Dosya Masraf İadesi

Kredi faizlerinin düşmesiyle, özellikle 2008 krizinden sonra yoğun şekilde kredi kullandık. Kullandığımız bu kredilerin birçoğunda ise Bankalar tüketicilerden dosya masrafı, kredi tahsis ücreti veya kredi kullandırım ücreti adı altında çeşitli ücretler aldılar. Şimdiyse tüketiciler zamanında bankalara ödedikleri bu ücretleri geri almaya başladılar.

Peki kredi dosya masrafı iadesi nasıl alınır?

Kredi dosya masrafı alabilmek için, öncelikle bankanın bizden kredi dosya masrafı aldığından emin olmamız gerekmektedir. Yani, kredi kullanırken ödediğimiz her ücret dosya masrafı kategorisine girmemektedir. Temel olarak, dosya masrafı kredi kullanırken, karşılığında ne tür bir hizmet aldığımızı bilmeden ödediğimiz tutarlardır diyebiliriz. Bu kapsamda, hayat sigortası ücreti, ekspertiz ücreti ve ipotek tesis ücreti gibi bedeller kredi dosya masrafı kapsamında değerlendirilemez ve bu ücretlerin iadesi mümkün değildir.

Kredi kullanımında bankaya dosya ücreti ödediğimizden eminsek, yapmamız gereken tek şey bu ödemeyi belgelendirmek. Peki kredi dosya masrafı nasıl belgelendirilir? Dosya masrafının belgesi, ödemeyi yaptığınızda banka tarafından size verilmiş olan dekontlardır. Dekontunuz yoksa bankaya başvurup, ilgili ödemeyi yaptığınıza dair dekontları talep edebilirsiniz. Şimdilerde bir çok banka bu işlem için de ücret talep etmeye başlamış olsa da, kazanacağınız bir dava için bu ücreti vermekten çekinmeyin. Nasılsa, dava açarken ya da tüketici hakem heyetine başvururken dekontu alırken ödediğiniz ücretin de iadesini talep edebilirsiniz.

Elinize dekontu veya ödeme planını aldıktan sonra, yapacağınız tek bir işlem var. İkametinizin bulunduğu yerdeki Tüketici Hakem Heyeti veya Tüketici Mahkemesi’ne başvurmak.

Kredi dosya masraf iadesi için Tüketici Hakem Heyeti başvurusu nasıl yapılır?

Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru sınırı 2014 yılı için 2,000 TL ile 3,000 TL arasındadır. İlçe Tüketici Hakem Heyetleri için başvuru üst limiti 2,000 TL iken, İl Tüketici Hakem Heyeti için başvuru üst limiti 3,000 TL’dir. Yani, tüketici hakem heyetine başvurabilmek için ödediğiniz kredi dosya masraf bedellerinin en fazla 3,000 TL olması gerekmektedir. 3,000 TL’den daha yüksek tutarlar için Tüketici Mahkemesi’ne başvuru şarttır. Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapmak için dilekçe doldurmanız gerekmektedir.

Devamını okumak için aşağıdaki sayfa numaralarına tıklayınız.

1 2
Comments
 1. fırat

  bir bankadan 10.000 tl kredi aldım. krediyi ödemediğim için yasal takibe alındım. daha sonra krediyi ödeyeceğime dair adliye gidip imza attım.bu durumda benim yine de dosya masrafı gibi ücretleri geri alabilme hakkım var mı? teşekkürler…

  • Can Balkan

   Elbette var Fırat Bey. İmza attığınız kağıtta, dosya masrafından vazgeçtiğinize dair bir taahhütte bulunmamışsanız, dosya masrafı iadesi alabilirsiniz.

 2. uğur

  Mrb. Ben 4 ay önce dosya masrsfimi almak için başvurdum ordaki görevli de eve tebligat la bilgilendirilcegini söylemişti fakat hiçbi hareket yok ne yapmam gerekir sonuç noldu yads nolur diye bilen varsa yazsın lutfen ?

  • Can Balkan

   Uğur Bey,
   Tüketici Hakem Heyeti başvuruları 3 ay içerisinde sonuçlandırır. Tekrardan başvuru yaptığınız yere gidip işleminizin ne aşamada olduğunu sormanızı öneririm.

 3. Merhaba , 3 ay oldu başvuralı sonucunu sorgulayacağımız bir yer yok mu ?

  • Can Balkan

   Merhaba. Şu anda çoğu heyet yoğunluktan muzdarip. Sonuca ilişkin olarak, başvuru yaptığınız heyetten dosya masraf iadesini sorgulatabilirsiniz.

 4. meryem

  eşim 2012 yılında 25.000 tl kredi çekti ve biz bunu 2013 yılında kapattık. eşim işi dolayısıyla yurt dışında olduğuu için vekaleten dosya masrafını almak için başvuru yaptım. 2 ay oldu başvuralı ne zaman sonuçlanır ve masrafı almaya hak kazanabilir miyiz.

  • Can Balkan

   Normalde 3 ay içerisinde sonuçlandırılması gerekiyor. Fakat çok sayıda insan dosya masraf iadesine başvurduğu için şu anda yoğunluk olduğu yönünde bilgiler geliyor. 3 ay geçtikten sonra dosya masraf iadesine başvuru yaptığınız hakem heyetinden sorgulatabilirsiniz. Genellikle olumlu sonuçlanıyor. Sizinki de olumlu sonuçlanabilir.

