başka bankadan 15.000tl çekmekmi?saygılar

  • Can Balkan

   Merhaba Hocam,
   Bu durumda yapmanız gereken tek şey ödeyeceğiniz faiz toplamını karşılaştırmak. Kredinize kalana 11,000 TL içerisinde ne kadarı faiz? Çekeceğiniz 15,000 TL için ne kadar faiz ödeyeceksiniz? Bu 11,000 TL kredi ve 15,000 TL kredinin faiz toplamı, yeni çekeceğiniz 30,000 TL’nin faiz toplamından küçük mü olacak büyük mü? Oranları ve vadeyi bilmediğim için yorum yapamıyorum, lakin 15,000 TL yeni kredi çekmek bana daha makulmüş gibi geliyor. İhtiyacınızdan fazla olan tutarı çekmemenizi tavsiye ederim. Ödeyeceğiniz faiz toplamlarını da ödeme planlarından net bir şekilde görebilirsiniz. Saygılarımla Hocam…

 46. naz Tetik

  Can bey merhabalar benimde size sorum olucak benim bankalarla problemim yok ama kredi puanım düşük 1060 benim kredi çekmek için 1200 olmasi gerekiyormuş bunu ben nasıl yuklestirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi puanınızı yükseltmek için, öncelikle yapmanız gereken kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının ödemelerini düzenli yapmaktır. Siz bu ürünlerden hiç birini kullanmıyorsanız, evvela maaş bankanıza başvurarak kredi kartı veya kredili mevduat hesabı açtırmayı deneyin. Düzenli ödeme sonrası, 6 ay içerisinde puanınız yükselecektir.

 47. şerafettin

  slm can bey benım puanım 1334 2009 agustosta adıma takıp acıldı sıze sormak ıstedıgım bu takıp tam olarak nezaman kalkar yardımcı olursanız sevınırım

  • Can Balkan

   Şerafettin Bey merhaba,
   2009 Ağustos ayında takibe düşüp, hemen kapattığınızı düşünürsek, 5 yılınızı doldurmuş oluyorsunuz. Eylül ayından itibaren alacağınız KKB raporlarında bu takibin görünmemesi gerekiyor. Bir kaç ay bekleyin. Durum devam ederse, önce ilgili bankaya, sonra da KKB’ye başvurun.

 48. Ferhataymaz

  Kolay gelsin can bey iyi valışmalar diliyorum.. Benim sorum su olacak benm kredi risk raporumda en olumsuz durum 2 dönem gecikme şeklinde yazıyor. Acaba bu gecikmeler ne zaman kredi notu sorgulamamda silinir gözükmez . Bide benm kredi notum 837 finansbank maaş müşterisiyim finansbankta ise 1280 gözüküyor 30000 tl ihtiyac kredisi cekmek istiyorum mümkünmüdür acaba herhangi bir bankadan olabilir bu kredi yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Ferhat Bey,
   Gecikme yaptığınız aydan 5 yıl sonra, kredi risk raporunuzdan gecikmedeki krediler düşer. Kredi için öncelikle maaş müşterisi olduğunuz bankaya başvurmanızı tavsiye ediyorum. Ne kadar kredi çekebileceğiniz, şu anki gelir seviyesi ve diğer kredi risklerinizle bağlantılıdır. Şartlar uygunsa, maaş bankanızdan kredinizi çekebileceğinizi tahmin ediyorum. Sonuç hakkında bizleri bilgilendirmenizi rica ederiz. Bol şans.

 49. Zafer kbc

  Merhaba ben 2009 da takibe düştüm tüm borclarmi ödedim hiçbir kart kredi kullanmıyorum 2009 dan beri puanim enson 1080 di hiçbir bankadan kart alamıyorum haliyle kredide krediyi geçtim kart alamazmiyim bu olayı nasıl duzeltecemm tesekkurler

  • Can Balkan

   Zafer Bey,
   Yapmanız gereken tek şey, durumunuzu izah ederek, maaş bankanızdan başlayarak kredi ürünleri için başvurmak. Merak etmeyin, eğer borcunuzu 2009 yılında kapamışsanız, yakında zaten takipteki krediler kredi raporunuzdan düşecektir.

 50. AHMET KESKİN

  Can bey merhaba, Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. Sorgulama yaptığımda bir kaç bankada benim bilgim dışında hesabım görülmekte ben sadece maaş aldığım bankanın 21 bin limitli kartını ve de taşıt kredisi kullandığım farklı bir banka ile çalışıyorum. Öncelikle bu bilgim dışında olan banka hesaplarını ve kredi kartlarını nasıl kapatabilir ve hangi bankalara ait olduğunu nasıl öğrenebilirim. Sonrasında ise ev kredisi almak için başvurduğumda sorun yaşar mıyım? Su an ki puanım 1519 ve yaklaşık 30 bin civarında kartımın ve kredimin toplamı var çok şükür düzenli ödüyorum. Ev kredisi alabilir miyim bu durumda yardımcı olursanız minnettar olurum. Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Ahmet Bey,
   Kredi Kayıt Bürosu ya da yeni adıyla Findeks ile iletişime geçerek, ilgili banka hesaplarınızın bilginiz dahilinde olmadığını ve isimlerini öğrenmeniz gerektiğini söyleyin. Yardımcı olacaklardır diye düşünüyorum. Sonrasında ise yapmanız gereken tek şey, ilgili bankalar ile irtibata geçerek hesapları kapattırmak. Gerekirse sahtecilik ile ilgili bildirimde bulunmak. 1519 kredi puanı ile geliriniz ile orantılı olarak rahatlıkla ev kredisi alabilirsiniz.

 51. MURAT

  Merhabalar Can Bey;

  Benim problemimde kkb skoru ve bu skora şuan takık durumdayım. 2010-2012 yılına kadar işlerim kötü olduğu için takibe düştüğüm kredi kartları mevcut. Yani işler pek iyi değildi. 1,5 yıllık askerlık arasından sonra şimdi tekrar işime başladım. İşler gayet iyi ve kredi ve k.kartına ihtiyacım yok. Kredi notumun 575’e düştüğünü 2 ay önce öğrendim. 1500 tl limitli ziraat bankası kredi kartı çıkardım. 2aydır düzenli ödüyorum ve hiç artış gözükmuyor puanımda. Puanımı kısa zamanda nasıl yükseltebilirim tavsiyelerinizi beklıyorum. (Tavsıyelerınızı yaparken nakdi durumumun çok ıyı olduğunu hesaba katarsanız sevinirim.)

  • Can Balkan

   Murat Bey,
   Nakit durumunuzun iyi olmasına sevindim. Lakin, kredi notunu yükseltmek için ödemeleri zamanında yapılan kredi ürünlerine ve biraz zamana ihtiyacınız var. Kredi kartınızın ödemelerini düzenli yaptığınız taktirde 4 ay içerisinde puanınız yükselmeye başlar diye tahmin etmekteyim. Takibe düştüğünüz kredi kartlarının ödemesini yaptığınız tarihten 5 yıl geçtikten sonra ise, temiz bir sicil ve yüksek kredi puanı ile hayatınıza devam edersiniz. Bol şans.

 52. aden

  Mayıs ayinda 1438 puanim vardı suanda puanim 832 kredi basvurum rededildi gelirimde bir sorun yok hic takibim yok neden boyle bir dusus oldu anlayamadim 3 ay once 10000 lira kred 2 adet krefi kartim var odemelerinde 2ser gun gecikme olmus kullandim kredi puanimi 3 ay icibde nasil yukseltirim Teşekkürler

  • Can Balkan

   Sorunuzu doğru anlamışsam, kredi puanınız Mayıs ayında 1438 iken, şu an 832’e düşmüş durumda, bu 4 ay içerisinde herhangi bir kredi veya kredi kartı kullanmadınız ve başvurunuz olmadı, kredi puanınız neden düştü? Bir kaç gün gecikme ile kredi puanı söylediğiniz şekilde dramatik bir düşüş göstermez. 10 bin lira krediyi ne zaman almıştınız acaba?

 53. serdar

  merhaba can bey düzenli olarak kredimi ödemekteyim kredi kartlarımı da öyle bazen asgarisini ödemiş olsam bile ikinci ay mutlaka tamamını kapatıyorum..2 ay önce x bankasından telefon ile ön onay almış krediniz var dendi o ay ihtiyacım olmadığı için geri dönüş yapmadım..bir sonraki ay ihtiyacım olduğunda red cevabı geldi..o ay o bankaya ait kredi ve kredi kartımı düzenli olarak ödedim..1 ay içinde değişen ne olmuş olabilir anlamak mümkün değil..puanıma baktım 1006..cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  • Can Balkan

   Serdar Bey,
   Bankalar o anki piyasa koşullarına ve karlılık hedeflerine göre kampanyalar düzenlerler. Bir sonraki ay başvurduğunuzda, koşullar banka için cazip değildir ve onaylanmamış olabilir. Ödemelerinizi düzenli yaptıktan sonra, suçu kendinizde aramayın. Bir sonraki ay, aynı bankada yine benzer bir mesaj gelebilir. Şaşırmayın. Tamamen, bankanın kendi bütçesi ve piyasa koşulları ile alakalı bir durum.

 54. Cihan

  Öğrencilik yıllarımda kredi kartım vardı ve öğrenci oluşum dolayısıyla ödemelere dikkat etmedim.Zira bana boyle olumsuz sonuçlar getireceğini hic düşünmemiştim. Borcumu yapılandırıp odedim ve maaş kartım haricinde hicbir banka ile ilisigim yok. Yalniz sorun su ki hic bir banka bana ne kredi kullandiriyor ne de kredi kartı veriuor. Kredi kartım olmuş olsa düzenli bicimde kullanıp düzenli ödemeler yapıp puanimi yükseltmeyi deneyecegim ama hicbir banka bana kredi kartı da vermiyor. Kredi kartı borcum 1200 lira iken arayan avukat peşin 600 lira yatır kapatalim dedi ben de 2012 de gittim peşin yaptırdım borcu kapattim. Ancak ne yaptimsa hicbir bankadan ne kredi ne kredi kartı ne de ek hesap alabildim. Benim puanimi yukseltebilmem için veya kredi kartı alabilmem için bir yol var mi acaba ?

  • Can Balkan

   1163 kredi puanı çok kötü değil. Lakin takibe düşmüş krediniz olduğu için, bankalar size yeni kredi vermekten imtina ediyorlar. Bunu çözmenin tek yolu; şu anda maaşınızı aldığınız bankanın şubesine gidip, durumunuzu izah etmek. İkinci yöntem olarak da, mevduat blokesi yaptırarak kredi kartı almayı deneyebilirsiniz. Merkez Bankası sicilinin dilekçe ile temizlenmesi için, banka tarafından yapılmış bir hataya maruz kalmanız gerekmektedir. Zamanında ödemelerinizi yapmanıza rağmen, takibe düşmüş gibi bildirim yapmak, vs. Sizin durumunuzda Merkez Bankası ile yapacağınız bir şey yok maalesef.

 55. Cihan

  Bu arada kredi puanim 1163. Bu puanın kaça çıkması lazım , gerekli puanı yakalarsam bile belirli bir süre beklemem mi gerekir. Merkez bankasına dilekçe verilirse sicil silinir gibi yazılar okudum bunun aslı var mıdır? İlginize çok tesekkur ediyor iyi günler diliyorum

 56. Salih Yavuz

  Merhaba Can Bey ,

  Bugün KKB daki skoruma baktım 733 olarak görünüyor. Bilirsiniz ki ne kadar çok kredi arayışına girersek o kadar kredi skorumuz düşünüyor. Sizce ben her hangi bankaya kredi kartı başvurusunda bulunsammı yoksa kredi skorumun yükselmesini beklesem

  • Can Balkan

   Salih Bey,
   773 Findeks notu düşük bir not maalesef. Ben kredi kartı başvurusu yapmak için biraz beklemenizi tavsiye ederim.

 57. Alper

  Merhaba Can bey,
  Yaklaşık 3 ay öncesine kadar bu sayfada bir soruma cevap vermiştiniz..o zaman “0” olan puanım ile ilgili..kasım ayında bariz bir yükselme olur demiştiniz..Bu işten gerçekten anladığınız ve doğru bilgilendirme yaptığınız için teşekkür ederim..puanım şu an 1500
  Kasımda daha da yükselceğine eminim.. ancak kredi ya da kartın düzenli ödemede etkisi çok büyük..dediğiniz gibi..
  Tekrar Teşekkürler..

  • Can Balkan

   Alper Bey, sizin adınıza çok sevindim. Altın kural: Findeks kredi notunu yükseltmek için yapmanız gereken en önemli şey, kredi ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yapmak. Bol şans diliyorum.

 58. Fatih

  Selamlar Can bey ,
  Yorumların tamamını okumadım ama konu soracaklarım ile bağlantılı. Öncelikle az önce öğrendiğim kredi notumu sunmak istiyorum. 1385 .. Az riskli deniyor ama geçen yıl başvurduğum bireysel kredi onaylanmadı.. Şuan aktif olarak 2 kredi kartı kullanıyorum ve toplam limitleri 4500 tl. Genellikle düzensiz ödemelerim oluyor son zamanlarda ödemelerimi düzene soktum ama asgarilerini tabiki 🙂 Suan için acil ihtiyacım yok ama belirli bir periyotta kredi notumu nasıl yükseltebilirim ? düşük miktarda ihtiyaç kredisi alıp kredi kartı borçlarımı kapatsam sizce mantıklı olur mu ? önerilerinizi bekliyorum. teşekkürler..

  • Can Balkan

   Fatih Bey,
   Düşük miktarlı bir kredi çekip, kredi kartı borçlarını kapatmak elbette ki çok mantıklı. Lakin bu kredi talebinize olumsuz yanıt alma ihtimaliniz de var. Şu an için acil paraya ihtiyacınız yok. Kredi notunuzu yükseltmek için zamanınız var. Biraz dişinizi sıkarak, kredi kartı borçlarınızdan tamamen kurtulun. Söz gelimi sigara içiyorsanız bırakın, dışarıdan yemek yemeyin, vs. Kısaca yapmayınca ölmeyeceğiniz masraf kalemlerini hayatınızdan çıkararak, borçlarınızdan kurtulmayı deneyin. Kredi kartı borçlarınızı düzene soktuktan sonra da tasarruf alışkanlığınızdan vazgeçmeyin. Şu kuralı asla unutmayın, eğer gelirinizi artıramıyorsanız masrafları kısın; masrafları azaltamıyorsanız gelirinizi arttırın. Taşıma suyla değirmen dönmez. Benim naçizane tavsiyelerim bunlar olacaktır, kabul ederseniz. Kolaylıklar diliyorum.

 59. berkay

  can bey iyi günler kolay gelsin.
  baktım da her bir yorumda arkadaslara yardımcı olmussunuz sizlere cok teşekkür ederim.
  benimde bir sorum olacaktı 2011 senesinde bir öğrenci kredi kartı cıkarttım.bütün ödemelerim düzenliydi.otomatik ödeme talimatıda vardı.kartım hukuk bürosuna ve takip emrine düşene kadar bankayla anlaştım kartın borcunu taksitlendirdim okulu yeni bitirmiştim maddi sıkıntıya girmiştim taksidim geçikti diye avukatlık oldum ve borcumu tamamen kapatmıstım.şubat veya mart ayında kartla ilişkimi kestim ve kırmızı kalem yiyen mağdurların arasına girdim.denemek için bir sürü kredi başvurusu yaptım,kredi kartı başvurusu yaptım.şu anda her ay düzenli faturalarımı ödüyorum bankalardan henüz kredi çekmedim.yalnızca evkur dan aldığım taksitli ürünün taksitlerini 1 ay geriden giderek ödüyorum. kkb notuma bakamadım internet bankacılığı hesabımı yarın gidip maaş aldığım bankadan açtıracağım.1500 tl kredi veya kredi kartı çıkarttırmak istiyorum anında ret cevabı geliyor. neler yapmalıyım yardımıcı olursanız sevinirim.
  tekrar kolay gelsin.iyi günler.

  • Can Balkan

   Berkay Bey merhaba,
   Findeks kredi notunuzu öğrendikten sonra daha net yorumlar yapabilirim. Fatura ödemelerinin veya Evkur ödemelerinin Findeks kredi notuna bir etkisi yok maalesef. (şimdilik). Sizin kredi notunuzun yükselmesi için zamana ihtiyacınız var. Bu bekleme süresi içerisinde gereksiz başvuru yapmayın. Herkese önerdiğim gibi, size de önerim maaş bankanıza yönelmek olacaktır. Maaşınızı aldığınız bankadan 50 liralık dahi olsa; bir kredili mevduat hesabı açtırmaya çalışın. Takipteki kredinize ödemeyi yapmanız üzerinden 5 yıl geçtikten sonra; kredi notunuz jet hızıyla artmaya başlayacaktır. Bol şans.

  • Berkay

   can bey bugün geldi findeks raporu puanım 543 sadece 1 tane işlemim var bankalarla oda öğrenci kredi kartım çıkıyor.Yeni bir kredi kartı çıkartmam için ortalama kaç puan lazım.ve puanımın yükselmesi için neler yapabilirim.6 bankadan 7 bankamatik kartım var 2 sini sürekli kullamıyorum 1 sinide burs ödemek için kullanıcam.tekrar yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmlar..

   • Can Balkan

    Merhaba,
    Kredi kartı çıkarmak için minimum bir kredi puanı yok. 500 Findeks kredi puanı ile alabilen olurken, 1200 Findeks kredi puanı ile kredi kartı alamayan da olabiliyor. Bankamatik kartlarınızın Findeks kredi notuna herhangi bir etkisi yok. Anladığım kadarıyla şu anda öğrencisiniz. Sizin Findeks kredi notunuzu yükseltebilmeniz için tek yapmanız gereken şey, kredi kartı borçlarınızı gününde ve eksiksiz olarak ödemek.

