KMH (Kredili Mevduat Hesabı) Nedir?

Bankacılık hizmetlerinin yaygınlaşması ile hayatımıza giren kelimelerden biri de KMH. Kredili Mevduat Hesabı’nın başharflerinin kullanılmasıyla KMH olarak kısaltılan kelime için, okunuşu sebebiyle ”kameaş” ya da ‘‘kamehaş” diyenler de var. Müşterilerin bir çoğu bu ürünü ”eksi hesap” olarak bilirler. Bankalar da bu ürünün pazarlamasını daha kolay yapabilmek için çeşitli isimler bulmuş durumdalar. Bu isimlerden en fantastik olanı Vakıfbank’a ait Hızır 7/24 olsa da kredili mevduat hesaplarının bankalardaki adları şöyle

Garanti Bankası Kredili Mevduat Hesabı – Avans Hesap

Akbank Kredili Mevduat Hesabı – Artı Hesap

DenizBank Kredili Mevduat Hesabı – Kurtaran Hesap

Yapı Kredi Kredili Mevduat Hesabı – Esnek Hesap

Finansbank Kredili Mevduat Hesabı – Ek Hesap

ING Bank Kredili Mevduat Hesabı – Destek Hesap

İş Bankası Kredili Mevduat Hesabı – Ek Hesap

Vakıfbank Kredili Mevduat Hesabı – Hızır 7/24

Peki bankaların bu kadar cafcaflı isimlerle pazarladığı KMH nedir?

KMH, yani eksi hesap, hesabınızda size ait para bulunmadığında bankanızın size tanımlamış olduğu limitler dahilinde kullanabileceğiniz bir kredi türüdür. KMH kullanmaya başladığınız anda bankalar faiz işletmeye başlar ve KMH faizi günlük olarak işlemeye devam eder. Dolayısıyla kredili mevduat hesabını kullandığınızda ay sonunu beklemeden elinize para geçtiğinde hemen kapatmanızda fayda var. KMH kullandıktan sonra hesabınıza para geldiğinde, ilk olarak kredili mevduat hesabı kapanır.

Kredili mevduat hesabı (eksi hesap), yüksek faizli bir kredi türü olduğu için kısa dönemli nakit ihtiyacınızı karşılamak için uygundur. Uzun dönemli nakit ihtiyaçlarını için kredili mevduat hesabı kullanmak yerine kredi çekmek daha mantıklıdır.

Kredili mevduat hesabına uygulanacak azami faiz oranı Merkez Bankası tarafından belirlenmekte olup, şu an itibarıyla KMH faizi aylık %2.02 Efektif faiz oranı uygulandığında, kredili mevduat hesabının faizi %30’u bulmaktadır. 100 liralık eksi hesap faizi, aylık 2.4 liradır.

100 lira KMH kullanımının günlük, haftalık ve aylık faiz toplamlarını aşağıdaki tablo üzerinde görebilirsiniz. 100 lira KMH’ın günlük faizi 8 kuruş iken, haftalık faizi 56 kurus, KMH aylık faizi ise 2,42 liradır. Bu hesaba göre 1000 lira KMH aylık faizi 24 lira olacaktır.

kredili mevduat hesabi faiz oranlari

Kredili mevduat hesabı, parasız kalınan günlerde imdada yetişse de KMH kullanımı alışkanlık haline getirilmemelidir. KMH faizi hesaplamasında gördüğünüz üzere yıl boyunca 1000 lira KMH kullanıldığında, yaklaşık 300 lira KMH faizi ödenecek olup, piyasa koşullarına göre oldukça yüksek bir tutardır. Eğer KMH hesabınız sürekli açık durumdaysa, 12 aylık küçük tutarlı bir kredi çekip KMH hesabını kapatabilirsiniz. Ama krediyi çektikten sonra KMH hesabını iptal ettirmek sizin için daha faydalı olacaktır. Eğer KMH iptali yapmazsanız, yakın zamanda KMH’ı tekrar kullanma ihtimaliniz olabilir. Bu durumda eksi bakiyede olan bir hesabınızın yanı sıra bir de kredi taksitiniz olmuş olur.

KMH Nedir?”, ”Eksi Hesap Nedir?” ve ”Avans Hesap Nedir?” sorularının cevaplarını özetlersek, KMH bir ek hesap olup, kullanıldığında yüksek faiz ödenmek durumundadır. Kısa dönemli nakit ihtiyacı için tercih edilmesi gereken KMH, mümkün olan en kısa sürede kapatılmalıdır.

Sizin de KMH ve KMH faizine ilişkin sorularınız varsa aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.

