Yurt Dışı Borsalar Bülteni 6

QNB Finansinvest katkılarıyla hazırladığımız ve geride bıraktığımız hafta içerisinde yabancı borsalarda gerçekleşen haberleri derlediğimiz Yurt Dışı Borsalar Bülteni’nin 6. sayısında çeşitli sektörlerden şirket haberlerini siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

• The Information’ın haberine göre, Apple (AAPL) 2019 ‘un ilk yarısında Amerika’da ve sonraki aylarda tüm dünyada yaklaşık 100 ülkede yeni TV üyelik servisini yayına almayı planlıyor. Buna göre, Apple kullanıcıları servisten ücretsiz olarak faydalanabilecek.

Comcast (CMCSA), çeyreklik bazda beklentilerin üzerinde kar ve gelir rakamları açıkladı. Şirket bu dönemde ayrıca beklentilerden daha az bir
üye kaybı yaşadığını belirtti. Gelir olarak 8.6 milyar dolar gelir elde eden şirket, kar olarak da hisse başına 65 cent kar elde ettiğini
açıkladı.

• Güçlü ABD ekonomisi sayesinde yıllık kredi kartı kullanım hacminin %11 artış göstermesi, Visa’nın (V) çeyreklik bazda beklentilerin hafif üzerinde kar ve gelir rakamı açıklamasını sağladı. Şirket 3. Çeyrekte hisse başına 1.21 dolar kar elde etti.

• Yüksek fiyat politikası ve kuzey Amerika bölgesinde artan satış rakamları sayesinde Whirpool (WHR) 3. Çeyrekte çeyreklik bazda hisse başına beklentilerden çok daha iyi bir şekilde 4.65 dolar kar elde ettiğini açıkladı.

Tesla’nın (TSLA) 3. çeyrekte hisse başına 1.75 dolar kar açıklayarak en karlı 3. çeyrek performansı gösterdi. Şirket geçtiğimiz senenin aynı dönemi hisse başına 3.70 dolar zarar açıklamıştı. Şirket ayrıca 3. çeyrekte beklentilerin üzerinde otomobil satışı ve üretimi gerçekleştirdi.

Las Vegas Sands (LVS), çeyreklik bazda hisse başına beklentilerin altında 77 cent kar elde ettiğini açıkladı. Gelir rakamı da beklentilerin altında kalan şirket, buna rağmen hissedarlarına dağıtacağı temettü miktarını 2 cent artırarak 77 cente yükselttiğini açıkladı.

Ford Motor (F), hisse başına beklentiler dahilinde, 29 cent kar elde ettiğini açıkladı. Gelir rakamı da beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşen şirket buna rağmen yılın geri kalanı için görünümü koruduklarını ve nakit akışının 2017 yılının gerisinde kalacağını belirtti.

Texas Instrument (TXN), hisse başına çeyreklik bazda beklentilerden 5 cent daha iyi bir şekilde 1.58 dolar kar elde ettiğini açıkladı. Buna rağmen şirketin gelir rakamları aşağıda gerçekleşti ve şirket yarı iletken malzeme üretim pazarında ki yavaşlamadan kaynaklı yılsonu görünümünü aşağı yönlü revize ettiğini açıkladı.

Boeing (BA), 3. Çeyrek bilançosunda beklentilerin üzerinde hisse başına 3.58 dolar kar elde ettiğini açıkladı. Gelir rakamını da yaklaşık 1 milyar dolar artıran şirket, yılın geri kalanı için görünümünü de yukarı yönlü revize ettiğini açıkladı. Şirket Ceo’su yazın yüklü miktarda askeri ihale kazandıklarını açıkladı.

IRobot (IRBT), son çeyrekte hem gelir hem de karlılıkta beklentilerin üzerinde rakamlar açıkladı ve tüm yıl için görünümünü yukarı yönlü revize etti. Buna rağmen Roomba otomatik elektrik süpürgesinin üreticisi konumundaki şirket, Çin ile yaşanan ticaret savaşları gerginliği ve artan tarife ücretleri nedeniyle, rekabetçi kalabilmek adına fiyatları artıramadığını belirtti.

Yurt Disi Borsalar Bulteni 6

Leave a Reply

Your email address will not be published.