Banka Kayıtlı Telefon Numarası Değiştirme

İnternet üzerinden yaptığımız bankacılık işlemlerinde şifrelerimiz telefonlarımıza geliyor. Banka ile imzaladığımız sözleşmelerde kullandığımız telefon numaralarını bankanın sistemine kayıt ettiriyoruz ve daha sonraki işlemlerimizde güvenlik açısından bütün bilgilendirmeler bu telefon numarasına yapılıyor. Kimi zaman internet bankacılığı için giriş şifresi, bazen kampanya mesajları ya da borcunuzu geciktirdiğinizde aramalar… Bütün bu işlemler için banka kayıtlı telefon numarasını kullanıyoruz. Peki telefon numaramız değişirse?

Kullandığımız telefon numaralarını zaman zaman değiştirmek zorunda kalıyoruz. Bazen iş değişikliği yaptığımız için şirket hattını iade ediyoruz, ya da erkek arkadaşımızdan ayrıldığımız için telefon numarası değiştiriyoruz veya yurtdışına taşındığımız için telefon numaramız değişmiş oluyor. Bütün bu telefon numarası değişikliklerinden sonra karşılaştığımız bir sorun var: banka kayıtlı telefon numarası değiştirme problemi.

Biz her ne kadar telefon numaramızı aldığımız yeni bir hat ile kolayca değiştirebilmiş olsak da bankacılık işlemlerimiz için banka kayıtlı telefon numarasını değiştirme işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Eğer banka kayıtlı iletişim bilgilerimizi değiştirmezsek bankacılık işlemlerini gerçekleştirmekte güçlük yaşarız.

Peki banka kayıtlı telefon numarası nasıl değiştirilir?

Banka kayıtlı telefon numarası değiştirmek için çeşitli yöntemler olsa da en garanti iki yol mevcut:

1- Banka şubesi: Banka kayıtlı numara değiştirme işlemi için müşterisi olduğunuz bankanın en yakın şubesine kimliğiniz ile başvurarak kayıtlı telefon numarası değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Banka şubesine hazırlıklı gitmek için, banka dilekçe örneklerinden  faydalanabilirsiniz.

2- ATM: Banka kayıtlı telefon numarasını değiştirme işlemi için ikinci kolay yol ise müşterisi olduğunuz bir bankanın ATM’sine giderek bankaya ait banka kartı veya kredi kartından birini ATM’ye sokarak, şifrenizi girin ve işlem menüsünden “kayıtlı iletişim bilgileri değiştirme” bölümünü seçerek, kayıtlı telefon numaranızı değiştirin.

Banka kayıtlı telefon numarasını değiştirmek için internet bankacılığı veya telefon bankacılığı seçeneklerini de kullanabilirsiniz. Ancak, bu yöntemleri kullanabilmek için hali hazırda bankanın sisteminden kayıtlı olan telefon numaranızın hala iletişime açık olması gerekmektedir. Yani diyelim ki iki hattınız var ve bankada kayıtlı olan numarayı sahip olduğunuz diğer numara ile değiştirmek istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı üzerinden gerekli güvenlik adımlarını tamamlayıp kayıtlı telefon numarasını değiştirmektir. Ancak, eğer hattınızı kapamış ve yeni bir numara kullanmaya başlamışsanız, bu durumda bankanın doğrulama yapabilmesi için Banka şubesi veya ATM seçeneğini kullanmanız gerekmektedir.

Banka kayıtlı telefon numarası değiştirme işlemin ilişkin soru ve yorumlarınızı aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.

Comments
 1. belma

  telefon numarası değişikliği yapmak istiyorum

  • Can Balkan

   Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, kayıtlı telefon numarasını değiştirebilirsiniz.

   • Salih

    Banka hesabımın telefon bilgisini atm üzerinden değiştirirken onay istiyebilirmi?

