Almanya’da benzin kaç euro?

Dünya’nın en pahalı benzinin kullanan ülkelerden birinin vatandaşı olarak diğer ülkelerdeki benzin fiyatlarını merak ediyor olmamız gayet normal. Zaten bu sitede en çok okunan yazılardan biri de dünyadaki benzin fiyatlarını karşılaştırdığım yazı. (Burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.) DÜnyadaki benzin fiyatlarının karşılaştırmasına ilave olarak okuyucularımız “2018 yılında Almanya’da benzin kaç euro?” diye sordular. Biz de Almanya’yı karış karış dolaşarak sizler için Almanya’daki benzin fiyatlarını araştırdık.

Ülkemizde en yaygın petrol istasyonları Petrol Ofisi, Opet, Total, Shell, BP, Lukoil ve Aytemiz iken Almanya’da da en yaygın benzin istasyonları Aral, Shell, Total, Esso, Avia, Jet, Orlen, Agip ve HEM’dir. Nasıl ki ülkemizde de benzin fiyatları bölge bölge değişiyorsa, ki buradaki temel etken rafinerilere yakınlıktır, Almanya’da da aynı durum söz konusu. Almanya’nın doğusu ile batısı arasında da benzin fiyatları arasında fark var.

AVRUPA’DA BENZİN FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN BURAYI TIKLAYIN!

almanya benzin fiyatları berlin

Almanya’da benzin fiyatına bakmaya Berlin’den başladık. “Almanya’da benzin kaç euro?” diye sorarsanız, bugün itibarıyla Berlin’de benzin fiyatının en ucuz 1.30 Euro, en pahalı da 1.34 Euro olduğunu söyleyebiliriz. Her iki fiyat da HEM akaryakıt markalı istasyonlar için geçerli.

almanyada benzin kaç euro 2017

Bugünlerde brent petrolün fiyatı 70 dolar seviyesini geçmişken, benzin fiyatları da artış göstermeye devam ediyor. Berlin merkezli olarak Almanya’da benzin fiyatlarının son 1 ayına baktığımızda aşağıdaki grafik ile karşılaşıyoruz. Gördüğünüz gibi Almanya’da benzin fiyatı 1.30 Euro civarında dalgalanıyor.

almanya benzin fiyatları dresden

Almanya’da benzin fiyatları araştırmamıza yine doğudan başka bir bölge ile devam edelim. Dresden’de benzin fiyatları Batı Almanya’ya oranla 5-6 kuruş daha yüksek. Dresden’de en ucuz benzinin litre fiyatı 1.35 Euro iken, aynı bölgede en pahalı istasyonda benzinin fiyatı 1.40 Euro’dur.

almanya benzin fiyatları köln

Gurbetçi vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadıkları Köln, ya da bizdeki bilinen adıyla “Kölün”deki benzin fiyatlarına baktığımızda 1.26 Euro litre fiyatına benzin alabilmenin mümkün olduğunu görüyoruz.

Almanya’daki benzin fiyatlarına ilişkin yaptığımız geniş araştırmamız sonucunda diyebiliriz ki batıda benzin fiyatları doğuya göre daha ucuz. Öte yandan “Almanya’da benzin kaç euro?” sorusunu da “Almanya’da benzin ortalama 1.30 euro” olarak cevaplayabiliriz.

Almanya’daki benzin fiyatlarını Türkiye ile karşılaştırmak istersek, bugün Almanya’da benzinin litre fiyatı 1.30 euro yani 5.85 TL. Ülkemizde ise benzinin litre fiyatı 5.60 TL. Bakınca fiyat olarak benzin Almanya’da 25 kuruş daha ucuzmuş gibi görünebilir. Lakin bu tip fiyat karşılaştırmalarını satın alma gücü paritesine göre yapmak daha mantıklı olacaktır. Almanya’da asgari ücret 1.500 Euro. Yani Almanya’da asgari ücret ile çalışan bir işçi bir aylık maaşı ile arabasına 1.150 litre benzin alabilirken, Türkiye’de asgari ücret ile çalışan bir işçi yalnızca 286 litre benzin alabilir. Buradan iki sonuca varabiliriz:

1- Almanya’da benzin fiyatı Türkiye’nin 4 katı

2- Almanya ile Türkiye’deki benzin fiyatı aynı ama Alman işçi Türk işçisinin 4 katı kazanıyor.

Değerlendirmeyi size bırakıyorum. Görüşünüzü aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bu yazıda kullanılan fiyatlar 12 Ocak 2018 tarihi itibarıyla geçerli veriler kullanılmış olup, Almanya’da güncel benzin fiyatlarına ulaşmak için bu siteyi takip edebilirsiniz: https://www.benzinpreis-blitz.de

Leave a Reply

Your email address will not be published.