Nakit Blokeli Kredi Kartı

Yıllardır tecrübelerimi siz değerli okuyucularımla paylaşıyorum. İlk günden beri bana en çok sorulan sorular “Kredi notumu nasıl yükseltebilirim?”, “Kredi notum kötü nasıl kredi çekebilirim?” veya “Kredi kartı alabilmek için kredi notunun kaç olması gerekir?”. Bu konulara cevap verebilmek için çeşitli yazılar yazdım. Örneğin “Kredi puanımı nasıl yükselttim?” sorusuna yanıt verdiğim yazı, en çok okunan ve yorumlanan yazılar arasına girdi. Kredi notunu yükseltmek isteyenlere verdiğim en önemli tavsiye bütün kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ve eksiksiz ödemek. Peki, ama kredi notu kötü olduğu için kredi ve kredi kartı alamayanlara tavsiyem ne? “Nakit blokeli kredi kartı” ya da bilinen bir diğer adıyla “Bloke teminatlı kredi kartı”.

Nakit blokeli kredi kartı nedir?

Nakit blokeli kredi kartı, banka hesabınıza yatırdığınız belirli bir nakit tutarın banka tarafından bloke edilip karşılığında size verdiği kredi kartıdır. Yani, bankanın size kredi limiti tanımlaması için öncesinde sizin bankaya nakit yatırmanız gerekiyor. Evet, normal kredi kartı mantığına aykırı. Ama sizin kredi notunuz kötü olduğu için ve kredi notunuzu yükseltme amacı taşıdığınız için şimdilik bu duruma katlanmak zorundasınız.

Nakit blokeli kredi kartı ya da bloke teminatlı kredi kartı, bankanın sizin borcunuzu ödememe riskine karşı kendini garantiye alma yöntemidir. Siz geçmişte kredi veya kredi kartlarınızı geç ödediğiniz için kredi notunuz düştü ve şimdi bankalar size kredi vermekte isteksiz davranıyorlar. Çünkü, aldığınız yeni krediyi de ödememe durumunuz olabilir.  Bu da bankanın zarar etmesi demektir. Bankalar bunun önüne geçebilmek için sizden kredi kartı borcunun ödemesini peşin olarak alıyor, yani kendi risklerini sıfırlıyorlar.

Nakit blokeli kredi kartı kredi notuna fayda eder mi?

Geçmişte yaşadığı takipler ve icralardan dolayı kara listede olan ve kredi çekemeyenler için en önemli tavsiyem muhakkak nakit blokeli kredi kartı almalarıdır. Nakit blokeli kredi kartının kullanıcılara en büyük avantajı, Findeks kredi notlarını yükseltmeleri için bir fırsat sağlamasıdır. Nakit blokeli kredi kartını cebinize koyduktan sonra tek yapmanız aktif olarak kullanmak ve ödemelerini düzenli olarak yapmaktır. Nakit blokeli kredi kartının, Findeks kredi notu için diğer kredi kartlarından hiç bir farkı yoktur. Bu kredi kartının nakit blokeli olduğunu sizin ve bankanın dışında kimse bilmez. Bu kart ile ödemeleriniz zamanında, düzenli ve eksiksiz olarak yapılırsa, Findeks kredi notunuz da peyderpey yükselecektir.

Nakit blokeli kredi kartı veren bankalar hangileridir?

Bütün bankalar nakit blokeli kredi kartı verebilir. Tek yapmanız şubedeki yetkili personel ile görüşüp bu talebinizi iletmeniz ve başvuru formunu doldurup, bloke teminatı için emir vermenizdir.

Kimi banka çalışanlarının “nakit blokeli kredi kartı” uygulamasından haberi olmayabilir. Siz ısrarcı olursanız, konuyu en azından daha yetkili birine veya Genel Müdürlüğe taşıyarak size nakit blokeli kredi kartı imkanı tanıyabilir.