Comments
 1. Misafir

  İyi çalışmalar öncelikle ben 1.15 faiz ile 16000 TL kmh çeksem 1 aylık maliyet ne olur acaba.

  • Can Balkan

   Merhaba,

   200 lira civarında faiz ödersiniz.

 2. banu

  merhaba;

  ben vakıfbank şubesinde 4.000 tl tutarında bir kredi çektim.Telefonuma internet bankacığı yükledim hesabıma bakarken hem bakiye hemde kullanılabilir bakiye diye bir ibare gördüm.Kredili bankomat hesabı diye bir hesap açıılmış yani ayrıca bi 2000 tl daha var hesapta..Ben bunu nasıl kullanıcam kullandım diyelim geri ödemesi nasıl olucak ? bu ekstra kredi kartı gibi bişymi ? beni bilgilendirebilirmisiniz aylık ödememi yapıcam çektiğimi anında mı ödemem gerekiyor hiç bişi anlamadım 🙁

 3. Özgür

  Vakıfbank kmh faiz oranı güncel nedir toplam maliyet yazıda 2.04 yazıyor ama güncel oranmidir

  • Can Balkan

   Güncel faiz oranına ulaşamıyorum maalesef. İnternet bankacılığında bu bilginin mevcut olamsı gerekir. Kontrol edebilirsiniz.

 4. ayşe

  babamın emekli maaşı denizbanka yatıyor. günü gelmeden para çekebiliyor. kurtaran hesap adı altında. onun yanında 1000 tl kmh ndan 12 aylık taksitle para çekti. 2. bi kez bi daha 12 aylık taksitle 1200 tl çekti. böyle bi durumda açık hesap iptal olabilir mi. iptal etmek istiyorum. kendi iptal etmeye yanaşmıyor. kendi olmadan da bankalar iptal etmiyor.

  • Can Balkan

   Babanızın akli melekeleri yerindeyse, sizin onun hesapları üzerinde bir tasarruf hakkınız bulunmamaktadır.

 5. Misafir

  Ben deniz bank kredi karti borcumu geciktirdigim için kredili mevduat hesabından çekmişti borcumu atm den ödeyemiyorum bu borcu nasıl ödeyebiliriz peki atm den borcumuzu neye yatırmak gerekiyor

  • Can Balkan

   Normal hesabınıza yatırın, eksi bakiye kapanacaktır.

 6. Misafir

  Vakifbank kredili bankomat hesabinda gorunen maas 2854 bakiye -2675 eft 2724 bakiye -5400 gelen eft otomatik yatan 150 bakiye -5250
  Buradaki -(eksi) degerler ne demek.. extrayi okuyup anlayamiyorum bilgi lutfen tsk. Ederim

  • Can Balkan

   Eksi bakiyeler Kredili Mevduat Hesabı. Yani şu anda bankaya 5.250 lira borcunuz var.

 7. deniz

  Annemin de KMH hesabı var 500 lira denizbank kartına yatırdık fakat bir ay geçmesine rağmen para hesapta yok görünüyor

  • Can Balkan

   Banka ile kontrol edin. Ama genelde KMH hesapları eksiye doğru çalışır. Eğer bu hesabı kullanıp para yatırmışsanız, hesap 0 görünebilir.

 8. yusuf

  KMH borcunu kapatmak için yasal süre kaç gün? 2 ay sonra ödersem yine %2.02 üzerinden mi öderim?

  • Can Balkan

   Borcunuz, sonsuza kadar açık kalabiliyor. Tahakkuk eden faizi 30 gün içerisinde ödemeniz gerekmektedir.

 9. Isa

  2000 tl 1.84 günlük faiz ile ayda ne kadar yapar acaba bilgi verirmisiniz saygilar

  • Can Balkan

   1.84 aylık faizdir diye tahmin ediyrum. Bir aylık faiz 36.80 lira olacaktır. Bunun üzerine ilave olarak 7.5 lira KKDF ve BSMV gelecek. Yani toplam tutar 44 lira olacak.

 10. İbrahim

  Yakın bi akrabamın maaşı 1080 liraydı onu çektim ve üzerine de 200 lira KMH dan para çektim bi dahaki maaş yattığı zaman KMH daki borç otomatik olarak maaştan kesilerek kapanmış oluyor mu ?

  • Can Balkan

   Evet. KMH otomatik olarak kapanır hesaba para yattığında.

 11. Sukeyman

  Benim hesabim bos ama kredili bakiye -999.998.70 diyor ne demek bu

  • Can Balkan

   Muhtemelen bloke var. Bankanızı arayın.

 12. Hamiyet Çalışkan

  Bakiyem olduğu halde banka hesaplarını kontrol ettiğimde Kmh alındığını gördüm neden acaba?