    • Abdullah

     Banka numaramı yanlış yazmış atm den değiştirebilir miyim

    • Nimet

     Merhaba banka kayitlarinda olan telefon numaramı şubeye giderek yeni numaramla değiştirdim ama yine de mobil bankacılığa giriş yapamıyorum bankada ki görevli bayam değiştirdim dediği telefon numaramı değiştirmemiş yok böyle bi terbiyesizlik ne yapmalıyım

   • Celal kahraman

    Telefon numarami guncellemek istiyorum

 2. Nurdan

  Telefon numaram degiseli yillar oldu ama suan hicbir islem yapamiyorum.ve internet uzerinden numaramida degistiremiyorum lutfen yardimci olurmusunuz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankanızın en yakında bulunan şubesine gidip, görevliden yardım isteyebilirsiniz

 3. Bekir

  Yurtdisinda yasiyorum Turkiye’ye gitmek gibi bir sansim yok yakin zamanda. NAsil numarami degistirebilirim.

  • Can Balkan

   Bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp, gerekli güvenlik prosedürlerini tamamlayıp değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Tabi buna bankanız izin veriyorsa…

  • İlker zx

   Numaramı kaybettim aynı numaradan yeni hat almak istiyorum yeni hatta binance tr gibi uygulamalara sms onayı eskisi gibi gelmeye devam eder mi lütfen biri yardımcı olabilir mi

 4. tugce yanar

  kartimi kaybettim kimligimle birlikte param hesabimda hattim deistiginde numarami sissteme tanimlamayi unuttum simdi hesabimdaki paraya ulasamiyorum bunu yapmamalari lazim sonucta tc vss butun bilgileri biliyoruz engelli cocugum var param yok musteriye haksizlik bu

  • Can Balkan

   Paranızın bulunduğu bankanın en yakın şubesine şahsen giderek, hesabınızdan para çekebilirsiniz.

   • Hilal SEFER

    Şubeye gidip kartimin kayıtlı telefon numarasını degistirdim ama ziraat mobile yeni tel numaramla giris yapamıyorum hatalı bilgi diyor aktif olması için bir sey yapmam lazım mı?

 5. Birgül

  Ben numaramı güncelleticem gişe işlemlerinden mı oluyor acaba

  • Can Balkan

   Şubelerdeki müşteri temsilcileri ile görüşebilirsiniz.

 6. Birgül

  Ben bugün bankaya gittim telefon numaramı güncelletirdim eve geldiğimde internet bankacılığı şifresi almak için aradım ama bilgileriniz guncellenmemis dediler sonra gittiğim bankayı aradım daha sisteme düşmemiştir yarın düşer dediler normal de böyle mi oluyor ilk gün düşmez mi sisteme

  • Can Balkan

   Bankadan bu şekilde bilgi verildiğini göre, demek ki oluyormuş. Yarın deneyin bakalım, güncelleme tamamlanmış olacak mı?

 7. aszxerte

  Faydalı yazı. Site de iyiymiş.

 8. Ali çiçek

  Ben kayıt olmak istiyorum nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz

  • Can Balkan

   Lütfen hesabınızın olduğu banka şubesine gidin veya çağrı merkezini arayın.

   • Selda

    Telefon numaramı banka mobil uygulamasından değiştirebilir miyim

 9. Oltan

  Yurt disinda yasiyorum bankaya kayitli olan numaram kapandi ne yapabilirim

  • Can Balkan

   Bazı bankalara yurtdışı numaraları da kabul ediyor ancak bunu telefon bankacılığı veya email vasıtasıyla halledebilmeniz pek mümkün görünmüyor. Becerebilirseniz bir yakınınıza vekalet verip, hat aldırıp, bankadan numara değişikliği yaptırabilirsiniz.

 10. Ömür özberber

  Bugün bankadan tel güncelleme işli yaptım kaç gün içinde sonuçlanır hesaptan para çekebilirim

  • Can Balkan

   24 saat içerisinde sonuçlanması gerekir.

 11. Mert

  Is bankkasindan cep havale ile birine para gonderdim islem onaylandi para kesildi ama iletisim numaram eski numaram oldugu icin bana sifre gelmedi napabilirim

  • Can Balkan

   İş Bankası müşteri hizmetlerini aramanızı tavsiye ederim.

 12. Nur Çeven

  Ziraaat bankası atmsinden yeni numaramı nasıl güncelleyebilirim eski hattım kapalı ?

  • Can Balkan

   Numara değiştirme işlemi için en yakın Ziraat Bankası şubesine başvurmanızı tavsiye ederim.

 13. Şeyma

  Bankaya gitmeden nasıl telefon numaramı destiririm?

