Kredi Notu Yükseltme Yolları

Bankalardan kredi çekebilmek için yalnızca gelirinizin ya da iyi bir teminatınızın olması yetmiyor. Artık bankaların ilk önce baktıkları konu sizin kredi notunuz. Kredi çekebilmek için ilk önce kredi notunuzu yükseltmek gerekiyor. Bu yazımızda sizlere kredi notu yükseltme yollarını anlatacağız. İsteyenler doğrudan kredi notunu kısa sürede nasıl yükselttiğimi (400 puan) de buradan okuyabilirler. 

Kredi notu yükseltme taktiklerine geçmeden önce, kredi notunun ne olduğunu anlamak, bizlere kredi notu yükseltmede de katkı sağlayacaktır. Kredi notu sizin bir tür ödeme karnenizdir. İlkokulda aldığınız karneler gibi her dersten bir not alırsınız, bu notlara göre de size takdir veya teşekkür belgesi verilir. Eğer karneniz kötüyse de yalnızca elinizde karneniz kalır. Kredi notu da sizin bütün ödeme derslerinden aldığınız notların ortalamasını yansıtır. Kredi notunuz yüksekse bankalar size koşarak kredi vermeye çalışırlar, bu sizin takdir belgeniz olur. Kredi notunuz ortalamaysa, kredi başvurusu yaptığınızda reddedilmez, bankadan kredinizi alırsınız. Bu da sizin teşekkür belgenizdir. Lakin, kredi notunuz düşükse, bankalardan kredi alamazsınız.

Kredi notu bir karnedir dedik. Her dersten notlar alırsınız. Nasıl ki, ilkokul’da Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi gibi derslerden notlar alıyorsak, kredi notunda da kredi kullanım geçmişi, kredi kullanım sıklığı, kredi ödeme düzeni, kredi limitlerinin her birinden ayrı ayrı notlanır ve en sonunda da kredi notumuz oluşur. Şu anda ülkemizde kredi notu vermeye yetkili tek kuruluş Findeks‘tir. Bankaların neredeyse tamamı, Findeks kredi notunuza göre size kredi verirler.

Şimdi gelin hep birlikte kredi notu yükseltme tekniklerini inceleyelim. Yukarıda anlattığımız, karne ve ders ilişkisini hiç aklınızdan çıkarmayın. Kredi notu karnemizdeki derslerimiz neler?

Kredi notu 4 önemli dersten aldığımız puanın ortalamasına ek olarak bir de öğretmenin kanaatiyle oluşur. Bu dersler, bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap ve borç durumu, yeni kredi açılışları ve kredi kullanım yoğunludur. Bu derslerden geçer not aldığınızda kredi notunuz yükselecektir.

Ders 1 – Ödeme Alışkanlıkları: Kredi notundaki en önemli husus ödeme alışkanlıklarınızdır. Yani sizin mevcut kredilerinizi nasıl ödediğiniz, sizin ileride alacağınız krediler için de referans olacaktır. Ödeme Alışkanlıkları’ndan yüksek puan almanız için yapmanız gereken iki şey var: 1) Hali hazırda çekmiş olduğunuz kredilerin taksitlerini gecikmeden gününde ödemek. 2) Kullandığınız kredi kartlarının en azından asgari ödemelerini, son ödeme tarihinden önce yapmak. Eğer şu andaki kredilerinizi düzgün ödemiyorsanız, başka bir krediyi alabilme şansınız maalesef çok düşük. Kredi kartı notu yükseltmenin birinci kuralı, şu anki yükümlülüklerimizi gününde yerin getirmek. Eğer bunu yapıyorsak, banka diyecek ki ”Bu adam aldığı kredileri aksatmadan ödüyor. Benden aldığı krediyi de zamanında öder.” Birinci dersimiz buydu. Ha diyeceksiniz ki ”Yahu sen neden bahsediyorsun, zaten kredi notum kötü kredi alamıyorum.” Haklısınız. O zaman ikinci dersimize geçelim.

Ders 2 – Mevcut Borç Durumu: Kredi notu yükseltme yollarından ikincisi temiz bir sicile sahip olmaktır. Tabiri caizse kredi sabıkanız temiz olması gerekmektedir. Yani, daha önce çekmiş olduğunuz kredileri takibe düşmeden düzgün bir şekilde kapatmış olmak kredi notu yükseltmek için çok önemlidir. İlk dersimiz, ödeme alışkanlıklarıydı. Orada kredilerimizi zamanında ödememiz gerektiğini öğrenmiştik. Bu dersimiz ise, kredileri zamanında ve düzgün bir şekilde, avukatlar ile yüz göz olmadan kapatmayı öğrenmeliyiz. Dünyanın bin türlü hali var. İşsiz kalmış olabilirsiniz, kaza geçirmiş olabilirsiniz ya da iflas etmiş olabilirsiniz. Dünyanın sonu demek değil. Kredi notunu yükseltmek için önce bu kredileri temizleyeceğiz. Sizin daha önce düzgün kapanmamış bir krediniz varsa, biraz zaman geçmesini bekleyeceksiniz. Veyahut, hala takipte bir krediniz varsa, önce bunu kapatmanız gerekmektedir. Nasıl ki ödeme alışkanlıkları kredi notunu yükseltmek için çok önemliyse, kredi geçmişimizin düzgün olması da bir o kadar önemli. Burada bankalar, insanların zaman zaman dara düşeceklerini hesaba katıyorlar. Her insanın sıkıştığı zamanlar oluyor. Bu durumda da bankalar diyor ki ”Bu müşterimiz takibe düşeli epey zaman olmuş. Takipteki borçlarını da kapatmış. Artık düzgün bir geliri var. Kredi verebiliriz.” Yani kara listeye düşmüş olsanız bile bir şekilde üzerinizi tamamen çizmiyorlar. Önemli olan kaldıysa herhangi bir borcunuz, bunları kapatmak ve beklemek. Zaman, kredi notunun en büyük ilacı. İlave olarak mevcut limitlerinizin kredi notunu nasıl etkileyebileceğini görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ders 3 – Yeni Kredi Açılışları: Ödeme alışkanlıklarınız güzel, daha önceki borçlarınızı da güzel kapatmışınız, şimdi sırada yeni kredi açılışları var. Hayatın olağan akışı içerisinde, hepimizin zaman zaman büyük ihtiyaçları olabiliyor. Kimimiz düğün yapıyoruz, kimimiz araba alıyoruz, kimimiz de ticarete atılıyoruz. Findeks kredi notu hesaplanırken, sizin bir anda kredi bakiyenizin geçmişe göre artmasını olumsuzluk olarak algılayabiliyor. Bu durumda bu dersten kalıyorsunuz. Eğer, zaten kredi notu kötü olduğu için kredi alamayan biriyseniz, bu dersten muhafsınız. Lakin son zamanlarda yoğun bir şekilde ard ardına kredi çekmiş ve hala kredi başvurusu yapıyorsanız, hemen elinizi ”Başvur” butonundan çekiniz. Çünkü sizin yaptığınız bütün bu başvurular veya yeni kullandırımlar, riskli bir durumun habercisi olarak kabul ediliyor. Geliriniz uygun olsa dahi, belirli bir plan dahilinde ve aralıklı olarak kredilerinizi çekiniz. Kredi notu yükseltme yollarından üçüncüsü çok kredi başvurusu yapmamamaktır. İnternette gördüğünüz her kredi çeşidine başvurmayın. İnce eleyin, sık dokuyun. Gerekirse şubelere gidip, başvuru yapmadan durumunuzu izah edin. Bire bir ilişkiler her zaman daha iyi sonuçlar doğurur. Ayrıca şubelerdeki çalışanların hedefleri vardır. Siz kredi kullanmaya ne kadar hevesliyseniz, onlar da size kredi kullandırtmaya o kadar heveslidir. Taksitleri siz ödersiniz, primi bankacı yer.

Ders 4 – Kredi Kullanım Yoğunluğu: Kredi notu yükseltme tekniklerinden sonuncusu ise kredi kullanım yoğunluğunu iyi ayarlamaktır. ”Kredi kullanım yoğunluğu ne demek şimdi?” dediğinizi duyar gibiyim. Anlatayım. Kredi notu hesaplanırken, Findeks diyor ki, sen koskoca adam olmuşsun, işin gücün var ve bugüne kadar bir tek kredi kullanmamışsın, kredi kartın yok, ben senin kredi ödeme sorumluluklarını yerine getirip getiremeyeceğinden emin olamıyorum. Eğer hiç kredi kullanmadıysanız, sistem sizin ödeme performansını bilemeyeceği için sizi daha önce kredi kullanmış kişilere göre daha kötü notluyor. Hatta bazen notlamıyor bile. Üniversitede bazı derslerde, hocalar boş kağıt verdikleri halde sınava katılan öğrencilere puan verirken, sınava hiç gelmeyenleri derste bırakırdı. Findeks de diyor ki ”Ahmet krediyi aldı, arada geciktirse de bir şekilde ödüyor. Ama Mehmet, sen hiç kredi almamışın, ben nasıl bileceğim senin iyi ödeyip ödemediğini?”. Yani, kimi zaman çok kredi başvurusu yapmak ya da ardı ardına kredi kullanmak kredi notunu kötü etkilerken, hiç kredi kullanmamış olmak da kredi notu için kötü. Son kredi notunu yükseltme yolu ise kararında kredi kullanmak. Ne çok abartıp her yere başvuru yapacağız, ne de bankacı görünce kaçacağız. Kredi kullanmak demek, illa gidip kredi çekmek demek değildir. Örneğin çalışmaya başladınız, maaş hesabınız var, banka kredili mevduat hesabı tanımlamış (Kredili Mevduat Hesabı nedir? Sorusunun cevabını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.), hemen kapattırmayın. Arada da olsa, bu hesaptan para çekin, çok gecikmeden tekrar yatırın. Böylelikle yavaş da olsa kredi notunuz oluşur ve yarın konut kredisi çekmeye gittiğinizde zorluk yaşamazsınız.