 5. meryem

  cevap için teşekkür ederim. bir konuda daha bilgi sormak istiyorum. tahmini alabileceğimiz masraf ne kadardır. banka dekontunda çok düşük göstermişler. ve aynı zamanda geri almak için avukata versem masrafı almak için olabilir mi

  • Can Balkan

   Kredi kullanımında ekspertiz, vs. gibi faturalandırılamayan bütün masraflar tarafınıza iade edilecektir.

 6. sergen

  1) Tam olarak hangi masraf kalemlerini talep edebiliyoruz?
  2) Bankadan dekontları talep ettiğimiz durumda dekontları vermezse ne yapmalıyız?
  3) Bankaya masrafların ödenmesi için bir dilekçe yazmadan doğrudan hakem heyetine başvurursak bi sorun çıkar mı?

  • Can Balkan

   1) Kredi kullanımında ekspertiz gibi 3. taraflara ödenmiş tutarların iadesi mümkün olmuyor.
   2) Böyle bir hakları yok. Doğrudan BDDK’ya başvurabilirsiniz.
   3) Hiç bir sorun çıkmaz. Ama önce bankaya başvurursanız, heyetle uğraşmadan alabilme ihtimaliniz var.

 7. sergen

  cevabınız için teşekkür ederim sadece 1. soruya bildiğiniz tüm kalemleri yazabilir misiniz?

  • Can Balkan

   İstihbarat ücreti, ödeme planı değişikliği ücreti ve yeniden yapılandırma ücreti şu anda aklıma gelenler.

 8. sergen

  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/10/20141003-8.htm
  BDDK nın yeni yönetmeliği, herkes in incelemesinde fayda var !!!

 9. Hakan

  Merhaba.. bugüne kadar birçok kredi kullandım. Birçoğunu şirketim için kullanmıştım. Bunların, yani şirket için kullandığım kredilerin de “dosya masrafları”nın iadesi de mümkün müdür?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ticari kredilerde dosya masraf iadesini “Tüketici Mahkemeleri” aracılığıyla almanız mümkün değil. Mahkeme yoluyla iadesine ilişkin bir kaç Yargıtay kararı olsa da, ticari kredilerde dosya masraf iadesi pek mümkün olamıyor.

 10. kutlay yıldız

  merhaba, bu zamana kadar o kadar çok bankadan kredi çektim ki hangi bankadan ne kadar kredi çektiğimi hatırlayamıyorum. çok sayıda kredi kartı aidatı ödedim. borcumu ödemede sıkıntı yaşadığım için 2 kereyeniden yapılandırma yaptım. haliyle detaylar fazla olunca dökümlerini almakta oldukca sıkıntı oluyor. bunu ben yapamam ama bu işlemleri yapan bir avukata versem sistem üzerinden tamamını görme gibi olanağı varmı. (Ankara)

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef herhangi bir avukatın da bu işlemleri görebilmesi mümkün değil. Yapmanız gereken, Findeks kredi raporu alıp, en azından son 5 yılda çektiğiniz kredi ve kredi kartı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bankaların adı açık olarak yazmaz, kod şeklinde yer alır. Ama tutarları görünce hangi banka olduğunu hatırlamanız olası. Bankaları hatırladıktan sonra, dilekçe ile başvuru yapıp dökümlerini alabilir ve sonrasında ister bireysel ister avukat aracılığıyla dosya masraf iadesi veya kredi kartı aidat iadesi için başvurabilirsiniz.

 11. Hüseyin

  Merhaba birçok sitede okudum, önce banka genel müdürlüğüne dilekçe yazarak dosya masrafını isteyin, eğer verilmez ise sonra tüketici heyetine dilekçe yazın diyor. Biz direk banka genel müdürlüğüne yazmadan tüketicine heyetine başvurabiliyormuyuz?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet, banka genel müdürlüğüne başvurmadan, doğrudan heyete de başvurabilirsiniz. Ama bazı bankalar doğrudan ödeme yaptığı için, heyeti beklemek yerine önce bankadan şansınızı da deneyebilirsiniz.

 12. hüseyin.k

  bankaya dilekçemi nasıl göndermeliyim iadeli tahahütlumu?

  • Can Balkan

   İadeli taahhütlü göndermeniz daha iyi olabilir.

 13. tamer

  Dilekçeyi elden versek olurmu ?

  • Can Balkan

   Evet, elden verseniz de olur.

 14. hasan

  Postayla ikemetgahımızın olduğu ilçedeki hakem heyetine posta ile göndersek olur mu. Ya da bankaya söylesek ne siz uraşın ne ben üç aşağı beş yukarı bişiyler verin desek olmaz mı özellikle özel bankalara

  • Can Balkan

   Bildiğim kadarıyla, tüketici hakem heyetlerine başvuru şahsen ya da temsilci aracılığıyla elden yapılmak zorunda. Heyete ya da mahkemeye başvurmadan, bankalardan da talep de bulunabilirsiniz. Nadir de olsa, bazı bankaların dosya masraf tutarlarını mahkemeye gerek olmadan geri ödediğini duyuyoruz.

