5 Liraları Kenara Koyarak Para Biriktirmek

Son zamanlarda okuduğum en ilginç para biriktirme hikayelerinden biri, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir kadının eline geçen 5 dolarlık banknotları kenara koyup biriktirmeye başlaması ve 12 yılın sonunda $36,000 yani yaklaşık 130,000 Türk Lirası biriktirmiş olmasıydı. Kulağa imkansız gibi geliyor değil mi? Gelin önce, bu kadın nasıl para biriktirmeyi başarmış, anlayalım. Sonra da biz para biriktirmek için ne yapmak gerektiğine bakalım.

Marie C. Franklin, eski bir gazeteci, şu anda ise Lasell College’da gazetecilik eğitimi veriyor. Aynı zamanda $5’lık banknotlarla başladığı para biriktirme hikayesini kendine ait bir blogda da anlatıyor. Şimdi kendisinin ağzından bütün para biriktirme tavsiyelerini dinleyelim.

Sandalyenizi çekin ve rahat bir şekilde oturun, çünkü şimdi size inanmakta güçlük çekeceğiniz bir hikaye anlatacağım, tamamıyla gerçek bir hikaye. Yaklaşık 12 yıl önce, parayla ilişkimi tamamen değiştirecek bir karar aldım: elime geçen $5‘lık banknotları harcamak yerine artık biriktirecektim.

O zamanlar, özel okula giden iki kızım vardı ve doğrusunu söylemek gerekirse eşim ve ben finansal sıkıntı içerisindeydik. Kenara biraz para koymak için her nakit alışverişte elime geçen $5’lık banknotları harcamak yerine biriktirmeye karar verdim. Şimdi kızlarım okullarından mezun oldular ve hatta ikisi de evli, ve ben tamamı $5’lık banknotlardan oluşan $36,000 biriktirdim. Wow.

Marie C. Franklin, $5’lık banknotlarla para biriktirme serüvenini anlatırken, her güne bir para biriktirme planı ile başladığını, bütün alışverişlerini nakit olarak yaptığını, kredi karı veya banka kartı kullanmadığı için eline $5’lık bir banknotun geçmesinin zor olmadığını anlatıyor. Ayrıca, bir kere kendinizi $5’ları biriktirmeye adadığınızda, bu sizin için bir tür bağımlılığıa dönüşecek ve bir süre sonra oyun oynar gibi eğlendiğinizi hissedeceksiniz, diye de ekliyor.

Marie’nin 5 dolarlar ile 36 bin dolar para biriktirme macerasına göz attıktan sonra, acaba bunu ülkemize uyarlayabilir miyiz diye düşündüm. Sonuçta biz de 5 dolar yerine, 5 liraları biriktirebilir ve bakarsınız 10 sene sonra kenarda büyük bir birikimimiz olur?

Belki her elimize geçen 5 lirayı kenara atamayız, ama 1 liralara ne dersiniz? Evet, bunu yapan çok yakın bir arkadaşım vardı. Yeni yıl kararı olarak, ”Bu yıl elime geçen bütün 1 liraları biriktireceğim.” dedi. Yıl boyunca da gerçekten eline geçen bütün 1 liraları biriktirdi, bunun için de evinin girişine bir su damacanası koydu. Hepimizin evinde, dışardan gelince bozuklukları bıraktığımız küçük bir tabak, kavanoz, kutu vardır değil mi? Bu arkadaşım cebindeki 1 liraları akşam eve gelince bu damacanaya koyuyordu. Sebebi ise basit, çıkarmak istediğinde zorlansın, eli girmesin. Çünkü kendine söz vermişti. O yıl bütün 1 liraları biriktirecekti, bir para biriktirme planı vardı ve bunu kusursuzca uyguladı. Doğrusunu söylemek gerekirse sonu biraz acılı oldu. 1 liralar ile dolan o damacanayı yerinden kaldırmak da parayı bankaya getirmek de epeyce zordu. Neyse ki tüm bu çabaya değmiş ve 1214 tane 1 lira biriktirmişti, yani 1.214 lira, yalnızca bir yıl içerisinde. Güzel ve bir o kadar da kolay değil mi? Bunu yapan yalnızca benim arkadaşım da değil. Buyrun bakın, Trabzonlu bir vatandaş, 7 yılda 29 bin lira biriktrimiş 1 liralarla

Siz de ”Para biriktirmek istiyorum ne yapmalıyım?” veya ”Para biriktirmek istiyorum ama biriktiremiyorum.” diyorsanız, alın size iki örnek. Biri Amerika’dan bir kadın. 5 dolarları biriktirerek 36 bin dolar para biriktirmiş. Diğeri ise Türkiye’den, 1 liralarla 7 yılda 29 bin lira biriktirmiş.

Siz para biriktirmek için daha neyi bekliyorsunuz? İşte size iki ilginç para biriktirme hikayesi. Hemen şimdi siz de kendinize bir para biriktirme planı yapın. İsterseniz elinize geçen 5 liraları, isterseniz elinize geçen 1 liraları ya da 25 kuruşları. Yeter ki bir para biriktirme planınız olsun. Bunu oyun haline getirin ve para biriktirirken eğlenin. Göreceksiniz, kenara koyduğunuz bu 1 liralar ya da 25 kuruşlar ileride büyük bir birikime dönüşecek, belki alacağınızın evin peşinatı olacak ya da çocuğunuzun düğün parası. Yeter ki hemen bugün şimdi kendinize bir para biriktirme planı seçin ve uygulamaya başlayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.