Findeks

Kredi Kayıt Bürosu yani KKB’nin kredi notunu Findeks markası adı altında Ağustos ayı başında duyurmuştuk. Bu hafta İlber Ortaylı’nın rol aldığı reklamlarla Findeks’in lansmanı yapıldı. Halk arasında hızlı bir şekilde Findex Kredi Notu, İndeks Kredi Puanı, İndex Kredi Notu, kredi derecesi, banka notu, banka kredi puanı, vb. gibi adlarla yayılan “Findeks Kredi Notu” ve Findeks’in sunduğu diğer hizmetleri bu yazımda aktarmaya çalışacağım.

Findeks nedir?

Findeks, daha önce KKB’nin sunduğu kredi notu ya da kredi puanı hizmetini, yeni bir marka ve uyarı hizmeti, not danışmanı ve takipçi gibi yeni hizmetlerin eklenmesiyle sunulmaya başlayan bir hizmettir.

Findeks’e nasıl üye olunur?

Findeks’e üye olmak için www.findeks.com adresine giriş yaparak, sağ üstte yer alan “Üye Ol” kısmına tıklamanız gerekmektedir. Eğer kendinize ait bireysel kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız, “bireysel” sekmesine; ticari kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız “ticari” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Açılan sekmede gerekli bilgileri girdikten sonra, üye olabilir; Findeks’e daha sonraki girişlerinizde TC Kimlik numarası ve parolanızı girerek, telefonunuza gelecek olan şifreyi kullanabilirsiniz.

Findeks Kredi NotuFindeks kredi notunu öğrenmek ücretli mi?

Findeks güncel kredi notunu öğrenmek ve Findeks risk raporu almak için 7.5 TL ödemeniz gerekmektedir. Ödemeyi kredi kartınız ile yapabilir, ya da Findeks hesabınıza kredi kartı ile para yükleyerek, Findeks hesap bakiyenizi kullanabilirsiniz.

Findeks’in sunduğu diğer hizmetler nelerdir?

Kredi Kayıt Bürosu, kredi notu verme hizmetini markalaştırarak Findeks’e dönüştürdü. Bununla beraber, kredi notu hizmetlerine yenilerini ekledi. Peki bu hizmetler neler?

Findeks Uyarı Hizmeti: Findeks uyarı hizmeti ile önceden yapmış olduğunuz “Findeks kredi notum 1,500 puanın altına düşerse” ya da “kredi kartı harcamalarım 5,000 TL’nin üzerine çıkarsa” gibi tanımlamaların dışına çıkıldığında, Findeks tarafından uyarı mesajları alırsınız. Findeks’in bu hizmetinden yıllık 54 TL ücret karşılığında faydalanabilirsiniz.

Findeks Not Danışmanım: Findeks Not Danışmanım hizmeti ile aslında benim bu site aracılığıyla yapmaya çalıştığım bilinçlendirme hizmetini sizlere 60 TL ücret karşılığında sunmaktadır. Not Danışmanım hizmeti ile Findeks kredi notunuzu nasıl yönetebileceğinize ilişkin danışmanlar tarafından özel öneriler verilmektedir.

Findeks Takipçi: Findeks takipçi hizmeti ile, internette bilginiz dahilinde olmadan iletişim veya kredi kartı bilgileriniz kullanılırsa, size uyarı gönderilir. Yıllık 54 TL karşılığında Findeks takipçi hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Findeks’in sunmuş olduğu tüm bu hizmetlerden 132 TL karşılığında bir yıl boyunca faydalanabilirsiniz. Premium paket adı verilen bu uygulama ile 12 ay boyunca risk raporunu alabilir, not danışmanlığı, izleme, takipçi ve uyarı hizmetlerinden sınırsız olarak faydalanabilirsiniz.

Kredi notuyla ilgili bütün yorum ve görüşlere buraya tıklayarak ulaşabilir, siz de Findeks kredi notunuzu aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşarak katkı sağlayabilirsiniz. Hadi bakalım, İlber Hoca sizlere kaç puan vermiş görelim? Senin Findeks’in kaç?

Bu yazıda kullanılan görseller Findeks Facebook sayfasından alınmıştır.

Comments
 1. Ayşe

  Merhabalar.

  Size birkaç sorum olacak.

  Geçmiş dönemlerde öğrenciyken idari takibe takılmıştım. Geçen ay findeksi görüp kredi notumu merak edip sorgulattım. 453 çıktı. 3 aydır çalışıyorum. 3500 tl gelirim var. Kredi notumu yükseltmek istiyorum çünkü gelecekte otomobil almak için kredi çekeceğim. Bir ayda 506’ya yükseldiğini gördüm. Maaş aldığım bankanın kredi kartını kullanıp düzenli ödediğimde kredi notum yükselir mi?

  turkcellden taahhütlü taksitle telefon aldım. Finansbanktan kredi açıldı bunun için 24 aylık. Düşük bir meblağ. Findeks sisteminde bu kredi olarak gözüküyor. Notuma + ve ya -bir etkisi olur mu bu kredinin?

