10 Yılda Borsa, Dolar, Altın Ne Kazandırdı?

Bir zaman makinası olsa ve çok değil yalnızca 2007 yılının Ocak ayına, yani bundan tam 10 yıl önceye gidebilsek ve elimizdeki 10 bin lira ile altın, borsa, dolar ya da euro yatırımlarından birini yapabilme şansımız olsa acaba hangisini seçerdik?

10 yıllık ALTIN fiyatları

Ülkemizde yaygın olarak çeyrek altın fiyatı kullanılsa da, uluslararası piyasalarda altının fiyatı ons olarak belirlenir ve dolar cinsindendir. 10 yıl önce altının ons fiyatı $652 iken bugün $1172‘dir. Yani ons cinsinden altının fiyatı 10 yılda %80 artmış. Yani Ocak 2017’de 10 bin dolarlık altın almış olsaydınız bugün 18 bin dolarınız olacaktı.

10 yıllık altın grafigi 2

Ons bazında altının fiyatı 10 yılda %80 artış gösterirken, gram altın fiyatındaki değişim ise daha yüksek olmuştur. 2007 Ocak ayında altının gram fiyatı 28 lira iken bugün 136 liraya yükselmiş, yani 10 yılda %385 artmıştır. 10 yıl önce 10 bin liralık altın alan birinin birikimi bugün 48.500 liraya yükselmiştir. Yani, ”Altın son 10 yılda ne kadar kazandırdı?” diye sorarsanız, neredeyse 5 kat diyebiliriz.

10 yıllık altın grafigi

Gram fiyatına baktıktan sonra çeyrek altın fiyatlarının 10 yıllık değişimine de bakabiliriz. 1 çeyrek altın 1.75 gramdır. 10 yıl önce çeyrek altının fiyatı yaklaşık 46 lira iken, bugün 220 liradır.

10 yıllık DOLAR fiyatları

Son 6 aydır ülke ekonomimizin en önemli gündem maddelerinden biri olan doların 10 yıllık fiyatlarına baktığımızda, Ocak 2007 dolar fiyatı 1.4065 iken bugün doların fiyatı 3.6457’dir. Yani dolar 10 yıl içerisinde %160 değer kazanmıştır. 10 yıl önce 10 bin liralık dolar alan birinin yatırımı bugün 26 bin liraya yükselmiş olacaktır.

10 yıllık dolar grafigi

Dolar fiyatlarına bakarken bir noktayı belirtmekte fayda görüyorum. 2008 krizinden sonra Amerikan Merkez Bankası parasal genişleme dediğimiz ucuz dolar dönemini başlatmış ve özellikle Türkiye, Brezilya veya Çin gibi gelişmekte olan ülkelere bol ve ucuz dolar girişi olmuştur. Hatta o dönem ”1 dolar 1 lira olur mu?” tartışmaları alevlenmişti. 2013 yılı Mayıs ayında parasal genişlemenin sonlandırılacağının duyurulmasıyla Dolar tekrardan değerlenmeye başlamıştır.

10 yıllık EURO fiyatları

Kullanımına 2000 yılında başlanan Euro, Avrupa Birliği’nin ortak para birimidir. Euro’nun son 10 yıllık serüvenine baktığımızda ise pek yüzünün gülmediğini ve yatırımcısını üzdüğünü söyleyebiliriz. Özellikle 2008 krizi sonrası, Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan’da patlak veren krizi İtalya, İspanya ve Portekiz’in takip etmesi Euro Bölgesi’nde stresi artırmıştır. Avrupa Merkez Bankası ECB, krizin etkilerini azaltmak ve piyasasayı canlandırabilmek için bir takım parasal genişleme önlemleri almış ve halen devam ettirmektedir. Son olarak geride bıraktığımız yıl içerisinde her ne kadar Euro bölgesinde olmasa da İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış referandumu sonras ı Euro’da da güven bunalımı yaşanmıştır. Dolar endeksi DXY‘deki değerlemenin devam etmesi beklenirken, EURUSD paritesinin de 1’in altına düşmesi beklenmektedir.

10 yıllık euro grafigi

Ocak 2007’de 1.8333 olan Euro fiyatı bugün 3.8382’dir. Yani 10 yılda Euro fiyatı %110 artmıştır. 10 yıl önce 10 bin lirası ile Euro alan birinin birikimi bugün 21 lira seviyesinde olacaktır.

Devamını okumak için 2. sayfaya geçiniz.

1 2
Comments
 1. Ali AYAN

  Merhabalar,
  Altın’a yatırım hakkında düşüncelerinizi rica edebilir miyim? 2018 yılı için gram altın fiyat dalgalanmasına yönelik tahminlerinizi rica edebilir miyim ve uzun vadede “güvenilir liman” olarak altına yatırımı düşünülebilir mi?

  Teşekkür Ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Dönem dönem güzel kazançlar sağlasa da Altın benim için bir yatırım aracı değildir. Uzun vadede asla altın yatırımcısı olmak istemem. Altın sizi ancak enflasyona karşı korur. Başk bir işlevi yoktur. Benim naçizane düşüncelerim bunlar. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Bol kazançlar.

   • Ali AYAN

    2018 ve sonraki yıllar için yatırım aracı olarak kullandığınız-kullanacağınız olan yatırım araçları hakkında tavsiyelerinizi rica edebilir miyim?

    • Can Balkan

     Dönemsel olarak bir çok yatırım aracını kullanabilirim. Bunların içerisinde zaman zaman Altın dahi bulunabilir. Ama uzun vadeli düşünen her yatırımcı gibi benim için de “değer yatırımı” öncelikli yatırım çeşidi olacaktır. Daha geniş bilgi almak için Benjamin Graham’ın kitaplarına bakmanızı tavsiye ederim. Intelligent Investor ve Security Analysis.

 2. Ali AYAN

  Merhaba Can Bey,

  Müşterilerin bankadaki parasını değerlendirmek için yatırmasına yönelik uyguladıkları faiz oranları için 30, 35 günlük süreler tam olarak ne anlama geliyor, ve aylık olarak hangi süre içerisinde parayı faiz getirisinde tutmak daha iyi olacaktır size göre? Bankalar içerisinde aylık uyguladıkları vadeli faiz oranları için hangi kritere- kriterlere göre yorum yapmak daha iyi olur? Size göre hangi banka da vadeli mevduat faizine yatırım yapmak daha iyi olacaktır?

  Teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Güzel sorunuz için teşekkür ederim. Bankaların mevduat faiz oranları için gün sayısı belirlerken dikakte aldıkları en önemli kriter, likidite imkanıdır. Oldukça teknik bir cvap olacak ancak bankaların Aktif-Pasif komiteleri haftalık olarak toplanır ve bankanın finansal durumu değerlendirilir. Burada alınacak kararlar da şubeler aracılığıyla uygulanır. Bu sıralar genellikle 32 günlük mevduat için cazip oranlar görülüyor olsa da, örneğin Burgan Bank’ın 35 gün için 28% oran verdiğini duydum.

   Mevduatınızı yatıracağınız bankayı seçerken kendi kriterlerinizi oluşturmanızı tavsiye ederim. Elbette ki yüksek oran çok önemli ancak bunun yanı sıra bankanın sizin ihtiyaçlarınıza anlık oalrak cevap verebilmesi de bir diğer etken.

Leave a Reply

Your email address will not be published.