  • Can Balkan

   Eğer iki farklı hesabınız varsa ve Kredili Mevduat Hesabı tanımlı olan hesaptan para çekmişseniz, bu yüzden eksi bakiyede görünüyor olabilirsiniz.

 13. mustafa zengin

  -4500 deyim ve 3700 TL taksitli KMH kullanmayı düşünüyorum. kullandığım takdirde eksi hesabıma para gelecek, benim bu parayı çekip kullanma imkanım var mı ? eğer yoksa boşuna kullanmayayım

  • Can Balkan

   EKside olduğunuz KMH hesabına gelen paradan dönem faizi ve diğer masrafalr düşüldükten sonra kalan tutarı kullanabilirsiniz. (Eğer hesapta bloke, vs. yoksa). Yani diyelim ki hesabınıza 3700 geldi. 100 lirası masrafa düştü. Geri kalan 3600 lirayı çekebilirsiniz.

 14. Ahmet Turgut

  Merhabalar

  Banka KMH hesabından okul taksidini ödemiş ama bana hiçbir iletişim aracıyla bilgilendirme yapmadı, ancak 7-8 ay sonra sms gönderdi de haberimiz oldu. Tabi bu arada yaklaşık 1300TL faiz işletmiş, kanuni takibe düşmemek için ödemek zorunda kaldım. KMH kullandırıldığı anda tarafıma bilgilendirme yapması yasal zorunluk değil mi? Hakkımı nasıl aramalıyım.
  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Banka ile sözleşmenizin detaylarını bilmiyorum. Otomatik ödemeler, vs. bildirim kapsamı dışında olabilir. Eğer bir mağduriyetiniz olduğuna inanıyorsanız, bir avukata danışıp yargı yoluna gitmenizi tavsiye ederim. Hukukçu olmadığım için net cevap veremiyorum maalesef.

   • engin

    kmh hesabi nakit bloke edip yapa biliyormuyuz cvp verirseniz sevinirim

 15. Arda Boluk

  Merhaba

  Yapıkredi’de 800 Tl ek hesabım mevcuttur. Gün içerisinde parayı çekip kullanırsam tekrar gün bitmeden geri yatırırsam banka herhangi bir faiz alırmı ?

  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet, aynı gün çekilip geri yatırılan KMH için faiz işler. Hatta bunu cuma günü yaparsanız, 3 günlük bile faiz işleyebilir. Bazı bankaların uygulamaları farklılaşabiliyor. Ama genel uygulama bu yönde. Bir günlük faiz de 50 kuruş civarında olacaktır.

 16. Salih POLAT

  KMH konusundaki yapmış olduğunuz bilgilendirme ve öneriler için teşekkür etmekle beraber, size KMH Yıllık Faizinin tahakkukuna ilişkin bir sorum olacak.
  Yaklaşık olarak, KMH Sözleşmesini okuduğumda ve internet üzerinden araştırma yaptığımda yaptığımda KMH Yıllık Faizinin tam olarak yılın hangi tarihinde tahakkuk ettiğine ilişkin net bir bilgi bulamadım. Bu hususta sizden bilgilendirme talebinde bulunuyorum. Zira Aralık ayının son haftasının girişinde KMH bakiye borcumun tamamını ödedim. Ve bu ödemeden yaklaşık bir kaç gün sonra KMH Aylık Faiz borcum tahakkuk etmişti onu da ödedim. Şu an için herhangi bir şekilde KMH borcum bulunmamakla beraber hesap bakiyemde bir miktar para mevcut.
  Sizce Yıllık Faizden muaf mıyım?
  Özetle Yıllık Faizin Tahakkuk tarihi ne zamandır? 31 Aralık veya 1 Ocak mıdır? Yoksa ilk KMH Kullanıldığı andan 365 gün sonra mıdır?

  Birde tahakkuk sırasında bakiyede KMH borcu bulunup bulunmadığına mı bakılır. Yoksa 365 gün tamamlanmadan benim örneğimdeki gibi 360. günde borcunu ödeyen birisine bir yılını bitirmemiş olsa bile 360 günlük faizi yıllık faiz adı altında tahsil mi edilir?

  Biraz karışık bir soru olmuş olabilir, fakat bu soruma hiçbir cevap bulamadım. Sizin net bir cevap vereceğinizi umuyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sorunuzu anlamış olduğumu düşünüyorum. Özetle KMH yıllık faizinin ne zaman hesabınızdan tahsil edileceğini soruyorsunuz. Lakin, “yıllık KMH faizi” diye bir uygulama istisnai koşullar dışında yok. Bireysel tüketiciler için ay içerisinde kullanılan KMH’lara göre hesaplanan faiz ayın son gün kapanışında tahakkuk eder ve hesapta para varsa takip eden ayın ilk günü tahsil edilir. Bu aylık faizin dışında haricen bir de yıllık faiz alınmaz. Umarım doğru anlayıp, yanıtlayabilmişimdir.