Kredi notu yükseltme yollarında buraya kadar anlattıklarımızı tek bir cümle ile özetlersek: kredi notu yükseltmek için 1)şu an kullandığımız kredileri düzgün bir şekilde ödeyeceğiz, 2)daha önce kullanmış olduğumuz kredilerden takibe düşen borçlarımız varsa, kapatıp bekleyeceğiz, 3) her gördüğümüz krediye başvurmayıp, arada soluklanacağız, 4) banka görünce kaçmayacağız, küçük de olsa kredili bir hesabımızın sürekli aktif olmasına özen göstereceğiz.

Kredi notu yükseltme taktikleri bunlar. Maalesef, bu işin şipşak bir yanı yok. Kredi notunu kısa sürede yükseltecek formül de henüz icat olmuş değil. Kredi notu yükseltmek sabır işi. Elbette, kimi zaman acil ihtiyaçlarımız oluyor, acil kredi ihtiyacı duyuyoruz. Bu durumların birgün bizim de başımıza geleceğiniz hesap ederek, bugünlerden kredi notu yükseltme yollarını aramalıyız.  Kredi notu nasıl yükseltilir sorusuna cevap aradığımız diğer yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kredi puanı yükseltme yollarına ilişkin sorularınız varsa, uzun yıllar banka tecrübesine sahip biri olarak, cevaplamaktan memnuniyet duyarım. Soru dışında görüşlerinizi ve tecrübelerinizi de aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.

Comments
 1. Cem bulut

  Can bey merhaba ben kamuda çalışan 11 yıllık öğretmenim. Bazı sorunlardan dolayı 2012 de 6 kanuni takip yaşadım 2015 te hepsini kapattım. Hazırda kullandığım 6000 liralık bir kredi kartım zaten vardı. Puanım 1000 şu an.once şunu sormak istiyorum :puanım 1300 lere geldiğinde kredi kullanabilir miyim yoksa 5 yil beklemek zorunda mıyım. Maas bankamin açtığı kredili Mevduat hesabını kapatsam puanım artar mi bir de nakit karşılığı kredi kullanıp kapatsam puanım yukselir mi ya da nakit karşılığı kredi kullanabilir miyim.çok sagolun

  • Can Balkan

   Cem Bey,
   Sizin şu anda yapmanız gereken elinizdeki kredi kartını ve kredili mevduat hesabını düzgün bir şekilde ödemek. Kesinlikle kapamayın. Puanınız da gayet makul şu an için. Aydan aya da peyderpey artacaktır. 5 yıl beklemenize gerek yok. Kamu çalışanı olduğunuz için puanınız biraz daha toparlandıktan sonra kredi çekebilirsiniz.
   Nakit karşılıklı krediyi, maaş aldığınız şube ile konuşun. Kolaylık sağlayacaktır. Banka için de havadan garanti para. 6 aylık çekin. Taksitlerini zamanında ödeyin ve güzel bir şekilde kapatın.

 2. Esra

  Merhaba geçmişte takip le kapanmış kredileri çekerken ödediğimiz dosya masraflarını geri alabilme şansımız var mi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bunun önünde bir engel yok. Yine de bu işlerle ilgilenen avukata danışabilirsiniz ama krediniz takiple kapandığı için tüketici haklarından mahrum değilsiniz.

 3. Cem bulut

  Çok teşekkür ederim can bey bilgilendirdiginiz için. çok büyük bir hizmet veriyorsunuz çünkü dar gelirli insanlariz ve bu konular gerçekten hayatı önem taşıyor. Benim maaş banka ziraat Bankası. Aynı bankada vadeli hesapta birikmiş 15000 param var bu paranın 5000 ini ile nakit karşılığı kredi kullanmak istediğimi söylesem olumlu bakılır mi sizce. puani olumsuz etkilediği için başvuru yapmaktan çekiniyorum

  • Can Balkan

   Doğrudan başvuru yapmadan, şubedeki arkadaşa durumu izah edin. Yardımcı olacaklardır. Ziraat, kamu bankası olduğu için bu ürünleri bilmeyebilirler belki ama Garanti, Finans, Deniz gibi bankalardan da şansınızı deneyin. Ama söylediğim gibi, durumu izah edip, bu şekilde kullandırım yapıp yapmadıklarını öğrenin. Çoğu bankacı bilmez bunları. Hatta anlamaz da “abi paran varsa, neden kredi çekiyorsun?” muhabbeti yaparlar. Siz, işinizi yapacak doğru kişiyi bulmaya bakın.

 4. Cem bulut

  Çok sağol kardesim

 5. Ilkay

  Merhaba can bey yukarıdaki yorumlarınızı okudum benim de kredi puanım 1000 bu notu yukseltmek için 3-5 bin gibi bir rakamı teminat göstererek(nakit karşılığı dediğiniz bu sanirim) 6 aylık bir vade ile ceksem 3/4 ayda kapatsam kredi notum iyi bir seviyeye gelir mi ve bu krediyi kullanmak için de puan Vs önemli olur mu.devlet memur uyum takip hesaplarımi vardı kapattim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet kredi notunuzu yükseltmek için nakit teminatlı kredi çekebilirsiniz. Genellikle ihtiyaç kredileri en az 6 aylık verilir. Siz de 6 aylık alın. Tutardan ziyade, düzenli ödeme önemli. Örneğin 5 bin lira tutarında 6 aylık bir kredi çekip, erken kapama yapmadan, taksitlerini düzenli öderseniz, kredi puanınıza olumlu yansıyacaktır. Şansınız bol olsun, gelişmelerden bizleri de haberdar ediniz.

 6. Okan

  Hocam merhaba kamuda çalışıyorum puanım 1250.3000 lira maaş 500 lira ek ders alıyorum. 30 000 kredi çekebilir miyim.bi kaç yıl önce kredilerde sorun yaşadım takipleri bitti

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Puanınız makul bir seviyede. Geliriniz ve çekmek istediğiniz kredi tutarı da uyumlu. Hali hazırda başka büyük tutarlı borcunuz yoksa, öncelik maaş bankanızdan olmak üzere kredi arayışına başlayabilirsiniz. Yalnız başvuru yapmadan önce, bankaya durumunuzu izah edip, olabilitesini öğrenin.

 7. Okan

  Takip yaşadığım için kredi çekerken ya da miktar konusunda sorun çıkarırlar mi can bey sagolun cevabınız için.ihtiyaç kredisinin miktarı sadece maasa göre mi belirlenir.kullandığım bir kredi kartım var ama tümünü kapatıyorum her ay başka da borcum yok

  • Can Balkan

   Piyasada takip geçirmemiş adam neredeyse kalmadı. Bankalar, her takibe düşene kredi vermeyi bırakırlarsa, kredi verecek adam kalmaz. Eğer ödeyip bitirmişseniz borçlarınızı, üzerinden de zaman geçmişse, sorun olmaz. Kredi limiti, gelirinize göre belirlenir. Gelirinizden diğer ödediğiniz kredi taksitlerini çıkarıp, aylık ne kadar ödeyebileceğiniz hesaplanır, buradan da size ne kadar kredi çıkacağına karar verirler.

 8. Leyla bul

  Can bey selamun aleyküm öncelikle sitenizi ve bilgilerinizi çok beğendiğimı belirtmek isterim.ben 2012/2013 yıllarında kredi çektiğim kişinin batması sonucu borçlar benim üstüme kaldı. 5 takip yaşadım 2 si maas haczi ile (memurum)3 ü de yapılandırma ile kapandı. Kartımın asgarisini odeyerek ve kendim için daha önceden çektiğim krediyi ağır aksak takibe sokmadan kapatmayı başardım. Aralık ayında puanım 675 di.ocakta kartımın borcunu sıfırlama. Şubat in ilk haftasında puanım 701 olmuştu Şubat in 25 inde puanım 1000 di.bu yükselişe hem sevindim hem şaşırdım. Şubatta sonra var olan kartımın tamamını ödüyorum kredili Mevduat hesabım var hiç kullanmıyorum .mart ve nisanda baktığımda puanım sabit yanında mavi nokta var ok yok.şunu öğrenmek istiyorum her ay notu muz yükselmiyor mu neden 2 aydır kart borcumu n tümünü ödememe rağmen faturalarımi ödememesi ve hiç başvuru yapmama rağmen puanım in yükselişi durdu sizce ne zaman tekrar yukselir

  • Can Balkan

   Aleyküm selam,
   Maalesef Findeks, bize kredi notunun nasıl hesaplandığına ilişkin genel bilgileri verse de, algoritmasını açıklamıyor. Bu algoritmaya bir çok husus dahil edilmiş olabilir. Siz bu ay bir de şunu deneyin. Kredili mevduat hesabınızdan küçük bir tutarı çekin, örneğin 100 lira, bunu 1 ay sonra kapatın. (3 lira kadar faiz ödemeniz olacak.) Bir bakalım, değişiyor mu. Sonuçtan bizi de haberdar ederseniz seviniriz.