Bu konuda tek dikkat etmeniz gereken husus nakit blokeli de olsa size verilenin bir kredi kartı olduğudur. Bankaların içsel kredi kartı yönetmelikleri gereğince, kredi kartı vermek için asgari şartlar belirlenmiş olabilir. Bazı bankalar burada Findeks kredi notunun belirli bir puanın üzerinde olmasını şart koşabilirler. Bu durumda kredi notunuz kötü olduğu için nakit blokeli olsa dahi kredi kartı vermeyebilirler.

Bir diğer husus da yine asgari şartlardan birisi belgelenebilir gelirinizin olması istenebilir. Yani eğer düzenli bir maaşınız veya geliriniz yoksa nakit blokeli dahi olsa kredi kartı alamayabilirsiniz.

Nakit blokeli kredi kartının normal bir kredi kartından hiç bir farkı bulunmamaktadır. Söz gelimi Garanti Bankası Bonus Kredi Kartı da veya Yapı Kredi World Kart da nakit blokeli olabilir. Nakit bloke işlemi operasyonel bir işlem olup, banka ile sizin aranızda bir tür sözleşmedir. Nakit blokeli kredi kartı aldığınız zaman bankanın risklerini sıfırlamış olursunuz. Nakit blokeli kredi kartının özellikleri ile normal kredi kartının özellikleri aynıdır.

Kredi notunuz kötü ve yükseltmek istiyorsanız ilk önce maaş bankanıza başvurarak, bloke teminatlı bir kredi kartı alın. Daha sonrasında da bu kartın ödemelerini zamanında, düzenli ve eksiksiz olarak yapın. 6 ay içerisinde Findeks kredi notunuzda kayda değer bir yükseliş olacaktır.

Nakit blokeli kredi kartı ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden ilettiğiniz takdirde en kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır.

Comments
 1. hüseyin

  Merhaba hocam. Sitenizi ilk kez ziyareti bugün gerçekleştirdim ve yazılarınızı okuyorum. Gerçekten inanılmaz, faydalı içerikler biz okuyuculara sunuyorsunuz.
  Benim bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok minnet duyacağım.
  –Hocam toplamda 2 kredim ve 3 de kredi kartlarımın borcu vardı. Borçlarımın bir çoğunu ödedim. Sadece bir adet finansbank a ait kredi borcum kaldı. Bu borcu da onumuzde ki ay odemeyı planlıyorum. 2 yıl içinde evliliği planlıyorum. Farkındasınızdır ki evlilik, yuva kurmak baya masraflı bir eylem. Bu kalan borcu da ödeyip 2 sene içerisinde bankadan nasıl evlilik için kredi çekebilirim?
  söylendiği gibi 5 yıl kara listeden çıkmayı mı beklemem gerekıyor.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Takipteki borçların kapatılmasından sonraki 5 yıl içerisinde bankalar kredi vermekte daha isteksiz olabilirler ancak bunu aşmanın çeşitli yolları vardır. Öncelikle bankalara vereceğiniz mesaj açık olmalı. Ben bir hata yaptım ama artık akıllandım. Düzenli gelirim var ve ayağımı yorganıma göre uzatıyor, ödeyemeyeceğim borçlar almıyorum. Bankaların bu mesajı alması uzun sürebilir. Bunu kısaltmak için de buradaki yazıda anlattığım gibi nakit blokeli kredi kartı almayı deneyip, kredi notunuzun yükselmesini hızlandırabilirsiniz. Ancak borcunuzu kapar kapamaz hemen nakit blokeli kredi kartına başvurmayın. En az 3 ay geçtikten sonra şansınızı deneyebilirsiniz. Can sıkacak bir durum yok. Herkes borçlu ve borcunu kapayan herkes yeniden borçlanabiliyor.

 2. hüseyin

  Hocam çok teşekkür ederim.

