En Büyük Piyango İkramiyesi

Dünya tarihinin en büyük ikramiyeli piyangosu 23 Ekim 2018 akşamı Amerika’da dağıtılacak. Mega Millions isimli piyangonun ikramiye bedeli 1.6 milyar $. Bugünün dolar-TL kurunun 5.66 olduğunu düünürsek, en büyük piyango ikramiyesinin 9 milyar TL seviyesinde olacağını söyleyebiliriz. Piyango diyoruz ama bu ikramiye Sayısal Loto benzeri bir oyun için ödenecek.

Haberlerde çokca okuduğunuz üzere, “bu ikramiye size çıkarsa şu kadar ev bu kadar araba alırsınız.” klişesinden ziyade, sitemizin de yatırım odaklı olduğunu göz önünde bulundurarak, bu ikramiye tutarı ile Borsa İstanbul’da alabileceğiniz bir kaç şirketi söyleyeyim.

Halk Bankası’nın bugün itibariyle değeri 8.5 milyar TL. Yani büyük ikramiye size çıksa, Halk Bankası‘nın tamamını satın alabiliyorsunuz ve kenarda 500 milyon lira civarında da paranız kalıyor. Artık bunu da mevduat yapar, her ay faiziyle geçinirsiniz. Bankacılık sektöründen hoşlanmıyorsanız, piyango ikramiyenizin küçük bir kısmını gözden çıkararak Migros‘un tamamını satın alabilirsiniz. Bugün itibariyle Migros’un piyasa değeri 2.7 milyar TL civarında. Ödenecek ikramiyenin büyüklüğünü tam olarak ifade edebilmek için bu şekilde örnekler verdim. Özetle, çok büyük bir ikramiye ödenecek.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi, piyango ikramiye tutarı 1.6 milyar dolar. Ülkemizden farklı olarak Amerika’da piyango ikramiyelerinin zamana yayılarak ödenmesi seçeneği mevcut. Eğer siz bu büyük ikramiyenin hepsini nakit olarak almak isterseniz, ödenecek nakit ikramiye tutarı 904 milyon dolar olacak. Tabi bir de işin vergi boyutu var. Yaşadığınız eyalete göre değişmekle birlikte, ortalamada bu ikramiye tutarının yarısının vergiye gidebileceğini söyleyebiliriz. Ama günün sonunda elinizde amiyane tabirle kemiksiz 500 milyon dolar civarında para kalacak. Yani 3 milyar TL’ye yakın bir tutar.

Türkiye’deki piyango biletlerinin ikramiyelerinin 60 milyon lira civarında olduğunu düşününce, tarihin en büyük piyangosunda ödenecek tutarın ülkemizden 160 kat büyük olduğunu görüyoruz. Peki bu zamana kadar ödenen en büyük ikramiye tutarları neydi? Bu ikramiyeleri kimler kazandı? Associated Press tarafından derlenmiş en büyük 10 ikramiye tutarı ve kaç kişiye isabet ettiği ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

1. 13 Ocak 2016 tarihinde Powerball 1.6 milyar dolarlık büyük ikramiye dağıtmış ve California, Florida ve Tennessee’den 3 kişiye isabet etmiştir.

2. 23 Ağustos 2017 tarihinde Massachusetts’ten bir kişiye Powerball’dan 759 milyon dolar piyango ikramiyesi çıkmıştır.

3. 30 Mart 2012 tarihinde Kansas, Illinois ve Maryland eyaletlerinden 3 kişiye toplam 656 milyon dolar değerinde Mega Millions ikramiyesi isabet etmiştir.

4. 17 Aralık 2013 tarihinde 648 milyon dolarlık büyük ikramiye Mega Millions tarafından California ve Georgia’da yaşayan iki kişiye dağıtılmıştır.

5. Florida’dan tek kişiye 18 Mayıs 2013 tarihinde 591 milyon dolarlık Powerball ikramiyesi isabet etmiştir.

6. 28 Kasım 2012 tarihinde Arizona ve Missouri’den iki bilete 588 milyon dolarlık Powerball ikramiyesi ödenmiştir.

7. 11 Şubat 2015 tarihli ve 564 milyon dolar tutarındaki Powerball ikramiyesi North Carolina, Puerto Rico ve Teksas’tan 3 bilete isabet etmiştir.

8. 6 Ocak 2018 tarihli Powerball ikramiyesi New Hampshire’dan tek bilete isabet etmiş olup, bilet sahibi 560 milyon dolar ikramiye almaya hak kazanmıştır.

9. 24 Temmuz 2018 tarihli 543 milyon dolar ödemeli Mega Millions, California’dan oynanan bir kupona isabet etmiştir.

10. 8 Temmuz 2016 tarihinde İndiana’dan oynanan bir kupona 536 milyon dolar Mega Millions ikramiyesi isabet etmiştir.

Bu zamana kadar dağıtılan en büyük piyango ikramiyelerinden göreceğiniz üzere ilk 10 içerisinde yer alan ikramiyelerin hepsi 500 milyon doların üzerinde. Şimdi içinizden “Peki Amerika piyango bileti nasıl alınır?” diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. Her ne kadar internette Amerika piyango bileti sattığını iddia eden bir çok site olsa da, lütfen bunlara itibar etmeyiniz. Eğer Amerika Birleşik Devletleri ve bağlı eyaletlerde yaşamıyorsanız, veya ABD’yi ziyaret etmiyorsanız, internet üzerinden alacağınız piyango biletinin bir hükmü olmayacaktır. Dolayısıyla boşu boşuna zahmet etmeyin. Amerika’dan piyango bileti almanın en kestirme yolu, eğer varsa Amerika’da yaşayan bir arkadaşınızdan rica etmektir. Tabi kendisine güvenebilirseniz.

Peki, “bu büyük ikramiyeyi kazananlar şimdi ne yapıyor?” sorusunun cevabını sonraki yazılarımızda vermek üzere, piyango konusunu şimdilik kapayalım. En büyük piyango ikramiyeleri ile ilgili görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.