Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Merkez Bankası’nın, 28 Ocak 2014 tarihi gece yarısı açıkladığı kararlar ile gecelik borç verme faiz oranını %7.75’ten %12’ye yükseltmesinin ardından, bankalar da konut kredisi faiz oranlarını artırmaya başladılar. Böylelikle, 2013 yılının ilk yarısında aylık %0.60’lara kadar gerileyen konut kredisi faiz oranları da ortalama aylık %1’i aşmış oldu.

Ev alma niyetinde olan takipçilerimizin en çok sorduğu soru “Konut kredisi faizleri kaç oldu?”. Bu yazımda bankaların konut kredisi faiz oranlarını vermeye çalışacağım. Böylelikle, ev almak isteyenler buradaki listeye bakarak en uygun konut kredisi faiz oranını öğrenebilecekler.

Aşağıdaki listede gördüğünüz üzere 2014 yılının Şubat ayında en uygun konut kredisini veren banka Ziraat Bankası. 100 bin TL kredi ve 120 ay vade için Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz oranı aylık %0.94’tür. Ziraat Bankası’ndan konut kredisi çeken müşteriler, 120 ay boyunca aylık 1,393 TL taksit ödeyerek 100,000 TL konut kredisi kullanabilecekler. 10 yılın sonunda ödenecek toplam faiz tutarı ise 67 bin TL olacaktır. Ziraat Bankası konut kredisi kullanımında bir defaya mahsus olmak üzere dosya masrafı ve ekspertiz ücreti olarak 2,500 TL masraf almaktadır. Bu masrafların dışında konut için DASK sigortası ve kredi kullanan kişi için hayat sigortası masrafları da çıkabilir.

2014 yılı Şubat ayı itibarıyla bankaların konut kredisi oranları şu şekildedir:

Konut Kredisi OranlarıBu listede verilen oranlar, bankaların internet sitelerinden ve kredi oran karşılaştırması yapan internet sitelerine verdikleri oranlardan alınmış olup, 100 bin TL ve 120 ay vade içindir. Piyasa koşullarına göre bankalar kredi oranlarını değiştirebilmektedirler. Ev almadan önce, konut kredisi çekmeyi düşünen okuyucularımız, banka şubelerini ziyaret edip, pazarlık ederlerse daha uygun koşullarda konut kredisi çekebilmeleri mümkün olmaktadır. Sizlere tavsiyem hayatınızın en büyük borçlarından birinin altına imzanızı atarken, imkanınız dahilinde bütün bankalardan oran almanızdır. Bankalardan oran alırken, konut kredisi kullanımında alınacak bütün masrafları da sorun ve hesaplamalarınızı buna göre yapın. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun, güle güle oturun.

Peki siz konut kredisi kullanmayı düşünüyor musunuz? Son zamanlarda bankalardan konut kredisi için faiz oranı aldınız mı? Yorumlarınızı aşağıya yazın, yayımlayalım.

Leave a Reply

Your email address will not be published.