Türkiye’nin En Zengini

“Zenginin malı züğürdün çenesini yorar” demiş atalar. Haklılar. Çoğumuz merak ederiz, Türkiye’nin en zengin insanı kim diye. Arada sırada sohbetlerimize konu olur, Koç’lar Sabancı’lar… Biz merakta kalmayalım diye, Forbes dergisi her yıl “En Zengin 100 Türk” listesi yayımlıyor. Şimdi gelin hep birlikte en zengin Türk listesinde göze çarpan isimlere bakalım.

Murat Ülker: 3.7 milyar $ değerinde serveti ile Murat Ülker Türkiye’nin en zengin adamı oldu. Çikolata püskevit yanında, bankacılıktan enerjiye kadar bir çok alanda yatırımları bulunan Ülker’in de sahibi olan Yıldız Holding’in ortaklarından Murat Ülker, 2014 yılında Türkiye’nin en zengin adamı oldu.

Şarık Tara: İnşaat alanında faaliyet gösteren Enka’nın ortaklarından Şarık Tara 3.3 milyar $ serveti ile Türkiye’nin en zengin 2. insanı oldu.

Hüsnü Özyeğin: Finansbank’ın kurucusu ve eski sahibi olan ve bugün Fibabank ile Türkiye’de bankacılık alanında faaliyetlerini sürdüren, aynı zamanda sigortadan enerjiye kadar bir çok alanda yatırımları bulunan Hüsnü Özyeğin, 3 milyar $ serveti ile Türkiye’nin en zengin 3. insanı.

Türkiye’nin en zengin 3 kişisinden hiç biri Koç ya da Sabancı ailesine mensup değil gördüğünüz gibi. Ama biz hep konuşmalarımızda örnek verirken Koç’lardan ya da Sabancı’lardan bahsederiz. Bu durum yavaş yavaş değişiyor sanırım. Tabi, liste hazırlanırken aile malvarlıkları yerine kişilerden yola çıkıldığı için listenin zirvesinde Koç ya da Sabancı’ları göremesek de, ilk 10 içerisinde Koç ailesinden 3 üye bulunmaktadır.

Ali Ağaoğlu: En zengin Türk listesinde 1.55 milyar $ serveti ile Ali Ağaoğlu 11. sırada yer almaktadır. “Ben yaptım oldu” diyen Ali Ağaoğlu, bu parayla yakında araba koleksiyonuna yenilerini ekleyecek gibi görünüyor.

Hamdi Ulukaya: Bir çoğumuzun ismini yeni duyduğu Hamdi Ulukaya, Kuzey Amerika’da üretim yapan Chobani yoğurtlarının sahibi. 1.4 milyar $ serveti ile En Zengin Türk listesinde 17. sırada yer alan Ulukaya, Amerika’da yaşamaktadır ve Chobani yoğurtları Amerika’da Yunan yoğurdu olarak bilinmektedir.

Listede en dikkat çeken isimler bu şekildeydi. Burada yer alan servetler, kişilerin bilinen malvarlıklarının yaklaşık değeri olarak hesaplanıyor. Yani ayakkabı kutularında saklanan paralar hesaplamaya dahil değil. Eğer ayakkabı kutusunda saklanan paralar dikkate alınsa, çok daha farklı bir liste ile karşılaşırdık herhalde. Ne dersiniz?

Leave a Reply

Your email address will not be published.