Yurtdışında Yaşayanlar için Kredi Fırsatları

Yurtdışında takipçilerimden gelen istek üzerine, yurtdışında yaşayanlar için kredi fırsatlarını incelemeye çalışacağım. Türkiye’deki bankaların gurbetçiler için sunduğu kredi imkanlarını ve Türkiye’de kredi çekebilmek için gerekli belgeleri bu yazımda bulabilirsiniz.

Yurtdışında vatandaşlarımızın çoğunluğu yatırımlarını halen Türkiye’ye yapıyorlar. Son yıllarda, kredi faizlerindeki gerilemeye bağlı olarak, yalnızca peşin parayla gelip burada ev veya yazlık almak yerine, kredi çekip aylık taksitlerle ev sahibi olmanın hayalini kuran bir çok gurbetçi vatandaşımız da var.

Yurtdışında yaşayan ve Türkiye’de konut sahibi olmak isteyen gurbetçiler için, bankaların ve finans kuruluşlarının sunduğu bir çok kredi imkanı var. Başta Garanti Bankası olmak üzere, DenizBank, ING Bank gibi bankaların yanı sıra DD Mortgage gibi kredi kuruluşları da yurtdışında yaşayanlar için kredi imkanı sunmaktadır.

Yurtdışında yaşıyorsunuz ve Türkiye’den bir konut beğendiniz. Satın almak üzeresiniz ama krediye ihtiyacınız var. İlk yapacağınız iş, size en uygun kredi fırsatını sunan bankayı ziyaret etmek olsun. Bazı emlakçılar, bankalar ile anlaşmalı oldukları için kendi anlaşmalı olduğu bankalara sizi götürebilirler. Bunun sonucunda da daha düşük faiz oranı ile kredi almak varken, daha yüksek faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz. Kredi çekmek istediğiniz bankayı bulduktan sonra, aşağıda sıraladığım belgeler ile kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Şimdiden yeni eviniz hayırlı uğurlu olsun.

Yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’de kredi kullanabilmesi için gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Satın alacağınız konutun tapu fotokopisi
 • Satın alacağınız konutun ekspertiz raporu (Bankaların anlaşmalı olduğu ekspertiz şirketlerinden de 400 – 500 TL arası ücrete yaptırabilirsiniz.)
 • Vergi kimlik numarası (Tüm vergi dairelerine başvurarak anında alabilirsiniz.)
 • T.C. pasaportu veya T.C. Nüfus Cüzdanı
 • Evli iseniz eş muvafakatnamesi (Konut kredisinde, banka konuta ipotek koyacağı için, evliyseniz eşinizin kabul ettiğini gösterir bir belge imzalaması gerekmektedir. Başvuruya eşiniz ile gelmenizde fayda var.)
 • Yaşadığınız ülkedeki gelir belgesi, 3 aylık banka hesap ekstresi ve kredi kartı ekstresi (Çalıştığınız kurumdan aldığınız maaşları veya maaş çeklerini gösterir belge, sosyal sigorta dokümleri, vs. gibi sizin yaşadığınız ülkede çalıştığınız ve bir gelire sahip olduğunuzu gösterir belgeler.)
 • Yaşadığınız ülkedeki kredi kayıt bürosu kaydı (Almanya’da yaşıyorsanız SCHUFA, Hollanda’da yaşıyorsanız BKR. Türkiye’de kredi verilirken, Findeks kredi notuna bakılır. Ama siz yurtdışında yaşadığınız için, kendi ülkenizde kredi skorunuzu gösterir belgeyi getirmeniz gerekmektedir.)
 • Yaşadığınız ülkedeki ikameti gösterir belgeler (elektrik ve telefon faturaları gibi)
Comments
 1. selcuk yildiz

  öncelikle böyle bir hizmet sundugunuz icin tesekkürler.
  Benim size bir daha degisik bir sorum olacak, yurtdisinda yasayanlarin türk bankalarinda hesap acmasi ve herhangi bir bankanin sundugu kart hizmetinden faydalanarak mesela taksitle alisveris yapmak mümkünmüdür? Sayet mümkünse hesap acarken ne gibi belgelere ihtiyac vardir. Simdiden tesekkürlerimi sunarim.
  selamlar
  selcuk yildiz

 2. Sami Tugrul

  Iyigünler

  Ben Almanya’da yaşıyorum Türkiye den nasıl kredi başvuru yapabilirim ve ihtiyaç veya konut kredisi olabilir
  Bu konuda bana bilgi verebilirseniz memnun olurum.
  Saygılar

 3. Dilek

  Merhaba, ihtiyaç kredisi için gerekli evraklar nelerdir? ve hangi bankalar yurt dışında yaşayanlara kredi veriyor bilginiz varsa paylasirsaniz çok mutlu olurum. uzerime gayrimenkulun olmasi şart mı? Teşekkürler şimdiden. selamlar Dilek

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>