Western Union Hangi Ülkelerde Var?

Yurtdışından Türkiye’ye veya Türkiye’den yurtdışına para göndermek istediğimizde aklımıza ilk gelen şirketlerden biri olan Western Union hangi ülkelerde faaliyet gösterdiği sorusuna bu yazımızda yanıt bulmaya çalışacağız.

1851 yılında New York and Mississippi Valley Printing Telegraph Company yani bir telegraf şirketi olarak kurulan ve 1900 yılında Amerika ve Avrupa kıtasını denizin altından geçen kablolar ile bağlamayı başaran Western Union, bugün dünyanın neredeyse her yerinde acenteleri aracılığıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Western Union, özellikle gurbette çalışan ve evine düzenli para göndermek isteyen göçmen işçiler tarafından sıklıkla kullanılır. Bu kapsamda, Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız da buradaki ailelerine Western Union aracılığıyla para gönderirler. Peki, Western Union hangi ülkelerde var?

Western Union bugün dünyanın 200’den fazla ülkesinde faaliyet göstermektedir. Western Union ile Pasifik’te yer alan 10 bin nüfuslu Nauru adasına bile para göndermeniz mümkün. Western Union’ın şimdilik faaliyet göstermediği bir kaç ülke mevcut. Bu ülkeler de genellikle şirketin merkezinin bulunduğu Amerika Birleşik Devleti’nin yasaları ile uyumlu olmak için kapsam dışı bırakılmıştır. Örneğin komşumuz İran‘da, yaptırımlar nedeniyle Western Union bulunmamaktadır. Yani, Western Union ile İran’a şimdilik para gönderemez veya para alamazsınız. Ama ilerleyen zamanda İran’ın politik durumunda bir değişiklik olursa, ülke de faalyiet göstermeye başlayacak ilk yabancı finansal şirket de muhtemelen Western Union olacaktır. Örneğin daha önce Küba‘da da çok sınırlı olan acente ağı, Obama yönetiminin Küba ile açılım sürecini başlatmasının ardından hızla artmıştır.

Western Union hangi ülkelerde var?” diye sorarsanız, 200’ün üzerinde ülkede faaliyet gösterdiğini söyleyebilirim. Para alıp gönderme günümüz çağında insani bir ihtiyaçtır. Western Union da bu ihtiyacın karşılanmasını sağlayan en eski ve en kapsamlı şirketlerden biridir. Ülkemizde de 10 binin üzerinde acente ile yurtdışına para gönderme ve yurtdışından para alma işlemlerine aracılık etmektedir.

Western Union ile para gönderip alabileceğiniz ülkelerden bazıları şunlardır:

Afganistan, Arnavutluk, Cezayir, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Bolivya, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Kamboçya, Kamerun, Kanada, Şili, Kolombiya, Hırvatistan, Küba, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator, Mısır, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Hong Kong, Macaristan, İzlanda, Hindistan, Endonezya, Irak, İrlanda, İsrail, İtalya, Jamaika, Japonya, Ürdün, Kazakistan, Kenya, Kosova, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya, Malezya, Malta, Meksika, Moldova, Fas, Nepal, Hollanda, Nijerya, Norveç, Umman, Pakistan, Papua Yeni Gine, Paraguay, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Katar, Rusya, Romanya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Singapur, İspanya, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Tacikistan, Tayvan, Tayland, Tanzanya, Tunus, Türkmenistan, Uganda, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Özbekistan, Vietnam, Kırgızistan ve Zimbabve.

Western Union’ın olduğu ülkelerden merak ettiğiniz varsa, aşağıda yer alan yorum bölümünden sorabilirsiniz. Mesela, “Western Union ile İran’a para gönderebilir miyim?” ve “Western Union, Ukrayna’da var mı?” gibi sorularınızı sorarsanız, en kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır.

Comments
 1. Sait kaya

  Wester union global hesap açabilen için be yapmam gerekiyor, İsveç’te açabilirmiyim veya Ukrayna’dan açanilirmiyim

  • Can Balkan

   Sanırım Western Union Global Pay hesabından bahsediyorsunuz. Bu hesap şu an için Türkiye’de desteklenmiyor.

