Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Daha önce kredi notunun ne olduğunu, kredi notunun neden önemli olduğunu ve kredi notunun nasıl hesaplandığını anlatmıştım. Bu yazımda da 3 adımda kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi açıklayacağım.

1) Ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yapın: Kredi puanının hesaplanmasında geçmiş kredi ödeme performansınızın etkisi %35 ve en yüksek etkiye sahip. Kredi kartı ve kredi ödemelerinizi geciktirmez ve zamanında yaparsanız puanınız yükselecektir. Hatta özellikle kredi kartı ödemeleri için hesap kesim tarihinden önce yapılan ödemelerin de kredi skorunu yükselttiği söyleniyor. (Puanınız çok düşükse, erken ödeyin. Bunu bir alışkanlık haline getirmeyin) Ayrıca kredi kartı ödemelerinizi yaparken, asgari ödemeyi yapmış olmak sizi kurtarmayabilir. Dolayısıyla, gerekirse kredi çekerek bir seferliğine bütün kart borçlarınızı kapatın ve asgari ödeme sarmalından kurtulun. Böylelikle, hem boşu boşuna kredi kartına yüksek faiz ödememiş olursunuz, hem de kredi puanınız yükselir.

2) Kullanmadığınız kredi kartlarını ve ek hesapları kapatın: Bankalar zamanında köşe başlarında kredi kartı dağıttığı için hepimizin cebinde en az 3 kart var. Ayrıca, bankalar tarafından mevduat hesaplarımıza artı para, ek hesap veya kredili mevduat hesabı adı ile tanımlanan hesaplar var. Bu kartlar ve hesaplardan kullanmadıklarınız varsa kapatın. Hem boşu boşuna risk altında olmaz hem de kredi puanınızı yükseltirsiniz.

3) Çok sık kredi başvurusu yapmayın: Her gün telefonumuza en az bir bankadan “krediniz hazır” şeklinde mesajlar geliyor. Ya da internette dolaşırken “kolay kredi, hemen başvur” gibi yazılar görüyor ve bazen denemek için başvuruyoruz. Yapmayın! Çünkü bu başvuruların hepsi, Kredi Kayıt Bürosu’na sizin adınıza “başvuru” olarak gidiyor ve sık yapılan başvurular kredi puanınızı düşürüyor. İhtiyacınız olsa bile şansınızı bu mesajlar veya internetten başvuru yerine, banka şubelerini ziyaret edip, ilgili personel ile bire bir görüşerek deneyin.

Ben de üniversitede bilinçsizce kullandığım kredi kartı nedeniyle oldukça kötü bir kredi puanına sahiptim. İş hayatına girdikten sonra, ödemelerimi düzgün bir şekilde yapmaya başladım ve kredi skorum hızla yükseldi. Evlenmeden önce, bir kaç kredi kullandım, ve kredi kartlarımın limitleri doldu. Bu sırada puanımın düştüğünü gözlemledim. Son zamanlarda ise 5 ayrı bankanın tanımlamış olduğu kredi mevduat hesaplarından kullanmadıklarımı kapattım. Şimdi puanım 1461. Orta riskli sayılırım. Bunun nedeni ise, uzun zamandır kullandığım kredi kartlarını kapatıp, yakın zamanda 2 yeni kredi kartı almış olmam. 6 ay sonra puanım 1700’ün üzerine çıkacaktır.

Nisan 2014 eklemesi:

12 Ocak 2014 tarihinde yazdığım bu yazıda, 6 ay sonra kredi puanımın 1,700’ün üzerine çıkacağını söylemiştim. Yalnızca 4 ay sonra, kredi puanım 1,809 oldu. Kredi puanımı nasıl yükselttiğimi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Comments
 1. özlem

  merhabalar..
  ben 5 ay önce 5000 tl kredi çektim.ve akabinde 3 kredi kartı başvurum oldu,onaylandı.daha öncedende 1 kartım daha vardı.ödemelerini günüde ödüyorum ama sadece asgari tutarlarını,şuan 4 adet kartı var.tekrar krediye başvurdum,puanım çok düşükmüş yani 1064 bunu nasıl yükseltir ve nezaman bir daha krediye başvurabilirim.yardımınızı bekliyorum saygılar…

 2. Can Balkan

  Özlem Hanım merhaba,
  Son 6 ay içerisinde yoğun kredi ve kredi kartı başvurusu yapmışsınız. Şu an içinse yalnızca asgari ödeme tutarlarını yatırıyorsunuz. İki durum da sizin kredi notunuz için olumsuz. Kredi kartı ödemelerinizin tamamını gününde yapar ve yeni bir başvuru yapmadan 6 ay daha geçirmeyi başarabilirseniz, kredi notunuz yükselecektir.

 3. merve

  merhabalar
  2009 yılında 3 kredi kartım işten çıkmam nedeni ile takibe düştü işe başladığımda hepsini kapattım fakat avukatlık olmuştum zaten 3 yıl geçmesine rağmen ne kredi kartı nede düşük miktarlı kredi alabiliyorum bu durumda kredi notumu nasıl yükseltebilirim

  • Can Balkan

   Merve Hanım,
   Kredi notunuzun yükselebilmesi için biraz daha zamana ihtiyacınız var. Ama bu sırada ilk önce maaşınızı aldığınız bankadan kredi ya kredi kartı almayı deneyin. Maaş şubenizle iletişime geçin. Bunun dışında bir diğer alternatifiniz de, kredi notu düşüklere kredi verene bankaları denemeniz. Mesela, Fibabank. Ev sahibi olan bir kefil gösterdiğinizde 24 aya kadar kredi veriyor. Eğer buradan kredi alır ve ödemelerinizi düzenli yaparsanız, bir süre sonra kredi puanınız normale dönecektir. Bol şans.
   https://paranya.com/kredi-notu-dusuklere-kredi/

  • koray duygu

   Ben 2011 yilinda universite okurken 2 kredi karti.kullandim ve. Geecikmer oldu suan bankalara baasvuru yaptigimda baankaa takibinde gozukuyorum 5 senee oldu.Findeks kredi notum 954 gozukuyor brn kefil.bulup kredi cekersem ve bu krediyi de ilk aydan kapatirsam borcunu puanim yukselir mi ? Tesekkurler..

   • Can Balkan

    Kredi cekerseniz, onemli olan ilk aydan kapatmaniz degil, duzenli bir odeme performansi gostermenizdir. Ornegin 6 aylik bir kredi cekip, duzenli odeyip. duzenli bir sekilde kapatirsaniz, kredi notunuz yukselir.

 4. ÖZLEM

  Can bey,

  merhabalar 1064 cok mu düşük bir puandır.en az kaç olmalıdır.kredi çekebilmek için.

  nekadar daha beklemeliyim tfn yardımınızı bekliyorum. saygılar…

  • Can Balkan

   Özlem Hanım,
   1064 puan maalesef çok düşük. Her bankanın kredi için puan limiti farklı olsa da, 1250 ve üstü olması iyi olur. Bozulan kredi sicilinin düzelmesi vakit alabiliyor. Varsa kredi ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmaya özen gösterin. Zamanla düzelecektir.
   Bol şans.

 5. Adem

  Finans sekteründe olmama rağmen ben bu KKB skorunu çok ciddiye almıyorum. Alamıyorum çünkü KKB skorum 1706 , garanti bankası skorum 1402, ing bank skorum 1096. Bu nasıl iş anlamadım. Gelirimin 4 katı olmayan limitli bir kredi kartı kullanıyorum. Ama ing bank günlük paket için yapılan kredi kartı başvurusunu red olarak sonuçlandırıyor. Ama kredimi onaylıyor. Benimde KKB için tavsiyem gerekli olmadıkça tek bir bankadan tüm ürünleri kullanmak ve zamanında ödemek. Gerisi teferruat bence..,

  • Can Balkan

   Adem Bey,
   KKB skoru, sistemden çekilen bir bilgi olduğu için, bankalar kimi zaman, özellikle eski müşterileri için databaselerini güncellemiyor olabilirler. Diğer bir güçlü ihtimal ise, bankaların hala içsel değerlendirme puanlarını kullanıyor olmaları, puanlarda bu denli farklılıklara neden olabilir. Ama esas olan şey, KKB skorunun tek olduğu. ING konusuna gelirsek, kredi kartı ile kredi başvurusunun risk değerlendirmeleri farklı yapılıyor olabilir. Son cümlenize kesinlikle katılıyorum, mümkün olduğunca az banka ile çalışmak ve çalışılan banka ile ilişkileri iyi tutmak, açık kredinizi yükseltecektir.

 6. YAŞAR

  MERHABALAR
  bende 2010 yılında citi bankda kalan 50 tl tutarında bir ödemem kaldı sonra 2011 10 ayda bilgim oldu ve ödedim ve şuan borç kapandı diyor tabi bu durumda kanunu takip başlatmışlar şuan 1 banka kredi kartım var ve maaş aldıgım banka kredi notum 707 puan diyor ödemelerim düzenli hiç borcum yok bankalara hatta- 5 tl alacaklı konumdayım kullandığım ve kapattığım bankaların ne yapmam lazım sizce

  • Can Balkan

   Yaşar Bey,
   Maalesef 707 oldukça düşük bir kredi puanı. Sahip olduğunuz kredi kartınızı vaktinde ödeyip beklemekten başka çareniz şu an için görünmüyor. Zaman geçtikçe kredi puanınız da yükselmeye başlayacaktır. Bu sırada bankalara kesinlikle yeni kredi ve kredi kartı için başvuru yapmayın.

 7. ismail taşkale

  merhaba benim kredi puanım 1250 idi fakat kredi kartı aldım ve 650 oldu 2 aydır kullanıyorum ve düzenli ödüyorum puanım ne kadar sürede tekrar düzelir.

  • Can Balkan

   İsmail Bey,
   Kredi kartı ödemelerinizi düzenli yaparsanız ve varsa kullanmadığınız Kredili Mevduat Hesabı gibi nakit çekimine imkan tanıyan hesapları kapatır, açık limitinizi azaltırsanız, bu sırada da yeni başvuru yapmazsanız, 6 ay sonra tekrardan 1.000 puanın üzerine çıkabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Kredi Kayıt Bürosu kredi puanı hesaplamalarında kullanılan algoritmalar maalesef kamuya açık değil ve yalnızca deneyimlerden yola çıkarak bir takım tahminlerde bulunabiliyoruz. Bunu bir garanti olarak algılamayın. Geçmiş dönem ödeme performansınızdan tutun da, açık toplam limitinize kadar kredi ile ilgili bir çok şey KKB kredi notu hesaplamasına dahil ediliyor.

 8. duran

  Merhaba
  kredili mevduat (arti para) borcumun her ay faizini yatiriyorum. Kredi kartimdan taksitli nakit cekip bu borcu ve hesabimi tamamen kapatsam puanim artarmi. Yoksa kredi karti borcum yukseldigi icin dusermi. Tesekkurler

  • Can Balkan

   Duran Bey,
   Toplam risk tutarınız değişmeyeceği için, kredi notunuza da etki etmez. Kullanmadığınız bir kredi kartını veya kredili mevduat hesabınızı kapatmakla işe başlayabilirsiniz.

 9. yusuf mat

  merhabalar 2008 yılına kadar 4 tane kredi kartım vardı ve hepsi de yasal takibe düştü ve icralık oldu 2010 yılında hepsini kapattım ve şu anda hiçbir bankaya borcum yok ama ne kredi ne kredi kartı çıkıyor maaş hesabı olan banka bile esnek hesap dahi kullandırmıyor puanın çok düşük diyorlar, kartım yok ki düzenli ödeme yapıp puanımı düzelteyim kredi çekebilmek için ne yapabilirim.2

  • Can Balkan

   Yusuf Bey,
   2015 yılından itibaren kredi puanınız normale dönmeye başlayacaktır. Tabi, süreci hızlandırabilmek için, maaş şubenizle konuşup, mevduat hesabınızda 1,000 TL gibi bir meblağı bloke edip, bu hesaba bağlı olarak size bloke tutarındaki limite sahip bir kredi kartı vermelerini rica edebilirsiniz. Konut sahibi bir kefil bulabilirseniz kredi notu düşüklere kredi veren şu kampanyayı inceleyebilirsiniz. https://paranya.com/kredi-notu-dusuklere-kredi/

 10. Oguzhan

  Merhaba Can Bey, 3 yıldır kredi kartı kullanıyorum ve 2 yıl önce bir tane daha edindim ve ikisinin borçlarını ödemekte bazen sıkıntı çektim ama her ay asgarisini her ay olmasada bir ay sonra yatırdım . Son 2-3 aydır düzenli olarak yatırıyorm her ikisinide asgari düzeyde. Bu gec yatirdigimda gecen sureler benim kara listeye alinmama neden olmus olabilir mi? Ve şu anda minimum denecek düzeyde bir kredi çekmeye kalksam olumsuz etkiler mi beni?

  • Can Balkan

   Oğuzhan Bey merhaba,
   Ödemelerinizdeki gecikmeler 90 günü aşmadığı sürece kara listeye girmezsiniz. Ama yalnızca asgari ödeme tutarını yatırmak, puanınızı yükseltmez. Borçlarınızı gününde ve eksiksiz ödemeye başlarsanız puanınız yükselecektir. Şu an yeni bir krediye başvurmak, kredi puanınızı kötü yönde etkilyebilir. Ama bu krediyi almazsanız, finansal durumunuz daha da bozulacaksa, çekmenizde fayda var. Ama tüplü televizyonu LCD ile değiştirmek niyetiyle kredi çekecekseniz, naçizane uzak durun derim.

 11. Funda

  Can bey,
  Kredi notum 941. 2010 yılında 2 kart ve bi kredi borcum yüzünden kanuni takibe alınmıştım. O sene hepsini peşinen kapattım. Puanımın yükselmesi için kart kullanmam lazımmış ama gelin görün ki 20 yıldır düzenli bir şekilde maaşımın yattığı banka bana ek hesap bile açmıyor. Ben napcam ya?

  • Can Balkan

   Funda Hanım,
   Takipteki kredilerinizin sicilinizden düşmesi için 5 yıl geçmesi gerekiyor. Ama maaşınızı aldığınız bankanın şubesindeki arkadaşlarla konuşarak ve durumunuzu izah ederek, kredi kartı alma şansınız var. Gerekirse, 500 TL blokeli bir hesapta tutulsun ve size düşük limitli de olsa bir kredi kartı versinler. İyi iletişim ve iyi niyet ile sorunun üstesinden gelebileceğinizi umut ediyorum. Bol şans…

 12. veysel

  merhaba. İlk defa kredi cekmek icin bankaya başvurdum ve kredi puanımn hic olmadıgı icin veremeyeceklerini söylediler , maaşımı aldıgım banka bana kredi verir mi onada başvurmalı mıyım maaşımın 1000 tllik kısmını bankadan çekiyorum digeri elden 9000 e ihtyacım var verirler mi , kac gün düzenli calıştıktan sonra alablirim krediyi ?? Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Veysel Bey,
   İlk defa kullanacağınız kredi için en doğru adres, maaşınızı aldığınız banka olacaktır. 9,000 TL tutarında ve 36 ay vade olacak şekilde, 1,000 TL belgelenebilir gelir ile kredi alabilirsiniz. Bol şans.

 13. adem cakir

  İyi gunler ben 3kredi karti 2de bankakarti ek hesabi yuzunden takibe girdim icralik oldum hepsini kapattim en sonuncusunu ocak 2010 yilinda kapattim subat ayinda calustigim bankadan kredi karti aldim ek hesabimda acildi fakat kredi notum 850 civaridaymis ne zaman yukselir ek hesabi kullanmak puani yukseltirmi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredili Mevduat Hesabı ve kredi kartı kullanmak; ödemeleri düzenli yapmak puanınızı yavaş da olsa yükseltecektir. Son takip tarihinizin üzerinden 5 yıl geçip de, bu takipler KKB sicilinizden düşünce, puanınız iyi bir seviyeye gelecektir.

 14. zafer

  öncelikle merhaba,

  1.5 yıldan berı sıgortalı olarak çalışıyorum ve 2 yıldan berı garantı bankasında vadesiz hesabım var bu hesabıma son 6 ayda 10 bine yakın para girip çıktı ve 3 aydır garanti bankasından 1.200 lıra lımıtlı kredı kartı kullanıyorum ödemelerımde 1 kuruş bıle eksık ve geçikme yok 15.000 kredi kullanmak istiyorum maaşımı çalışmış oldugum yerden elden olarak alıyorum fakat begnecılır maaş bodrosu götürüyorum bankaya sıgortalı oldugumu beyan eden kağıt da görtürüyorum fakat ganrati bankasına şuana kadar 3 adet kredi başvurum oldu hepsı red cevab ing banktan kredı başvurusu yaptım red cevap garantı bankasından kkb. notumu sorgulatıyorum açılmadıgını söyluyorlar ılk açıldıgında bu verılere göre notum ne olur ve bu şartlarda ne zamn açılır nezamn kredı kullanabılırım kredı kullanmak ıçın en doğru banka hangısı.????

  Şimdiden çok teşekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yakın zamanda KKB nezdinde puanınızın belli olması gerekir. Bir de kendi sitesinden sorgulamayı deneyin. Belki Garanti Bankası’nın sistemine yansımamıştır. Çok sık başvuru yapmayın. Olumsuz etkilenir puanınız. Belgelenebilir geliriniz doğrultusunda, kamu bankalarından kredi almayı deneyebilirsiniz. Bol şans.

 15. zafer

  merhaba.

  can bey rahatsız edıyorum tekrar,

  belgenebılır maaşım 2300, kamu bankaları demışsınız örnek olarak hangı banka daha kolay kredı verır bana yanı red alma olanagım duşuk olan bankalar hangılerıdır.

  • Can Balkan

   Zafer Bey,
   Vakıfbank’tan başlayarak, sırasıyla Halkbank ve Ziraat Bankası’nı deneyebilirsiniz. Ama arka arkaya sık başvuru yapmak, yeni bir kredi arayışında olduğunuz için KKB puanınızı kötü etkileyecektir. Başvurulara başlamadan önce, KKB’den puanınızı öğrenmenizi tavsiye ederim. Kolay gelsin.

 16. zafer

  can bey merhaba kkb den kredi puanımı sorguladım 1079 gösterıyor 15.bin kredı alabılırmıyım alabılırsem hangı bankadan alırım veya puanı nasıl yukseltırcem

  • Can Balkan

   Zafer Bey,
   Ben biraz daha beklemenizi öneririm. 1079 puan riskli. Kredi kartınızı düzenli bir şekilde kullanır ve ödemelerinizi devam ettirirseniz, puanınız yükselecektir. Aceleniz varsa, kamu bankalarını deneyin lütfen. Bol şans.