  • berkay

   Can bey iyi günler kolay gelsin size daha önce yorum yapmıştım 543 puanım vardı bugün 03.11.2014 tarihinde bankaya gittim ve 600 puanın olmuş dediler 25.11.2014 tarihinde gittim.1000 puanın var dediler çelişki de kaldım. Kkb den rapor istedim halkbank web sitesi üstünden geçen ayki 543 puan olan kkb risk raporunu yolladım.bu puanlar ayda bi kere mi guncelleniyor yoksa anlık olarak mı ? Bir diğeri ise puanımin yükselmesi için bişey yapamıyorum kredili mevduat hesabı actirmak istedim red geldi 500 tl kredi kartı istedim sube aracılığıyla red dedi başkada puanimi yükseltmek için bir yolum kalmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.tesekkur eder kolay gelsin dileklerimi sunarım.

   • Can Balkan

    Berkay Bey merhaba,
    Findeks kredi notu genellikle aylık olarak güncellenir. Çünkü sistemdeki kullanıcıların ödemeleri aylık olarak sisteme geçer. Ama arada, büyük bir kullandırım ya da kapama işlemi olursa, bu da kredi notuna yansıyabilir. Bazen bankalar müşterilerinin notlarını aylık sorgularlar ve o bankanın sisteminde notunuz eski kalmış olabilir. En net bilgiyi Findeks.com adresinden üye olarak öğrenebilirsiniz.
    Not yükseltmek için de, şu durumda biraz beklemenizi tavsiye edeceğim. Yine en doğru yöntem maaş bankanızdan bu ürünlerden herhangi birini alabilmek olacaktır. (50 lira dahi olsa bir kredili mevduat hesabı; karşılığında 50 lira bloke yaparak)

 60. derya ..

  ARKADAŞLAR BİLGİ AMAÇLI YAZIYORUM. PUANINIZ DÜŞÜK OLSADA ÜMİDİNİZİ KESMEYİN. ŞUAN PUANIM 628.. 1 ADET KREDİ KARTIM VAR SON 6 AYDIR DÜZENLİ ÖDEME YAPIYORUM, GARANTİ BANKASINDAN 2000 LİRA KREDİ ALDIM. 9 AY VADEYLE… 20/10/2014 TARİHİNDE OLAN İLK TAKSİTİMİ BUGÜN ÖDEDİM. 2. ÖDEMEMİ AY SONU YADA 11 AYIN İLK HAFTASI YAPACAĞIM, 3 AY TAMAMINI KAPATIP DAHA YÜKSEK BİR KREDİ İÇİN TALEPDE BULUNACAĞIM. BANKA MEMURU İLE GÖRÜŞTÜĞÜMDE ONAY VERİEBİLCEĞİNİ SÖYLEDİ, TABİ BU DÜZENİ BOZMAZSAM. FATURALARIMI OTOMATİK ÖDEMEYE VERDİM, BİREYSEL EMEKLİLİK YAPTIRIP OTOMATİK ÖDEMEYE VERDİM.. BUNLARIN DA KATKISI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. BELKİ SİZİNDE İŞİNİZE YARAYABİLİR :))

  • Can Balkan

   Derya Hanım,
   Bilgilendirme için teşekkürler. Şu an için otomatik ödemelerin kredi puanına bir katkısı yok. Teşekkürler yine de.

 61. BÜNYAMİN

  can bey merhabalar findeks notum 628 ve ödemelerim düzenli olmasına rağmen nasıl yükselte bilirim birde k.kartı ödemesinde asgari ödeme notu düşürürmü

  • Can Balkan

   Bünyamin Bey merhaba,
   Size tek tavsiye edebileceğim; tam ve eksiksiz ödemelerinizi devam ettirin. Asgari ödeme yapmak yerine, ekstre tutarının hepsini ödemek, kredi riskinizi azaltacağı için Findeks kredi notunuzun yükselmesine katkı sağlayacaktır.

 62. yalçın

  mrb can bey benim notum bankaya başvurmadan düştü. avea dan telefon almak için başvurmuştum 1096 olan not bi anda 1079 oldu bu nasıl oluyo anlamadım.tşk ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba Yalçın Bey,
   İnanın ben de anlayamadım. Fakat şöyle bir durum olmuş olabilir: 1096 Findeks notu bir ay önceye ait kredi notu olabilir; güncel sorgulama yapıldığında ise Findeks kredi notunun 1079’a düştüğünü görmüşsünüzdür. Aklıma başka bir ihtimal gelmiyor maalesef.

 63. Mert

  Can bey öncelikle paylaşımlarınız ıcın cok teşekkürler gercekten cok bilgilendirici. Benim sorunum şöyle ; yaklaşık 7 ay once yurt disından geldim ve daha once hic banka çalısmam olmamıştı sigortamda aynı sekilde.kardesime bir şahıs firması kurdum kendim ozel sektörde çalışmaktayim sigortamda tavandan yatmakta 2 bankadan kredi kartı kullanıyorum her ay borcun tamamını yatırıyorum. Yaklaşık 4 aydır sigortam tavandan yattığı ve bordrom oldugu halde kredi alamıyorum.! Yaklaşık 4 ay once baska kredi kartı ve kredi taleplerinde bulunmuştum sizce sebebi bu olabilirmi eğer öyleyse bunlar ne zaman sistemden silinir? Kkb puanım suan 1194 ayrıca gecmiste herhangi bir gecikmiş ödenmemiş takibe alınmış borcum yoktur. Cvp verirseniz sevinirim. Saygılar.

  • Can Balkan

   Mert Bey merhaba,
   Findeks kredi notunuz 1194 olduğu için yeni kredi kartı veya kredi almakta zorlanıyor olabilirsiniz. Findeks kredi notunuzun düşmesinin nedeni de, son zamanlardaki yoğun kredi kullanımı ve kredi başvurusudur. Türkiye’ye 7 ay önce gelmişsiniz ve yoğun bir şekilde kredi işlerine girmişsiniz. Dolayısıyla, Findeks notunuz azalmış. Biraz beklerseniz ve ödemeleriniz de düzenli olmaya devam ederse; sorunsuz bir şekilde kredi kullanmaya devam edebilirsiniz. İyi günler.

 64. MEHMET ÇAVDAR

  merhaba can bey

  Ekim 2014 ayına ait KKB raporunu aldım. Eylül ayında kredi ve kredi kartlarıma 7.000,00 TL’lik ödeme yapmama rağmen kredi bakiyemin sadece 2.000,00 TL azalmış olduğunu farkettim. Raporumu incelediğimde bazı bankaların ödemeleri göstermediğini anladım. Bazı bankalarda güncelleme tarihi olarak ağustos 2014 gözüküyor. Ödemelerimi tam ve zamanında yapmıştım. Bu ödemelerim güncellenmiş olsaydı puanım artacaktı. Eylül ayı ile Ekim ayı kredi puanım aynı değişmedi. Bu ödemelerin yansıtılması için ne yapmam lazım
  Saygılarımla

  • Can Balkan

   Merhaba Mehmet Bey,
   Sizin bir şey yapmanıza gerek yok. Bir sonraki ay Findeks kredi notunuz düzelecektir. Merak etmeyin.

 65. AKIN

  2009yılında takibe girdim borcumu zamanından önce ödedim notu nasıl yükseltirim maas hesabımdan otamatik ödeme talimatım var baska birsey yok kredi kartı yok banklardan kredi kartı nasıl alıp puanımı yükseltirim

  • Can Balkan

   Borcunuzu ödemenizin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra; Findeks kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır. Otomatik ödemenin Findeks kredi notuna herhangi bir katkısı yok maalesef. İlk aşamada, maaş bankanızdan kredili mevduat hesabı açtırmayı deneyin. 50 TL’lik olsa dahi bir kredili meevduat hesabınızın olması, Findeks kredi notunuzun yükselmesine katkıda bulunacaktır.

 66. MEHMET ÇAVDAR

  Can Bey Merhaba
  Aynı anda 3 farklı bankaya kredi için müracaat etsek bankalar bu müracaatları görüyor mu bu konuda bir fikriniz var mı

  Şimdiden teşekkürler

  • Can Balkan

   Mehmet Bey,
   Bankalara yaptığınız kredi başvuruları, Kredi Kayıt Bürosu sistemine aktarılıyor. Diğer bankalar, doğrudan başvurularınızı göremese de, puanınız bu başvurularla oluşuyor. Bankalar, yalnızca diğer bankalara olan risklerinizi görebilirler. Bu riskleri de yalnızca A, B, C bankası şeklinde görebilirler.

 67. ümit çelik

  can bey merhaba ,1996 yılında kurulmus bir aile şirketimiz var …1999 yılında şirket sahipleri iflas etmiş fakat şirket olarak değil şahıs olarak …..yani şirket faaliyete devam ederken şirket sahiplerinin kişisel hesapları problemli olmuş takibe düşmüş vesaire…şimdi babam emekli….annem ssk lı….bugune kadar da bankalardan şirket üzerine hiçbirşey alınmamış fakat anne ve babamın bazı gecikmeleri olmuş….babamın kredi notu 876 annemin notunu bilmiyorum….sizce şirket olarak ticari krediye basvursak nasıl sonuclanır …..ilginize şimdiden teşekkür ederim …

  • Can Balkan

   Ümit Bey merhaba,
   Aile şirketi şu an ticari faaliyetlerine devam ediyor mu? Ticari kredi alabilmeniz için ticari faaliyetin gerçekten var olması gerekir. İflas eden şirket sahipleri anneniz ve babanız diye anlıyorum. Şu anda şirket sirkülerinde iflas eden şahısların isimleri mevcut mu? Ticari kredi için teminat ve kefalet var mı? Açıkçası çalıştığınız bankadaki arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaktır. Konu epeyce detaylı. Yanıltmak istemem. Bol şans.

 68. mehmet çavdar

  Can bey cevabınız için teşekkürler

 69. ufuk

  slmlar. 2009 yilinda takibe alinmis kart ve kredilerim vardi. 2014 yilinda tamamen bitirebildim. kkb puanim suan 1163 ticaretle ugrasiyorum kart ihtiyacim var olumsuz cikiyor. banka muduru onayiyla 3000 tl kredi aldim. kart onay gorurmu artik basvurursam.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Aldığınız kredinin taksitlerini düzenli ve eksiksiz ödeyin. Biraz zaman geçtikten sonra, puanınızın yükseldiğini göreceksiniz. Sonrasında, bankalara kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 70. Çağrı

  Can bey iyi günler, kredi puanım nedeniyle yıllardır ne uzadım ne kısaldım. Şöyle ki, 2011 temmuz ayında takibe alınan 300 TL limitli Finans Bank öğrenci kartımı, 2011 ekim ayında kamuda göreve başladım ve kapattım. Fakat o dönemlerde kredi puanı ile ilgili pek fikrim yoktu ve acı bir şekilde öğrendim. O dönemlerde maaş aldığım Ziraat Bankası bana kredi kartı dahi vermedi. Daha sonra öğrendim ki kredi puanım yerle bir olmuş, 650 puana düşmüştü. aradan 6 ay geçti ve bir tanıdık vasıtasıyla, İş Bankasından özel bir rapor ile 3000 TL’lik bir kredi kartı aldım. Bu kredi kartını yaklaşık 2,5 yıldır kullanmaktayım ve her hesap döneminde karttaki tüm borcu ödemekteyim. Fakat 2013 Nisan ayında kredi kayıt bürosundan kredi puanımı sorgulattığımda puanımın hala 650 olduğunu gördüm. Zamanla düzeleceğini söylemişlerdi fakat bir düzelme olmadı. Sabırlı olayım dedim ve bekledim ta ki bu zamana kadar 2014 ekim itibariyle sorgulama yaptığımda ise puanımın hala 650 olduğunu gördüm. Şaşıp kaldım. Bu arada maaş aldığım banka değişti ve TEB’den almaya başladık. TEB, 3000 TL lik bir kredi kartı tanımladı fakat hali hazırda o kartı hiç kullanmadım. Üzerime tanımlı 3000 TL’lik birde passolig kartı var ve onuda hiç kullanmadım. Yaptığım sorgulamada kredi limitim 12600 TL (kredili mevduat ve kredi kartı), puanım 650, toplam borcum 340 ve kredili ürün sayısı 6 olarak gözükmekte. Ne yapacağımı bilmiyorum, Araç almak istiyorum fakat bankaya gitmeye korkar oldum. 2,5 yıldır bir kredi kartının hiç bir aksama olmaksızın ödemelerini düzenli olarak yaptım fakat puanımda gram ilerleme olmadı. Unutmadan bu 3 yıl içerisinde 2 bankadan kredi talebim oldu fakat zaten vermediler. Yazdıklarınızı okudum fakat, zaten herhangi bir şekilde kredi kullanamıyorum. elimde 3 tane kredi kartı var ancak zaten o kadar harcamam yok. sadece birini kullanıyorum. ne yapmam gerek çözemedim. Öneriniz var mı?

  • Can Balkan

   Çağrı Bey,
   Doğru anladıysam, 2,5 yıldır kredi notunuzda tek bir puan bile değişiklik yok ki şu an 3 ayrı bankanın (İş, TEB, Aktif) kredi kartını kullanıyorsunuz ve ayrıca kredili mevduat hesaplarınız da var. Oldukça ilginç bir durum. Size şu an için tavsiye edebileceğim tek şey, TEB ve Passolig’den de aylık küçük harcamalar yapın, 20 lira gibi örneğin. Bunları da zamanında ve eksiksiz ödeyin. Değişiklik olacağını düşünüyorum. Otomobil kredisini ise teminatlı olduğu için ve kamuda çalıştığınız için, maaşınızı aldığınız bankadan çekmeyi deneyebilirsiniz. Acelesi yok ise, bekleyin derim yine de… Bol şans. Gelişmelerden haberdar edin bizleri.

 71. Cagatay

  Merhaba;
  Öncelikle bilgilendirici yazınız ve her yoruma cevap verme özeniniz gerçekten takdir edilesi, teşekkürler bu tutumunuz için.
  Sorum ise;
  Şuan 5 adet kredi kartına sahibim ve 1400 civarı bir KKB puanım var. Mevcut kartlarımın hepsinin bakiyeleri tamamen ödenmiş durumda. Bundan sonraki süreçte Kredi Kartlarından 1 veya 2 tanesini kapatmayı düşünüyorum. Sizce bu doğru bir karar olur mu ? Yoksa aktif ama dolu şekilde kenarda mı tutmalıyım ? Puanımı yükseltebilmek adına tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba Çağatay Bey,
   Kartlarınızdan en az kullandığınız 2 tanesini iptal ettirmeniz daha mantıklı olacaktır. Kapatacağınız kredi kartları, son 1 yıllık dönemde alınmış olmasın. Eğer son 1 yılda aldığınız kredi kartlarından birini kapatacaksanız, 1 yılın dolmasını bekleyiniz. Diğer kartlarınıza ise zamanında ve eksiksiz ödeme yapmaya devam edin, Findeks kredi notunuz yükselecektir.

 72. oğuz

  2011 senesınde aldıgım kart yuzunden takıbe dusmeye yakınken odedım kredı kartını .banka calısına takıbe dusmedınız sadece puanınız dusmus dedı .sonra yukseltmek ıcın kredı kartı kullanın dedı ama vermıolarkı nasıl kullanayım.baya basvuru yaptım olmadım en son basvurumu gecen sene nısan aylarında yapmıstım .neyse uzerınden 2 yıl gectı ıse basladıgım yerın hesap kartında eksı hesabı cektım duzenlı olarak faızlı her ay maas yatınca odendı ..son 2 aydır odeyemıorum ısten cıktıgım ıcın .yenı basladım ıse ve 2 aya anca kapaatabılırım ve puanımda 500 lerde nasıl olacak bu ıs anlamadım . nasıl yukseltecem ??

  • Can Balkan

   Kredili mevduat hesabınızı kapattıktan sonra, aylık kullanımlarınızda ödemeleri düzenli bir şekilde yapmaya devam edin. Yeni başladığınız iş yerinizin maaş bankasından ilerleyen zamanlarda kredi kartı talep edin. Puanınız düşük olsa dahi, bazı durumlarda bankalar maaş müşterilerine esneklik tanıyabiliyorlar. Ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yaptıkça, Findeks kredi notunuz da yükselecektir.

 73. FARUK

  hocam şunu çok merak ediyorum.sizinde aynı çıkmış.bir kaç arkadaş hepimizin notu 1809 çıktı bu tesadüfmü ?yoksa en yüksek notmu?

  • Can Balkan

   Hocam,
   En yüksek Findeks kredi notu 1900. Ama Findeks notu 1809 olan gerçekten çok kişi var. Arkasındaki algoritmayı bilemediğim için, 91 puan nereden kesiliyor bilemiyorum. Ama risk/kredi limiti oranıyla alakalı olabilir diye tahmin ediyorum.

 74. bersun konar

  merhabalar can bey.öncelikle bizlerle aydınlatıcı bilgileri paylaştığınız için teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.benim size nacizhane sorum şöyle olacak.2014 mayıs ayında yaklaşık 4 ay işsizliğim nedeni ile bir bankanın kredi kartı ve ek hesap ödemelerinde icraya verildim.borcum avukat kanalı ile taksitlendirildi. halen ödemeye devam ediyorum.son 5 taksitim kaldı.kredi notumu sorguladığımda 179 yani en riskli olarak grünüyor.şu anda hiçbir bankanın ne kartını nede kredi kullanıyorum.taleplerimdede ret cevabı aldım.böyle bir durumda ne kadar zaman sonra sicil temize çıkabilir.kredi notu kendiliğinden yükselebilirmi.yani 5 yıl sonra kredi v.s kullanma durumu tekrar olabilirmi.teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sondan başlarsam, evet 2019 yılında gayet yüksek bir kredi notunuz olabilir. Ama 2019 yılını beklemeden, takipteki borçlarınızı kapatmanızı müteakip kredi notunuzda biraz iyileşme görmeye başlarsınız. Eğer mümkün olur da, kredili mevduat hesabı ya da kredi kartı kullanmaya tekrar başlayabilir ve ödemeleri düzenli yaparsanız, Findeks kredi notunuz hızlı bir şekilde düzelecektir. Bol şans diliyorum. Son not, bu süreçte gereksiz yere kredi ve kredi kartı başvurusu yapmayınız.

