Bireysel Emeklilik Yaşı

Bireysel emeklilik sistemine girmek isteyenlerin, yaşa ilişkin olarak merak ettikleri iki soru var. Birincisi bireysel emeklilik sistemine başlama yaşı kaç? İkincisi bireysel emeklilik sisteminden emekli olma yaşı kaç? Bu yazımda iki sorunun cevabını vermeye çalışacağım.

Bireysel Emeklilik Başlangıç Yaşı    

Bireysel emeklilik sistemine katılma yaşı 18. Ama 18 yaşından küçükseniz velinizin adıyla, veya 18 yaşından küçük çocuğunuz varsa kendi adınızla bireysel emeklilik hesabı açabilirsiniz.

Az önce en yakın arkadaşlarımdan birinin çocuğu olduğunu öğrendim. Telefonda iyi dileklerimi ilettikten sonra, ilk iş olarak çocuğu için bireysel emeklilik hesabı açtırmasını tembih ettim. Bu arkadaşım da, en yakın sürede maaşını aldığı şubeye gidip, bir bireysel emeklilik hesabı açtıracağını söyledi. Şu an 30’lu yaşlarının başında olan bu arkadaşım, doğan çocuğu için 26 yıl boyunca katkı payı ödeyip, sonrasında sistemden emekli olarak, o zaman 26 yaşında olacak çocuğu için bir sermaye yaratma imkânına kavuşmuş olacak. Böylelikle, İstanbul’da şimdi popüler arsalar için duyduğumuz “Bir zamanlar buralar dedeminmiş. Tarla parasına satmış. Şimdi sürünüyoruz” gibi veryansınları, biz çocuklarımızdan duymamış olacağız. Sigara paramızdan keserek yaptığımız bu yatırımlar, ilerleyen yıllarda çocuklarımız için belki de bir iş kurmaya yarayacak.

Şimdi gelin bu söylediklerimizi bir de rakamlarla açıklamaya çalışalım. Yukarıda bahsettiğim 30 yaşındaki arkadaşım, bugün çocuğu için bireysel emeklilik yaptırır ve sigara içmek yerine parasını bireysel emeklilik sistemine yatırırsa; 26 yıl boyunca 250 TL aylık katkı payı ödemesi ve yıllık %8 brüt getiri varsayımı ile çocuğu 26 yaşına gelip üniversiteyi bitirdiğinde bireysel emeklilik sisteminden çıkarak çocuğunun hesabına 260 bin TL yatırabilir. Güzel bir mezuniyet hediyesi değil mi?

Bireysel Emeklilik Sisteminde Emeklilik Yaşı

Bireysel emeklilik sisteminde emekli olma yaşı 56. Bu yaş sınırı ile birlikte bir de sistemde 10 yıl kalma şartı aranıyor. Yani 46 yaşında sisteme giren bir vatandaş, 10 yıl boyunca bireysel emeklilik ödemelerini gerçekleştirdikten sonra, 56 yaşına geldiğinde dilerse sistemden tüm parasını alarak emekli olma şansını yakalıyor.

Sisteme 18 yaşında girmiş ve 56 yaşında sistemden emekli olmuş birisi, 38 yıl boyunca aylık katkı payı ödemesi yapıyor. Yukarıda verdiğimiz örneğe benzer bir örnekle, 18 yaşında sigara içmek yerine bireysel emeklilik sistemine dahil olan birisi, 38 yıl boyunca aylık 250 TL ödeyerek ve yıllık brüt %8 getiri elde ederek, 56 yaşına gelip bireysel emeklilik sisteminden çıktığında 619 bin TL’si olacak. Bu tutar da, rahat bir emeklilik geçirmesi için yeter değil mi?

Bireysel emeklilik sistemine olabildiğince erken bir yaşta dahil olup, düzenli olarak fon getirilerini takip eden ve zamanında gerekli değişiklikleri yapan birisi, burada verdiğimiz örneklerden daha fazlasını elde edebilir. Önemli olan, düzenli takip.

Siz aylık ne kadar katkı payı ödüyorsunuz? Şu ana kadar ne kadar biriktirebildiniz?

Comments
 1. SY

  Başlangıç : Temmuz 2009
  Aidat : 150
  Toplam Birikim : 11.370,33

  • Can Balkan

   Tebrik ederim. Damlaya damlaya göl olmuş. Umarım, daha nicelerini biriktirirsiniz. Bol kazançlar diliyorum.

 2. Batuhan GÜRCAN

  Yazdiginiz yazici gercekten cok bilgilendirici ama benim merak ettigim bir sey var eger ben ayda 3000 tl bireysel emeklilige para yatirsam 10 yıl sonra ne kadar para elde edebilirim bunu nasıl hesaplarınmm

  • Can Balkan

   Eğer yaşınız 40’ın üzerinde değilse, ayda 3 bin lira bireysel emeklilik ödemesi yapmanızı tavsiye etmem. Hatta 40 üzerindeyse de bu kadar yüksek ödeme yapmayın. Yalnızca, devlet katkısının tamamını alabilecek tutara kadar ödeme yapsanız yeter (1000 TL civarı)
   Aylık şu kadar yatırırsam şu kadar yıl sonra kaç para olurun cevabı ise, bireysel emeklilik sistemi içerisinde seçtiğiniz fonların başarısı ile orantılı. Sizin için üç örnek yapayım.
   – 10 yıl boyunca yılda 36 bin lira öder ve yıllık %5 getiri sağlarsanız; 10 yılın sonunda 500 bin liranız olur yaklaşık
   – 10 yıl boyunca yılda 36 bin lira öder ve yıllık %10 getiri sağlarsanız; 10 yılın sonunda 670 bin liranız olur yaklaşık
   – 10 yıl boyunca yılda 36 bin lira öder ve yıllık %20 getiri sağlarsanız; 10 yılın sonunda 1.2 milyon liranız olur yaklaşık

 3. Batuhan GÜRCAN

  Peki niye sadece 1 bin tl yarin dedinIz geri kalan parayi nasil kullanmami onerirsiniz

Leave a Reply

Your email address will not be published.