 17. Salih POLAT

  Vermiş bulunduğunuz cevaba ilişkin teşekkür etmekle beraber size bu soruyu sormamdaki temel sebep şu idi.
  Ben KMH bakiye detaylarıma baktığımda (Vakıfbank maaş hesabı), oradaki bilgilerde aylık faiz %2.42 olarak gözükmekte altta ise yıllık faiz %30 olarak nitelendirilmekte.

  Burdan kasıt aylık olan 2.42 nin yıllık yaklaşık olarak %30a tekabül ediyor olması mıdır?

  o yüzden sormuş idim. Eğer aylık ödenen faizin haricinde ayrıca yıllık faiz yok ise sorumun cevabını almış oldum. Gerçekten çok Teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Evet Salih Bey, aylık %2.42’nin yıllık bileşik faizi de yaklaşık %30 yapıyor. Yıllık faizi belirtmek yasal bir zorunluluk. Onun için bu oranı da vermişlerdir. İlave bir ödeme yapmanıza gerek yok. Mutlu yıllar diliyorum.

 18. Salih POLAT

  Sayın Can Balkan beyefendi.
  Çok kısa bir süre içerisinde yapmış olduğunuz tüm bilgilendirmeler için
  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. Sizede mutlu yıllar dilerim.

 19. barış

  Denizbank kmh hesabindan bugun 500 tl cektim persbe aksami yatircagim ne kadar borcum olur acaba ne kadar odemem gerekir

  • Can Balkan

   500 liranın aylık KMH faizi 10 lira civarındadır. Bir haftalık faiz de 2.5 lira olur.

 20. Göksel

  Vakıfbank’ta hali hazırda mevcut kredili mevduat hesabımı 600 km uzaktaki şubeme gitmeden internet şubesi ya da mobil bankacılığı üzerinden kapatabilir miyim?
  Teşekkür ederim.

 21. Mavi

  Merhaba , bugün internet bankacılığından taksitli kmh talebinde bulundum. Hesabım şuan – 4030 tl. Aylık 200 tl olmak üzere 12ay taksitlendirme yaptım. Her ayın 15.’de hesabımdan bu miktar kesildikten sonra eksi hesabım kullanılmadığı takdirde otomatik olarak kapanır mı? Sizce borcu taksitlendirmek mi yoksa kredi çekip kapatmakmı daha mantıklı?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Her ay 200 lirayı ödedikçe, bu KMH limitinize yansıyacak ve kullanılabilir 200 lira ektra limitiniz olacak. KMH’tan tamamen kurtulmak istiyorsanız, kredi çekip bu borcu kapatıp, KMH hesabını kapatmak daha makul bir seneçek. Lakin şu an taksitlendirme yapmışınız zaten. İptal etmeniz pek mümkün görünmüyor. Bundan sonraki süreçte KMH kullanmak istemiyorsanız, bankayı arayıp KMH limitinizi iptal edebilirsiniz.

 22. Tamer

  Benim vakıfbank taksitli kmh hesabim var 500 tl bu her ay bizden 56 lira kesiliyor bu toplam taksitli kmh borcu bitince mi komple hesaba geçecek taksitli alışveriş gibi her ay limit açılması gerekmiyormu

  • Can Balkan

   Ödeme yaptıktan sonra limit açılması gerekiyor.

 23. ILHAN

  Kredili kmh hesabim açık kalsa borcunu yatırsam 2000tl limiti ev kredisi toplu borcu ödesem ipotek kalkınca tekrar kullanmak istesem kalkan ipotek e sorun olur mu

  • Can Balkan

   Sorunuzu anlayamadım.

 24. Murat

  Merhaba ben vakıfbank maaş kartımdan kmh ye başvurdum onaylandı fakat bakiye – 650 çekilebilir tutar 1500 yazıyor. Daha önce kmh den taksitli para çekmiştim ona mı düşmüşlerdir. Saygılar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   KMH’nız yeni onaylandıysa daha önce nasıl taksitli para çekebildiniz anlayamadım. Ama banka 5.000 lira KMH’nızı onaylamış ve siz sonra 3.000 lira taksitli KMH kullanmışsanız, çekilebilir tutar 1.500 lira görünebilir. 3.000 lira anaparaö 500 lira da faiz için KMH bakliyeniz azalmıştır. Bakiye -650 görünüyorsa, buradaki eksi bakiye de taksit tutarı olabilir. Öte yandan bakiyeniz eksi 650 değil, yalnızca 650 ise, demek ki kalan KMH limitiniz 850 liradır. Bu durumda çektiğiniz taksitli KMH’ın anapara ve faiz toplamı 4.150 lira demektir. Bunların hepsi varsayım…