  • Can Balkan

   Bankanızın müşteri hizmetlerini arayın.

 14. Atiye

  Can bey merhaba. Telefon numarası olarak eşim kayıtlı, hesap sadece benim üzerime. Şubeye gidip kendi numaram ile değişim sağlayabilir miyim, yoksa onun numarasına sms vs. gider mi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankaların uygulamaları farklılık gösterebilir. Yanıltmak istemem. Şubedeki arkadaşlara sorarsanız yardımcı olurlar.

 15. Muhammed

  Benim kartım benim adıma ama telefon babamın şimdi değiştirip kendi telefon numaramı yapmak istiyorum internet üzeri yapabilirmiyim

  • Can Balkan

   Bankaya göre değişir. Bankanızın çağrı merkezini arayıp bilgi alabilirsiniz.

 16. bülent çam

  benim numaram başka kişi tarafından kullanılmıuş beni aramayın diyorum arıyorlar ben bana ait olan numarayı nasıl sildirebilirim (banka adea bank) müşteri temsilcisi hesap sahibi değiştirebilir hesap sahibini benb nerden bulabilirim sürekli rahatsız oluyırum birileri yardımcı olsun lütfen

  • Can Balkan

   İki yol önerebilirim. 1- Eğer sürekli aynı numaradan arıyorlarsa, ilgili numarayı engelleyebilirsiniz. 2- Operatörünüzden numaranın size ait olduğunu gösterir bir yazı alıp, fatura bile olur, bunu bankaya bir dilekçe eşliğinde gönderin.

   • Halil

    Dilekçe ile telefon numaram guncellenirmi

 17. devlet bahadır

  bankaya kayıtlı numaramı değiştirdim güncelledim yalnız internet üzerinden alışveriş yaptığımda onay kodu eski numarama gidiyor bu sorunu nasıl çözebilirim.?

  • Can Balkan

   İlginç bir durum. Bu konuyu bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 18. Alp Birkan

  Her bankaya aynı numaramı vermek zorunda mıyım? farklı numaralarla işlem yapabilirsiniz?

  • Can Balkan

   Bankalara farklı numara da verebilirsiniz. Numara size ait olduğu sürece sıkıntı yok.

 19. Alp Birkan

  Peki bankalara farklı numaralarımı verdiğimde,bankada yaptığım bir işlemle ilgili olarak (kredi, kredi kartı v.s.)banka beni,başka bir bankaya tanımlamış olduğum telefonumdan arayabilir veya mesaj atabilir mi?

  • Can Balkan

   Bankaların veya temsilcilerinin kullandığı veri tabanına göre değişir. Ama takip vs. konusu varsa, diğer numaranızdan da ararlar.

 20. Alp Birkan

  Benim başka bankadaki telefon numaramı diğer bir banka görebiliyor yani öyle mi? öyleyse başka hangi özel bilgilerimi görebilir? iş yeri adı v.s.

  • Can Balkan

   Uygulamalar bankadan bankaya değişse de, iş yeri bilginiz gizli değil. Banka SGK sisteminden bu verilere ulaşabilir.

 21. Hakan Uluköylü

  Merhaba..Geçmişte almış olduğum hisse senetlerini, aracı kurum olan bankalara gitmeden internet üzerinde nasıl öğrenebilirim?Takasbank ta da bulamadım..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer daha önce aldığınız ve satmadığınız bir hisse senedi portföyünüz bulunuyorsa ve Takasbank’tan göremiyorsanız, bankalara sormaktan başka çareniz maalesef yok.

 22. Fatos

  Merhaba ben numara degistrdim ama hala iptal etmedim mobil bankacilikta numarami.nasil guncellerim yardimci olursaniz sevinirim………

 23. Hasan

  Numaramı değiştirdim size zahmet yeni numaramı kaydedin iş bankası

  • serdar y.

   kaydettim.

 24. Faruk

  Ben kayıtlı telefon numaramı unuttum atm üzerinden nasıl değiştirebilirim

 25. Sevim

  Kredi cekecektim numaraniz guncel degil guncelleyin oyle gelin dediler pttden cekecektim

 26. fırat

  Benim kendi adıma 2 tane telefon numaram var ve şuanda kullandığım ziraat bankası kartı yanımda olmayan hat üzerine kayıtlı ben bu kartı şuanda kullandığım numara üzerine almak istiyorum acaba ATM den eski numarama doğrulama kodu vb gider mi ?

