Nasıl Kredi Çekebilirim?

Ev almak, arabayı yenilemek, mobilyaları değiştirmek, tatile gitmek ya da düğün yapmak istiyoruz ama paramız yok. Eşten dostan borç almak yerine bankadan kredi çekmek istiyoruz. Peki ama bankadan nasıl kredi çekebiliriz?

Bankadan kredi çekebilmek için, ilk önce kredi başvurusunda bulunmamız gerekiyor. Kredi başvurusunda bulunmak için, bir banka şubesine gidebilir, ya da internet üzerinden bankaların kredi başvuru formları aracılığıyla kredi başvurusu gerçekleştirebiliriz. Kredi başvurusu yaparken, bankalar maaş bordrosu veya tapu gibi ek belge talebinde bulunabilirler.

Kredi başvurusu yapmadan önce kendimize aşağıdaki 3 soruyu sormalıyız: 

1)      Krediyi ne için çekeceksiniz? (Ev mi alacaksınız? Mobilyaları mı değiştireceksiniz? Tatile mi gideceksiniz? Borçlarınızı mı kapayacaksınız?)

2)      Ne kadar kredi çekeceksiniz? (Diyelim ki mobilyaları değiştirmeyi planlıyorsunuz. 10 bin lira kredi çekmeyi düşünüyorsunuz. Ama almayı planladığınız yeni mobilyalar 12 bin lira. Bu durumda eksik kalan 2 bin lirayı nereden bulacağınızı planladınız mı?)

3)      Çektiğiniz krediyi ne kadar sürede geri ödeyeceksiniz? (İhtiyaç kredileri 36 ay, otomobil kredileri 48 ay ile sınırlı. Peki siz çektiğiniz krediyi kaç ayda ödeyeeceksiniz? Geliriniz bu ödemeyi yapmak için yeterli mi? Bütün giderleri hesaba kattınız mı? Beklenmedik masraflar çıkabileceğini düşündünüz mü? Kredi çekmeden önce bütçe yapın.)

Bu soruların cevabını verdikten sonra, bankadan kendinize uygun olan kredi için başvuru yapabilirsiniz. Örneğin, yeni bir ev alacaksanız konut kredisine, yeni bir araba alacaksanız, otomobil kredisine, tatile gidecekseniz ihtiyaç kredisine başvurmanız gerekmektedir. Konut ve otomobil kredilerinde, aldığınız konuta veya arabaya banka ipotek koyarken, ihtiyaç kredisi kullanırken, banka yalnızca gerekli durumlarda kefil ya da teminat isteyebilir.

Bankadan kredi çekmek için kredi puanınızın iyi olması ve aylık belirli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Bazı bankalar gelir belgesiz kredi veriyor olsa da, eğer kredi puanınız yeterli değilse, bankalar gelir belgesi talep edebilirler. Kredi puanınız kötüyse buraya tıklayarak nasıl yükseltilebileceğini öğrenebilirsiniz.

“Bankalardan nasıl kredi çekilir?” konusunda başka sorularınız varsa, aşağıda yer alan yorum bölümünü kullanarak iletebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.