 25. Emir

  Merhaba ben kmh hesabını kullanıyorum sürekli ve ay başında maaşla kapanıyor bana böyle bi mesaj geldi anlamadım üstelik kmh limitim 1000 lira 250 lira eksik görünüyor. BANKKART ILE KMH LIMITINDEN BUGUNE KADAR YAPILAN ALISVERISLER NEDENIYLE 14.5.2018 TARIHINDE VADESI GELEN ODEME TUTARI 258,06 TL, ANA HESAP BAKIYENIZ -51,38 TL’DIR.TAHSILAT TARIHINDE HESAP BAKIYENIZ YETERLI DEGILSE KMH LIMITINIZDEN TAHSILAT GERCEKLESTIRILECEK VE GUNCEL KMH FAIZ ORANI UYGULANACAKTIR.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   BU mesajdan anladığım kadarıyla, siz banka kartınız ile alışveriş yapmışınız. Hesabınızda para olmadığı için ilgili tutar KMH hesabınıza yansıtılmış.

 26. Özlem

  Merhaba. Ben vakıf bank tan Kredili bankomat hesabi açtım fakat, taksitli kredili bankomar hesabından kullanmak icin 1200 tl başvuru yaptim online işlemlerden, 1200 tl taksiye böldü fakat ben o parayi kullanmadim bakiyemede yansımadı. Yani simdi ben kullanmadığım parayı taksitlendirdim ama hesabimda o miktar yok ama ödeme tutarında bu parayi taksitlendirmis. Ben su an kullanmadığım parayı mi öderim yani?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bence bakiyenize yansımıştır. Hesabınızda görünüyor olması lazım. Yani, sizin KMH’nız 1200 lira azalırken, normal mevduat bakiyenizin 1200 lira artması lazım. Gözden kaçırmışınızdır. Konuyla ilgili olarak Vakıfbank Müşteri Hizmetleri ile görüşmenizde fayda var. DOğru yönlendirmeyi onlar yapacaktır.

 27. Elif

  Kredili mevduat hesabından nakit para çekebilir miyim çekebilirsem nasıl çekebilirim ??

  • Can Balkan

   Kredili mevduat hesabı, nakit özellikli bir hesaptır. Nakit para çekmekten kastınız, bankamatikten para çekmekse, kredili mevduat hesabının bağlı bulundupu hesapta hiç paranız kalmamışsa ve size kredili mevduat hesabı limiti tanımlanmışsa, limitiniz kadar parayı çekebilirsiniz.

 28. burak

  bende deniz bank kullanıyorum kurtaran hesap aynı zamanda kullanılabilir bakiye olarak görünüyo. kmh para yaptırdığımda buraya değil vadesiz hesaba atıyor

  • Can Balkan

   İlginç. Kurtaran hesabınızın bağlı bulunduğı vadesiz hesaba para gönderdiğinizde, teknik olarak ilk önce kurtaran hesağ bakiyenizin kapanması gerekmektedir. Paranın doğrudan eksi bakiyeyi kapatması lazım.

 29. Cemil

  Merhaba Can bey, Vakıfbank mobil uygulamadan 1000 TL KMH başvurusu yaptım onaylandi. sozlesme e posta adresine gönderildi . Sorum şu: kredili bankomat limitim 1000 TL , kullanılabilir bakiye 0 TL. Tanımlanmış hesabi neden kullanamiyorum aydınlatırsaniz sevinirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kullanılabilir bakiyenin 0 görünmesi için ya bütün parayı harcamış olmanız. Sizin durumunuzda böyle bir şey olmadığı aşikar. Acaba bayram tatilinde olmamız ile ilgisi olabilir mi acaba? Başka bir neden aklıma gelmiyor doğrusu.

 30. gülfem

  merhaba;
  annemın emekli maası denizbank a yatmaktadır.fakat ıkı adet vadesiz hesap var.biri kmh lı.maaşta kmh olan hesaba yatıyor.şimdi buradaki kmh mıktarını kullandık biz eksi bakıyedeyiz.diyorum ki kmh ı taksıt yatıktan yanı birnevi kredi kullandıktan sonra, kmh lı hesabı komple kapatsam maaş diğer hesaba yatar mı?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tam olarak ne yapmak istediğinizi anlayamadım. Amacınız eğer artık kredili mevduat hesabı kullanmamaksa, bankaya başvurup bu hesabın kapatılmasını talep edebilirsiniz. Ancak öncelikle borçlarınızı ödemeniz gerekir. Yani hesap eksideyken, KMH hesabını siz de kapatamazsınız banka da kapatmaz.