 75. bersun konar

  teşekkür ederim.

 76. İsmal kartal

  İyi aksamlar can bey cevaplariniz harika bilgi gercekten size sorum su olucak benim puanim 1357 fakat gecmiste gecikme var 2013 nisan ayinda bu kredi basvurumda sorun oluyor bunu nasil asabilirim acaba serbest meslek sahibi esnafim bu arada tsk

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef bu gecikme için yapabileceğiniz bir şey yok. Derler ya “önümüzdeki maçlara bakacaz.” Sizin de yapmanız gereken tek şey mevcut ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yerine getirip, zamana bırakmak.

   • İsmal kartal

    Takip yok ama sadece 1 donem gecikme suresi bu ne kadar zaman sonunda siliniyor kayitlardan tsk

    • Can Balkan

     İsmail Bey,
     Yalnızca 1 dönem gecikmenin, kredi kullanımınızı bu kadar çok etkilememesi gerekir. Findeks kredi notu kayıtlarında, 18 aylık ödeme performansı gösterilir. Kredi ise kapandığı tarihten 5 yıl sonra kayıtlardan çıkar.

     • İsmal kartal

      Anladim peki suan mevcutta 10 bin tl kart birde 3000 tl bir kart daha var ama suan duenli odeniyor bunlar bu kart limitlerinin yuksekligi puana etki yaparmi iptal etirmelimiyim 10 bin olani sizce

     • Can Balkan

      Acil kredi çekmek istiyorsanız, şubedeki arkadaşlar ile teyitleşerek, yani “10 bin TL’lik kartın limitini azaltsam kredi çıkar mı?” diyerek, bir şansınızı deneyebilirsiniz. Ama kartı kesinlikle kapatmanızı tavsiye etmem. Eğer kredi sicilinizde bir bozulma varsa, yeni kart çıkarmakta da zorlanabilirsiniz.

 77. İsmal kartal

  Tesekkur ederim guzel bilgileriniz icin aslinda risk raporumu inceledim suan gecikmeyi guncelleme yapmadigi icin banka gecikmede bakiye gorunuyormus itiraz bildirimi yaptim
  Guncelleme yapildi suan gecikme
  Gozukmuyor bu seferde puanim geri cekildi 1270 oldu ne gariptir anlamadim

 78. sinan güven

  Merhabalar findeks kredi puanıma baktım 1163 diyor 5 sene önce 2 kredi kartı ve 1 kredi den yasal takibe düştüm bunların hepsini yapılandırıp borçlarımı ödeyip kapattım ve 5 senedir herhangi bir banka ile çalışmıyorum. Şuan için 6 yıldır özel bir şirkette çalışmaktayım ve düzenli maaş almaktayım. Kredi risk raporumu incelediğimde takipte olan bir kredim görünüyor ve takip tarihi 29/12/2009 olarak görünmekte. Yani bu bilgilere göre 29/12/2014 tarihinde takipe alınan bu kredi zaman aşımına uğrayıp silincek mi ve benim kredi notumda herhangi bir yükseliş olabilecek mi ?

  • Can Balkan

   Merhaba. Doğru tespit. 2015 yılında görece temiz bir sayfa açacaksınız. Findeks kredi notunda da gözle görülür bir fark olacak. Bankalardan geliriniz ile orantılı olarak kredi çekmeniz de bir hayli kolaylaşacak. Geçmiş olsun. Umarım bundan sonra hiç aksatmazsınız ödemelerinizi.

 79. mustafa

  Merhabalar bende bu kredi notumu merak ettim ve findeks e uye oldum orada 1809 yazıyor notum bu notun en yükseği kaç ki benim notum 1809 bütün kredi ve kredi kartı ödemelerim düzenli hic asgari ödemem hep tamamini öderim……bu puan iyimidir

  • Can Balkan

   Merhaba, en yüksek kredi puanı 1900. 1809 da gayet iyi puan. Benim puanım da böyle zaten. 91 puanı neye göre kestiklerini bilmiyorum ama 1809 puan en az riskli müşteri grubunu temsil etmekte.

 80. burhan

  mrb bnm kkb puanım O bu yuzden kredı kartı bıle alamıyorum ne yapmalıyım SSK 5 aydır yatıyo maasım 1100 tl

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Daha önce kredi, kredi kartı, vb. bir ürün kullandınız mı? Eğer kullanmamış iseniz, 6 ayı doldurduktan sonra, maaş bankanız ile görüşün ve size küçük miktarlı bir kredili mevduat hesabı açmalarını isteyin. (50 lira bile olur). Bu hesabı aydan aya düzenli şekilde kullanın ve ödeyin. Daha sonra da puanınızın yükselmesini bekleyin. İşe yaradığını göreceksiniz…

 81. SEDAT KILIÇ

  slm sayın hocam yorumlarınız için tşk.ben 2010 yılında borcumu kapattım yasal takiple.puanım 1163 düşükmü ve ne zaman baş vurabilirim krediye tşk

  • Can Balkan

   Merhaba Sedat Bey,
   1.163 Findeks kredi puanı, çok yüksek değil, ama çok berbat da değil. Benim tavsiyem, 2015 yılını bekleyin ve 2010 yılında hangi ayda borcunuzu kapattıysanız, o aydan sonraki aylarda kredi başvurusunu yapın. Belgelenebilir bir geliriniz de varsa, geliriniz doğrultusunda kredi çekebilirsiniz.

 82. Barış

  Merhaba Can Balkan Bey
  Bize verdiğiniz faydalı bilgilerden Dolayı
  Teşekkür Ederim
  9 yıl bankamatik kart kullanıyorum bankamatik kartın kredi notunu yükseltmediğini öğrenince iki bankadan yeni kredi kartı aldım kendim 9 yıllık sigortalıyım 5 yıl özel şirkette çalıştım şu an 4 Yıldır Basit usülden esnafım kredi notum .0.
  Şu sorularım olacaktı
  1.kredi notu kaç ayda güncelleniyor
  2.üç işyerinin kirasını havale göndererek ödüyorum havale kredi notunu yükseltir mi
  3.üç ad.otomatik ödeme talimatım var ve bağ-kur yatırıyorum bunlar kredi notunu yükseltir mi
  4.Hergün hesaba para yatırıp çekmek Kredi notunu Yükseltir mi
  5.vadeli hesap açma kredi notunu yükseltir mi
  6.Başkasının faturasını kendi hesabımdan ödesem kredi notunu yükseltir mi
  8.Dokuz yıl bankamatik kart kullandım yeni kredi kartı aldım kkb geçmişe dönük ödemeleri Hesaplıyor mu
  9.kredi notunu 2-3 ayda nasıl hızlı bir şekilde yükseltebilirim.
  10.Fatura.Bağ-kur.havale.vadeli mevduat işlemlerimi bankamatik karttan yapıyorum Kredi notunu Yükseltir mi
  Teşekkür Ederim

  • Can Balkan

   Merhaba Barış Bey,
   Aslında sizin sorularınızla, başlı başına bir yazı yazılabilirmiş 🙂 Buyrun cevaplar aşağıdadır:
   1. Findeks kredi notu aylık olarak güncellenir
   2. Kredili işlemler dışında herhangi bir işlemin, kredi notunuza şu anda olumlu/olumsuz bir katkısı yoktur. Yani havale, kredi notuna etki etmez.
   3. Otomatik ödemeler ve Bağ-Kur ödemesinin kredi notuna bir etkisi yoktur.
   4. Hesaba para yatırıp çekmek kredi notunu etkilemez. (hesaba bağlı kredili mevduat hesabı varsa, o kullanılabilir.)
   5. Vadeli hesap açmak kredi notunu etkilemez.
   6. Başkasının faturasını kendi hesabınızdan ödemek, kredi notuna etki etmez.
   8. Bankamatik kartının kredi notuna bir etkisi yok. Kredi kartı kullanmaya başladıktan bir süre sonra, kredi notunuz oluşmaya başlar.
   9. Findeks kredi notunu kısa sürede hızlı bir şekilde yükseltmenin herhangi bir yolu yoktur.
   10. Hayır.
   Ben de size bir soru sorayım. 7. soru nerede acaba? 🙂

   • Barış

    Can bey 7.soru soruyu beğenmeyip kaçmış 🙂
    Can bey yukarda sıramalardaki yaptiğim işlemler kredi notunu yükseltmediğini öğrendim
    Siz 2.soruda kredili işlemler dışında kredi notu yükselmez demissiniz peki can bey bana kredili işlemlerin ne oldugunu sıralarmısınız bilgilendirmenizden dolayı Teşekkür Ederim…

    • Can Balkan

     Barış Bey,
     Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı; kredili işlemlerdir. Şu an için bunlara ilişkin risk ve ödeme performansı, Findeks kredi notu üzerinde etkilidir. İlerleyen zamanlarda, fatura ödemeleri de dahil olabilir.

 83. Barış

  Can bey
  Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı; kredili işlemlerdir. Demişsiniz peki can bey
  Kira, fatura, Bağkur, nakit avans, otomatik talimat. kredili mevduat hesabından yaparsam kredi notum yükselir mi

  • Can Balkan

   Evet, kredili mevduat hesabınızın kredili bakiyesini aylık olarak kullanır, sonrasında tekrar hesaba para koyarsanız, hesapta hareket olacağı için, kredili mevduat hesabı Findeks kredi notunuzu yükseltebilir.

 84. barış

  Can bey o zaman
  ■vadesiz hesabımdan değil kredi hesabımdan işlem yapayım
  •Can bey birde başka bir şey sorayım
  ■Diyelim 2.000 kredi limitim var her gün çekip tekrar yatırsam kredi notunu yükseltir mi günlük faiz ne olur…sizin sayenizde bilgileniyorum çok Teşekkür Ederim Can Bey

  • Can Balkan

   Her gün çekip yatırmanıza gerek yok, ayda bir kere kredili mevduat hesabınızın hareket görmesi yeterli.

 85. Barış

  Can bey birde üç işyerinin kirasını hesabımdan havale yolluyorum bu işlemi kredili hesabımdan yaparsam kredi notunu yükseltir mi Teşekkür ederim…

 86. ömür çakır

  Can bey selamlar 2011 yılının 10. ayında idari takıple kapattıgım bır kredi kartı mevcut tabıkı hala fındekste gorunmekte en son yapılan kara lıste affında bununda sılınmesı gerekmıyormuydu onu merak ettım,su an puanım 529 butun borclarımı odedım son 3 ayda hepsını kapadım 5800 lımtlı bır kredı kartıyla 800 lımıtlı kredılı mevduat hesabım var ne zaman olumlu bır rakama ulasabılırım acaba.

  • Can Balkan

   Ömür Hanım,
   “Kara liste affı” diye bir şey hiç bir zaman gerçekleşmedi. 2016 yılının 10. ayından sonra, Findeks kredi notunuzun hesaplanmasında takipteki krediniz görünemeyeceği için epeyce yükseliş olacaktır. Ama şu anda bile kredi kartı ödemelerinizi gününde ve eksiksiz yaparak, 2016 yılından önce, iyi bir Findeks kredi puanına ulaşmanız mümkün. Bol şans diliyorum.

 87. ÖZLEM ALTUNSOY

  Merhabalar Can Bey,
  Benim iki kredim var.ödemelerim çok çok düzenli 4 adet ise kredi kartım var.ben bunları birtek bankada toplamak istiyorum fakat bankalar buna sıcak bakmıyor.red geliyor.kredi puanım 1170 ken şimdi 1070 düştü.yardımlarınız ricadır.

  • Can Balkan

   Merhaba Özlem Hanım,
   Amacınız tek bir banka ile devam etmek ise, hangi banka ile çalışacağınıza karar verdikten sonra, diğer bankalara ait kredi kartlarını birer ay ara ile kapatın. Gelir belgeniz ile çalışmak istediğiniz bankaya başvurup, limit artırım talebinde bulunun. Başka yardımcı olabileceğim bir konu var mıydı?

 88. Önder

  Şunu öğrenmek istiyorum kredi notumu yükseltmek için diyelim 2.000 limitli kredi kartım var 1.000 tl pos makinesinden çekildi tekrar bankaya 1.000 tl yi pos makinesinden çekilen parayı bankaya yatırmak istesem aynı gün veya 29 gün sonra aynı gün bankaya yatırsam çekim faizi 29 gün sonra yatırsam çekim faizi aynı mı
  Yoksa 1.000 tl lik faiz pos makinesinden masraf kesilmişmidir.
  Teşekkür Ederim

  • Can Balkan

   POS makinasından çekilen tutar için masraf, komisyon ya da faiz ödemezsiniz, tabi bir tefecinin eline düşmemişseniz. POS makinasından normal alışveriş olarak işleminiz geçer, kredi kartı ekstre tarihine göre son ödeme tarihinde de ödemenizi yaparsanız hiç bir sorun olmaz.

 89. murat

  Slm can bey hic urun kullanmiyorum daha dogrusu cikmiyor acaba kkb puanim urun kullanmasada artarmi

  • Can Balkan

   Murat Bey,
   Sistemde puanlar genellikle kredi ödeme performansınıza göre şekillenir. Kredi ödeme performansınızı sistemin görebilmesi içinse sizin sisteme bir ürünle dahil olmanız beklenir. Bu da genellikle, maaş alınan veya ticari hesapların bulunduğu bankalardan verilen kredili mevduat hesabı veya kredi kartları ile mümkün olur. Siz 50 liralık dahi olsa, bir kredili mevduat hesabı açtırmaya çalışın.

 90. Teoman

  Merhaba,
  Yaklaşık 6 yıldır Gar…ti bankası ile çalışıyorum. 12.2010 tarihinde idari takip dosyam kapandı. 2013 yılında 4000tl, 01.2014 yılında 2000tl olarak 2 ayrı kredi kullandım. Buraya kadar herşey normal 5 ay evvel sorunlar basladi ve her 2 kredi ödemelerimde bir kereye mahsus 2ay gecikme yaşadım, ilk kez findeks puanımı sorguladığımda 600puan gördüm bir sonraki ay 960 puan oldu bu ay ise 1222 puan oldu. Bu süre zarfında 2000tl olan borcum kapandı, 4000tl olan kredimde ise 1850tl borcum kaldı. Aralık 10.günde sanıyorum 1400puanı görebileceğim. Sorunum şu ki findeks puanı etkili olduğunu düşünmüyorum, son 2 ayda yaklaşık 5 ayrı bankadan durumumu sorgulttığımda her bankada farklı bir risk durumu çıkıyor. Garanti 800puan diyor akbank 600 findeks 1222 puan diyor ve transfer kredisi alamdım. Düzen nasıl işliyor anlamış değilim. Siz 5 yıl içinde sicil temizlenir diyorsunuz fakat tbb risk merkezinde geçmiş 10yıl analizi yapılıyor. Biliyorum ki 3 ay duzenli ödediğimde herşey daha normal olacak fakat idari takip hep bu bankalarda görünecek anlamak mümkün değil bu sistemi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   “5 yıl içinde sicil temizlenir” ifadesini yalnızca Findeks kredi notu hesaplamasında, takibin ardından geçen 5. yılda, bu takip artık görünmez olur anlamında söylemişimdir. Değilse, takibe düştüğünüz Garanti’nin sistemleri ya da herhangi bir başka bankanın sistemi sizi yaşadığınız süre boyunca “takip listesinde” kabul edebilir. Bu tamamen bankaların risk yönetimleri ile alakalı bir durumdur. Her bankada gördüğünüz ayrı notlar, bankaların içsel değerlendirme notları olup, Findeks notundan farklı olabilmektedir. Ama, özetle sistem mümkün olduğunca takip potansiyeli düşük olan müşterilere kredi vermeye çalışır. Bunun için de, ödemelerin düzenli olması, riskin gelire oranının makul olması beklenir.

 91. ahmet

  merhaba can bey. 2013 yılında kredi kartı borcumdan dolayı avukatlık oldum ve üç ay içinde bu borcu kapattım. daha sonra kamu personeli olarak göreve başladım ve maaş aldığım banka kredi kartı dahi vermezken, başka bir banka (halkbnk) hem kredi kartı hem de 13000 tl değerinde kredi aldım. şimdi sormak istediğim soru şu : ben aldığım kredinin ödemelerini zamanından 2 ay önce ödüyorum. acaba bu erken ödemenin findeks notuna bir zararı ya da faydası olur mu? yardımınızı ve ilginiz için teşekkürler.

  • Can Balkan

   Ahmet Bey,
   Kredi ödemelerinizi erken yapmanın Findeks kredi notunuza olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

 92. Hakan

  Merhabalar kolay gelsin.
  2012 yılında serbest olarak çalışıyordum bir işten full zarar ettık dolandırıldık. 5 tane hesabım kredi ve kreı kartı takıbe girdi. avukatlarla anlasıp borcumun tamamını bıtırdım en sonun cusu biteli 9 ay oluyor. 8 aydır da özel bi şirkette calısıyorum.. nakıte ıhtıyacım var 3000 lira kredi kullanmak istiyorum hep redlenıyor. kkb yi kesvettım sorguladım puanım 600.. bankacı arkadaş ile görustugumde bana 1 tane dosyanız kapatılmamış dedi gidip takıpten cıkarmalarını rıca ettım. görevlı bayan tamam merkeze gonderıyorum dedi. sizce kredi cekebılırmıyım. herkes iflas edebilir. insıyatif kullanma diye birsey varmı görüşleriniz merak ediyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Takipte görünen dosyanızın kapanmasıyla, eliniz daha rahatlayacaktır. Takibe düşmenizin üzerinden çok zaman geçmediği için bankalar kredi vermekte tereddüt edebilirler. Durumunuzu çok iyi anlıyorum. Lakin kredi kullanabilmek için biraz daha beklemeniz gerekecek. Ama yine de maaş bankanızdan kredi kullanmayı deneyebilirsiniz.

 93. mustafasezgin

  1100 kredi notuna kredi verirler mi

  • Can Balkan

   Gelir durumunuza bağlı olarak kredi kullanabilme ihtimaliniz var. Önce maaş bankanızla, sonra da kamu bankaları ile görüşün. Gereksiz yere başvuru yapmayın.