 15. salih

  Merhabalar
  ben 2007 yilinda denizbanktan kredi cektim ve benden dosya masrafi adi altinda 483 tl kesinti yapildi.
  bazi sebeblerden dolayi avukatlik olduk ve avukata taksit taksit odememi yaptim borcum 2009 yilinda bitti .
  icralik oldugum halde dosya masrafini geri alma sansim varmi.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet, geri alabilirsiniz. Kredinizin takibe düşmesi, dosya masrafınızı iade talebinize engel değildir.

 16. kader

  08504335152 numaryi ardim bir arakdsim verdi tuketici haklari sdanisma sorumlusu dedi bnde aradim bir sebebten dolayi simdi bana kredi karti dosya masrafi ucreti alabilirsiniz dedi msj yolluyacz evet derseniz size dosya yolluyacaz dedi bnde evet dedim 100 tl faturam gtti aceba dolandirildim mi varmi bole bir sey

  • Can Balkan

   Verdiğiniz numara Artı Danışmanlık isimli bir şirket adına kayıtlı. Size muhtemelen bir dilekçe örneği yollarlar. Verdiğiniz paranın karşılığında, beklediğiniz hizmeti alamamış olursunuz. Bu şirketi şikayet etmek için de isterseniz Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapabilirsiniz.

   Dosya masraf iadesi için ise kimseye ihtiyacınız yok. Doğrudan Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuru yapabilirsiniz.

 17. kader

  Peki ben parami alabilcekmiyim onlardan mahkemeye başvurdugumda? ben msjlarina cvp verdgimde paramin gtcegini bilmiyordum. Onlarda bize dosya yolluyacklrinin ve doldurup bankaya yollucz dediler , bir anlik aptaligima geldi.

  • Can Balkan

   Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurur ve şayet haklı olduğunuz ispatlayabilirseniz, şirketin adresine de ulaşılabilirse, paranızı geri alabilirsiniz.

 18. Eyüp

  Halkbankasından 1.250 tl dosya masraflı konut kredisi kullandım. El yazısı ile krediyi alırken dosya masraflarını kabul ediyorum diye yazı yazdırdılar. sonuç olarak tüketici hakem heyetine başvurdum; hakem heyetinden olumsuz cevap geldi. dosya masraflarını almak için yapmam gerek bir şey var mı yoksa bir bardak su mu içeyim. selamlar

  • Can Balkan

   Matbu sözleşme dışında imzalanan maddeler için bu tip kararlar verilebiliyor. Bir avukata danışabilirsiniz.

 19. murat

  selamlar. ben haziran ayında başvurmuştum 6 ay oldu. bana hakem heyetinde 6 ay sürer demişti yoğun diyorlardı. acaba ne yapmalıyım. turkiye.gov.tr den sorgulama yapılmıyo. heyet listesi çıkıyo. teşkler

  • Can Balkan

   Nerhaba, beklemekten başka yapabilecek bir şey yok. Bir kaç ay sonra, başvurduğunuz heyete tekrar sorabilirsiniz.

 20. engin

  İyi günler dosya masrafı iadesi için en son başvuru tarihi nedir bilginiz varmı ?

  • Can Balkan

   Merhaba, herhangi bir son başvuru tarihi yok. 10 yıl geriye dönük olarak iade alabilme şansınız var.

 21. Bülent

  Bankadan gelen cevapta geri ödeme yapılmayacağı belirtilmiş. Altına da not düşülmüş 60 gün içinde itiraz edin diye. 60 gün dolduktan sonra hakem heyetine başvuramazmıyız?

  • Can Balkan

   60 günü beklemeden de Hakem Heyeti’ne başvuru yapabilirsiniz.

 22. mehmet

  merhaba 2.000 lira üzeri için nereye başvuru yapmam gerekiyor.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   3 bin TL’ye kadar olan dosya masraf iadelerinde Tüketici Hakem Heyeti’ne, 3 bin TL’yi aşan dosya masraf iadelerinde ise Tüketici Mahkemesi’ne başvurmanız gerekmektedir.

 23. Erkan

  Geçmiş yıllarda çeşitli bankalardan “İhtiyaç Kredisi” adı altında krediler kullandım. Fakat çekmiş olduğum tutarları ve kredi numaralarını tam olarak hatırlamıyorum ama ortalama 60 000 tl civarında. Hangi bankadan ne kadar kredi kullanmışım bunu tam olarak nasıl öğrenebilirim ?

  • Can Balkan

   Eğer kullandığınız kredilerin üzerinden 5 yıl geçmemişse, Findeks kredi raporu alarak, hangi tutarlarda kredi çektiğinizi görebilirsiniz. Ama hayal meyal hangi bankalardan kredi kullandığınızı hatırlıyorsanız, bankalara dilekçe yazarak, TC kimlik numaranızı verip, kredi hesap detaylarınızı talep edebilirsiniz.

 24. Bülent

  Merhaba

  Kredilerden alınan zorunlu hayat sigortalarının iadesiyle ilgilide haberler okumuştum. Bununla ilgili bir bilginiz yazınız var mı?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Erken kapama durumunda, kalan ayların primlerinin iadesi mümkün. Hayat sigortası primlerinin toptan iadesine ilişkin olaraksa, Yargıtay’ın “haksız şart” kabul ederek vermiş olduğu bir kaç karar olsa da, tüketici lehine bir durum olduğu için iadesi pek mümkün olmadı bildiğim kadarıyla. Alabilen var mı inanın bilmiyorum. Ama avukatınıza danışabilirsin. Oldukça çetrefilli bir husus.

