Western Union Hangi Ülkelerde Var?

Yurtdışından Türkiye’ye veya Türkiye’den yurtdışına para göndermek istediğimizde aklımıza ilk gelen şirketlerden biri olan Western Union hangi ülkelerde faaliyet gösterdiği sorusuna bu yazımızda yanıt bulmaya çalışacağız.

1851 yılında New York and Mississippi Valley Printing Telegraph Company yani bir telegraf şirketi olarak kurulan ve 1900 yılında Amerika ve Avrupa kıtasını denizin altından geçen kablolar ile bağlamayı başaran Western Union, bugün dünyanın neredeyse her yerinde acenteleri aracılığıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Western Union, özellikle gurbette çalışan ve evine düzenli para göndermek isteyen göçmen işçiler tarafından sıklıkla kullanılır. Bu kapsamda, Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız da buradaki ailelerine Western Union aracılığıyla para gönderirler. Peki, Western Union hangi ülkelerde var?

Western Union bugün dünyanın 200′den fazla ülkesinde faaliyet göstermektedir. Western Union ile Pasifik’te yer alan 10 bin nüfuslu Nauru adasına bile para göndermeniz mümkün. Western Union’ın şimdilik faaliyet göstermediği bir kaç ülke mevcut. Bu ülkeler de genellikle şirketin merkezinin bulunduğu Amerika Birleşik Devleti’nin yasaları ile uyumlu olmak için kapsam dışı bırakılmıştır. Örneğin komşumuz İran‘da, yaptırımlar nedeniyle Western Union bulunmamaktadır. Yani, Western Union ile İran’a şimdilik para gönderemez veya para alamazsınız. Ama ilerleyen zamanda İran’ın politik durumunda bir değişiklik olursa, ülke de faalyiet göstermeye başlayacak ilk yabancı finansal şirket de muhtemelen Western Union olacaktır. Örneğin daha önce Küba‘da da çok sınırlı olan acente ağı, Obama yönetiminin Küba ile açılım sürecini başlatmasının ardından hızla artmıştır.

Western Union hangi ülkelerde var?” diye sorarsanız, 200′ün üzerinde ülkede faaliyet gösterdiğini söyleyebilirim. Para alıp gönderme günümüz çağında insani bir ihtiyaçtır. Western Union da bu ihtiyacın karşılanmasını sağlayan en eski ve en kapsamlı şirketlerden biridir. Ülkemizde de 10 binin üzerinde acente ile yurtdışına para gönderme ve yurtdışından para alma işlemlerine aracılık etmektedir.

Western Union ile para gönderip alabileceğiniz ülkelerden bazıları şunlardır:

Afganistan, Arnavutluk, Cezayir, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Bolivya, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Kamboçya, Kamerun, Kanada, Şili, Kolombiya, Hırvatistan, Küba, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator, Mısır, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Hong Kong, Macaristan, İzlanda, Hindistan, Endonezya, Irak, İrlanda, İsrail, İtalya, Jamaika, Japonya, Ürdün, Kazakistan, Kenya, Kosova, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya, Malezya, Malta, Meksika, Moldova, Fas, Nepal, Hollanda, Nijerya, Norveç, Umman, Pakistan, Papua Yeni Gine, Paraguay, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Katar, Rusya, Romanya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Singapur, İspanya, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Tacikistan, Tayvan, Tayland, Tanzanya, Tunus, Türkmenistan, Uganda, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Özbekistan, Vietnam, Kırgızistan ve Zimbabve.

Western Union’ın olduğu ülkelerden merak ettiğiniz varsa, aşağıda yer alan yorum bölümünden sorabilirsiniz. Mesela, “Western Union ile İran’a para gönderebilir miyim?” ve “Western Union, Ukrayna’da var mı?” gibi sorularınızı sorarsanız, en kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>