Dünyanın En Değerli Parası

Türk Lirası, uzun zamandır Amerikan Doları, Euro ve Pound gibi yabancı para birimlerine karşı değer kaybetmeye devam ediyor. Bugün itibarıyla Dolar TL kuru 3.60 seviyelerine yakın seyrediyor. Yani, 3 lira 60 kuruş vererek 1 dolar alabiliyoruz. Amerikan Doları, Türk Lirası’ndan 3.6 kat daha değerli. Türk Lirası’nın durumu böyleyken, diğer ülkelerin para birimlerinde durum ne? Dünyanın en değerli para birimi hangisi? Ya da şöyle soralım sorumuzu ”Dünyanın en pahalı parası ne?

Dünyanın en değerli para birimini bulmak için, ülkelerin para birimlerinin paritesine yani birbirlerine oranına bakmamız gerekiyor. Örneğin, bugün 1 İngiliz Sterlini, 1.20 Amerikan Doları ediyor. Yani, İngiltere’nin parası Amerika’dan daha değerli. Öte yandan, para biriminin değerli ya da pahalı olması o ülkenin zengin ya da fakir olduğu anlamına da gelmez. Bunu bir örnekle açıklamaya çalışalım.

TÜRK LİRASI’NIN DÜNYA’DA KAÇINCI SIRADA OLDUĞUNU ÖĞRENMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Bildiğiniz üzere İskandinav ülkelerinin ekonomik durumları ve halkın refah seviyesi, ülkemizin daha üstünde. Ama diğer taraftan bu ülkelerin para birimleri Türk Lirası’ndan daha değersiz. Bugün itibarıyla, 1 Türk Lirası ile 2.5 İsveç Kronu alabiliyorsunuz. Bu demek değil ki, İsveç’in ekonomik durumu veya gelişmişlik seviyesi ülkemizden daha kötü. Ya da, daha çarpıcı bir örnek verelim. Bugün Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Japonya’nın para birimi Yen, Türk Lirası karşısında çok zayıf. 1 Lira ile 33 Japon Yeni alabilirsiniz. Ama, Japonya’da bir ekmeğe yaklaşık 200 Yen ödersiniz, yani neredeyse 6 lira. Özetle, ülkelerin para birimlerinin seviyeleri ile ekonomik durumları veya ülkenin ucuz ya da pahalı olması arasında doğrudan bir ilişki bulunmamakta. Şimdi gelin hep birlikte Dünyanın en pahalı paralarını inceleyelim.

Listenin en tepesinde olması gereken ve 2017 yılının ilk günlerinde 1000 Amerikan Doları’nı geçen fiyatıyla tekrardan gündeme gelen para birimi Bitcoin olsa da, kendisi henüz sanal bir para birimi olduğu için, en değerli ülke para birimlerine bakalım.

1- Kuveyt Dinarı = 11.70 Türk Lirası

dunyanın en değerli para birimi kuveyt dinarı

Dünya’nın en değerli parası Kuveyt Dinarı’dır. Bugün 1 Kuveyt Dinarı neredeyse 12 liraya eşittir. Kuveyt Dinarı’nın bu kadar değerli olmasının nedeni yukarıda da açıkladığım üzere zengin bir ülke olmasından ya da petrol ihracat etmesinden ziyade, Kuveyt Dinarı’nın fiyatının Kuveyt Merkez Bankası tarafından belirlenmesinden kaynaklanmaktadır. Yani, Kuveyt Dinarı, Türk Lirası gibi dalgalı kur rejimi ile serbest piyasada fiyat hareketleri göstermez. Kuveyt Dinarı, kimi zaman sadece Amerikan Doları’na kimi zamanda başka uluslararası para birimlerinden oluşan bir sepete eşitlenir ve bu sepetin değerine göre de hareket eder. Merkez Bankası’nın belirlediği fiyatlara göre bugün 1 Kuveyt Dinarı’nın değeri yaklaşık 3.25 Amerikan Doları’na eşittir.

2- Bahreyn Dinarı = 9.50 Türk Lirası

dunyanın en değerli para birimi bahreyn dinarı

Dünyanın en pahalı ikinci parası ise yine bir Körfez ülkesine, Bahreyn’e ait. 1 Bahreyn Dinarı, yaklaşık 10 Türk Lirası’na eşit. Kuveyt Dinarı gibi Bahreyn Dinarı da Bahreyn Merkez Bankası tarafından Amerikan Doları’na sabitlenmiştir. 1 Bahreyn Dinarı yaklaşık 2.66 Amerikan Doları’na veya yaklaşık 10 Saudi Riyali’ne eşittir.

3- Umman Riyali = 9.30 Türk Lirası

dunyanın en değerli para birimi umman riyali

Dünyanın en pahalı üçüncü parası ise yine bir Körfez ülkesine, Umman’a ait. 1 Umman Riyali, yaklaşık 9 Türk Lirası’na eşit. Umman Riyalı’nın fiyatı da Kuveyt Dinarı ve Bahreyn Dinarı gibi Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Umman Merkez Bankası uzun zamandır 1 Umman Riyali’ni 2.60 Amerikan Doları’na eşitlemiştir.