 17. metin

  can bey meraba ben 6 aydır sigortalı olarak çalışıyorum daha önce hiç kredi kartı kullanmadım ve kredi de kullanmadım maaşım net 1000 tl ve garanti bankasına yatıyor yani maaşımı garanti bankasından alıyorum geçenlerde krediye baş vurdum garanti bankasına ama puanım hiç olmadığı için olumsuz cevabı aldım nasıl oluyor bu maaşımın yattığı banka kredi vermiyor peki ne yapmam gerekiyor çok acil 7000 tlye ihtiyacım var yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekürler

  • Can Balkan

   Metin Bey merhaba,
   Maalesef bu tip durumlarla karşılaşılabiliyor. Kredi puanı oluşturabilmeniz için, maaşı aldığınız şubeden kredili mevduat hesabı açılmasını talep edin. Böylelikle, KKB nezdinden sizin için bir kredi puanı oluşacaktır. Ama bu şu an için aciliyetinizi çözmeye yaramaz. Yine de şubeniz ile irtibata geçerek, durumunuzu aktarıp şansınızı deneyebilirsiniz…

 18. zafer

  can bey vakıfbank 15 bın için kefıl istedı kefılsız 5 bın verıyor 3 ayrı bankadaan bırer gun arayla 5 er bın kullanabılırmıyım. ziraat bankası 5 bınede kefıl ıstedı

  • Can Balkan

   Zafer Bey,
   Kefil bulabiliyorsanız, doğrudan VakıfBank’tan 15 bin TL almanızı öneririm. Anladığım kadarıyla bu paraya çok acil ihtiyacınız var. Kefil ile uğraşmak istemiyorsanız da, birer gün ara vermek yerine, aynı gün yapın başvurunuzu. Kolay gelsin

 19. Merhaba can bey ben işe başladıgım surecten 2 ay sonra kredi kartı kredi gibi bşvurularda bulundum bir çok kez ve bunun kredı skorumu dusurecegı hakkında bılgım yoktu olumsuz oolusunun sebebıde sıgorta surecımın az olusuymus ve 6,7,8 inci ayda acıl nakıte ıhıtyacım vardı amacım 1 kredı cekıp tum borcları kapatıp bır yere yonelmektı cok kez basvuru yaptım ve boyle yaparak puanımı dusurdum garantıden 3 bın tl kredı cektım yetersız geldı daha 2 taksıt yatırdım fınansbanktan 5 aydır kredı kartı kullanıyorum ekstrenın tamamını yatırıyorum ödemeler duzenlı kredı ödememde duzenlı garantıdende kredı kartım var 2 aylık onunda hep tamamını ödüyorum fakat cok basvuru yapmaktan skorum dusmus ne zaman skorum yukselır bu kulllandgıım kredı kredı kartlarımın olumlu yönde yukselmesı gerekır dıye dusunuyorum yardımcı olurmusunuz tskrler.

  • Can Balkan

   Merhaba Onur Bey,
   Ödemelerinizi düzenli yapmaya devam ettiğiniz takdirde, 6 ay içerisinde puanınızda iyileşme kaydedeceğinizi söyleyebilirim. Bol şans diliyorum.

 20. sercan

  merhaba can bey
  13000 kredi çektim her ay düzenli ödeme yapıyorum. kredi notum 1273 bu zamanda 1750 tl olan kredi kartımın tamamını ödeyerek kapattım. bu ay da diğer kredi kartımı kapatarak kart kullanmaya son verecem. tek artı hesap ve şimdiki kullandığım kredi kalacak. kartlarımı tamamen kapattıktan sonra kkb puanım yükselir mi? tekrar kredim varken başka bir kredi kullanabilir miyim? tşk

  • Can Balkan

   Sercan Bey,
   Kredi kartınızı kapatmak toplam risk/toplam limit rasyosunu olumlu yönde etkileyeceği için, kredi puanınızın artmasına yardımcı olabilir. Ama unutmayın ki, kullandığınız bir kredi kartını kapatmak yerine, kredi kartlarını düzeli ödemek puanı artırmaya daha çok yardımcı olacaktır. Bir krediniz varken, eğer geliriniz uygunsa tabi ki çekebilirsiniz ikinci krediyi. Bol şans.

 21. sercan

  can bey tekrar merhaba;
  avans hesap ve 2 kredi kartımı iptal ettim. daha önceden çektiğim krediyi düzenli ödeme yapıyorum,
  .. belli zamanlarda kkb puan sorgulaması yaptığımızda puanımız düşer mi?
  .. gelirimin yüzde kaçı kadar kredi ödemesi yapabilirim?
  … kredi kartı kullanmayacağımdan kkb puanımı nasıl yükseltebilirim?
  … şuan 1273 olan kkb puanımla hazırda olan düzenli ödediğim kredim dışında taşıt kredisi kullanabilir miyim?
  bilgi vermeniz ricasıyla tşk.

  • Can Balkan

   Sercan Bey,
   KKB puanınızın sizin tarafından sorgulanmasının puana olumsuz bir etkisi yok. Ama sık sorgulama yapmanıza da gerek yok. Genellikle bankalar aylık bildirim yaptıkları için (arada kullandırım vs. yoksa), puan güncellemeleri aylık olacaktır. Hali hazırda bir kredi ödemesi yaptığınız için, bunun düzenli ödemeleri puanınıza olumlu yansıyacaktır. 1,273 KKB puanı ile, geliriniz de uygunsa, teminatlı bir kredi çekebilmeniz mümkün görünüyor.

 22. murat

  slm. 2012 yılında iş bankası kredi kartımdan yasal takibe düştüm. yapılandırdım 36 taksit şimdi 10 taksidi kaldı kkb puanım 600. Benimde 500 tl mevduat blokesi yaparak kredi kartı alma şansım var mı? Varsa hangi bankaya gitmeliyim?

  • Can Balkan

   Maaş bankanızdan şansınızı deneyebilirsiniz. Ya da iletişiminizin iyi olduğu herhangi bir bankadan.

 23. mutlu

  kolay gelsin yıllardır banka işlerine çok meraklıyım KKB felan hikaye şu anda ayrı ayrı 3 kredim 3kredili mevduatım 1 kredi kartım var.

  kabul etmediğim kredi kartları ek heasaplar çekebilileceğim kredilerim var. skor 1298 ve kredileri 905 940 gibi rakamlarla aldım.
  her ayda 10 20 tane başvuru yapıyorum buna rağmen skor 1298 😀 1 ayda 400 puan bile yükselir 6 ay beklemeye gerek yok. kredi çekerken özellikle gelir belgenizi yüksek gösterirseniz etksini göreceksiniz. ssk asgari ücretten yatmaktadır kredi çekeceğim ay sadece 1 aylığını gelir belgemi muhasebede 2000 tl olarak gösteriyorum kredi vermeyen banka kalmıyor. 😀 şu anda üstümde 40000 tllik limit kullamış bulunmaktayım istesem hemen 20 30 bin tl daha kullanırım not olarak skor puanının etkisi var ama çok da takılmayın puana derim .

  kredi dağıtan bankalar garanti akbank yapıkredi deniz ing finans kapısından geçerken kredi dağıtıyorlar 😀

 24. Serhat Zule

  kolay gelsin benim şu ana kadar bankalarla hiç işim olmadı 19 yasındayım işe başlayalı 4 ay oldu diğer arkadaslarım kredi kartı alırken ben alamıyorum sanırım sebebide işe giridğim gibi yaptıgım basvurular bunu nasıl çözebilirim puanı falan nasıl yukselticem askerden once evdekilere yardım amaclı kredi cekicem ama kredi kartı olmadan puanım ın yukselmiyecegini duydum nasıl kredi kartı alabilirm yardımcı olursanız sevinirim ..

  Şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Serhat Bey,
   Maaşınızın yattığı banka ile görüşüp limiti az da olsa bir kredi kartı talep edin. Ya da en kötü, bir banka ile görüşüp, bankaya yatıracağınız blokeli hesap karşılığı kredi kartı almayı deneyin. Bir de puanınızın düşmemesi için çok sık başvuru yapmayın. Bol şans.

 25. Serhat Zule

  Çok saolun Can bey bu hafta deniyeceğim söylediklerinizi ..

 26. ersel

  can bey benim kredi notum 1087 acil 1200 yapmam lazım onu
  2 tane kredi kartım var farklı bankalardan biri 750 lira limitli diğeri 250
  borçlarıda her zaman tamamını ödüyorum ama neden yüksek değil anlamadım tabi kartlar da ağzına kadar borçla dolu şimdi okudugum kadarıyla iki şekil düşündüm limitimi arttırsam mı puanım yükselir yoksa 250 limitli kartımı kapatsam mı puanım yükselir ikisinide aktif olarak kullanıyorum borçlarımıda düzenli ödüyorum
  veya kartlardaki tüm borçları kapatsam mı puanım yükselir hepsini bir düşünürsek hangisini yapmam gerekir sizce acil cevap verirseniz sevnirim şimdiden teşekkürler

  • Can Balkan

   Ersel Bey,
   Söylediğiniz her üç çözüm de gayet makul. Ama bunların kredi puanınızı yükseltmesi için bir kaç ay geçmesi gerekebilir. Sondan başlayarak, borçları kapatırsanız puanınız yükselir. Kartınızın birini kapatmanız, eğer bankalardaki tüm limitiniz bin TL ise, işe yarar (%25 risk azaltmış olacaksınız). Limit artırmak da işe yarayabilir. Limitiniz arttığında borcunuz limitinize göre azalmış olacak. Bu da puana olumlu yansır. Kolay gelsin.

 27. murat

  Slm can bey benim size 3 sorum olacak
  ben calistigim kurum yuzunden 2013 yilinda 4 bankanin toplam 7 urununden takiplik oldum.bu takiplerin 3 takipimi 2013 yilinda 2takipimi 2014 subat ayinda geri kalan 2 takipimide bu ay kapattim.calistigim banka kredi notumu sordugumda 1045 dedi.ben simdi puanimi yukseltmek istiyorum fakat kredi kartim kredim yok nasil yukseltebilirim olduda yukselttim 1300 yaptim kredi cekebilirmiyim takiplerden dolayi.birde takipler ne zaman silinir.bu takipler silinmeden kredi veya karta basvuru yapmamin bir anlami varmi.

 28. ihsan

  Merhaba 2 adet kredi kartım var ve 2 adet hesabım var biri maaş hesabı diğeri boşta duran bir hesap sigortamın başlangıcı 5 ay oldu ve puanım 1299 maaş müşterisi olduğum teb bana zar zor 5000 kredi kullanmama izin verdi aylık gelirm 1000 tl ihtiyacım olan ise 10000 15000 civarı bu kredilere ulaşmam için daha kaç puanım olması gerekir acaba yaşım 21 evliyim 1 çocuğum var bunlarda etkili oluyormuş sanırsam puanımın illa 1700 olmasımı lazım acaba yada çekmiş olduğum krediyi 2 ayda bitirsem tekrar 10000 tl lik baş vuru yapsam onaylanırmı ?

  • Can Balkan

   İhsan Bey,
   Bankalar kredi kullandırırken yalnızca kredi notuna değil, gelire de bakıyorlar. Çoğu zaman ülkemizde gelire göre daha çok kredi veriliyor olsa da, bu sistem temelde böyle. Sizin durumunuzda, aylık gelirinizin 5 katı kredi almak normal. Kredinizin yanında, kredi kartı riskiniz de bulunduğu için, bankalar daha fazlasını vermeye yanaşmayabilir. 10bin lira çekmeniz için puanınızı değil, gelirinizi artırmanızı tavsiye ederim. Şu an için aciliyeti yoksa, çalıştığınız işyerinde 1 yılınızı doldurduğunuzda, tekrar denemenizi tavsiye ederim. Bol şans.

 29. Merhaba ben 2013 yılında artı para dan dolayi avukata düşmüştüm.avukat ile görüşerek taksitlendirme yöntemiyle 2013 haziran ayında borcumu kapattım.suanda kredi puanım 513 dur.en az 1000 olması için kaç ay geçmesi gerekmektedir.kredi kartı ve ek hesap kullanmaktayim suanda teşekkür.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Takibinizi kapatalı henüz 1 yıl olmuş. Lakin düzenli ödemelere devam ederseniz, 6 ay – 1 yıl arasında kredi puanınızın 1,000’li seviyelere gelebileceğini düşünüyorum.

 30. sebahattin

  mrb can bey ben garanti bankasının musterisiyim maaşımı alıyorum karttan dolyı takip yedim..1 ay öncesine kadar puanım sıfırlandı dediler..2 ay önce 5 bin tl kredi çektim 2 aydr ödüyorum..dn sordum 10 bin tl yi onaylamadılar..kredi notum ise 860 olmuş acaba bir taksit daha ödersem 100 in üzerine çıkar ve 10 bin tl almamı sağlar mı yada ne yapmalıyım şuan başka bankaya borcum yok ve sadece kredi ödememi otomatik ödeme yapıyorum..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1 taksit ödeyerek kredi puanınızı 140 puan artırmak pek mümkün değil. Size tavsiyem, 6 ay kadar beklemeniz yönünde olacak.

 31. ENES ÖRS

  İYİ GÜNLER PUANIM 830 ŞU AN 1232 OLDU KREDİ KAYIT BÜROSUNDAN BAKTIM AMA BANKAYA GİTTİĞİMDE 830 DEDİLER PUANIM

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankanın kayıtları güncel değildir. Endişelenecek bir durum yok. Eğer o bankadan kredi kullanmak istiyorsanız, durumu izah edin, banka veri tabanını güncellesinler.

 32. ısmaıl

  Merhaba can bey ben skor bakıyorum ama poan hep aynı takıpte oldugum 2 kart var ama bırı 4 dıgerı 2 yıl yaklaştı kredı kartı alamıyordum maaş aldıgım banka kredı karttı yolladı 3 tl lımıtlı kartım 5 tl yuksettıler ama kredı vermıyorlar ama 1 senedır ödemelerım yukset yatırıyorum cekıyorum gunu gelmeden poan 700 oldu bu zaman ıcınde yukselmesı ne zaman alır yoksa bu kart benım kredı almam ıcın bır sansmı? Yardımcı olurmusunuz saygılar ne kadar surer kredı cekebılmem?

  • Can Balkan

   Merhaba İsmail Bey,
   Elinizdeki kredi kartının ödemelerini tek bir gün dahi aksatmadan ve tamamını ödeyerek yapınız. Kesinlikle bu sizin için büyük bir şans. Kullandığınız kredi kartı 6 ay – 1 yılını doldurduktan sonra, kredi puanınız da hızlı yükselecektir diye tahmin ediyorum. Ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde 6 ay içerisinde 1000 kredi puanını geçebilme şansınız var gibi. Bol şans.

 33. şerafettin

  can bey merhaba benım kredı puanı 1334 unıversıte yıllarında kullandıgım ufak meblaglı kredı kartımı gununde odeyemedım ve 2009 agustos ayında kanunı takıp cıktı ben borcumu hemen kapattım fakat merkez bankasında 5 yıl kalıyormu benım sıze sormak ıstedıgım 2009 un agustos ayında ve suan 2014 agustostayız suan sılınmısmıdır yoksa yılımı doldurmamız gerekıyo 2015 te benımmı basvuru yapıp sıldırmem gerekıyo yardımcı olursanız sevınırım can bey tesekkur ederım

  • Can Balkan

   Şerafettin Bey merhaba,
   2009 Ağustos ayında takibe düşüp, hemen kapattığınızı düşünürsek, 5 yılınızı doldurmuş oluyorsunuz. Eylül ayından itibaren alacağınız KKB raporlarında bu takibin görünmemesi gerekiyor. Bir kaç ay bekleyin. Durum devam ederse, önce ilgili bankaya, sonra da KKB’ye başvurun.

 34. berrin

  merhaba geçenlerde toplamda 12000 liraya yakın limitleri olan 3 adet kredi kartımın borçlarının tamamını kapattım,şuanda düzenli olarak ödediğim 3 adet kredim ve 1 adet kredi kartım mevcut, bunun haricinde de birini bugün yarın kapatacağım bi’ kredili mevduat hesabı ile birlikte 2 adette kredili mevduat hesabım var kapanan borçlarım ile birlikte kredi risk limitim yarı yarıya neredeyse düşecek ama ağustos sonunda bu işlemleri gerçekleştirdiğim için henüz yansımamış tabi ki bütün bu ödemeler, şuan puanım 1044 görünüyor benim size sorum bu ödemeler acaba risk raporuma ne zaman yansır ve ortalama olarak puanım ne kadar artabilir. çok teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ekim ayında alacağınız kredi raporunda bu kapamaların etkisini görebilirsiniz. Lakin, hemen hızlı bir yükseliş beklemeyin. Ödemeleriniz düzenli devam ederse ve yeni kredi/kredi kartı/kredili mevduat hesabı kullanımınız olmaz ise, 2015 yılının başından itibaren kredi puanınız 1500’lü seviyeleri görecektir diye tahmin ediyorum. Sonuçtan bizleri de haberdar ederseniz seviniriz.

 35. süleyman

  merhaba can bey sorum 2009 da takibe düşüp kapattığım 2 kredi kartın kkb kayıtlarından silindiğini gördüm aldığım raporda. ancak skor oluşmamış ve raporda sadece tarih itibariyle bireysel nitelikli herhangi bir ürün bulunmamaktadır yazıyor. skor hesaplaması ne zaman yapılır acaba. yada başvuru yaptım ama kredi kartı almayı başarabilmem mi gerekiyor herhangi bir bankadan.

  • Can Balkan

   Süleyman Bey,
   Öncelikle hayırlı olsun. Eğer bir kredi kartı/kredili mevduat hesabı/kredi almayı başarabilirseniz, skorunuz oluşmaya başlar. Maaş aldığınız ya da sıkı çalıştığınız bir bankadan şansınızı denemenizi tavsiye ederim. Yoğun başvuruda bulunmayın. 3-5 ay içerisinde ben kredi kartı alabileceğinize inanıyorum. Sonuçtan bizi haberdar edin.

 36. SEVDA

  SLM CAN BEY BEN KREDILI MEVDUAT HESABI KULLANDIM YALNIZ ODEMEYI UNUTTUM KREDI KARTLARIMI TAKIP EDERKEN ONU UNUTMUSUM BUNDAN ELIME IHTARNAME GELDI BUGUN BU YUZDEN KREDIDE CEKEMIYORUM TEKRAR KREDI CEKMEM ICIN NE YAPMAM GEREK SKORUM YUKSELSE BILE KREDI KULLANA BILIRMIYIM EKRANA DUSEN BORCU ODESEM SILINIRMI BILGILERINIZI ARZ EDERIM

  • Can Balkan

   Sevda Hanım,
   İhtarnamenin banka tarafından gönderilmiş olduğunu düşünüyorum. Sanırım ön uyarı niteliğinde. Kredili mevduat hesabınızın borcunuzu kapatırsanız, süreci hasarsız bir şekilde atlatabilirsiniz.

 37. serkan

  mrb Can Bey … benim farklı bankalardan yaklaşık 15.000 tl kredi kartı borcum var . ve ben her ay bu kartları borcun tamamına takla attırıyorum . bu kredi skorumu arttırır mı indirirmi …

  • Can Balkan

   Kredi kartı limit/borç durumunuz değişmeyeceği için, olumlu bir katkısı olmaz. Makul olanı, borcu ödeme gücünüze göre taksitlendirip, faize katlanmadan ödemektir.

 38. serkan

  Can Bey , bu KKB de findex durumundda benım kredi limitinde 59.000 tl yazıyor , borç ise 49.000 ( bunun 35.000 i araç kredisi ) . yanı burda sormak istediğim benım kredi limitim 59.000 , borç 49.000 yanı su durumda kullanılabılır kredı 10.000 tl mı demek oluyor .. yanı suan bı banka bana 10.000 tl kredı verırmı . puanım 1014

  • Can Balkan

   Serkan Bey,
   Limit ile borcunuz arasındaki fark, taşı kredinize ödediğiniz tutar ve kredi kartlarınızdaki kullanılabilir limitlerinden müteşekkildir. KKB’deki kredi limiti size kredi kullanım hakkı vermez.

