Bireysel Emeklilik Fonlarının 2014 Aralık Ayı Getirileri

2014 yılının son ayını da geride bırakırken, hangi bireysel emeklilik fonunun yatırımcılarının yüzünü güldürürken, hangi bireysel emeklilik fonunun yatırımcılarını üzdüğüne gelin hep birlikte bakalım.

Dünya, 2014 yılının son ayında petrol fiyatlarına odaklandı. Brent petrolün varili, yılı 56 dolar seviyesinde kapatırken, başta Rusya olmak üzere petrol ihracatçısı ülkeler için felaket senaryoları yazılıyor. Yılın son ayında petroldeki düşüşün etkileri, Euro Bölgesi’ne ilişkin artan endişeler ve bir klasik olan Fed kararları en çok konuşulan konulardı. Peki Dünya’da ve Türkiye’de yaşanan bu gelişmeler, Türk yatırımcıların bireysel emeklilik yatırımlarını nasıl etkiledi?

2014 yılının Aralık ayında, Altın emeklilik yatırım fonları, doların da yükselmesine bağlı olarak %5 civarında getiri sağlarken, hisse senedi emeklilik yatırım fonları Borsa İstanbul’daki sınırlı geri çekilmeye bağlı olarak, %2 kayıp ile yatırımcılarını üzdü.

Aralık 2014 En İyi BESAllianz Yaşam ve Emeklilik Koç İştirak Endeksi Emeklilik Yatırım Fonu, %7 getirisi ile Aralık ayının en başarılı performans gösteren emeklilik yatırım fonu olurken, Aegon Emeklilik Gelir Amaçlı Uluslararası Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu %6 getirisi ile ikinci sırada yer aldı. En çok kazandıran 10 bireysel emeklilik yatırım fonundan 6 tanesi ise Altın emeklilik yatırım fonları oldu.

Aralık 2014 En Kötü BESAnadolu Hayat Emeklilik Büyüme Amaçlı Yükselen Ülkeler Esnek Emeklilik Yatırım Fonu, %5 değer kaybı yaşayarak, Aralık ayında en çok kaybettiren fon olurken, en çok kaybettiren 10 bireysel emeklilik fonu listemizin geri kalan fonları, hisse senedi emeklilik yatırım fonları oldu.

Koca bir yılı ışık hızıyla geride bırakırken, 2014 yılının her ayında, bireysel emeklilik yatırım fonlarını siz değerli takipçilerimle paylaşmaya çalıştım. 2015 yılında da bireysel emeklilik ile ilgili yorumlarımı sizlere aktarmaya devam edeceğim. Takipte kalmanız dileğiyle.

Leave a Reply

Your email address will not be published.