 31. FATMA

  kmh başvurusu internet bankacılığından yapamıyorum nasıl yapabilirim ? maaş dönemim harici para çektiğimde faiz tutarı ne olur ?

  • Can Balkan

   Maaş şubenize başvurabilirsiniz. Faiz oranı şu sıralar 2.75% seviyelerinde. Yani 1000 lira KMH kullanırsanız, 27.5 lira faiz ödersiniz.

 32. Furkan

  Kmh adına benden para kesilmiş bu ne anlama geliyor bilgikendirirseniz sevinirim

  • Can Balkan

   KMH, kredili mevduat hesabı demektir. Yani bankanın size kredi olarak tanımladığı ve her an kullanabileceğinz mevduat hesabı. Demek ki ay içerisinde bu ilave hesaptan para kullanmışınız, maaşınız yatınca da banka sizden bu parayı ve faizini tahsil etmiş.

 33. Yusuf

  Merhaba ben 500 tl kmh kullandim 2 veya 3 ay oldu herhalde bunun eksi bakiyesi 18tl bunu yatirirsam bi sikinti olurmu..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   18 lira faiz ödemesi var diye anlıyorum. Bunu muhakkak yatırmanız gerekiyor.

 34. Yusuf

  Tesekkur ederim onu yatirdim 2 tl artı ya gecdi simdi peki geri kalan 498 tl için o nu yatirmak gereklimi hemen eğer eksi olan faizi yatirdigm icin gerekli degilse yatirilana kadar her ay öyle eksi durumu olusuyor demi dogrumu yani eksi bakiyeyi yatirdikdan snra bi durum olmuyor herhalde

  • Can Balkan

   Faizini ödediğiniz sürece, kredili mevduat hesabınız hep açık kalabilir.

 35. Mevlüt şen

  KMH hesabından 1800 tl 12 taksitle para çektim.odedigim taksit kadar tekrar limit açılırmı hesabima?

  • Can Balkan

   Evet, kredili mevduat kısmının ödenen kısmı kadar limit açılır.

 36. Seda Yılmaz

  Merhaba öncelikle iyi günler diliyorum. Benim hesabım sürekli – 5400-5500 aralığında bakiyesi oluyor. Maaşım yattıktan sonra ilk gün – 2300 civarında oluyor. Konut kredisi ödediğim için ve diğer insani harcamalarımı yaptıktan sonra ay sonunda kredili mevduat hesabım yine – 5400 seviyesine geliyor. Ayın son günü Faiz 150_170 TL aralığında otomatik olarak düşüyor ve – 5600 leri görüyorum. Yani anlayacağınız 3 senedir hiçbir zaman artı bakiyeye çıkamadım. Bana uygulanan aylık faiz %2,25 mi yoksa %2,75 midir? 3 senedir artı bakiyeye geçemediğim için bir yaptırımla karşılaşır mıyım?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Siz takip eden ay içerisinde faiz ödemesini gerçekleştirdiğiniz için uygulanacak faiz oranı %2.25’tir. Kredili mevduat hesabının faizini ödedikten sonra sonsuza kadar açık tutabilirsiniz, her hangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Ancak benim naçizane tavsiyem, bir şekilde eş dost borç bulup, kredili mevduat hesabınızı artıya çevirip, sonrasında bu hesabı tamamen kapatmanızdır. Son 3 senede aylık ortalama 140 lira faiz ödediyseniz eğer, 5 bin lira faiz ödediğiniz anlamına gelir. Bu da anaparınıza eşit. Yani oldukça yüksek bir tutar. Bir an evvel bu sarmaldan çıkın.

 37. sarp

  merhaba.öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkürler.maaşım her ay kredili mevduat hesabına yatıyor borcum 1100 tl maaşım 1430 tl bu borç faiziyle birlikte 1130 tl olarak otomatik ödeniyor ama ben bunu gere çekiyorum bu 3 yıldır böyle bunu 1 yıl daha devam ettirme ihtimalim var bu hesap sürekli ekside olursa yani hesaba maaş yatıp geri çekersem herhangi bir sorun olurmu.kmh borcunu kapatırsam ayrı bir faiz alınırmı.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu şekilde devam etmenizde bir sakınca yok. Faizini ödediğiniz sürece KMH hesabını sonsuza kadar ekside bırakabilirsiniz.