 94. yasin

  Mrb Findeks kredi puanım 1392 ama akbanktan kredi alamıyorum kredi kartım ve kredili mevduat hesabım var aktif olarak kullanıyorum gecikmiş ödemem hiç yok çalışıyorum asgari ücretle 7 aylık aynı işyerinde sigortalıyım nasıl kredi alabilirim sadece akbankla çalışıyorum

  Not:kredi başvurusunu sadece internetten yapıyorum.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaşınızı aldığınız şubedeki görevlilerle görüşmenizi tavsiye ediyorum. Findeks kredi notunuz iyi seviyede sayılır. Geliriniz ile orantılı olarak kredi alabilme ihtimaliniz var. İnternetten gereksiz yere başvuru yapıp, puanınızı düşürmeyin.

 95. erol

  sayın hocam
  benim kredi notum 1656 şahıs olarak kredi talebim pek olmuyor 4 adet kerdi kartlarımı zamanında ve borcun hepsini öderim hatta küsürleri bile yukarı yuvarlayarak öderim .
  esas sorum şöyle bir ltd.şti.firmamız var 5 yıldır ziraatle çalışmaktadır çek karneside kullanır sizin tabirinizle bch yani teminat çeki karşılığı kredi kullanırz firmanın tek ortağı ben im şahıs olarak kredi skorum firmanın kredi skoru birbirini etkilermi ? etkilerse sistem nası çalışır birbirlerine ne yönde tehsir ederler soru biraz karmaşık ancak ben eminimki benim gibi ticaretle uğraşan böyle firmalar çoktur cevabınız biz işletmecilerin hepsine ışık tutacaktır şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Erol Bey,
   Küçük ve orta ölçekteki şirketlere kredi verirken, bankaların ilk baktığı şey şirketin ortaklarının kredibilitesidir. Kredi Kayıt Bürosu nezdinden, şahıs notunuz ile ticari notunuz arasında doğrudan bir korelasyon olmasa dahi, batık bir şirkete sahibinin kredi notu çok yüksek olduğu için kredi verilmeyeceği gibi -şahsi kefalet, vs. bir kenara bırakarak söylüyorum-, hiç çeki yazılmamış bir şirketin ortağının batak olması durumunda da bankalar limit açarken düşüneceklerdir. Zaten sizin ölçeğinizdeki şirketlerin kredi kullanımlarında şahsi kefalet önemlidir. Umarım yardımcı olmuştur.

 96. serkan

  merhaba can bey, internetten başvuru yaptığımda onay geliyor fakat maaş şubeme gittim geçen gün onay mesajı geldikten sonra son işyerimde 4 aydır çalıştığım için kefil istediler, 4 aylık sigortam var son işyerimde maaşım ortalama 1500 tl çekmek istediğim miktar 5000 tl yani öyle uçuk bi rakam değil, sorum şu 4 aylık sigortayla bana hangi banka daha kolay kredi verir? şimdiden teşekkürler..

  • Can Balkan

   Serkan Bey,
   En kolay maaş bankanızdan alırsınız. Ama maaş bankanızdan alamıyorsanız, kamu bankalarını denemenizi tavsiye ederim. Bu aralar Vakıfbank’ın 1.07% oranlı Yeni Yıl Kredisi var. Bir deneyin şansınızı aceleniz varsa.

 97. Kerem Yavuz

  İyi çalışmalar Can bey. 2013 yıldında Finansbank’a olan borcumu oduyordum. Son taksit faturası gelmediği için kapandı sandım fakat öğrendiğim de kapanmamıs ve borcum avukata dusmus bana ulasılmamıs. Neyse sonra ogrenır ogrenmez borcumu kapattım. Sorum şu ki, düzenli ve tamamını oduyorum 5 aydır kredi kartımın.Faturalarımı da aynı sekılde fakat findeks puanım hep sabit.Her ay iki defa rapor almama ragmen.Bunun için ne yapmalıyım? Diğer sorum ise, bu 5 yıl içerisinde puanım yukseldiği taktirde kredi cekebilir miyim? 5 yıl boyunca beklemek zorunlu mudur? Şimdiden tşk ederim cevabınız için, iyi çalısmalar..

  • Can Balkan

   Kerem Bey,
   Takibe düşen kredinizin üzerinden 5 yıl geçmeden de pek ala kredi çekebilirsiniz. Endişelenmenize gerek yok. Bu süreçte, kredi kartlarınızı gününde ödemeye devam edin. Findeks kredi notunuz da yakın zamanda yükselmeye başlar diye tahmin ediyorum. Niye değişmediği konusunda bir fikrim yok açıkçası.

 98. ilker

  Oncelikle vermiş oldugunuz bilgilerden ötürü size teşekkür ederim.
  Size birkaç sorum olucakti.
  1. 4 adet kredim var bu son iki ayda duzenim bozuldu ödemeleri birer dönem geç yatirdim. Ondan sonra bu kredilerim hepsini odedim artı olarak ta bir dönem önce ödeme yaptim ama hala sistemde yok puanim findeksten aldığım not 750 maaş aldığım banka ise ,878 diyor. Ayni zamanda iki adet kredi kartı kullaniyorum onlarda asgari odemelerini yapamadim die kapattılar ve bu ay hepsini odedim birisinin asgari tutarindan biraz fazlasini birisini de hepsinin ödemesini yaptim . birde eklemek istedigim su var ki daha önce kullanipta kapattigim kartlar sistemde aktif olduğunu gördüm ve sonuca itiraz ettim.

  Size sorum su olucak…

  Benim puanim en az 3 ay bu şekilde yapmam gerekli yukselsin ama benim acil nakte ihtiyacim var bankalar odeme düzenim olmadığı için vermiyor bu süreç bana en cabuk ne zaman etki eder ben bunun meyvesini ne xaman yerim saygılarımla..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anladığım kadarıyla takibe düşmemiş ama özellikle kredi kartında 90 güne varan gecikmeleriniz olmuş. Ürün sayınız da fazla olduğu için, puanınız birden düşmüş. Şu dakikadan sonra beklemekten ve elinizdeki ürünlere ait ödemeleri düzenli yapmaktan başka çareniz yok. 6 ay ile 1 yıl arasında sürebilir. Gelir durumunuz belgeleyebilecek durumdaysanız, büyük oranda ödemenizi yaptığınız kredilerden boşalan limitler için banka ile görüşüp yeni kredi kullanabilirsiniz. Örneğin, 10 bin lira krediniz vardı. 8 binini ödediniz, 2 bin kaldı. Bankaya başvurup, tekrar bir 8 bin alabilme ihtimaliniz olabilir. Şansınızı bu şekilde deneyin.

 99. alikılıç

  kolay gelsin findeks te baktığımda 01.10.2014 tarihine göre 1.163 kredi notum varmış 2008 de borcum vardı iki bankaya ödedim şuan borcum yok silinmiş zaten kara listeden. bu notla kredi kartı alabilir miyim veya kredi çekebilir miyim? teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Önce maaş bankanıza başvurun. Olumsuz sonuçlanırsa, biraz vakit geçtikten sonra kamu bankalarını deneyin. Durumunuz kötü görünmüyor. Borçları kapatmanızın üzerinden 5 ıl geçmiş. Puanınız da fena değil. Kolay gelsin.

 100. mehmet

  merhba can bey gercekten sıze hyran kaldım her soruya bıkmadan cevp yazmıssınız konumuza gelırsek 3 bankaya borcum vardı ıcra takıbıne alınmıs 1 bankayı kapattım 2 bankada borcum var varlık yonetım sırketlerınde puanımı sorguladım 1163 gosterıyor (01,09,1014) ıtbarı ıle kredı cekebılmem yd kredı kartı alabılmem soz konusumudur 1163 puanı rısklı musterımı oluyor? bu arada esnaf ım ve su an hıc bır kart ım yada kredım yok…TESEKKURLER

  • Can Balkan

   Merhaba Mehmet Bey,
   Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Sağolun. Sizin durumunuza gelirsek, anladığım kadarıyla ödenmemiş 2 krediniz daha var. Kredi puanınız çok kötü görünmese de, takipte kredilerinizin olması yeni kredi almanızı engelleyebilir. Şansınız maalesef çok düşük -eğer borçlar kapanmamışsa, borçlar kapandıktan bir süre sonra, tekrar kredi kullanabilir hale gelirsiniz, ama vakit geçmesi gerekir.-

 101. ismail kartal

  can bey kolay gelsin kredi gecikmeli fakat avukatlık olmamış bir kredi ne zaman içinde düzelir ayrıca kapanış tarihi 02.02.2014 olan bir kredinin en son güncellemesi aylık olarak devam edermi yoksa en son güncellemede yani 11.03.2014 nte kalırmı?yoksa sabit olarak bu zamana kadar güncellenmesi gereklimidir geriye dönük 18 olması için

 102. gökhan yurttapan

  Selam can bey beni ilgilendirmeyen sorular dahil Sizin tüm cevaplarınızı takip ediyorum ilginiz ve cevaplarınız için teşekkürler: sorum şu _ben daha önce 2011 yılında kredi ve kredi kartı kullandım askere gittiğim için hatırlamıyorum ama sanırm Son birkaç taksitlerinde sıkıntı yaşadım ama avukatlık felan olmadım hepsini ödedim şuan çalışıyorum yaklaşık 5 au oldu çalıştığım bankanın kartını kullanıyorum puanım 1.140 ama kredi çekemiyorum bazı mesajlarınızda bnm puanının altındakiler kredi çekebiliyor dediniz bunlar hangi banka söyleyebilir misiniz?

 103. soner

  Bnm acil krdi kullnmam lazm eski kredim var şuan kredi puanim 1140 kredi cekebilirmiyim tekrar yardmci olurmusunuz

 104. tankut

  can bey merhaba önceliklee bizleri zaman ayırıp aydınlatıgınız için çok tşk. ederim 2004 ve 2005 senlerinde 3 ayrı bankadan kredi kartı kulandım ve hepsını sorunlu bir sekilde kapatıım 15 12 2010 tarihinde 3000 tl kredi kulandım banka müdürü kredi puanın yukselsin diye verdiği bir kredi 3 ay düznli ödedgim ve geri kalan 3 ayda ticaretle ugastıgım için ciddi bir batak verdim ve ödeyeöedim avukat aracılıgıyla gecen yıl kanpanya yapmıslardı sıfır faizsiz hepsini kapatıım şimdi halla ticartele ugrasıyorum işlerim çok sukur iyi ama banka her zaman herkese lazım oldugu ğibi bize de cok lazım çek karsılıgı kredi kulanamıyorum v.s bunun gibi seyler hep karsıma cıkıyoruz su an ise puanım 543 blokeli kredi kartı kulansam bankaya 2000 tl verip blokeli bir kredi kartı alsam bu benim puanımı 6 ay veya 1 yl içerisinde sizce etikiliyebilirmi şimdiden çok tşk ediyorum size

 105. nrsema aydın

  merhaba can bey . ben şuan findeksten kredi notuma baktım 360 güncel notum. ben bankalardan kredi çekemiyorum . şimdi bu notu nasıl yükseltebilirim. ve bankalarda ne zaman temiz kayıt olacak benim için bunun süresi 3 yıl mı 5 yıl mı teşekkürler

 106. Rojbin

  Merhaba
  Bankamatik kart hesabımdan fatura yatırıyorum kredi notunu yükseltirmi
  Yoksa kredi kart hesabından mı yatırsam kredi notunu yükseltir
  Farkediyor mu Teşekkür ederim

 107. sinan güven

  Can bey merhaba size sorum risk raporunda gorunen takip tarihimi 5 yil icin gecerli yoksa dosyanin kapanis yani borcun odeme tarihimi ? Eger borcun odeme taihi ise risk raporunda gorunmuyor.

 108. ENES BAYIR

  Merhabalar Ekim ayında bankadan 33,000 tl kredi çektim ilk 2 ay 1 hafta gecikmeli ödeme yaptım bu ay ise ödemenin yarısını ancak yapabildim sıkıntı şuradan geliyor tek maaş yetmiyordu şu an ise eşimde çalışmaya başladı sıkıntım kalmayacak inşallah şimdi gelelim problemime kredi ödeme günüm ayın 2 si idi bi kaç gün üst üste mesaj attılar ayın 10 un da ise arayıp borcumu 16 sına kadar ödememi istediler yoksa bilidirim göndereceklermiş ben ise ayın 30 unda maaş alıp hem bu ayı hem önümüzdeki ayı birden vereyim dedim kabul etmediler 1 ay için kağıt gönderirler mi puanımda çok etki edermi daha sonra ev için kredi çekmeyi düşünüyorum eğerki puanımda etki ederse ne zamana düzelir puanım 1351 şimdiden teşekkürler

 109. alper

  Merhabalar, kefillikten dolayı raporumda kanuni takip gözüküyor. fakat skorum 1169. kefil olduğum şahız borcunu kapatınca bu kanunu takip benim raporumda gözükmeye devam edecekmi?. Sizce devam ederse bende kanuni takibe düşmüş gibi işlem mi görürüm?

  Şimdiden yardımınız için teşekkürler

 110. muhammed emin

  can bey merhaba: bir kamu kurumunda 2750 tl maaşla çalışmaktayım. takipte bulunan borçlarımı mayıs 2014 tarihi itibariyle kapattım. findeks kredi notum 1163 akbank tan aldığım kkb raporunda kkb ye bildirilen herhangi bir bireysel ve ticari kredisi bulunmamaktadır yazıyor ve kredi notu bile yazmıyor bu ne demektir.ve ne zaman kredi ve kredi kartı alabilirim. şu an çalışmakta olduğum banka bile kart ve kredi vermiyor . teşekkürler

 111. Murat

  merhaba kolay gelsin 2010 yılında takibe düşmüs 3 dosyam vardı bunların 1 ini 2010 yılında 2 sinide 2014 yılında kapattım findex raporumda takıbe alınmıs dosya 1 olarak görünüyor.. gorunen dosyamın 5 inci yılı ocak ayında doldu lakin raporumda son takıbe alınan 2010 yılında bu durum da şubat ayında ocak ayının raporunu aldıgıma göre takıp dosyası takipden düşecek mi ? kkb puanım 1163 kredili mevduat hesabm var 7 aydır ssk lı calısıyorum maas aldıgım bankadan sadece kredili mevduat hesabı acabıldım 2000 tl lik kredi alma sansım ve dosya durumu hakkında bilgi vermenın mümkün mü? Teşekkür ederim..

 112. murat

  bennim kredi puanım 1200 15000tl kredi çekebilmek için ne kadar daaha kredi puan gerekiyor

 113. hüseyin

  mrh 14 15 aylık vergi levham var yaklaşık 2 ay önce yapmıs oldugum kkb sorgusun da 1100 civarı olan puanıma ragmen bankalardan yapmıs oldugum kredi basvurularında sistem oto -ret veriyor bunun sebebi ne olabilir acaba kredi kartarımızın limiti 2 adet toplamda 2750 tl full dolu kullanıyoruz acaba bundan dolayı olablir mi bir de cok kez kredi aşvurusunda bulundum acaba bundan dolayı olabilir mi
  diğer bir sorum da bu basvurular belirli bi zaman sonra siliniyor mu yanı kaç ay basvuru yapmasak gözükmez sistemler de cok tşk ederimm

 114. Sibel Ilgaz

  İyi günler Can Bey,
  İlk sorum ,ek kredi kartlarının borçlarından asıl kart sahibi mi yoksa ek kart sahibi mi sorumludur?Diğer sorum da üzerimde kredi bulunmuyor.Tümünü geçen yaz kapattım.Üzerimde eşimimle ortak olarak kullandığımız bir kredi kartı var sadece.Ancak Finteks’ten öğrendiğime göre ; kredi notum halen 630 larda..Ne zaman yükselir?

 115. Deniz

  Merhaba can bey ben 2011 02 ayında 3000 tl kredi cektim

 116. Murat

  Merhaba Can bey;

  01.04.2015 tarihinde findex den puanıma baktığımda 1202 di dün bireysel bugünde taşıt kredisi için başvuru yaptım maaş aldığım bankaya ancak red kararı verildi bu ne kadar etkiler beni ??

  Bir de şuanda 4 bin tl kredi borçum var düzenli ödeme yapıyorum bunun tamamını kapatsam bana puan anlamında bir katkısı olur mu ?

  Teşekkürler

  Saygılarımla

  Murat ÖZKAN

 117. Merhaba can bey:

  ben 18 yasına girdigimde kredi kartı aldım ve bazı olaylardan dolayı ödeyemedım. ve halada ödemedim. e-devletde dava olarak görülüyordu fakat suan artık görülmüdür bugun tam 5 yıl geçti hala ödemedim bi bankaya gittigimde borcum olmadıgını söylediler böyle birşey gerçekleşebilir mi ? birde ben hala o borcumu ödemedim kkb puanım 1160 şimdi borç takibe düşeli 5 yıl oldu sizce ödemelimiyim yada 5 yıl muhabbeti ödedikten sonramı oluyor. yani şimdi ben o borcu bugun ödesem 5 tıl mı bekleyecegım teşekkürler.

 118. dolunay sabuncuoğlu

  iyi çalışmalar can bey,
  findeks not danışman paketi almak kkb yi arttırıcı bi faktör müdür ?