   • Oğuz

    Merhaba can bey benim kredi puanın 1250 ve 18.000 kredi çıkma şansım varmıdır gelirim 1400 TL

    • Can Balkan

     Oğuz Bey merhaba,
     36 ay vadeli 18 bin lira kredinin aylık ödeme tutarı 650 lira olacak. Kredi notunuz bunun için uygun. Lakin geliriniz tam sınırda. Eğer başka hiç bir krediniz ve kredi kartı borcunuz yoksa ya da çok azsa kredi alabilme şansınız var. Kredi almak istediğiniz tutarı biraz düşürürseniz, şansınız artar. Eğer kredi başvurusu yapmak isterseniz, maaş bankanızdan başlamanızı tavsiye ederim. Şubedeki arkadaşlarla da konuyu görüşün. Onlar da yönlendirecektir. Başka sorunuz olursa da istediğiniz zaman bizlere danışabilirsiniz. Hep buradayız.

 39. Ali

  Merhaba Can Bey,
  2009 yılında 3 tane kredi kartım ve 1 tane kredili mevduat hesabım yasal takibe girdi.Ben bu borçlarımı 2011 ve 2012 yılında hepsini kapattım.2 yıldır kamu çalışanıyım ve maaş aldığım banka dahil kredi ve kredi kartı başvurularıma olumsuz yanıt veriyor.Bunun sebebini sorduğumda kkb kayıtlarında hacizli borç kaydım olduğunu söylediler. Kkb ‘den risk raporumu aldığımda borcumu kapatmış olmama rağmen bankaların kkb kayıtlarını güncellememiş olduğunu gördüm ve sorun yaşadığım bankların genel müdürlükleriyle iletişime geçtim en yakın zamanda güncelleme yapılacağı cevabını aldım ve güncellendiğine dair sms geldi 2 ay önce sms gelmesine rağmen hala güncelleme yapılmadı.Bu konulu ile ilgili ne yapmam gerekir.
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Ali Bey,
   Yapmanız gereken bankaların “Risk İzleme” ya da “Risk Raporlama” birimleriyle tekrardan iletişime geçip, durumunuzu izah etmek. Ciddi bir mağduriyet yaşıyorsunuz. Bunun sorumlusu da güncellemeyi yapmayan banka -şayet KKB’de sistemsel bir sorun yoksa-. Bankalarla görüşün, eğer onlar biz güncelledik derlerse, KKB’ye dönün. Gelişmelerden haberdar olmak isteriz. Kolay gelsin.

 40. serkan

  Çok Teşekkür ederim Can Bey …

 41. isa usta

  merhaba can bey..benim kkb puanım şuan 1114 dir…aylık 1600 lira taksit ödüyorum toplamda kredi limitim 68000 bin borç 53000 her ay ödediğim 1600 lira bu 68000 binden düşermi ve kkb puanım her ay ödediğim taksitle yükselirmi… tşkler..

  • Can Balkan

   İsa Bey merhaba,
   Kredinizi ödeyip tamamen kapatana kadar, 68 bin lira kredi limitiniz değişmeyecektir, lakin borcunuz azalacağı ve borç/limit rasyonuz düşeceği için, bu kredi puanınıza olumlu yansıyacaktır. Zamanında ve eksiksiz yaptığınız bütün ödemeler, lehinizedir.

 42. dilek

  Merahaba Can Bey; Puanım 628..
  Bankaya kredi borcum yok, düşük müktarda kullanmış olduğum kredi kartım var son 4 aydır düzenli ve tamamını ödüyorum. Faturamıda bu ay otomatik ödemeye verdi.
  2011 ve 2012 yıllarında ayrı ayrı kullanmış olduğum kredilerden 1 kez takibe düştüm ve borçlarımı kapattım. Aralık – Ocak ayı gibi 10,000 -15,000 gibi krediye ihtiyacım olucaktır. Puanımı yükseltmek istiyorum ama çok yavaş artışlar söz konusu.. Önerebileceğiniz artışyöntemleri varmıdır? Örn: Bireysel emeklilik oluşturup kredi kartıma otomatik ödeme versem? yada bankaya 1000 Lira vadeli hesap açıp para yatırsam bir kaçlık.. bunlar işe yarar mı? Sizin önerileriniz olabilirmi? Teşekkürler

  • Can Balkan

   Dilek Hanım merhaba,
   Öncelikle bireysel emeklilik, vadeli hesap ya da otomatik ödemenin şu an için kredi puanınıza bir katkısı bulunmamaktadır. Kredi notunuz kredili mevduat hesabı, kredi kartı ve kredileriniz ödeme performansı, limit ve borç durumuna göre belirlenmektedir. Takibe düşen kredinizi kapatmanızın üzerinden 5 yıl geçmesinin ardından kredi notu raporunuzdan bu krediler siliniyor. Kredi kartı ödemeleriniz 6 ay – 1 sene arasında düzenli yapılmaya başlanırsa, puanınıza önemli ölçüde katkı sağlayabilir. Sizin için önerebileceğim, maaş bankanızdan başlayarak banka şubelerini ziyaret edip, düşük kredi puanına kredi verip vermeyeceklerini sorgulayabilirsiniz.

 43. ahmet i.agaoglu

  Merabalar.. benim kredi puanim 1280.. sigortam 3400tl uzerinden yatiyor.. yani brut maasim 3400tl.. 30000 tl kredi cekmek istesem bana cikar mi?

  • Can Balkan

   Merhaba, net maaşınız yaklaşık 2500 TL. Bankalar genellikle maaşın 10 katına kadar kredi verebiliyorlar. Kredi notunuz kısmen düşük. Hali hazırda, çok yoğun riskiniz de yoksa, maaş şubeniz ile görüşmenizi tavsiye ederim. Bu soruya en net cevabı onlar verir.

 44. AYKUT ÖZKAYA

  MRB CAN BEY VERDİĞİNİZ ÖNERİLER VE İLGİNİZ İÇİN ÇOK TŞK EDERM.2010 YILININ EKİM AYINDA KREDİ KARTIMIN SON TAKSİDİNİ ÖDEMEYİ UNUTTUĞUM İÇİN KARA LİSTEYE DÜŞTÜM AMA AVUKATLIK OLMADIM İCRAYA DÜŞMEDİM.SON İKİ YILDIR TOPLAMDA 30 BİN TL OLAN 3 KREDİ ÇEKTİM HEPSİNİ SORUNSUZ ÖDEDİM.3 KREDİ KARTIM VAR AYLIK 1500 TL ÖDEME YAPIYORUM AKSATMIYORUM TAMAMINI ÖDÜYORUM VE ÖZEL Bİ BANKADA KREDİLİ MEVDUATTA 50 BİN PARAM VAR KAMUDA ÇALIŞIYORUM DÜZENLİ MAAŞIM VAR AMA KREDİ NOTU 650 VE YÜKSELMİYO EV ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM NE YAPMALIYIM TŞKLER

  • Can Balkan

   Aykut Bey merhaba,
   Kredili Mevduatta 50bin TL’niz var? Bu vadeli mevduat olmasın? Vadeli mevduatın maalesef kredi notuna bir katkısı yok. Eğer kredili mevduat ise, bu kadar yüksek tutarlı kredili mevduat hesabını kapatmanızı tavsiye ederim. Kredi kartınızı düzenli ödemeye devam edin. Sorunlu kredinizin ödemesini kapamanızın üzerinden bir yıl geçmesini müteakip, Findeks kredi notunuz da yükselecektir.

 45. AYKUT ÖZKAYA

  ÖZÜR DİLERİM DEDİĞİNİZ DOĞRU VADELİ MEVDUAT . SORUNLU BORCU KASIM 2010 TARİHİNDE KAPATTIM.95 TL GİBİ KÜÇÜK Bİ RAKAM İÇİN KARA VEYA GRİ LİSTEDEYİM.DEDİĞİM GİBİ KREDİ ÇEKİP ÖDÜYORUM KREDİ KARTLARIMDA AYNI ŞEKİLDE BU LİSTEDEN ÇIKMANIN İSİM SİLDİRMENİN BİR YOLU YOK MU ACABA TŞKLER

  • Can Balkan

   Maalesef, 2015 Kasım ayından sonra, ödemeleriniz hala düzenli olursa, Findeks kredi notunuz fişek gibi fırlayacaktır diye tahmin ediyorum. 2016 yılına, epeyce yüksek Findeks kredi notu ile giriş yaparsınız umarım.

 46. AYKUT ÖZKAYA

  MERKEZ BANKASINA YADA SORUN YAŞADIĞIM BANKAYA DİLEKÇE YAZSAM SİLİNMESİNİ TALEP ETSEM OLUMLU SONUÇ ALIRMIYIM ACABA BU YIL SONUNDA EV ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM .2015 KASIMA KADAR BEKLEMEM MECBURİMİ BAŞKA YOLU YOKMU DEĞERLİ VAKTİNİZİ ALDIM TŞKLER

  • Can Balkan

   Maalesef Aykut Bey. Hatalı bir işlem olmuş olsaydı, Banka’dan silinmesini talep edebilirdiniz. En son kredi kullanımınızın üzerinden 3-6 ay geçtikten sonra da kredi puanınız da yükseliş görünecektir. Kredi notunuzun düşük olması konut kredisi kullanmanıza engel olmayabilir. Ev almaya karar verdiyseniz, bir kaç banka ile görüşebilirsiniz. Konut kredisi teminatlı olduğu için, düşük Findeks kredi puanı ile de kredi alabilme şansınız var. İyi günler.

 47. Burak

  IYI GUNLER DILERIM 1200 KREDİ PUANİM VAR 15000 TL İCİN İS BANKASİNA BASVURDUM KEFİLSİZ VERMEDİLER BASKA HANGI BANKADAN DENEYEBİLİRİM 1 KREDİ KARTİM VAR TEB HER AY DUZENLİ Bİ SEKİLDE ODEMESİNİ YAPİYORUM

  • Can Balkan

   Burak Bey,
   Öncelikle maaş bankanızı; sonra kredi kartınızın olduğu TEB’i son olarak da Halk, Vakıf, Ziraat gibi kamu bankalarını denemenizi tavsiye ederim. Gelir durumunuz uygunsa kredi alabileceğinizi tahmin ediyorum.

 48. Ahmet Kesik

  Merhaba Can Bey, öğrencilik döneminde aldığım iki kredi kartı vardı bunların ödemeleri geç yapıldığından puanım düşmüş(öğrenci iken kkb ne idi bilmezdik). Şimdi çalışıyorum belgelenebilir gelirim 2000 tl. Yakın zamanda bir kredi kartı ve bir kredi aldım. öğrencilik dönemlerindeki kartları kapattım. Şuan skorum 1069. Kredimin yarısını kapatacak nakitim var elimde geri kalanını da kredi kartının limitini yükselterek taksitli nakit avans çekip kredimi kapatsam puanımı yükseltir mi? k.kartımı sorunsuz ödüyorum. çok kısa zamanda puanımı yüksltmek istiyorum 4-5 ay sonra yeni bir kredi arayışım olabilir. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekürrler…

  • Can Balkan

   Ahmet Bey, kredinizi erken kapatmanıza gerek yok. Naktiniz cebinizde kalsın. Kredinizi de gününde ve eksiksiz öderseniz, puanınıza olumlu katkısı olacaktır. 4-5 ay sonra da, eğer yeni kredi alacaksanız, kredi çekerken, hali hazırda açık olan diğer kredinizi kapatacağınızı söylerseniz, daha kolay bir şekilde kredi alabilirsiniz. Sorun olmaz diye tahmin ediyorum.

 49. isa aslan

  MERABALAR CAN BEY.. 1…BENİM KKB NOTUM 1200 ..TOPLAM.. 68500 KREDİ LİMİT VAR.. TOPLAMDA 52000 BORÇ VAR YAZIYO KKB NOTUMDA BU NE ANLAMA GELİYOR…2 .. VE 4 VEYA 5 YAŞ İKİNCİ EL OTO ALMAK İSTİYORUM TÜMÜNE VEYA ENÇOK KREDİYİ HANGİ BANKADA ALIRIM..3..OTO KREDİSİ ÇEKİLDİĞİNDE KKB NOTU ÖNEMLİMİ YOKSA ZATEN ARAÇ REHİNLİ OLUYO DİYE KKB NOTU ÖNEMLİMİ…TŞKLER..

  • Can Balkan

   İsa Bey merhaba. Çektiğiniz bir konut kredisi vs varsa, onun bir kısmını ödemişsiniz, ödediğiniz tutar ve kredi kartı limitlerinizdeki boşluk, riskiniz ve borcunuz arasındaki farkı yansıtıyor. Araç kredisinde de elbette findeks kredi notu önemli. Lakin dediğiniz gibi, teminatlı kredi olduğu için 1200 kredi notu ile alabileceğinizi düşünüyorum. Tabi hali hazırda 68,500 kredi limitiniz olduğu için banka gelir belgesi de talep edecektir.

 50. emre

  merhaba.5 yıllık sigorta öalışanıyım 1.5 ay önce işden ayrıldım. Tanıdığımın yanına tekrar bir işe girip maaşı net 3000 tl den gösterip 5 ay sonrasında yüksek miktarda kredi çekmek istiyorum.5 kredi kartım 1 kredim var şuan kkb puanım 1400 bankalarda sıkı bir alışverişim olucak ve 1600 a çıkıcaktır.sizce 5 ay sonra istediğim parayı çekebilirmiyim.

  • Can Balkan

   Merhaba. “Yüksek miktar”dan kastınız ne acaba? Kredi kartı ve kredi riskinizin toplamını bilmediğim için maalesef bir yorum yapamıyorum.

 51. emre

  açık konuşayım Can bey.
  kredi çekebilmek için tanıdığımın yanına bir işe giricem 5 yada 6 ay boyuncu maaşımı net 3000 tl göstericem.6 ayın sonun da 4 5 bankaya gidip ayrı ayrı 15000 20000 tutarında yaklaşık olarak toplam 80000 tl kredi çekicem.daha 3 yıldır bankalarla içli dışlıyım kkb puanım 1400 5 kredi kartım 1 kredim var ve düzenli.6 sonra puanımın 1600 e çıkcacagını düşünüyorum.
  sizden öğrenmek istediğim can bey burada bankaları kandırmaca var çünkü kredi cekmek için bir işe giriyorum ve maaşı yuksek gösteriyorum.banka yaptıgım bu aldatmacayı farkına varabilirmi kredi alma olasılığım nekadar yüksek. teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Bu soruya cevap vermem, sektör çalışanı olarak, takdir edersiniz ki etik bir davranış olmayacaktır. Bol şans diliyorum.

 52. emine

  iyi akşamlar 3 yıldır çalıştığım şirketten ayrıldım ve işimdeki yeteneğim ve tecrübem sahesinde başka bir şirkette iyi bir paraya çalışıyorum yeni işime başlıyalı 4 ay oldu 2500 tl maaş alıyorum eşim ve bende 7 kredi kartımız var 4 ü bana ait ve düzenli ödeniyor üstelik kartları çok kullanmıyoruz kredi puanım 1565 ve 50 bin tl kredi çekmek istiyorum sizce bu mümkünmü teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yeni işiniz hayırlı olsun. Aylık hane gelirinin 5,000 TL civarında diye anlıyorum. En kötü, eşiniz ile ortak 50 bin TL kredi çekebilirsiniz. Kredi puanınız gayet uygun. Bol şans.

 53. cumhur

  iyi gunler, ben 3 yıllık esnafım. benim tek bir kredi kartım vardı iş bankasından ama vergi dairesinin e-haciz sisteminden dolayı bloke edildi. ama suan hacizleri kaldırdım. Haciz varkende iki bankadan basvuru yapmıstım iki ay önce ve olumsuz çıkmıştı sonuç. Şuan skorumada baktıgımda 1285 gözüküyor. Şuan 15ooo çekmeyi düşünüyorum sizce ne olur durumum ve siz ne önerirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba, ticari değil bireysel kredi çekmek istediğinizi anlıyorum. İki ay önce iki başvuru yapmış ve olumsuz sonuçlanmışsa, en azından 3-4 ay daha beklemenizi tavsiye ederim. Bu sırada da açık olan tek kredi kartınızın ödemelerini kesinlikle aksatmayınız.

 54. emine

  Eşimin ileriye doğru planları var o yüzden krediye bulaşmak istemiyor biraz saçma olucak ama paraya da ihtiyacımız var gerekirse 2 3 bankadan bile çekebilirz cxan bey sizce krediyi verirler mi

  • Can Balkan

   Emine Hanım, kullanmadığınız kredi kartlarını kapatmanızı öneririm. 1565 Findeks kredi notu ve 5000 TL aylık gelir ile kolaylıkla kredi çekebileceğinizi düşünüyorum.

 55. cumhur

  can bey teşekkür edıyorum vermiş oldugunuz bilgilerden dolayı ama ben kredi kartını asgari ödemelerini yaparak bitirdim borcunu ve ticari cekmem dahamı kolay olacaktır basvurmayı düşünüyorum bu hafta ve en son agustos ayı basında basvurmustum. ayrıca 100.000 tl degerinde arsa teminatıda verebilirim

  • Can Balkan

   Cumhur Bey,
   Bankalar teminattan daha çok gelire bakarlar. Ağustos sonunda red yemişseniz, bu hafta yapacağınız başvurunun da olumsuz sonuçlanması yüksek ihtimal. Benim size tavsiyem, hali hazırda çalışmakta olduğunuz banka ile görüşmeniz. Şubedeki arkadaşlar sizin için daha doğru yönlendirmeler yapacaklardır. İyi bayramlar…

 56. Emine

  Banka işlerinden pek anlamıyorum eşimin bununla ne ilgisi var çünkü benim gelirim 5000 değil 2500 tele

 57. zahite

  Sevgili can bey sevgiler,iyi bayramlar.Benim sorum şu,40.000 civarında ikinci el araç alacam.Bu arada kkb puanım 1171 fakat bayramdan bi kaç gün önce axess kartımın tamamını kapattım kullanım dahil.Aracı 48 ay vade ile yaklaşık aylık taksiti 1100 tl.Benim maaşım ortalama 1500 eşimin 1000 civarı.Araca bankadan rehin koymak sureti ile bu krediyi çekebilme ihtimalim sizce ne kadardır.Ayrıca maaş bankamız sizce bu kredide dahamı esnek davranır.Son olarak 6 yıldan beri ayda 350 civarı düzenli ödedigimiz ev kredimiz var ziraattan böyle bir durumda sizce ziraat bankasına müracat etmeli yada maaş bankası akbankamı.Saygılarımı sunuyorum teşekkürler şimdiden.

  • Can Balkan

   Merhabalar ve iyi bayramlar,
   Axess kartınızı kapatmanızın puanınıza sınırlı bir etkisi olacaktır ve Kasım başında Findeks kredi notunuza yansır diye düşünüyorum. Normalde genel tavsiyem insanların kredi çekerken ilk önce maaş bankalarına başvurmaları yönündedir. Lakin, sizin maaşınız ve aylık kredi taksitiniz birbirine yakın olacağı için Akbank kredi vermeyebilir. Kamu bankaları, bu aralar kredi kullanımında daha esnek davranıyorlar. Onun için Ziraat’e başvurmanızı öneririm. Ama açık konuşmak gerekirse, şu an açık olan borçlarınız, gelir durumunuz, Findeks kredi notunuz ve yeni kullanacağınız kredinin taksit ödemeleri, rehinli olsa dahi kredi kullanımıza engel teşkil edebilir. Onaylanmama ihtimalini göz önünde bulundurun lütfen. Bol şans diliyorum.

