Bireysel Emeklilik Fonlarının 2014 Ocak Ayı Getirileri

Yılın ilk ayını geride bırakırken, bireysel emeklilik katılımcıların kafasındaki sorular hep aynı: “Bireysel emeklilik fonlarının getirileri nasıl?”, “Hangi BES fonunu seçmek gerekir?”, “2014’te hangi BES fonu daha iyi” gibi…

Gelin hep birlikte 2014 Ocak ayında en iyi getiriyi sağlayan 10 Emeklilik Yatırım Fonu’nu (EYF) ve en kötü performansı sergileyen 10 Emeklilik Yatırım Fonu’nu inceleyelim.

Ocak ayında en çok artan 10 hisse senedinden 9’unu Altın Emeklilik Yatırım Fonları oluştururken, en kötü performansı sergileyen 10 Emeklilik Yatırım Fonu’nun hepsi, hisse yoğun fonlardan oluşmuştur.

En iyi getiriyi %11.03 yükselen BNA kodlu BNP Paribas Cardif Emeklilik Altın EYF sergilerken, bu fonu sırasıyla, %10.81 yükselen GHA kodlu Garanti Emeklilik Altın EYF, %10.77 yükselen GRA kodlu Groupama Emeklilik Altın EYF, %10.62 yükselen AEL kodlu Avivasa Emeklilik Altın EYF, %10.55 yükselen AMZ kodlu Allianz Yaşam ve Emeklilik Altın EYF, %10.51 yükselen ZHN kodlu Ziraat Emeklilik Altın EYF, %10.21 yükselen VGA kodlu Vakıf Emeklilik Altın EYF, %9.89 yükselen AGA kodlu Asya Emeklilik Altın Katılım EYF, %8.44 yükselen HEA kodlu Axa Emeklilik Altın EYF ve son olarak %7.62 yükselen ZHD kodlu Ziraat Emeklilik Gelir Amaçlı Karma Borçlanma Döviz EYF, takip etmiştir.

BES 2014 Ocak Ayı Getirileri

Peki 2014 yılı Ocak ayında BES fonlarını getirilerinde altın EYF’ler neden ön sırada?

Altın Emeklilik Yatırım Fonları, adından da anlaşılacağı gibi altına yatırım yapan fonlardır. 2013 yılını 82 TL’den tamamlayan gram altın, 2014 yılının Ocak ayını ise 91 TL seviyelerinden tamamlayarak %11 civarında getiri sağladı. Altına yatırım yapan fonlar da altın fiyatının artışına paralel olarak %10 civarı getiri sağladılar.

Peki, altın neden bu kadar yükseldi? Bu sorunun 2 temel cevabı var. Birincisi, yıl sonunu 1,205 $ seviyelerinden kapayan altının ons fiyatı, Ocak ayı içerisinde Fed ve Çin kaynaklı tepkiler sonucunda, Ocak ayını 1,240 $ seviyelerinden kapayarak ons bazında %3 yükseldi. İkinci neden ise, ülkemizdeki politik riskin artmasına bağlı olarak dolar kurunun TL karşısında %5 civarında değerlenmesi oldu. Doların ve altının ons fiyatının yükselmesine bağlı olarak da, altının gram fiyatı TL cinsinden %10 getiri sağladı.

Bakalım, yılın geri kalanında Altın Emeklilik Yatırım Fonları Ocak ayında gösterdikleri performansı yakalayabilecekler mi?

Ocak ayında değer kaybeden fonlara baktığımızda ise hisse yoğun fonların kayıp sıralamasında başı çektiğini görüyoruz.

Ocak ayında en çok düşen fon, %10 değer kaybeden ALI kodlu Allianz Yaşam ve Emeklilik Koç İştirak Endeksi EYF oldu. Bu fonu sırasıyla %8 kayıpla IEH kodlu ING Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, %7.68 kayıpla AEU kodlu Allianz Yaşam ve Emeklilik BIST Temettü Endeksi EYF, %7.28 kayıpla Vakıf Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, %7.19 kayıpla Anadolu Hayat Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Beyaz EYF, %7.12 kayıpla AZH kodlu Allianz Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, %6.85 kayıpla EIH kodlu Ergo Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, %6.75 kayıpla HHM kodlu Halk Emeklilik Katılım Hisse Senedi EYF, %6.73 kayıpla ALH kodlu Allianz Yaşam ve Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF ve son olarak %6.33 kayıpla Halk Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF izledi.

Hisse senedi emeklilik yatırım fonlarının, Ocak 2014’teki bu kötü performansının temel nedeni Borsa İstanbul’daki kayıplar diyebiliriz. Yılı 67.800 seviyesinden kapayan BIST-100 endeksi, Ocak ayı içerisinde %9 değer kaybederek 61.858 seviyesine geriledi. Borsa İstanbul’daki kayba bağlı olarak, hisse senedi emeklilik yatırım fonları yılın ilk ayını kayıpla tamamlamış oldu.

BES 2014 Ocak Ayı PerformansıBakalım, 2014 yılının geri kalan aylarında hisse emeklilik fonlarının BES getirileri nasıl olacak? Siz Ocak ayında hangi BES fonundaydınız? Yorumlarınızı aşağıda yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu yazıda kullanılan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılır kaynaklardan elde edilmiş olup, hata içerebilir. Bu sitede yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiye değildir. Yatırım fikri almak için muhakkak bir yatırım danışmanına başvurunuz.

Comments
 1. Anıl

  eurobond fonlar şu an yatırım için uygun mudur?

 2. Can Balkan

  Sn. Anıl,
  Eurobond fonlar, yabancı para birimlerinin TL karşısında değer artışıyla yükselmektedir. Ayrıca, faiz oranlarındaki değişim de Eurobond fonların fiyatı üzerinde etkilidir. Özetle, ilerleyen zamanda, yabancı para birimlerinde bir yükseliş olacağına inanıyorsanız, bu fona yatırım yapabilirsiniz.

  SPK’nın ilgili tebliğleri gereğince, burada yer alan yorumlar, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

  • Anıl

   pek dövizin geleceği hakkındaki düşünceniz nedir yada eurobond fonlardan çıkıp hisse fonlarına mı geçmeliyim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.