 9. Derya

  Can bey merhaba ben daha önce kredi borçlarından takibe düştum tüm borcu kapattım kredi puani im düşük 980.düzenli ve belgelenebilir gelirim var.arastirdigima göre bazı yeni bankalar bu puanlara kredi verebiliyor.mesela odeabank fibabank.ama benim yaşadığım şehirde bu bankaların şubeleri yok benim başka bir şehre gitme şansım da yok.buralardan kredi çekebilmek için bir yol var midir

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş bankanızı deneyebilirsiniz. Şu aşamada maalesef başka tavsiye veremiyorum. Şubenizden arkadaşlarla konuşun. Olabilecek bir durumsa zaten yardımcı olurlar. Kolaylıklar.

 10. Derya

  Bir de şunu öğrenmek istiyorum bu yıl çıkacağı söylenen kredi sicil affi nin takip yemiş kisilere kara listeden cikma sansini ve kkb puanlari üzerinde olumlu etkisini pratikte hissedebilir miyiz bu yasa cikarsa

  • Can Balkan

   Kredi sicil affı diye bir olay tabir-i caizse goygoydan ibaret. Bankalar için her müşterisinin ödeme performansı altın değerindedir. Birileri bunu unutun dedi diye bankalar unutmazlar. Dolayısıyla buradan bir beklentiniz olmasın. Siz bekleyebiliyorsanız bekleyin. Geliriniz olduğu sürece, bir gün bankalar kendiliğinden tekrar sıraya dizilecekler kredi vermek için.

 11. Deniz unalan

  Hocam kolay gelsin kredi kartından çekilen taksitli nakit avans in kredi notuna olumsuz etkisi var midir.kredi kartım 7000 limitli 5000 taksitli nakit avans ceksem notum nasıl etkilenir

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Borç/Limit oranınız yükseleceği için olumsuz etkilenebilirsiniz. Ama çok büyük değişiklik yaratmaz.

 12. Turkan

  Can bey merhaba ben kredi notum itibari ile kredi kullanamıyorum (hiç başvuru yapmadım aslında kullanamam diye dusunuyorum)puanım 1050 va takip yaşadım geçmişte garanti bankasının kredisini geçen yıl düzenli ödeyerek bitirdim kartini da aktif olarak kullanıp kapatıyorum her ay.aynı bankanın kredi ile ilgi NO su olan 440335 numarasi dan sürekli araniyorum ama konuşmadım temsilci ile. Kredi basvurusu falan yapabilirsiniz diyor kayitta.bu NO daha önce hiç aramadi beni acaba kredi verebilecekleri müşterileri mi yoksa herkesi mi arıyorlar bu NO lardan. kredi için başvuru yapmalı miyim sizce. (Kamuda calisiyorum)

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Garanti Bankası’nın çağrı merkezinden aranmış ve otomatik mesajda kredi kullanabileceğiniz belirtiliyorsa, size kredi çıkma ihtimali var. Çünkü, bu aramalar yapılmadan önce banka belirli bir algoritma çerçevesinde kimlerin aranabileceğine ilişkin çalışmalar yapıyordur. Doğrudan başvuru yapmadan şubenize de başvurabilirsiniz. Lakin şu anda bir nakit ihtiyacınız yoksa kredi çekmenizi tavsiye etmem. Puanınız konusunda endişelenmeyin, zamanında ve eksiksiz ödeme yapmaya devam ettikçe, kredi notunuz da yükselecektir zaten.

 13. Turkan

  Çok sağolun can bey

 14. Turkan

  Can bey merhaba Size geri dönüş yapmak istedim banka ile görüştüm bu NO lar arama yaparken kredi kartını düzgün kullanan Vs müşteriler belirleniyormus fakat kredi notuna bakilmadan araniyormus onun için başvuru yapmaya cesaret edemedim Allah razı olsun yardımınız icin

 15. Fatih

  Merhaba can bey ben 2012 yılında birden fazla takip yaşadım 2015 te bitirdim borçları benimle aynı şartlardaki arkadaşım puanimiz da aynı hemen hemen benim de düzenli gelirim var ama o arkadaşım devlet memuru başvuru yaptık onun başvurusu onylandi benimki onaylanmadi.memur olduğu için mi avantajlı durumda

  • Can Balkan

   Fatih Bey, bankaların risk algısı kişiden kişiye de farklılık gösterebilmektedir. Arkadaşınız memur olduğu için banka iş yani gelir garantisini dikkate alarak kendisine kredi kullandırmış olabilir. Bunun yanı sıra, maaş bankası olması gibi etkenler de farklılık yaratabilir. Canınızı sıkmayın. Düzenli geliriniz olduğu sürece, yakın zamanda size de kredi verecek bir banka çıkacaktır.

 16. Betul

  Merhaba can bey yukarıdaki yorumlardan hareketle ben de kredi notumü yukseltmek için bugün denizbank ve teb ile görüştüm iki banka da nakit karşılığı kredi kullanabileceğimi söyledi. Şunu sormak istiyorum bu krediyi kullandıktan sonra birkaç ay sonra kapatmali miyim yoksa düzenli ödemeli miyim danistigim bazı kişilerin erken kapattigimda puanım in hemen yükseleceğini söyledi bazıları düzenli ödeme ile mi zamanında kapatmanin daha iyi olduğunu söyledi siz ne dersiniz bu konuda.bir de teb en fazla 3000 karşılığı kullandırdığıni söyledi. Ben her iki bankadan 3000 /3000 olarak toplam 6000 ceksem iki düzenli kredi ödemem gözükse ya da ikisini birden kapatsam erkenden daha avantajlı olur muyum.yoksa tek bankadan 3000 ya da 6000 olarak ceksem daha mı iyi olur

  • Can Balkan

   Betül Hanım,
   Benim tavsiyem tek bankadan 6 aylık 3 bin liralık kredi almanız yönünde olacaktır. Notunuza etkisini bir görün. Yeterli gelişmeyi sağlayamazsanız, 6 ay sonra tekrar bir kredi daha çekersiniz. Ama şu aşamada 2 bankadan aynı anda kredi çekmenize gerek yok. Ayrıca kesinlikle erken kapama yapmanızı tavsiye etmem. Şu durumda sizin yapmanız gereken iyi bir ödeme geçmişi oluşturmaya çalışmak olacaktır. Sonuçlardan bizi de haberdar ederseniz seviniriz.

 17. Betul

  Can bey bu yol gerçekten 6 ay sonra bana kredi kullanirabilecek kadar puan sağlar mu bir fikriniz var mı bu konuda çok hayati benim için bu konu

  • Can Balkan

   Betül Hanım, siz de tahmin ederseniz ki maalesef bu konuda benim verebileceğim bir garanti yok. Lakin, şu anda kredi kullanamıyorsanız, bu yöntemi denemenin bir zararı olmaz. Muhtemelen işe yarayacaktır.

 18. Metin

  Hocam kredi kartından kullandığımız taksitli nakit avans ı da düzgün ödeyip bitirince kredi gibi notumuza olumlu etkisi olur mu.saygilar sunuyorum

  • Can Balkan

   Elbette. Zamanında ve eksiksiz ödenmiş her kredi kartı ekstresi, her kredi taksiti, puanınıza olumlu katkı sağlar. Ama, yalnızca puan yükseltmek için nakit avans çekmenizi tavsiye etmem. Hali hazırda yaptığınız harcamaları düzenli ödemeniz yeterli olacaktır.

 19. Betul

  Çok sağolun can bey cevaplarınız için nasip bundan sonrası demek ki.allah razı olsun

 20. Ozden

  İyi akşamlar can bey çok sağol bu konuda insanları aydinlattigin için çok ihtiyaç duyulan konular bunlar.çok teşekkür ederim kendim ve bu bilgilerden faydalanan herkes adına. Şunu sormak istiyorum değerli kardeşim ben bi bankadan nakit karşılığı kredi kullandım daha taksit zamanı hiç gelmedi bi de kredi kartım dan 4000 lira taksitli nakit avans kullandım(ihtiyactan). Her ikisini de odeyebilecegim şekilde 6 aylık olarak ayarladim allah bi dert vermezse ikisini de zamanında ödeyip 6 ayda bitiririm.kredi kartına ve başka bankaya hiç borcum yokken bi anda kullandığım bu kredi ve nakit avans önce benim kredi notumü düşürecek mi borclandigim için. Ödendik ce mi artar NOT yoksa her ikisi de 6 ayin sonunda bittiğinde borcum yine sifirlandiginda mi yükselir. notum 1100 sağlık memur uyum daha önce takip geçirdim ama borcum yok şu an .