  • Can Balkan

   Hat kapalı olmadığı takdirde gitme şansı var. Diğer türlü bir güvenlik açığı olacaktır.

 27. Ali rıza özkan

  Merhaba.benim bacanığım cahil bir adam.aklı bankacılık işlemlerine ermediği için tüm borçlarını ödeyelim diye emekli olmadan önce,yegeni bacanığıma 52binlira kredi çektirmiş.52 binliranın 18 binlirası ile sadece bir bankaya olan borcunu kapatmış 34binlira ortada yok.tabi bu arada bankacılık işlemleri için yegeni bankaya kendi numarasını doğrulatmış bubsayede tüm bankacılık işini internetten bacanağın bilgisi dışında kendi yapmış.bacanak 1 ay sonra emeki olmuş 70 bin lira tazminat almış yegeni dayı 52 bin liralık borcu kapattım demiş.18 binlirayı fon hesabına attım demiş.52 bin lirayı kapatmamış internet bankacılığından kendi kafasına göre harcama yapıp parayı bitirmiş.
  banka telefon numarasını doğrularken yeğenin adına olan bir hattı kabul ettiği için suçlumudur.
  Verecegeniz Bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.İUİYİ GECELER

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Banka ile numara doğrulatması yapılırken, enişteniz ya fiziki olarak şubededir, ya da eniştenizin kimlik bilgileri yeğen tarafından kullanılıp, doğrulatma yapılmıştır. Tabi eniştenizin annesinin evlenmeden önceki soyadını vs. yeğen bildiği için bu aşamaları kolaylıkla geçtiğini düşünüyorum. Bankanın bir kusuru olduğunu sanmıyorum ancak siz aksini düşünüyorsanız, suç duyurusunda bulunmanızı tavsiye ederim. Ama anlatımınıza bakarak, burada kusuru işleyenin yeğen olduğu görülüyor. Bununla ilgili hukuki işlem başlatmayı düşünebilirsiniz. Tabi, giden gitmiş, buradan ne çıkar bilemiyorum.

 28. Diren

  Eski numaramı atm den nasıl güncellerim

 29. BETÜL YAKUT

  KARTIMA KAYITLI OLAN ESKİ NUMARAMI BANKAYA GİDEREK YENİ NUMARAMLA GÜNCELLEDİM ANCAK İNTERNETTEN ÜRÜN SATIN ALIRKEN YENİ NUMARAYA GELMESİ GEREKEN KOD ESKİ NUMARAYA GİDİYOR VE İŞLEM YAPAMIYORUM

 30. Çiğdem

  Merhaba ben ininal kart kullanıyorum alışveriş yapmak istediğimde siparişi onaylamak için eski numarama doğrulama kodu gönderiyor bunu nasıl düzeltebilirim ?

 31. Hakkı

  ATM den numarayı değiştirdik den sonra int alışverişlerde telefona giden SMS değiştirdiğimiz numaraya mı gider eskisinemi?

 32. Bülent Binbaş

  gsm operatörümü değiştirdim fakat geri döndüm numaram aynı atmden sorunum çözülebilir mi?

 33. Fero

  Merhaba, ben yurtdisinda ikamet ediyorum ziraat bankasi kredikartim var iletisim Telefon numarasinin türkiye telefon numarasi zorunlugu mu var? yoksa yurtdisi telefon numarasini da kullanabilir miyiz? veya email yolu ile olmaz mi?

 34. MEHMET KURT

  18 yaşından küçük oldugum için annemin telefon numarasını aldılar ve her ugulamaya giriş yaptıgımda veya para çekerken anneme mesaj gidiyo bundan dolayı kendi numaramla değiştirmek istiyorum olurmu

 35. Yeliz

  Suanki kullandığım numara üzerine değişiklik yapmak istiyorum ama baban bankadan numaranın başka biri adına başka bir hesaba kayıtlı olduğunu söylediler bunu nasıl iptal edebilirim

 36. Yeliz

  Benim adıma olan bir numara nasıl başka biri adına başka bir hesaba kayıtlı olabiliyor biran önce o hesaptan numaranın iptalini istiyorum

Leave a Reply

Your email address will not be published.