  Elimdeki nakit parayı bankaya vadeli mevduata yatırmayı düşünüyorum. 3 ayrı bankada hesabım var. Bu parayı bölerek ayrı ayrı bankalara yatırsam daha mı faydalı olur? Özellikle idari takibe takıldığım bankaya yatırsam bana olumlu etkisi olur mu?

  Teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet, şu an kullandığınız kredi kartını düzenli ve eksiksiz ödemeye devam ederseniz, Findeks kredi notunuz yükselecektir.
   Turkcell taahhütü ile Finansbank üzerinden aldığınız telefona ilişkin taahhütleri eksiksiz yerine getirmeniz, Findeks kredi notunuza olumlu olarak yansıyacaktır.
   Maalesef, mevduat hesaplarının, Findeks kredi notuna bir etkisi şu an için yok. Onun için elinizdeki parayı, en yüksek faiz veren bankaya yatırarak, bir an önce hayalini kurduğunuz otomobile kavuşun.

 2. ayse

  Tekrar merhabalar,

  Tesekkur ederim tavsiyeleriniz icin. 506 kredi puani cok cok dusuk ve yukseltmem zaman alicak gibi.

  Ben bu asamada bi risk aldim ve enpara.com da ihtiyac kredisi basvurusu yaptim. Sadece cikicak mi merakimdan ve eger cikarsa odeme yaptigimda puanim yukselir gibi dusundum. 1000 liralik kredi basvurusu yaptim ekranda 13000 tl cekebilirsiniz gibi bir yazi belirdi. Ama ben 1000 istedim min tutar olarak.

  Bir idari takip ve fazlasiyla duzensiz odemelere ragmen sasirdim.

  Simdi ben bu kredi tutarinin hepsini kapasam bir anda bana bir faydasi olur mu? Yoksa taksit gunu geldikce her ay bir iki gun erken yatirsam mi iyidir?

  • Can Balkan

   Ayşe Hanım,
   Enpara.com’dan kredi alabilmenize sevindim. Her ne kadar Findeks kredi notunuz düşük olsa da, kredi almayı başarabilmişsiniz. Bu aşamada yapmanız gereken, krediyi erken kapatmadan, aylık ve düzenli ödeyerek kapatmanız. Bu yöntemin kredi notunuza daha çok katkı sağlayacağını düşünüyorum.

 3. dis2524

  takipte kredim vardı tum borcu kapattım 7. ay 2014 te 7 ay geçti puanım hala aynı başka bankaya sordum hala borcum var gozukuyo kapattığım borç başka bankada gozukunce nasıl bi yol izlemem gerekir sonuçta hiç bir bankaya borcum kesinlikle yok puanım hala yukselmedi bu yuzden

  • Can Balkan

   Findeks üzerinden kredi raporu alın. Hangi bankaya borç görünüyorsa, ilgili bankayla iletişime geçin. Eğer bir hata varsa, bankanın “risk merkezi” ile temasa geçerek, kayıtların düzeltilmesini talep edin. Findeks raporunda banka adı göremeyebilirsiniz. Borç tutarına göre tahminde bulunabilirsiniz.

 4. onur

  merhaba.benim notum 7541 k.karti ve kredi basvurularim hep olumsuz.not yukseltmek icin k.karti bir turlu alamadim. 5 ay ssk var maas bordrosu var. ama 2500 tl icram var bu bir etken midir ?

  • Can Balkan

   Merhaba. Kredi ve kredi kartı başvurularında, önceki icralık dosyalarınız da dikkate alınır. Öncelikle borcu kapatın. Borcunuzu kapatmış iseniz, üzerinden biraz zaman geçmesini bekleyin. Buna paralel olarak kredi notunuz yükselecek ve kolayca kredi ve kredi kartı alabilir duruma geleceksiniz.

 5. 1 tane kredim var ve 4 tane bankada kredi kartım var … ödemeleri hep gününden önce yapıyorum ama bankalara kredi kartı başvurusu yaptığımda 1.000 tl den fazla limit vermiyor limitlerde 1 yıldır hiç artmıyor neden acaba ?

  • Can Balkan

   Belgelenebilir geliriniz ile ilgili olabilir. Her ne kadar ödemelerinizi düzenli yapıyor olsanız da, bankalar müşteri kredi limiti tanımlamalarında, geliri de dikkate alırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.