  • Can Balkan

   Merhabalar,
   Açıkcası sorduğunuz sorunun cevabı bir çok olasılık içeriyor. Kredi kullandığınız için notunuz hemen düşmez. Lakin, sözgelimi 5 bin liralık bir kredi kartı limitiniz varsa ve siz 4 bin lira çekmişseniz, risk oranınız yükseleceği için kısa bir süreliğine olumsuz etkileyebilir. Siz ağaca değil ormana odaklanın. Çektiğiniz nakit avansı ve krediyi zamanında ve eksiksiz geri ödeyin, notunuza olumlu katkısını göreceksiniz. Kredi notu, anlık gelişmelerden etkileniyor olsa da, sonuçta sizin kredi tarihinizin özeti. Tarihin dünü, bugünü ve yarını var. Bu bir süreç. Bol şans diliyorum.

 21. Demet

  Hayirli akşamlar can bey kredi notunu yukseltmek için kredi kartının minimum değil tümünü kapattım demişsin iz ya şunu sormak istiyorum toplamı dediğimiz ekstrede dönem borcu olarak belirtilen bölüm mu yoksa taksitle yaptığımız alışverişlerin de tümünü katıp öyle mi odemeliyiz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ekstrede görünen ”dönem borcu” tutarının tamamını ödemeniz yeterlidir. Kredi notunda en önemli unsur, kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ve eksiksiz ödemektir.

 22. Eren

  Merhaba iyi akşamlar takibe düşen kişilerin takip sürecinden sonra takip yaşamamış bir kişiye göre kredi notlarının daha yavaş yükseldiği ve birkaç yıl kredi kullanacak düzeye gelmediği bilgisi doğru bir bilgi midir sağolun

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Doğrudur. Takipteki krediler kapandıktan sonra yeni kredi kullanım seviyesine gelebilmek için en azından 1 yıl geçmesi gerekiyor çoğu durumda.

 23. Eren

  Peki can bey nakit karşılığı kredi kullanıldığında bu süreyi azaltmak NOT yükselişini hizlandirmak mümkün mu

 24. Omer

  Hocam iyi akşamlar şunu öğrenmek istiyorum kredi notum biraz düşük ihtiyaç kredisi için 1100 civarında 2. El Araç kredisi almak istesem ihtiyaç kredisinden daha mı kolay daha mı zor cikar

 25. Cem bulut

  Can bey merhaba Size daha önce durumumu anlatıp nakit karşılığı kredi kullanmak istediğimi söylemiştim. Kredi puanım 1000 di.2 mayısta 3000 nakit karşılığı kredi kullandım işlemi yapan bankacı 1 de kart başvurusunda bulundu bu da onaylandı. Çok enteresan bi şey oldu daha hic kredinin taksitlerini bile ödemeye başlamadım kredi notum 1364 bugün baktım. Çok güzel bir sürpriz oldu.bu puanla normal şartlarda da kredi kullanabilir miyim yoksa 6 ay sonra bu kredi bitince daha da yukselir mi

  • Can Balkan

   Kredinizin taksitlerini zamanında ve eksiksiz ödeyin. Sonra puan durumunuza göre tekrar değerlendiririz. 1364 kredi notu kötü değil.

 26. Cem bulut

  Diğer ay bu NOT düşer mi can bey bir fikriniz var mı çünkü ben mayıs ta çektim krediyi muhtemelen bu yükseliş nisan verilerine göre yansıdı. Tabi findeks borç durumumu n arttığı gözüküyor

 27. Senay

  Merhaba can bey ben kamuda memurum 3000 lira gelirim var kredi puanım 1450 başka borcum yok ama 2 yıla yakın bir süre önce kapanan takip dosyalarım var.düzenli kullandığım kredi kartları sayesinde puanimi 1 buçuk yılda yükselttim. Maas bankamdan 30 000 lira kredi kullanma şansım var mıdır sizce yoksa maaşım ya da puanım ya da kapanmış takip dosyaları bu meblayı engeller mi.eski bir bankacı ya danistigim da 15 000 çekebilirsi n dedi sizce 30 000 çekebilir miyim.çok teşekkür ederim

 28. Cem

  Can bey merhaba sizinle paylaşmak istedim nakit karşılığı kredi kullandım dedim.mayıs ayında notum 1364 olmuştu dün yeniden rapor aldim (krediden sonra bir de taksitli nakit avans kullanmıştım karttan)kredi puanim 1279 olarak karşıma çıktı. Sizinle ve ilgilenen arkadaşlarla paylaşmak istedim

 29. Gonca

  Merhaba Can Bey size bir sorum olacak 3 yıl önce kredi kartlarımdan yasal takibe düştüm ama hepsini kapattım şu anda maaş anlaşmalı bankamda mevcut bir krediö var ve düzenli ödeniyor ama kredi notum çok düşük ve acil paraya ihtiyacım var mevcut kredimi kapatsam tekrar kredi başvurum ne kadar süre sonra onaylanır çünkü mevcut kredimi kapatabilmek için borç alacağım eğer bir açıklama yaparsanız sevinirim teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Net birsey soyleyebilmek maalesef cok zor. Lakin su anda kredinizin olduğu anlaşmalı bankanızla görüşürseniz, kredi limitinizi öğrenebilirsiniz. Bu doğrultuda da varolan krediyi kapatıp daha yüksek miktarda kredi çekmek isteğinizi iletip, şubedeki arkadaşlardan tavsiye alabilirsiniz. Yardımcı olacaklardır muhakkak. Şu an düzenli ödediğiniz bir krediniz var ve gelir durumunuzda uygunsa, çok sorun olmayacaktır.

 30. Murat

  Can Bey selam,

  4 aktif kredimden 1 tanesi gecikmeler 90 gün üstüne çıkınca banka tarafından idari takibe verildi. Kanuni takibe gitmeden bunu yapılandırdık ve ödemeye başladım. Diğer 3 kredimin vadesi Aralık 2016. Bunların ödemelerinde bir sorun yok, devam ediyorum. 2 Adet kredi kartım var ve bunların dönem sonu borçlarını zamanında yapıyorum.
  3 Tane ek hesabım var ve bunları da kullanırsam zamanında ödüyorum.
  Maaşım 4300 TL. Yapılandırdığım kredi de dahil aylık kredi ödemem toplam 1650 TL.
  İdari takipten dolayı kredi skorum çok düştü tabii ki.
  Yükseltme konusunda ne yapabilirim?
  Kredi kartı limiti arttırmak yada yeni kredi almak için 5 sene beklemem gerekir mi?

  Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Murat Bey merhaba,
   Sizin şu anda varolan kredileriniz, kredi kartlarınız ve kredili mevduat hesaplarınızın ödemelerini düzenli yapmak dışında birşey yapmanıza gerek yok. Bunların ödemelerini sorunsuz bir şekilde yapar ve kapamalarını gerçekleştirirseniz, notunuz da peyderpey yükselecektir.

 31. Serkan

  Can bey merhaba
  Geçmişte yasadığım ödeme düzensizliği nedeniyle belli bir süre ( 4-5 yıl ) kredi başvurularım hep red alıyordu.2014 de ziraat bankasından 30 bin tl kredi çektim.ama babam emekli olduğu için onun emekli maaşı kefil gösterildi.babam bana kefil oldu anlayacğınız.10 ay ödemeleri günü gününe yapıldı ve babam kalan borcu toplu kapadı.aradan zaman geçti bu ödeme sanırım puanıma olumlu yansıdı ki finansbanktan 2500 tl, 5 ay sonrada ingbank’tan 2000 tl kredi kullandım.finansa 7 ay ingbank’a da 2 ay günü gelmeden ödemelerimi yaptım. Şimdi sorum şu ; bu iki bankayıda kapatmak istiyorum.bunun için iş bankasından 5000 tl kredi başvurusu yaptım.ön onaylı krediniz diye msg geldi.ön onay denildiğinde kredinin onaylanmaması olur mu ? Büyük ve sağlam bi şirkette aylık 2500 tl ile çalışmaktayım.5000 tl krediyi 36 ayda aylık 182 tl ödeyecem.kredim onaylanır mı acaba yarın.sizden fikir almak istedim.yardımlarınız için şimdiden çok tşk eder iyi çalışmalar dilerim
  Syg

  • Can Balkan

   Serkan Bey merhaba,
   Kredinizin onaylanmaması için bir neden göremiyorum. En kötü durumda, kredi başvurunuzu alan memura diğer bankadaki kredilerinizi kapatacağınızı söyleyebilir, dilerlerse kapama işlemini kendilerinin gerçekleştirebileceğinin teminatını verebilirsiniz. Sorun olacağını sanmıyorum.

 32. Merve

  Can bey selamun aleyküm ben memurum 3000 lira maaş alıyorum. Kredi notum 1400…kredi geçmişim kötü 6 tane takip yaşadım.2015 te kapandı borclar.sonra 6 aylık nakit karşılığı kredi kullandım ve notumü bu seviyeye getirdim.kredi kullanmak için 5 yil beklemeli miyim.10 000 lira kredi kullanmak istesem onaylanır mi.kredi kartımin aylık ödeme tutarını ödüyorum

  • Can Balkan

   Aleyküm selam,
   Aldığınız maaş, talep ettiğiniz kredi tutarı ve kredi notunuz oldukça makul görünüyor. Memur olduğunuz için de avantajınız var. Maaş bankanız ile görüşüp şansınızı deneyebilirsiniz.

