Bireysel Emeklilik Fonlarının 2015 Mart Ayı Getirileri

2015 yılının ilk çeyreğini geride bıraktık. Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz artırım sinyallerine bağlı olarak değerlenen Dolar; Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme kararı ve düşen petrol fiyatları 2015 yılı ilk çeyreğinde piyasaları en çok etkileyen üç konuydu diyebiliriz. Yurtiçinde ise Merkez Bankası üzerinde oluşturulan “faiz indir” baskısı neticesinde yaşananlar özellikle döviz piyasalarının en çok fiyatladığı konu oldu.

Yılın ilk ayında en çok kazandıran bireysel emeklilik fonları Altın fonları olurken; Şubat’ta dövize endeksli fonların öne geçtiğini gördük. Mart ayı ise yine dövize endeksli fonların ayı oldu. Mart ayında en yüksek getiriyi sağlayan fon Garanti Emeklilik İkinci Gelir Amaçlı Esnek Emeklilik Yatırım Fonu olurken; listenin geri kalanını kamu dış borçlanma araçları emeklilik yatırım fonları oluşturdu.

Mart 2015 En İyi 10 Bireysel Emeklilik

Mart ayının kaybedeni ise, Şubat ayında olduğu gibi hisse senedi emeklilik yatırım fonları oldu. Ortalama %5 değer kaybeden hisse senedi emeklilik yatırım fonları arasından en kötü performansı ise Ziraat Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu gösterdi.

Mart 2015 En Kötü 10 Bireysel Emeklilik

Önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisini ve dolayısıyla emeklilik yatırım fonlarının performansını etkileyecek konuların başında Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz artırım kararının zamanlaması ve petrol fiyatlarının seyri geliyor. Petrol fiyatlarının şimdi olduğu gibi düşük seyretmesi, enflasyon üzerindeki baskıları azaltabilir ve bu durumda Merkez Bankası’nın faiz indiriminin yolu açılır. Olası bir faiz indirimi, hisse senedi piyasalarında olumlu etki yaratabilir.

Öte yandan, Haziran ayında gerçekleşecek milletvekili seçimleri de piyasalar açısından oldukça büyük önem taşıyor. Mevcut hükümetin tek başına iktidarı elde edip etmemesi; başkanlık sistemi ve şu anki ekonomi yönetiminden Ali Babacan ve Mehmet Şimşek gibi isimlerin bir sonraki kabinede yer alıp almayacakları, piyasalar tarafından dikkate alınacak gelişmeler diyebiliriz.

Hazirana kadar döviz, altın ve hisse senedi piyasalarında oldukça dalgalı bir seyir görebiliriz. Yatırımcıları zor günler bekliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.