 58. sinan

  Can bey merhaba 22 yaşındayım ve yeni işimde 4 aylık sigortalıyım maaşım 3 bin lira ve bodrodo gözüküyor 25 bin tl kredi çekmek istiyorum sigortam yeni olduğu için bankadan önce size danışmak istedim

  • Can Balkan

   Sinan Bey,
   Kurumsal bir şirkette çalışıyorsanız, sorunsuz bir şekilde kredi alabileceğinizi düşünüyorum. Başvuru yapmadan önce Findeks kredi notunuzu öğrenmenizde de fayda var.

 59. sinan

  özel sektörde çalışıyorum kkb puanım 1560

  • Can Balkan

   İstediğiniz bankadan, sorunsuz bir şekilde kredi alabilirsiniz.

 60. gökhan

  iyi günler. benim kredi notum şuan 1399. kredi çekmem için yeterlimidir yada kaç olmalıdır.

  • Can Balkan

   Gökhan Bey,
   Bu kredi puanıyla da gelir durumunuza göre kredi çekebilirsiniz. Ancak 1500 Findeks kredi notunun üzerindeyseniz, daha az riskli görünür ve böylelikle kredi çekmeniz de kolaylaşır.

 61. ilhan

  iyi akşamlar Can bey 2009 eylül ve 2010 mart ayından iki takibim bulunmakta maaş hesabım hariç hiçbir bankadan ne kredim ne kredi kartım nede borcum var geçen ay itibariyle kredi skorum 1082 çıktı takiplerden biri beş yılını doldurdu.Bu skora bir etki yaparmı ayriyetten şube müdürleri genel müdürlük onayı olmadan kendi insiyatifi dahilinde kredi kullandırabilirmi çünkü başvurularım red ediliyor.

  • Can Balkan

   İlhan Bey,
   Takipteki kredilerinizden birinin geri ödemesinin üzerinden 5 yıl geçmiş ise; Findeks kredi raporunuzdan ilgili kredi çıkacağı için, olumlu yönde katkı yapacağını düşünüyorum. Bankadan bankaya değişmekle birlikte, belirli sınırlamalar dahilinde şubelerin kredi limitleri mevcut. Lakin sınırlamalar şu şekilde olabiliyor: “kredi notu 1200 puanın üzerindeki müşterilere 10 bin TL’ye kadar Genel Müdürlük onayı olmadan kredi kullandırabilirsiniz” gibi.

 62. kadir

  iyi akşamlar.maaşım belgenebilir 2000 tl 4 aylık sigortalı çalışanım toplam limitleri 3000 tl olan 3 kredi kartım ve şuan ödemesi hala devam eden 12 bin tl tutarında aylık 355 tl taksit ödemesi olan bir kredim var ve 12 bin tl kredi çekmek istiyorum sizce bu mümkün mü kredi puanım 1475.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Biraz zor görünse de Findeks kredi notunuz yüksek olduğu için imkansız değil gibi. Eğer acil ihtiyacınız varsa, şansınız deneyebilirsiniz.

 63. cuneyt

  k.notum 768 fılan bankada bu ay ıcınde 50 000 tl ıslem yaptım k.kartımın bırını kapatım tıcarı olarak 18 ooo.tl kredım var puanım yuksetmek ıcın ne yapmalıyım.tesekurler

  • Can Balkan

   Findeks kredi notunuzu yükseltmek için kredi ve kredi kartı ödemelerinizi tam ve eksiksiz olarak yerine getirmeniz gerekmektedir. Kullanmadığınız kredili mevduat hesabı veya kullanmadığınız kredi kartları varsa kapatmanız Findeks kredi notunuzun yükselmesine katkı sağlayacaktır.

 64. ALİ ERZ

  CAN BEY

  MERHABALAR BEN 4 BİREYSEL KREDİ VE 4 KREDİ KARTINA SAHİBTİM KKB PUANIM 1205 KENDİ KENDİME BEN NE YAPIYORUM YAŞIM 23 BU YAŞTA BU BORÇ HİÇ BİRİKİM YOK DEDİM HIRS YAPTIM ŞİMİDİ 1 TANE KREDİM VE 2 TANE KREDİ KARTIM VAR AMA BENİMDE KKB FAZLA SORGULAMA GÖRÜNÜYOR VE PUANIMI DAHA İYİ YAPMAK İSTİYORUM YARDIMLARINIZI RİCA EDERİM

  SAYGILARIMLA

  • Can Balkan

   Ali Bey merhaba,
   Öncelikle verdiğiniz karardan ötürü tebrik ederim. Genç yaşınızda, kredi ve kredi kartı ile uğraşmak yerine; birikime yönelmek için ilk adımı atmış olmanız çok güzel. Findeks kredi notunuzu yükselmesi için ilk aşamada kullanmadığınız kredi kartlarını kapatmış olmanız, gayet isabetli. Bundan sonraki süreçte, Findeks kredi notunu yükseltmek için yapmanız gereken şeyler, gereksiz kredi başvurusunda bulunmamak ve kredi kartı ve kredi ödemelerinizi gününde ve eksiksiz yerine getirmek. Bol şans diliyorum.

 65. ismail

  Slm can bey Ben size daha önceki yazilarimda puanim 354 olarak belirtmisrim buanim bukadar düsuk oldugu halde bankabin biri bana 1000 tl kredi karti ve 3000 tl kresi Verdi düzenli ödüyorum üzerinden 10 ay gecti dün nutumu ögrendigimde 628 olmus maasim da o bankaya yatiyor maasim 1500$ sigortam yok AMA istege bagli öduyorum Benin artik kredi notum ayda yükselir mi ve kredimi kapatip evlilk icin 15000 bin tl kredi cekebilirmiyim yardimlariniz icin simdiden tesekkur saygilarimla

  • Can Balkan

   İsmail Bey,
   Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli yaptığınız sürece, Findeks kredi notunuz aydan aya yükselecektir. Vaktiniz varsa yeni kredi çekmek için beklemenizi öneririm. Böylelikle hem 3 bin TL krediniz biraz eskimiş olur -ki bu da kredi notu için önemli- hem de bu sırada notunuz biraz daha yükselir. Umarım kolaylıkla çekersiniz kredinizi.

 66. arif ERKAYA

  slm.can bey benim puanım 1071. Biri1100 biri 3000 tl kredi kartım var.bir adet kredili hesabım 750 tl. Ve artı para olarak 500 tl hesap var..1100 ve 750 tl.yi sıfırlayıp 750 tl.yi iptal ettirsem puan yükselirmi…görünen maaşım net 1600tl.esim de asgari ücret alıyor..konut kredisi için ne kadar puan gerekir ortalama…110000tl konut kredisi icin bu gelir yete mi….tsk..

  • Can Balkan

   Arif Bey,
   Cevabı bir kaç gün geciktirdiğim için sitem etmişiniz. Ama takdir edersiniz ki, benim hayatımı kazanmak için yaptığım bir iş var. İşimden arta kalan vakitlerimde de burada gönüllü olarak insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Neyse, sorunuza cevap vereyim.
   Öncelikle, açık kredi risklerinizi kapatmanız Findeks kredi notunuza olumlu etki yapacaktır. Ama etkisinin ne olacağı konusunda net bir cevap veremiyorum maalesef. 110bin TL konut kredisinin aylık ödeme tutarı ortalama 1,500 TL civarında oluyor. Kredi alabilme ihtimaliniz var. Ama umut da vermek istemem. En iyisi en yakın banka şubesine başvurarak, soruşturmak olacaktır. Kredi başvurusu yapmadan, durumunuzu izah edin. Son olarak, konut kredisi alabilmeniz için kredi puanı şartı yok. 1071 Findeks kredi notunuzu biraz yükseltirseniz, gelir durumunuza uygun şekilde kredi çekebilirsiniz.

 67. Ayşegül

  Can Bey mrb.8 yıllık ssk çalışanıyım.kredi notum çok düşük 843 puan.ama ben konut kredisine başvuru yapmak istiyorum.kredi kart kullanıcısıyım aynı zamanda 4000 Tl lik de kredi borcum var.maaşım farklı tarihte yattığı için ödemelerinde aksaklık yaptım.Can bey sorum şu bankalarda kredi puan güncellemesi kaç ayda bir yapılıyor.kartımı ve kredimi düzenli odersem yararlı olur mu.puanım yukselirmi.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkurler.

  • Can Balkan

   Ayşegül Hanım,
   İlk yapmanız gereken şey, kredi kartınızın ekstre tarihini maaşınızı aldığınız tarihe göre düzeltmek. Bankanın çağrı merkezini arayarak bunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Findeks kredi notunun güncellenmesi genellikle aylık olur. Kredi ve kredi kartı ödemelerini gününde ve eksiksiz yerine getirirseniz kredi notunuz yükselmeye başlar. Kredi notunuz yükselince, konut kredinizi sorunsuzca çekebilirsiniz.

 68. ismail

  can bey cevapların icin tesekkür ederim ben

 69. arif ERKAYA

  CAN BEY ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM .İYİ ÇALIŞMALAR…

 70. HAKAN

  FİNDEKS Güncel NotuM
  1.809
  maaşım asgari ücretten yatıyor ev kredisi çekebilirmiyim notum iyimidr

  • Can Balkan

   Findeks kredi notunuz, en az riskli bölgede yer alıyor. Bordro harici aylık gelirinizi bankaya lisan-ı münasip ile anlatırsanız, gerçek geliriniz ile orantılı olarak konut kredisi çekebileceğinizi düşünüyorum. Lakin, SGK’nızın da gerçek maaşınız üzerinden yatması ilerleyen zamanlarda size daha büyük katkı sağlayacaktır.

 71. Murat

  Oncelikle bize yardimci oldugunuz icin tsk ederim can bey ..benim sorum 1310 kkb notumla 50.000 tl konut kredisi cekebilirmiyim cekebilirsem kamu bankalarimi onerirsiniz saygilar iyi calismalar 🙂

 72. murat

  Can bey aylik belgenelebilir net gelirim 1.700 eksik yazmisim bir onceki soruyu ..tsk

  • Can Balkan

   Murat Bey,
   Kredi notunuz fena değil. Konut kredileri teminatlı olduğu için çekebileceğinizi düşünüyorum. 50.000 TL konut kredisini vadeyi uzatarak alabilirsiniz. 60 ay vadede aylık 1.100 öderken, 120 ay vadede aylık 700 TL civarında oluyor. En uygun krediyi hangi bankadan bulursanız, oradan çekin. Bol pazarlık yapmayı unutmayın.

 73. metin salalı

  slm kolay gelsin daha öncenden kredi k.kartı borcların dolayı avukatlık oldum sonra bütün borcumu ödedim 1,5 senedir k.kartı falan kullanmıyorum özel sektörde calısıyorum kredi notum 628 nasıl k.kartı alabilirim tsk

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlk olarak maaş aldığınız bankayı denemenizi öneririm. Kredi kartı alamıyorsanız bile, kredili mevduat hesabı açtırarak ve aylık düzenli ödeyerek, en azından Findeks kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

 74. Berkay

  Kolay gelsin Can Bey,
  1 ay önce yorum yapmıstım cevaplamıstınız ama yorumlar ve cevap silinmiş.
  543 kkb notum vardı işbank öğrenci kredi kartımdan kanuni takibe düşmüştüm.maaşımı işbankasından alıyorudum kredi kartı vermediler 500 tl kredi için deneyeyim bi vereceklermi diye yine vermediler.Şu anda 3 aydan beri halk bankasıyla çalısıyorum işimi değiştirdim 3 aydır sgk düzgün yatıyor daha önce de 8 ay diğer bir işimden 8 ayda 2 işimden sigorta yatmıstı 3 aydan beri tekrar düzenli yatıyor.Halkbanka gittim puanımın yükselmesi için 50 tl de olsa kredili mevduat hesabı açtırın demiştiniz.Halkbanka gittim 6ay çalışmanız lazım işinizde öyle açıyoruz dediler.
  kkb raporunda %10 DİĞER kısım ise
  gsm ödemeleri düzenli yatıp yatmadığıymış.bu ay hiç kredi kartı ve kredi başvurusu yapmadım. Kredi kartı için 1200 puanı olan kişiye bankalar red cevabı verebilirken 500 puanı olana kredi kartı verebilir demiştiniz. Bankaya gittim hiç muhattap bile olmadılar yardımcı olursanız sevinirim.
  iyi çalışmalar…

  • Can Balkan

   Berkay Bey,
   Yorumunuzu daha önce başka bir başlıkta yaptığınız için göremediniz sanırım. Şuradan bakabilirsiniz:
   https://paranya.com/kredi-puanimi-nasil-yukselttim/
   Benim size tavsiyem, 3 ay daha bekleyip, Halkbank’tan Paraf kart almayı deneyin. Eğer, 6 ay sonra kredili mevduat hesabı açacaklarını taahhüt ettilerse, kredi kartı da verebilirler. Bu süre içerisinde de gereksiz başvuru yapmaktan kaçının lütfen.

 75. sevil

  Can bey merhama.
  eski işimde 4 sene calıştım.şimdi yeni işimde 4.5 aydır sigortalıyım maaşım net belegelenebilir 2500 tl. bir kredim var ayda 350 tl ödüyorum toplam ödemesi 10000 tl ve toplam limit 4000 tl olan 3 kredi kartım var toplam 2500 tl si harcxanmış durum da. 15000 tl kredi cekmek istiyorum.alabilirmiyim

  • Can Balkan

   Oo Emine Hanım, Sevil Hanım olarak geri dönmüşsünüz 🙂
   Neyse sorunuza cevap vereyim. Bazı bankalar son iş yerinde 6 aylık sigorta talep edebiliyorlar. Sizin şu anda 14 bin lira riskiniz var ve 15 bin lira daha çekmek istiyorsunuz. Biraz zor görünüyor. Şöyle bir seçenek sunabilirler; 10 bin lira kredinizi kapatıp, 20 bin lira çekin gibi. Bankadaki arkadaşlarla görüşün. Onlar bir çözüm getirebilirler.

 76. sinem

  bu arada can bey. kredi puanım 1400 civarı

 77. özcan

  iyi akşamlar.ben net 2500 tl maaş alıyorum fakat sigortam askeri ücretten yatıyor.20000 tl kredi cekmeyi düşünüyroum işverenim bordronun arakdasına yahut ayrı bir kağıt ile kaşeli şekilde buradan 2500 tl maaş alıyor yazısı verse aynı değerde olurmu

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Buna esneklik sağlayan bankalar olabilir. Kredi çekmeyi düşündüğünüz banka ile konuşmanızda fayda var. Bir de yeri değil belki ama, emekli maaşınızın hakkettiğiniz şekilde olabilmesi için, sigorta priminizin de aldığınız maaş üzerinden olmasını sağlamanızda fayda var…

 78. sinan

  Mrb can bey gelirim 2000 lira fakat sigortam asgari ucret gozukuyor toplam limiti 5700 olan iki k.kartim var (yaklasik 3500 kul limit var ve hic aksatmadan oduyorum) 320 tl taksidi olan ve yaklasik 7 aydir sorunsuz odedigim bir kredim var kkb puanim 1273 yeniden 10000 tl kredi basvurusu yapmak istiyorum olumlu sonuc alabilirmiyim sizce tskkrlr

  • Can Balkan

   Sinan Bey,
   320 TL taksit ödediğiniz kredinin anapara bakiyesi ne kadardı acaba? 10 bin TL kredi çekmek için, banka diğer kredinizi kapatmanızı isteyebilir. Kredi çekmeyi düşündüğünüz banka şubesi ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 79. Emre

  Merhabalar can bey. Benim findeks kredi puanim 1068 . hsbc bankasina 700 mev hesap borcum , 250 garanti kredi karti borcum var. 950 tl maasim net belgelenebilir var. 4000 tl kredi alamiyorum ne yapmam lazim. 2 ay duzenli odeyin kredi cikar dediler. 3 ay oldu halen alamiyorum.

  • Can Balkan

   Emre Bey,
   Maalesef, kredi notunuzdan ziyade, belgelenebilir geliriniz düşük olduğu için kredi alamıyor olabilirsiniz. HSBC’de bulunan kredili mevduat hesabınızı tamamen kapatmak, fayda sağlayabilir. Ama bu durum sizi finansal açıdan da yorabilir. İnanın şu anda herhangi bir tavsiye vermek, yanlış olacaktır. Borçlarınızı azaltarak, bekleyin demekten başka bir şey söyleyemiyorum.

 80. canakca

  Selamlar benim ticari kredide muteesil kefilligim oldu bankayla icralik oldum evim gitti borcun bir kısmı hale duruyor borc varlık yönetimine gittti kkb o puanim 1193 sizce kredi kartı alabilir miyim.

  • Can Balkan

   Takipteki kredinizin üzerinden epeyce zaman geçmişse, bu kredi puanı ile alabilme şansınız var gibi görünüyor. Ama sık başvuru yapmayın sakın. Hali hazırda, çalışıyorsanız, maaş aldığınız bankadan deneyin.

 81. ALİ

  hocam puanım 824 kredi alma şansım nedir ?

  • Can Balkan

   Oldukça düşük maalesef. Biraz beklemenizde fayda var, kredi notunuz en azından 1000 puanın üzerinde olsun. Acil ihtiyacınız varsa, maaşınızı aldığınız bankaya yönelin.

 82. sinan

  Tekrar mrhba Can bey oncelikle tskr edrm verms oldgnz bilgilerden dolayi cektigim kredinin tutari 8500 lira 36 ay vadeliydi 7 taksit odedim kalan anapara ortalama 7200 civari

  • Can Balkan

   Toplam risk tutarınız 13 bin lira civarında. 10 bin lira daha kredi çekmek istiyorsunuz. Böylelikle, toplam riskiniz maaşınızın 12 katı civarında olacak. Kredi notunuz çok kötü olmadığı için bir şansınız var gibi görünüyor. Maaş bankanızdan denemenizi tavsiye ederim.

 83. OĞUZHAN

  Merhaba Can Bey, kredi puanım 1171 olarak görünüyor. Kurumsal bir şirkette sigortalı işe başladım. Vadesiz hesabımdan iki adet otomatik ödeme talimatım var. Ve ben 1500-3000 TL rakamları arası krediye başvurmak istiyorum. Sizce kabul edilme gibi bir durumu var mıdır yoksa biraz daha beklemeli miyim? Teşekkür Ederim.

  • Can Balkan

   Oğuzhan Bey,
   SGK’nız bir kaç ay daha yatsın, sonrasında belirttiğiniz tutarı rahatlıkla alabilirsiniz. Aceleniz varsa da, deneyebilirsiniz.

