Dünya Kupası nedeniyle Endonezya’da Yumurta Fiyatları Yükseldi

Patates, soğan derken en temel besin maddelerinden olan yumurtanın fiyatı da ülkemizde bir yıl içerisinde %110 yükseldi.  Geçen yılın Temmuz ayında tanesi 19.5 kuruşa satılan yumurta bu yıl 41 kuruştan satılıyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz ay da patates fiyatlarını konuşuyorduk. Hatta ülkemizdeki patates fiyatları ile diğer ülkelerdeki patates fiyatlarını karşılaştırmak için bir yazı bile kaleme almıştık. Buraya tıklayarak patates fiyatları ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Gıda ürünlerindeki fiyat artışlarından muzdarip olan yalnızca ülkemiz değil, yazımızın başlığından da gördüğünüz üzere, Endonezya’da da yumurta fiyatları yükselmiş. Hem de Dünya Kupası nedeniyle… Peki ama Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası, Endonezya’daki fiyatları nasıl etkileyebilir?

Kelebek Etkisi filmini izleyenler belki hatırlayacaktır. Film ile aynı adı taşıyan ve kaos teoreminden psikolojiye kadar çeşitli disiplinlerdeki teorilerde kullanılan Kelebek Etkisi yaklaşımına göre, Dünya’nın diğer ucunda bir kelebeğin kanat çırpışı, Dünya’nın bir diğer ucunda fırtınaya neden olabilir. Yani, bir yerde gerçekleşen küçük bir olay başka bir yerde daha büyük olaylara neden olabilir. Özellikle günümüz dünyasında kapalı bir kaç ekonomi dışında, neredeyse bütün ekonomiler diğer ekonomilerle ilişki içerisinde. Japon ev kadınlarının yatırımını Türkiye’den Güney Afrika’ya aktarması, döviz fiyatlarının yükselmesine neden olabiliyor veya Amerika’daki Ford kamyonet satışları Türk Lirası’nın değerini etkileyebiliyor. Herşey bir biriyle az ya da çok ilgili. Dolayısıyla, Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası, Endonezya’daki yumurta fiyatlarını arttırabiliyor.

Bloomberg’de yayımlanan bir habere göre, Endonezya’da artan talep ve eksik arz nedeniyle yumurta fiyatları son 2 yılın en yüksek seviyesine ulaşınca hükümet müdahale etmek zorunda kalmış. Aşağıdaki grafikten görebileceğiniz üzere, son 1 hafta içerisinde Endonezya’daki yumurta fiyatları %21 artarak 29 bin rupi seviyesine yükselmiş.

Endonezya'da Yumurta Fiyatları

Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi olan ve hala milyonlarca insanın günlük $2 dolardan daha az bir gelir ile hayatını idame ettirdiği Endonezya’da yumurta, ucuz bir protein kaynağı. Dünya Kupası sırasında insanlar pratik bir şekilde hazırladıkları noodle içerisine yumurta koyup maç izleyince, yumurtaya olan talep artmış. Aynı zamanda bir çok çiftçinin yaşlı yumurta tavuklarını et fiyatlarındaki artıştan faydalanmak için satması nedeniyle yumurta üretiminin azalması da artan talep üzerine tuz biber ekmiş ve yumurta fiyatları yükselmiş.

Hükümet şimdi yumurta fiyatlarını düşürmek için müdahaleye hazırlanıyor. Başkent Jakarta‘da ve ülkenin diğer şehirlerinde devlete ait kurumlar aracılığıyla 100 ton yumurtanın piyasadan daha ucuz fiyata satılması planlanıyor. Hükümetin bu müdahalesinin işe yaramasını umut ediyoruz. Böylelikle oldukça fakir olan Endonezya halkı için en önemli besin maddesi yumurtaya erişim de bir nebze olsun kolaylaşır.

Değerli okuyucularımız, 2013 yılından bu yana fırsat buldukça yayınladığımız yazılarımızda gerek ülkemizde gerekse diğer ülkelerde sıradan vatandaşların yaşamlarının ekonomi tarafın doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen kavramlara ve haberlere yer veriyoruz. Bazen, belki de “Ne alaka?” dediğinizde oluyordur, ama bu haberden de göreceğiniz üzere bir biriyle ilgisiz görünen olaylar bile tüketicilerin bütçelerini doğrudan etkileyecek gelişmelere neden olabilir. Dolayısıyla her kıssadan bir hisse çıkarmak gerekiyor. Daha fazlası için bizi takipte kalın.

Konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle paylaşabilirsiniz. Sizlerin yorumlarını görmek bizi yeni yazılar için daha çok motive edecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.