Western Union Hangi Ülkelerde Var?

Yurtdışından Türkiye’ye veya Türkiye’den yurtdışına para göndermek istediğimizde aklımıza ilk gelen şirketlerden biri olan Western Union hangi ülkelerde faaliyet gösterdiği sorusuna bu yazımızda yanıt bulmaya çalışacağız.

1851 yılında New York and Mississippi Valley Printing Telegraph Company yani bir telegraf şirketi olarak kurulan ve 1900 yılında Amerika ve Avrupa kıtasını denizin altından geçen kablolar ile bağlamayı başaran Western Union, bugün dünyanın neredeyse her yerinde acenteleri aracılığıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Western Union, özellikle gurbette çalışan ve evine düzenli para göndermek isteyen göçmen işçiler tarafından sıklıkla kullanılır. Bu kapsamda, Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız da buradaki ailelerine Western Union aracılığıyla para gönderirler. Peki, Western Union hangi ülkelerde var?

Western Union bugün dünyanın 200′den fazla ülkesinde faaliyet göstermektedir. Western Union ile Pasifik’te yer alan 10 bin nüfuslu Nauru adasına bile para göndermeniz mümkün. Western Union’ın şimdilik faaliyet göstermediği bir kaç ülke mevcut. Bu ülkeler de genellikle şirketin merkezinin bulunduğu Amerika Birleşik Devleti’nin yasaları ile uyumlu olmak için kapsam dışı bırakılmıştır. Örneğin komşumuz İran‘da, yaptırımlar nedeniyle Western Union bulunmamaktadır. Yani, Western Union ile İran’a şimdilik para gönderemez veya para alamazsınız. Ama ilerleyen zamanda İran’ın politik durumunda bir değişiklik olursa, ülke de faalyiet göstermeye başlayacak ilk yabancı finansal şirket de muhtemelen Western Union olacaktır. Örneğin daha önce Küba‘da da çok sınırlı olan acente ağı, Obama yönetiminin Küba ile açılım sürecini başlatmasının ardından hızla artmıştır.

Western Union hangi ülkelerde var?” diye sorarsanız, 200′ün üzerinde ülkede faaliyet gösterdiğini söyleyebilirim. Para alıp gönderme günümüz çağında insani bir ihtiyaçtır. Western Union da bu ihtiyacın karşılanmasını sağlayan en eski ve en kapsamlı şirketlerden biridir. Ülkemizde de 10 binin üzerinde acente ile yurtdışına para gönderme ve yurtdışından para alma işlemlerine aracılık etmektedir.

Western Union ile para gönderip alabileceğiniz ülkelerden bazıları şunlardır:

Afganistan, Arnavutluk, Cezayir, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Bolivya, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Kamboçya, Kamerun, Kanada, Şili, Kolombiya, Hırvatistan, Küba, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator, Mısır, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Hong Kong, Macaristan, İzlanda, Hindistan, Endonezya, Irak, İrlanda, İsrail, İtalya, Jamaika, Japonya, Ürdün, Kazakistan, Kenya, Kosova, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya, Malezya, Malta, Meksika, Moldova, Fas, Nepal, Hollanda, Nijerya, Norveç, Umman, Pakistan, Papua Yeni Gine, Paraguay, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Katar, Rusya, Romanya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Singapur, İspanya, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Tacikistan, Tayvan, Tayland, Tanzanya, Tunus, Türkmenistan, Uganda, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Özbekistan, Vietnam, Kırgızistan ve Zimbabve.

Western Union’ın olduğu ülkelerden merak ettiğiniz varsa, aşağıda yer alan yorum bölümünden sorabilirsiniz. Mesela, “Western Union ile İran’a para gönderebilir miyim?” ve “Western Union, Ukrayna’da var mı?” gibi sorularınızı sorarsanız, en kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır.

Comments
 1. Sait kaya

  Wester union global hesap açabilen için be yapmam gerekiyor, İsveç’te açabilirmiyim veya Ukrayna’dan açanilirmiyim

  • Can Balkan

   Sanırım Western Union Global Pay hesabından bahsediyorsunuz. Bu hesap şu an için Türkiye’de desteklenmiyor.

 2. Erol turkun

  Tc vatandasi cuba ya dolar gonderebilirmi

  • Can Balkan

   ABD haricinde Küba’ya USD gödnerme imkanınız yok, eğer son zamanarda bir değişiklik olmadıysa.

 3. Harun Arslan

  Yemen Sana da varmı?

  • Can Balkan

   Var.

   SHAMIL BANK OF YEMEN & BAHRAIN
   Haddah St
   Beside Skyline Hotel
   Sanaa, Yemen
   +967-1-411849

 4. mohamed

  afgansitan kunduz ilinde western union vamı?

 5. arek

  Türkiye’den Ermenistan’a para transferi yaıplabiliyor mu?

  • Can Balkan

   Western Union aracılığıyla gönderebilirsiniz. Her hangi bir engel yok.

  • Cansu

   Sevgili Arek, bildiğim kadarıyla Hayastan’da WU yok maalesef.

 6. Soner yildiz

  Turkiyeden western union ile Uktayna ya para transferi oluyor mu para miktari ile ilgili limit var mi ornegin 1300$ gonderme sansimiz var mi?

  • Can Balkan

   Türkiye’den Ukrayna’ya Western Union ile para gönderebilirsiniz. $1300 para göndermenizde bir engel yok.

 7. Savaş

  Fas tan saudı Arabistana para transferi varmı?

  • Can Balkan

   Evet

 8. Mustafa

  Nijeryada western union acentaları için link

 9. Ergin

  merhaba. Cezayir’den Türkiye’ye para göndermede sıkıntı yaşanır mı? malum ülkeden dolar çıkarmak zor. eger böyle bir imkan var ise 5-6 bin dolardan ne kadar kesinti olur. bilgi verebilir misiniz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Cezayir özelinde özel bir durum varsa bilgim yok. Ancak, aşağıdaki linkte de görebileceğiniz üzere, Cezayir’de bir çok Western Union acentesi mevcut. Gidip bir acente ile konuşabilirsiniz. 5-6 bin dolar için komisyon da 100 dolar civarında olacaktır.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>