 2. Erol turkun

  Tc vatandasi cuba ya dolar gonderebilirmi

  • Can Balkan

   ABD haricinde Küba’ya USD gödnerme imkanınız yok, eğer son zamanarda bir değişiklik olmadıysa.

   • Alaattin Can Kulein

    Türkiye den Gine cumhuriyetine para transferi yapabilirmiyim

   • Berk

    Cezayirden bana para gelmesi lazım ama orada wister union faliyet göstermiyor bana yardımcı olun

 3. Harun Arslan

  Yemen Sana da varmı?

  • Can Balkan

   Var.

   SHAMIL BANK OF YEMEN & BAHRAIN
   Haddah St
   Beside Skyline Hotel
   Sanaa, Yemen
   +967-1-411849

   • Ceyhun

    Western union la BENIN e transfer varmı

    • Poyraz

     Almanyadan slovenyaya para gönderebilirmiyim
     Slovenyadaki west union acentalari acik mi veya nerlerde acik

  • Alper

   Kırımdan adıma para transferi yapıla biliyormu

 4. mohamed

  afgansitan kunduz ilinde western union vamı?

 5. arek

  Türkiye’den Ermenistan’a para transferi yaıplabiliyor mu?

  • Can Balkan

   Western Union aracılığıyla gönderebilirsiniz. Her hangi bir engel yok.

  • Cansu

   Sevgili Arek, bildiğim kadarıyla Hayastan’da WU yok maalesef.

 6. Soner yildiz

  Turkiyeden western union ile Uktayna ya para transferi oluyor mu para miktari ile ilgili limit var mi ornegin 1300$ gonderme sansimiz var mi?

  • Can Balkan

   Türkiye’den Ukrayna’ya Western Union ile para gönderebilirsiniz. $1300 para göndermenizde bir engel yok.

  • Fulya Kolukıssagil

   Merhaba Cezayir’den Türkiye’ye usd olarak para gönderimi yapılabiliyor mu ?

 7. Savaş

  Fas tan saudı Arabistana para transferi varmı?

  • Can Balkan

   Evet

   • ferdi arpaç

    İrana para gönderme yapabilirmiyiz? Lütfen cevap verin teşekkürler

 8. Mustafa

  Nijeryada western union acentaları için link

 9. Ergin

  merhaba. Cezayir’den Türkiye’ye para göndermede sıkıntı yaşanır mı? malum ülkeden dolar çıkarmak zor. eger böyle bir imkan var ise 5-6 bin dolardan ne kadar kesinti olur. bilgi verebilir misiniz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Cezayir özelinde özel bir durum varsa bilgim yok. Ancak, aşağıdaki linkte de görebileceğiniz üzere, Cezayir’de bir çok Western Union acentesi mevcut. Gidip bir acente ile konuşabilirsiniz. 5-6 bin dolar için komisyon da 100 dolar civarında olacaktır.

   • Haluk Erdoğan

    Kanada ya Albaraka Türk Bankasından para gönderdim. Karşı taraf parayı alamadığını söylüyor. Neden alamıyor. 08.05.2020 tarihinde gönderdim. Ne kadar sürede ekibe geçer

 10. burhan kaya

  su an havanada bes kurussuz kalmis durumdayim cok acil cvp bekliyorum butun denemeye ragmen ne turkiyeden nede baska yerden wester union araciligiyla para yollayamadilar ne olur yardimci olun yol gosterin

  • Can Balkan

   İş gezisinde olduğum için yorumunuzu ancak okuyabildim. Bildiğim kadarıyla Küba vatandaşı olmayanların para gönderme servislerini kullanmalarında bir takım aksaklıklar söz konusu. Umarım çözebilmişinizdir.

