Aile Bütçesi Nasıl Hazırlanır?

Daha önce ”Kişisel Bütçe Nasıl Hazırlanır?” sorusuna cevap vermiş, siz değerli okuyucularımızdan özellikle veli okuyucularımız, çocuklarına ”Aile bütçesi nedir”, ”Aile bütçesi nasıl hazırlanır?”, ‘Aile bütçesi örnekleri nelerdir?” veya ”Aile bütçesi yapılması insanlara ne gibi faydalar sağlar?” konularında ödev verildiği için, Aile Bütçesi ödevine ilişkin örnekler vermemizi istediler. Biz de bu yazımızda Aile Bütçesi’nin ne olduğu, nasıl hazırlanacağı ve Aile Bütçesi’nin faydalarını anlatacağız.

Aile Bütçesi Nedir?

Aile Bütçesi, bir ailenin gelir ve giderlerinin gösterildiği çizelgedir. Aile, anne, baba ve varsa eve gelir getiren herhangi bir aile üyesinin (abi, abla ya da aile ile yaşayan dayı, babaanne, vs.) kazançları bütçenin gelir tarafını oluşturur. Bütçenin gider tarafında ise aile üyelerinin yapmış olduğu bütün harcamalar yer alır. Bu harcamalar kira, ısınma, market, giyecek, ulaşımü sağlık ve eğitim gibi çeşitli kalemler altında gösterilir.

Aile Bütçesi Nasıl Hazırlanır?

Aile Bütçesi hazırlamak için öncelikle ailemizin 12 ay boyunca kazanacağı gelirleri ve harcayacağı tutarları bilmemiz gerekli. Peki neden 12 ay boyunca? Çünkü kimi aileler, aylık sabit bir gelir elde ederken, ticaret, turizm veya çiftçilik ile uğraşan ailelerin aylık gelirleri farklılık gösterebilir. Bunun için yılın tüm aylarını bütçemize dahil etmeliyiz.

Gelir gibi giderlerde de yıl boyunca yapacağımız harcamaları göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Örneğin kış aylarında ısınma giderlerimiz artarken, yaz aylarında tatil giderlerimizde artış olur. Dolayısıyla, aile bütçesi hazırlanırken, tek bir ayı dikkate almak hata olur. Eğer aylık bütçe hazırlanması istenmişse, yine de yıllık bütün gelir ve giderler toplandıktan sonra 12’ye bölünerek aylık ortalama alınır ve böylelikle ortalama aylık aile bütçesi bulunmuş olur.

Aile bütçesi örneğini, polis memuru olarak görev yapmakta olan Ahmet Yılmaz’ın ailesi üzerinden verelim. Ahmet Yılmaz, 35 yaşında ve 12 yıllık polis memuru. Ahmet Yılmaz’ın eşi Ayşe Hanım ise 9 yıllık hemşire. Ahmet ve Ayşe Yılmaz çiftinin 7 yaşında Ali isminde bir oğulları var. Ali, bir devlet okulunda henüz ilkokul ikinci sınıfa gidiyor.

Aile bütçesi hazırlarken, önce ailenin gelirlerini bulmamız gerektiğini belirtmiştik. Yılmaz ailesinde gelir getiren her iki üye de memur olduğu için yılın 12 ayı aynı geliri kazanıyorlar. Her ikisinin aylık maaş, tazminat ve döner sermaye toplamları 6 bin lira.

Aile bütçesinde gelirleri bulduktan sonra giderleri hesaplamak gerekiyor. Yılmaz ailesi, 3 yıl önce çekmiş oldukları 10 yıllık konut kredisi taksitini ve geçen yıl almış oldukları otomobil kredisi taksitini ödüyorlar. Ayrıca geçen yıl yeniledikleri mobilya ve beyaz eşyanın da taksiti devam ediyor.

Taksitler dışında, aile her ay yiyecek, giyecek ve temizlik ürünleri için harcama yapıyor. Faturalar ödeniyor. Araç için yakıt alınıyor, ayrıca yıllık sigorta, bakım ve vergi harcaması yapılıyor. Okul zamanında oğulları için kırtasiye, kitap, servis, harçlık gibi giderleri oluyor. Son olarak yılda bir kez yaz tatiline çıkıyorlar. Yılmaz Ailesi’nin aylık ortalama gideri 5,500 lira.

Aile Bütçesi örneği için ikinci sayfaya geçiniz

1 2
Comments
  1. Gökçe

    Çok güzel elinize sağlık
    Çok yararı dokundu

Leave a Reply

Your email address will not be published.