 33. Mehmet

  Mrb ben 2015 yasal takibe düştüm be sonrasında borcun tamamını ödedim kapattım devlet memuruyum aylık 5000 tl gelirim var bordrolu maaş bankasından 160 bin konut kredisi kullanmak istesem çıkar mı (Vakıfbank) vadeyi 120 ay mı yapsam çıkma ihtimali çok olur 60 ay mı son sorum ise öz dayımdan kredi kullanarak evini alabilir miyim saygılar .

  • Can Balkan

   Mehmet Bey merhaba,
   Takibinizin üzerinden biraz daha zaman geçerse daha kolay kullanabilirsiniz. Ama şu an kredi notunuz 1300 civarındaysa, deneyebilirsiniz. Şubeniz ile konuşmanızda fayda var. Hem devlet memuru olmanız hem de teminatlı bir kredi kullanacak olmanız artı yönler. Dayınızın evini kredi ile alma mevzuusuna geklince, bankanın nasıl bir karar vereceğini bilemiyorum. Bunu muvazaalı bir satış olarak görebilirler. Bu konu da bankanız ile konuşacağınız bir konu. Kolaylıklar.

 34. Nermin

  Can bey merhaba ben kredi geçmişimde takibe düştum 2015 te borcları kapattım. Memurum 1370 kredi notum.maaşım 2970 l.kartını kullandığım garanti bankasindan 10000 kredi onayı yaptım bugün ön onay mesajı geldi .kredi geçmişim olumsuzluk olduğu için tereddüt ediyorum parayı alabilir miyim diye.sizce bir sorun olur mu.bir de garanti bankasında 60 000 lira vadeli hesapta benim adıma para var .para benim değil ama benim adıma. Kredinin asıl onayına bu paranın faydası olur mu.çok sağolun

  • Can Balkan

   Nermin Hanim merhaba,
   Yakın zamanda takip yaşamış olsanız da kredi notunuz iyi seviyelerde. Devlet memuru da olduğunuz için 10 bin lira krediyi kolaylıkla alacağınızı düşünüyorum. Bunlara ilave olarak, aynı bankanın bünyesinde 60 bin lira mevduatınızın da bulunuyor olması büyük avantaj. Kolaylıklar.

 35. Nermin

  Çok teşekkür ederim can bey Allâh razı olsun

 36. Nurgül

  Can bey merhaba ben memurum kredi puanim 1410 .bir bankadan 9 aydır kullandığım 10000 lira tutarında düzenli ödediğim bir kredim var.bir başka bankanın da kredi kartını düzenli kullanıp ödüyorum 10 000 lira kredi başvurusu yapsam diğerini de kapatmadan bu krediye onay verilmesi mümkün mü maaşım 3100 lira 600 lira da ek ders alıyorum ama ek ders bordroda gözükmüyor

 37. Yavuz

  Can abi merhaba bugün SMS le kredi başvurusu yaptım sadece kimlik no su ile 10000 için 48 ay gelir belgesiz on onay verildi diyo.bu krediyi kullanabilir miyim bi de neden limit vermiş .fazlasını isteme bunu veririm fazlasını vermem mi diyo

  • Can Balkan

   Yavuz selamlar,
   Ön onaylı kredilerde, genellikle sistem otomatik olarak gelire ve kredi notuna göre bir limit belirler. Ama eğer daha fazla ihtiyacın varsa, şubedeki arkadaşlarla konuşup, gelirinin ve kredi notunun uygunluğuna göre kredi alabilirsin. Bol şans.

 38. FerhAn

  Can bey iyi çalışmalar diliyorum.şunu öğrenmek istiyorum açık ödenmekte olan bir kredi varken (ihtiyaç kredisi )taşıt kredisi çekilebilir mi ve bu kredi ikinci el araçlara verilir mi

 39. HALİL

  Merhaba Can Bey iyi çalışmalar, Bir sorum olacaktı;
  Devlet memuruyum 5.000 tl maaşım var,
  60 ay vadeli kredi çekmiştim, aylık 1200 tl taksıtlı 22 ayı kalmış bir kredim var, son 7 aydır düzenli ödüyorum..
  geçen yıl 2 kredi kartından kara listeye girdim, ve ödemelerimi yaptım 1 yıl öce dosyayı kapattım.
  gündemde olan bir sicil affı var , bu sicil affı çıktığı zaman kredi çekebilir miyim? maaş bankamdan 2 ay önce banka görevlisi yetki kullanrak kredi başvurusu yaptım olumsuz sonuçlandı..
  Bu sicil affının bana faydası olur mu ?
  KKB puanım şu anda 885 KKB puanımda artış olur mu sicil affından sonra?
  İyi çalışmalar diliyorum…

  • Can Balkan

   Halil Bey,
   Sicil affı konusuyla ilgili çok kısa zaman içerisinde bir yazı yayımlayacağım. Lakin, sorunuza cevap olması açısından, Findeks’in konuya notr yaklaşacağı kanısındayım. Sonuçta bankaların bir araya gelerek oluşturmuş oldukları özerk bir kuruluş, müşterilerin kredi geçmişindeki bozuklukları da muhafaza etmeye devam edebilir. Öte yandan, özellikle kredi genişlemesindeki azalışı önleyebilmek için kamu bankaları bu durumdaki müşterilere kredi vermekte daha cesur davranabilirler. Yani özel bir bankadan sicilinizdeki bozukluk nedeniyle alamadığınız bir krediyi devlet bankasından alabilme ihtimaliniz doğabilir. Bankaların konuya nasıl yaklaşacakları bir hafta içerisinde belli olur. Daha sonra bunu iç yönetmeliklerine yansıtma süreci başlar ve tahminim yeni yılın ilk günleri ile birlikte bir aksiyon alınabilir.

 40. kerem

  can bey iyi günler,
  Ben kamuda çalışıyorum son 2 yıl içerisin de 8 – 10 tane kredi çektim kapattım şu an da 5 tane aktif kredim var 3 tanesinin meblağsı ufak meblağlar takibe falan hiç düşmedim sadece ödemelerimde gecikmeler yaşadım. Şu anda kredi notum 470 civarında ufak meblağlı kredilerimi kapatsam kredi notum yükselir mi ? bir de kredi kullanabileceğim nota ne kadar süre zarfında ulaşabilirim.

  • Can Balkan

   Kerem Bey,
   Kapanan kredilerinizin kredi notunuza etkisi olumlu olacaktır. Ama bunları kapatırken güç duruma düşecekseniz kendinizi zorlamayın. En makul olanı kredileri zamanında ve eksiksiz ödeyip kapatabilmek. Sizin kredi notunuzun düşmesinin nedeni çok yoğun şekilde kredi kullanmanız. Eğer bir süre başvuru yapmadan ve yeni kredi kullanmadan beklerseniz, notunuzda hızlı bir yükseliş olacaktır. Son kredi kullanımızın ilk yılını doldurmasıyla bu değişimi görebileceğinizi tahmin ediyorum. Yani Eğer son kredinizi Ağustos 2016’da kullanmış iseniz Ağustos 2017 sonrasında kredi notunuzda daha gözle görünür bir fark olacaktır.

 41. Oya

  Merhaba can bey…ben memurum borcum yok kredi puanim 1400 lerde.35-40000 kredi çekmek için bu şartlar yeterli midir yoksa fazla rakamlar mi

  • Can Balkan

   Merhaba Oya Hanım,
   Kredi notunuz gayet iyi. Eğer gelir durumunuz da uygunsa sorunsuz bir şekilde istediğiniz tutarı alabilirsiniz.

 42. Oya

  Çok teşekkür ederim

 43. Ramazan

  Slm kredili mevduat tım var vakıftan ve yapı krediden maas aldıgımda acılmısdı bunlara borcum yok kullansam mı arasıra yoksa kapatsam mı iyi olur kkb ye edgisi ne olur kkb puanım 1230 kapatsam yükselir mi acıkdursamı iyi olur

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu iki kredili mevduat hesabından başka herhangi bir krediniz veya kredi kartınız yoksa, kredili mevduat hesaplarınızın açık durmasında fayda var. Lakin bir çok bankada başka krediniz varsa, bu hesaplardan birini kapatabilirsiniz.

 44. mustafa şeker

  can bey merhaba .1 takibim vardı 10 ay oldu kapattım.10 aydır blokalı kredi kartı kullandım puanım 663 te takılı kaldı.8 aydır aktif banktan kredi kullandım. bu ay ziraat bankasından blokalı kredi kullandım 5000 tl yanında 2000 tl lik kredi kartı verdiler.sorum şu puanım neden yükselmiyor bundan sonra yükselirmi şaun 2 kredi 2 kredi kartı kullanıyom. ödemelerimde 10 aydır hiç aksatmadım ?

  • Can Balkan

   Mustafa Bey,
   Notunuz 1000 seviyesine yükselmiş. Hayırlı olsun.

 45. mustafa şeker

  can bey bu arada findeks notum yeni güncelledim 663 ziraat bankasında 1000 gözüküyor

 46. Mustafa

  Can bey peki neden findeks farklı .banka farklı yapmam gereken bir şey varmı.mayısta blokajı kredimive kredi kartını kapatacak tavsiye eder misiniz teşekürler

  • Can Balkan

   Bankalar kendileri de içsel olarak puan hesaplayabiliyorlar. Ya da Findeks’teki güncel not, banka sistemine geç yansıyabiliyor. Endişe edecek bir durum yok.