 84. Aziz

  Arkadaşlar Herkese Kolay Gelsin. 2009 yılında 3 tane kredi kartım icralık oldu ve ben bunların hepsini 2010 yılında avukatlar aracılığıyla ödedim. Hiç bir bankaya 1 lira bile borcum kalmadı. Şu zamana kadarda hiç kredi kartı kartı ve kredi başvurusunda bulunmadım. Geçen gün internetten kredi notumu öğrenmek istedim ve skorum 1019 çıktı. aradan geçen 4 yıla rağmen neden hala skorum bu kadar düşük. Şu an kredi kartına başvurmayı düşünüyorum. Sizce Nasıl bir yol izlemeliyim. Değerli fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Aziz Bey,
   2010 yılında borcunuzu kapattığınız ayın üzerinden 5 yıl geçtikten sonra, puanınız da daha gözle görülür bir düzeltme olacağını tahmin ediyorum. Ama bu kredi notu ile de maaşınızı aldığınız bankadan kredi kartı alabileceğinizi tahmin ediyorum. En kötü ihtimalle düşük limitli bir kredili mevduat hesabı açtırıp, ödemelerinizi düzenli yapın. Puanınızın yükseldiğini göreceksiniz. İyi günler.

 85. Mesut

  Farklı bankaların Bankamatik kartları vardı bir gençlikte hevesle çıkartmıştım çok uzun zamandır da kullanmıyorum puan konusunda etkisi olurmu unutmuştum yazınızı okuyunca aklıma geldi de… Ayrıca ileride ev kredisi planlıyorum da şimdiden küçükten yol alayım

  • Can Balkan

   Bankamatik yani debit kartların kredi puanına bir etkisi yoktur. Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi ürünler; Findeks kredi puanına etki eder.

 86. serkan

  merhaba can bey, benim puanım 939 iki kredim var yüksek miktarda ödemesi olan düzenli ödeniyor fakat düşük miktarlı olanda gecikmeler oluyor bazen, 3 tanede kredi kartım var asgarilerini ödüyorum bazende daha fazlasını tekrardan çekiyorum, findekste sorgulattığımda kredili mevduat hesaplarım ve kart borçlarım yazıyor bunların hepsini düzenli ödemeye başlasam puanım kart ve kredili mecduat hesaplarım tamamen kapanıncamı yükselmeye başlar ve bu borçlar bitmeden kredi alamazmıym, şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Serkan Bey,
   Ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde, puanınız yükselmeye başlayacaktır. Kredi alıp alamamanız ise, puanınızla birlikte gelirinize bağlı bir durumdur. Elbette, riskiniz ne kadar az olursa, kredi alma şansınız o kadar artacaktır.

 87. Ahmet

  Merhaba Can Bey benim puanım 1251 ve 2 aydır sigortalı işte çalışıyorum 9 bin tl da kredim var ben ödemiyorum ama ben aldım. şimdi tekrar 9 bin tl çekmek istesem şansım olurmu sizce ? Teşekkürler..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   “ben ödemiyorum” derken, başkası adına mı çektiniz? Birşey farketmez. Neticede risk sizin. Gelirinize bağlı olarak ikinci 9 bin TL’yi de çekme ihtimaliniz var. Bankanız ile görüşebilirsiniz.

 88. Ahmet

  Hangi bankayı tavsiye edersiniz can bey ? Ve sigorta en az kesintisiz 3 ay mı olması lazım ?

  • Can Balkan

   Maaş bankanıza bakın, sonrasında da Vakıf, Halk, Ziraat. Sigorta olayı her bankanın kendi iç düzenlemelerine göre farklılık göstermektedir.

 89. ozge

  Merhaba Can Bey,
  Bir bankanın kredi notu 1700 puanın üzerinde olanlara daha düşük faizden verdiği kredisini kullanmak istiyorum. Ancak kredi notumu sorguladığımda puanın 1656 gözüküyor. Bu ay aynı bankadan kullanmış olduğum 15bin tllik kredimin ödemesi bitiyor, (hiç aksatılmadı) ayrıca tüm kredi kartı borcumu kapatsam puanım 1 ay için 1700’ü geçer mi?

 90. ismail

  Slm can bey benim size daha önce yazdığım mesajda puanımı 628 di şuan ise ögrendigimde 1271 olmuş 2 ayda 600 puan ben bu puanımı 6 ay sonra 400 puandaha artacagını düşünüyorum ödemelerim ise hesap kesildigi gün tamamını ödüyorum şuan bankanın biri kredi kartı verdi 1100 tl limitli bunuda aynı şekil kullanacağım benim maksat puanı yükseltmek olacak saygılarımla

 91. ismail

  Slm can bey size sorum su mesala bir ayda 7 başvuru olsa puana nekadar etkisi olur bilginiz var ise cevap verizseniz sevinirim benim puanımım yukselisi bankanın biri bana 25/12/2013 kredi ve kredi kartı verdi puanım 354 her ay sorguladın ağustos ayına kadar aynı 354 sonra eylül ve ekim ayı 628 kasım ayı sorgulattıgımda 1271 olmuş yani bir yılda 917 puan artmış ben bu notumu 1900 yapabilir miyim ödemelerim ise hiç aksama yok bu ay basvurum cok nekadar etkiler

 92. mehmet

  selam can bey bir konut kredisi cektim 96 ay şuan 90 taksitdeyim kredi notum 1238 bu kredi kapanınca not yükselirmi bu kredi kapanınca taşit kredisi alabilirmiyim tşk ederim saygılar

 93. ali osman

  mrb can bey bugün ilk defA kredi notuma baktım 1.745 oldugunu öğrendim fakat kredi alamıyorm sigortalı olmadıgımdanmıdır sizce kredi alabilmem için ne yapmam gerekir ?

 94. Sinan

  Merhaba Can Bey. Benim 2013 Haziran ayında tamamını kapattığım kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarım mevcut idi. Kapatma öncesinde kartlarımın bir kısmında İdari Takip bulunmkataydı. Şu an herhangi bir kartım (Maaş kartım hariç) bulunmamaktadır. Ancak puanım hala çok çok düşük görülmekte. Uzun bir süredir ödemediğim Bireysel Emeklilik Ödemeleri bu puanı etkiler mi? Notun düşük olmasının sebebi bu olabilir mi acaba?

  Şu an kredi notum 415 seviyesindee görülüyor ancak 1,5 yıldır borcum (BES hariç) bulunmamaktadır. Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

 95. HALİM ERDOĞAN

  MERHABA ödemelerimi son aylarda düzenli olarak yapıyorum geçen ay 509 iken 3bin lira kmh’tan kullandğım kredinin 1300 lirasını erken kapama yaptığım ve diğer ödemeleride gününde yaptığım için kkb 866ya yükselmiş . suan kartlarıma eksi hesaplarıma 5400 lira kadar borcum bulunmakta . Bunların tamamını bit kaç gün içinde yatırırsam kkb kredi çekebileceğim miktarda yükselir mi ? Ya da bu ödemelerimin tümü için dekont alarak subatta ihtiyaç kredisi kullanabilir miyim?

 96. merhaba
  kredi puanim 1706 2aydir 750tl limitli kredi kartı kullanıyorum yaklaşık bir senedir sigortalı çalışıyorum belgelenebilir gelirim 2500 tl dir 20.000tl ye ihtiyacım var verebilir mi bankalar tsk ederim

 97. orhan

  Merhaba Can Bey. ben 3 ay once kredı kartı aldım ve ondan oncede artı para tanımlı bır banka kartım daha var kredı notum 1000 olarak gozukuyor ve 5000 tl ıhtıyac kredı cekmek ıstıyorum kredı kartımın butun borcunu kapatım artı para tanımlı hesabımı kapatmam kredı notu 1700 sevıyelerıne hemen ceker mı yoksa bır sure daha mı beklemem gerekıyor borcları kapatım ilginize tesekkurler…

 98. alev

  merhaba can bey benim bi bankada 1000 lira limitli bi kredi kartım varıd işsiz kaldığm dönemde ödeme yapmakda zorluk çektim bazen yatırdım bazen yatıramadım yapılandırma yaptık bankayla daha sonra yapılandırmamda bozuldu ama ıkı ay önce tüm borcmu kapattım farklı bi bankadan eşya kredisi ve kredi kartım vardı onlarıda çok düzenli biçimde ödüyorum son ödemesi ayın 5 i olmasına rağmen ayın 1-2 si gibi tamamamı ödemiş oluyorum. kredi notumu reklamalrıda çıkan siteye üye olup öğrendim 1232 başvuru yapıyorum netten tel den vs ama hep olumsuz geliyor asgari ücretle çalışıyorum acaba bunun etkisi varmı ben ödemelerimi diğer bankaya 4 aydır düzenli yapıyorum yapılandırma yaptığım bankaya ise 2 aydır düzenli ve tam ödüyorum asgarisini değil.ama puanım iki ay öncesiyle aynı nasıl artırabilirim,?

 99. alev

  birde bu arada banka kredi kartı limitimde kısıtlama yapmısdı 250 lıraya dusurmusdu odemede zorluk cektıgım donem ama daha sonra borcumu odedıkden 1 hafta ıcınde 1000 lıraya gerı yukselttı

 100. alev

  yanı ben sımdı telden yerıne subeye gıdıp tum taksıtlerımı kapatacagımı bıldırsem kredı olarka bu konuda bı artı elde edebılırmıyım acaba yanı dırek basvuruda

 101. fatih

  Merhaba Can Bey.. Kredi Puanım 1139.. fakat düşük miktarda kredi çekmek istiyorum.. 2000-3000 tl araı.. bankalara başvurduğumda kredi puanımın düşük oldugunu söylediler.. biraz uğraşsam kredi çekebilirmiyim bu puanla ???

 102. Özden

  Merhaba bu zamana kadar hicbir bankayla ne kredi ne de kart konusunda alisverisim olmadi bu ay ssk baslangicim yapildi ve kredi cekmek istedim 1250 kredi notum var fakat kredi verilmedi ne yapmam gerekir kredi alabilmem icin maasimi da elden aliyorum

 103. seydi

  Merhaba 2007 de kredi cekmistim krdim 2009 kapattim fakat kkb kredimi hala aktif etmis ekranda acik gorunuyordu bu halde iken iki bankadan kredi cetim toplam 8000 tl sponrdan kkb ye dilekce yazdim aktif olan kredim ekrandan kalkti ama kalkmasiyla kredi notumda olusturulamamis olarak gorunuyor ama iki krdim ekranda gorunuyor bu iki kredimi diger bankadan kredi cekip kapqtacagim ama kredi notum ekranda yok yardim edermisiniz saygilarimla

 104. Kerem

  İyi calısmalar. Yaklasık 6 aydır para bloke edip kredi kartı kullanmaya basladım. 4 kez tamamını, 2 kez asgarisini ödedim hiç aksatmadım. Fakat blokeyi kaldırmadılar. Ben subeye gıdıp soyledıgımde oyle bırsey olmadıgını soyledıklerı ıcın kart için iptal talebinde bulundum. Bu normal midir? Blokeyi kaldırmamaları?

 105. metin

  slm maasımı elden alıyorum 2 sene önce avukatlık oldum ama hiç bir bankaya borcum yok 2000 tl kredi cekmek istiyorum nasıl cekebilirim tsk

 106. eda

  Merhaba can bey bnm 2 tane kredi kartı var bide geçen ay kredi cektim yeni bir kredi daha cekebilmem icin ne kadar bir süre beklemeliyim acaba?

 107. Servet

  Iyi gunle daha once maas bankamdan 12.500 tl lik kredi cektim maas ucreti ile kredi odeme tarihleri uyusmadigi icin kredi odemelerinde 2-3 gunluk sarkmalar oldu,kredi puanim 1000 e kdr dustu ayni bankadan kullandigim 3 kredi karti var 4.500 lmitli hepsinide kullanip hesap kesim gelince hepsini yatiriyorum,suan kredim bitti ,suan ktedi puanim 1365 yeni bir kredi alma sansim varmi,yada yapmam gereken ne var kefil falan ile alabilirmiyim yada

 108. ömer

  Selam bundan 7 sene once islerim ters gitti bankalardan kirmizi kalem yedim 1 yildir islerimi duzelttim kredi notum 1600 ama ne kredi karti nede kredi alabiliyorum ne yapmaliyim bu konuda

 109. abdullah

  selma kredi notum 560 daha önce 1 sene boyunca kredi ödemelerimi her ay 15 ile 20 gün geciktirdim .. tekrar yükselmesi için ne yapmalıyım

 110. halil

  MERHABA BEN 3 TANE KREDİ KARTI VE 1 VADESİZ HESAP KULLANMAKTAYIM VADESİZ HESABIMA SADECE PARA YATIRMAK İÇİN KULLANIYORUM VE ONUN HARİCİNDE HİÇ BİR İŞLEMDE KULLANMIYORUM VAKIF BANKTAN BİR ADETTE AİDATSIZ WORLD KARTIM BULUNMAKTADIR VE BU KARTIMA BORÇ HARİÇ SADECE BEKLEYEN TAKSİT BULUNMAKTADIR VE HAZİRAN İTİBARİYLE BÜTÜN TAKSİTLERİN BİTMİŞ VE BORCUM KAPAMIŞ OLACAKTIR VE BİRDE GARANTİ BANKASINDAN 2 ADET AİDATSIZ KREDİ KARTIM BULUNMAKTADIR VEDE BORCUM BULUNMAMAKTADIR VE KREDİ NOTUM 1610 DUR BU TAKSİTLER BİTİNCE KREDİ NOTUM DAHADA ARTAR MI BİDE BEN BUNDAN 5 AY ÖNCE ÇOK SAYIDA KART BAŞVURUSU YAPTIM VE RET OLDU 1610 PUANLA HANGİ BANKALARDAN KREDİ KARTI ALABİLİRİM YADA DAHA NE KADAR BEKLEME YAPMAM LAZIM BİDE VAKIF BANK VE GARANTİ HARİÇ EĞER CEVAP YAZARSANIZ ACİL OLARAK ÇOK MUTLU OLURUM İYİ GÜNLER VE BOL ÇALIŞMALAR DİLERİM

 111. slm bebim puanım finans bankta 1310 kredi ve kredi kartı alabilirmiyim selamlar

 112. diger bankalarda puanım 1210 ayrı yetten hem çalışan hemde çifçiyim tarım bakanlıgına baglıyım nasıl alırım kredi

 113. oğuz

  merhaba 2011 de kredi kartlarım yasal takibe düştü 🙁 hepsini ödedim hiç borcum kalmadı . kullandığım hiç bir kredi kartı kredim yok . findex e girdiğimde puanım çok düşük 691 de bunu nasıl yükseltebilirim tşklr

 114. semih

  merhaba 2 kredi kartım vardı bir tanesini borcumu ödeyipkapattım , bir tanesinide yapılandırdım onuda kapattım ayrıca iki bankaya kredi borcum var ve ödemelerimi geçte olsa 20 gün sonra yapıyorum tabiki haliyle kredi başvurusu yaptığım zaman red veriliyor kredi puan notumu yükseltmek için ne yapmalıyım( bu arada kredi borçlarımın bitmesine 1 sene kaldı bu borçları düzenli ödeyip ayrıca çalıştığım yerin referasnsı ile almış olduğum kredi kartı ödemelerimi düzenli yapsam kredi notum yükselirmi teşekkürler

 115. Efe

  6 ay önce kredi kullandım, kullandığım zaman puanım 472 idi. kredi taksitlerimi zamanında ödüyorum hiç bir aksama olmuyor ama puanım halen daha 472. Bu puan hiç güncellenmiyor mu acaba? Yoksa kkb üzerinden para ödeyip güncelle mi dememiz gerekiyor? gerçi onu da denedim 2 ay önce ama yine aynı puanı verdi. kkb’nin para ile puan bilgisi satmaktan başka bir işe yaramadığını düşünüyorum.

 116. Murat

  Merhaba ben 5 bin tl kredi çektim 12 ay vadeli ben bu kırediyi 12 ay değilde 3 ay sonra kapatsam daha yuksek bi mevla kıredi çekebilirmiyim veya kıredi notum yükaelirmi ?

 117. Efe

  15 gündür ne onaymış arkadaş be. konut kredisi alırken bile bu kadar onay beklemiyoruz

 118. gulsah gunacan

  Merhaba öncelikle gecenlerde kredimiz vardi 13 bin tl tutarinda ve bunu erken kapattik ve hic duzensizligimiz yoktu kapattiktan 4 gun sonra kredi almak istedik ama inay vermedi kkb puanimiz garanti bankasinda 1371 olmasina ragmen basvuruda eşimin kkb si sorunuyla karsilasiyoruz neden oluyor bu sizce ayrica vakifbanka basvuru yapacaktik ordada erkwn kapattigimiz kredi hala var oldugu gorunuyordu nedendir bu acaba ??

 119. tarkan

  iyi gunler.benm kredı odemelerimde sıkıntı oldu ve dun tum borcumu kapattım.kredi puanım en son 850 ydi….yalnız suan işlerim cok ıyı ve 2 bankadakı hesabımda (hergun)gun içinde buyuk mıktarda 2 mılyon ve ustu paralar donuyor.bu paraları bankanın dovız kuruylada dovize cevirip cekebiliyorm .kredi notumu olumlu yonde etki edermi ve nekadar etki eder.ayrıntılı bılgılendırırsenız sevinirim …tesekkurler

 120. Rıdvan

  Merhabalar oncelıkle sorum su ben 1600 tl maas alıyorum 1300 tl bankaya yansıyo kredı notum 1840 bankalara basvuru yaptım sms ıle 20000 tl ye kadar kredı cıktı ama bana 25000 lazım sonuc olarak ozet ıle ben aldıgım maas ve kredı notum ıle 25000 tl ıhtıyac kredısı cekebılırmıyım.henuz banakaya gıtmedım yarın gıdecegım.acıl cevabınızı beklıyorum tesekkurler

 121. songül

  Merhaba Can Bey,
  Benim bir sorum vardı,Eşim iş banka dan 3.000 tl kredi kartı geldi,daha kredi cekmedik.Acaba 10.000 tl kredi cekebilirmiyiz 3.000 tl kredi yerine.Acilen 10.000 tl lazim.Soruma cevap verirseniz memnun olurum.

 122. selma

  Ben birşey soracaktım.Benim Eşim bahcevan ,,özel calişiyor,,ve 2.000 Tl -2.300 Tl cevarı kazaniyor.12.000 tl kredi almak istiyoruz verirler bunu öğrenmek istiyorum.

 123. selma

  Can Bey neden hic soruma cevap vermiyorsunuz.Halen bir cevap bekliyorum.