 25. metin

  Ben ozel emeklilik paketi yaptirdim, kisa bir sure odedikten sonra iptal ettirmek istedim. Fakat iptal ettirmem durumunda benden 450 lira dosya masrafi kesilecegi, istersem iptali baslatacaklarini belirttiler. Ozel emeklilikteki bu dosya masrafini da geri alabilir miyiz? Tesekkurler

  • Can Balkan

   Anladığım kadarıyla Bireysel Emeklilik sözleşmesi imzaladınız. Bireysel emeklilik sözleşmelerinde 60 gün içerisinde cayma hakkını kullanabilirsiniz. Bu süreyi geçtikten sonra, sözleşme hükümleri gereğince çıkış için aidat ödemeniz gerekir. Bu aidatın iadesi maalesef mümkün değildir. İyi günler.

 26. Doğan KILIÇTAŞ

  ingbank tan konut kredisi kulladım.ödeme planını istedim ancak bir aydır cevap vermediler.Ödeme planıı alamazsam ne yapmalıyım.Hakem heyetine başvurabilir miyim?Saygılar.

  • Can Balkan

   Ödeme planından ziyade ihtiyacınız olan dosya masrafına ilişkin dekontlardır. Bu dekontları talep etmeniz gerekiyor.

 27. ferit

  Ben 2012 yilinda mugladan cekmis oldugum kredinin internet subesinden geriye donuk baktim ve 250 lira kredi kullandirim ucreti adi altinda alinmis ve simdi balikesirdeyim elimde e-dekont la hakem heyetine basvuri yapabilirmiyim

  • Can Balkan

   E-dekontu kabul edip etmediklerini bilmiyorum. İlgili bankanın Balıkesir’deki şubesine başvurarak, dekontun imzalısını talep edebilirsiniz.

 28. fatih

  Slm iki tane ayrı ayrı 25 bin tl Lik ihtiyaç kredisi kullandım dosya masrafı için banka görevlisine sorduğumda bankanın tekrar dava açıp geri aldıgini avukat masraflarını da bize Odettigini söyledi geri alırmıyım ne kadar doğru???

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bazı tüketicilerin açtıkları haksız davalar bankalar lehine sonuçlanabiliyor. Yanlış yönlendirme yapmamak adına, konuyla ilgili en doğru bilgiyi bir avukattan almanızı öneririm.

 29. murat

  Kolay gelsin ben 2010 2011 ve 2012 de vakıfbankasından kredi kullandim kredi notum düşük olduğu için banka yetkiye giderek kredi kullandırdı ve cari faizden kredi kullandım ayrıca ilk krediden %2 diger kredilerde %3 dosya masrafı aldılar ayrıca son iki kredide bana müzakere ettik diye yazı yazdırıldı. Bikaç bisey daha yazdım ama hatırlamıyorum Bu sekilde dosya masraflarını alabilir miyim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sözleşme örnekleri ile birlikte avukata danışmanızı öneririm. Lakin, sözleşme esnasında el yazınız ile gerçekeleşen bir müzakere varsa, olumsuz sonuçlanma durumu olabiliyor. En iyi bilgiyi avukatınız verecektir. Yalnız dikkat edin, gereksiz yere dava açıp, bir de boşu boşuna bankanın avukatlarının parasını ödemeyin. Avukat ile bu yönde anlaşın.

 30. murat

  Ben dosya masrafi icin basvuru yaptim bir sene oldu hale dönüş yapilmadi sizce ne yapmaliyim

  • Can Balkan

   Başvuru yaptığınız tüketici hakem heyetine bizzat gidip sorar mısınız? Çok yoğunlar ama bir sene içerisinde de sonuçlandırılmış olmalıydı.

 31. sedat

  Ben kiredi masraflarini almak icin avukata vekalet verdim oda tüketici hakem heyetine verdigini soyledi nekdar surede sonuclanir bunun icin nerden bilgi ala bilirim tuketici hakem heyetini ariyorum bir birbucuk yıl surerdeyip bilgi vermiyor nasil ogrenicem ne aşamada veya verildimi diye

  • Can Balkan

   Avukatınızdan dilekçe örneğini talep edebilirsiniz.

 32. İpek

  merhaba,
  10 yıl içerisinde 6 farklı bankadan 100000 tl üzeri kredi kullandım. Hepsinin dökümleri elimde yok. Yukarıdaki yazınızda bankalara dilekçe ile başvurarak bu bilgileri isteyin yazmıştınız. Nasil bir dilekçe yazmalıyım ? Ayrıca, 10 yıldan fazladır 1 tanesini kapattırdım ama 7 tane kredi kartı kullanıyorum. Bunların aidat dökümlerini bankalara dilekçe yazarak mı istemeliyim ? Kusura bakmayın fazl sordum ama tüm işlemleri ben yapabilir miyim ? Danışmanlık ya da avukata vekalet mi vermeliyim?
  Şimdiden teşekkürler

  • Can Balkan

   Avukata şu aşamada gerek yok. Avukat harici danışmana ise kesinlikle bulaşmayın. Bankaların internet sitelerine girerek, “müşteri iletişim adresleri”ne e-mail göndererek, ekstre talebinde bulunabilirsiniz. Örneğin, “Bankanız müşterisiyim. Bankanızdan kullandığım kredi/kredi kartı ve bankanızda bulunan mevduat hesaplarımın dökümünün tarafıma iletilmesini rica ederim.” gibisinden bir mail hazırlayıp; adınızı soyadınızı ve TC kimlik numaranızı yazın ve gönderin. Geri dönüş alacağınızı düşünüyorum.