 47. Arda

  Merhaba maas bankamdan kredi başvurusu yaptım onayladı belgelerinizle gelin diye mesaj geldi.maas bankasi bordroya ihtiyaç duymadan krediyi verir mi.bi de başvuru yaparken gelirime 4000 dedim ama 3100 maas 900 ek ders.ek ders bordroda gözükmuyor bunu da belgelemek zorunda miyim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Babkanın belge sorma hakkı var ama zaten maaş bankası olduğu için sorun olmaz. Anladığım kadarıyla devlet memurusunuz. Kredi notunuz da uygunsa kredinizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

 48. mustafa şeker

  can bey bu gün findeksten rapor aldım puanım 663 ten 1215 yükseldi teşekürler

 49. Mehmet

  Can bey maasim 2100 tl gecmiste sorun yasadim 2014 te kapattim maas bankama kredi basvurusu yaptim haziranda tekrar gel sube yetkisiyle vermeye calisalim dedi ne olur acaba tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Muhtemelen çıkar. Hazirana sallamasının nedeni de kredi notunuzdan değil de, satış temsilcisinin Mayıs hedeflerine ulaşmış olmasındandır diye tahmin ediyorum.

 50. Halil

  Can bey merhaba 2000 TL maaşım şubat ayında 5000 tl vadeli 24 aylık kredi kullandım şuanki kredi notum 1220 civarında düzenli olarak 4 taksitimi zamanından önce ödedim daha önceden takibe düşmüş kapattığım mevcut sistemde görünüyor ben bu krediyi kapatarak 10000 tl çekmek istiyorum ne kadar beklememi tavsiye edersiniz tavsiyelerinizi bekler teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Beklemenize gerek yok. Krediyi çektiğiniz şube ile konuşun. 5 binlik krediyi kapatma şartıyla 10 bini verme ihtimalleri var.

 51. Tarık

  İyi gunler can bey Benim banka takiplerim vardi icraluk olmuştum hepsini kapattim. Sadece maaş bankamdam 480 TL ödemeli kredim var 8 ay kaldi bitmesine devlet memuruyum 3100 maasim var. Krediye başvuru yorum son alti ayda gecikmeli ödemeleriniz var diyorlar 4 aydir hic bi gecikmem yok başkada kredim yok puanim 1097 ne zaman cekebilirim bilgi verir misiniz biraz tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Açık olan kredinizin ödemelerini düzenli yapmaya devam edin. 6 ay içerisidne puanınızda bir artış olacaktır. Krediniz sorunsuz bir şekilde kapandığında, kredi çekebilcek hale gelirsiniz.

 52. Naz Abdullah

  Merhaba can bey ben yazinizi okudum benim sorum şu benim aralik 2016 ya kadar kredi kartim yoktu aralik 2016 da kredi karti hic basvurusuz maas hesabimla geldi ve kullanmaya başladik mayis ayinda kredi notumun 1133 oldugunu ogrendim her ay duzenli odeme yapiyorum agustos ayinda 1500 puan olacagini söylediler bu puanla ne kadar kredi acilir bunu ogrenebilirmiyim 25000 tl ihtiyacim var olurmu şimdiden tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi limiti puanınızdan ziyade maaşınıza göre belirlenir. 2500 lira civarında geliriniz varsa, 25 bin lira kredi çekebileceğinizi düşünüyorum.

 53. yunus öztürk

  Merhabalar Can bey , benim sorum şu daha önceden takibe düştüm ve avukatlık oldum şimdi ise borçlarımın tamamını ödedim ama doğal olarak bankalarla çalışamıyorum kkb notum epey düşük .Kredi ve kredi kartı kullanmadan bu puanı nasıl yükseltebilirm ?malum bunları alamıyorum.teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Borçlarınızı kapatmanızın üzerinden 6 ay veya daha fazla süre geçmiş ise nakit blokeli kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Maaş aldığınız bankadaki satış temsilcisi ile konuşup, 1000 lira bloke ettirerek kredi kartı alabilir ve bunun ödemelerini düzenli yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Eğer bu olmuyorsa maalesef beklemek dışında yapabileceğiniz birşey yok. Genellikle takipteki borçların kapanmasını müteakip 1 yıl içerisinde not yeniden yükselmeye başlar.

 54. ercan

  merhabalar benimde 2013 yılından kanuni takibim vardı ama ödeyip kapattım 2015 yılında 2500 liralık bi kreti kartı geldi hiç aksatmadım şuan geçen hafta 2.500 liralık kredi kartımı ve 2000 liralık kredim vardı tüm borcumu kapattım puanım 950 bi yükselme olur mu acaba olursa kaç aya olur

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Toplam borcunuzun toplam limitinize oranla düşük olması olumlu bir etki. Ama bunun etkisi kaç puan olur bilemem. Kredi notu hesaplamalarında bir çok değişken var. En önemli unsur tüm borçların zamanında ve eksiksiz ödenmesi.

 55. Nermin

  Can bey merhaba..ben devlet memuruyum. 3500 lira maaş aliyorum.600 lira ek ders alıyorum fakat bordro da gözükmüyor .kredi puanım 1560.hiç borcum olmaması durumunda 60 000 ihtiyaç kredisini 48 ay vadeyle çekmem mümkün müdür .teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Nermin Hanım,
   Yakın geçmişte gecikmeniz yoksa çok rahat br şekilde çekersiniz.

 56. Nermin

  Çok teşekkür ederim Can bey

 57. Veysel basal

  Ben önceden devamlı kredi kartı başvurusu yapıyordum sin son 45 50 gündür baş vuruyorum ben 2016 kasım ayında kredi kartım av katlik oldu onu kapatim sorum daha ne kadar başvuru yapmasam kredi kartı alırım işletme sahipiyim yanımda 7 çalışan var bi bankada hesapimdan yaklaşık olarak ayda 200000 300000 para hareketi oluyor

  • Can Balkan

   2-3 ay başvuru yapmayın. Avukatlık olan kredi kartınızın borcunu kapatmışsanız, en fazla 6 ay içerisinde yeni kredi kartı alabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

 58. Melek

  Merhaba can bey;
  Benim kredi notum 980 yeni bir kredi kartı aldım (paramı bloke ettirip) şimdi bunun ödemesi her ayın 23 son ödeme 03 bu durumda ben hesap kesilmeden önce ayın 20 si gibi ödeme yapsam kredi notum nasıl etkiler?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Öyle yapmayın. Esktreniz gelsin. Tüm tutarı eksiksiz son ödeme tarihinden önce yatırın. 6 ay bu şekilde devam edin. Notunuz yükselecektir.

 59. İnan

  Can bey.denizbanktan SMS ile kredi başvurusu yaptım .esnafim ben bankalara borcum var konut kredisi ödüyorum gecikmem yok.bankamıza gelin demişler. Kredi notum 1400 lerde bankaya gelin diyince veriyor mu krediyi belge falan mı istiyor

  • Can Balkan

   SMS ile yapılan kredi başvurularında eğer size söz gelimi “10 bin lira nakit krediniz hazır. Kullanmak için kimliğinizle şubemize gelin.” şeklinde bir mesaj gelmeyip, doğrudan şubeye davet etmişlerse sizden ek belge isteyip, başvurunuzu tekrar inceleyecekleri anlamına gelir. Ama her bankanın uygulaması farklı. İhtiyacınız varsa gidip konuşmakta fayda var.

 60. vedat

  Can Bey,
  Kredi kartımın borçlarını bazı olumsuzluklar yuzunden odeyemediğim için borç taksıtlendırmesı yaptırdım. 3 ay gibi bir süre geçmeden bu borc taksıtlendırmesının tamamını kapattım. Şu an için herhangi bir borcum bulunmamaktadır. Kredi notum ( 1221 ). Bankalardan kredi basvurusunda bulunmam halınde kredi cıkma ıhtımalı varmıdır. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer idari ya da yasal takibe uğramamışsanız ve belgeleneblir geliriniz uygunsa kredi çekebileceğinizi düşünüyorum. Kamu bankalarını denemenizde fayda var.

 61. arzu

  merhaba can bey biz eşimle ev kredisine baş vurduk fakat benden kaynaklı değil eşimin geçmiş sicili sorunlu dedi çıkmadı eşimin yalnızca kart borcu var bunu kapatıp 2 ay içinde tekrar konut kredisi başvurusunda bulunursak kredi çıkma ihtimali ne kadar
  teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anladığım kadarıyla sorun eşinizin şu anki kredi kartı borcundan değil, geçmişte takibe düşmesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla şu anki borcu kapatıp 2 ay sonra tekrar başvurmak pek bir fayda sağlamayabilir. Eşinizin eski takip borçlarının üzerinden biraz zaman geçmesini beklemek daha mantıklı olabilir.