 3. Ramazan

  Merhaba benim daha önceden bankalarla hiç kredi veya kredi kartı gibi alış verişim olmadı 2009 da sigorta girişim var fakat günüm yok denecek kadar az 4 aydır da sigortalı çalışmaya başladım yine çıkmıyor maaş aldığım bankada bile .beni bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim ne yapmam gerekiyor kredi çıkması için

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi kullanım geçmişinizin bulunmadığı için bankalar sizin ödeme alışkanlıklarınızı tahmin edemiyor ve bu yüzden de kredi verirken çekiniyorlar. İlave olarak yalnızca 4 aydır sigortalı olarak çalıştığınız için gelir yapınıza ilişkin de şüpheleri var. Ben sizin yerinizde olsam ufak bir meblağı bloke ettirip kredi kartı alırdım. Ama istemezseniz, 8 ay kadar sonra sigorta geçmişinizin 1 yılı aşacağı için maaş bankanız size kredili bir ürün vermeye daha hevesli olabilir.

 4. Murat

  Selamlar. ..5.5 sene evvel kırmızı kalem yedim.maasim bankaya yatıyor. ..suan kirmizi kalem kalktimi kalkmadimi nasıl öğrenebilirim. Ne kredi kartı nede kredi çıkmıyor. Eşimde 3 senedir aynı işyerinde fakat oda benim yüzümden kredi cekemiyormus bankacinin dediğine göre. Açıklama yaparsanız çok sevinirim …

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer 5.5 sene önce takipteki borcunuzu kapatmışsanız, şu an için kredi konusunda problem olmaması lazım. Siz öncelikle Findeks kredi notunuzu öğrenin. Eğer notunuz 0 ise, bloke teminatlı kredi kartı çıkartmayı deneyin. Şu an için verebileceğin tek tavsiye bu.

 5. Harun

  Mrb garanti bankasına ve İng banka kredi ve kredi kartı borcum vardı bunlar banka takibine düşmüş ve yapılandırma yaptım 6 ay öncede tüm borcumu kapattım şimdi puanım1080 görünüyor ve bankalardan red cevabı alıyorum nedeni nedir

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Biraz daha zaman geçmesini bekleyin. Demek ki bankalar nezdinde hala riksli kategoridesiniz. Gereksiz başvuru yapmaktan kaçının.

 6. mert

  merhabalar 2009 yılından yaklaşık 9 a yakın kredi kartından takibe düştüm …muhtelif zamanlarda yani 2014 yılına kadar hepsini ödedim …findeks den baktığımda takibe düştüğüm ancak borcunum olmadığı görünüyor …geçen sene puan 132 idi şimdi 0 görünüyor …bu arada 2012 den bu yana sigortalı çalışmadım ..bir kaç.senet borcum olduğu için sigortalı ise girmedim..maaşa haciz gelmesin diye …şimdi gelirim iyi sayılır ancak bunu belgeleyemem …hangi bankaya nasıl bloke lı kart talebim olabilir …teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Belgelenebilir bir geliriniz olmadığı için blokeli de olsa bankalar kredi kartı vermekte tereddüt yaşayabilirler. Yine de etrafınızdaki bir kaç banka şubesine giderek yüzyüze görüşüp, daha iyi fikir alabilirsiniz. Eğer satış temsilcisinin kotasını doldurması gerekiyorsa, kart verebilir.