 33. Süleyman

  Merhaba.
  Bankadan kullandığım konut kredisi için 1.050 tl dosya masrafı + 2.100 tl kredi hizmet bedeli kesilmiş. Ayrıca yapılandırma ücreti 2.000 tl toplamda 5.150 tl yapıyor. Hakem heyeti limitini aşıyor. Ne yapmam lazım?

  • Can Balkan

   Tüketici Hakem Heyeti limitini aşan tutarlar için, Tüketici Mahkemesi’ne başvurabilirsiniz.

 34. mervan

  Tuketici mahkemesine basvurmak icin avukat tutmak zorunlumudur

  • Can Balkan

   Böyle bir zorunluluk bildiğim kadarıyla yok. Lakin avukatların bir çoğu zaten bu işe gönüllü. Eğer iade alabileceğinize inanıyorsanız, ücretsiz temsil edecek avukat da bulabilirsiniz.

 35. Can Bey merhaba, 2011 yılında Vakıfbank tan konut kredisi kullandım ve dosya masrafı adı altında ücret aldılar. Fakat 2013 yılımda faizlerin düşmesi ile Vakıfbank ta tekrar yapılandırma yaptım ve yapılandırma adı altında tekrar kredi açtılar. Bu krediyi açtıklarında erken kapama cezası kestiler ve el ile herhangi bir hak talebinde bulanmayacağıma dair dilekçe yazıp imzalattılar. Buna istinaden yapılandırmadan önce ilk çektiğim kredinin dosya masrafı iadesini almam mümkün müdür? Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?

  • Can Balkan

   Sözleşme koşullarına bağlı olmak üzere; ben ilk çektiğiniz kredide ödediğiniz dosya masrafını iade alabileceğinizi düşünüyorum. Lakin, yapılandırma için el yazınız ile beyanda bulunduğunuz için şansınız sıfıra yakın diyebilirim. Dosya masraf iadesi için önce bankaya talebinizi iletin, cevapsız kalırsa tüketici hakem heyetine başvurunuzu yapabilirsiniz.

 36. Mevlüt

  Ağustos 2014 tarihinde esenyurt tuketici haklari heyetine banka dosya masraflarını almak için dosyayı verdim ektrayi alırken bankaya 80 lira ödedim tüketici haklarındaki memur 80 lirayı banka odemiyor diye bilgisayara işlemesi ayrıca dosya masrafı ni henüz alamadım dosya numaramı kaybettim tc numaram la internetten dosyayı nasıl takip edebilirim

 37. sedat

  2011aralik ayında bankaya konut kredisi basvurusunda bulundum expertise masrafini pesin aliyolar 500 lira verdim fakat istedigim kredi cikmadi bu ucreti geri ala bilirmiyim

  • Can Balkan

   Geri alamazsınız. Ekspertiz ücretinin karşılığında, ekspertiz hizmetini aldınız -krediniz çıkmamış olsa dahi-.

 38. Mustafa Erhan Akın

  Can bey merhaba.Tüketici hakem heyetinin lehime verdiği dosya masrafı iadesi kararına ilgili banka itiraz ederek tüketici mahkemesinde adıma dava açtı. Bu dava için bende bir avukat tutmalımıyım yoksa kendim davaya katılarak savunmamı yapmalı mıyım? Dava aleyhime sonuçlanırsa ilgili banka gibi benimde karara itiraz hakkım olur mu? Bilgi verirseniz sevinirim. Iyi çalışmalar.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ben bir avukat aracılığıyla ilerlemenizi tavsiye ederim. Gönüllü bir şekilde avukatlığını üstlenecek avukatlar bulabilirsiniz. Davayı kazandığınız takdirde, avukatınızın masrafını da banka ödemek zorunda. Lakin, tek başınıza ilerler ve davayı kaybederseniz siz de banka avukatlarının vekalet ücretlerini ödemek durumunda kalacaksınız.

   • Dilara ömür

    ben 2014 mayıs ayında tüketici mahkemesine başvuruda bulundum 1 yıl oldu hiç bir sonuç alamadım kullanmış olduğum kredi masrafını geri almak ama nasıl bir yol izlemem gerekiyor

    • Can Balkan

     Tüketici hakem heyetine başvurduğunuzu düşünüyorum. Heyetlerde ücret iade talepleri nedeniyle yoğunluk yaşanıyor.