 62. CaglarB

  Can bey iyi günler öncelikle üç sorum var 1. Findeks kendi bünyesinde müşteriye kredi limit belirliyor bu limit neye gore belirleniyor ve bankalarda gelir belgesine gore değişkenlik gösterir mi? 2. Kredi notum 1206 findeks sorgulamasında % 75 borç görüyorum kredi limitine gore bu borçların çoğunluğu kredi kartlarından size bu borçları kapatmak kredi notunu yükseltir mi 2 3 ay içerisinde bankaya kredi başvurusu yapacağım ne tur bir önlem almalıyım hazırlık yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim 3. 1600 TL net gelir belgeli kişi bankalardan ne kadara kadar kredi kullanabilir her ay 153 TL başka kredi taksitimde var yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler iyi çalışmalar

  • Can Balkan

   Merhaba,

   1- Findeks, herhangi bir limit belirlemiyor. Findeks kredi notu raporunda gördüğünüz limit, bankaların size açmış oldukları limitler toplamı ve sizin şu anda açık olan riskinize oranını gösteriyor. Söz gelimi 10 bin liralık kredi kartınız var ve 5 bin lirasını harcamışınız. Bu durumda kullanılan limit %50 olarak görünüyor.

   2- Kredi notu yükseltmenin kısa yolu yok. Emek gerektiriyor. Ayrıca herkes için tek bir yolu da yok. Sizde işe yarayan başkasını olumsuz etkileyebiliyor. Ama risklerinizin limitinize oranı ne kadar düşük olursa o kadar iyidir.

   3- Bu soruyu daha önce de sordunuz. 15 bin lira diyelim.

 63. CaglarB

  Can bey rahatsız ediyorum lütfen kusura bakmayın benim 4500 limitli kredi kartım var ben en kısa sürede findeks notumu yükseltip kredi çekmek istiyorum şuan kredi notum 1206 bu kredi kartı borcumun hepsini kapatmak kredi notuna iyi bir etki saglarmi 2 ay önce 1050 idi notum şimdi 1206 sanırım düzenli ödemelerim sonucu yükseliyor sizce kredi çekebilmem için ne kadar bir sure beklemeliyim ve ne yapmalıyım

  • Can Balkan

   Önemli değil lakin hep aynı şeylerin etrafında dönüp dolaşıyoruz. Bu sizin 11. yorumunuz ve ilk yorumda da aynı soruları sormuştunuz. Bakın formül çok basit: eğer ödemeleriniz düzenli ve eksiksiz olursa, kullanılabilir limitleriniz riskinize oranı uygun olursa ve en önemlisi geliriniz uygun olursa kredi çekebilirsiniz. Ben sizin yerinizde olsam aynı kişiye aynı soruyu 11. kez sormak yerine, gider bir bankada şansımı denerdim.

 64. Orhan

  Selamun aleykum can bey. Öncelikle sunu belirtmek ıstyrm bı kac siteye daha bu sekilde yorum yaptım ve cvp alamadım nedense ve nette gezinirken sitenizi buldum tum yorumları okudum teşekkürler ki herkese cvp ver mısınız yol gostermissiniz çok saolun sunuda belirtmek ıstyrm ilk basta memurların sayfası sandım ne yalan soylım ben memur degilim:) puan lar havalarda uçusuyor masallah 🙂 can bey. Gectımız senelerde KREDI kartlarından skntı yasadım avukatlık oldum odemelerı yaptım ama engec devlette dosya halen acık gozukmekte. Suan besbın borcum olan banka maasıma hacız gonderdı heray 400 tl kesinti oluyor ve 4.taksıt. Avukatla gorusutum ekstra odeme de yapabilirsin dedı. Kesinti dısında ekstra odeme yapsam faydası olurmu. 4 farklı bankada vadesiz hesabım var bunları kapatmalımıyım yoksa acık kalmasında skntı olmazmı. Surekli netten basvuru yapıyorum onaylanmıyır ve anında Red cvb geliyor 🙂 maas aldım banka Yuz lira limitli kart vermiyır ekhwsap dahi acmadi. Can bey sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Hee buarada enson baktımda puanım 248 ıdı belkıde suan 0 bılmıyrm. Son olarkda fnnstan surekli msj mail gelıyo altın hesabi acsam aylık 5yuz gıbı yatırım yapsam heray faydası olurmu veya gerek yokmu. Can bey uzun ve karısık oldu simdiden çok teşekkür ediyorum. Aydınlatırsanız cok sevıncem.

  • Can Balkan

   Aleyküm Selam,

   Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sizin için de tavsiyelerim şunlar olacak:

   1- İmkanınız ölçüsünde takipteki kredinizi ne kadar erken kapatırsanız o kadar iyidir.
   2- Kredinizi kapattıktan sonraki 1 yıl içerisinde hiç bir bankadan kredi alacabileceğinizi sanmıyorum. Dolayısıyla, gereksiz yere başvuru yapmayın. Hele ki şu anki başvurularınız tamamen gereksiz.
   3- Vadeli hesap ile kredi notu arasında herhangi bir ilişki yok. Altın hesabı ya da mevduat hesabına yatırım yerine, önce kredinizi kapatmanızı tavsiye ederim. Kredinizi kapattık sonra da notunuzu yükseltmek için aşağıda anlattığım nakit blokeli kredi kartından almayı deneyebilirsiniz:

   https://paranya.com/nakit-blokeli-kredi-karti/

 65. Orhan

  Çok teşekkür ederim can bey. Sunu anladım ki öncelikle haciz olan borcu kapamalıyım. Pekı borcu kapandıktan sonra bir sene beklemem mı gerekiyor BLOKELI kart basvurusu ıcın.

  • Can Balkan

   En azından bir 3 ay beklemenizde fayda var. Bugünden itibaren hiç başvuru yapmadan önce borcunuzu bitirin. Kolay gelsin.

 66. Orhan

  Tamamdır can bey teşekkürler. Dediğiniz yolda ilerleycem İns duruma gore tekrar yazcam sizlere. Takipteyim.

 67. fatih

  Öncelikle kolay gelsin Can bey,
  bugüne kadar iş bankasından kuulanmış oldugum tek bir kartım var ve zaman içinde nadiren düzensiz ödemeler sebebi ile kredi puanım 1450 seviyesinde. 4 bin lira limitim var ve 3700 lira borcu var kartımın bir ay asgari borcunu bir ay dönem borcunun tamamını yatırıyorum. Birde kızımın okuluna kayıt için iş bankasıyla anlaşmalı hesap açtırdık ara sıra 3-5 günlük gecikmeler oluyor. bu kredi puanını etkileyen bir faktörmüdür ? tüm bu bilgiler eşliğinde konut kredisi çekmek istiyorum 80 bin tutarında mevcut kredi puanımla kredi çekebilirmiyim? yoksa biraz daha beklemelimiyim? teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba Fatih Bey,
   Puanınız kredi çekmek için gayet uygun görünüyor. Aylık hane geliriniz de 3 bin liranın üzerindeyse sorunsuz çekersiniz diye düşünüyorum. Kızınızın okulu için açtırdığınız hesap, kredili bir hesap ve geciktiriyorsanız, bu da olumsuz etkiler. Kredi notunu aldığınızda gelen raporda, son 18 aylık ödemelerin hepsinin yeşil olması gerekiyor. Kırmızı veyahut siyah olumsuz demek.
   Kolay gelsin.

 68. fatih

  Teşekkürler Can bey ilginiz için,
  Hem emekli hem halihazırda çalışmaktayım. Ayrıyetten iki tane oğlum var her ikiside çalısıyor, kendi emekli maaşım dışında ve normal maaşım dışında onların toplam geliri 4800 türk lirası, belgelenebilir tutar bu. Kredi puanım 1450 söylemiştim zaten az riskli grupta yer alıyorum herhangi bir sorun çıkması durumunda ek gelir olarak çocuklarımın maaşlarını bankaya sunabilirmiyim?

  • Can Balkan

   Fatih Bey, yaşınız da 65’in altındaysa size kredi sorunsuz çıkar. Merak etmeyin. En kötü durumda, oğullarınız kefil olur ki gerek olacağını sanmıyorum.

 69. Orhan

  Merhabalar can bey. Sıze takrardan sorum olcak. Maasımda hacız var ve aylık kesiliyor. 3800gıbj borc kaldı. Bunu kapatcam İns. Yanlız bunu icraya gidip mı kapamalıyım yoksa icraya veren avukata odeme yapsam olurmu arasında bı fark varmı sizce ne yapmalıyım. İlgi alakanız için teşekkür ediyorum.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İcra dosyasında ödemenin hangi hesaba yapılması gerektiği belirtilmiştir. Ödeme muhtemelen avukatının hesabına yapılır. Muhakkak bir belge olsun elinizde. Borcu kapamadan evvel avukatı arayıp teyit edin. Daha sonra da avukattan borcun kapandığına dair belge alın.

