Meksika Pezosunun ”Trump” Sınavı

Bu aralar Dolar ile sıkıntı yaşayan tek ülke biz değiliz. Donald Trump’ın başkan seçilmesinin ardından Meksika Pezosu çok fazla değer kaybetti ve hala da kaybetmeye devam ediyor.

Hatırlayacağınız üzere, 2016 yılı Kasım ayında yapılan Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimini Donald Trump kazanmıştı. Birçokları için büyük sürpriz olan bu sonuçtan en vahim şekilde etkilenen ülke ise, ABD’nin güney komşusu ve en büyük ticaret ortaklarından biri olan Meksika oldu.

Donald Trump, seçim çalışmaları boyunca, en büyük tartışmaları Meksika söylemleri üzerinden yaptı desek yeridir. İlk olarak, ülkedeki yasadışı göçmenleri sınır dışı etme planından bahsetti. İkinci ve kulağa çılgınca gelen planı ise Meksika sınırına duvar örmekti. Bununla yetinmeyen Trump, örülecek duvarın parasını da Meksika hükümetinden alacağını belirtti. Tüm bunlara ilave olarak, Amerikalı şirketler için ucuz iş gücü ve teşvik demek olan Meksika, artık bir kabusa dönüşüyor. Trump’ın en büyük hedeflerinden birisi yurtdışına yapılan Amerikan sabit yatırımlarını tekrardan ülkeye kazandırmak. Bu kapsamda, Ford‘un başını çektiği bir takım otomobil şirketlerinin birer birer Meksika’daki fabrika yatırımlarını iptal ettiği duyruldu. Tüm bu gelişmeler ise Meksika’yı ve Meksika Pezosunu olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin seçilmiş Başkanı olan Donald Trump’ın görevi 20 Ocak 2017 tarihinde başlayacak olsa da, seçildikten sonra yaptığı bütün açıklamalar ”Başkan etkisi” yaratıyor. Aynı zamanda aktif bir Twitter kullanıcısı da olan Donald Trump’ın zaman zaman Twitter üzerinden yayınladığı mesajlar da döviz piyasalarını veya Borsa’ları hareketlendiriyor. Öyle ki, şimdilerde özellikle Meksika Pesosu alım satımı yapan traderlar, Meksika hükümetinin Trump açıklamaları karşısında aksiyon almak yerine doğrudan Twitter’ı satın alıp, kapatarak Trump’ı susturmasının daha ucuza malolacağı yönünde bir takım şakalar yapmaya başladılar.

Trump’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar sonrası değer kaybeden Meksika Pezosunu tutundurma çabası ile Merkez Bankası piyasaya döviz sürüyor, ya da bazen faiz artırımına gidiyor. Böylelikle Meksika Merkez Bankası’nın rezervleri eriyor veya borçlanma maiyeti artıyor. Meksikalı traderlar da hükümetin bu tip hamleler yerine, değeri 12 milyar Dolar olan Twitter’ı satın alarak, kısa yoldan bu meseleyi çözebileceklerine inanıyorlar.

Bunların hepsi birer şakadan ibaret olsa da, Trump cephesinden gelen atakları savuşturmak Meksika için gerçekten oldukça maliyetli. Bloomberg’de yayımlanan aşağıdaki grafikte göreceğiniz üzere, Trump’ın Meksika’yı ilgilendiren söylemlerinden Meksika Pesosu doğrudan etkileniyor ve bu genelde değer kaybı olarak yansıyor.

Meksika Pezosu Trump'ın açıklamalarından nasıl etkileniyor

Trump’ın twitlerinden muzdarip olan bir tek Meksika değil. Alım satım işlemleri için artık bir takım bilgisayar sistemleri kullanılıyor. Sizin önceden tanımlayacağınız komutlar çerçevesinde alım satım yapan bu bilgisayar sistemlerine son zamanlarda Trump’ın twitleri karşısında nasıl bir aksiyon alması gerektiğine yönelik bir takım algoritmalar da tanımlanmış durumda.

Piyasaların çalışma mekanizması artık daha kompleks. Ama tüm bu karmaşıklık içerisinde değişmeyen tek bir gerçeklik var ki, onlar da haber akışları. Bugün etkin bir siyasinin yapacağı bir açıklama tüm bir ülkenin ekonomik durumunu derinden etkileyebilir veya bir sektörün karlılığını değiştirebiliyor. Piyasa oyuncularının beklentisi ise Trump’ın başkanlık koltuğuna oturduktan sonra daha sağduyulu açıklamalar yapması. Mümkün mü? Pek sanmıyorum. Hep birlikte izleyip göreceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.