 39. mahmut birer

  ben başvurdum 2 ayı geçti yalnız ben hayat sigortası kesintilerinide yazdım aleyhime bir sıkıntı olurmu

 40. Eda Erkan

  Merhaba ;
  Kağıthane Tüketici Hakem Heyetine başvurdum bundan 4 ay önce. Eşim için de başvurduk. Onun Akbank Kredi dosya masrafı kabul edildi. Benim Garanti Bankasından 1 Akbanktan 1 kredi dosya masrafım ve Garanti Bankası yıllık kredi kartı aidatımdan kısmı kabul edilebilir şeklinde karar çıkmış. İnternette sorgulama yaparken gördüm. Herhangi bir mail ya da sms gelmedi bana. Eşime gelen başvurunuz kabul edildi 1 hafta içinde bankamızdan paranızı alın sms’in den sonra sorgulama yaptım. Neden red geldiği konusunda şaşkınım. Acaba kredilerimi önceden kapattığım için reddedilmiş olabilir mi ? Aklıma başka bir şey gelmiyor çünkü. Kaymakamlığı defalarca aradım. Karar kağıdını beklemem gerektiği söylendi. Redlerde 6659 sayılı karar , 6032 sayılı karar maddeleri var. Kara kağıdı 3 hafta içinde gelirmiş. Konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlardan yardım rica ederim.

 41. Eda Erkan

  Bir şey daha eklemek istiyorum. Reddeden taraf Akbank ve Garanti değil Tüketici Hakem Heyeti. Anladığım kadarı ile öyle yani. Kaymakamlığın internet sitesinden sorgulama yaptığımda çıkan yazı ; Başvuru Durumu Reddedildi şeklinde.

  • Can Balkan

   Eda Hanım,
   Tüketici Hakem Heyetleri, tüketici haklarını korumak için kurulan heyetler olsalar da, karar verirken iki taraf arasında imzalanan sözleşmeleri dikkate alırlar. Sizin banka ile yaptığınız sözleşme karşılığında ödediğiniz dosya masraf ücreti, örneğin ekspertiz gideri gibi bir gideri karşılıyorsa, bunu iade almanız mümkün görünmüyor. Heyetler, bankaların tüketiciden almış oldukları haksız ücret ve komisyonların iadesi yönünde karar veriyorlar. Ama bir banka, kredi kullandırım esnasında tüketici için bir masraf yapmış ise gerçekten, bunun iadesi pek mümkün olmuyor maalesef. Şansınızı, bizzat bankaya başvurarak da deneyebilirsiniz.

 42. yasin

  can bey merhaba geri iade aşamasını kullnadımız bankadanda öğrenebilirmiyiz acaba.

  • Can Balkan

   Merhaba Yasin Bey,
   Eğer tüketici mahkemesinden Banka’ya tebliğ edilen bir karar yoksa, banka size bilgi vermeyecektir. Hakem heyetlerinin ise doğrudan bankaya bildirimleri yok zaten. Dolayısıyla sonucunu kendinizin takip etmesinde fayda var.

 43. ogün

  iyi günler
  kredi masrafları dışında kredi kartı yıllık aidatlarını da alabiliyor muyuz?
  bir de bankaya gittiğimizde son 10 yılda kullandığım bütün kredilerin ve kredi kartların dekontlarını istediğimizde dekontların hepsini verirler mi?
  ayrıca dekont ücreti alındığı söylenmiş, her kredi/kredi kartı için ayrı dekont ücreti alınır mı?
  teşekküler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Artık her banka “aidatsız” kart sunmak durumunda. Ama bu yasa çıkmadan önce ödemiş olduğunu kredi kartı aidatları için talepte bulunabilirsiniz. Dekontları bankadan talep edebilirsiniz, fakat banka bu işlem için sizden ücret alabilir.

 44. Tuna

  Merhaba Can bey,

  Konut kredimin dosya masrafı iadesi için 9 ay önce Küçükçekmece Hakem heyetine dilekçe yazdım. Hala herhangi bir dönüş yok. E devletten şikayet sorgulama ekranında da şikayetimi göremiyorum. İşleme alınmamış gözüküyor. Hakem heyeti telefonlarına ulaşamıyorum. Nasıl takip edebilirim. Yada iade için ne yapabilirim..

  • Can Balkan

   Tuna Bey merhaba,
   Heyetlerde yoğunluk var. Yetişemiyorlar. Lakin işleme alınmadığına eminseniz, şahsen tekrardan gidip takipçisi olmanızı tavsiye ederim.

 45. AYTAÇ KURUN

  Merhaba Can Bey,
  Yoğunluktan bahsetmişsiniz cevaplarınızdan ama, dosya masrafların iadesi için başvuralı bir yıl oldu.
  Kartal tüketici hakem heyeti ne 2 ayda bir gidiyorum. Tarih de vermiyorlar, sürekli daha size sıra gelmedi diyorlar.
  Bir yıldır sıra gelmemesi normal midir?

  • Can Balkan

   Normaldir efendim. Bankalara bu konuyla ilgili ne kadar çok talep geldiğini görseniz şaşırırsınız. Son 10 yılda kullanılan bütün krediler için tahsil edilen komisyon ve masrafların iadesi isteniyor. Kartal gibi büyük bir yerleşim yerinde kaç kişinin buna benzer talebi olduğuna varın siz karar verin. Merak etmeyiniz sıranız gelir. Geç de olsa paranızı alırsınız.

 46. Merhaba tuketıcı hakem heyetıne basvuruda bulundum ve e devlet uzerınden sorgulama yaptıgımda dosyanız ısleme alınmıstır dıyo suan ne yapmalıyım nasıl bıyol ızlemelıyım

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Heyetler şu sıralar oldukça yoğun. E-devlet üzerinde başvurunuz görünüyorsa bekleyiniz. Başvurduğunuz heyete göre çözümlenmesi en az 6 ay sürecektir.

