NN Emeklilik kimin?

En en önce sen, en en önce sen!” reklam sloganıyla tanıdığımız bir şirket NN Hayat ve Emeklilik. Son zamanlarda da bireysel emeklilik otomatik katılım ile ilgili otobes reklamlarını görüyoruz. Hatta, otomatik katılım ile ilgili en yoğun kampanyayı yapan şirketin NN Emeklilik olduğunu söyleyebiliriz. Peki, bu NN Emeklilik kimdir, kimindir, sahibi nerelidir, ne iş yapar? NN güvenli midir? NN neyin kısaltması? Yazımızda tüm bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Öncelikle, NN Emeklilik’in kuruluşundan bahsedelim. 1845 yılında Hollanda’da yangın sigortaları satmak amacıyla kurulan şirket, daha sonra portföyüne hayat sigortalarını da eklemiş. NN yani Nationale-Nederlanden 1991 yılında o zamanki adıyla NMB Postbank, şimdiki adıyla ING Bank ile birleşmiş. 1991 yılından 2014 yılına kadar ING Bank bünyesinde faaliyetlerini sürdüren NN Sigorta, 2008 krizinden sonra Avrupa’da faaliyet gösteren bankaların sigorta risklerini arındırmak amacıyla sigortacılık iş kolu ile bankacılık faaliyetlerini ayırmaları kapsamında, tekrar ayrı bir şirket halini almıştır.

Türkiye’de NN Hayat ve Emeklilik’in serüvenine bakarsak, ING Bank’ın Oyak Bank’ı almasıyla birlikte Oyak Emeklilik, önce ING Emeklilik olmuş, 2015 yılında da NN Emeklilik haline gelmiştir. Şirketin logosundaki turuncu renginden de anlaşılacağı üzere, NN Hayat ve Emeklilik, Hollanda merkezli bir şirkettir.

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale gelen bireysel emeklilik otomatik katılım düzenlemesi ile ilgili yoğun olarak ilgilen şirketlerden birinin NN Hayat ve Emeklilik olduğunu söyleyebiliriz. Otobes reklamlarını düzenli olarak yayınlayan NN Emeklilik, Hazine Müsteşarlığı düzenlemelerine tabii bir şirkettir ve güvenlidir. Ayrıca özellikle bireysel emeklilik katkı paylarınız Hazine güvencesi altındadır.

NN Emeklilik Türkiye’nin ortaklık yapısına baktığımızda, bütün hisselerinin NN Continental Europe Holdings B.V.‘ye ait olduğunu görüyoruz.

NN Hayat ve Emeklilik, bireysel emeklilik hizmetlerinin yanı sıra, hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası ürünleri de sunuyor. Bireysel emeklilik verilerini incelediğimizde, 13 Ocak 2017 tarihi itibarıyla, NN Emeklilik’in 270 bine yakın katılımcı sayısı ile 2.1 milyar TL fon topladığını görebiliyoruz.

Bunca emeklilik şirketi varken, neden NN Hayat ve Emeklilik’i seçelim derseniz de, kendileri güven, yüksek getiri, koaylık ve ayrıcalık sağladıklarını belirtmişler. Şirket 170 yıllık tarihi ile Hollanda merkezli güvenilir bir şirket. Ayrıca 18 ülkede daha faaliyet gösteriyor. Bireysel emeklilik fonlarının getirisinde, son 10 yılda en yüksek 2. getiriyi sağlayan şirket olduğunu belirten NN Hayat ve Emeklilik, enflasyon ve mevduata göre daha yüksek getiri sağladığını iddia ediyor. Güven ve yüksek getiriye ilave olarak sosyal medya hesapları ile 7 gün 24 saat ulaşılabilir olduğunu söyleyen şirket, katılımcılarına check-up, diyetisyen ve tıbbi danışmanlık hizmetleri de sunuyor.

NN Emeklilik tarihi, kuruluşu, Türkiye’deki mecarası ile ilgili bilgi verdik. Sizlerin de NN Hayat ve Emeklilik ile ilgili sorusu ve görüşleri olursa aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.

Comments
  1. Mustafa

    İNG bank aracılığı ile NN hayat sigortadan hayat sigortası yaptırdık ve bizzat dolandırıldık , yaklaşık 3 senedir 7000 lira gibi bir rakamı hakkımız olduğu halde alamıyoruz , ve karşımızda muhattap dahi bulamıyoruz , kesinlikle telefonlara ve mail lerimize cevap verilmiyor, siz siz olun sakın bu şirketle çalışmayın .

Leave a Reply

Your email address will not be published.