 11. SuoNomi

  Merhabalar. Türkiye’den Ürdün’e, Dolar ve Euro transferi yapılabilir mi? Aqaba(Akabe) şehrine? Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tabi ki yapılır. Ancak acenteye elinizde Dolar veya Euro ile gidin, bir de boşu boşuna kur çevrim farkı ödememiş olursunuz. Karşı tarafa da paranın bu şekilde iletilmesi gerektiğini söyleyin.

 12. Aynur

  Merhaba Meksikadan döviz gönderimi nasıl sağlanıyor

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Herhangi bir Western Union acentesine gidip para gönderebilirsiniz.

 13. Nihan Ekşioğlu

  Merhaba Suudi Arabistandan türkiyeye para gönderimi var mı
  Varsa para birimi olarak ne şekil de gider

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Western Union ile Dolar, Euro veya Riyal olarak gönderebilirsiniz. Ben elinizde Dolar ile Wstern Union acentesine gidip, parayı da Dolar olarak gönderirim. Karşı taraf da Dolar olarak çeksin. Böylelikle ilave kur farkı ödememiş olursunuz.

 14. Gül koc

  Western union la aylık örneğin nijeryaya nekadar para gönderilir engelleme varmı engelleme gelirse bu sure kaçgündür yada kaç aydır nekadar süre sonra aynı ülkeye tekrar gönderebilinir

  • Can Balkan

   Western Union’dan niçin engellendiğiniz ile alakalı bu durum. Eğer Nijerya’daki dolandırıcılara para kaptırıyorsanız, ve bunu sık yapıyorsanız Western Union sizi korumak için ömür boyu size kendi sistemlerinden para göndertmeyebilir.

 15. Gül koc

  Engelleme bankamatikten yada cepte bankacılık şubesinden western union ile para gönderebilinir mi engelleme banka ve cepte bankacılık içinde geçerli mi Teşekkürler cevabınızı bekliyorum

  • Can Balkan

   Tabi ki var.

 16. Semih

  Merhaba ,Yemen in Sana şehrine gönderebilir miyim , ve nasil

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Herhangi bir Western Union acentesine gidip, Yemen Sanaa’ya para gönderebilirsiniz.

 17. Erdal

  Merhabalar Güney Kore Seul’de Western union varmıdır adres ve konum bilgisi paylaşabilirmisiniz teşekkür ederim şimdiden

 18. Dilek

  Can bey merhaba. Benim yurtdişi hesabımda para var ama Türkiyedeyim o parayı Westenonion ile nasıl çekebilirim. Katara gitmeden Türkiye’den paramı çekmek istiyorum teşekkür ederim şimdiden iyi yıllar herkese

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer Katar bankasının internet bankacılığı şifreleri mevcutsa interne bankacılığı üzerinden Türkiye’deki banka hesabınıza parayı gönderebilirsiniz. İlave olarak TÜrkiye’de Garanti Bankası veya Akbank’ın yaptığı gibi internet bankacılığı üzerinden Western UNion işlemleri yapılabiliyorsa, Katar’daki bankanızdan Türkiye’ye parayı Western UNion aracılığıyla da gönderebilirsiniz.

 19. Şükriye

  Suriye de BM çalışan bir doktor türkiye ye para gönderebilir mi

  • Can Balkan

   Eğer bulunduğu bölgede çalışan bir Western Union acentesi bulursa tabi ki gönderir. Ama dikkat edin, dolandırıcılık kurbanı olmayın. Tanıdığınız biridir umarım.

 20. Sibel Erdoğan

  Sudandan türkiye,ye para yollama işlemi varmi iş bankası ve kuveyturkde hesaplarım var

  • Can Balkan

   Sudan’dan ister banka ile ister Western Union ile Türkiye’ye para göndermeniz mümkün.

 21. AHMET ALAGÖZ

  Western union’la Cezayir’den Suriye’ye para gönderebilir miyim?

  • Can Balkan

   Bazı bölgelere gönderemiyor olabilirsiniz. Acenteye sormanızda fayda var.

 22. Zafer Topkaya

  Western union Bulgaristan Sofya havaalanında mevcut şubesi varmı

  • Can Balkan

   Sofya Havalimanında her hangi bir WU acentesi bulunmuyor.