 119. Merhaba, Garanti bankasından 2014 mayıs ayında 18.500 tl ihtiyaç kredisi çektim ilk ay ödedim 2. ay işten çıktım ödemelerimde biraz sıkıntı oldu. Babamında desteği ile ocak 2015 de tek seferde tamamını yatırdım kredimin. Kredimin tamamını yatırdığm için kredi skorum yükselirmi ? Bana bir avantajı olurmu ? Ocağa kadar doğru düzgün ödeme yapamadım parça parça yapabildim 2-3 ay geriden gittim. Ocakta tamamen kapattım kredimi. Krediyi çekerken skorum düşüktü. Şimdi yine aynı sorunla karşılaşırmıyım yoksa erken kapattığım için skorum yükselirmi acil cevap bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

 120. Adem

  Merhabalar; kredi puanım 1258. 3 tane kredi kartım ve 1 tane kredili mevduat hesabım var.3 tane kredi kartının toplam limiti 3900, kredili mevduat hesabının limiti ise 750 tl. Kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarımın limitlerinin tamamı dolu.Ancak son 1.5 yıldır kredi kartlarımın borcunu her ay tamamını ödüyürum.Kredili mevduat hesabımda ise son bir yılda en uzunu 67 gün olmak üzere 6 defa gecikmeli ödemişim.Birde 9000 tl kredi çektim.Bu kredinin ödemelerinde ise 3 defa 3 dönem 4 defa 2 dönem 4 defada 1 dönem geçikmeli ödedim.Son 12 ay kala ise kredi borcumun tamamını ödedim kapattım. 4 aydır bir şirkette çalışıyorum 1400 tl maaş alıyorum. Maaşımı elden alıyorum. Şu an hangi bankaya gitsem kredi vermedi.Nasıl bir yol izlemeliyim. 20000 tl ye ihtiyacım var…

 121. EMİR

  1506 kredi notum var lakin kredi çekemiyorum. kredi çekebilmem için ne yapmalıyım. 8 aydır sigortalyım.

 122. özgür

  merhaba kredi notum findekste puanım 1200 ama banka 500 görünüyor.neden acaba

 123. düzgün

  Selamlar. Findeks Kredi Notum 1809, bir adet kredi kartım ve çalıştığımız bankadan çektiğim bir adet kredim var. Kredi kartımın ödemeleri sorunsuz gün bile geçmez. Kredimin de ilk taksidini gününden önce ödedim kalan tutarı da yazayım 5,600 TL. Mevcut bir kredim varken ikinci bir krediyi çekmem sorun olur mu ? Aylık gelirim 2,500 TL, 30,000 TL civarı bir kredi talep etsem çıkma olasılığı nedir sizce ?
  Teşekkür ederim şimdiden

 124. eymenn

  Bankadan 10000 tl kredi başvurusunda bulundum notumun düşük oldugunu söyleyip 1 ay sonra tekrar deneyelim diye söylediler hesapta var olan paradan tüm kredi kartı borçlarımı kapattım puanımın biran evvel yükselmesi için ne yapa bilirim ödemem puanıma ne zaman yansır

 125. Kenen

  Merhaba ben x bankasından kredi kullandım ve ödemelerimde gecikme den dolayı takibe alındım ve 3 dosyadan avukatlik oldum ocak 2015 te hepsini odeyip kapattım temiz kağıdı aldım ve şu an hicbir banka ürünü kullanmiyorum ve borcumda yoktur kredi puanım 543 bunu nasıl yukseltirim yaptigim basvurular olumsuz sonuçlanıyor en azindan bir kredi kartı bile alamıyorum beni bu yolda aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.

 126. Tarik

  Merhaba
  Tüm kart borçlarımı ödedim. Ancak findekste hala 469 puanım gözüküyor.
  30000 tl kredi çekebilmek için ne kadar puanım olması lazım.Maaş bordrom 2968tl dir
  Tesekkurler

 127. mehmetugur

  baktım 1809 muş bir işime yarıryormu o tartışılır şimdilik 😀

 128. Selami YILMAZ

  Kredi notumu aldım 31.01.2001 tarihinde 400 TL. Aktif hesap görünüyor bir türlü hangi banka olduğunu bulamadık elazığ da tüm bankalara gittim böyle bir kredi kartımın olmadığını söylüyorlar ne yapmalıyım?

 129. Fahri

  Merhaba 2008 de kredi kartım vardı askere gidince yatırmadım banka varlığa devretmiş ve borç hala duruyor şuan bir senelik vergi levham var ipotek bile var matrahı almama bir ay şuan Akbank pos makinem var kredi kartı başvurusu yapıyorum onaylanmıyor sicilim temiz görünüyor yönetim varlıkta olan borç yüzünden olabilirmi ? Nasıl acil kredi çekebilirim şimdiden teşekkür ederim

 130. HALİL İBRAHİM

  Merhaba Can bey ;
  benim bu gün itibariyle kredi notum 1656 olduğunu öğrendim benim bu değerlerden ne anlam çıkartmam lazım sizce ?
  Benim kredi kartı limitim 8000 tl ve aktif olarak bütün limiti kulanı yorum bu durumda ev kredisi çekmeye kara verdim bana kredi düşük çıkmaz sanırım . Bana bu konuda bilgi verirmisiniz ? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Can Balkan

   Halil İbrahim Bey,
   Kredi notunuz gayet yüksek. Eğer geliriniz de uygunsa, sorunsuz bir şekilde istediğiniz tutarda konut kredisi çekebilirsiniz.

 131. ali kurt

  Can bey merhaba
  Eşimin 2012 de kredili mevduat hesabindan dolayı kanuni takip olmuştu .borçları kapattık ve suan benim kredi kartima bağlı ek kartı var bankadan bu kartı düzenli odedigimizde puanin artacağını söylediler ve dogruda söylemişler .haziran ayında 908 olan kredi puanı temmuz ayı başında 1231 e çıktı kredi çıkma olasılığı nedir acaba yorunlariniz için şimdiden teşekkür ediyorum

  • Can Balkan

   Ali Bey merhaba,
   Eşinizin belgelenebilir bir geliri mevcutsa, bu gelir doğrultusunda kredi alabileceğini düşünüyorum.

 132. Kader

  Merhaba benim 3 bankaya kredi borcum vardi 2 sini fuul peşin ödeyerek kapattim ama 1 rini 1 ay arayla 7 yada 8 kere geç odedim yani 1 ay veremediyaem 2 ay ikisini mutlaka kapattim ben simdi evlenmek için tekrar 15 binliraya başvurmak istiyorum sizce alabilirmiyim

  • Can Balkan

   Kader Hanım,
   Geliriniz uygunsa 15 bin lira kredi alabileceğinizi düşünüyorum. Aylık 2 bin lira civarında belgelenebilir geliriniz varsa ve başka borcunuz yoksa krediniz çıkacaktır. Yine de maaş bankanızla görüşmenizi tavsiye ederim.

 133. Kader

  Bu arada 4 aydan beri günüde oduyorum tüm borclarimi zaten hiç de takipe görmedim kirmizi çizgi yemedim 1 ay veremediysem 2. Ay mutlaka ikisini kapattim

 134. seren

  Merhaba;
  tüm ödemelerim düzenli 10 yıldır aynı bankada çalışıyorum kredi notum 1763 idi.az bir miktar parayı vadeli hesap açtırdım.acaba notumu yukseltmiş olabilir mi diye merak edip sordum .notumun 1360 düştüğünü gördüm.gerçekten anlayamıyorum nedenini.sadece son 4-5 ay önce farklı bir banka kredi kartı almıştım.onun limitini yükseltmiştim.ama ödemeler vs.hiç bir sorun yok.zaten kredi ödemem de yok.nedeni ne olabilir ve kısa sürede yükseltmek için ne yapabilirim.teşekkürler

  • Can Balkan

   Seren Hanım merhabaö
   Vadeli hesap ile kredi notunun bir ilişkisi yok. Kredi notunuzu aldığınız yeni kredi kartı düşürmüştür. Yeni kredi kartınızı bir kaç ay kullanıp, ödemelerini düzenli şekilde yaparsanız, en geç 6 ay içerisinde puanınızın eski seviyesine gelebileceğini tahmin ediyorum.

 135. Nazlı Koç

  Merhaba,
  1 senedir aktif kredi kartı kullanıyorum. Ekstrelerimin sadece asgarisini zamanında ödedim. Bu ay başında kredi kartı borcumun tamamını ödeyip, kartımı da iptal edersem mart nisan gibi kredi kullanabilir miyim? Yani kredi puanım bu şekilde ne kadar yükselir? Önerebileceğiniz farklı şeyler varsa uygulayabilirim şimdiden teşekkürler,

  • Can Balkan

   Nazlı Hanım merhaba,
   Benim size tavsiye edebileceğim yegane sey, kredi kartınızın borçlarını zamanınında ve eksiksiz ödemeniz. Böylelikle nisan ayına kadar kredi notunuz yükselir. Kredi kartınızı kapatmak büyük bir hata olur. Eğer kredi kartınızı düzensiz kullanıyorsanız, kartınızı unutun. Ayda 10 lira gibi küçük harcamalar yapın ve ödemesini gününde gerçekleştirin.

 136. Nazlı Koç

  Cevabınız için teşekkür ederim, dediğiniz gibi yapmaya karar verdim bu arada kkb notum 1132 belirttiğim zamana kadar düzenli ödeme yaptığımda kullanma ihtimalim yüksek olur mu?

  • Can Balkan

   Su anda bile puanınız fena seviyede değil. Ödemelerinizi düzenli yapmaya devam ederseniz, geliriniz ile orantılı bir şekilde kredi kullanma ijtimaliniz mümkün.

 137. Nazlı Koç

  Çok teşekkür ediyorum ilginiz için :))

 138. Onur Yılmaz

  Merhabalar, kredi notum 1163 3 aydır hep aynı, 4 yıl önce 3 tane düşük limitli kredi kartlarından takip yedim, şimdi ise araç kredisine başvurmak istiyorum, ne yapabilirim?
  Saygılarımla

  • Can Balkan

   Onur Bey merhaba,
   Anladığım kadarıyla şu an için kullandığınız herhangi bir kredi ürünü yok. Böyle olunca da kredi notunuz değişmiyor. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, önce kredili mevduat hesabı veya küçük limitli kredi kartı gibi bir kredili ürün edinin. Daha sonra da bu ürünü aylık olarak düzenli kullanın, ödemelerini düzenli yapın. Katkısı olacaktır.

 139. Volkan aydemir

  İyi aksamlar oncelikle can bey takibe dusmedim ama kredi puanim 450 civarinda odemelerimi duzelttigim taktirde 3 ay icinde kredi alabilecek duruma gelebilirmiyim veya en yakin kac ay icinde gelirim 2100 tl elimr gecen net para var bodromda gozukuyor alabilecek duruma geldigim zaman maasimin kac katina kadar alabiliyorim simdiden cok tesekkur ederim iyi aksamlar

  • Can Balkan

   Volkan Bey,
   Kredi notunuz maalesef çok düşük. En az 6 aylık bir süre düzgün bir şekilde ödemelerinizi yapmanızı tavsiye ederim. Puanınız 1000’ş geçtiğinde tekrar durumunuzu değerlendirelim. Ama şu aşamada gereksiz başvurudan kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederim.

 140. Onur Yılmaz

  Teşekkürler Can bey çok yardımcı oldunuz
  İyi günler diliyorum size

 141. özgür

  Merhabalar Can Bey, 21.12.2015 tarihli risk raporunda borcu kapatılmış takip te olan iki adet kayıt gözükmekte ve puanım 1163 idi, 26.07,2016 tarihli raporda ise KKB ye bildirilen herhangi bir kredi ve kredi kartı bilgisi bulunmamaktadır yazıyor ancak kredi notu da yoktu. yani puanlar da gitmiş ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  • Can Balkan

   Özgür Bey,
   Bu durumu ilk kez görüyorum. Puanınız 0 mı yoksa hiç birşey yazmıyor mu? Aklıma gelen tek neden son 5 yıl içerisinde herhangi bir kredi ürünü kullanmamış olmanız. Bunun dışında mantıklı bir açıklama bulamadım.

   • özgür

    Sayın Balkan risk raporunun bütün sayfaları bomboş aynen yazan şu: rapor tarihi itibariyle KKB ye bildirilen herhangi bir bireysel kredi veya kredi kartı bilgisi bulunmamaktadır. son beş yılda da kredi kartı ve kredi taleplerim hep red edildi 10 gün önce akbank tan 4000 tl nakit karşılığı 3600 tl kredi kullandım aynı gün maaş hesabıma param yatırıldı 3 gün sonra da 2000 tl limitli kredi kartı çıkardılar şu anda risk raporunda kredi ve kredi kartım gözüküyor ancak giriş çıkış işlemi yapmadığımdan büyük ihtimalle henüz puan hesaplanamamıştır yazıyor yani puanlar nereye gitti hiç anlamadım bankacılarda bir cevap veremedi durum bu

    • Can Balkan

     Özgür Bey,
     Kasım ayı içerisinde alacağınız raporda puanınız görünecektir. Merak etmeyin. Dediğim gibi, son 5 yıl içerisinde herhangi bir ürün kullanmadığınız için puanınız görünmüyormuş. Hayırlı olsun.

     • özgür

      Can bey çok teşekkürler çok faydalı bilgiler veriyorsunuz , kasım ayında durumu burada paylaşacağım iyi çalışmalar dilerim

 142. SİNAN

  Merhaba konut kredisi çekmek istiyorum ama 2015 in Son ayında işbankası kredi kartımı 82 günlük gecikmeden dolayı 2. Kez yapılandırdım banka idari takip koymuş geçen hafta tüm kalan borcumu kapadım bu idari takip borcu kapanmıştır ama daha gözükmeye devam eder dediler findex notun 450 konut ktedisi çekebilmek için bu idari takipte dolayı ne kadar beklemem lazım
  teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba Sinan Bey,
   2017 yılının başından itibaren puanınızda bir düzelme olacaktır. Başka kredili bir ürününüz varsa, ödemelerini düzenli yapmaya gayret edin.

 143. SİNAN

  Can bey tekrar merhaba bu 82 günlükken idari takip konan kredi kartı kırmızı kalem yemek demekmidir ve İdari takip ile yasal takip aynı şeymidir yasal takip gibi idari takibede bankalar 5 yıl kredi vermeme gibi bir durum söz konusumudur

  • Can Balkan

   Sinan Bey,
   İdari takip, bankaların genellikle 30 günlük gecikmeden sonra müşterilerine ihbar niyetine yaptıkları bildirimlerdir. İçsel bir süreç olarak ilerler. Bireysel kredilerde herhangi bir yaptırımı yoktur. Kanuni takip ise 90 günü aşan ödemelerde konunun yargıya intikal etmesidir. Kırmızı kalem diye adlandırılan kanuni takiptir. İdair takip bankanın kendisini bağlar ama tabi diğer bankalar da buradaki ödeme düzensizliğini dikakte alarak kredi vermekten imtina edebilirler. Kredi notu açısından her ikisi de olumsuzdur.

 144. Canan

  Can bey merhabalar benim kredi skorum 1482 bankalardan senelerdir kredi ve kredi kartı kullanıyorum hiç gecikmem olmadı 4-5 defa kredi çektim ve erken kapattım şuan 2 bankadan kredi kartım var bireysel olarak 30 bin limiti var(garanti-ing) düzenli harcıyor ve ödüyorum 3 bankadan da kredi çektim yaklaşık 70 bin TL (deniz-odea-aktifbank) düzenli olarak onlarıda ödüyorum buarada ben esnafım birde Yapıkredi bankasından ticari kredi kartım var 67 bin TL limitli işim gereği bunları sürekli çokça harcıyor ve ödüyorum ancak eşimin bankalara icralık borçlarından dolayı başka bankalardan kredi kartı ve kredi başvurularım sürekli reddediyorlar sorduğumda eşinizin borcundan dolayı bizim bankamız size kredi vermiyor sadece kredi kartını kullanabilirsiniz diyorlar bazı bankalarda hiçbirşey vermiyor sistem direk reddediyor sistem nasıl işliyor ki bazı bankalar bana kredi ve kart verebiliyorken bazıları eşimin borcunu öne sürerek bana red cevabı veriyor ve son sorum bu bankalara yapılan başvuru sayıları nezaman siliniyor çok teşekkür ederim şimdiden

  • Can Balkan

   Canan Hanım merhabalar,
   Bankaların kredi değerlendirme süreçleri farklılık gösterebilir. X bankası kredi değerlendirme sürecinde eşin borcunu dikkate almazken, Y bankası bunu dikkate alabilir. Tüm bunlar, bankaların içsel yönetmeliklerince belirlenmiştir. Dolayısıyla bu tip sorunlarla karşılaşmanız normal. Bankalara yapılan başvuruların silinmesine ilişkin olarak şunu söyleyebilirim. Diyelim ki Kasım ayı içerisinde ardarda 5 başvuru yaptınız. Sistem sizin şu an bir kredi arayışınızda olduğunuzu düşünüp, riskli gruba alıyor sizi. Ama 6 ay sonra tek bir bankaya başvurup, kabul alabilmeniz de mümkün. Burada püf noktası, her ay arka arkaya hiç durmadan başvuruda bulunmamaktır. Eğer, bir kaç başvuru yapıp, red almışsanız belli ki bir terslik var, biraz durup beklemekte fayda var.

 145. salih aksoy

  benim kredi puanım şu anda 1200 kredi kullanabilirmiyim .saygılar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer gelir durumunuz çekmek istediğiniz kredi tutarı ile uyumlu ise 1200 kredi puanıyla da kredi kullanabilirsiniz.

 146. murat

  merhaba. x bir bankanın kredi notu 1850 üzeri olanlara özel 0,99 faiz oranlı kredisini kullanmak istiyorum ancak benim kredi notum 1809 dur. kredi notumu nasıl 1850 ye cıkarabilirim. Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef kredi notunuzu hızlı yükseltme yolu yok. Kullanmadığınız kredili mevduat hesabınız varsa, kapatmanız belki işe yarayabilir. Ama bunun sisteme yansıması da en azından 1 ay sürecektir. Önemli olan ödemelerinizin düzenli olması, ki kredi notunuz 1809 olduğuna göre ödemeleriniz oldukça düzenli, ve borç/limit oranınızın iyi olması gerekir. Yani kredi kartı limitlerinizin ağzına kadar dolu olması olumsuz etkiler.

