Kredi Kartı Rekabetinde Yeni Oyuncu: Paraf

Bonus, World, Maximum, Axess ve Advantage Card’ın domine ettiği kredi kartı pazarına, 2012 yılının son ayında yeni bir oyuncu dahil oldu. Murat Boz’un rol aldığı ve “ayrıcalıklar bu Paraf’ta” sloganıyla lansmanı yapılan HalkBank’ın yeni kredi kartı ürünü Paraf Card. Kendilerine yoğun rekabetin yaşandığı bu alanda bol şans diliyorum, ama işleri zor görünüyor. Neden mi?

Kredi kartı sisteminin 5 tarafı bulunuyor. Bunlar; 1) kartı çıkaran kuruluş -HalkBank-, 2) kartı kullanan kişiler  -sen,ben-, 3) kartla harcama yapacağımız işyerleri -Shell, Migros, McDonalds- 4) kredi kartı operatötü -Mastercard, Visa, Maestro- 5) üye işyerleri ile anlaşma yapan kuruluş. Yani biz birşey aldığımızda cebimizden kredi kartını çıkarıp kasiyere uzatıyoruz, ama arkasında oldukça karmaşık bir yapı var. Sıfırdan böyle bir yapıyı inşaa etmek de oldukça zor. Ama HalkBank yöneticilerinin hesap kitap bilen adamlar olduğunu kabul ediyor, muhakkak ki Dünya’nın en önemli kredi kartı pazarlarından biri olan Türkiye’de, belirli bir pazar payına ulaşmak için çaba göstereceklerini düşünüyorum. (ilk 5 yıl içinde %6 pazar payına ulaşmak istiyorlar) Tabi, bunu yaparken, kervan yolda düzülür mantığından biraz sıyrılıp, ürünü tanıtmadan önce bu kartı harcayarak iş yerleri ile anlaşma yapmış olmaları gerekirdi düşünüyorum. Çünkü çarşıda pazarda dolaşan, internette alışveriş yapan bir tüketici olarak, 2 ay geçmesine rağmen, Paraf Card ile alışveriş yapabileceğim ne doğru düzgün bir yer, ne de Paraf Card’ın doğru düzgün bir kampanyasını görebilmiş değilim. Evet internet sitelerine girip, program ortaklarına tıkladığınızda, Paraf Card ile harcama yapabileceğiniz yerleri görebiliyorsunuz, ama alışveriş merkezlerinde, mağazalarda, vs. bir takım görsellerle de “buradayız” imajının verilmesi gerektiği kanısındayım. Eleştiriler kısmını halledip, kendilerine şans diledikten sonra gelin son kullanıcıya yani bizlere ne gibi bir artısı eksisi olacak Paraf Card’ın onlara bakalım.

1) Erken Ödeme İndirimi: Bugüne kadar Türkiye’de ve de Dünya’da örneğine pek rastlayamadığımız bir özellik bu. Eğer kredi kartı ekstrenizde ödemeniz gereken tutarı, son ödeme tarihinden önce öderseniz, indirim kazanıyor, yani daha az ödüyorsunuz. Bu kesinlikle tüketici dostu bir uygulama. Ben genellikle, kredi kartı ödemelerimi son ödeme tarihi hangi gün ise o gün yaparım, o güne kadar da paarayı bir şekilde Turuncu Hesap gibi enstrümanlarda bekleterek, az da olsa bir gelir elde edip, kendi kendime kazanç sağlarım. Öte yandan, benim memur pederim, kredi kartının hesabının kesildiğinin ertesi günü bankaya koşar ve ödemesini gerçekleştirir. Yani her ay 10 gün daha erken ödeme yapar. Bu da yılda 120 gün yani 4 ay eder. Yani diyelim ki babamın ayda ortalama 1,000 TL kredi kartı ödemesi olsun, babam bu 1,000 TL’yi 4 ay vadeli hesapta tutarak elde edeceği 20 TL civarındaki faiz gelirinden mahrum olmuş oluyordu. Bu bir çoğumuzun önemsemeyeceği bir durum, ama böyle yapan binlerce kredi kartı sahibi olduğunu düşündüğünüzde, bankalara için erken ödeyen kredi kartı sahipleri önemli bir gelir kapısı diyebiliriz. HalkBank burada tüketicinin yanında bir duruş sergileyerek, benden koskoca bir “aferin” aldı. Bu özellikle bile Paraf Card kullanmam için başlı başına bir neden.