 124. Songül

  uzun zamandır soeuma cevap bekledim cevap vermediniz.Gerek de kalmadı cevap vermenise.Ben sorumun cevapını bizim banka dan aldım cevapı ce cüzüldü sorun

 125. Müjdat

  Kredi borcum dan dolayı takibe düştüm 2013 yılında borçlarını ödedim 2014 onuncu ay da 600 puan idi 6aydır kredi kartı kullanıyorum ev Kredisi çekmek istiyorum ing bank gittim 1sene bekle de di puan ım ne zaman yükselir ne zaman ev sahibi olurum

 126. ben kredi kartımı son ödeme tarihi değil hesap kesim tarihinde tamamıyla ödemekteyim fakat bilinçsiz bir şekilde gelen mesajlara ve internet üzri 16 başvurum olmuş bu 1545 olan kredi skorumu 1079 düşürmüş durumda şu an kredi kartımı yine eskisi gibi süper şekilde ödemekteyim bu lüzumsuz başvurularım kaç ayda kbb kayıtlarından ve banka sisteminden silinir teşekkür ederim

 127. tolga

  Merhabalar can bey ben 7 ay önce 6.000 tl kredi çektim her ay düzenli olarak ödüyorum kalan borcumun üstüne 15.000 tl çekmek istiyorum aylık gelirim 1.600 tl acaba başvursam çıkar mı kredi

 128. İsa

  İyi günler ticaretle uğraşıyorum önceden takibe takılmıştım kartlardan dolayı şuan kartları düzenli ödüyorum dört ay önce kredi notum 680 idi şuan 1310 oldu. Kredi çekme şansım olabilirmi kolay gelsin

 129. MELİH

  benim 2011 yılından kalma 2 adet kredi kartım ve 1 adet kmh ım avukatlık olmuştu ve o yıl içerisinde ödendi kapandı şimdilerde 1 yıllık esnafım ve kredi puanım 1064 ipotek verebileceğim bir evim 2 adet de arsam var ama hiç bir şekilde kredi çekemiyorum. 1 hafta önce ise 1600 tl limitli bir kredi kartı gönderdiler. hali hazırda 1 yıldır da ödediğim 15000 tl kredim var ama şimdi bu krediyi kapatsam dahi bana yeni kredi (50.000 tl ipotekl) vermiyorlar ne yapmam gerekli yardımcı olablirmisiniz teşekkürler…

 130. Adem

  Arkadaşlar bende kara listedeydim kkb puanımı yükselyip eski hatalarımı telafi etme amaçlı geçmişe dönük bütün hesapları kapattım ve bankaya gidip vadeli hesaba para yatırıp yatırdığım parayı ipotek ettirip param kadar kredi çektim.. Çektiğim parayı aynı hesaba tekrar yatırıp onuda bloke edip kredi kartı aldım… Başka bir çözüm yok amaç kkb yükseltmek…

 131. BURHAN DEMİR

  Merhaba; kredi notum 1308 şuan vakifbank like card 500tl limit, ziraat bankasi genç kart 500tl limit kullaniyorum 2ay once iş bankasi işte universiteli 500tl limit kredi kartimi kapattirdim sizce 1308 puan iyimi ve ziraat bankasi genc kartimi iptal ettitmek istiyorum bu kredi notumda nasil bir etki eder ayrica kullanilmayan vadesiz banka hesaplari kredi notunu etkilermi?

  • Can Balkan

   Kullanilmayan vadesiz banka hesaplarinin kredi notuna herhangi bir etkisi yoktur. 1308 puan gayet iyi. Anladigim kadariyla universite ogrencisisiniz. Ben olsam kartlardan ikisini de kapatirim. Ama hadi kotu gunler icin birini birakin. Puandan daha cok ileride basiniza is acmamasi icin kapatmanizi tavsiye ediyorum.

 132. Murat

  Merhaba Can Bey

  Öncelikle bankalarla suan sorunlu bir iliski yasamaktayım. Detaylarla sizi bogmak istemem. Size danısmak istedigim konu; kredi risk raporumda kapanmıs olan kredi kartımda 146 TL borc gözükmekte. Fakat borcum olmadıgı konusunda bankayla mutabık kalmıstık.(Kart aidatı deyip iptal etmislerdi bu meblayı)
  Bu aktif olmayan kartta gözüken borç bakiyesi bir anlam teşkil eder mi ? Puanıma olumsuz bir etki yapmakta mıdır ? Ya da bu kart kapalı olsada borclu kaldıgım anlamına mı gelmektedir ? Yani ilerde bir takip söz konusu olabilir mi ? Sizce bu konu hakkında bankayla iletişime gecmem bunu sıfır olarak güncelletmem gerekir mi ? Böyle bir uygulama yapıyorlar mı ? Kart durumu pasif gözüküyor cünkü.
  Yardımınız ve ilginiz icin simdiden tesekkür ederim.

  • Can Balkan

   Murat Bey merhaba,
   Bir kac ay daha raporunuzu gozlemleyin. Banka guncel raporunuzu gonderdiginde, borcunuz da ortadan kalkacaktir. Bir kac ay icinde duzelmezse bankanin ilgili birimininden (Risk Raporlama) guncellemenin yapilmasini talep edin. Riskinizin gorunmesi olumsuz olacaktir.

 133. kredi kartımı geç ödedim gecikmeye düştüm kredi çekemiyorum nezaman düzelir findex in kredi skorunu güvene bilirmiyim teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Findeks kredi notuna guvenebilirsiniz. Eger takibe dustuyse krediniz 5 yil beklemeniz gerekir. Lakin normal bir gecikmeyse, diger odemelerinizi duzenli yaptiginiz takdirde hizli bir sekilde duzelir.

 134. ONUR

  Merhaba Can Bey.Ben 17 yaşındayım 15 gün sonra 18 olacağım.Şuan çalışmıyorum okulumuda açıktan okuyorum.Düşük limitlide olsa kredi kartı alma ihtimalim varmıdır? Bide yaşım daha küçük kredi notumu yükseltmek için ne yapmam gerek ilersi için?Cevabınız için teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba Onur,
   Simdiden dogum gunun kutlu olsun. Universiteye baslamadan veya biryerde calismadan kredi karti alabilmen pek mumkun degil. Bir tanidigin varsa sana ek kart cikartabilir. Ya da birikimlerini bankaya yatirip teminat gostererek, kucuk meblagli bir kredi karti alabilme sansin cok dusuk de olsa var. Tanidik bir bankaci bulmani tavsiye ederim.

 135. Kader

  Merhaba benim 3 bankadan çekilmiş kredilerim var birine 2.000 birine 4.000 birine 4.000 kaldi son 6 aydir birer ay geciklemeli oduyorum yani bir ay odeyemezsem ikinci ay gecikmiş ayla beraber ikisini kapatiyorum yada iki ay odeyemedigimde 2.5 ay sonra gecikmislerle beraber oduyorum ben bu bankalardan birini yada ikisini kapattigimda düğün yapacam o yüzden tekrar kredi çekmek zorunda kalacam sizce alabilirmiyim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Takibe dusmezseniz cok sikinti yasamazsiniz. Ama, odemekte zorlaniyorsaniz, yapilandirma talep edin ya da kredileri bir bankada birlestirip vadesini uzatmayi deneyin. Dugununuze de cok para harcamayin. Mutluluklar simdiden.

 136. Orhan

  Merhaba can bey benim kkb puanim 938 3200 tl degerinde kredi kartım ve aylik 250 lira odedigim kredim var.Bana acilen ticari limitli kart lazim ama kbb puanini yukseltemiyorum.Kobiyim kendi isyerimi calistiriyorum gelen para giderleri karsilamiyor suanki piyasayi az cok biliyosunuzdur. Ondan ticari karta basvurmak istedim. Bana nasil ticari limitli kart alicagim konusunda yardim ederseniz cok cok iyi olur. Simdiden tesekkurler

  • Can Balkan

   Orhan Bey,
   Calistiginiz bankalarda ticariden arkadaslara danisirsaniz daha iyi yonlendireceklerdir. Eger onlardan care yoksa, Halkbank’tan baslayarak kamu bankalarini deneyin. Bir yerden muhakkak birsey cikar.

 137. Ali can

  Merhabalar özel şirkette çalışıyorum yaşım 19 hiç kredi kartım yoktu zar zor garantinin bonus genç aldım 3 ay düzenli ve erken ödedim 1096 puan olmuş ileride araba almayı düşünüyorum.E ticaret sitelerinden taksitli alışveriş yapıyorum.Atm’de kartım kaldı tekrar istemeyince göndermiyorlar bunlar puanı düşürür mü?Ne yapmam lazım normal banka kartlarımı kapattım gerekirse hepsini kapatırım sadece en para ile garanti durur.Akbank,Cepteteb,Yapı kredi,Kuveyttürk,Ziraat bankası bu paramatik kartları kapattım puana katkısı olurmu? Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kartlar ikiye ayrilir. Bir tanesi debit, digeri de kredi kartidir. Kredi karti ile bankalar size limit acarken, debit kart ile hesabinizdaki parayi harcarsiniz. Bazi debit kartlara avans hesabi da tanimlanabilir. Kredi puanina etkisi olanlar kredi kartlari ve avans hesapli debit kartlaridir. Avans hesabinizin olmadigi debit kartlari kapatmaniz puaninizi etkilemez. Onemli olan elinizdeki kredi kartindan duzgun harcamalar yapip zamaninda eksiksiz ve tam olarak odeyebilmektir. Araba alacaginiz zaman geliriniz uygun olursa, puan acisindan sikinti cekmezsiniz.

 138. ibrahim Okka

  merhabalar kredi puanım 1019 daha öncesinden takibe alınmış bir borcum var üzerinden de En Eski Takibe Alınma Tarihi: 20/12/2010 5 aydır sigortalıyım garanti bankasında hesap mevcut küçükte olsa işlem yapılıyor hesapta girdi çıktılar bunun dışında vergi dairesine 768 tl bır borc gozukuyor ve e-haciz konmuş bu borcu kapattıktan sonra KMH yada kredi kartı veya kredi kullanmak söz konusu olabilir mi ? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Borcunuzu kapadiktan sonra kredi notunuzu duzelmeye baslar. 1 yil icerisinde de yeni kredi kullanabilecek duruma gelirsiniz.

 139. Okanistanbul

  Merhaba can bey. 2009yılında 6adet kredi kartım avukatlık oldu. Hepsini ödedim kapattım. 2015 yılında 1163 puanla iş bankasından 3,500tl lik kredi kartı almayı başardım. Fakat asgarilerini geciktirmeli yatırmaya başladım. Hatta üst üste üç kez asgarinin altında yatırdığım için kart nakitçekmeye ve toplam bakiye yatırılana kadar kullanıma kapandı. Mart2016 itibariyle puanım 1130 a düşmüş. Bundan sonra puanımın yükselme şamsı varmı yada kredi çekme şansım varmı?turkcell ve vodofoneda taahütlü telefon borçlarım devam ediyor 12ayları kaldı. Cep telefonu,elektrik,doğalgaz,su faturalarımın geç ödenmesininde findeks puanlarında etkisi varmı? Teşekkür ederim saygılarımla

  • Can Balkan

   Okan Bey merhaba,
   Endişelenecek bir durum yok. Lakin bundan sonraki süreçte, kesinlikle asgarilerini aksatmayın. Tecrübe etmiş biri olarak, bankalardan çizik yemenin ne kadar zor olduğunu iyi biliyorsunuz. Tekrardan aynı süreçleri yaşamamak adına, kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapın. Bugün bu konuyla ilgili epeyce uzun bir yazı daha yayımladıkç Bu linkten okuyabilirsiniz. https://paranya.com/kredi-notu-yukseltme-yollari/
   Faturaların ödeme performansına ilişkin olarak şu an için Findeks bir bilgi vermiyor. Lakin ilerleyen zamanda ben kesinlikle bir entegrasyon olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla, sizin faturalarınızı geciktirmemenizde de yarar var. Bol şans diliyorum.

 140. Okanistanbul

  Can bey ilginize çok teşekkür ederim. Her yoruma tek tek cevap vermeniz. Ve menfaatsiz şekilde samimi bir dille cevap vermeniz beni çok mutlu ediyor. Hala bu ülkede karşılıksız iyilik yapan insanların olduğunu bilmek ne kadar güzel. Allah razı olsun bi nebze insanların dertlerine çare olduğunuz için. Saygılarımla

  • Can Balkan

   Saygilar bizden Okan Bey. Karinca kararinca, elimizden geldigince, yardimci olmaya calisiyoruz. Ise yariyorsa, ne mutlu bize.

 141. sayın can balkan benim sorum şöyle olacak benim 3binlira maaşım var 1lirada sigorta ödüyorum 4tenede kredi kartım var hiçbirinin borcu yok 3kerede kredi çekmişligim var günügününe ödedim gelelim sadate verdigim bu bilgiler dogrultusunda bana maksimum en fazla nekadar kredi çıkar birde aynı gün içerisinde birden fazla bankalara kredi baş vuruşunda bulunsam onaylanırmı saygılar.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   3 bin lira aylık geliriniz varsa, 36 ay vadeli ve 40 bin lira tutarında kredi çekebilirsiniz.

 142. Çok az 40bin yüzbin çekemeyizmi yada daha üstü aylık 5bin maaş göstersem bu rakamı vermezlermi yani

  • Can Balkan

   Konutunuzu teminat göserirseniz, pek tabi 100 bin lira ihtiyaç kredisi alırsınız. Teminatsız olarak 50 bin lira alırsanız da, öpün başınıza koyun.

 143. orhan

  selamlar saygılar can bey kkb puanım 1170 2011 de 4 bankadan .cralık oldum benim öğrenmek istediğim şimdi 9500 liralık kredi kartı geldi + hiçbir bankaya borcum yok maaş kartımda 400 lira fazladan parada var 4 adette otomatik ödeme talimatım var + kredi kartının tamamını yatırdım aylık ne kadar puan artırabilirim şimdiden teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Findeks kredi puanının net bir formülü yok maalesef. Şu kadar öderseniz, bu kadar artar diyemiyoruz. Ama hali hazırda neredeyse 10 bin limitli kredi kartı alabildiğinize göre, sizin puanınız tamamdır demek. Bundan sorna yapmanız gereken, ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yapmak. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

 144. Kerem dogan

  Garanti bankası hesabımı bloke koymuş benle artık çalışmayacaklarını söylüyorlar kaldıki 3 kredi kullandım 2 sini günü gelmeden tamamını kapattım daha sonra 30 bin tl kullandım hiç aksatmadan hatta 1 ay önceden yatırmama ragmen benle çalışmayacaklarını söylüyorlar sebebini soruyorum genel müdürlügün aldıgı karar diyorlar nedir acaba bu konu yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar….

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Daha once kullanmıs oldugunuz kredilere ilişkin herhangi bir dosya masrafı iade talebiniz oldu mu acaba? Bunun dışında, adınız herhangi bir savcılık sorusturmasında geçmiş ve bankaya bildirim yapılmışsa, bu da uygulanıyor olabilir.

 145. Mrb bnm kredi notum 1021 suan yapi kredinin 2 tane kartinını kulanıyorum biri kredili mevduat digeri ise kredi karti bide kuveyttürk ün kredi kartini kulaniyorum odemelerini günü gününe yatırıyorum bnm 30.000 tlye ihtiyacm olcak bayramdan sonra kredini notunu 2 ay icinde yukseltebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim tsk ederim simdiden

  • Can Balkan

   Ömer Bey merhaba,
   Sizin hali hazırda kullanmakta olduğunuz kartlarınızın ödemelerini düzenli yapmaktan başka yapacağınız bir işlem yok. Kredi notunuz çok kötü değil. Gelirinizin uygunsa, maaş aldığınız bankadan şansınızı denemenizde fayda var.

 146. Sunay Süleyman

  Merhaba ben Vakıfbank tan 11000 ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum kredi borcum yok Vakıfbank kredi kartı kullanıyorum onunda düzenli asgari ödeme tutarını düzenli ödüyorum çektiğim paraylada toplam borcu kapatıcAm tamamen istediğim miktarı alabilir miyim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Gelirinize ve kredi notunuza gore 11 bin lira kredi cekebilmeniz mumkun. Belgelenebilir geliriniz ve kredi notunuz hakkinda bilgi verirseniz, tahmin yapmamiz kolaylasir.

 147. gökhan şahin

  mrb can bey ben memurum net gelir 2780 tl kredi olumsuz vakıfbankda devam ederım 580 ödemeli kredim var aynı zamanda vakıf bank 3 bın tl lımıtlı kredı kartını yapılandırarak aylık odeme yapıyorum bırde garanti kredı kartımvar o acık duzenlı oduyorum ama kredı cıkmıyor olumsuz cunku odemelerde sıkınytı vardı son zamanlarda da icraya düştüm şimdi hepsi kapalı tahmini ne kadar zaman da kredi çıkma durumu olur artık sorgulama da yapmıyorum olumsuz etkilediği puanı düşürdüğü iiçin puıanımı nasıl arttırırım puanı nasıl öğrenirim yardımcı olursanız sevınırım

  • Can Balkan

   Gökhan Bey merhaba,
   Sizin şu aşamada yapmanız gereken tek şey, yapılandırılmış kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli bir şekilde yapıp, bitirmek. Buna ilave olarak Garanti kredi kartınızın ödemelerini de düzenli bir şekilde devam ettirin. Yapılandırmalar bittikten sonra, puanınız iyice toparlar. Ama biraz zamana ihtiyacınız var. Bugünden yarına maalesef bir çözüm mümkün değil.

 148. cihan

  merhaba bu sayfa için çok teşekkürler, arkadaşım
  benim 3-4 kredi kartımdan ve büyük olmayacak meblalardan dolayı borçlarımı aksattım son gün yatırdım icra olmadı ama avukata düştü vs.
  dün bi bankaya gittim maksat kredi skorunu öğrenmek söyleyemedi söylemedi ya da gerçekten göremedi bilmiyorum onu öğrenebilmek için kredi kartı başvurusu yaptık
  sonra başka bankaya gitti aylar öncesinden kredi kartı borcunu kapattığım banka o skorun sıfır dedi takiptesin ya da olmuşsun demek istedi bilmiyorum çünkü tüm borçları yatırınca teyit ettiriyorum borçların kapandığına dair (en son borçları kapatalı 1 ay olmuş)
  ilk sorum; borçların kapanmasına rağmen bu takip edilme olayı hemen kapanmıyor mu
  ikinci sorum; skor sıfır, bunu hangi ciddi hamlelerle kısa sürede yükseltebilirim mesela 2 ay 3 ay da 700-800 yapabilir miyim yoksa daha sürer mi hele ki 1,300-1,500 olması ne kadar sürer bana 1-2 yıl gibi bir şey dersen hiç uğraşmayacağım sıfır kalsın
  üçüncü sorum; unuttum
  şimdiden sağol arkadaşım

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi notunuzu öğrenmek için yapmanız gereken Findeks’e üye olmaktır. Findeks’ten kredi notu raporunuzu alırsanız, hangi bankaya borcunuz ne zaman kapanmış, açık krediniz var mı gibi bütün detayları öğrenirsiniz. Puanınız da görünür. Puanınızı öğrendikten sonra daha sağlıklı değerlendirmeler yaparız. Lakin en baştan söyleyeyim puanı bir an önce yükseltecek bir sihirli değnek maalesef mevcut değil. Son sorunuza gelirsek, vadeli vadesiz hesapların şu an için kredi notunuza bir etkisi yok. Kredi notunuz kredi ile ilişkili hesaplar etkiler. Bunlar kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabıdır.

 149. cihan

  üçüncü sorum aklıma geldi; vadeli-vadesiz hesap gibi uyarın vardı ESKİDEN bir kaç bankada maaş aldığımdan dolayı banka kartları hala mevcut ve atm’den giriş yapılıyor onlar da skora etki ediyor mu, kapattırmalımıyım, bir de Ziraat’da kendim açtırdığım hesabım var belki işe yara diye ama hep boştur o da skora etken olmuş mudur?

 150. cihan

  merhaba, ilk paragrafta yazmıştım kredi oranım SIFIR .. ve öğrendim ki (belki başka arkadaşları bilgilenmiş oluruz) skorun SIFIR ise takipli falan olunca da son borcu ödediğin günden bir yıl sonra 500’lerde falan başlıyormuş
  (Can Balkan yine de cevap için teşekkürler)

 151. Umut

  Merhabalar; Kredi Notum İng de 1809 Çıktı fakat 1 borcum daha var 3 ay kaldı bitmesine o kalan borcu şuan kapatırsam kredi notum yükselirmi 41 puan daha lazım çünkü.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef bunun garantisini verebilmem mümkün değil. Erken kapamanızın faydası olmayabilir. Notunuzdaki 91 puanlık eksiklik daha önceki bir iki ufak gecikmenizden de kaynaklanıyor olabilir.

