Bireysel Emeklilik Fonlarının 2014 Kasım Ayı Getirileri

2014 yılının bir ayını daha geride bıraktık. Kasım ayında petrolün başını çektiği emtialarda düşüşler yaşanırken, borsalardaki ralliler de devam etti.

Kasım ayında, petrol fiyatındaki gerilemeye bağlı olarak, enerji bağımlı sektörlerde karlılığın artması ve Türkiye’nin cari açığının azalması yönlü beklentiler ile Borsa İstanbul değer kazanmaya devam etti. 2014 Kasım ayında Borsa İstanbul’daki %7 yükselişe paralel olarak, hisse senedi emeklilik fonları da ayın kazananı oldular.

Emtialardaki düşüşe rağmen, ons bazına 1,200 dolar seviyelerinde seyreden altın fiyatında, aylık bazda büyük değişim yaşanmazken, TL’nin Dolar bazında değer kazanmasıyla birlikte, Altın fiyatlarında da %1’e yakın değer kayıpları yaşandı. Böylelikle, 2014 Kasım ayının kaybedeni de Altın fonları oldu.

Kasım 2014 en iyi bireysel emeklilikErgo Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu, aylık bazda %9 yükseelerek, Kasım ayında en çok değer kazanan emeklilik yatırım fonu olurken, en çok değer kazanan emeklilik yatırım fonlarında ilk 10 listesini hisse senedi emeklilik yatırım fonları oluşturdu.

kasım 2014 en kötü bireysel emeklilikAvivasa Emeklilik Uluslararası Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu, %1.46 değer kaybederek, Kasım ayında en çok değer kaybettiren emeklilik yatırım fonu oldu. Kaybedenler listesinin ilk 10’unda yer alan diğer 9 fon ise Altın fonları oldu.

2014 yılının son ayına girerken, piyasalardaki dalgalanmalar da devam ediyor. Bakalım, Aralık ayında hangi fon en yüksek getiriyi sağlayacak?

Leave a Reply

Your email address will not be published.