 47. onur kabataş

  Merhabalar,
  Konut kredim için tüketici hakem heyetine başvuruda bulundum ve karar olumlu sonuçlandı. Bankayla görüştüm ödeme yapacaklarını söylediler. Bu süreçten sonra ne yapmam gerekiyor. Öğrendiğim kadarıyla icra müdürlüğüne başvuru yapmam gerekiyormuş. Eğer icra müdürlüğüne başvuru yaptıktan sonra buna rağmen banka ödeme yapmazsa dava açacağım. Sormak istediğim ve kafama takılan şu. Acaba davayı kaybeder miyim ve avukat tutmama gerek var mı?

  • Can Balkan

   Onur Bey merhaba,
   Bankalar Hakem Heyeti kararlarini uygularlar. Merak etmeyin. Bankanizla gorusun. Odemeniz yapilacaktir.

 48. Adem Berber

  Merhaba. dosya masrafı iadesi için heyet basvuralı 1 seneden fazla oldu. hala bir sonuç çıkmadı. e-devletten sorgulama yapıyorum ama çıkmıyor. yanı ‘Aradığınız kriterlerde kayıt bulunamadı.’ dıyor. neden hala işleme alınmamış? acaba eksik mi var dosyada. tesekkurler

 49. Adem Berber

  Merhabalar… bundan 1 sene önce konut kredisi için dosya masrafı iadesi için basvurdum ama hala bir sonuç çıkmadı. E-devletten sorgulama yapıyorum oradan da çıkmıyor? sebebi nedir? neden sorgulamada da çıkmıyor.. tesekkürler

 50. gül

  merhaba ben bır tanıdıgımın konut kredısını ıcradan odedım.tamamını kendı adıma sahsın borcunu oduyorum dıyerek .dava devam edıyor.o kredının dosya masrafını ben gerı alabılırmıyım tesekkür ederım

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tamamen hukuksal bir konu. Karsilasmadigimiz bir talep. Sahsi dusuncem, dosya masrafi ancak kredi borclusu geri talep edebilir.

 51. Kadir

  8504336776 no tel. Beni arsdi ve tüketici takip den aradılar bankalardan parayı kazandığımız ve parayı yatırmaları için 500 TL kendilerine yatirmam gerektiğini söylüyorlar bana dolandırıcı gibi geldi ve yatirmiyorum yatır mam da.

  • Can Balkan

   Kesinlikle bu tur dolandiricilik yontemlerine aldanmayiniz.

 52. mustafa6767

  Can bey ben garanti bankasini vermisdim mahkemem6 ay surdu ve sonuclandi ptt ye benim adima bir evrak gonderdiler bu evrakla bankaya gidip basvurcagimi soylediler yalniz bankaya taksitlerim halan da devam etmekde bu evragi versem kac gunde yatirir banka bu parayi yada kesin olarak yatirir mi tesekkur ediyorum simdiden

  • Can Balkan

   Mustafa Bey,
   Garanti Bankasi’nin icsel uygulamasini bilmiyorum. Lakin, bankalar mahkeme kararlari neticesinde dosya masraf iadelerini sorunsuzca yapiyorlar. Garanti Bankasi da kisa surede hesabiniza gececektir diye tahmin ediyorum.

 53. ilker

  dosya masrafları için avukata vekalet verdim. Ama yaklaşık 2,5 senedir bi haber yok. Bahane üretiyorlar. Kendim almaya kalksam vekalet verdiğimden dolayı suçlu durumuna düşer miyim? Teşekkürler

  • Can Balkan

   Yasal bir konu ama sikinti cikacagini sanmam. Lakin iade aldiginiz tutar uzerinden avukat masraf talep edebilir.

 54. zafer

  Yaklasik 1 sene once dosya masraflarini almak icin gerekli belgelerle istanbul pendik tuketici hakem heyetine basvuru yaptim su an konyada ikamet ediyorum herhangi bir sonuc alamadim ne yapmam gerekli buradaki hakem heyeti akibetisoyler mi

  • Can Balkan

   Zafer Bey,
   Sonucunu e-devlet üzerinden takip edebiir, heyeti arayıp telefonla sorabilirsiniz.

 55. ARZU DURMAZ

  Merhabalar, ben garanti,ykb be ing yi dosya masraflarımı almak üzere ilçe tületici heyetine başvurumu yaptım. E devletten de takip ediyorum şu an için işleme alınmıştır yazıyor. Fakat Akbank tan kredim yoktu ama kredi kartından geriye dönük çok fazla taksitli nakit avans ve hızlı para adı altında faizli taksitli paralar çektim. Bunlar için eski dönemlerde Hızlı para hizmet bedeli ve taksitli nakit avans hizmet bedeli adı altında ekstra ücretler alındı. Artı kart aidatları da. Bunların dökümanını çıkardım ve rakam 2.900 civarı bir rakamdı. Bu dosyayı da rakamdan ötürü il tüketici heyetine götürdüm. Ama bu dosyayı e-devlette takip edemiyorum görünmüyor. Ve bu tutarları geri alma olasılığım nedir ?
  Akbanka direk başvurduğumda red cevabı verdiler.Ve hızlı para hizmet bedeli bankamızca alınmamaktadır yazmışlar tabi yeni kanuna göre almıyorlar.
  Yanlış bir yol mu izledim?