 7. MEHMET

  Merhaba arkadaslar bende bu kara kalem davasından cok cekmiş biri olarak tecrübelerimi aktarmak istedim, daha önce kara listede olan birisi olarak hiçbir banka dan kredi kartı alamıyordum, çok yol denedim ben ankarada yım borclarımı kapattıktan 5 yıl sonra findeks notum 0 olarak gözüküyordu ve bunun artmasını kötü gecmişin silinmesini istiyordum öncelikle kuveyttürk bankasına gittim 1250 tl yatırıp bloke ettirdikten hemen 10 dk içinde 1000 tl limitli bir kredi kartı aldım, öncelikle belirteyim kuvettürk kredi kartında asgari ödeme diye birsey yok ne harcadıysanız onu ödemek zorundasınız bunu bilerek alın, kullanmaya başladıktan 3 ay sonra 0 olan kredi notum 1042 geldi daha sonrasında heray ortalama 50 puan civarında bir artıs oldu takii 1250 ye gelene kadar sonrasında 5 puan 10 puan yükselmeler oldu, findeks ile görüşmemde bir kartın yeterli olmayacagını belli bir süreden sonra puan artısının düşük seviyelerde olacagını söylediler, bunun üzerine hemen hemen her banka ile görüştüm Finansbank,akbank,denizbank, blokeli kart vermiyorlar gitmeyin, iş bankası veriyor yatırdıgınız paranın yüzde 60 ını oda kesin değil iş bankası onu bile reddedebiliyor. Teb ile görüştüm yatırılan paranın yüzde 50 sini veriyorlar kabul etmedim, İng bankasından 800 tl bloke ettirip 600 tl limitli ikinci kartımı aldım ve kullanmaya başladım dikkat etmeniz gereken bir nokta ise 2.ci kartı alır almaz puanım 1280 den 1120 ye düştü biranda sizinkide oyle olacak ama endiselenmeyin cunku alınan 2.ci kart ilk basta risk olarak görülüp puanınız düşüyor ama iki kartınızıda kullanmaya devam edip 3-4 ay daha düzenli öderseniz puanınız 3 ay sonra 1380 civarına yükseliyor. unutmayın kuvettürk yaklasık bir yıl düzenli ödeme yapılması halinde ve puanınız 1300 ve üzerine cıkarsa blokeyi kaldırıyor onuda otomatik yapmıyor sizin gidip talep etmeniz lazım bilginiz olsun, ing bank ise 9 ay düzenli öderseniz bakın asgari ödemeden bahsetmiyorum ekstrenin tamamını 9 ay öderseniz oda blokeyi kaldırıyor, ve siz artık tekrar güven vermiş puanı yükselmiş bir bireysiniz o saatten sonra kart basvurularınız reddedilmiyor. sadece biraz zaman ve düzenli ödeme lazım unutmayın tek bir kart ile kara listeden normal seviyeye cıkmanız 3 yılı buluyor o yuzden imkanınız var ise 2 hatta 3 blokeli kart edinmeniz.

  geleyim nette yazan gereksiz bilgilerden dolayı insanların yanılmalarına

  1-Normal banka hesabı acmak ve içinde para tutmak kredi puanınızı yukseltmiyor bu bir yalan
  2- Cok kredi kartı ve kredi basvurusu yapmak ve olumsuz almak puanınızı katiyen kesinlikle düşürmez iddaa eden herkes ile girerim
  ( puanınıza etkisi olmuyor fakat bankalar ekranlarında bu ay misal 10 basvuru yapmıs reddedilmiş görünce onlarda vermek istemiyor)

  Borcsuz ve kara listesiz bir hayat dileğimle

 8. Murat

  Merhaba bir bankadan kredi kartı için takibe düştüm borcumu kapattım .takipte iken findex notun 1163 idi şimdi 0 gözüküyor. Şahıs şirketim var ticari kart başvurusunda bulundum red oldu. 7- 8 aydır ticari hesabima hatırı sayılır meblağlar yatıyor ama yinede red aliyorum. Nasıl bir yol iizlemem gerekir.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sizin için tek çözüm nakit blokeli kredi kartı veya düşük tutarlı bir kredili mevduat hesabı. Bir şekilde kredili hesap sahibi olmanız gerekiyor ki puanınız tekrar hesaplanmaya başlasın.

 9. Taha

  İyi günler ben 18 yaşında üniversiteye hazırlanan bir öğrenciyim aynı zamanda açıktan üniversite okuyorum (2yıllık) + kendi sigortamı 14 yaşından belli askeri ücret üstünden yatırıyorum.
  iş Bankasından kendime ait kredi kartım var.
  TÜM BANKALARDAN ALABİLECEĞİNİZ LİMİT DOLMUŞTUR. Diyor: Ben yanımda yedek kredi kartı bulunsun diye 1000.00TL LİMİTLİ BLOKE TEMİNATLI KREDİ KARTI almak istiyorum.