 152. Merve

  Ben yaklaşık 5 aydır Kredi kartı kullanıyorum ve hiçbir bankada kötü sicilim yok geçen ay kredi puanım 870 idi. Ne kadar sürede 1000 bulur acaba. Kredi için başvurduğum banka şekerbank ve geçen ay onaylanmadı. Bir yada iki ay sonra gelin dediler bu ay gitsem kredi çekebilirmiyim 20000 TL ye ihtiyacım var.

  • Can Balkan

   Merve Hanım,
   Şu an için belgelenebilir bir geliriniz varsa Ziraat, Halk veya Vakıfbankı deneyebilirsiniz.

 153. özer

  merhaba Can bey haziran ayı findeks notum 1525 borç/limit oranı %33, temmuz notum 1587 borç /limit oranı %26, agustos notum 1689 borç/ limit oranı %28, eylül notum 1506 borç limit oranı %34 ödemelerimi düzgün bir şekilde yapıyorum kredi notum bir ay içinde 183 puan düşmesinin nedeni ne olabilir ne yapmam gerekir.

  • Can Balkan

   Özer Bey merhaba,
   Cevabı sorunuzda gizli. Borç limit oranınız yükselmiş. Bunun iki nedeni olabilir. 1) ya yeni bir kredi kullandınız veya kredi kartı harcamalarınız arttı 2) varolan kredilerinizden veya kredi kartlarınızdan biri kapandığı için limitiniz düştü ve borç-limit oranı yükseldi. Eğer ikincisi geçerliyse can sıkacak bir durum yok. Ama ilkiyse borçlarınızı azaltmanız gerektiğini gösterir. Fakat bu durumda bile kredi notunuz gayet iyi seviyelerde.

 154. Ozge

  Esimin kkb notu sifir hic bi urun kullanmamis bankayla alakali simdi kredi cekmek istiyrz olmuyo kredi kartida vermiolar napabiriz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer eşinizin sabit bir geliri varsa, maaş aldığı bankaya nakit karşılığı kredi almak istediğinii söyleyin. Örneğin hesabınızda 3 bin lira bloke ettirip, 3 bin lira tutarında 6 aylık kredi alın. Ödemelerinizi düzenli yapın. Böylelikle yavaş yavaş kredi notu oluşmaya ve yükselmeye başlayacaktır.

 155. Oktay

  Can bey findeks raporumda iki kredi kartımdan birinin iki aylık ödemesi gözükmüyor.hepsinin ödemesi tam.ne yapmalıyım saygılar.

  • Can Balkan

   Oktay Bey merhaba,
   Durumu netleştirmek adına, ödeme yaptığınız halde ödeme yapılmamış gibi mi görünüyor yoksa henüz bir güncelleme yok mu? Eğer ilki gibiyse bankanın risk bildirim merkezi ile iletişime geçmenizi öneririm. Eğer ikincisi gibiyse, bazen bankalar güncellemerini geç gönderebiliyorlar. Bu durumda beklemenizi öneririm.

 156. Oktay

  Can bey maximum kartımın ödediğim ilk iki ayı yok bugüne kadar olanlar var.ödemelerimin hepsi gününden önce yatırıldı.ilk iki ödeme niye gözükmemiş.en son ödemeler gözükmese tamam diyeceğim ama.ilginiz için teşekkürler.bu arada findeks notum 1500 e çok yakın.

  • Can Balkan

   Oktay Bey, kredi puanınız gayet yerinde, bence fazla ”gurcalamayın” 🙂 yeni ödemeler yapıldıkça eskileri sistemden düşüyor zaten. Yakında bu durum da düzelir. Dert etmenize gerek yok. Siz ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yapmaya devam edin. Bol şans.

 157. Aslı

  Merhaba 2013 yılında Denizbanktan Evimi hipotek ederek 40 bin TL kredi kullandım ve is bankasından annemden aldigim emekli maaşı hesabim ve 1500 tl kredi kartım vardı 40 bin TL’yi 2 ay odeyemedim ve 3 ayda borcun tamamını kapattım fakat avukatlık olma yolunda ilerlemis bu arada suan evlilik yaptım emekli maaşı kesildi fakat kredi kartımı düzenli olarak ödüyorum ve evlenmeden önce 2 kere 5 bin TL kredi çekip 2 3 ay sonra kapattım fakat kredi notum hala 600 lerde ve yukselmiyor sizce ne yapmam gerek

 158. Mustafa

  Merhaba Ben halkbank ın maaş müşterisiyim 2 tane kredi çektim ve düzenli ödedim ama kredi puanım düşük 650 civarın da ve bna kredi vermiyo ne yapmam lazım. 2014 yılında bi kredi kartımdan takibe düştüm ama kapalu şimdi

  • Can Balkan

   Mustafa Bey merhaba,
   Takibe düşüp kapattıktan sonra 2 krediyi alabilmişken, şu anda neden kredi vermediklerini anlayamadım gerçekten. 2 krediyi düzenli ödedikten sonra bu puanınızın da daha yüksek olması gerekirdi. Tek birşey soracam, takibe düşen kredi kartınızı ne zaman kapattınız acaba? Eğer çok yakın zamanda kapadıysanız biraz daha zaman geçmesini bekleyin.

 159. Mustafa

  2 yılı geçeli çok oldu ve ben bişey daha sormak istyrm bu kredi puanı bir ay içerisin de kaç kez güncelleniyor

  • Can Balkan

   Mustafa Bey,
   Bankalar genellikle ay sonu bildirimlerini yaparlar ve buna bağlı olarak ayın başında güncellenir. Ama ay içerisinde takip, kredi kullandırım gibi bir durum olursa bildirime bağlı olarak da kredi puanı güncellenir.

 160. mustafa

  can bey benim şuan hesabımda 4 bin tl civarı param var ve kredi kartıma hiç borcum yok 2 tane kredim var bunlarıda düzenli ödüyorum kredi notum 647 geçen ayda hesabım aynıydı ama puanım hiç değişmedi artması gerekmezmiymi neden aynı kaldı ve bu puan bir ayda ortalama kaç puan artar 50 60 falanmı

  • Can Balkan

   Mustafa Bey,
   Öncelikle mevduat hesabınızdaki paranın kredi notunuza doğrudan bir etkisi bulunmamaktadır. Kredi notu, kredili hesaplarınıza ilişkin riskleri ölçer. Öte yandan kredi notunun her ay belirli bir tutarda sistematik artması söz konusu değildir. Yani kimse ‘not ayda 50 puan artar’ şeklinde bir garanti veremez. Sizin yapmanız gereken, ödemelerinizi düzgün ve eksiksiz bir şekilde yapmaya devam etmektir.

 161. Ramazan

  Slm iki adet vakıfın 2000 bin tl lik kredili mevduat tm var ve yapıkredininde 700 tl lik mevduat hesabım var sizce kkb ye acık dursamı yüksetir yoksa kapatsam mı yuksetir suanki kkb puanım 1230 kapatsam sizce ne olur ne kadar yükselir kapatsam

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu iki kredili mevduat hesabından başka herhangi bir krediniz veya kredi kartınız yoksa, kredili mevduat hesaplarınızın açık durmasında fayda var. Lakin bir çok bankada başka krediniz varsa, bu hesaplardan birini kapatabilirsiniz.

 162. Feyyaz

  Merhaba,
  Benim 2013 de iki içra takibim vardı en son kontrol ettigimde, (e- devlette)artık gözükmüyor, kredi notuma bugun baktım 543 ne zaman kredi notum yukselmeye baslar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kesin bir zaman dilimi vermek pek mümkün değil. Ancak siz nakit teminatlı kredi alarak veya çok küçük de olsa kredili mevduat hesabı açtırarak, puanınızın daha hızlı yükselmesini sağlayabilirsiniz.

 163. Samet

  Merhaba. Şuanki kredi puanım 1098 2014 yılında avukat lık oldum kredi kartı kullanıyorum aktif bank tan ise kredi çektim puanım yükselsin die acaba ne kadar süre zarfında puan m normal e döner . Not kredi kartı mı 1 ah önce aldım kredi yi de bugun. Son olarak onaylanan kredi puan yükseltirmi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   6 ay boyunca kredi ve kredi kartlarınızı gününde ve eksiksiz öderseniz, kayda değer bir puan artışını görebilirsiniz. Kredinin onaylanmasından ziyade ödeme performansı kredi puanı üzerinde etkilidir.

 164. Süleyman

  Merhaba
  Benim kkb puanım 1519 15.000 bin tl 24 ay vadeli aylık 760 tl kredi ödemem var 11 senedir bankalar ile çalışıyorum ödemelerim hep erken aksama hiç olmadı kredi kartı limitim worldgold 1500 tl opetworld 500 tl Yapı kredide 32 günlük 11.000 vadeli mevduatım yine 32 günlük 500 tl enparada vadeli mevduatım var yapi kredideki 15.000 binlik kredimin 10.000 tl si var ancak hep erken ödeniyor aylik gelirim 2000 tl bordroda kira alıyorum ancak mülk babamin kontrati adıma yapsam banka kabul edermi benim sorum şu bu tabloya göre 30.000 tl 48 ay vadeli kredi basvusunda bulunsam onaylanirmi bi sorumda kredi kart limitimin yüksek olmasimi kkb kredi limitimi artirir yoksa dusuk olmasimi anliycaginiz kredi kart limitim en yukardami olmali cunku kendim dusurdum 2 bin tl ya yoksa 8 10 bin liralik bi limitim mümkün sizce 30 bin 48 ay vadeli bi kredi cekebilmem mümkünmü.

 165. ramazan

  can bey notum 990. ek hesabim var. 500 tl limitli surekli kira yatiyor cekiyorum. kredi kartimda 750 tl limitli nakit avans cektim taksitli yukselmesi icin etkili olurmu. bide is bankasi maasi bizden alsan verirdik kredi dedi. kefil getir cekebilirsin dedi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi notunuz çok kötü değil. Kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarınızı düzenli kullandığınız sürece yükselmeye de devam edecektir. Eğer acil bir ihtiyacınız yoksa kredi başvurusu yapmayın.

 166. tugrul

  merhaba . kredi raporumda en riski durum idari takip yazıyor kredi puanım şuan 1271 . ödemelerim düzenli birikim ve vadeli vadesiz hesabım var. borcum hiç yok. puanım yükselirse ev kredisi için başvurum olumsuz sonuçlanır mı idari takip yazısından dolayı? kara liste de miyim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer takip tarihi çok yakın değilse ve düzenli geliriniz varsa kredi de teminatlı olduğu için sorunsuz bir şekilde kredi alabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Türkiye’de takibe düşmemiş müşteri sayısı oldukça az. Eğer her takibe düşene bankalar kredi vermezse, kredi verecek adam bulamazlar. Dert etmeyin. Ödemelerinizi düzenli yapmaya ve notunuzu yükseltmeye devam edin.

 167. Halis

  Merhaba arkadaşlar kredi puanım 600 yapıkredıden 1 yıl önce kredi çektim 5 ay odeyemedim sonra icralık oldum sonra hepsini kapatım 2 ay içinde şimdi kredi çekmem lazım puanım 600 nasıl ve nerden kredi cekebılırım ???? Yardımcı olun lütfen

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef şu şartlarda kredi çekmeniz biraz sıkıntılı olabilir. Ama yine de maaş bankanızdan deneyebilirsiniz.

 168. tugrul

  idari takip tarihim 2016 kredi puanım şuan güncellenmiş 1400 ama daha yükselir. bu dönem devlet memuru olma ihtimalim var. konut kredisinde önüme engel çıkar mı?

  • Can Balkan

   Çıkmaz.

 169. dursun alkan

  mrb can bey ben 2014 te icralik oldum 5 adet icram vardi ve bunlarin hepsini yaklasik iki ay once kapadim kredi puanim sifirdi kuvey turkten bolke teminatli kart aldim ve aniden puanim 1131 e yukseldi diger bankalardan ne zaman kredi karti alabilirim 3 bucuk yildir ayni is yerinden calisiyirum ve ssk ve maasim duzenli olrak yatiyor ne zaman normal kredi karti alabilirim ve kredi verirlermi bana ilerleyen zamanlarda tsk ederin

  • Can Balkan

   Merhaba,
   6 ay düzenli ödeyin elinizdeki kartı. Daha sonra normal bir şekilde kredi ve kredi kartı kullanabilecek hale geleceğinizi tahmin ediyorum.

 170. Ali dokuyucu

  Mrb benim 1 tane 7000 tl kredi kartım var borcu 6000tl..2 tane kredim var birinin 6000 tl borcu kaldı diğerinin 11500 borcu kaldi.findex kredi notum 1350….2500 tl maasim var 6 yildir sskli isyerinde calisiyorum…15000 tl kredi ihtiyacim var.kredi çıkar mı.

  • Can Balkan

   48 ay vadeli alabilme şansınız olabilir. Tam bayram öncesi kamu bankalarından şansınızı bi deneyin eğer acilse.

 171. GÜRKAN YILMAZ

  MERHABA CAN bey,

  sicil affı geldi ben borcumun tamamını kapattım. Ama kredi notum hala sıfır görünüyor ne yapmam gerekiyor . nasıl güncellenir.cok acil yardımlarınızı talep ediyorum tşk ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef sicil affının bir hükmü yok kredi puanı üzerinde. Sizin yapmanız gereken iki şey olabilir. Birincisi beklemek. İkincisi ise bir bankadan nakit blokeli kredi kartı alıp, ödemelerini düzenli gerçekleştirerek puan oluşturmaya çalışmak.

 172. Oguzhan özkaya

  15 aydir hep gecikmeli odedim puanim 993 17 aydir ayni bankadan maas aliyorum ne yapmam lazim kac ayda yukseltebilirim puanimi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   6 ay ödemelerinizi düzenli yaparsanız, puanınızda gözle görülür bir artış olacaktır.

 173. mehmet ali

  merhaba benim13 milyar bir kiredi cektim.duzenli odedim bitti.kiredikarlarimida duzenli oduyorum.hatta fazla oduyorum.lakin.ben.ev almakicin.12sefer.basvuyapmisim.internetten.ama.beni.finasbak aradi.puaniniz dusukdiyor.basvuru cok yapmisimondan.nasil.geriyukselir.lutfen yardimcoolun

  • Can Balkan

   Merhaba,
   6 ay kadar kredi kartlarınızı düzenli ödemeye devam edin ve yeni kredi, kredi kartı başvurusu yapmayın. Kredi notunuz yükselecektir.

 174. murat

  MERHABA CAN BEY BENİM FİNDEKS SAYFAMDA 3 TANE İDARİ KANUNİ TAKİP YAZIYOR EN SON TAKİBE ALMA 25 02 2014 PUANIM 980 2 ADET KIREDİ KARTIM VAR DÜZENLİ HER AY TAMAMINI YATIRIYORUM KAFAMA TAKILAN PUANIM YÜKSELİNCE KIREDİ BAŞVURUM ONAYLANIRMI ACABA ÖRNEK PUANIM 1500 OLDU AMA TAKİP YAZIYOR BİRDE PUAN KAÇ OLMALI BENİ AYDINLATIRSANIZ TEŞEKKÜR EDERİM

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Puan için herhangi bir limit yok. 900 puan ile de kredi alabilirsiniz. Ama kredi puanınız yükselince eğer geliriniz de uygun olursa kredi çekebilirsiniz. Takiplerin üzerinden epeyce geçmiş. Siz ödemelerinizi düzenli yapmaya devam edin, kolaylıkla kredi alırsınız.

 175. Murat

  Merhabalar 2007de yaşamış olduğum bir banka sorunumdan sonra hiç bankalarla işim olmadı
  Esnafım kendime ait işyerim var kosgebten kredim çıkmıştı kullanmak istedim ama varlık şirketinde dosyaborcum göründü.
  Tamamını kapatıp borcu yoktur belgesini faxlattim ana yinede olmadı.
  Aradan 5ay geçti şimdi kredi kartı talebinde bulunuyorum puanın 0 diyorlar.
  Risk raporu aldım borcum falan görünmüyor ama ne kart nede kredi kullanamıyorum ne yapmalıyım.?
  Şimdiden teşekkür ediyorum saygılar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Esnaf olarak çalıştığınız herhangi bir banka varsa, gidip nakit blokeli kredi kartı almayı deneyin. Örneğin hesabınıza 1000 lira yatırıp, bloke koydurun ve o hesaba bağlı olarak 1000 lira limitli kredi kartı alın. Ödemeleri düzenli yapın. Tekrardan notunuz oluşacaktır.

 176. izelim

  Merhaba can bey bir sorum olucak size… kredi karti limitim 1100 lira borcumds 1100 lira ben 1300 yatirsam + alacagim olsa puanim dahada yukselmesinde bi etkisi olurmu yoksa 1100 olarakmi yatirayim.. tesekkurler iyi calismalar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Borcunuzu eksiksiz olarak gecikmeden yatırın yeter. Fazlasına gerek yok.

 177. Omer ozdemir

  cem bey ben 8 aydir ucretli ozel calismaktayim 4000 lira limitli finans nanl kredi kartim var 6 yildir kullaniyoru
  m sadece 1kere gecikmem var simdiye kadar hep asgari yatirdim duzenli bir sekilde 1 kere kredi kullandim oda internetten 3000 lira 1 ay somra geri kapattim su anda kredi kartlarina ve hazir krediye 10000 lira norcum var ben 30000 lira kredi cekip onun icinden borclarimi kapatAbilir.iyim kredi notum 1107 bana kredi cikarmi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Geliriniz 3 bin lira civarındaysa, şansınızı deneyebilirsiniz.

 178. Kemal

  Benim 2 banka dan kredi kartim mevcut ve bir bankadan da kredim var 7 tl degirinde ve 5 aydir gununden once odemesini yapiyorum kartlarimi da duzenli bir sekilde oduyorum asgari ucret degil tamamini yatiriyorum simdi sorum su ben bundan once bankayla bir kredi sorunum vardi ama 5 sene yi gecti ki bunlari verdiler kredim ve kerdi kartlarim calisiyor simdi benim 50 tl ihtiyacim var bu bana verilirmi oneriniz ne dir kredimi komple bitirim mi yoksa basvurim mi. Tesekkurler

  • Can Balkan

   Geliriniz uygunsa, puanınız da 1200 seviyelerinden yukardaysa şansınızı deneyebilirsiniz.

 179. Omer ozdemir

  kredi notu 1 gunde yukselirmi kart borclari kapandi zaman

  • Can Balkan

   Yükselmez.

 180. HARUN

  Merhaba ; sigortasız ögrenciyim 2016 12 ayda işte unıversıtelı kredı kartı aldım sonra 4-5 ay kullanıp normal iş bankası kredı akrtı aldım işte unv iptal ettirdim ilk 600 tl limit vardı şuan 1800 oldu, ilk 3 ayda kredi puanım 1123 iken şuan 993 e inmiş borç durumu yüzde 107 ondan sanırım . bundan sonra alışveriş yaparken karta yatırıyor kartan yapıyorum kaç ay gerekir benım bu puan 1500 e çıkması ıcın ? yada kredi kaç ay sonra çekerim . etrafımda arkadaşlarım var hiç sıgortasız olupta düşük kredi çeken

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer kredi kartınızdaki tüm limit ile harcama yapmaz, biraz boşluk bırakırsanız bu olumlu olacaktır. İlave olarak 6 ila 12 ay arasında düzenli ödeme yaparsanız yine puanınızın yükseldiğini görebilirsiniz. Ama şu kadar artar bu kadar artar diyemem maalesef.

