Adıma kredi çekilmiş mi?

Bankadan cep telefonunuza bir mesaj geliyor ve bu ayki kredi taksiti ödemedeğinizi öğreniyorsunuz. Ama bir dakika. Sizin bu bankadan kredi borcunuz yoktu ki. Hatta sizin her hangi bir bankadan kredi borcunuz yoktu. Ee peki bu mesaj ne? İki ihtimal var. Bİrincisi teknik bir hatadan kaynaklı yanlış alıcıya iletilmiş bir mesaj. İkincisi ise sizin kimlik bilgilerinizi kullanarak adınıza kredi çekilmiş ve şimdi sizi bu krediyi sizin çekmediğinizi ispat etmenizi gerektirecek zorlu bir süreç bekliyor olacak.

Acil paraya ihtiyacınız var. Kredi çekmek için şubeye gidiyorsunuz. Başvurunuzu yapan banka memuru, hali hazırda çekmiş olduğunuz 20 bin lira kredi olduğunu ve taksitlerini ödemediğiniz için yeni kredi veremeyeceğini söylüyor. Ama sizin bu borçtan haberiniz yok. Çünkü biri sizin kimliğinizi kopyalayıp, üzerine kendi fotoğrafını yapıştırarak sizin adınıza kredi çekti.

Yazımızın girişinde paylaştığımız bu senaryolar, günde yüzlerce insanın başına gelmekte. Hasbel kader kimlik bilgileri ele geçirilen vatandaşlar adına kredi çekilmekte veya telefon hatları alınmakta veya şirketler kurulmakta. Yani, vatandaşlar dolandırıcılık kurbanı olmaktalar. Şimdi siz de soruyorsunuz ”Adıma kredi çekilmiş mi? Nasıl öğrenebilirm?”. Bu yazımızda, adınıza kredi çekilmiş mi nasıl öğrenebileceğinizi kısaca anlatacağız.

Adınıza kredi çekilip çekilmediğini anlayabilmenin en kısa yolu, Findeks‘in yayınlamış olduğu Risk Raporu’nu edinmek. Findeks’in sitesinden 4 lira + KDV ödeyerek alacağınız Risk Raporu ile adınıza kredi çekilip çekilmediğini öğrenebilirsiniz.

Findeks Risk Raporu Nedir?

Findeks Risk Raporu, tüketicilerin hangi bankalarda konut, taşıt ve ihtiyac kredileri ile kredi kartı ve kredili mevduat hesapları olduğunu gösteren ve aynı zamanda bunlara ilişkin ödeme performansını da içeren bir rapordur. Ayrıca, ödeme performansına ve diğer bir takım değişkenlere bağlı olarak sizin kredi notunuzu da içerir. Findeks Risk Raporu örneği görmek için buraya tıklayabilirsiniz. adıma kredi cekilmis

Findeks Risk Raporu, Findeks’in kendi internet sitesinden alınabileceği gibi, bir çok bankanın internet bankacılığı aracılığıyla da satın alınabilir. Risk Raporu, açılan krediler, kapanan krediler, ödeme ve limit bilgilerini içerdiği için Risk Raporu ile adınıza kredi çekilip çekilmediğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Adınıza kredi çekilip çekilmediğini anlamanın bir diğer yolu size Türkiye’de kredi vermeye yetkili bütün kuruluşları (bankalar ve finansman şirketleri) tek tek dolaraşarak veya faks-posta yoluyla sorarak cevap almaya çalışmaktır. Bu yöntem hem zahmetli hem de vakit kaybettirici olacağı için ”Adıma kredi çekilmiş mi?” sorusunun cevabı Risk Raporu’nda yer almaktadır.

Findeks Risk Raporu’nu aldıktan sonra, bilgileri kontrol edip, olağan dışı bir durum olup olmadığına bakabilir, şayet sizin bilginiz dahilinde olmadan adınıza bir kredi hesabı olduğunu görürseniz de, doğrudan kredi çekilen banka ile ilgili yasal adımları atabilirsiniz. ”Adıma kredi çekilmiş ne yapmalıyım?” sorusunu da bir başka yazımızda cevaplamaya çalışalım.

Adıma kredi çekilmiş mi? Nasıl öğrenebilirim? Findeks Risk Raporu nedir?” konularıyla ilgili soru, görüş ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
 1. Sema

  Denizbankta n bugün adima kredi cekilmismi başvuruda bulundum cevap gelmedi

  • Can Balkan

   0 850 222 0 800 numaralı DenizBank müşteri hizmetlerini arayarak, adınıza kredi çekilip çekilmediğini öğrenebilirsiniz.

 2. emrullah kılınç

  adıma kredi çekilmişmi nasıl ögrenebilirim çünkü kimlik bilgilerimi bir kuruma vermişti

  • Can Balkan

   Findeks kredi risk raporu alıp, açık krediniz olup olmadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.