  Sorularım;
  1- Ne Yapabilirim?
  2- Alabilir miyim?
  3- birini kullansam birini kullanmasam müşteri limitim düşermi? Veya yerinde sayarmı
  NOT: BU SORUMU CEVAPLADIKTAN SONRA BANADA HOTMAİL ATMARMISINIZ???????

  – TEŞEKKÜRLER –

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Size şu durumda yeni kredi kartı çıkması maalesef mümkün değil. BDDK düzenlemeleri gereğince, bir müşteriye verilecek kredi kartı limiti belgelenebilir gelirin en fazla 4 katı olabilir.

 10. Baki Pehlivan

  Merhaba ben 19 yaşındayım kredi kartı almak istiyorum sigortalı işe yeni başladım düşük limitlide olsa alma şansım yok mu daha önce hiç kredi kartı kullanmadım nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sigortalı 6 ay çalıştıktan sonra maaşınızın yattığı bankadan alabilme ihtimaliniz var.

   • Baki Pehlivan

    peki nakit blokeli kartı banka hemen verir mi

    • Can Balkan

     Maaş aldığınız banka ile bir konuşun.

 11. seda

  Merhaba yardımcı olursanız gerçekten sevinirim
  Bı bankadan takibe düştüm avukatlık oldum ve borcumu yeni kapattım fakat puanimi tekrar yükseltip kredi kullanabilir duruma gelmek istiyorum yazilarinizi okudum hem nakit blokeli kredi hemde kredi kartı cikartabilimim fakat bes sene geçmeden cok faydası olmaz derseniz cikarmicam ama yok beş sene geçmeden de puanım kredi çekçek kadaryukselirse basvurcam

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer nakit blokeli veya normal bir kredi kartı çıkarabilirseniz, elbetteki faydası olacaktır. Ancak bu kartlardan yaptığınız harcamaların ödemesini düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Takipteki borcunuzu kapatmanızın üzerinden 1 yıl geçtikten sonra durum yavaş yavaş normale dönmeye başlar.

 12. Abdullah bilgici

  Slm kuveyttürk,finansbank,teb bankasını aradım ama bloke teminatlı kart uygulaması olmadığını söylediler bu uygulama kalktı mı bilgi verirseniz sevinirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Müşteri hizmetlerini aradıysanız bilmeme ihtimalleri veya yanlış anlama ihtimalleri var. Herhangi bir şubeye gidip sormanızı tavsiye ederim. Bu ürün halen bir çok banka tarafından müşterilere verilmektedir. Özellikle maaş bankanız varsa, şubenize gidip müşteri temsilciniz ile görüşebilirsiniz.

 13. Murat

  Merhabalar,

  Benim adıma geçmiş dönemlere ait bir senet var, bu senetle Akbank hesabıma bloke koyulmuş hatta ama o hesabı hiç kullanmıyorum zaten. Ayrıca geçmişte bir 3000 TL icralık olduğum dosya var HalkBank’tan bunu ödedim ama 1 TL gibi bir bakiye kalmış onu da yarın halledeceğim yıllardır bekletmişler öyle haber vermeden.

  Benim sorum şu, Akbank hesabımda bloke olduğu halde başka bankadan örneğin Garanti Bankası’ndan nakit blokeli kredi kartı alabilir miyim?
  Findeks notum çok kötü. Çünkü bu Halkbank’ın 1 TL borcu neredeyse 5 yıldır bekliyormuş haberim yoktu, ayrıca senetten dolayı da bir borç var.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer şu an bir geliriniz varsa, maaşınızı aldığınız bankadan nakit blokeli kredi kartı almayı deneyebilirsiniz. Ancak senet ve Halkbank’ta kalan bakiye nedeniyle, zorlanacağınızı tahmin ediyorum. Umarım yanılırım.