 38. yücel

  merhaba 3200 tl kredi borcum vardı yanlışlıkla kmh param ile tek seferde borcumu kapattım.3200 tl kmh borcum var 68-tl faiz olmuş bugüne kadar borcu nasıl kapatabilirim arkadaşım aylık kredi öder gibi 300-400 tl yatır dedi 9-10 ayda kapatırsın dedi doğru bir yöntem mi 68-tl faiz borcu her ayın kaçında borcuma yansıtılır.Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   KMH faizi takip eden ayın ilk günü hesabınıza yansıtılır ve 30 gün içerisinde ödenmesi gerekir. Hesabınızda bakiye varsa, otomatik çekilir, yoksa da hesaba para yatırınca ilk faiz tahsil edilir. Arkadaşınızın önerdiği yöntem doğru. Eğer bu KMH hesabı maaşınıza bağlı bir hesap değilse, muhakkak parayı orada tutun ve harcamalarınızı oradan yapın. KMH’a günlük faiz işler. Hesap ne kadar artıda olursa o kadar iyi. Her ay harcamalarınızdan kısarak veya krediye ödediğiniz meblağı hesapta bırakarak 8-10 ay içerisinde KMH hesabınızı tekrardan artıya döndürebilirsiniz.

 39. Ayşe

  Merhaba Can Bey, iki farlı banka hesabımdan toplamda 7500 lira eksideyim. Çalışmaya başladığımdan beri (yaklaşık 3 senedir) KMH’de hep eksiye düşüyordum fakat bu çoğunlukla 1000 civarıydı. Bu ay epey harcamam olunca -7500’e düştüm. Sizce kredi çekip tüm KMH borcumu kapatmak mı mantıklı yoksa her ay 1000 TL civarı ödeyip kapanmasını beklemek mi?..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   BU soruyu 1 yıl önce sormuş olsaydanız, kesinlikle kredi çekmenizi tavsiye ederdim. Ancak son 1 yılda kredi faizleri ile KMH faizleri birbirine çok yaklaştı. Dolayısıyla, böyle bir tutar için kredi çekmekle uğraşmanıza gerek yok. Ama disiplinli bir şekilde her ay 1000 lira kapatmanız lazım. Aksi takdirde bu borç bitmez. Eğer aylık olarak bu tutarı düzenli olarak içeride bırakmayacaksanız, kredi çekip derhal kapatın.

 40. Ayşe

  Peki, yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

 41. aslı soylu

  merhaba can bey ziraat bankası kmh 344 tl eksideyim bugün yani 1 şubat 2019 internet bankacılığından hesabıma girdiğimde tarihinde diğer hesabımda kalan 2.68 tl’yi risk tahsilatı adı altında virman yaptıklarını gördüm..risk tahsilatı nedir bununla ilgili bana her hangi bir bilgi verilmedi ödeme vs . yardımcı olursannız sevinirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankalar çeşitli adlarla müşterilerden masraf tahsilatı yapmayı bir alışkanlık haline getirdiler. Bu tutarın sizden ne amaçla alındığını bilmiyorum gerçekten. Bence bankanın müşteri hizmetlerini arayıp, sorun. Sonrasında bizleri de bilgilendirirseniz seviniriz.

 42. aslı soylu

  9 tl faiz zaten alınmıştı hesaplara girip virman yapmak neyin nesi anlayamadım doğrusu

 43. sevilay bulut

  can bey merhaba
  31.12.2018 / 31.01.2018 kmh ektresinde 294 tl eksideyim bu miktarı hangi tarihte ve ne kadarını ödemeliyim teşekür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tahakkuk eden faiz tutarını 28 Şubat tarihine kadar ödemeniz gerekiyor.

 44. sevilay bulut

  özür dilerim tarih böyle olmalıydı 31.12.2018 / 31.01.2019

 45. sevilay bulut

  cevap icin vok teşekkür ederim can bey ancak banka 31 ocakta kesilen ektre icin hemen ertesi gün 1 şubatta ödenmesi gerekiyor gibi konuşıyor ve diğer hesaplardan tahsilat yapıyor

  • Can Balkan

   Kural olarak faiz, bir sonraki ayın sonuna kadar kapatılmak zorunda. Anapara için bir mecburiyet yok. Dilerseniz sonsuza kadar açık tutabilirsiniz -banka KMH hesabınızı kapamadığı müddetçe-.