  • Can Balkan

   Arzu Hanım merhaba,
   Yönteminizde bir yanlışlık yok. Hatta bu kadar duyarlı bir tüketici olduğunuz için de kutlarım sizi. Kart aidatlarını muhtemelen geri alırsınız ama hızlı para hizmet bedelinde pek şansınız yok gibi. Dosyayı açtığınız Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurup akıbeti ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

 56. ARZU DURMAZ

  Can bey merhaba,
  vermiş olduğunuz cevap için çok teşekkür ederim.
  Aklıma bir konu daha takıldı. E devlette benim ev adresim daha önce oturduğum evin adresi görünüyor. Değiştireceğim fakat dilekçeleri teslim ettiğimde bu adres kayıtlı idi.
  gerçi ilçe semt herşey aynı sadece 2 sokak yukarı taşınmıştım. ve e devletteki adres daha yeni dikkatimi çekti. Bu konuda bir sıkıntı yaşar mıyım?
  İşlemler sonuçlanmadan e devletteki adresi düzelttireceğim.

  • Can Balkan

   Arzu Hanım merhaba,
   Adres değişikliğinizi Nüfus Dairesi’ne bildirdikten sonra Adrese Bağlı Nüfus Kayıt Sistemi vasıtasıyla e-devlet’teki adresiniz de otomatik olarak güncellenecektir die tahmin ediyorum. Sizin durumunuzu etkilemez. Siz zaten dosyalarınızın durumunu e-devlet üzerinden takip ediyorsunuz. Bir gelişme olduğunda sonuçtan da haberdar olacaksınız. Adres bilgilerinizi güncellemekte bir sakınca görünmüyor. Yasal olarak da yapmak zorundasınız zaten. Aksi taktirde cezai işlem uygulanabilir.

 57. eda

  Merhaba Can Bey
  Tüketici hakem heyeti kararı aşağıdaki gibidir.
  hüküm :
  1)tüketicinin çekmiş olduğu krediye istinaden dosya masrafı adı altında 1300,00 tl kesildiği,alınan ücretlerin karşılığını bulunmadığı ve bu miktarın bankanın kredi verilirken yaptığı mutad işlemlere yönelik olduğu anlaşıldığından dolayı haksız şart söz konusu olup bu ad altında alınan toplam 1300,00 tl nin tüketiciye iade edilmesine,fazlaya ilişkin talebin reddine
  2)…. vergi kimlik numaralı Halk Bank A.Ş genel müdürlüğünün 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun 70nci maddesinin 7nci fıkrası uyarınca 15,00 tl tebligat ücretinin karar tebligat ücretinin karar tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde,bütceye gelir kaydedilmek üzere hisar veraset ve harçlar vergi dairesine ödenmesine ,ödendiğini gösteren dekontun hakem heyetimizin gönderilmesine,
  3)15 günlük süre içerisinde tüketici mahkemelerine itiraz hakkı saklı kalmak kaydı ile kararların taraflara tebliğine karar verildi.
  sorum şu olacak; banka beni aradı ve bu tutarın 711 tl sini yatırabilceklerini ekspertiz ücretinin içinde olduğunu bu tutarı keserek vereceklerini,kabul etmediğim taktirde mahkemeye vereceklerini bu sürecinde bir yılı bulacağını söylüyorlar.Ben tüketici hakem heyetine ödeme planıyla başvurdum orada bu kalemlerin hepsi (ekspertiz-ipotek-dosya masrafı) dosya masrafı olarak göründüğünden talebim kabul olmuş fakat banka bunların tek kalemde göründüğü ve ekspertizin içinde olduğunu söylüyor.
  bu konuda ne yapmamı önerirsiniz,banka bana tutarı kabul etmediğimden dava açabilir ve süreç uzar mı?
  teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim…

 58. Yılmaz

  Merhaba, Garanti bankasından kullandığım kredi masraf dosyası için hakem heyetine başvurdum tebligat geldi kabul edilmiş 250 tl iadesine ama garanti a.ş paramı iade etmiyor müşteri hizmetlerini aradım yok savunma yazdık hakem heyetine fln diyor. Bana gelen tebligatta banka zamanında verilen sürede savunma yapmamıştır diyor ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

  • Can Balkan

   Hakem heyeti kararını uygulamakla mükellefler. Bir avukat ile görüşün. Oluru varsa icra yoluyla alabilirsiniz. Detaylara avukat vakıftır.

 59. adnan

  Merhaba yapı kredi bankasından 2011 yılında çekmiş olduğum konut kredisi için 1250 tl masraf kesmişler hakem heyetine başvuru yaptıktan iki ay sonra bir hukuk bürosundan beni arayıp tebrikler iadeniz sağlanacak büromuza gelin dediler aksi halde beş altı ay beklersiniz dediler bende işkillendim gitmedim banka hesabıma havale yapın dedim gelmeniz gerekiyor dediler gitmedim sizce doğru mu yaptım

  • Can Balkan

   İyi yapmışınız. Niyetleri nedir bilmiyorum ama pek tekğn görünmedi bana da.

Leave a Reply

Your email address will not be published.