 147. hakan

  Merhaba,

  X bankanın kredi kartıyla 2013 yılından kalmış unutulmuş 40 TL (banka genel müdürlükten rapor alıp bakmasına rağmen anlayamadı ve 0,7TL de olabilir dedi) bir borcu 2016 Ekim ayında evime bir tebligat ile faizleri dahil 75 TL olarak bildirdi. Tebligat masrafı vs olarak 80 küsur lira ödeyip kapattım. Kızdım çünkü bana ne bir mesaj ne bir ekstre geldi bununla ilgili bir ekstre yollasalardı hiç sıkıntı olmayacaktı ama pekte umurumda olmadı meğer işin aslı öyle değilmiş. Bu sene ev alacaktım fakat takibata girmişsiniz denilerek reddedildi. Kredi notum 1800 den 0 (sıfır) a düştüğünü raporumu aldığımda görmüş oldum. Şimdiye kadar hiç tebligat gelmiş değil hiç takibata düşmedim. 5 yıllık rapora baktığımda geçen sene 1 sefer 1 ay geç ödemişim bir kredi kartını o da unutkanlıktan. Kullandığım kredileri de hep düzenli ödemişim hiç gecikme yok.
  Ev kredisi almak istediğim banka X bankasına bunu silmelerini talep etti ancak X bankası bu 5 yıl kalmak zorunda diyerek reddetti.
  Ekstreyi mesajı vs geçtim 2013 yılında göndermeleri gereken tebligatı ellerinde 3 sene bekletmeleri karşısında hem fazladan faiz istemek hemde mağduriyetim karşısında tamamen duyarsız kalmak nedir? Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı?
  Borç kırk tl dir. 40bin değil komik bir tutar o yüzden yanlış anlaşılabilir diyerek tekrar yazıyorum.

  Teşekkürler

 148. halil

  Merhabalar Can Bey öncelikler tüm mesajlara bıkmadan cevap verdiğiniz için teşekkür ederim..
  Gündemde olan sicil affı yayınlandıktan sonra, puanımızda bir artış olacak mı , yoksa puanımıza bir etkisi olmayıp sadece takibe düşmüş geçmiş borçlarımız sistemde görünmeyecek mi?

  • Can Balkan

   Halil Bey,
   Sicil affı konusuyla ilgili çok kısa zaman içerisinde bir yazı yayımlayacağım. Lakin, sorunuza cevap olması açısından, Findeks’in konuya notr yaklaşacağı kanısındayım. Sonuçta bankaların bir araya gelerek oluşturmuş oldukları özerk bir kuruluş, müşterilerin kredi geçmişindeki bozuklukları da muhafaza etmeye devam edebilir. Öte yandan, özellikle kredi genişlemesindeki azalışı önleyebilmek için kamu bankaları bu durumdaki müşterilere kredi vermekte daha cesur davranabilirler. Yani özel bir bankadan sicilinizdeki bozukluk nedeniyle alamadığınız bir krediyi devlet bankasından alabilme ihtimaliniz doğabilir. Bankaların konuya nasıl yaklaşacakları bir hafta içerisinde belli olur. Daha sonra bunu iç yönetmeliklerine yansıtma süreci başlar ve tahminim yeni yılın ilk günleri ile birlikte bir aksiyon alınabilir.

 149. Fevzi

  En son kanuni takibimi 02.07.2014 de kapattım. Ogunden bugüne kadar bankalardan ara ara kredi kartı ve kredi talebim oldu ama hep ret geldi. Puanim 25.12.2016 da 543 du.midesten düzeltme dilekçesi verdim ve 857 ye çıktı puanim. 28.12.2016 tarihinde nakit blokeli kredi kartı aldım puan yükseltmek için. Puanima 03.01.2017 de baktigimda 888 olmuş. Fakat Birgün sonrada karta limit artirim talebim oldu ve ret geldi. Şimdi puan durumum nasıl işler ve nekadar zaman içinde ortalama puanim 1500 seviyesi olur. Verdikleri kartın limiti 1000 TL ve ödemenin tamamını günü gelmeden yapıyorum.

  • Can Balkan

   Fevzi Bey merhaba,
   Kartınız nakit blokeli olduğu için limit artırım talebinizin onaylanmaması normal. Doğru anladıysam, siz bu kredi kartını alalı daha 10 gün olmuş. Bu durumda biraz beklemeniz gerekmektedir. Yaptığınız düzenli ödemeler Findeks sistemine yansımalı. Düzgün bir şekilde ödemelerinizi devam ettirirseniz, gelecek yıl bu zamanlarda puanınız 1200’lü seviyeleri geçmiş olur diye tahmin ediyorum. Bu da sizi rahatlatır. Şu aşamaya kadar sürecinizi gayet düzgün yönetmişiniz, aynı şekilde sabırlar devam etmenizi tavsiye ediyorum.

 150. Fevzi

  Findeksin danışmanıyla kartı almadan 2 gün önce konusmustum. Bana puanimin 853 olduğunu ve o ornek olarak 500 lira limitli bir kart kullanmış olsam 3. ay sonunda puanimin 1200 seviyelerine yükseleceğini söylemişti. Kendilerinde ileriye dönük puan tahmin programı varmış oradan durumumu girerek bakmisti. Kartı 30.12.2016 da aldım 03.01.2017 de puanimi sorguladim 888 çıktı. Şimdi siz 1200 seviyesine seneye buzaman gelirsiniz dediniz. Findeksin uzmanı 3 ay siz 12 dediniz hangisi doğru acaba. Birde şunu sormak istiyorum bu karttan hariç başka banka maaş aldığım banka kmh hesabı açarız dediler. Kmh hesabida actirsam puanın daha fazla yükselmesi olurmu. Tesekkurler

  • Can Balkan

   Önce son sorunuzdan başlayayım. Kredili mevduat hesabının kredi puanınıza olumlu etkisi olur. Ama hesap açıldıktan sonra limtii sonuna kadar kullanmayın. Oradan aylık 10-20 lira harcayın mesela ve düzenli bir şekilde de ay sonlarında kapatın. Kredi notunuzun hızlı düzelme olayına gelirsek. Ben bu zamana kadar tahminlerimde pek yanılmadım ama elbette Findeks uzmanı benden daha bilgilidir. İnşallah ben haksız çıkarım ve notunuz hızlı bir şekilde yükselir.

 151. Basri

  2012 yılında kanuni takibe düştüm ve 2014 yılının başında borcumu tamamen kapattım. Şuan findekste baktığımda o banka görünüyor fakat kapalı borcu bitik yani. Kredi puanim 570 di Aralık ayında blokeli kredi kartı aldım 1000 liralık ve düzenli ödüyorum. Şuan puanim 890. Sormak istediğim konu şu. Kredi puanim 1000 i Azdavay olsa geçince 15000 TL kredi cekilebilinirmi. Yoksa eskiden kara listeye düşmeme sebebi olan kapattigim o borcdan dolayı bana sıkıntı yaşatırlar mı . Tesekkurler

  • Can Balkan

   Fevzi Bey, isminizi değiştirmenize gerek yok. Bana aynı isimle istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Findeks gibi para da almam ben. Tamamen ücretsiz bir amme hizmeti yapıyorum.Neyse, sorunuza gelirsek. 2014 yılında borcunuzu kapatmışınız. Yani 3 yıl geçmiş üzerinden. Geliriniz de uygun olursa bir kaç ay sonra maaş bankanızla görüşmeyi deneyebilirsiniz. Ziraat, Halk ve Vakıf gibi kamu bankaları da bu aralar kredi verme konusunda cömert olabilirler. Onlarla da görüşün.

 152. Ayten

  Can bey merhaba Antalya’dan
  kıraya vermek ıstedıgım bir studyo 1+1 daire var satın almak ıcın tapuyu bankaya goturdum kredı basvurusu yaptım bugun
  kredi puanım 1050 idi bugun denızbank dan ogrendım zıraatte ıse 600 gorunuyordu sebebını anlayamadım.!!
  denızbank sube muduru ön onayı gecsın gerısı kolay dedı ama aması
  rahmetlı babamdan 600 tl emeklı maası almama ragmenkredı on onayı gecemedı !

  -1 tane daha daırem var kıraya vermıstım 700 tl kıra yatmasına ragmen
  4X4 jeep ve bır daıre tapusu daha taranmasına ragmen
  -kredı notumun 1050 olmasına ragmen
  ön onayı nasıl alamaz ..aklım almıyor ..sube mudur arkadasta bende sasırdım dedı.onunda beklentısı yuksektı !
  zıraatle gorustugumde faızlerı uygun dıye muhtemel kefıl ıstenebılır dedı.
  ya şakamısınız sıze 2 daıre tapusu ve kıra gelırım emeklı maasımı sunuyorum zaten ıpotek edeceksınız studyoyu ayrıca daıre 120 bın tl ben 70 bın tl sadece cekecegım dedım.neler oluyor can bey !! modum düşük geceyı noktalıyorum google okurken sızın analıtık yetenegınıze danısmak ve ne yapabılırım dıye sormak ıstedım.acelem yok ama bu fıyata daıre bır daha bulamam mutahhıt ıle jeep takası ve uzerı kredı cekeyım dıye anlastım bana verdıgı 120 lık resıdence evı gıdecek sozlesmeyı bozuk 150 ye satacak onunda ısıne gelecek :(( lutfen yardım edın ne yapabılırım.ayrıca ıng bank calısan arkadasım kkb baktıgında 144 dedı bana 🙁 kafasına gore herkes.2 ay sadece duzensız odemem oldu sonra kapattım gecmıs kredımı kkb bırde yukseldı cok uzattım ama sınırden artık daldan dala gıbı konu dagıldı uzgunum:( cevap verırsenız sımdıden tskler vermezsenızde canınız sagolsun.esenkalın

  • Can Balkan

   Ayten Hanım merhaba,
   Öncelikle canınızı sıkmanıza hiç gerek yok. Bunu kendinize dert edinmeyin. Bu daireyi alamasanız bile ileride daha iyi kısmetler çıkar karşınıza. Şimdi gelelim teknik boyutuna. Bankalar kredi verirken, gelir, risk durumu ve teminata bakarlar.
   600 lira maaşınıza ilave olarak 700 lira kira geliri aldığınızı beyan etmişiniz. Her iki gelir de belgeliyse, gelir tarafında sorununuz yok demektir. 50 bin lira krediyi 120 ay vadeli çektiğinizde aylık ödeme tutarınız 730 lira olacak. Sadece 600 liralık maaş ile bu krediyi size vermeyebilirler. Çünkü bankalar için diğer mal varlıklarınızdan önce şu anki geliriniz önem taşımaktadır.
   Risk durumunuzu öğrenmenin en sağlıklı yolu Findeks’ten alacağınız kredi raporudur. Bu rapor ile kredi notunuzu ve varsa diğer bankadaki risklerinizi ve ödeme durumunuzu sağlıklı bir şekilde görebilirsiniz. Bunun dışında bankaların farklı farklı not söylemelerinin nedeni, kendi içsel değerlemelerinin neticesi. Sadece 2 ay gecikme risk durumunuza kötü etki etmez. Risk raporunu alın ve inceleyin. Belki bilginiz dahilinde açılmış bir kredili mevduat hesabı, vs. olabilir.
   Teminata bakarsak, anladığım kadarıyla 120 bin liralık bir daire için 70 bin lira kredi çekeceksiniz ki dairenin ekspertizi değeri daha fazla da olabilir. Ayrıca diğer taşınmazlarınız da var. Onun için teminat bir sorun değil.
   Velhasılı, önce gelir durumunuzun çekeceğiniz kredinin taksitleri ile uyumlu olup olmadığını inceleyin. Daha sonra da kredi risk raporunu edinip, ne gibi riskleriniz var, ödemelerde aksaklığınız var mı, inceleyin. Maalesef benim buradan söyleyebileceklerim bunlar. Varsa kafanıza takılan başka bir konu yardımcı olmayı deneyeyim. Bol güneşli günler…

 153. efekan

  merhabalar kredı notum 1-2 sene oncesıne kadar 1600 lardaydı ancak kredı kartımı ğecıkmelı olarak odedığımden ve dustuğunden haberım yoktu bundan 8 ay oncesıne kadar da sureklı can sıkıntısına kredı kartı basvurusu yaptım yaklasık 30 tane bankadakı gorevlı soylemese bu yanlısa devam edebılırdım de 800 lere kadar dustu tabı ben kbb den haberdar olmadığımdan boyle bır hata yaptım.. sımdılerde ıse 1240 cıvarı bır puanım var 3 aydır da sığortalı çalısmaktayım maasım 1800 lıra. kredı kartlarımı duzenlı olarak odemekteyım yaklasık 78 aydır… 12 bın lıra cıvarın da ıhtıyac kredısı cekmek ıstıyorum ancak suan bıraz rısklı bır puanım olduğundan yıne puanım olumsuz etkılenır dıye korkuyorum ızce verırler mı yada comert davranan hangı bankalar var faızı dusuk olan. tesekkurler ıyı calısmalar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1240 kredi puanı çok kötü değil. Size tavsiyem, resmi olarak kredi başvurusu yapmadan, bana anlattığınız şekilde durumunuzu önce maaş aldığınız bankadaki görevliye anlatın. Bankanın iç yönetmeliklerini çok iyi bileceği ve önüne günde yüzlerce başvuru geldiği için az çok fikir sahibidir. Eğer kendisinden olumsuz yanıt aırsanız da, kamu mevduat bankalarını deneyebilirsiniz.
   https://paranya.com/devlete-ait-bankalar/

 154. Polat

  Kara listedeydim kredi kartı vs. alamıyordum. yasanın resmileşmesinden sonra findex te puanımın 1385 olduğunu gördüm artık kredi ve ürünlerini kullanabilirmiyim biraz bilgi alabilirmiyim süreçle ilgili teşekkürler

  • Can Balkan

   Polat Bey,
   Hayırlı olsun. 1385 kredi notu ile geliriniz uygunsa kredi ve kredi kartı başvurularınızın onaylanma ihtimali yüksek. Kredi sicil affına ilişkin düşüncelerimi aşağıda yer alan linke tıklayarak, okuyabilirsiniz.
   https://paranya.com/kredi-sicil-affi-cikti-mi/

 155. Polat

  Peki can bey bir şey daha sorucam izninizleçizelgede temmuzda 1600 kusur iken bir ara 1200 küsür sonra aralık ocak 1385 görünüyor ben kara listedeyken bu puanlar çalışıyormuydu kredi kartımda yoktu ama teşekkürler

  • Can Balkan

   Polat Bey,
   Tam olarak durumunuzu bilmiyorum. Yani ne zaman takibe düştünüz, bu borcu ne zaman ödediniz, vs. Ama borcunuzu kapatmanızın üzerinden bir kaç yıl geçmişse ve kullandığınız başka kredi veya kredi kartlarının ödemelerini düzenli bir şekilde yapmışsanız, kredi notunuz da bundan olumlu yönde etkilenmiştir.

 156. Polat

  Can bey garantiden kredi kartı talep ettin kabul görmedi puanım düştü akbanka talep ettim kabul görmedi bugün başka bir ürün önerdiler free kart diye bakalım ne olacak
  Sicil affı sanırım hikaye siz ne düşünüyorsunuz?

  • Can Balkan

   Polat Bey,
   Free Kart da olsa muhakkak bir kredi kartı edinin ve ödemelerini düzenli yapmaya çalışın. Ben sicil affının çok büyük etki yaratmayacağını düşünüyorum. Umarım yanılırım. Free kart ile ilgili yazdığım yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
   https://paranya.com/akbank-free/

 157. Polat

  Canbey fre kartta onaylanmadı maalesef bu başvurular
  Sizce 1 aydır yeni işte çalışıyorum bu yzden kabul edilmemiş olabilirmi bide eşimde kart kullanıyor ve kredimiz var yani sizce neden vermediler üzgünüm puanımın yükselmesini istiyorum hangi yolu kullanacağımı şaşırdım istedikçe kredi itibarım düşüyor

  • Can Balkan

   Polat Bey,
   6 ay kadar herhangi bir banka şubesinin önünden dahi geçmeyin lütfen. Kendi haline bırakın. 1 Ağustos’ta Findeks kredi notunuzu kontrol edin ve tekrar konuşalım.

 158. Erdal

  Can bey merhaba benim 2004 yılında bir kredi kartından yasal takipe düştüm sonra borcumu taksitle ödedim kartımı iptal ettiler o tarihden belli hiç bir bankadan kredi yada kart alamadım daha yeni bir bankadan 500 liralık bir kart geldi kredi notum 0 bunu nasıl ne kadarda yükseltirim limit artırımı istedim banka kabul etmedi 3000 lira net maaş alıyorum ben nasıl bir yol izlemeliyim sizce teşekkürler

  • Can Balkan

   Erdal Bey merhaba,
   Siz şimdilik elinizdeki 500 liralık karta sahip çıkın ve düzenli bir şekilde harcama yapıp, günü gününe eksiksiz yatırın. Limit artırım veya yeni kredi başvurusunda bulunmayın. 5-6 ay içerisinde puanınız gözle görülür derecede artmış olacak.

 159. Barış

  Merhaba Can bey
  öncelikle tüm yazılarınızı ve forumda ki soruları ve cevapları okudum. Aklıma takılan bir kaç soru bulunmaktadır.
  1 tane kredi kartım limiti 700 Tl
  1 Esnek hesap 250 tl
  Daha önce kullanmış olduğum kredi vardı 2500 tl düzenli ödemedim hep gecikmeli ödedim kapattım. 8 ay oldu kapatalı.
  2 Ocak tarihinde kkb puaım 1137 idi
  6 Şubat tarihinde kkb puanım 1241 e yükseldi.
  2 Mart tarihinde 1380 e yükseldi
  5 Martta tekrar sorgulattığımda 1301 e düştü neden anlamadım
  9 Martta tekrar sorgulattım onda da tekrar düşüş oldu 1279 a düştü
  12 Martta tekrar ettim sıkılmadan 🙂 1454 e yükseldi inadımdan yükseldi galiba 🙂
  1 Nisanda ise tekrar düşüş gerçekleşti 1271 oldu

  şimdi burada ben bir türlü mantık yürütemedim
  5 aydır düzenli çalışıyorum
  8 aydır tüm ödemelerim düzenli ama puan bir yükseliyor 2 düşüyor bu nasıl mümkün oluyor?
  Takibe hiç düşmedim eskiden ödemeler düzensizdi ama 8 aydır hepsi düzenli kredi ve kredi kartı arayışım oldu çok bu kadar etkisi olabilirmi düşmesine.