 46. Göksen Yılmaz

  merhaba ncelikle verdiğiniz bu hizmetten dolayı sizi tebrik ediyorum, ben konut kredisi cekmiştim bunun icin yapılan sigorta ödemeleri vadesiz mevduat hesabına tanımlanan 1000 tl’lik hesaptan tahsil edilmiş faizini ödedim ancak şu anda bunun tamamını ödeyemem, konut kredisi ödemesi icin internetten acmış olduğum ikinci vadesiz hesaba havale yapsam bu hesaptan otomotik olarak tahsil edebilirler mi yoksa önce 2-3 tl gönderip denemeliyim teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yukarıda bir başka okur, diğer hesaptan çekildiğini belirtmiş. Siz öncesinde bir deneyin. Ancak anaparayı tahsil etse bile, KMH limitiniz hala mevcutsa oradan çekerek, konut kredi taksitinizi ödeyebileceğinizi düşünüyorum. Faizini ödedikten sonra, anapara teknik olarak sonsuza kadar açık kalabilir.

 47. Atacan

  Abi benim eksi hesaba yaklaşık 500 tl borcum var 2 senedir ve sadece yazları otelde çalıştığım zamanlar masim yatınca ödedim ve geri çektim geçen eve kağıt gelmiş ödeyin 30 gün içinde diye benim bireysel emeklilikte 679 tl alacağım vardı iptal edince para hesaba geçicekti yani 500 tl olan borcum faizi ile birlikte 530 tl olmuş bireysel emeklilik ten yatan param bu borcu kapatı bu parayı kullana bilirmiyim diye çok sordum kullanırsın dediler her neyse geçen cuma para yatmış ve ben sadece borcum dan geriye kaldı kullandım banka çalışanı bana borcunuz var dedi bende ama ben sordum zamn geçmeden öderseniz kullanırsın dediler dedim cuma günü gelin bakalım dediler ben bu parayı kullana bilirmiyim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Uzun zaman ödeme yapmadıysanız, banka KMH hesabınızı kapatmış olabilir. Bu durumda da parayı kullanmanız mümkün olmayabilir.

 48. Ayşe

  Merhaba, Kredili bankomat limitiniz risk seviyesine çekilmiştir şeklinde maaş aldığım bankadan yani vakıfbank tan mesaj geldi. Ben eksi deyim her ay da eksiden çekiyorum maaşı bu mesajla eksi hesabım kapanana kadar hesaptan para çekemeyeceğim anlamına mı geliyor acaba

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankanın “risk seviyesi” olarak neyi tanımladığını bilmiyorum ancak muhtemel kredili mevduat hesabınızı kapatılmıştır. Yani, KMH bakiyeniz sıfırlanana kadar para çekemeyeceksiniz. Sonrasında da sadece hesabınızda bulunan tutar kadar para çekebilirsiniz.

 49. Cemm

  Son 3 aydır ay sonunda – 1500,2000 cirarlarinda bakiye oluyordu. Bu ay +100 lira ile ay sonuna gelmeme rağmen 50 kusur lira kmh faiz tahakkuk tahsilatı olarak kesilmiş. Geçen aylar – deydim o yüzden faiz aldılar onu anladım da peki bu ay neden faiz aldılar. Sebebi nedir?

  • Can Balkan

   Ay içerisinde hesabınız hep artıdaysa ve 1 gün bile kredili mevduat hesabı bakiyenizden para çekmediyseniz, KMH faizi ödemezsiniz. Eğer durumunuz böyleyse, bankaya itirazda bulunabilirsiniz.

 50. Nilgün

  Deniz bank kullanıcısıyım
  3 ay boyunca kredi kartımı ödemedim kullanılabilir bakiyeden cekti daha sonralarında ödeme yaptım kredi kartıma ama bu ay yatırdığımda kullanılabilir bakiyeye yatırdı paramı kredi borcuma değil.
  Kullanılabilir bakiye borcu bitmeden kredi borcumu ödeyemiyor muyum ?

  • Can Balkan

   Tabi, önce eksi hesabı kapatmalı daha sonra kredi borcunuzu ödemelisiniz. Bazı bankalar eksi hesaptan kredi ödemesine izin vermiyorlar. Bankaya sormanızı tavsiye ederim.

 51. engin

  sayin can balkan albaraka kuveyt turkten kredi kartim var albaraka bnkasindan nakit bloke edip kmh acarlarmi cvp verirseniz sevinirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Nakit bloke ile KMH yaparlar mı bilmiyorum, ama bankanın bir kaybı olmayacağı için yapabilirler.

   • engin

    can balkan bey selamlar iş bankasi maas borsuromla gitsem ek hesap acarlarmi puanim 1242 zamanin da icra yasadim akbankla okadar onuda kapattim 10 aydir gecikme sifir ssk da var

 52. engin

  gittim kuveyt turkle al barakaya boyle bir uygulama yokmus can bey tskler cvp icin

Leave a Reply

Your email address will not be published.