 181. TARIK

  sigortasız çalışmaktayım bir adet kredi kartım var ve bana kredı cıkmıyor sıgortasız oldugum ıcın kredı skorumun artsması ıcın bır başka bankadan düşük bir kredi kartı alıp düzenli odesem daha hızlı yukselirmi ? ayrıca 3 tane banka hesabım var bırı okulun kullanmıyorum yanı kullanmadıgım olumsuz etkılermı

  • Can Balkan

   Banka hesabının kredi kartına bir etkisi yok. Sigortasız çalışmaya devam ettiğiniz sürece, puanınız artsa bile kredi çekmekte sıkıntı yaşarsınız.

 182. tarık

  öyle ama şimdi başka bankadan kredi kartı alsam puanıma yararmı ?

  • Can Balkan

   Evet, yarar.

 183. Hamit

  Benm bir bucuk sene önce kredi kartından cok ufak bi borc yüznden idari takip oldu daha dogrusu avukat beni aradı bende aradgı gün hemen borcu ödedim kapattım. Bankadanda borcumn olmadıgına dair güncellme ve bi evrak aldım. Şuan ödemelerimi düznli yapyrm iki kredim var ikisnide bu ay tamamını ödeyip kapatacagım erkenden. Ve kredi kartı kullanmıyorm. Puanm şuan 1002 kredi borcumu kapatnca puanm yükselrmi ve yüksldktn sonra kredi çekebilirmiyim. Sistemde takip gözktügü için sorun yaşarmym

  • Can Balkan

   Yeni kredi çekmekte zorluk çıkaracaklarını sanmam. Puanınız hızlı bir şekilde yükselmez, ama idari takibin etkisi de büyük olmaz. Düzenli geliriniz varsa, geliriniz oranında kredi çekersiniz.

 184. Hamit

  Cevapladığnz için teşekkür ederm. Gelirm 5000 memurum. İdari takipden dolayı olumsuz cıkmaz mı sonuç. Ödemeleri aksatmıyorum

  • Can Balkan

   İdari takibin üzerinden 6 ay geçtikten sonra bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Kolay gelsin.

 185. ali

  merhaba 2012 yılında kredi ve kredi kartı borçlarımdan dolayı idari takibe girdim ama borçlarımı 4 ay içerisinde avukata ödedim. şu anda kredi puanım 800 lerde ne yapmalıyım teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sabit bir geliriniz varsa, maaş bankanıza başvurarak, nakit blokeli kredi kartı almayı deneyin. Örneğin 1000 lira limitli bir kredi kartı alabilir ve düzenli harcama yapıp, düzenli ödeyebilirsiniz. Puanınız 6 ay içerisinde artacaktır. Gereksiz başvurudan kaçının.

 186. Ferhat

  Iyi gunler bankalardan takibe dustugum kredi karti boclarimi yapilandirip kapattip ve duzenli odeyerek borclarimi 2016 da bitirdim. Halen hic bir duzensizlik yasamadan odedigim son 2 taksiti kalmis bir kefalet kredim var ve duzenli kullandigim 1000 liralik bir nakit kartim var. Sadece yapilandirmayip icralik oldugum bir banka borcum oldu ve icralik oldugum ilk ay tamamini yatirip icradan dusurdum. Uzerime bir c plakam ve birde binek aracim var. Kredi puanim 1432. Kredi karti talebinde bulunmak istiyorum daha once red cevabi aldim ve tekrar reddedilirsem kredi puanim duser diye cekiniyorum. Sizce 5000 liralik bir kredi yada kredi karti almak icin ne yapmaliyim. Ayrica red cevabi veren banka birakin bankalar sizi arasin bisey yapmayin pianiniz duser dedi. Simdiden yardiminiz icin tesekkurler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Esasında bankacı arkadaşlar size bir yönlendirmede bulunmuş. Gereksiz yere başvuru yapmaktan kaçınınç Çünkü sizin takip dosyalarınız daha yeni sayılır. Ama bir kaç ay içerisinde durumun daha iyi olabileceğini tahmin ediyorum. Benim size tavsiyem, eğer varsa maaş bankanız veya Halk, Ziraat, Vakıf gibi kamu bankalarından şansınızı denemenizdir. Kolay gelsin.

 187. Guven

  Merhaba ,
  12.10.2017 tarihinde Garanti bankasın dan kredi başvuru su yaptırdım.30.500 TL onaylandı ( düğün için ) bankadaki arkadaş isterseniz 45.000 TL onaylatiyim daha rahat edersiniz dedi bende tamam dedim….30.500 TL kredi yi iptal edip 45.000 TL girmis genel müdürlük den beni aramışlar ben telefonu açamadım meşgul olduğu m için bana ulaşamadıkları için kredi iptal edilmis…. Daha sonra ayın 25.10.2017 tarihinde 40.000 TL girmis oda red edilmiş 26.10 2017 tarihinde tekrar 40.000 TL girmis oda red edilmiş. Ben bankaya gidip sonucu sorduğum da çok sayıda bankaya giriş yaptığınız için kabul etmedi dedi …bende başka bankaya gidip nerden başvuru yapmışım onu inceledim sadece garanti bankası ndan yapmış olduğu başvurular çıktı …soru 1- kredi puanım düşermi
  Soru 2- tekrardan kredi çıkartabilirmi
  soru 3-zaten 30.500 onaylandı 45000 onaylanmadı 30.500 u versinler…..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1- evet bu olumsuz başvururlar puanınızı olumsuz etkiler.
   2- biraz vakit geçtikten sonra kredi daha rahat alırsınız.
   3- bu talebi müşteri temsilcinize iletin.

 188. Vehbi cetin

  Mrh bundan üç sene önce üç tane bankalarla çalışmalarım iyiydi hepsinden kırmızı kart yedim icralık oldum borcumun hepsini kapattım,ve şuan bi bankadan teminatlı kredi kardı aldım,düzenli ödemeler yaparsam ne zamana kadar puanım yükselir,bide ilerde kredi çekebilirmiyim,geçmişim engel olurmu,bide Findeks de puanımı sorgulama yaptığımda puan düşermi,şimdiden tşk

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sık puan sorgulama yapmanıza gerek yok. Boşa para harcamayın. Ama bildiğimiz kadarıyla Findeks kredi notu sorgulamanın, kredi notuna bir etkisi yok. Eğer elinizdeki kredi kartını düzenli kullanırsanız ve beyan edebileceğiniz düzenli bir geliriniz de varsa kredi çekmekte bir zorluk çıkmaz. En son takip kredinizi kapamanızın üzerinden 1 yıl geçmişse ve 6 aydır kredi kartını düzenli kullanıyorsanız, kredi çıkabilir.

 189. Hilal

  İyi Akşamlar. 9 aydir ssk li calisiyorum özel sektörde. Maaşim bodroda 1777 tl. Benim puanim 1251 iken 2 ay önce ben 15 bin lira kredi istedim banka bana 3 bin lira kredi verdi. Dört beş taksit düzenli öderseniz ozaman 15 bin lira verebiliriz dedi ama ben şimdi çektiğim kredinin tamamini ödesem kredi borcumu kapatsam ve kefil götürsem banka bana 15 bin veya 20 bin lira kredi verir mi. Dün bir bankaya internetten başvuru yaptim mesaj geldi olumsuz yaziyordu. Kredi basvurunuzun olumlu değerlendirilmesi için ek belge veya teminatla bankamiza geliniz yaziyordu mesajda.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kefiliniz sicili ve geliri uygunsa 15 bini alabilme ihtimaliniz var. Yalnız bu paranın acelesi yoksa çok da başvuru yapıp kredi notunuzu düşürmeyin iyice. Bankacı size aklı vermiş zaten. Çekmiş olduğunuz krediyi biraz düzenli ödeyip, aynı memura tekrar giderseniz yardımcı olur. Geliriniz 15 bin lira kredi için uygun.

 190. Hilal

  Teşekkürler can bey.

 191. Emine

  Merhaba öğrenci kredi kartı kullanıyorum ödemelerim çok düzenli limit 650 neredeyse her ay bu limiti doldurup hesap kesimi gelmeden de ödüyorum öğrenci kartında da kredi puanı işliyor mu şuan.. işe girip kredi çekmek istediğimde bi yararı olur mu ben sırf bana ileride faydası olsun diye çok iyi takip edip yatırıyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sizi bu bilinçli yaklaşımınızdan ötürü kutlarım. Pek tabi ki olumlu yansıyacaktır şu anki düzenli ödemeleriniz. Lakin tek tavsiyem, söz gelimi bu ay 500 lira harcadınız, daha sonra hesap kesilsin ve ekstreniz gelsin, borcu ondan sonra ödeyin. Yani ekstreniz kesildikten sonra ama son ödeme tarihinden kesinlikle önce. Kolay gelsin.

 192. Murat Can

  Can bey babamın geçmişte ödemeleri düzensiz olmuş ve takipe icraya düşmüş borçları var bankaya ancak benim sicilim temiz herhangi bir ödenmemiş borcum yok düzenli maaşı yatan ssklıyım benim babamın bu durumu kredi çekmeme engelmidir sonuçta bende bireyim ve reşitim ?

  • Can Balkan

   İkamet adresiniz aynı ise problem yaratma ihtimali var. Fakat babanızdan önce sizin kredi notunuzun da biraz yükselmesinde fayda görüyorum. Aceleniz yoksa bekleyin.

 193. Veysel

  Mrb benim vergidairesinde hacızimvar kredi çekmemek engelmi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Vergi dairesinde haciz varsa, bütün bankalara e-haciz yazısı gitmiştir. Size bu durumda hiç bir banka kredi vermez.

 194. mehmet can

  Merhaba Can Bey. 03.03.2015 tarihinde 1 kredi kartımdan Kredi Kanuni Takibine takıldım ve borcu ödeyip hesabı kapattım. Akabinde mevcut başka 1 kredi kartım var onu 3 aydır düzenli bir şekilde ödüyorum. Lakin başka bir bankadan kredi kartı alma imkanım var. Onu da alıp 2 kredi kartımı düzenli olarak ödesem puanımı daha iyi arttırmaz mı aceba ? yoksa mevcut 1 adet olan kredi katımı mı kullanayım sadece ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kart adedinin kredi notu performansı ile doğrudan bir ilişkisi yok. Bana sorarsanız siz şu an için mevcut kartı kullanmayı devam edin eğer ikinci kart çok elzem değilse.

 195. muhammed

  merhaba. kredi notum 800 puan. kredi kartımın 3 aydır dönem borcunu tamamını düzenli ödeme yapıyorum. kaç ay sonra 1500 seviyelerine gelir aceba ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Daha yolun çok başındasınız. 1 yılın sonunda 1.500 puan seviyelerine yükseleceğinizi tahmin ediyorum. Gereksiz yere kredi ve kredi kartı başvurusu yapmaktan kaçının ve ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yapın.

 196. mahmut

  Can Bey Merhaba. 3 sene önce kredi kartım kanuni takibe takılmıştı. borcunu 2 taksit halinde ödedim. Findeksten baktığımda hesap kapalı olarak görünüyor. 1 adet kredi kartım daha var bunu düzenli olarak ödüyorum. kanuni takip halen gözükmekte. bu durumda puanım yükselir mi yoksa takip devem ettiği için her hangi bir yükselme olmaz mı ? olumlu hareketlerim hesaplanır mı ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yükselir. Siz düzgün şekilde açık olan kredi kartınızı kullanmaya devam edin, puanınızın yükseldiğini göreceksiniz.

 197. mehmet can

  Can Bey merhaba size 2 sorum olacak.
  1- Öncelikle kredi puanım 1600. 3 sene önce kredi kartım kanuni takibe takılmıştı Ödeme Tarihçesindeki En Olumsuz Durum: Kanuni Takip yazmakta. bu durumda puanım yüksek olsa bile konut kredisi çekmeme engel olur mu ?
  2- Bir diğer sorum ise mevcut kredi kartımın limitini 1000 tl arttırmak istesem banka tarafından olumlu sonuçlanır mı ? puanım 1600

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Son kanuni takibin üzerinden 3 yıl geçtiği için çok sıkıntı yaşayacağınızı sanmam. Konut kredisi zaten temiantlı bir kredi. Geliriniz de uygunsa kredinizi alırsınız. Kredi kartı limit artırımı için de aynı şeyi söyleyebilirim. Geliriniz uygunsa limiti artıracaklarını düşünüyorum. Hele maaş bankanızsa sorunsuz artırırlar.

 198. halil

  EFENDİM BENİM ŞİRKETİM VAR VE KIREDİ ÇEKMEK İSTİYORUM NE KADARA ÇEKEBİLİRİM KEÇ PARAYA KADAR ÇEKERİM

  • Can Balkan

   Bu tamamen şirketinizin bilanço, karlılık ve nakit akımına bağlı. Hesabınızın bulunduğu banka şubesinden ticari müşteri temsilcisi ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 199. Burhan

  Can hocam 2013 yilinda teb bankasinda bir kredi kartimi geç yatirdim avukata intikal etti avukat beni aradı hemen gittim hepsini kapattim 1 ay önce puanim 940 idi bu ay 999 çıkmış kredi icin çok beklermiyim kamuda işçi olarak çalışıyorum.saygilar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Şu an kullandığınız kredili bir ürün yoksa, maaş aldığınız bankadan kredili mevduat hesabı talep edebilirsiniz. Puanınızın daha hızlı yükselmesini sağlar. Ancak şu ortamda ölüm kalım meselesi olmadıkça kredi kullanmanızı da tavsiye etmem. Maalesef faizler çok yüksek.

 200. Nermin

  Merhaba ben 04.12.2013 yılında kart borcundan dolayı takıp yasadım hemen kapattım 5 yıl Ocak’ta dolcak ben suan denızbank k.kartı kullanıyorum 1 yıldır 1300 tl lımıtlı ödüyorum denızbanktan kmj hesabımda var 600 tl kullanıyorum sıkıntı Yok puanım 1079 acaba kanunu takıp Ocak’ta bıttınce puanım artarmı yukselırmı yoksa böyle devammı eder ve Ocak’ta kredi kullanabılırmıyım ve 2000 tl kredım var ödüyorum suan duZenlı

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Siz hali hazırda kredi kartı, KMH ve kredi olmak üzere 3 farklı kredi ürününü kullanmaktasınız. Dolayısıyla, 5 yılı doldurmak size ilave bir avantaj sağlamaz. Siz zaten sisteme tekrar entegre olmuşunuz. Bundan sonra sizin notunuzu artıracak hususlar, ödeme performansınız, kredi kullanım sıklığınız ve açık kredi tutarınızın toplam kredi limitine oranı gibi değerler olacaktır. Benim size verebileceğim tavsiyeler, ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmaya devam etmek ve ilave kredi başvurusu yapmaktan kaçınmak olacaktır.

 201. ömer demir

  iyi aksamlar benım sorum turkcell fınasman dan telefon aldım 90 gun gectıgı ıcın ıdarı takıbe dusmus bana ayın 17 sınde odemeyın dedıler ben 18 yaptım borcumun hepsını kapattım bu ıdarı takıp surecınde bankalardan kredı kullanabılırmıyım ıdarı takıple kanunı takıp arasındakı fark nedır bılgı verırsenız sevınırım ıyı aksamlar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İdari takp de kredi notunuzu olumsuz etkiler ancak pek tabi kanuni takip kadar değil. İdari takip borçlu olduğunuz kurumun aldığı idari tedbirlere işaret ederken, kanuni takip ise alacaklının yasal yollardan borcunu tahsil etme girişimidir. Kanuni takip halk arasında, avukatlık olmak veya icralık olmak şeklinde bilinir.

 202. mustafa

  slm can bey 2014 ekim ayında kıredi kartı borçları nedeniyle kara listeye girdim borcumu hemen kapattım şimdiye kadar ne kıredi kartı nede kıredi alamadım kıredi puanım 600 lere düşmüştü bankaya sorgulattığımda takip açık gözüküyordu şuan sorguladığımda takip kapalı gözüküyor kıredi puanımda 1179 olmuş acaba kara listeden çktımmı puanım bi anda arttı. takip kapalı ne anlama geliyor bilgi veri,rseniz sevinirimm.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tabi artık borcunuzu kpatmanızın üzerinden neredeyse 5 yıl geçtiği için bankalar nezdinde kara listede sayılmazsınız. Zaten puanınız da yeterince iyi durumda. Geliriniz de uygunsa, kredi kullanmanızda bir engel yok gibi.

 203. mustafa

  sağolun teşekükür ederim can bey.konut kıredisi kullanmak istiyorum 3500 tl gelirim var 80 bin tl kadar kullanmayı düşünüyorum onaylanırmı acaba .1 ay önce maaşımı aldığım bankadan 2000 tl değerinde kıredi kartı istedim onaylanmamıştı puanım 1070 ti ozaman için şuan 1179 konut kıredisi için yeterlimi birde geçmişte kara listeye girmem sorun olurmu.sizide rahatsz ediyorum ama cevaplandırırsanız sevinirim…

  • Can Balkan

   Konut kredisini 10 yıllık kullanırsanız aylık taksit ödemeniz 1750 lira civarında olacak. Gelirinizin yarısı. Başka borcunuzun olmaması gerekiyor. Konut kredisi teminatlı olduğu için yakın zamanda takibe düşmüş bir krediniz yoksa olumlu sonuçlanacaktır. Kamu bankalarını denemenizi tavsiye ederim.

 204. mustafa

  başka yere borcum yok ayriyetten annbemle aynı evde yaşıyoruz 1000 tl de annemin geliri var toplam gelir 4500 yakın zamanda bankalarla bir sorunum yok.2014 yılnde sorunum olmuştu.konut kıredisini anneme kullandırsam bnde anneme kefil olsam annem 80 bin ve ya 100 bin tl kıredi kullana bilirmi vede anneme kefil olabilirmiyim

  • Can Balkan

   Annenizin geliri uygun olmadığı için maalesef kullanamaz. Siz kendiniz için deneyin. Belki olumlu sonuçlanır.

 205. mustafa

  benim kıredi notum da 1170 annemin notu 1500 civarı

 206. Hasan

  can bey insanlari bilinclendiriyorsunuz oncelikle tesekkur ediyorum size bir sorum olacak. netten 4 5 kez kredi basvurusu yaptim 5000 tl kadar red aldim surekli su an kredi kartlarimi duzenli oduyorum ve 3 ay sonra tekrar basvuru yapacagim cunku ust uste red aldigim icin bekleyecegim biraz.kredi notum 1009. sana sunu sormak istiyorum abicim ek hesap borcumu 2 3 ay geciktirdim onemsemiyordum ama artik kredi cekecegim icin duzenli oduyorum sorum şu 2 3 ay geciktirdimya bu ek hesap borcunu komple kapatmak zorundamiyim yoksa kredi cikmazmi bana oyle bisey var mi cevremde oyle duyum aldimda .zaten su an guncel borcumu her ay belli miktarda duzenli oduyorum cok tesekkurler abicim simdiden cevabin için

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ek hesabınızın aylık düzenli olarak faizini ödemeniz yeterli. İlerleyen zamanlardaki kredi başvurunuzda ise kredi notunuz ile birlikte aylık geliriniz ve açık olan kredi hesaplarınız da dikkate alınıp değerlendirme yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.