2) Kira/Aidat/Eğitim Harcamaları: Türkiye’de yaşayan ortalama iki tüketiciden birinin kira harcaması, diğerinin de eğitim harcaması var, bazen hem kira hem eğitim harcaması olanlar da yok değil. En azından benim çevremdeki insanların böyle diyebilirim. benim gibi insanlar kira ödüyor, benden 5-6 yaş daha büyük olanlar da çocuklarının okul masraflarını. Dolayısıyla, Paraf Card’ın burada tüketiciyi yine bir noktadan yakalamaya çalıştığını görebiliyoruz. Diyor ki, Paraf Card ile yapacağınız kira, aidat ve eğitim harcamlarınızdan -otomatik olması kaydıyla- faiz, komisyon, ücret, vs. gibi tutarlar almayacağım. Bu ne demek? Bize faydası ne? Şöyle ki, yukarıda 1. maddede anlattığım gibi, ortalama 1,000 TL kira gideri olan bir vatandaş, bunu kredi kartı ile ödeyip, 1,000 TL’sini vadeli hesaba bağlasa, bir takvim yılı içerisinde 80-90 TL civarında faiz geliri elde edecek. Diğer kartlarda yılda bu kadar kart kullanım ücreti ödediğimiz için, Paraf Card’ı kullanmak için bir neden daha çıkıyor ortaya. Burayı biraz açayım. Şimdi siz, Şubat 2013 ayı için ev sahibinize kiranızı Şubat 1’de gönderdiğinizi varsayalım. Normalde, Şubat 1’de nakit olarak bir hesabınızdan parayı havale ya da EFT yoluyla iletiyorsunuz. Burada enteresan bir durum yok, ben de her ay ödemelerimi böyle yapıyorum. Ama diyelim ki bugün Paraf Card çıkarttınız ve kiranız için otomatik ödeme talimatını verdiniz. Şubat 1’de ev sahibinizin hesabına ilgili tutar geçecek, kredi kartınıza da harcama olarak yansıyacak. Sonrasında Paraf Card’ınızın aylık ekstresi gelecek, ve siz kira tutarını Mart başında HalkBank’a ödemiş olacaksınız. Bu sırada Şubat 1’de ev sahibine ödemeniz gereken tutarı da, vadeli bir hesaba koydunuz diyelim. Buna artık sonsuza kadar dokunmanıza gerek yok. Çünkü Paraf Card sizin yerinize ödemeyi gerçekleştirdi, ve siz de Paraf Card’a 1 ay sonra ödemiş oldunuz. Bu döngü sonsuza kadar devam eder. Siz de ev sahibine Şubat ayı kirasını ödemek yerine vadeliye yatırdığınız kira tutarından ömür boyu faiz geliri elde edersiniz. (normal şartlar altında). Bu da tüketiciye fayda sağlayan bir konu. Tabi, normal ve sağlıklı kullanım yapıldığını varsayıyorum.

Bu iki özellik dışında, 31 Mart’a kadar Paraf Card aldığınızda, ilk ayki ekstrenizin 100 TL’ye kadar olan kısmının %25’i hediye. Geçici bir durum, ama özellikle hali hazırda HalkBank müşterisi olup kart sahibi olanlar için, yüklü bir alışveriş yapacaklarsa 100 TL’lik piyangı vurmuş demektir. Öte yandan ilk yıl kullanım ücreti yok, ama geçici bir durum. Çok ilgimi çekmedi. Geride kalan 2 ay içerisinde yaptıkları en müthiş kampanya, Vatan Computer internet sitesinde Paraf Card sahibi olanlara  ipad 2 679 TL idi. Hoş, ama artık geç.

Cüzdanınızda 10 tane kredi kartı varsa, 11. kart olarak Paraf’ı alın demem. Ama bir alternatif mi diye sorarsanız cevabım “evet” olacaktır. Sen Paraf Card başvurusu yapacak mısın diye sorarsanız ise, cevabım “hayır”. Hali hazırda iki kredi kartı kullanıyorum Bonus ve Axess. İkisinden de beklenti ve faydalarım farklı. Eğer bu beklentilerim de bir değişiklik olursa ki, bundan önce siz haberdar olacaksınız, Paraf Card da seçenekler arasında girecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.