Bireysel Emeklilik Fonlarının 2015 Şubat Ayı Getirileri

Şubat ayında da ülkenin en önemli gündem maddesi faiz indirim tartışmalarıydı. Merkez Bankası’na faiz indirim yönünde baskı yapılmasının ardından dövizde yukarı yönlü hareketler oldu. Şu sıralar Dolar 2.60 seviyelerinden işlem görürken, Euro ise 2.80 seviyelerinde. Neyse ki, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın, Cumhurbaşkanı’na yaptığı sunum sonrası, faiz indirimi için baskılara son verildi. Ama, Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz artırımlarına bu yıl içerisinde başlamayı planlamasının, aralarında Türkiye’nin de olduğu gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Peki, ekonomi piyasalarında yaşanan bu gelişmeler bireysel emeklilik fonlarının performanslarını nasıl etkiledi? Şubat ayında en çok kazandıran bireysel emeklilik fonu hangisi oldu? Gelin şimdi kazananlar cephesine bakalım.

Dolardaki yukarı yönlü hareket ve ABD borsalarındaki boğa trendinin etkisiyle, Şubat ayında en çok getiri sağlayan bireysel emeklilik fonu %8,12 getiriyle, Allianz Yaşam ve Emeklilik Uluslararası Teknoloji Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu oldu. ABD borsalarındaki teknoloji hisselerine yatırım yapan bu fonun performansı doğrudan Dolar ve Nasdaq ile orantılı. Bu fon dışında, kazananlar tarafındaki fonların tamamı uluslararası borçlanma araçlarına yatırım yapan emeklilik yatırım fonları oldu. Bunun nedeni ise, Dolar ve Euro’nun yani kur sepetinin yukarı yönlü hareketi.

Şubat 2015 En İyi 10 Bireysel EmeklilikDövize dayalı emeklilik fonları, Şubat ayında en yüksek getiriyi sağlarken, kaybedenler tarafında ise düşen Borsa İstanbul endeksinin etkisiyle hisse senedi emeklilik yatırım fonları vardı. Şubat ayında en kötü performansı gösteren fon, %3,72 kayıp ile Cigna Finans Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu oldu. En kötü performans gösteren diğer emeklilik fonlarını hepsi hisse senedi fonlarından oluşurken aylık kayıplar ortalama %3 civarındaydı.

Şubat 2015 En Kötü 10 Bireysel EmeklilikBakalım yılın geri kalan kısmında hangi bireysel emeklilik fonu iyi kazandıracak?

Leave a Reply

Your email address will not be published.