 70. Orhan

  Çok teşekkür ederim can bey

 71. Barış

  Merhaba benim üniversite 2 yıl önce 500 tl limitli kartım takibe girdi kapattım ..şuan kendime ait bir yol inşşat firması açtım limited şirketi çek alma kredi kullanma konusunda bunun bana sıkıntı olmaması icin ivedi bir şekilde neler yapabilirim saygılar

 72. Barış

  Can bey bankacı moralimi cok bozdu cünkü firmam şuan çok güzel işler yapcak Yaklaşık 500bin tl makinam var yani ne yapcam ben ilerisi icin umut var mı

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Moral bozacak bir durum yok. Siz artık iş adamısınız. Sakin davranın. Önce Findeks kredi notunuzu kontrol edin. Kaç puanınız var görelim. Eğer puanınız çok kötüyse, öncelikle nakit blokeli kredi kartı alarak veyahut KMH hesabı açtırarak notu yükseltmeye çalışalım. Takibin üzerinden epey zaman geçmiş, çok sıkıntı olacağını sanmıyorum. Nakit blokeli kredi kartı ile ilgili olarak aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.
   https://paranya.com/nakit-blokeli-kredi-karti/

 73. sbr

  merhaba ben icralıktım icralarım kapandı iki ay geçti kkb puanım 1079 eşimin 1500 ama eşime kredi çıkmaz eş durumundan dolayı dediler ikimizde devlet memuruyuz ne zamana kadar etkilenir eşim benden yardımcı olursanız sevınırız tesekkurler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi notlarınız şu anda bile gayet iyi. 4 ay sonra sorunsuz kredi çekebileceğinizi düşünüyorum. O vakte kadar, açık olan kredi ve kredi kartlarınızı düzenli kullanın. Kredi veya kredi kartı ürününüz mevcut değilse, aşağıdaki yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederim.
   https://paranya.com/nakit-blokeli-kredi-karti/

 74. sbr

  teşekkür ederim cevabınız için eşim yapılandırma yapacak o çıksa yeter ben sorun cıkıyordum sıstemlerde ınsallah yapılandırmamız olur tekrardan tesekkurler

 75. Seray

  Can bey merhaba..ben devlet memuruyum ek ders ucretiyle 4200 lira maaş alıyorum. ..hala açık olan kredilerim var.aylık odemem 1700 lira.tekrar krediye ihtiyacım var .kredi puanım 1750.20 bin daha çekme şansım var mı sizce.bu maaşla ve zaten ayda 1700 lira oduyorum.

  • Can Balkan

   Merhaba Seray Hocam,
   Sorunsuz çekebileceğinizi düşünüyorum. İlk olarak maaş bankanız ile denemenizde fayda var.

 76. Seray

  Sağolun can bey çok sagloun

  • Can Balkan

   Sonuçtan bizi de haberdar edersiniz seviniriz. Kolaylıklar.

 77. Ugur

  Can bey merhaba, vadeli mevduat hesabının veya katılım hesabinin kredi notu üzerine etkisi varmıdır.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Mevduat hesaplarının kredi notu üzerinde bir etkisi yoktur. Kredi notunu yalnızca kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi kredili ürünler etkiler.

 78. Seray

  Can bey tekrar merhaba 20 bin kredi çekebilir miyim diye sormuştum size.iki bankadan (biri maaş bankam)kredi başvurusu yaptım. Olumsuz sonuçlandı. Ama Denizbank a mesaj attım başvuru için önce 40 000 lira krediniz hazır diye mesaj geldi.olabilir mi böyle bir şey sizce.2 banka hiç vermezken birinin 40 000 vermesi tuhaf geldi.ama şubeye gidemedim daha

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Her bankanın risk alıgısı farklıdır. X bankasının kredi vermediği bir müşteri Y bankası verebilir. Ya da X bankası 10 lira verirken, Y bankası 20 lira verebilir. Dolayısıyla, şubeye gidin ve ön onaylı krediniz olduğunu söyleyin. Bakalım ne olacak…

 79. Seray

  Can bey merhaba Denizbank tan istediğim kredi tutarını rahatlıkla çektim. Teşekkür ederim

  • Can Balkan


   Çok sevindim sizin adınıza. 🙂

 80. İsmail

  Merhaba ;
  Kamu personeliyim aylık belgelenebilir gelirim 6000 tleye yakın 3 adet kanuni takibim var hepsini ödedim kapattım Findeks notum güncel olarak 1081 mevcutta maaş hesabımda 5000 tllik bir kmh hesabı var aktif kullanıyorum maaşım tamamını kapatmaya yettiği için düzenli ödeniyor onun dışında herhangi bi kredim kredi kartım veya kkbyi etkileyen bi ürünüm yok herhangi bankada kredi – kredi kartı vs online başvuru yaptığımda anında red cevabı alıyorum maaşım yüksek borcumda yok 50.000 tl krediye aylık 2500 tl taksitle rahat ödeme yapabileceğin bi durumdayım sizce ne yapmam nasıl bi yöntem bulmalıyım kredinin aciliyeti var. Alakanız için teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Online başvuru yapıp notunuzu düşürmeyin. Herhangi bir kamu bankasının bir şubesine giderek durumunuzu izah edin. Seçim öncesi daha rahat kredi alabileceğinizi düşünüyorum.

   • İsmail

    Can Bey Belirttiğiz gibi gittim görüştüm kanuni takibim sistemde göründüğü için olumsuz cevap aldım. Bi sorum olacak birçok özel banka var bazıları bu kriterleri esnetebiliyor Herhalde sizce bu özel bankalarsa hangisinde şansımı denemeliyim. Maaş bankam Akbank bugün oraylada görüştüm takiplerden birtanesi akbanka olduğu için en fazla Kmh hesabımı 6000 Yaparız dediler oda 50.000 tlnin yanında devede kulak

    • Can Balkan

     Eğer belirttiğim kamu bankalarından kredi alamamışsanız, özellerde şansınız daha zor. Dilerseniz Aktif Bank’a bir bakın. Faiz oranı yüksek ama daha kolay kredi verebilirler. Bunun dışında sizin biraz beklemeniz gerekiyor maalesef.

 81. Sadık

  Bi sorum olacaktı acaba geçmişte takibe düşmüş olmam ancak şuanda kredi skorumun yüksek olması kredi kullanmama engelmi gelirim var geçmişte takibim var ama skorum yüksek 1300 civarında kara listede olmam normalde puanımın 0 olmasını gerektirmezmiydi

  • Can Balkan

   Hayır, eğer takipteki kredinizi kapatmışsanız, ki puanınız yükseldiğine göre kapanmıştır, ilerleyen zamanda kredi çekmenize bir engel olmaz. Eğer insanlar bir kere takibe düştüler diye kredi alamayacak olsalar, ülkede kredi verecek adam kalmazdı 🙂

 82. Can

  Merhaba adaş
  Hiç gelirim yokken yapı kredi 4000 TL limit ve 400 kmh önermişti hiç kredi gecmisim de yoktu otomatik ödeme talimatlarım ve fatura ödemelerim referans alınmıştı
  O zamanlar gelirim olmadığı için reddetmiştim
  Simdi ise 3240 TL gelirim var
  İlk basvurumu maaş bankamdan (Yapı Kredi) yaptım 1000 limit verdi kabul etmedim o zananlar kredi notunu 1342 idi
  Akbank a başvurdum o da 1000 limit önerdi kabul etmedim
  Qnb Finansbank 2600 Limiti önerdi ve hiç bir gelir belgesi vs istemedi.
  Kredi notum kredi kartı onay alınca 1230 düştü
  İlk ayımı hesap kesilmeden ödedim
  Şimdi sabırla yükselmesini bekliyorum
  Oneriniz nedir?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Size herhangi bir önerim yok. Elinizdeki kredi kartının ödemelerini düzenli olarak yapmaya devam ederseniz, kredi notunuz daha da yükselecektir. İlerleyen dönemde, gelirinize uygun olarak bankalardan kredi veya kredi kartı kullanımında bir sorun yaşamazsınız.

   • Can

    Can bey Yapı ve Kredi bankasında 4900 limitli kredi kartım oldu
    Diğer kartları iptal ettim
    1334 kredi puanım çıkmakta
    Denizbank müşteri temsilcisi ısrarla abicim 2800 kmh var lütfen alınız diye yalvarıyor
    Ardından 13200 kredi öneriyor
    Şimdilik İşime yaramaz diyorum
    Yine ısrarcı oluyorlar
    Beni evlendirirseniz alırım diye şaka takılıyorum.
    60000 kredi de Finansbank öneriyor
    Bankalar nedense bu aralar arkamdan koşturuyor.
    Son olarak ta yapı kredi bankası %1 faizle kredi kartı nakit avans önerdi.
    Sizce nasıl ilerlemeliyim?

    • Can Balkan

     Siz şu an gayet iyi durumdasınız. Eğer bir borçlanma ihtiyacınız yoksa, gereksiz yere kredi ya da kredi kartı almayın.

    • Kasım

     Merhaba can bey findeks kredi notunun yanında yeşil ok işareti vardı şimdi mavi noktaya döndü kredi notu yanında ki mavi noktanın anlamı nedir

 83. vahide keleş

  merhaba can bey kamu personeliyim 4465 tl maaş alıyorum ödemelerimde son ay aksaklıklar oldu şuanda düzene soktum online kredi başvurusuda yapmıyorum artık 4 kredimi yapılandırdım şuanda kredi alamıyorum kredi kartı limitlerim dolu olduğundan kredi kartıda alamıyorum risk raporum 966 şuanda risk raporumu 1200 1300 seviyelerine yükseltebilirsem diğer bankalardaki borçları kapatmsak adına bankalar kredi verir mi? birde ödemelerim 4800 maaş üstü seviyesinde.son olarak yapılandırılan kredi kartı limiti açık olarak görünür mü(yani borç yapılandırılmış limit dolu görünüyor)

Leave a Reply

Your email address will not be published.