  • Mustafa

   Barış Bey,
   Kredi/kredi kartı/kmh ödemelerinizi zamanında ve hesap özeti borcunuzun tamamını ödediğinizi varsayıyorum. Eğer böyle değilse aşağıdaki paragrafı okumanıza gerek yok çünkü daha zayıf etmenler.

   Kredi notunuzu yükseltmeye çalıştığınız süreç içerisinde kredili ürün başvurusunda bulunup red yemişseniz düşer. Onay aldıysanız eğer notunuzun yükseliş trendi durur.
   Borç/Limit oranı da yüksekse yine puanınızı yükseltemezsiniz.

   Bu arada eğer notunuzu yükseltmek isterseniz kesinlikle kredi kullanmayın. Krediler borç/limit oranını yükseltip riskinizi artırır. Nakden verildiği için çektiğiniz tutar kadar direk borç olarak yansır, zaten risk raporunuzda da toplam limit ve kullanılabilir limitteki cetvele bakınca bunu anlarsınız.

   Kredi kartında ise size tanımlanan limiti kullandığınız oranda risk edinirsiniz.

 160. Deniz Kumaş

  Merhabalar ben öğrenciyim iş bankasından 300 lira limitli ve ziraat bankasından 500 lira limitli kredi kartlarım vardı.Bu borçlarım takibe düştü ve takibe düştükten sonra ödedim üzerinden bir sene geçti.Şu an kredi notum 1135 teb bankasından öğrenci kredi kartı almak istedim ama başvurduğumda puanın 0 diyor bu neden kaynaklanıyor bekle puanın yükselsin 1000 üzerine çıksın dedikleri için hiç başvuruda yapmadım bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankalar içsel olarak da farklı puanlama kriterleri kullanıyor olabilirler. Findeks’teki kredi notunuzun bankalar için bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Puanınız 1800 olsa bile, banka size kredi kartı vermeme hakkına sahiptir. Ya da belki de Teb’in sistemlerinde puanınız güncellenmemiştir.

 161. ayla toprakçı

  merhabalar annemin üzüzerine 2si aynı bankadan biri farklı bankadan 3 kredi var kendisi emekli düzenli olarak ödeniyor kredi puanı 1334 21 veya 22 bin civarı kredi çekip diğer borçları kapatma şansı nedir borç kapatma kredisi önerdiler ama onu değerlendirmek istemiyoruz sizce nasıl yapmalıyız?

 162. Sinan AYDIN

  Çok verimli çalışma yapıyorsunuz.Hani deniyor ya finansal okuryazarlık önemli gelişmelerden biridir ülke için o vazife size tam uymuş.Hayli istifade ettim paylaştığınız bir çok şeyden.Teşekkür ediyorum tüm emekleriniz için.

  Yeni kredi arayışımın olmayışının da kredi notumu arttırdığını düşünüyorum. KKB notunun %20’sini yeni kredi arayışı oluşturuyor.

  Kredi notuna etki eden değişkenleri hiçbir zaman biz bilemiyoruz.Yüzdesel dağılımını,Güncellenme sıklığını vs..Diyeceğim bloomberg ht’de bu findeksin başındaki isim 6 ay felan kadar oldu sanırım kredi başvurusunda bulunmanın sanılanın aksine kredi notuna etki etmediğini ifade etti.Ne kadar ön başvuruda bulunursanız bulunun bir olumsuz etkisi yokmuş söylediğine göre.Tabi diğer kritelerle ilgilide şeffaf bir şey söylemedi..Başarılar dilerim site yaşantınızda sağlıcakla kalın.Eksik olmayın

 163. aysegul

  merhabalar.öncelikle her soruya cevap verdiginiz icin tesekkur ediyorum.biz ev almak icin kredi cekmek istedik.ancak esim cekemiyor daha onceden sicil takibi olmus.5 yil bankalarda gorunecekmis.benim de puanim dusuk cikti.odemelerimi duzenli yapmadigimdan dolayi.simdiden sonra duzenli odeyecez borclarimiz azaldi.simdi ben duzenli odeme yaparsam en az kac ay yapmam gerekir ki puanim yukselsin.birde esimin sicilini nasil sildirebiliriz.cok tesekkur ederiz simdiden.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eşinizin sicilini sildirmenin bir yolu yok. Beklemek durumunda. Durumunuz uygun olursa kendisine nakit blokeli bir kredi kartı alın ve onun da puanı oluşsun. Siz ise ödemelerinizi düzenli yapamya devam ederseniz, 6 ay içerisidne puanınızda gözle görülür bir artış olacaktır. Bu süreçte gereksiz yere kredi veya kredi kartı başvurusu yapmayınız.

 164. Veysel basal

  Slm benim kredi kartım vb hiçbiriyle yok geçenlerde bankadan taşıt kredi istedim alamadım kredi notum 1060 dediler düşük diye ama 2016 4 ayından bekli işletme sahibiyim aylık ortalama hesapimda 200000 300000 arası para transferi oluyor ama yinede kredi vermediler hesapimdan ticari ne yapmaliyim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ticari kredi çekmek istiyorsanız şirketinizin belgeleri ile başvurmanız gerekiyor. Şahsi kredi istiyorsanız da gelirinizin uygun olması gerekiyor. Hesabınızda 300 bin lira ciro dönerken, siz şirketi zararda gösteriyor ve kendinizi asgari ücretli olarak gösteriyorsanız, kredi alamayabilirsiniz.

 165. Hakan yalçın

  Merhaba can bey 1 ay önce puanım 1233 ken şimdi iste 1361 olmuş yaklaşık 130 puan bi artışım olmuş ben 1 ay sonra bi kredi başvurusu yapmam gerek ev kredisi için 150 bin tl başvurcam maaş yazısı yüksek ve şuan için bekarım ve başvuru yapsam bu puanla 150 bin tl krediyi ev için çekebilirmiyim ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Teminatlı kredi olduğu için sıkıntı çıkacağını sanmam. Geliriniz uygunsa krediyi alırsınız.

 166. KÜBRA

  Can bey merhaba,

  geçen ay findeks kredi notum 1179 ken 1215. 1.300 tl limitli kredi kartımın tüm borcunu ödedim. hiç gecikme yok. 1.000 tl alışveriş kredisi kullanmıştım 6 ay önce aynı şekilde onda da hiç gecikme olmadı. şuan sadece 658 tl alışveriş kredisi borcum var. asgari ücretle çalışıyorum. ve 2 yıldır aynı bankaya maaşım düzenli yatıyor. acil olarak 15.000,TL kredi çekmem gerekiyor. . bankaların kredi verme olasılığı nedir. yada hangi bankalara başvurmamı önerirsiniz

  • Can Balkan

   Merhaba Kübra Hanım,
   Eğer son bir kaç yıl içerisinde takip yaşamamışsanız, kredi alabileceğinizi düşünüyorum. Maaş aldığınız şubeye gidin ilk önce. Satış temsilcisine durumu izah edin, daha iyi bir değerlendirme yapabilir.

 167. Oguzhan özkaya

  Merhaba kredi notum 1053 ama 15 civari kredi basvurum var ne zaman kredi cekebilirim

  • Can Balkan

   Gereksiz yere kredi başvurusu yapmayın. 6 ay kadar daha bekleyin ve puanınızdaki değişimi görün.

 168. Omer

  merhaba can bey benim kredi notum 1107 orta riskli durumda 10000 lira gibi borcum var kartlara o borcu kredi cekmeden odedigim zaman 0 borcla 40000 lira kredi cekebilirmiyim ayni gun icinde daha once hic kredi kullanmadim findexden sorguladigimda 2 tane gecikme gizukuyor sadece beni aydinlatirsaniz sevinirim tkrler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   3000 lira civarında geliriniz de varsa, sıkıntı çıkmadan kredi çekebileceğinizi düşünüyorum.

 169. Murat

  Can bey ben kredi notuma baktim 1809 ama kredi cekemiyorum napmam lazim

  • Can Balkan

   Geliriniz var mi acaba? Yani bir yerden duzenli maas aliyor musunuz?

 170. elif

  Merhaba Can Bey,
  Öncellikle detaylı bilgilendirmeniz için çok twşekkürler . Muazzam faydalı bir yazı olmuş . 2012 yılı kasım ayında 2500 tl kredi kartı borcumdan avukatlık oldum ve kapattım . özel bir şirkette 5 senedir 9000 tl maaşlı çalışıyorum ve primlerim 9000 tl üzerinden yatıyor . Kullanmış olduğum toplam 6 kredi 2 kmh ve 2 adet kredi kartı var . Aylık kredi ödemelerim 3500 tl ve geri kalan kısımıda kredi kartlarına gidiyor . Puanım 1103 son 1 yıldır 1000 ila 1200 arası bir skalada gidip geliyor . Bankaya borç kapatma kredisine başvurdum maaş aldıgım banka ve bir diğer bankaya red oldu . Elimde biraz nakit var bununla 1 kmh komple kapatsam ve iptal etsem 1 adet aylık ödemesi 480 tl olan kredimi kapatsam yani 10 adet kredili ürünü 2 ye düşürsem kasımdada 5 yıllık süre dolacagından sizce aralık basında 50.000 tl kredi çekmem mümkünmü çünkü yaklasık 30 aydır ödemelerimi düzenli yapıyorum ve kredilerimin son 6 ayı 8 ayı kaldı toplam kalan kredi bakiyem 28.000 tl kart borcu 13.000 tl teşekkür ederim . Puanımı hızlı bir şekilde arttırmak için nasıl bir yol izlemeliyim . Önceliği nerede kullanayım

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Takdir edersiniz ki şunları şunları yaparsanız, KESİNLİKLE kredi notunuz yükselir diye birşey söyleyebilmem mümkün değil. Lakin siz hali hazırda yönteminizi bulmuşunuz. Bence kredili ürün adedinin azaltılması olumlu bir etki aratacaktır. Eğer bunu en kısa sürede yapıp, 3-4 ay boyunca da yeni bir başvuru yapmaz iseniz puanınız artar. Aralık başında da Halkbank, Ziraat Bankası veya Vakıfbank’a başvurmanızı tavsiye ederim. Kamu bankaları kredi vermekte daha bonkörler. Bol şans.

 171. Murat

  4 ay aldm sonra sezon tatili girdi su an almyorum

  • Can Balkan

   Düzenli bir gelirinizin de olması lazım kredi çekmek için. Gereksiz yere başvuru yapıp puanınızı düşürmeyin. Bu puan ile zaten yakında cep telefonunuza kredi mesajları gelmeye başlar. Onları değerlendirirsiniz.

 172. elif

  Haklısınız , aylık ödeme miktarım yüksek olduğu için küçük küçük çok kredi başvurusunda bulunmuştum . En son 15 Ağustos tarihinde borç birleştirme kredisi başvurum oldu Aralığa kadar hiç başvuru yapmayıp kredili ürünlerimi azaltmaya çalışacagım ve kamu bankalarını deneyecegim . Çok çok teşekkürler değerli vaktinizi ayırıp cevapladığınız için iyi çalışmalar

 173. Erdal

  Slm can bey
  4 ay önce bankadan 10000 kredi kullandım 1000 lira kredi kartım var ödemeleri düzgün kbb notum 1101 başka kartım kredi borcum yok 6100 lira gelirim var kredi kartımın limiti yükselmiyor 36 başvurum varmış bunlar nasıl silinir ne önerirsiniz moralim çok bozuk

  • Can Balkan

   Merhaba,
   6 ay önceye göre oldukça iyi durumdasınız. Zamana ihtiyacınız var. 6 ay sonra daha iyi durumda olacaksınız. Ödemelerinizi düzgün yapmaya devam edin ve lütfen yeni başvuru yapmayın artık.

 174. Erdal

  Can bey slm
  Ayrıca 10000 hazır kredi limitim vardı iptal ettim bana artısı olurmuş birde aktif 794 liralık ek hesabım var

 175. Erdal

  Teşekkür ederim can bey

 176. onur

  Can Bey Merhaba ;

  Benim 7000 liralık 2015 de çektiğim kredi ve 6000 limitli kredi kartım vardı kredi kartımı kapattırdım ödeyemediğimden de yapılandırdım şuan 3100 TL borcum kaldı kredi kartımın 2 aydır düzenli ödemeye başladım.Kredimide bir kaç defa geçikmede ödeme yaptım bazen 2 aylık ödedim onunda 2900 TL borcu kaldı yalnız findeks raporunda kredi kartı bölümünde idari takip işareti var puanım 1045 düzenli ödemelerimi yapıyorum şuanlık sizce borçları kapatmak mı iyi yoksa düzenli ödemek mi çünkü ne kredi ne kredi kartı alamıyorum bir de 5 yıl sonramı kredi çekebileceğim çünkü ödeme tarihçenizdeki en olumsuz durum İdari takip yazıyor 5 yıl beklememe gerek yok değilmi şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba Onur Bey,
   Düzenli bir şekilde ödemelerinizi yapmaya devam edin. 6 ay içerisinde kayda değer bir yükseliş göreceksiniz. Bu süreçte kredi veya kredi kartı başvurusu yapmaktan kaçının.

 177. Deniz

  Merhaba Akbanka 1300 tl kadar geçikmede borç vardı bankadan aradılar süre verdiler bu süre içinde ödemez isem avukata vereceklerini söylediler bende banka ile görüşüp 2 takside bağlatıp borcumu ödedim. Sicilim ne yönde etkilenmiştir yeni kredi için 5 yıl beklemek zorundamıyım acaba

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Puanınızı Findeks’ten öğrenmenizi tavsiye ederim. Yasal takibe düşmediğiniz için çok büyük sorun olmaz. Dİğer kredi kartlarınıza ödemelerinizi düzenli yaparsanız, 6 ay içerisinde puanınız eski haline gelir diye tahmin ediyorum.

 178. muhammed

  mrb can bey emeginize sağlık 2013 te krediden takibe girdim avukatlık oldum 2016 da borcun tamamını kapattım şuan hiçbir bankaya borcum yok kredi kartım yok zaten kredi ve kartını veren banka yok maaş aldığım banka dahil 2017 temmuz ayına kadar kredi notum hep 543 tü eylül ayında evkurdan mutfak eşyası aldım 600 tl lik 10 taksitle findeks notuma baktım sonrasında 1131 e yükselmiş sonra bir ürün daha aldım 200 tl lik 20 gün sonra notuma baktım 1045 e düşmüş limit yükseldikce puan düşüyormu yoksa o arada bankadan kredi ve kredi kartı başvurusnda bulunup red cevabı gelmişti ikiside etkenmi bu notun düşmesinde birde bu ürünlerin taksitlerini daha günü gelmeden önce ödemek notumuzu yükseltirmi veya tamamen hesabı ödeyip kapatmak yeni ürünler almak ..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   EVKUR’un Findeks’e risk bildiriminde bulunduğunu pek zannetmiyorum. Ama olabilir de. Sizin notunuzun bir anda yükselmesinin nedeni, 2016’da borcunuzu kapadıktan sonra, üzerinden 12 veya 18 ay geçmiş olması olabilir belki de. Notunuzun tekrardan 1045’e düşmesinin nedeni ise dediğiniz gibi fazla sayıdaki kredi ve kredi kartı başvurusu. Sizin amacınız notunuzu yükseltmek ve bankalar nezdinde tekrardan kredibilite kazanmak ise maaş bankanız ile konuşup, size nakitt blokeli kredi kartı verilmesini talep edebilirsiniz.

 179. meltem

  merhaba ,
  kredi çekimi için minumum not kaçtır biliyorum 1000 puan altı önermıyorsunuz ama 5.000 tlik bir kredi için 800 üstü olması yeterli olabilirmi? mevcut bir yapılandırdığım kredim var 3 aydır düzenli ödüyorum ve biraz biraz yükseliyor puanım. lakin 2 ay ıçerisinde tekrardan çekmem gereken bır durum var nasıl bir öneride bulunabilirsiniz?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer muhakkak ihtiyacınız varsa, önce maaş bankanıza sonra da kamu bankalarına başvurun. Yıl sonu yaklaştığı için bankalar hedeflerini tutturmak adına kredi vermeey daha heveslidirler. Aralık ayı içerisinde bir deneyin şansınızı. Geliriniz de musaitse krediniz çıkar.

 180. Cem

  9 ay once 6 bankadan icra takipi yedim ama hepsini kapatalı 8 ay oldu devlet memuruyum ne kredi alabiliyorum nede kredi karti herhangi bir takıpım yok 1200 dü kredi puanim biraz bekle dediler evkurdan telefon aldim 1000 e düştü puanim yuklestemiyorumda sonuçta maasimdan başka bir kartim yok bu puan nasıl yükselecek evkura duzenli ödeme yapıyorum onun sayesinde yukselme durumu var mı eğer yoksa nasıl 200 puanmi yediler

  • Can Balkan

   Maaş bankanızdan nakit blokeli kredi kartı almayı deneyin.

 181. Songül

  Merhaba 2 ay önce kredi notum 1200 iken ve halı hazırda daha önce cektigm kredinin 7 bin lirası kalmış iken ev kredi si başvurusunda bulundum red cevabı aldım bankalardan hemen akabinde yani
  Yaklaşık 2 ay önce kredi borcumu n kalan 7 bin peşin vererek kapadı m 1200 olan kredi notum borcumu kapatıp düzenli ödemeleri mle 1400 e çıktı . Findenx e göre az rinskli grupta yım hala . 1500 den sonrası risksiz grup diye biliyorum . Sorum şu 150 bin liralık ev kredisi çekebilir miyim bu puan ile artık

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi notunuz yeterince uygun görünüyor. Eğer yakın geçmişte siz veya eşiniz bir yasal takip, vs. gibi bir durumla karşılaşmamışsanız, kredi notunuzun engel teşkil edeceğini sanmıyorum. Kredi çekmek için kredi notunun yanı sıra gelir de önemli. 150 bin lira kredinin 10 yıl vadeli aylık ödemesi 2.400 lira civarında olacak. Aylık hane gelirinizin 6 bin lira civarında olması size avantaj sağlayacaktır. Bol şans.