 23. Huseyin

  Kuveytte mevcutmu acaba?

 24. Mehmet alp

  Direk western union hesabı Nasıl açabilirim veya hangi ölkede bu hesap açılabilir yada Nasıl bir hesap acabilirim yardımcı olabilirmisiniz

  • Can Balkan

   Western Union’dan bir hesap açmanıza gerek yok. Para göndermek veya almak için herhangi bir Western Union acentesine kimliğinizle başvurmanız yeterlidir.

  • Serdar gun

   Cezayir vahran mesela 100 euro göndersen ne kadar masraf olur

   • Nihat YILMAZ

    İngiltere den para alabilirmiyim vester uni ile ??

 25. ali rıza

  iyi günler fas da 2.500 euro alacağım var western union ile faslı müşterim komisyonumu türkiye ye göndere bilirmi ? ne kadarlık bir kesinti olur.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Fas’tan Western Union ile Türkiye’ye para gönderebilir müşteriniz. Komisyon tutarını net olarak bilmemekle beraber, 100 Euro civarında olacaktır diye tahmin ediyorum.

 26. Semih

  Brezilya’dan turkiye’ye para gönderebliyormuyuz .

  • Can Balkan

   Evet.

 27. Semih

  Brezilya belem’de western uniom subeleri varmı?

 28. mustafa

  slm kardeşim suudi arabistandan bir miktar para gönderilecek türkiyeye ne şekilde hangi bankadan çekebilirim

 29. Selami ayan

  Ispanyanin caceres kasabasına nasıl para yollayabilirim

 30. evin can

  kübadan türkiyeye para gönderilebilirmi ?

 31. ramal

  Afırıkada western unıon varmı

  • Can Balkan

   Var tabi ki.

 32. ergül kart

  ergül kart western union ile nijerya ya para gönderdim alamıyorlar transfer gerçekleşti 3 gündür alamıyorlar
  alamzlarsa ben parayı nasıl geri alacagim
  ödenen tranfer ücretinide geri verirler mi para ve transfer ücreti dolar bbazıda yapıldı teşşekkür ederim. cevabınızı bekliyorum.

 33. Goksen

  Kubaya hangi ulkeden para gonderebilim.Turkiyeden gonderilmiyor.örnegin Almanya yada İngiltere

 34. Murat

  Iran a para gönderme varmi

 35. Erdem Altın

  petterburg da western unıon subesı varmı acaba

 36. Mevlüt

  Mrb cezayirden gonderebiliyozmu western union ile ne kadar kesinti oluyor.çalışma vizemiz var 6 aylık kendi adımıza oluyormu transfer işlemi Dinar gönderip tl alınabiliyor mu western union ile. Tşk ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Cezayir’den Türkiye’ye Western Union ile para gönderebilirsiniz. Kendi adınıza göndermenizin önünde bir engel yok. Kesinti gönderdiğiniz tutara göre değişmekle beraber, ortalama %3 civarındadır. Yani 100 lira gönderirseniz 3 lira komisyon ödersiniz. Dinar gönderip TL alınabilir.

 37. Feridun Savcı

  Etiyopya’dan Türkiye’ye para gönderebiliyormuyum? Addis ababa da acente var mı?teşekkürler

 38. yalçın

  hollandadl western union varmi

 39. Emre

  Merhaba Çinden para gönderecek birisi mümkün mü virüsten dolayı gönderim yapamıyoruz diyormus wu ofis veya bankalari ne kadar doğrudur ?

 40. Ali

  Merhaba.vietnamdan wester union ile turkiyeye para gondermek mumkun mu

 41. Sinan

  Merhaba.

  Andijan – Oltinköl (Özbekistan)’ a para gönderebilir miyiz?

 42. fikret

  gambiya ya para gönderebilirmiyim

 43. Emrah Berk

  Küba ya nasıl para gonderebilirim

 44. Nihat YILMAZ

  İngiltereden. Vestern uni ile bana gelen parayi turkiyede çekebilirmiyim zirat bankasindan

Leave a Reply

Your email address will not be published.