Aile Bütçesi Nasıl Hazırlanır?

Birinci sayfada verdiğimiz  bilgiler ışığında, örnek aile bütçesi aşağıdaki gibi olacaktır. (Resmin üzerine tıklayarak, büyütebilirsiniz.)

Aile Bütçesi

Aile Bütçesi’nin Faydaları

Aile bütçesi nedir”, ”Aile bütçesi nasıl hazırlanır?” ve ”Aile bütçesi örnekleri nelerdir?”i açıkladıktan sonra ”Aile bütçesi yapılması insanlara ne gibi faydalar sağlar?” sorusuna da cevap vermeye çalışalım.

Yılmaz Ailesi’nin örnek Aile Bütçesine bakarsak, aylık ortalama gelirlerinin 6,000 TL ve aylık ortalama giderlerinin 5,500 TL olduğunu görüyoruz. Yılmaz Ailesi, ayda ortalama 500 lira birikim yapabilecek durumda. Ama Ocak ve Eylül aylarına baktığımızda, giderlerin gelirlerden fazla olduğunu görüyoruz. Aile bütçesi yaparak, aileler aylık ortalama harcamalarını görür ve hangi ay ekstra paraya ihtiyaçları olacağını öngörerek, harcamalarını buna göre ayarlarlar.

Aile bütçesinin bir diğer faydası da, ailenin yıllık harcamalarını bir özet halinde görebildiği için, tasarruf yapabileceği giderleri görmesini sağlar. Örneğin, Yılmaz ailesi araçları için kredi, benzin, sigorta, bakım ve vergi olmak üzere yıllık 12,600 lira para harcamaktadırlar. Peki, araç Yılmaz ailesi için gerçekten bir ihtiyaç mı? Aile bütçesi yapıldıktan sonra, gerçekten ihtiyaç olmayan bazı kalemler için büyük harcamalar yapıldığı görülür ve bu harcamaları tamamen sonlandırmaya ya da azaltmaya çalışılır.

Aile bütçesinin en önemli faydalarından biri de ailenin yatırım kararlarına yardımcı olmasını sağlamaktır. Örneğin Yılmaz Ailesi, bireysel emeklilik ödemesi yapacaksa, Ocak ve Eylül aylarında ödeme tutarlarını azaltıp, Nisan ve Ağustos aylarında artırabilirler. Böylelikle, bütçelerinin ekside olduğu aylarda kredili mevduat hesabı kullanıp faiz ödemek zorunda kalmazlar.

İster aile olun, isterseniz de yalnız yaşayan ama mutlaka ya Aile Bütçesi ya da Kişisel Bütçe yapın. Eğer nereye harcadığınızı bilmiyorsanız, para biriktermezsiniz. Para birikteremezseniz, yaşlandığınızda geliriniz azalacağı için gençliğinizden daha kötü şartlarda yaşarsınız. İnsanın yaşlı zamanları en çok bakıma muhtaç olduğu zamanlarıdır. Eğer yeterli birikiminiz varsa, bakımınızı sağlayacak birilerini bulmanız da kolay olacaktır.

”Aile bütçesi nedir”, ”Aile bütçesi nasıl hazırlanır?”, ‘Aile bütçesi örnekleri nelerdir?” veya ”Aile bütçesi yapılması insanlara ne gibi faydalar sağlar?” konularını açıklamaya çalıştık. Aile Bütçesi’ne ilişkin başka sorularınız olursa aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu yazıyı beğendiyseniz, solda yer alan facebook butonu ile paylaşabilir veya yazının altında yer alan yorum bölümünden yorumlarınızı iletebilirsiniz.

1 2
Comments
  1. Gökçe

    Çok güzel elinize sağlık
    Çok yararı dokundu

Leave a Reply

Your email address will not be published.