4- Ürdün Dinarı = 5.05 Türk Lirası

dunyanın en değerli para birimi ürdün dinarıDünyanın en pahalı dördüncü para birimi de Orta Doğu coğrafyasındaki bir ülkeden, Ürdün’den. Yaklaşık 5 liralık değeriyle Ürdün Dinarı, Dünyanın en pahalı para birimlerinden biridir. Diğer değerli para birimleri gibi, Ürdün Dinarı da Dolar’a eşitlenmiştir. Bugün 1 Ürdün Dinarı yaklaşık 1.40 Amerikan Doları’na eşittir.

5- Cayman Adaları Doları = 4.40 Türk Lirası

C

Dünyanın en pahalı beşinci para birimi ise Cayman Adaları Doları. Hemen hemen İngiliz Sterlini ile aynı piyasa değerine sahip olan Cayman Adaları Doları, dünyanın en değerli para birimlerinden bir tanesi. Cayman Adaları, Karayipler’de yer alan ve Birleşik Krallık’a bağlı adalar topluluğudur. Pound’da, Kanada Doları’nda ya da Avustralya Doları’nda olduğu gibi, Cayman Adaları Doları’nda da İngiltere Kraliçesi’nin resmi bulunur. Bugün, 1 Cayman Adaları Doları, yaklaşık 4.40 Türk Lirası’na eşittir.

Comments
 1. Erdem

  İngiliz Sterlini neden bu kadar değerli hep merak etmişimdir. İnternette bununla ilgili net bir açıklama bulamadım. Bu konuda ufak bir şeyler yazarsanız bizi de bilgilendirmiş olursunuz.:)

  • Can Balkan

   Açıkcası ben herhangi bir para biriminin diğer para birimine karşı daha değerli görünmesinin (nispi değer), o para biriminin daha değerli olduğu anlamına gelmediğini düşünenlerdenim. Yani bugün baktığınızda 110 Japon Yeni 1 Amerikan Doları’na eşit. Japonlar da pek ala paralarından 3 sıfır atıp, Yen’i dünyanın en değerli para birimi haline getirebilirler.

   Pound özelinde gidersek, yine de makul bir cevaba ulaşamıyoruz. Hem rezerv para açısından, hem de dünya ticaret hacmi açısından bakıldığında bugün USD’nin daha kabul gördüğü aleni bir gerçek. Öte yandan ticaret savaşları hasebiyle, ülkelerin para birimlerinin nispi değerlerini düşürmeye çalıştıkları da ayrı bir gerçek. Ülkelerin para birimlerinin değerini belirleyen başlıca etkenler, ilgili paraya olan talep, ilgili paranın likiditesi, ilgili para birimini basmaya yetkili ülke ekonomisinin durumu ve pek tabi istikrar. Bu açılardan değerlendirme yaptığımızda normalde USD’nin sterline göre daha değerli olmasını bekleriz. Ama aksi gerçekleşiyor. Bu da bir tür eski dünya alışkanlığı olsa gerek 🙂

   Aşağıya konuyla ilgili bir link bırakıyorum. İngilizce ama diliniz yoksa Google translate aracılığıyla çeivirip okuyabilirsiniz.

   https://www.quora.com/How-is-the-British-pound-stronger-than-the-US-dollar-when-there-is-clearly-more-demand-for-the-latter-than-the-former

 2. mustafa

  şunu çok merak ediyorum nden doviz kurları hep beraber yükselip hep beraber düşüyor
  örnek USD:5.48TL ve GBP 7.11TL
  sonra usd:5.60Tl olunca GBP de 7.30 lara gidiyor sadece sterlin değil EUR, altın hepsi beraber hareket ediyor
  bunun mantıklı açıklaması nedir?

  • Can Balkan

   Çünkü, parite var. Nasıl ki Türk Lirası’nın fiyat diğer döviz türlerine göre artıp azalıyorsa, diğer dövizlerin de birbirine karşı bir fiyatı var. Örneğin bugün EURUSD paritesi 1.13 seviyesinde. Dolayısıyla EURUSD paritesi sabitken, Türk Lirası Dolar karşısında değer kaybederse, Euro fiyatı da yükseliyor. Altın’ın fiyat hareketi ise global piyasalarda altın fiyatının dolara endeksli olmasından kaynaklı. Doğal olarak altın fiyatı yurtdışı piyasalarda sabit olsa dahi, TL dolar karşısında değer kaybettiğinde, altının TL fiyatı da yükseliyor.

 3. cengiz şahin

  bazı ülkelerin para birimleri çok hızlı yükselebiliyor parite falan dinlemiyor. hangi para biriminin daha hızlı yükselebileceğini önceden kestirmek mümkünmü.

  • Can Balkan

   Bir takım teknik analiz yöntemleri ile fiyat hareketleri kısmi olarak kestirilebilse de 100% kesinlik yoktur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.