 182. Ugur Kaya

  Merhaba. Asgari ucretli calisanim. Bi kredi kartimin limiti 12 bin digeri 1750 ve kredi kartlarimin oldugu bankanin birinde 3500 digerinde 500 liralik esnek hesaplarim var. Ayrica 12 bin liralik kartima 7 bin tl borcum var. Ve yine bu bankaya 2 tane kredim var. Biri 10 bin digeri 4 bin. Butun kredilerim ve kartlarimin borclarini her ay duzenli ve tamamini gununde oduyorum. Simdi sormak istedigim sorular sunlar dugun kredisi cekecegim ve bu 60 bin tl. Benim maasim ve kart limitlerim orantisiz. Ilk durum bu Kart limitlerim maasima oranla cok fazla dusurmelimiyim artirmalimiyim. Ikinci durum 10 bin tl olan kredime 3 ay kaldi. Kart ekstremi bu ay minimum odeyip bu kredimi de tamemen kapatmak istiyorum. Bu durumlar kkb mi artirir mi azaltir mi. Son olarak bu durumda ne tavsiye edersiniz kkb artirmak icin. Tesekkurler simdiden cevabiniz icin

  • Can Balkan

   Merhaba,
   2018 yılında uygulanacak asgari ücret 1603 TL. Siz eğer 60 bin lira kredi çekerseniz aylık ödemesi 1850 TL civarında olacak. Öncelikle bu krediyi alabileceğinize emin misiniz? Asgari ücret gelirinizin dışında belgelenebilir ek bir geliriniz mi mevcut? Yalnızca asgari ücret geliriniz varsa krediyi çektikten sonra taksitlerini nasıl ödeyeceksiniz? Kusura bakmayın, belki özel sorular ama kredi başvurusu yaptığınızda sizde enzer sorularla karşılaşabilirsiniz.
   Şimdi gelelim sorularınızın ilk bölümüne. Açıkcası yalnızca asgari ücret geliriyle bu denli yüksek tutarlı kredi çekmek niyetindeyseniz, açık kredi limitiniz ne kadar düşükse o kadar iyidir. Kredi kartı limitlerinizi riske atmayın şimdilik ama vadesine 3 ay kalan açık krediyi kapatabilirsiniz. Kartınızın 1 ay yalnızca asgarisini ödemek neredeyse 0 etki yapar puanınıza. Ama bu süre içerisinde kredi çekecekseniz, açık kredi limitinizin düşük olması fayda sağlar.

 183. İlyas

  Kredi kartı limiti maaşın 4 katından fazla artarmış 2015 ye kartlarındaki toplam limit 9000+7500+2400+2400+2400+1700 =25100idi şimdi ise 12400 tekrar eski haline dönerimi

  • Can Balkan

   Maaşınız uygunsa, döner değilse maaşınız artarsa, limitiniz de artar.

 184. meltem

  merhaba can bey , bu ay kredi notum 1031 iken 8 .000 tl bir kredi çekmek istedim .
  ama red yedim 7/-8 ay öncesinde düzensiz ödeme yapıyordum ve notum düşüktü.
  şuan hem kredi kartımın dönem borcunun tamamını ödeyip hemde kredimi erken ödüyorum.tekrar bir kredi başvurusu yapmam gerekiyor ama red den dolayı puanım düşmüş olabilir 2 ay sonra tekrar denemelimiyim ? firmam bir banka ile anlaşması yok ama maaşımın yattıgı bankadan denedım aynı bankada bir kredim var (online kredi kullanmıştım ), sizce bu aşamada ne önerirsiniz ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ben en az 6 ay beklemenizi tavsiye ederim. Ancak durum kritikse Ziraat, Halk veya Vakıf’tan kredi çekmeyi deneyebilirsiniz. Bir de bu ayın sonuna doğru bankacılar hedeflerine ulaşmak için daha agresif olacaktır. Ayın son haftası yapılan kredi başvurularının onaylanma ihtimali daha yüksektir diyelim.

   • meltem

    şuan findeks raporuma baktım limitim baya düşürülmüş ve gecikmiş ödememden dolayı en olumsuz durumda kanuni takip yazıyor ama şuan böyle bir durum yok. findeks raporumda gösterilen kullanılabilir limit kadar mı kredi kullanabilirim şimdi?yoksa bireysel olarak yüzyüze başvurduğumda daha fazlası olabilir mi ?

    • Can Balkan

     Findeks raporunda görünen limit sizin açık limitleriniz olmalı. Rapor size ne kadar kredi çekebileceğinizi söylemez. Durumunuz acilse bir önceki mesajda belirttiğim şekilde, kamu bankalarına başvuru yapın.

 185. Süleyman

  Merhabalar,
  Son 1 yildir ne kredi karti nede krediye basvurdum son kredi kartimi sene 2008 de takibe dusurmus ve odemis kaparmistim. 1 yil ommce kredi icin red cevabi almistim ve bir daha basvurmadim. Suan 4 bankada hesabim var ve genelde 2 bankayi kullaniyorum. Diger 2 bankada ki hesabimi kapatmak 1301 olan kbb notuma arti bir etkisi olabilir mi? Cunku banka bilgilerimde de yan gelir sahibi gozukmekteyim. Yillik totalde duzenli ama aylik olarak belirsiz hesaplarima girisler mevcut. Kredi basvurusu abartip yuklenip puankmi dusurmek istemiyorum. Tek amacim limiti onemsiz kredi karti almak. 1301 kbb notum ile nasil bir yol izlemeliyim kredi karti almak icin

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Mevduat ya da banka hesaplarının kredi notuna bir etkisi yok. Yalnızca kredili hesaplarınız etkisi var. Sizin için en iyi yöntem nakit blokeli kredi akrtı almak. Konuyu açıkladığım yazıyı aşağıda bulabilirsiniz.
   https://paranya.com/nakit-blokeli-kredi-karti/

 186. ŞERMİN

  kredi puanım 0 yükseltmek istiyorum ama nasıl kredi kartı vermiyolar tek bankayla çakışıyorum

 187. Musa

  Hocam iyi günler… yazılarınızı sürekli takip ediyor ve çok yararlı buluyorum…. Hocam benim bir sorum olacak. Krdi puanımı yükseltmek için yazılarınızdan cok faydalanadim teşekkür ederim… aralik ayında yaptığım krdi sorgulamasonda kredi notum 820 idi sonra yukselmeye devam etti ocak 940 şubat 1081 mart ayı 1349 odemelerimi düzenli ve aksatmadan yaptım 3 tane küçük mebla kalan krediyi kapattım… bu sabah sorgulama yaptigimda notum 1210 na düştüğünü gördüm…. bu kadar düzenli ödeme yaparken notum düşmesi beni üzdü… sebebi sizce be olabilir? Şimdiden teşekkür ederim…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi notunu oluşturan bileşenlerden bir tanesi de risklerin limite oranı. Sizin söz gelimi 500 lira taksiti kalmış 10 bin lira limitli bir krediyi kapatıyor olmanız, riskiniz limitine oranını olumsuz etkileyeceği için geçici bir şekilde kredi notunuzu düşürebilir. Ama neticede aslolan ödeme düzenidir. Ödemelerinizi düzgün yaptığınız sürece bankalar nezdinde bir sıkıntı ie karşılaşmazsınız.

 188. Fatig Düzgün

  Benim sorum olucak 1408 findeks puanım varken şubat ayında denizbanka k kartı başvurusunda bulundum 3250 tl limitli kart geldi kullanmaya başladım ardından findeks baktığımda puanım aynıyken kredi başvurusunda bulundum bana e-posta geldi 11 bin tl krediniz onaylanmıştır kullanabilirsiniz diye denizbanka gittim böyle bir şey gözükmüyor bizde dendi ve tekrar başvuralım dedi başvurduğu anda red geldi puanıma baktım 1080 inmiş ne yapmam lazım deli olmamak elde değil.

  • Can Balkan

   Yapacak birşey yok. Kredi puanı dinamiktir. İner de çıkar da… Siz ödemelerinizi düzgün yapmaya devam edin. Bir kaç ay sonra eski halini alacaktır.

 189. Fatig Düzgün

  Sayın Fatih Düzgün ,

  Bankamıza 06-02-2018 tarihinde iletmiş olduğunuz kredi başvurunuz ile ilgili bildiriminiz incelenmiştir.

  Yapılan incelemede, 06-02-2018 tarihinde başvurmuş olduğunuz Bireysel Kredi başvurunuz onaylanmış ancak herhangi bir kullanım yapmamanız durumunda krediniz aktifleşmeyecektir.
  İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

  Saygılarımızla,

  DenizBank A.Ş.
  Müşteri Memnuniyeti Bölümü

 190. Meryem Köksal

  Merhabalar benim. Findeks kredi notum 1124 dört aydır düzenli kredi kartı kullanıyor borçumun fazlasını yaptırıyorum birde çalıştığım. Bankayla vadesiz hesap actirdim her hafta 500 TL para yaptırıyorum hiç aksatmadan şuanda 4 ayda 6000 binlira biriktirdim kredi kartımın borçlarını burdan ödüyor bütün faturalarımi aynı şekilde burdan ödüyorum notum yıl sonuna kadar yükselir mi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi kartınızı bu şekilde düzenli ödemeye devam ederseniz ve son 1 yıl içerisinde herhangi bir krediniz yasal ya da idari takibe düşmemiş ise 2018 yılının son ayında puanınızın 1500 üzerine çıkabileceğini tahmin ediyorum. Umarım yanılmam.

 191. Yusuf

  Merhabalar Can bey öncelikle teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Ben 2016 yılında 4 bankadan icralık oldum. 2017 Ekim ayında borclarimin hepsini kapattım. 2018 temmuz ayında yani 9 ay sonra maaş aldığım bankadan mesaj geldi. 1150 TL lik K.kartiniz kullanıma açılmıştır diye. Şaşırdım bankalarla icralık olan kişi borcunu kapattıktan sonra 5 yıl banka ürünlerini kullanamıyor diye biliyordum.
  Maaş aldigim bankaylada icralık olmuştum. K.kartini yapilandirmistim ama yine odeyememistim. O kartı iptal etmemişler sadece kapatmışlar demek ki.Şimdi 3 aydır k.kartini duzenli bir şekilde kullanıyorum ve bu 3 ay içinde 3 tane otomatik ödeme talimatı verdim. 3 ay önce kredi puanım 0 yazıyordu. Şimdi kredi puanima baktım 1107 yazıyor. 3 ayda bu kadar neden yükseldi. Birde 5 yıldır sigortalı çalışıyorum ve maaşım 5 yıldır ayın beşinde yatıyor hiç sasmadi. Maaşım net 3000 burut 4200 bunların etkisi olmuşmudur. 1107 puanla kredi kullanabilirmiyim. Yani icralık borclarimi kapatali tam bir sene oldu puanim 1107 bir tane k.kartim var 1150 TL limitli.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Puanınızın bu denli hızlı yükselmesinin nedeni pek tabi yeni kredi kartınız. Kredi konusuna gelirsek. Kesinlikle önermiyorum. Zaten çıkması çok düşük ihtimal ancak şu faiz oranlarıyla alınacak bir kredinin de batacağına eminim. Sizin tek yapmanız gereken elinizdeki kredi kartını düzgün bir şekilde kullanmaya devam etmek ve harcamalarınızı kısıp varsa eşe dosta borcunuzu ödemek. Tekrar kredi çekip yeni harcamalar yapmaktan kaçının. Düğün vs. varsa, erteleyin. Tatile gitmeyin, dışardan yemek yemeyin.

 192. Yusuf

  Can bey tşk ederim bilgilendirdiginiz için. Çok sagolun

 193. Recep

  Merhaba.hocam bir sorum olacak.mesela bugün kredi çektim .1 ay sonra elime para geçti ben o krediyi kapattım.acaba puanım yükselir mi yoksa kredi çekip 1 ay gibi kısa sürede kapatmak puanı düşürür mü

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Belki olumsuz etkilemez ama kredi notunuza pek fayda etmeyeceği de açık.

 194. Recep

  Can hocam teşekkürler. erken kapatmak puanı yükseltir derler ya.o erken kapama kredi çektikten kaç ay sonra kaparsak puanı yükseltir

  • Can Balkan

   Açıkcası bir kredinin kredi notunuza en iyi yansıması için düzgün bir şekilde bütün taksitlerinin ödenip, kapatılması gerekir. Erken kapama bazı istisnai şartlarda fayda sağlayabilir. Söz gelimi yüksek kredi bakiyeniz varsa, çok sayıda krediniz açıkca vs. Onun dışında tek kredi ürününz varsa, en azından 6 ay ödenmesinde fayda var.

 195. Ahmet

  Merhaba ben krsdilerimin ödemesi hep 1 ay önceden yapıyorum.mesela önümüzdeki ayın kredi taksitlerini bu ay oduyorum.hep 1 ay önceden ödüyorum.bu durun puanımi nasıl etkiler ve kredi aldığım banka tarafından iyi bir durum olusurmu

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tabi kredilerinizi zamanında ödemiş olmanız kredi notunuza olumlu yansıyacaktır. Öte yandan 1 ay erken ödemenizin etkisi ise oldukça sınırlıdır. Ama kredinizin son taksit zamanı geldiğinde, 1 ay erken bitirmiş olmanın hazzını yaşarsınız 🙂

 196. Uğur

  Merhaba,
  Kredimin tümünün ödemesini sağlayamasam da asgarisinin az üzerinde her ay ödüyorum.Kullandığım iki kredi var birisi alışveriş diğeri ise ihtiyaç kredisi.Taksit ödemelerini kaçırmadan yapıyorum hatta önden ödediğim taksitlerde var.Kredi notum 1169.İhtiyaç kredisi talebinde bulunsam onay alabilir miyim?İkinci sorum telefon üzerinden mi yoksa banka üzerinden mi kredi başvurusu yapmak daha sağlıklı olurdu?
  Şimdiden teşekkürler hocam.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İki kredi kartınız var ve genellikle asgarisini ödediğinizi anlıyorum. Burada bir sorun yok. Eğer gelir seviyeniz uygunsa bankalar ihtiaç kredisi vereceklerdir. Önce telefondan bir bankaya başvurun, önceliği maaş bankanıza verin. Eğer olumlu cevap alırsanız, ilgili bankadan kredinizi çekersiniz. Olumsuz yanıt gelirse, Vakıf, Ziraat ve Halkbank gibi kamu bankalarına şahsi başvuru yapmayı deneyin.

 197. Mert Koksal

  Selam,
  Şu an kredi risk notum 1179 ve Şubat ayında 115.000TL’lik konut kredisi kullanacağım. Geçen ay eşim de işe girdi ve artık çift gelirimiz var. Gelirimiz artması sayesinde dört ay içerisinde kredi notumu yükseltmek istiyorum. Size aşağıdaki soruları sormak istiyorum.
  1-)Enpara’dan bir sene önce çekmiş olduğum iki yıllık 18.000TL ihtiyaç kredimi kapatmak için 10 ay daha 920TL ödemem gerekiyor. Şu anda elimde bu krediyi kapatabilecek nakitim(8193TL) var.
  Krediyi tamamen kapatarak mı, aylık ödemeleri 920TL ödeyerek mi veya aylık ödemeleri >920TL olarak ödeyerek mi en hızlı kredi notu puan artışı sağlarım?
  2-) 5 tane kredi kartım var. Toplam limitleri ise yaklaşık 7500TL civarında. Bu ay tüm kartların ödemelerini nasıl ödemeye başlarsam en hızlı kredi not artışını yakalayabilirim?
  3-) Bunların haricinde ne gibi bankacılık hamleleriyle puanımı yükseltebilirim?
  Cevabınız için ve yardımınız için şimdiden müteşekkirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1- Enpara’ya hali hazırda 14 ay ödeme yapmış durumdasınız. Bu ödemeleri şayet düzenli yaptıysanız, kredinizi erken kapatmak sorun yaratmaz.
   2- Kredi kartlarınızın ekstre tutarlarını eksiksiz ve gününde ödemeniz fayda sağlayacaktır. İlave olarak 5 kredi kartından en az kullandığınız 2 tanesini kapatmanızda fayda var.
   3- Maaş aldığınız bankada düşük tutarlı da olsa kredili mevduat hesabı açtırıp, düzenli bir şekilde kullanırsanız, olumlu yansıma itimali var.
   4- Kredi çekeceğiniz güne kadar kesinlikle yeni kredi veya kredi kartı başvurusu yapmayın. Tek istisna, eğer kredili mevduat hesabı ürününüz yoksa, bir tane edinebilirsiniz.

 198. Mert Koksal

  Can Bey,
  Maaş hesabımda değil ama QNB’de KMH hesabım var. 300TL limitli. Onu kullansam puana yarar sağlar mı?
  Krediyi kapatsam puanım artar mı?
  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Tabi KMH hesabınızı atif kullanın, bu sırada da krediniz kapatın. Olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Yeni başvuru kesinlikle yapmayın.

   • Mert Koksal

    Merhaba,
    Dediğiniz şeyleri yapmaya çalıştım ama kredi notum 60 puan düşmüş.
    Teb 300TL limitli kartımı kapattım.
    KMH Kullandım öteki ay hemen ödedim.
    QNB Kredi kartımın borcunu ödedim ve limitini 4500TL den 2000TL ye çektim.
    Diğer kartların da tüm borçlarını fazla fazla ödedim.
    Aylık ödemem gereken 922TL kredimi 950TL olarak ödedim.
    Hiçbir kredi veya kredi kartı başvurusu yapmadım.
    Neden böyle olduk şimdi?

    • Can Balkan

     Merhaba,
     Sakince beklemeniz gerekiyor. İlave bir şey yapmanıza gerek yok. Tekrardan yükselişe geçecektir.

     • Mert Koksal

      Ayrıca maaş hesabıma da 750USD ve 800Euro yatırdım.

Leave a Reply

Your email address will not be published.