 14. Hamza

  Merhaba benim garanti bankasına borcum vardı avukatlık oldum ama avukatlık olduktan 2 ay sonra ödedim deniz bankta bir kredi kartım vardı onada bloke konuldu. Ben para blokeli kart alırsam düzenli kulanırsam. Denizbank kartımın blokesi kalkarmı ve kalkarsa ne kdar sürede kalkar saygılarımla

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Nakit blokeli kart alıp düzenli öderseniz ve geliriniz uygunsa tekrar 6-12 ay içerisinde tekrar normal kredi kartı alabilme şansınız var. Denizbank’ın kartınıza koyduğu bloke kalkar mı bilmiyorum ama maaş bankanızdan yeni bir kredi kartı alabileceğinizi düşünüyorum. Tabi, takibin üzerinden en az 1 yıl geçmesinde fayda var.

 15. Hamza

  Merhaba nakit blokeli kart alıcam ama hicc sigortam olmadı suanda yok ama aylık 3.500 alıyorum ama bunu bankaya belgeli sekilde kanıtlayamam sigortam yok. Genede bana nakit blokeli kart verirlermi sonucta onlar kendi güvenceye alıcak ben onlara kendi paramı vericem ne dersiniz. Sigortasız sekilde verirlermi. Bilgilerin icin cok tesekkür ederim hocam

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Belgelenebilir bir geliriniz olmadan nakit blokeli de olsa, kredi kartı almanız zor ancak imkansız değil. Şansınızı deneyin. En fazla denemiş olursunuz.

 16. Hamza

  Merhaba duyduğuma göre deniz bankta veriyormuş para blokeli kredi kartı. Benim bir tane kredi kartım var denizbankta düzensiz ödeme yüzünden bloke konuldu şuan deniz bank müşterisi olduğum icin başvursam bana para blokeli kart verirlermi. Herkez. Kuveyt türkü tavsiye ediyor. Sizce ne yapayım hangisinin olabilme sansı daha yüksek

  • Can Balkan

   Merhaba,
   DenizBank kredi kartınıza bloke koymuşsa, nakit blokeli kredi kartı vermez size. Kuveyt Türk’ten deneyin şansınızı.

 17. Hamza

  Cok tesekkür ederim verdiğiniz bilgiler cok faydalı oluyor.

 18. Hamza

  Merhaba. Garanti bankası ile avukatlık oldum kısa sürede.ödedim borcumu avukatlık olunca kırmızı kallemmi yemiş oluyorum bide denizbank kredi kartım blokeli talep etmeme rağmen blokem kaldırılmıyor deniz bankta hic bir sıkıntım olmadı durduk yere bloke konuldu acaba garanti ile yasadığım sorundan dolayımı böle yaptılar hic bir sekilde bir bankaya borcum yok ne yapmam. Gerek

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet başka bir bankadan icralık olduğunuz için diğer banka da kredi kartınızı kapatabilir.

 19. Hamza

  Peki para blokeli kredi kartına basvurucam en az ne kadarlık bir limit istiyebilirim. Yani 500tllik kart basvurusu yapabilirmiyim

 20. Hamza

  Merhaba mass bankamdan aldığım massı her ay vadeli hesaba yatırsam kredi puanımı düzeltmeme yardımcı olurmu. Yani bunun bana ne. Gibi faydası ve avantajı olabilir

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Vadeli mevduat hesabının kredi notuna herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

 21. engin

  merhaba bn avukatlik oldum kuveyt turk ten blokeli kredi karti ala bilirmiyim sgk var

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Borçlarını ödeyip kapattıysanız pek tabi blokeli kart alabilirsiniz.

 22. engin

  avukata odeniyor duzenli daha kapanmadi borç sorun olurmu

 23. Hülya Taşkın

  Merhabalar belki yardımcı olabilir diye yazıyorum albaraka türk ten bugün 500 TL lik nakit blokeli kredi kartı başvurusu yaptım kabul edildi

 24. engin

  arkadaslar albaraka nakit blokeli kmh hesabi aciyormu kredi kartim var oradan

Leave a Reply

Your email address will not be published.